Păreri Body of Lies

(2008)

Un ghem de minciuni

Vladut1994 pe 15 Ianuarie 2010 18:03
Vladut1994
Un film super .Nu-l ratati .Dicaprio fantastic ca de obicei.Dupa parerea mea e in top 3 actori ai lumii.
Andrei.Ciprian pe 2 martie 2012 09:11
Clar in primii 3 actori!
VIBERS pe 20 septembrie 2014 18:50
Gerard Butler, Bradley Cooper mai buni ca Di Caprio??????La ce?Iar cand zici Liam Neeson nu zici Taken ci Schindler's List.Sunt actori dintr-o anumita generatie foarte buni care nu pot fi comparati intre eiNu poti sa-l compari pe Di Caprio sau Bale,Hugh Jackman, J.Deep sau B.Peet, Will Smith etc cu R.De Niro, Al Pacino, M.Freeman Anthony Hopkins si multi altii pt fac parte din generatii diferite.Sa asteptam ca cei trecuti de 40 de ani sa ajunga la 60 si poate vor fi la fel de buni.
c3z4r pe 21 Martie 2009 17:30
Nice
Un film captivant despre terorism si incercarea de oprire a actelor teroriste.Pot spune ca datorita unor efecte dragute si a unor scene efectiv captivante filmul este reusit bucurandu-se si de interpretarea lui Leonardo Di Caprio precum si a lui Russel Crowe.Un film reusit si interesant cu o singura conditie ,sa nu fi saturat de filmele care au ca subiect "terorismul".
Pitbull pe 14 Decembrie 2010 09:32
Între master-mind şi omul hands-on
Între master-mind şi omul hands-on - Body of Lies
Cu suişuri şi coborâşuri, dar mai ales plusuri, slavă Domnului, cariera lui Ridley Scott se distinge ca una dintre cele mai sinuoase ale unui cineast contemporan. S-a impus ca un desăvârşit plastician şi poet, în The Duellists (1977), pentru ca imediat să basculeze în extrema opusă, cea a SF-ului de conţinut, cu Alien (1979) şi Blade Runner (1982). A candidat la Oscar cu tensionat-prozaicul Thelma & Louise (1991), cu superproducţia istorică Gladiator (2000) şi cu incisiv-violentul Black Hawk Down (2001), după ce mai vizitase grandilocvenţa renascentistă în 1492: The Conquest of Paradise (1992), concomitent eşuând la întâlnirea cu motivul serial-killer-ului în insipidul sequel Hannibal (2001). Anul trecut, a sondat meritoriu universul mafiot newyorkez, cu American Gangster, iar acum revine întrucâtva… citeşte

anonymous.6229028630c4f pe 03 Ianuarie 2012 15:18
Anicescu Stefan Bogdan pe 03 Decembrie 2008 21:23
Cred ca se putea si mai bine dar filmul ar merita aprecieri. Desi nu a primit decat o critica mixta, eu il consider in primele 10 ale acestui an 2008 si poate sunt subiectiv, deoarece il apreciez pe regizorul Scott.
margott pe 08 Aprilie 2011 17:55
Un film despre drama pe care o traiesc cei din Orientul Mijlociu - si nu numai-, expusi luptei pe care o duc guvernele internationale contra terorismului. Fara indoiala, e un film bun, are actiune, complexitate, nu cade in banal sau in patetic, nu ridica in slavi guvernul american, ca atatea alte filme americane. Avand in vedere ca Di Caprio isi alege roluri interesante, n-avea cum sa dea gres nici de data asta.
zse pe 22 Octombrie 2009 01:32
Bravo's!
Ei bine, trebuie vazut de cei ce plac genul! Enjoy it.
D.D.D pe 27 Decembrie 2008 10:52
Am vazut aseara filmul, mi-a placut foarte mult. Foarte captivant, cu multe detalii, trebuie sa fii mereu atent. Super...Il recomand 100 %
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:51
un film foarte bun !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
merita vazut!!!!!

Andrei.Ciprian pe 29 Decembrie 2011 13:34
Di Caprio si cam atat...
Pe mine unu nu m-a impresionat acest film...Si sincer ma asteptam la cu totul altceva,numai cand vezi R.Crowe,L.Di Caprio,Ridley Scott te astepti sa fie un film fantastic dar nu e asa!Este doar un film bun!Un lucru pozitiv este faptul ca actori isi fac foarte bine treaba mai ales Di Caprio.
MNarcis pe 09 Noiembrie 2011 20:35
Foarte bun filmul, are actiune si suspans bun, un film care jongleaza cu politica si terorismul, merita vazut!
Rihanna pe 25 Octombrie 2009 22:49
Un film de actiune reusit, ce include toate cliseele necesare, si despre scenariu pot afirma ca e bun, te tine atent , si nu te plictiseste deloc, iar interpretarea actorilor e de asemenea buna;in opinia mea un film de actiune reusit, apreciat, ce merita vazut, marca Ridley Scott. 9/10
andyy pe 05 Ianuarie 2010 01:03
Un film destul de complex cu o intriga bine dezvoltata, trebuie urmarit cu mare atentie penru a intelege cine pe cine minte.Merita vazut.
Doana pe 10 Noiembrie 2008 12:09
Astept cu nerabdare sa il vad... De altfel si Tenderness-ul terminat un pic inaintea filmului Body of lies alui Russel sunt curioasa de ce nu a aparut deja pe marile ecrane la noi..
.fleer pe 17 Aprilie 2012 16:51
Asa e , chiar nu ma surprins cu nimic acest film .. nici nu ma fascinat sa il vizionez tot !
Doru pe 02 Decembrie 2008 19:06
Un film care trebuie vazut!
daniel_ppk pe 16 Ianuarie 2015 22:04
Un film frumos , captivant . E genul de film care il poti revedea de multe ori fara sa te plictisesti si sa te tina in fata tv ului de la inceput pana la sfarsit
dr.Pain pe 06 Decembrie 2014 20:40
Destul de mici notele: 7.8 Cinemagia, 7.1 IMDB, pentru un film atat de bun.
Pe LeonardoDi Caprio nu-l suportam inainte, iar de cativa ani a devenit actorul meu preferat.

emy_sinaia pe 09 Noiembrie 2014 21:54
Film interesant cu substrat politic si urmariri dupa teroristi cu actiune relativ specifica.
mtraianc pe 11 August 2013 16:23
6 din 10
un film bunicel , in ori ce caz nu m-a dat pe spate ,, o incalceala captivanta pe alocuri , dar destul de previzibil
marc_mihai pe 23 Octombrie 2010 12:32
Merita vazut
Inca un film de succes marca Ridley Scott.Un film cu incurcaturi si descurcaturi.Merita vazut!
Florina18 pe 01 Septembrie 2010 18:48
Un film despre terorism destul de realist in care tradarea e la ea acasa. Un scenariu foarte captivant si un Leonardo di Caprio interpretandu-si rolul excelent.
RoxyD pe 03 August 2010 20:31
Un film interesant... .
radu3455 pe 16 Decembrie 2012 10:28
un film bun mi-a placut in special de cei doi actori Leonardo DiCaprio si Russell Crowe care au jucat foarte bine
ionutt- pe 09 Octombrie 2010 11:08
Foarte bun. Filme ce au ca subiect lupta impotriva terorismului am mai vazut, insa ceea ce il face pe asta unic este Ridley Scott care spre deosebire de multe altele asemanatoare, nu doreste “preaslavirea” serviciilor secrete americane ci din contra le satirizeaza. Cat despre distributie, eu unu am remarcat mai mult prestatia lui Mark Strong.. joaca exceptional, chiar daca si mult mai tritatii Di Caprio sau Crowe isi duc foarte bine rolurile la capat.
Mihai2508 pe 15 August 2010 00:18
Un film bun in care este descrisa lupta pentru putere, puterea fiind informatia, un film destul de bine realizat, cu doi actori de renume, dar mi-a placut cum a jucat si Mark Strong.
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 11:42
Ridley Scott
un film intens si inteligent din care nu prea am inteles mare lucru , dar vizual arata extrem de bine
peter pe 13 Iulie 2008 10:11
Un regizor bun, doi actori mari...ce poate sa iasa decat un film foarte bun ?
Radu1711 pe 26 Noiembrie 2009 00:01
radu1711
mi-a placut filmul desi nu il vad pe Leonardo DiCaprio jucand in multe filme acesta este reusit
claudiu-daniel-lugoj pe 03 Iunie 2009 16:16
claudiu-daniel lugoj
sincer nu mia placut de loc acest film,era cit pe ce sa adorm la el,daca nar fi fost povestea aia de dragoste dintre leonardo di caprio si araboaica aia asi fi adormin.
Piratu pe 15 ianuarie 2010 22:56
Tu atat ai remarcat din film. slab
ionutt- pe 6 august 2010 23:25
lugojane taci dreq ca numa` prostii scrii
user-5eab1904745c3 pe 08 Mai 2020 18:50
TITANICUL se intalneste cu GLADIATORUL,doi actori de categorie grea.Rezultatul o actiune electrizanta numai buna pentru un cinema pe canapea.
Caktus pe 28 Aprilie 2020 14:53
Un film interesant si bun.
Foarte buna interpretarea lui Russell Crowe, Leonardo DiCaprio si Mark Strong!

Scenariu: 8/10
Interpretare: 10/10
Coloana sonora: 8/10
Final: 9/10

8/10

sabinalin pe 06 Aprilie 2020 11:51
11 septembrie 2001. Ziua cand lumea s-a schimbat, cea mai mare schimbare de pana la pandemia de covid. Pentru ca atunci teroristii au lovit in inima Americii, au murit sute de oameni si asta s-a intamplat in Statele Unite ale Americii ca daca s-ar fi intamplat in Siria n-ar fi interesat pe nimeni. Jandarmul Mondial s-a clatinat insa ulterior si a luat masuri angajandu-se intr-o lupta aspra impotriva flagelului. Bineinteles ca in prima linie a luptei, pe taramul "artelor", se afla Hollywoodul, cel mai eficient instrument de propaganda la nivel mondial. Si bineinteles ca au fost mobilizati profesionistii, cei care stiu cum se face, cei care stiu cum sa starneasca emotii si sa ajunga la inimile oamenilor. Din aceasta categorie face parte si veteranul regizor Ridley Scott, unul dintre creatorii majori ai Holywoodului secolului XX, filmul de fata nu face parte dintre cele mai reusite ale… citeşte
carmen_angelus_romila pe 30 Septembrie 2018 11:30
Doua nume de mari actori, Leonardo DiCaprio, Russell Crowe in postura unor personaje ce lupta intr-o actiune dramatica, impotriva gruparilor teroriste ce ameninta viata pasnica al oamenilor civilizati.
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 11:47
Acum am vazut si eu filmul si mi se pare bun si atat.O prestatie buna a celor doi giganti ai cinematografiei.Di Caprio si Russell Crowe fac o pereche super si asta e de mare stima pentru amandoi.Un scenariu incalcit incat e de ajuns sa te deruteze complet cat si efectele sonore mi-au placut foarte mult.Imi place ca decorul nu a fost imaginar sau altceva ci sa filmat in locatii diferite incat sa ilustreze perfect modul de supravietuire a unei rase de oameni.Il recomand caci merita!
lili22 pe 18 Iulie 2015 13:36
ce pot sa spun
Grea misiune pentru americani.Zeci de ani s-au straduit sa ne arate ce destepti sunt in comparatie cu tantalaii ofiteri germani.Acum au intors foaia, trebuie sa ne demonstreze ce geniali sunt in lupta cu teroristii arabi.
xerses pe 16 Iulie 2015 17:30
Un film pe care l-am urmarit cu interes, desi nu sunt fan al genului.Imi place enorm jocul actorilor.
Rippa pe 07 Martie 2014 17:16
da as fi eu unul din aia de la Oscar i as inmana..fara regrete ..un Oscar lui DIcaprio
wkn5170 pe 31 Decembrie 2013 11:53
DiCaprio joaca agent CIA Roger Ferris, care încearcă să alunge un lider terorist numit Al - Saleem în Iordania . El primeste ordinele de la Ed Hoffman ( Crowe ), un om pentru care rezultatele sunt singurul rezultat satisfăcător, livrat cu o valoare justă de aroganță . Ed joacă situația ca un copil care se joacă un joc video, și are resurse pentru a schimba regulile în orice moment simte el. Aceasta, desigur ,îl înfurie pe Ferris pentru că el este cel care este în tranșee , urmarind băieții răi , ferindu-se de gloanțe incercând să procure informatiile de care are nevoie Hoffman. Ferris, de asemenea, încercearcă să construiască o relație de lucru productivă cu capul iordanian Intelligence, Hani Salaam ( Mark Strong ).
Un film bun in esenţă, dar nu ma puteam aştepta la altceva din partea lui Ridley Scott.

Infinity pe 18 Iulie 2013 17:08
Body of Lies (2008)
Un film bun, prezentat foarte realist, cu un dialog complex si cu un joc actoricesc remarcabil. Cam tras de par sfarsitu', dar merita vazut. :)
Vegetarian pe 16 Iulie 2013 19:19
Musulmanii fundamentalisti au mutat campul de batalie in orasele din Europa si America de nord si lovesc la intamplare cu bombe plasate in autobuze , metrouri etc . Londra , capitala ultimului mare imperiu , este in continuare unul din cele mai cautate orase de catre emigrantii romani , desi sau petrecut permanent atentate asupra civililor si din partea irlandezilor nu doar a musulmanilor ca si cei prezentati in acest film . Agentii secreti americani , ataca si ei acasa la teroristi , supravegheati din sateliti .
bomb_squad pe 18 Octombrie 2010 15:30
interesant
o poveste interesanta....servicii secrete+actiune+dragoste+leonardo dicaprio+ locatii interesante+desert+teroristi....mi-a placut la nebunie :)
tinut pe 21 Septembrie 2010 21:56
Ridley Scott nu se dezminte, distributie buna, suspans, scene uimitoare si foarte reale.
Un film care merita vazut.

elmedico pe 02 August 2010 12:41
Un film bunicel, in care se urmareste prinderea unei filiere teroriste. Se incearca pe doua cai, una americana si una iordaniana, fiecare pe cont propriu vanandu-se unii pe altii. Cea iordaniana are o inventivitatea mult mai mare si reuseste caprutarea teroristului principal.
deea9595 pe 13 August 2010 17:17
Leonardo DiCaprio a facut tot filmul!
deci e un film excelent care intr-adevar merita vizionat!!!

Mbi pe 28 Mai 2010 21:19
Foarte tare!:)).

FreakDoll pe 06 Aprilie 2010 03:11
Foarte misto filmul. DiCaprio este foarte, foarte tare in mai toate filmele lui.
Sorin87 pe 21 Octombrie 2012 00:01
Body of Lies este o drama reusita alaturi de faimosul actor Leonardo DiCaprio, cand te uiti la film ramai in fata ecranului datorita suspansului creat de regizor
deadlord pe 05 Septembrie 2012 21:12
Este un film extrem de interesant........................
legolas05 pe 24 Noiembrie 2010 20:20
bun filmul...........merita vazut cu siguranta.........9 stele