Păreri Awakenings

(1990)

Revenire la viață

cezarika21 pe 17 Aprilie 2012 17:26
O şansă miraculoasă oferită unor oropsiţi ai sorţii
Pentru început vreau să precizez că acest film este inspirat din fapte reale: experimentele făcute de dr. Oliver Sacks în tratarea bolnavilor de encefalită letargică şi succesele iniţiale obţinute în cazul "revenirii la viaţă" a unor bolnavi. Doctorul a scris o carte despre tratamentul realizat şi efectele sale, după care s-a realizat filmul de faţă. Numele personajelor au fost însă schimbate.

”Revenire la viaţă” e un film cutremurător care prezintă eforturile făcute de un medic pentru a combate maladia de care sufereau nişte oameni necăjiţi care trăiau de 30-40 de ani în stare catatonică. Te face să înţelegi mai bine ce noroc ai că eşti sănătos (că vezi, auzi, nu ai lipsă nicio mână sau picior). Toţi oamenii ar trebui să sprijine financiar şi instituţional eforturile făcute de medici precum medicul din film pentru că s-ar… citeşte

FreakDoll pe 27 Ianuarie 2010 03:36
Wow, cum joaca De Niro..Este fenomenal..Destul de trist filmul.
cercetas pe 30 Decembrie 2011 22:07
Dincolo de povestea cutremuratoare (nu poate sa nu te zdruncine gandul ca dupa aproximativ 20 de ani in care niste oameni au fost complet dependenti de ajutorul altcuiva din cauza faptului ca nu erau capabili sa efectueze simple miscari, un medicament miraculos le vine in ajutor, scotandu-i pentru moment din aceasta situatie, redandu-le libertatea de a actiona singuri, ca apoi sa revina la starea initiala), filmul este o lectie de viata deoarece, cum spunea si doctorul Malcolm Sayer, nici noi nu mai stim sa traim.
Sergiu.Lobont pe 11 Aprilie 2011 01:48
O mostră de normalitate ce vine şi pe urmă…
Filmul încep printr-o gafă… este o scenă care cuprinde trei băieţi ce poartă un dialog însă buzele lor nu se mişcă… mă gândeam că e un artificiu intenţionat, doar e un film cu vechiul Robert De Niro si cu Robin Williams, dar nu… au trecut peste, acum nu e o gafă chiar atât de mare. Zic vechiul Robert De Niro pentru că cel nou este catastrofal, nu pentru că ar fi uitat actoria dar se pare că acum se ghidează după alte principii în momentul în care alege un film. Anul 2010 este cel mai bun exemplu care ni-l aduce pe De Niro în filme ca „Stone”, „Machete” sau „Little Fockers”, doar filme demne de Zmeura de Aur. Cum or da astea în CV pe lângă „The Godfather 2”, „Raging Bull” sau „Taxi Driver” mă tot întreb.

Robin Williams este cel ce deschide filmul… ca şi coloană sonoră, o melodie lentă ce relaxează atmosfera,… citeşte

MNarcis pe 11 Mai 2012 11:42
Un film foarte frumos, interesant, emotionant si sensibil (cu atat mai mult ca este din fapte reale). Robert De Niro joaca exceptional (ca si Robin Williams de altfel)........un film care merita vazut cu siguranta!
Piratu pe 27 Aprilie 2011 01:51
Awakenings(1990) un film de care mi-am adus aminte odata cu revizualizarea “spechului” tinut de Robert de Niro cu ocazia primirii globului de aur (2011) pentru intreaga cariera, unde in urma unui scurt-metraj ce prezenta cele mai importante roluri ale actorului (din Taxi Driver, The King of Comedy, The Gofather 2,The Untochables,Goodfellas,New York,New York etc.) am zarit si imagini din Awakenings.

Avem parte de- o distributie aleasa incepand desigur cu Robert De Niro care alaturi de Robin Wiliams dau viata unor personaje reale bazate pe memoriile doctorului neurolog Oliver Sacks.Daca rolurile interpretate de cei doi le putem clasa ca fiind memorabile,de referinta, la nivel de scenariu avem de-a face cu celebrul Steven Zaillian (Schindler’s List, Hannibal, Gangs of New York,American Gangster etc).

Filmul ne reda o poveste dramatica,emotionanta a unor… citeşte

axxo pe 29 August 2009 19:52
axxo
1. REGIZOR - talentul regizoarei Penny Marshall nu este unul intamplator ea provenind dintro familie cunoscuta tatal ei fiind si el regizor si fratele ei un scenarist de televiziune. Parcurge toate etapele posibile de la actrita, scenarista terminand cu rolul de regizoare, creatiile sale sunt putine dar bine evidentiate nominalizand mereu personajele sale la premiul oscar ce nu e putin (8)
2. SCENARIU - este scris de celebrul Steven Zaillian scenarisul peliculelor (Schindler's List, Mission: Impossible, Hannibal, Gangs of New York, All the King's Men, American Gangster) . Povestea in sine este una foarte dramatica inspirata dintro poveste adevarata. Bine gandita si bine scrisa pentru ca subiectul sa nu plictiseaca , sa sensibilizeze aproape la maxim pe cei care vizioneaza filmul, dar introduce si momente de amuzament atunci… citeşte

fanfirth pe 13 Octombrie 2012 14:49
un film care emotioneza si acum desi e facut in 1990. 2 actori mari in roluri extraordinare. O poveste despre cum sa vezi altfel viata si cum sa te bucuri de ea .
kanibalo pe 17 Iunie 2010 13:02
Un film foarte bun,o interpretare buna din partea lui Robert De Niro insotit de Robin Williams care a scos un film la fel de bun Patch Adams in 1998.
cetateanu pe 12 Septembrie 2010 17:40
Impresionant acest film cu 2 mari actori care ne ofera recitaluri actoricesti:Robert De Niro in rolul pacientului in coma si Robin Williams in rolul Dr. Malcolm Sayer .
iondindeal pe 09 Iunie 2010 22:16
Interpretare exceptionala a lui De Niro la probabil cel dificil rol din cariera, Robin Williams in stilu` caracteristic.. O drama grea, cu un final emotionant.
Edbah pe 10 Februarie 2010 10:01
Excelent film. La fel prestatiile lui De Niro si R. Williams.

Pentru cei care au urmarit filmul, fac trimitere si la un articol care trateaza acelasi subiect ca cel al filmului:

Eleonor pe 01 Martie 2013 14:31
Dureros, real, captivant....
Foarte emotionant, ”Awakening” ne aminteste sa ne bucuram de viata, aratand ca in orice moment putem pierde totul si ne prezinta cum un leac neasteptat pentru pacientii aflati in coma, ofera speranta continuarii unei vieti normale.
Dar totul nu este atat de simplist, complicatiile avand loc sub forma relatiei dintre primul pacient ce testeaza medicamentul si descoperitorul sau.
Concomitent cu dificultatile de adaptare ale bolnavilor ce au uitat cum se traieste, filmul da un plus de dramatism cand peste toata fericirea revenirii planeaza intoarcerea la starea initiala a celor care tocmai au inceput sa se bucure de noua sansa de a trai.
Cu niste roluri foarte complexe actorii Robin Williams si Robert de Niro, realizeaza doua personaje unite de situatia critica a bolnavilor de encefalita, care dezvolta o prietenie cu atat mai dificila si neobisnuita prin legatura… citeşte

alali pe 07 Iulie 2017 01:21
Prea modestul Dr. Sayer.
Nu sunt un fan al acestui gen de filme ce au un astfel de mesaj non violent, non provocator si calm. Posibil ca evenimentele prezentate sa fie foarte asemanatoare cu cele intamplate in realitate si ca pe pelicula sa se fi surprins intocmai faptele asa cum s-au intamplat ele atunci, dar permiteti-mi sa am mari indoieli. Sa nu ma intelegeti insa gresit; Trezirea la Viata este un film bun. Incearca sa fie prea bun si pe alocuri reuseste. Insa tot timpul vizionarii am simtit ca are acea patina, nu a timpului trecut - aici observandu-se mai degraba nenumarate inadvertente: modelele de masini ce nu au fost inca lansate pana in '69, autobuze si avioane care nu fusesera inca date in circulatie -, ci a impaciuirii si a multumirii tuturor. Nu cunosc prea multe detalii despre doctorul Oliver Sacks, Malcolm Sayer in film, interpretat de Robin Williams, o interpretare decenta, dar parca prea ii este… citeşte
Tyybi1 pe 03 Septembrie 2012 11:52
Unul din cele mai bune filme psihologice din ultimele decenii. Chiar merita vazut... Actorii si-au aratat clasa... Recomand !
Nick06 pe 21 Aprilie 2010 20:29
trist
bine ca mai imi ascult si eu parintii. datorita lor am vazut filmul acesta extraordinar si incredibil de trist. a fost genul de film care atunci cand s-a terminat, am ramas cu ochii tintuiti pe ecran.
cosmin_kedii pe 30 Martie 2013 16:36
Robin Williams si Robert De Niro ne trimite o emoție puternică pe tot parcursul filmului
Vegetarian pe 10 Octombrie 2012 23:47
la 47 ani Robert De Niro ==
True Story = Filme inspirate din cazuri reale = scrie la inceputul filmului

CANTALUP pe 29 noiembrie 2012 17:37
De obicei astfel de filme sunt intelese si apreciate mai mult de catre cei care au trait ceva asemanator . Din pacate cei care nu se numara printre aceia care au patit asa ceva , sau nu cunosc macar pe cineva care a patit asa ceva , deobicei nu vor sa asculte de sfaturile nimanui , si ajung sa invate pe propria socoteala ! Se numeste taxa pe prostie . Cine nu primeste sfat , nu merita sa fie ajutat ! Intotdeauna a fost mai ieftin sa previ decat repari .
Iulidesprefilme pe 11 Septembrie 2012 21:53
Un film psihologic de bună calitate, cu actori puternici: Robert De Niro, Robin Williams.
BiaB pe 08 Septembrie 2012 15:40
Intradevar te pune pe ganduri.Ma bucur ca nu am schimbat canalul cand incepuse filmul.10!
lavinea pe 25 Aprilie 2010 13:35
ft interesant, uite un rol care il prinde pe de niro, si fara a fi gangster sau agent fbi..
levy_nagy pe 20 Noiembrie 2022 12:38
Alali: sper ca nu mai comentezi niciodată, oricum nu te baga nimeni în seama
ioanaa_ioana pe 26 August 2022 16:56
Un film minunat.
Nu-l ratati.
Un pic de reclama la dopamina artificiala dar nu conteaza , un scenariu de nota 100+

delllia pe 07 Iunie 2021 20:50
Un film motivational.
Avem nevoie de filmele astea.
Interpretarea magistrala.

xerses pe 06 Aprilie 2021 20:16
Nota 10 pe toata linia... interpretare, regie, scenariu.Uau!
andystarx pe 27 Ianuarie 2019 16:50
Nota 8 pentru povestea destul de trista,si jocul impecabil al lui De Niro si Williams,doi giganti ai cinematografiei ! Un film pe care il recomand cu caldura,tuturor !
OviStof pe 24 Februarie 2018 18:36
De Niro - la înălțime - cât de credibil face trecerea de la pacientul catatonic la individul ce vrea să-și recupereze viața obișnuită pe care, de altfel, nu a cunoscut-o.
Robin Williams bun și-n altfel de filme decât comedii.
Merită de văzut pentru a aprecia câte ne oferă viața, ca pe ceva firesc, fără a ști cât luptă alții să fie normali.

remus_escape pe 04 Iulie 2017 23:08
Fenomenal
Un film pe care IL incadres top 10 cele Mai bune De niro exceptional recomand SA vizionati e o drama care te marcheaza orecum...
IceT pe 24 Decembrie 2014 22:36
Ce tre sa fac sa pot vedea filmul?
radu3455 pe 18 Iulie 2014 17:46
o drama inspirata din intamplari reale foarte reusita unde atat De Niro cat si Robin Williams joaca ireprosabil,recomand!
diablo85 pe 23 Noiembrie 2013 21:34
Te face sa te intrebi daca nu cumva tot ce ti se pare rau in viata ta e defapt consecinta unui spirit "subnutrit"
deadlord pe 04 Iunie 2013 17:53
Un film bun si impresionant. Mi-a placut filmul, mai ales ca este inspirat din fapte reale. Scenariul este foarte bine scris, regia este buna, iar distributia este foarte bun. Robin Williams di De Niro in acelasi film este ceva ce vroiam sa vad de mult si in sfarsit am reusit sa vad si acest lucru. Nu credeam ca De Niro este in stare sa joace si asemenea roluri, dar iata ca i se potrivesc si roluri de genul asta si nu numai de cap al mafiei sau cine sie ce bad ass. Robin Williams este unul dintre actorii mei preferati si in acest film m-a surprins prin cat de emotionant este. In ciuda mcilor greseli pe care le are, este un film bun ce merita vazut. Nu ai cum sa regreti dupa ce il vezi.
anda_nicole_16 pe 26 Ianuarie 2013 22:13
Un film foarte bun, iar faptul ca au jucat doi actori exceptionali l-au facut si mai bun.. Cat despre De Niro, a jucat excelent, deci pur si simplu nu mi-am putut lua gandul de la cat de bine a intrat in rol..
Foarte bun, si in acelasi timp, destul de trist..

margott pe 19 Decembrie 2012 21:51
Pe Robin Williams il prind rolurile de doctor, in 1998 a mai interpretat un medic - Patch Adams, adept al medicinei neconventionale. Daca ar fi sa le compar, Awakenings are un plus din cauza dramatismului si a ideii pe care o transmite. De obicei nu-mi plac filmele ostentativ moralizatoare, dar Awakenings transmite discret, printre frazele si gesturile personajelor, indemnul de a te bucura de viata pentru ca e un dar de care altii nu se pot bucura pe deplin. Si nu in ultimul rand, transmite faptul ca mai exista si oameni care-si aleg medicina ca meserie nu din motive pecuniare, ci pentru ca scopul lor in viata e sa-i ajute pe cei mai putin norocosi. Robin Williams, la unul din cele mai bune roluri ale lui.
lili22 pe 20 Iunie 2013 11:02
film de valoare medie
Nici de Niro , nici R. Williams nu fac cele mai mari roluri din cariera .Scenariul e mediocru, greu de crezut in revenirea spectaculoasa a atitor suferinzi.
Champion pe 01 Aprilie 2012 09:14
orice film cu Vin Diesel pt mine o capodopera , un super actor ,regizor si producator ...bv