Păreri Allied

(2016)

Aliatul

borisvultur pe 23 Decembrie 2016 22:53
Jocul privirilor
Sigur că tema nu e inedită, dar Zemeckis știe cum să manevreze ingredientele în mod inteligent, bazându-se pe un suspens susținut, pe interpretarea magnetică, dar - mai ales - pe jocul privirilor. Revedem secvența petrecerii la ei acasă, unde trebuie zâmbete de conveniență, care nu exclud priviri tacite, disperate, interogative, precipitate, premonitorii...
sigalia pe 04 Decembrie 2016 22:58
Partea romantioasa, de deschidere, e slaba, filmul incepe abia la thriller, care in ciuda notelor pe alocuri previzibile, te tine in suspans.
"Good action" - adica niste impuscaturi pe ici, colo, mai invioreaza atmosfera. E partea cea mai artistica a filmului ;)
Frumusetea doamnei Cotillard nu a fost fascinanta; cateva din tinute, printre care si neglijeul de interior, ii pun in umbra prezenta, in sensul ca, eu una m-am concentrat mai mult pe ele, decat pe ea.
Esential ramane Brad, a carui capacitate de seductie, chiar si in sens hollywoodian, este intacta si care pompeaza la greu in film, ce stie el mai bine: farmec.
Cu toate mesajele inaltatoare din final, despre pace si viata - "Allied" m-a lasat cu impresia ca cei doi protagonisti l-au folosit ca pretext, pentru un flirt glamour cu publicul lor.
De vazut, bineinteles :)

cezar_crucianu pe 29 decembrie 2016 18:42
ai comentat perfect acest film sigalia , totusi pe ansamblu filmul merita vazut.
dincolodenume pe 11 Decembrie 2016 20:20
Jocul actoricesc foarte bun
Modul in care filmul ne spune povestea celor doi e prea searbad si nu lasa loc deloc unor interpretari separate. Niciodata nu m-am asteptat sa se intample decat ceea ce parea previzibil.
Altfel un joc actoricesc far reprosuri.

cezar_crucianu pe 29 Decembrie 2016 18:46
se putea si mai bine
dragoste, romance , razboi, , drama, actiune sunt niste ingrediente care pot sa ajunga sa te faca sa vizionezi acest film care si prin distributie te face sa iti doresti acest lucru. vizionare placuta/
lica_andreea_roxana pe 06 Decembrie 2016 15:25
Un film exceptional
Este un film care merita vazut si chiar revazut. Inglobeaza mai multe genuri si este foarte bine regizat, iar rolurile interpretate magistral de cei doi actori principali. Afisul (posterul) romanesc insa nu suprinde esenta filmului. Un afis mai bine ales si gandit cred ca ar aduce mai multi spectatori la acest film.
M-a impresionat foarte tare filmul si l-as revedea oricand cu mare placere.

Sorin87 pe 03 Decembrie 2016 20:40
Foarte bun filmul si emotionant, mi-a placut mai ales ca a fost din perioada nazista, imi plac filmele de razboi bine facute
an_gy pe 07 Decembrie 2016 20:41
O poveste frumoasa si extrem de emotionanta
mladitza pe 10 Februarie 2017 19:59
7 cu multa indulgenta
Pentru interpretarea actritei Marion Cotillard am dat nota 7, dar filmul e modest. Parerea mea este ca Brad Pitt nu s-a ridicat la nivelul jocului ei. Am vazut un Brad Pitt trist, blazat, care parca si-a adus problemele de acasa pe platoul de filmare... Pacat, nu a fost chiar un dezastru Brad Pitt, dar sper din tot sufletul sa-si revina. Filmul insa sufera cel mai tare din cauza scenariului deloc credibil.... Un scenariu slab de tot. Ideea de la care s-a plecat era buna, dar naratiunea s-a rasuflat pe parcurs, iar personajele au actionat impropriu psihologiei lor. Nu spun mai multe, ca poate unii nu au vazut filmul. In tot cazul, dupa ce vezi filme grozave pe tema eroismului&spionajului in cel de-al doilea razboi mondial, care au la baza fapte reale, cum sunt Flammen & Citronen (2008), cu un excelent Mads Mikkelsen in rolul principal si un surprinzator Thure Lindhardt, sau Anthropoid… citeşte
mihnea_aspru95 pe 17 octombrie 2017 18:12
Da, da. Aşa a fost, adevărul este că Marion şi Pitt au salvat filmul. Cu toate că scenariul şi montajul sunt slăbuţe ;)
merloni_targoviste pe 18 Decembrie 2016 21:19
Merita vazut
livaque_livu pe 05 Decembrie 2016 21:05
de revazut!!!
un film exceptional!!!!! mi-a placut foarte mult! :)
alexaa pe 20 Decembrie 2016 15:32
Povestea frumoasa dar interpretarea nu a fost deloc credibila, mai ales din partea lui Brad Pitt, plictisit si fara chef de filmat , cu o mutrita cam ciudata datorita unor operatii estetice in zona ochilor.Marion a jucat bine dar performanta i a fost anulata de partener .
JohnnyB pe 21 februarie 2017 16:29
Fix aceeaşi impresie mi-a lăsat-o şi mie Brad. Cu tot cu ochii operaţi(sau nu). :))
alexandru_mois_irimescu pe 17 Decembrie 2016 23:13
Un film superb!! O poveste clasică, înduioșătoare de dragoste în vreme de război!! Prima parte, film romantic; a doua parte, film psihologic. Deznodământul leagă in stil zemeckian cele două părți ale poveștii.
Cât o privește pe Marion Cotillard, nu pot să nu observ calitatea actului actoricesc! Deși sunt amator în ale cinematografiei, cred că acest film reprezintă un fanion între rolurile ei!!
Părerea mea...
Concluzie: nota mea e 9/10!!

Go 1 2