11.09.2025
Tron: Ares, noua producție Disney, apare în cinematografele românești din 10 octombrie, cu avanpremiere începând din data de 8 octombrie, în formatele 2D, 3D, Dolby Atmos, IMAX 3D și 4DX 3D, cu subtitrare în limba română. Biletele s-au pus la vânzare începând de astăzi.
Tron: Ares deschide un nou capitol în celebra franciză Tron, continuând universul vizual spectaculos început în 1982 și relansat în 2010, odată cu TRON: Legacy. Destinat pasionaților de science-fiction, dar și publicului larg atras de acțiune și efecte vizuale spectaculoase, filmul explorează granița fragilă dintre lumea digitală și realitate, oferind o experiență cinematografică intensă, plină de acțiune, emoție și efecte uimitoare.
Primul contact dintre inteligența artificială ?...Taguri: Jared Leto, Jodie Turner-Smith, Jeff Bridges, TRON: Legacy, Tron: Ares
09.01.2025
De câteva zile încoace un incediu de vegetaţie afectează regiunea Los Angeles. Numărul deceselor se ridică în acest moment la cinci, dar numărul de persoane afectate se ridică la sute de mii, zeci de mii părăsindu-şi locuinţele pentru a fugi din calea focului. În Cetatea filmului aerul e irespirabil din cauza fumului şi a cenuşii, iar vizibilitatea este redusă, ceea ce a dus la oprirea producţiei a zeci de seriale, filme şi emisiuni TV.
Zeci de staruri au văzut focul mistuindu-le reşedinţele din Los Angeles şi Malibu. Mark Hamill a scris pe Instagram că şi-a părăsit casa când focul ardea deja de ambele părţi ale străzii. Şi Jamie Lee Curtis a fugit din calea flăcărilor în ultimul moment.
Casa în care Billy Crystal şi familia locuiau de 46 de ani a ars. ...Taguri: Mel Gibson, Eugene Levy, John Goodman, Miles Teller, Anthony Hopkins, Jeff Bridges, Milo Ventimiglia, This Is Us, Mandy Moore, Cameron Diaz
13.12.2022
Globurile de Aur și-au anunțat luni nominalizații, după un an în care Hollywood Foreign Press Association a fost zguduită din temelii din cauza mai multor scandaluri și controverse, iar ediția din 2022 nu a mai fost televizată. Avatar: The Way of Water concurează cu Top Gun: Maverick, cu Elvis, The Fabelmans și Tár în categoria „Cel mai bun film dramatic”.
HFPA a făcut mai multe reforme interne anul acesta, iar pe 10 ianuarie 2023 Gala Globurilor revine la NBC. Noi categorii pentru actori au fost adăugate pentru producțiile TV, întrebarea rămânând însă dacă nominalizații vor fi prezenți, dacă va mai fi boicotat evenimentul sau dacă publicul va reveni în fața ecranelor, notează IndieWire. NBC are o înțelegere doar pe un an, pentru ediția din 2023, cu HF...Taguri: Brendan Fraser, Jeremy Pope, Bill Nighy, Anya Taylor-Joy, Emma Thompson, Michelle Yeoh, Lesley Manville, Olivia Colman, Viola Davis, Michelle Williams
02.01.2021
Sezonul Oscarurilor se apropie cu repeziciune, așa că Cinemagia trece în revistă - la început de an - realizările record legate de aceste mult-râvnite premii de la Hollywood. Totodată, vă urăm un An Nou în care să ne reluăm în siguranță întâlnirile la cinema cu prietenii, în care criza sanitară globală să devină o amintire. Un An Nou cât mai bun!
Categoria Oscarul pentru cel mai bun actor a avut parte de numeroși câștigători de-a lungul istoriei sale de 92 de ani. Până acum, patru duzini de actori au trecut de media duratei rolului care este de o oră, nouă minute și nouă secunde - pentru un rol principal, scrie GoldDerby. Iată o scurtă privire asupra câștigătorilor cu cele mai lungi 10 durate a rolului din istoria premiilor, via GoldDerby.com.
10. Jef...Taguri: Ben-Hur, Charlton Heston, There Will Be Blood, Daniel Day-Lewis, Patton, George C. Scott, Forrest Gump, Tom Hanks, Joker, Joaquin Phoenix
25.09.2019
Popularul actor Tom Hanks va primi premiul pentru întreaga carieră în cadrul ceremoniei premiilor Globul de Aur din 2020, se menționează într-un comunicat emis marți, 24 septembrie, de către Asociația Presei Străine la Hollywood.
Cariera starului de 63 de ani cuprinde o listă lungă de premii, printre care două statuete Oscar (pentru Forrest Gump și Philadelphia), dar și patru premii Globul de Aur (pentru Big, Philadelphia, Forrest Gump și Cast Away). Palmaresul său cuprinde și șase premii Emmy, dintre care unul pentru contribuțiile regizorale la miniseria Band of Brothers.
„Asociația Presei Străine la Hollywood este mândră să îi ofere premiul Cecil B. DeMille din 2020 lui Tom Hanks. Pentru mai bine de trei decenii, a captivat publicul cu personajele sale complex...Taguri: George Clooney, Denzel Washington, Meryl Streep, Oprah Winfrey, Jeff Bridges, Band of Brothers, Big, Cast Away, Philadelphia, Forrest Gump
07.01.2019
Filmele biografice Green Book şi Bohemian Rhapsody plus drama Roma au fost marile câştigătoare la cea de-a 76-a ediţie a galei Globurilor de Aur, care a avut loc, duminică seară, la Los Angeles. The Americans şi The Kominsky Method au fost desemnate cele mai bune seriale.
Filmul-vedetă a fost Green Book, ce a luat acasă trei statuete, printre care şi cea pentru Cel mai bun film (musical sau comedie).
Contrar așteptărilor, Bohemian Rhapsody a fost desemnat Cea mai bună dramă (contracandidați au fost - printre alții - BlackKklansman, If Beale Street Could Talk și A Star Is Born) iar - deloc surprinzător - Rami Malek (Bohemian Rhapsody) a luat premiul de interpretare pentru rol dramatic.
Lady Gaga (A Star Is Born), cu tot capitalul de popularitate, a fost învinsă la ca...Taguri: Glenn Close, Jeff Bridges, Alfonso Cuarón, The Americans, roma, Bohemian Rhapsody, The Kominsky Method, Green Book
14.10.2018
Jeff Bridges, Chris Hemsworth, Jon Hamm și alți câțiva actori talentați (inclusiv Xavier Dolan, în film în rol de manager muzical fără scrupule) fac roluri memorabile în acest film sângeros plasat într-un hotel decrepit de lângă Lake Tahoe, California, în perioada anilor 1960.
Fiecare personaj nu e ceea ce pare a fi iar spectatorul se va trezi fie în căutarea indiciilor care le-ar putea deconspira identitatea și substratul vizitei lor la izolatul El Royale, fie va fi surprins de twisturile violente ale filmului (spectatorul va fi șocat și confuz raportat la evoluția evenimentelor). De altfel, te aștepți să apară un Norman Bates cu un cuțit, dar deocamdată doar misterul și iminența a ceva periculos plutesc în aer.
Drew Goddard (The Cabin in the Woods), în dubl...Taguri: Quentin Tarantino, agatha christie, Bates Motel, Jon Hamm, Cailee Spaeny, Drew Goddard, Cynthia Erivo, Dakota Johnson, Xavier Dolan, Lewis Pullman
12.10.2018
Patru invitați, o gazdă ciudată și încă două personaje ce urmează a fi dezvăluite. Împreună cu multe alte răsturnări de situație, întorsături și secrete. La El Royale, vremurile proaste sunt pe cale să înceapă ... Aceasta este premisa filmului cu premiera în cinematografele noastre vineri, 12 octombrie.
Este ianuarie 1969 și Richard Nixon a fost inaugurat ca al 37-lea președinte al Statelor Unite. O nouă decadă începe. Șapte suflete foarte diferite, dar toate pierdute, se întâlnesc la El Royale, un hotel cu o istorie glorioasă, dar care a căzut în dizgrație, la fel ca vizitatorii săi. El Royale și-a pierdut licența de jocuri de noroc, celebritățile s-au mutat și lucrurile au mers din ce în ce mai prost...
Situat la granița dintre California și Neva...Taguri: Dakota Johnson, Chris Hemsworth, Jeff Bridges, Jon Hamm, Bad Times at the El Royale
16.07.2018
Începutul de săptămână ne îndeamnă la răsfoirea programului TV pentru a bifa cele mai interesante producții programate pe micile ecrane, filme de neratat, captivante prin mesaj, acțiune, fiorii produși telespectatorului și interpretarea actorilor. Iată ce filme am vrea să urmărim de luni până duminică. Nu ezitați să consultați programul TV integral.
Mini-serie. Obiecte ascuțiteLuni, 16 iulie, ora 20:00, HBO Bazată pe primul roman al scriitoarei Gillian Flynn (Gone Girl), miniseria HBO Sharp Objects/Obiecte ascuțite spune povestea fascinantă a Camillei Preaker, o jurnalistă care lucrează la ziarul St. Louis Chronicle. După o copilărie dificilă, Camille se mută din orașul său natal, Wind Gap. Editorul ei o trimite, însă, înapoi în Wind Gap pentru a scrie ...Taguri: Denzel Washington, Emily Browning, Kit Harington, Pompeii, Chloë Grace Moretz, The Equalizer 2, The Equalizer, Oliver Jackson-Cohen, Billy Bob Thornton, Dwayne Johnson
10.01.2018
The Commuter/Pasager în trenul terorii, ce face din Liam Neeson (un specialist al filmelor de acțiune după seria Taken, de altfel) un soi de Hercule Poirot într-un tren de navetiști intră vineri pe marile noastre ecrane. Așadar, ce alt moment mai bun pentru a trece în revistă thrillerele de acțiune ce vor putea fi văzute anul acesta pe marile noastre ecrane?!
The Commuter/Pasager în trenul teroriipremiera în România: 12 ianuarie
În acest thriller plin de adrenalină Liam Neeson este Michael, un agent de vânzări care, pe drumul zilnic spre casă cu trenul, este abordat de o străină misterioasă pentru a dezvălui identitatea unui pasager ascuns în acel tren până ce vor ajunge la ultima stație. Forțat să soluționeze contracronometru un puzzle mortal, Michael va desc...Taguri: Helen Mirren, Luke Evans, Cillian Murphy, Luc Besson, Jeff Bridges, Chris Hemsworth, Anne , Bad Times at the El Royale , M:I 6 - Mission Impossible, Neve Campbell
27.11.2017
Biografic. Catch Me If You Can (2002)Luni, 27 noiembrie, ora 17:40, Paramount Channel
La 17 ani și jumătate, Frank (Leonardo DiCaprio) ia viața în piept în stil propriu. Debordând de „creativitate” și scoțând la bătaie un sex-appeal irezistibil, Frank trece la punerea în practică a teoriilor tatălui sau. Fără să aibă nici o pregătire de profil, tinerelul cu aspect aristocratic devine pilot, medic și avocat. Vădind un adevărat geniu în materie de falsificări, reușește să-și aproprieze milioane de dolari din diverse bănci. Frank devine un bărbat de succes dar, cum în tot binele e și un rău, pe urmele sale pornește cu îndîrjire agentul FBI Carl Hanratty (Tom Hanks).
SF. The Book of Eli (2010)Marți, 28 noiembrie, ora 00:10, FILMCAFE
Cartea lui Eli/The Bo...Taguri: Oz: The Great and Powerful, Matt Damon, The Martian, Andi Vasluianu, Despre oameni şi melci, Angelina Jolie, Salt, Ryan Reynolds, Jeff Bridges, R.I.P.D. 3D
23.09.2017
Când filmul lui Matthew VaughnKingsman: Serviciul secret a avut premiera în cinematografele noastre, s-au întâmplat câteva lucruri. În primul rând, i-am întâlnit pe Kingsmeni, membrii unei organizații britanice de informații, independentă, autofinanțată, a cărei misiune este să salveze lumea în timp ce sub acoperirea unor croitori de lux, arătau de parcă tocmai coborâseră din vitrină. L-am cunoscut pe Harry Hart aka Galahad, un gentleman discret, agentul secret interpretat de Colin Firth cu eleganță, farmec și cu abilitatea de a mânui o umbrelă letală. Mai erau și Merlin (Mark Strong), scoțianul cusurgiu, un guru tehnologic al organizației, Chester King aka Arthur (Michael Caine), un lider cu o parte întunecată. Și, în sfârșit, dar nu în ultimul rând...Taguri: Matthew Vaughn, Colin Firth, Pedro Pascal, Channing Tatum, Halle Berry, Jeff Bridges, Taron Egerton, Mark Strong, Kingsman: The Golden Circle, Kingsman: The Secret Service
22.09.2017
Kingsman: The Golden Circle se lansează pe 22 septembrie în cinematografele noastre şi are mari şanse să refacă succesul obţinut de pelicula lansată în 2014. Într-un interviu acordat Cinemablend, regizorul filmelor Kingsman, Matthew Vaughn, a dat asigurări nu doar că va încheia trilogia, dar că va aduce în cinematografe şi un spin-off al seriei.
Cineastul nu a menţionat deocamdată şi ce personaje are în vizor pentru un film derivat din povestea originală. A ţinut însă să arate că nu duce lipsă de idei: „În mintea mea, povestea nu s-a încheiat. Aş zice că este loc de încă un film şi un spin-off. Colin Firth are putea reveni în acţiune, însă am putea introduce şi personaje noi. Există atât de multe opţiuni, însă cred că e mai bine să nu mă lă...Taguri: Elton John, Kingsman: The Secret Service, Jeff Bridges, Halle Berry, Mark Strong, Channing Tatum, Julianne Moore, Taron Egerton, Colin Firth, Matthew Vaughn
24.04.2017
Ziua de luni este, așa cum v-am obișnuit, a Recomandărilor TV. Iată, așadar, o serie de filme pe care noi le vom urmări în următoarele seri ale acestei săptămâni. Desigur, oferta canalelor TV de la noi este mult mai variată în titluri și genuri. Nu ezitați să accesați Rubrica TV pentru oferta completă a posturilor de la noi.
Dramă. Some Voices Luni, ora 23:00, Sundance Channel Ray (Daniel Craig) suferă de schizofrenie. Tocmai și-a revenit din ultima criză și a fost eliberat în sânul comunității, în grija fratelui său, foarte protectorul Pete. Ray se luptă cu necesitatea de a-și păstra sănătatea pe linia de plutire, iar Pete cu aceea de a-și păstra firma și viața particulară pe linia de plutire, pe parcursul perioadei cât îl ajută pe Ray să se adap...Taguri: Lock Stock and Two Smoking Barrels, Ryan Reynolds, Jeff Bridges, R.I.P.D. 3D, Le Gendarme a New York, Louis de Funès, Brad Pitt, Killing Them Softly, Breaking Bad, Better Call Saul
26.02.2017
A 89-a ediţie a premiilor Oscar, ce a avut loc în noaptea de duminică spre luni, a fost marcată de o răsturnare de situaţie: marele favorit - La La Land - a fost învins de micuțul film independent Moonlight! Drama despre maturizare a unui băiat de culoare din Miami a fost declarată „Cel mai bun film”, dovedind cât de dornic este Hollywood-ul să-și afișeze imaginea de corectitudine politică, „șifonată” în trecut de campanii precum #OscarSoWhite. Muzicalul La La Land a luat, până la finalul galei, cinci trofee din cele 14 nominalizări.Mai mult, am văzut live cum funcţionează autosugestia. Când toţi considerau drept câştigător, la categoria „Cel mai bun film”, muzicalul La La Land, prezentatorul premiului anunţă la „Best Picture” chiar La La Land...Taguri: Barry Jenkins, Kenneth Lonergan, Mel Gibson, Denis Villeneuve, Damien Chazelle, Michelle Williams, Octavia Spencer, Nicole Kidman, Naomie Harris, Viola Davis
24.01.2017
Marți, 24 ianuarie, s-au anunțat nominalizările la Oscar 2017 în cadrul unui montaj ce a inclus declarații ale nominalizațiilor și câștigătorilor edițiilor anterioare ce au alternat, ca într-un spectacol de teatru radiofonic, cu voci ce au anunțat mult-așteptata listă. Un număr de nouă filme, din maximum de 10 (dar anul trecut au fost numai opt) sunt nominalizate anul acesta la Oscar.
Favoritul La La Land, un muzical „light”, a fost nominalizat de 14 ori. Poveste de dragoste contemporană reuşește, așadar, ce au realizat la vremea lor „All About Eve" (1950) şi „Titanic" (1997). „Moonlight” și Arrival” se aleg cu opt nominalizări fiecare. Filmele „Lion”, „Hacksaw Ridge” și „Manchester by the Sea” se află pe locul trei, fiecare cu câte șas...Taguri: oscar 2017, premii:oscar 2017, Sully, Star Trek Beyond, Suicide Squad, Tanna, Forushande, En man som heter Ove, Under sandet, The Jungle Book
09.01.2017
A 74-a ediţie a Globurilor de Aur, prezentată de Jimmy Fallon, şi-a încheiat festivităţile, marcată de un discurs aprig al lui Meryl Streep - premiată pentru întreaga carieră - vădit îndreptat către Donald Trump, din cauza lipsei sale de empatie (şi nu numai), emoţionant prin modul în care a fost transmis şi apelul la o uniune a membrilor industriei cinematografice, alături de presă, indiferent de ţara de origine, sub cupola artei. "Violenţa invită la violenţă. Lipsa de respect, la fel. [...] Transformă-ţi inima rănită cu ajutorul artei", a mai spus ea, citând-o pe una din partenerele sale de scenă, Carrie Fisher.
Scena a aparţinut în mare parte favoritului serii, musical-ul La La Land, ce şi-a transformat toate nominalizările în trofee şi a devenit astf...Taguri: The Dresser, Thandie Newton, Mandy Moore, Chrissy Metz, Lena Headey, Olivia Colman, John Travolta, Christian Slater, John Lithgow, Sterling K. Brown