Păreri War Horse

(2011)

Calul de luptă

Ghemot pe 01 Aprilie 2012 20:31
Deși influențat puțin de actualele tehnici în crearea unui film, Steven Spielberg menține frumusețea unui film de succes!!!
FreeCinema.ro pe 16 Aprilie 2012 12:38
Este doar un film anemic, fara rost. Nu putem cere prea mult de la Spielberg.
iiii pe 4 iulie 2012 14:39
sictir cu mami tau
Caktus pe 12 mai 2020 00:49
Spielberg e in top 3 regizori ai epocii lui.
Andrutza100 pe 19 Aprilie 2012 19:58
am văzut astăzi filmul și este foarte bun:) :) îmi venea sa plâng :( :( a fost un film foarte emoționant :) :(
AndreiABCD pe 19 Aprilie 2012 23:50
cel mai frumos film...................................................................
Qube86 pe 21 Aprilie 2012 22:40
''Separated by war...Tested by battle...Bound by friendship...''
''War Horse'', mi s-a parut unul dintre cele mai bune filme ale lui Steven Spielberg...
A reusit sa ma captiveze de la inceput pana la final...desi nu a venit cu ceva care sa ma faca sa exprim un mare ''Oau''...
Mi-a placut povestea si atmosfera de basm...
Coloana sonora este pur si simplu fermecatoare si izbuteste sa dea un mare plus filmului !
Scena de la inceput mi s-a parut foarte revelatoare si a fost cea care m-a facut sa-mi spun: ''Hmmm...s-ar putea ca Spielberg sa fi reusit un nou film bun'''...
Si...ma bucur sa spun ca nu m-am inselat !
Primele imagini arata ochii lui Albert Narracott care sunt larg deschisi...
Inima sta sa-i sara din piept...
El este martorul unui eveniment inedit: nasterea unui manz de rasa !
Admiratia pe care acesta o detine pentru manz este fara limite...
Zilnic, il priveste cum merge la galop… citeşte

linaLampard pe 27 Aprilie 2012 23:07
-----------------------such a brilliant English movie!-------------------
alex_il_fenomeno pe 17 Mai 2012 16:04
un film ce mi-a intrecut toate asteptarile , fiind atat de plin de niste emotii extrem de puternice , impresionand intr-o maniera uimitoare ! pe langa actorii , in mare parte britanici , dar extrem de talentati , si scenariul amanuntit care a stat la baza acestei productii impresionante , ar mai merita amintit si atmosfera creata , una atat de frumoasa incat nu are cum sa nu te cucereasca definitiv , inca de la primele momente mai intense care te fac sa urmaresti filmul fara sa ii simti trecerea . Merita urmarit cu mare placere , deoarece este unul dintre cele mai bune drame , si nu doar ale anului trecut !
narcisson pe 21 august 2012 00:49
Frate, da' trolii astia te baga in boala. Parerea mea este ca nu a fost nici chiar un film de 10 (eu i-am dat 9) , dar nici nu poti sa dai thumbs down la o asemenea parere. Nu inteleg de ce unii fac chestia asta.
leu_eraser pe 23 Mai 2012 21:45
Impresionant
Woow! Un film impresionant cum numai Steven Spielberg putea sa faca. Spre final mai aveam putin si imi dadeau lacrimile. :)) Filmul asta trezeste multe emotii in cel care il vizioneaza, care nu pot fi exprimate in cuvinte. Recomand cu caldura celor care vor sa vada un film (drama) de calitate. O sa il tin minte multa vreme.
MissLady pe 05 Iunie 2012 22:14
Hmmm, e un film bun, emoționant, însă... nu chiar ce te așteptai de la un maestru ca Spielberg. Oricum, nu e o dezamăgire. Doar că e sub alte - multe - filme ale lui Spielberg. Și nu pot să nu mă întreb câți căluți au murit în timpul filmărilor? Guys, sunați repede la protecția animalelor.! :)
narcisson pe 21 august 2012 00:46
Daca urmareai filmul pana la capat, ai fi vazut ca: ''Niciun animal nu a fost ranit in timpul filmarilor''! :)
Pillowman pe 08 Iunie 2012 08:32
:))))))
Sarah jessica parker a jucat foarte bine in acest film, rolul calului. :))))))) :P
puffulette pe 17 martie 2013 16:22
tare poanta :)))
honeygiani pe 17 septembrie 2013 15:53
te contrazic, calul asta era chiar frumos....
danut55 pe 10 Iunie 2012 00:17
eu cred ca este un film care te inpresioneaza si este o lectie de viata>>>parerea mea!!!
FlorinMovieFreak pe 18 Iulie 2012 18:25
Foarte bun filmul prin prisma povestii .. si felul in care este redata de acest genial regizor .. n-are cum sa nu-ti placa ceea ce se intampla in acest film .. ai drama .. regasire .. suspans .. si culmea in majoritatea filmelor de razboi nu prea gasesti un final pe masura .. ei bine aici da .. Nota 9/10 Cheers !
andreea7214 pe 21 Iulie 2012 19:38
Unul dintre cele mai bune filme ale anului 2011 , merita vazut macar o data , mai ales ca este in regia lui Steven Spieldberg..
Melina17 pe 29 Iulie 2012 21:01
[Impecabi!!!!=D>
Foarte frumos filmul,merita vazut!!!
Mi`au dat lacrimile...

nike_2383 pe 11 August 2012 10:39
van horse
foarte bun,imbina onoarea,umanitatea,chiar a nemtilor ,in unele situatii,atasamentul,patriotismul,curajul nemarginit,o nota undeva la 8,50
danii1234 pe 16 August 2012 14:25
imi plac caii dar nu frt.tare filmul asta e genial un film drama frt. reusit !!! prima data n-am vrut sa-l vad pt ca e cu cai dar acum nu regret nicio clipa ca am vizionat filmul
simleuan pe 17 August 2012 17:52
I-as fi dat oscarul in defavoarea Artistului. Putin semana cu Black Beauty
DragoiSorin pe 19 August 2012 16:40
Este un film foarte frumos si emotionant,merita vazut
narcisson pe 21 August 2012 00:39
War Horse
Un film incredibil, prin prisma relatiei dintre om-animal si mai ales prin munca depusa pentru a dresa caii, este impresionant. Povestea este aproape de necrezut, cum au putut Albert si Joey sa treaca prin atatea intamplari pentru a fi din nou impreuna. Este un film care te lasa fara cuvinte, nu mai are nevoie de comentarii. Nota mea este 9-Obligatoriu de vazut cu mentiunea ca este in top trei pe 2011 pentru mine.
deadlord pe 06 Septembrie 2012 18:02
Un film incredibil. Povestea este foarte bine dezvoltata.
SarpeleCocosat pe 17 Septembrie 2012 23:23
Emotionant, spectaculos si extrem de bine regizat.
Turi pe 19 Septembrie 2012 22:43
Spilberg e genial ca regizor, animalele cu regizori ca el pot fi actori de Oscar, dar filmul nu a excelat asa cum as fi dorit. Eroii din film sunt cand prea duri( cand trebuie stoarsa o lacrima), cand prea teatrali( exempu: scena regasirii). Ca imgini: excelent!
Scena dintre cei doi soldati ce salveaza calul este printre cele mai bune momente din film.

P.J. pe 21 Octombrie 2012 12:22
War Horse (2011)
Cine spune ca Steven Spielberg este regizorul trecutului se insala amarnic.Filme ca acesta l-au facut pe el celebru si il vor mentine mereu printre cei mai buni regizori din lume.War Horse este un film pur si simplu superb.Efectele speciale sunt extraordinare,regia este excelenta,actingul este foarte bun iar povestea este emotionanta si plina de suspans.9/10.De vazut si de revazut.
eko pe 03 Noiembrie 2012 04:07
o poveste incredibila foarte emotionanta , decoruri incredibile , coloana sonora superba iar actori numai de nota 10+ , unui asemenea film nu ai ce sa ii reprosezi si singura nota pentru acesta este 10.
toate lumea ar trebui sa vada acest film . SUPERB

lilliam pe 20 noiembrie 2012 23:52
total de acord
monu pe 18 Noiembrie 2012 11:06
Deci filmul este belea merita vazut de toti
Pacat ca are nota 7.2 pe Imbd

lilliam pe 21 Noiembrie 2012 00:06
emotionant,extraordinar
un film care personal mi-a placut foarte mult. foarte emotionant.chiar daca unora nu le-a placut este exagerat sa-l numesti mediocru.nici pe departe nu este asa. 10+
NmpN pe 26 Noiembrie 2012 03:09
Un film reusit care la sfarsit reuseste sa imprime o amprenta emotionala . Poveste buna , distributie buna , coloana sonora buna deci...merita vazut , RECOMAND!
Sorin87 pe 26 Noiembrie 2012 09:56
War Horse
Un film foarte reusit cu o incarcatura emotionala foarte mare intre un baiat si calul sau care il crescuse de mic.nota 10
sorina25 pe 04 Decembrie 2012 05:52
Il recomand cu tot sufletul. Astazi l-am revazut cu cea mai mare placere. O poveste mult prea frumoasa pentru a nu fi impartasita de noi toti!
Sapientia pe 21 Decembrie 2012 16:09
"Wherever you are, I will find you and I will bring you home."
Numindu-l film nu prea face dreptate. E mai degraba o experienta. Un film...puternic si coplesitor. Dar asta e putin spus. Eu nu stiu ce ati facut voi, dar de cand am auzit fluierul (nu la ferma), pana la sfarsitul filmului, ochii me au fost in lacrimi si chiar exista pericolul sa dau apa la soareci. Ultima data cand s-a intamplat asta, am vazut Hachiko. Spielberg a rupt tot si a facut, daca nu ma insel cel mai frumos film din 2011. Poveste extrem de interesanta, cel putin pentru mine, care a fost bine realizata, indepartandu-se din directia tuturor cliseelor facute de filme asemanatoare cu asta. Scenelor au fost realizate impecabil de Spielberg si compania, poveste, inca o data, fascinanta, scenariu grozav, si o coloana sonora adecvata. Bravo. Si, forta Joey!
mariushd8 pe 27 Decembrie 2012 13:29
mariushd8
un film care merita vazut pe mine ma lasat placut surprins de ceea ce am vazut !
chiba_florin pe 01 Ianuarie 2013 19:08
surprinzator
CAPODOPERA putin spus, wow nu-mi gasesc cuvinte sa-l pot aprecia destul, impresionant, fabulos, extrem, captivant, etc.
1997orton pe 04 Ianuarie 2013 20:17
un film genial
Un film foarte bun.Este o drama cum rar se mai fac in zilele noastre.Va recomand cu caldura acest film!
cretzu333 pe 25 Ianuarie 2013 23:50
capodopera
m-a lasat fara cuvinte...exceptional...l-as viziona oricand din nou
F1979 pe 27 Ianuarie 2013 12:50
un film de pud direct in recycle!
un film parca din seria raposatului sergiu nicolaescu! Dzo s-al ierte, de morti numai de bine.
PROPAGANDA eftina!

MikkaelWolfganger pe 04 Februarie 2013 13:59
Un film bun, pentru o seara cu familia.Este emotionant, frumos filmat si cu niste scene foarte lacrimogene.Parte feminina va aprecia filmul asta.Totusi in multe momente, este inutil de siropos , iar in altele devine plicitisitor.Un film care ,insa, per total, mi-a placut.
malls pe 05 Februarie 2013 19:07
Foarte reusit, mi-a placut mult desi initial nu i-am dat mari sanse. Il recomand!
dudimicut pe 15 Februarie 2013 23:59
daca puteti vedea filme in care animalele sunt maltratate, povestea este exagerata si secventele cu razboi interminabile, dar cu toate acestea filme in care mesajul este unul puternic- war horse este o alegere inteleapta.
ringtons pe 31 Martie 2013 21:03
Asta da!!
Asa da film sa vezi asat merita 10+++ nu am mai vazut de mult un asemenea film o capodopera in adevaratul sens al cuvantului nu mai am cuvinte sa imi expun sentimentul este un film de oscar.Dar chiar daca nu o sa il ia pentru mine ramane unul din cele mai bune filme vazute vrodata.
!!!! :))

puffulette pe 06 Mai 2013 15:47
Mi s-a parut un film extraordinar. In primul rand povestea emotionanta si bine pusa la punct, distributia numai cu actori buni si decorurile foarte frumoase ce au completat filmul, recomand.
vovin pe 16 Iunie 2013 19:13
dezamagit
Un film slab, cu un scenariu foarte prost: foarte previzibil, naiv si fara consistenta. Chiar nu mi-a placut. Ma asteptam la mult mai mult.
Elkabros pe 21 Iulie 2013 22:49
Nenorocitu naibi iar a facuto .
Nu se poate exsista si nu se va mai naste niciodata un asemenea regizor precum Steven Spielberg , este pe departe cel mai mare regizor din tot universul , multi incearca sa-l copieze dar nu reusesc . Capteaza telepatic visele si trairile unei intregi planete si le poate transforma oricand in filme miraculoase .

doomlol96 pe 03 Septembrie 2013 03:23
GENIAL
intre capodopera si intre obligatoriu de vazut !,dar totusi se incandreaza in topul filmelor la care sa te uiti inainte sa mori.!! genial film.
ciprian34 pe 12 Septembrie 2013 22:34
La fel ca Hachiko si acest film trateaza legatura emotionala intensa ce poate avea loc intre un om si un animal de data aceasta un cal,adevaratul cel mai bun prieten al omului.
dandi pe 15 Octombrie 2013 22:44
un film minunat
Foarte bun filmul am si plans la urma urmei ce minunate pot fi animelele in viata unui om ori de ce fel ar fi,animalul te iubeste neconditionat.
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 14:37
Un film exceptional, foarte impresionant si emotionant ...Recomand acest film !!!
aymonofficial pe 09 Iulie 2014 14:02
Steven Spielberg rămâne poate cel mai talentat regizor al Americi, orice producție realizată de el având succes atât la critici cât și la public.
War Horse este un film excepțional, un film istoric, o dramă extraordinar de bine pusă la punct. Povestea în sine este emoționantă, scenariul este foarte bine realizat, costumele, coloana sonoră, absolut întreg filmul este o capodoperă.

Kuhaylan pe 14 August 2014 13:42
...................................................
tedy_jackson_dennis pe 26 Ianuarie 2015 01:33
:x
Abia astept sa-l vad. Spielberg nu poate face un film slab, pur si simplu nu poate!
cezarika21 pe 26 Ianuarie 2015 08:39
Un film făcut să impresioneze şi să stoarcă lacrimi
Relatând prietenia dintre un cal şi un tânăr britanic în perioada Primului Război Mondial, "War Horse" este un film excesiv de sentimental prin care Steven Spielberg încearcă să-şi aducă spectatorii la sentimentele pure din anii copilăriei, când oamenii aveau suflete curate şi neîntinate de diferite interese meschine.

Oricât de emoţionantă ar fi interacţiunea om-animal, nu poţi să nu constaţi că povestea iese din limitele veridicităţii, fiind foarte previzibilă tocmai prin faptul că reia aceleaşi clişee întâlnite prin filmele cu Lassie şi cu Black Beauty. Omul şi cu calul său trebuie să aibă un destin comun, iar finalul trebuie să fie fericit dacă vrei să ţi se vândă cartea sau să-ţi vină spectatorii în sălile de cinema, iar Steven Spielberg ştie asta şi o exploatează la maximum. Regizorul combină imagini de asfinţituri cu… citeşte

dan.apostol pe 4 octombrie 2018 19:59
Sunt un suflet impresionabil si mai cred im basme.! Am multzi ani si poate la batranetze am intzeles rostul a ceva de care nu mi-e rusine: sa ma copilaresc!
Go 1 2 3 4