Păreri War Horse

(2011)

Calul de luptă

Krakatau pe 12 Martie 2011 15:22
Abia astept sa-l vad. Spielberg nu poate face un film slab, pur si simplu nu poate!
bigsmall pe 24 ianuarie 2012 12:17
the best of the best.la modul cel mai sincer. Am trecut prin toate starile.
setesh85 pe 7 aprilie 2013 19:37
Titanic bun ,Avatar slab .
IulianManea54 pe 11 Februarie 2012 17:05
Un film excelent! Nici n-am observat cum a trecut timpul... Inca o data Spielberg ne dovedeste ca este un mare regizor... inca o data: un film superb pe care nu trebuie sa-l ratati!
Ariann pe 27 februarie 2012 21:24
Si mie mi-a placut foarte mult filmul.Drama atinge cote maxime...
Slightly pe 21 octombrie 2012 22:17
Iar peisajele sunt superbe. Linistea de pe campul de lupta cand cei doi soldati adversi se intalnesc , este divina.
bodhi pe 11 Ianuarie 2012 02:02
incredibil de frumos
o poveste superba, incedibila, am ramas impresionat, este un film care merita vazut si merita fiecare secunda
emix pe 27 februarie 2012 19:47
Ce intelegi prin film " frumos " ? Imaginea , culoarea , peisajele ? Daca da , iti recomand " Piesa neterminata pentru pianina mecanica " , unde vei gasi niste peisaje minunate ! Altfel , ce inseamna " film frumos " ?
DrkJoker pe 17 martie 2012 12:11
Emix un film nu e frumos prin culoare, peisaje sau imagine. Un film e frumos prin poveste. Si daca tu spui ca povestea din filmul asta nu e frumoasa, iti recomand sa te intorci la Avatar.
deea9595 pe 11 Ianuarie 2012 17:20
printre cel mai frumoase filme din 2011 si printre cele mai emotionante:)
neaparat merita vazut!!!

emix pe 17 ianuarie 2012 09:41
Cel mai prost film marca Spielberg : absolut mediocru ! Oare ce ti-a placut ?
bogdamme pe 16 ianuarie 2014 12:15
Merita sa va uitati si la MY WAY (2011) !!
apocalipso2011 pe 11 Ianuarie 2012 12:27
Un film exceptional
In opinia mea "War Horse" este un film exceptional care cu siguranta nu va va dezamagii...Nu spun asta datorita regizorului care este foarte renumit cum multi altii o fac,ci laudele mele sunt cu totul indreptate spre ceea ce vezi pe ecran atunci cand vrei sa vizionezi un film bun.Nu regret ca am "folosit" doua ore din viata mea pentru a viziona acest film , din contra as mai face acest lucru inca o data... Un film care merita vazut!!!
xerses pe 11 Ianuarie 2012 14:33
Un film extraordinar.Nici nu se putea altfel, tinand cont ce regizor si-a pus amprenta.
kenji pe 14 Ianuarie 2012 01:25
Joey ar merita o nominalizare la oscar pentru cel mai bun actor in rol principal. Nota 10 pentru imagine. Aduce a film clasic, a Gone with the Wind !?
DragonMaster pe 12 Ianuarie 2012 00:15
Am asteptat acest film cu nerabdare si acum ca l-am vazut chiar daca a tinut 2 ore si 26 de minute pot afirma ca este una din cele mai bune filme ale anului 2011 si unul din cele mai bune filme cu cai iar regizorul Steven Spielberg nu dezamageste deloc plus ca as dori ca acest film sa fie premiat macar pt coloana sonora sau pt vestimentatie dar probabil si pentru scenariu care a fost magnific.Este un film foarte bun iar nota pe care o ofer este 8.
After_Eight pe 4 februarie 2012 12:59
este o adevarata onoare pentru cei ce au creat filmul nota oferita de tine. Juriul de la Cannes este deja agitat, Asociatia Criticilor de Film e pe cale sa se dizolve din cauza disputelor. Good job, dude :)))
CatalinaN pe 29 ianuarie 2013 23:26
Nu atat de virgin ca tine...
cezarika21 pe 26 Ianuarie 2015 08:39
Un film făcut să impresioneze şi să stoarcă lacrimi
Relatând prietenia dintre un cal şi un tânăr britanic în perioada Primului Război Mondial, "War Horse" este un film excesiv de sentimental prin care Steven Spielberg încearcă să-şi aducă spectatorii la sentimentele pure din anii copilăriei, când oamenii aveau suflete curate şi neîntinate de diferite interese meschine.

Oricât de emoţionantă ar fi interacţiunea om-animal, nu poţi să nu constaţi că povestea iese din limitele veridicităţii, fiind foarte previzibilă tocmai prin faptul că reia aceleaşi clişee întâlnite prin filmele cu Lassie şi cu Black Beauty. Omul şi cu calul său trebuie să aibă un destin comun, iar finalul trebuie să fie fericit dacă vrei să ţi se vândă cartea sau să-ţi vină spectatorii în sălile de cinema, iar Steven Spielberg ştie asta şi o exploatează la maximum. Regizorul combină imagini de asfinţituri cu… citeşte

dan.apostol pe 4 octombrie 2018 19:59
Sunt un suflet impresionabil si mai cred im basme.! Am multzi ani si poate la batranetze am intzeles rostul a ceva de care nu mi-e rusine: sa ma copilaresc!
lilica pe 02 Iulie 2011 22:13
.....................
Abia astept acest film , ideia este formidabila , sper sa fie la fel de bun ca reclama , o poveste despre viata cu acentuarea trasaturilor sufletesti , si a unei legaturi puternice om-animal . Neaparat trebuie de vazut.
ionychy pe 07 Iulie 2011 10:51
Sper sa fie pe masura asteptarilor.
Cred ca va fi emotionant si spectaculos,sau cel putin asta sper,Steven este unul dintre cei mai talentati regizori,cand aud numele lui,intodeauna imi vine in minte si simpaticul E.T.
jacknicholson pe 11 Ianuarie 2012 22:35
Un film bun,nu exceptional. Este de vazut il recomand.
After_Eight pe 4 februarie 2012 12:53
scurt si la obiect, good job dude ! :)
taroel pe 09 Ianuarie 2012 19:56
Inca un film marca Spilberg.Abia astep sa-l vad impreuna cu fiica mea care este innebunita dupa cai.Cu siguranta nu vom fi dezamagiti.
Issabbella pe 18 ianuarie 2012 17:51
Dupa parerea mea nu este un film la care sa te uiti cu un copil. Partea in care calul ramane rasucit in sarma ghimpata s-ar putea sa o traumatizeze.
janetoi pe 10 februarie 2012 22:29
Lasa ca un copil din ziua de azi se uita nemiscat la Holocaust, e obisnuit cu Tom si Jerry de ce nu s-ar uita la war horse?! mai ales ca e cu cai
Pillowman pe 08 Iunie 2012 08:32
:))))))
Sarah jessica parker a jucat foarte bine in acest film, rolul calului. :))))))) :P
puffulette pe 17 martie 2013 16:22
tare poanta :)))
honeygiani pe 17 septembrie 2013 15:53
te contrazic, calul asta era chiar frumos....
legolas05 pe 03 Noiembrie 2010 22:37
da,este un film bun,mie mi'a placut mult,merita sa il vezi,nota 8
the_andreea pe 26 ianuarie 2012 08:47
Nope, nu are nicio sansa sa castige oscarul, a primit doar una dintre cele 9 nominalizari!
angel69 pe 21 iunie 2012 12:14
tare ......o sa lacrimati putin dar nu se pune!!!!!
PuriceGangav pe 10 Aprilie 2011 14:13
Cartea e decenta, de ce nu ar fi si filmul? Mai ales ca este regizat de Spielberg, dupa cum a zis si Krakatau.
Ghemot pe 01 Aprilie 2012 20:31
Deși influențat puțin de actualele tehnici în crearea unui film, Steven Spielberg menține frumusețea unui film de succes!!!
sklipy pe 21 Martie 2012 11:25
War Horse iti aduce aceea senzatie placuta ' care nu o prea gasesti de cat la filmele bune! Acum cand majoritatea filmelor seamana a documentar si nici unu nu mai aduce framecul de altadata' War Horse e deosebit , readuce senzatia placuta de-a urmari un film de exceptie!
Lioness pe 29 Februarie 2012 23:09
Un film bun inseamna pentru fiecare ceva diferit.Eu una consider ca este atunci cand iti transmite ceva special , cand iti lasa o senzatie noua si rar intalnita, cand scoate la iveala partile frumoase ale noastre sau invatam ceva de pe urma lui. Cei care vorbesc dupa ce citesc niste critici si se dau mari cunoscatori nu vor putea niciodata fi la fel de plini de traire ca un om care pur si simplu il priveste cu sufletul si nu sta sa observe fiecare greseala ca apoi sa se dea mare cunoscator si greu de impresionat.Acesti oameni nu vor savura niciodata un film asa cum o facem noi, ceilalti, pe care, a propos, nici nu prea intereseaza de parerile criticilor atata timp cat noua ne place!Defapt nici nu inteleg ideea de a insista in a cauta defecte in loc sa te bucuri de frumosul lucrurilor..
claudelina pe 18 Februarie 2012 11:36
E fara doar si poate o capodopera...Nu am destule cuvinte pentru a lauda acest film.
Costyyq pe 09 Februarie 2012 07:51
Foatre tare filmul:X is merita premiile si nota :X
improv3 pe 07 Februarie 2012 21:06
Da!
Nota 10!Un film exceptional!
Recomand...trebuie vazut neaparat!

ronny_andi pe 04 Februarie 2012 09:30
extraordinar
Imi pare rau ca nu ii pot da lui Spielberg nota 10 pentru acest film. Ii voi da nota 20 si nu glumesc. Am vazut filmul si spun cu mana pe inima ca am plans, am si ras si mi-a placut enorm. Este o capodopera.
UMAfan pe 03 Februarie 2012 10:51
EMOTII!!
un film frumos...emotionant pe final..recomand celor care le place drama si razboiul!
UMAfan pe 3 februarie 2012 10:55
scuze...celor carora le plac!!!emotiile!
Xsky pe 30 Ianuarie 2012 23:27
Bestial
O idee originala de nota 10 un film de nota 10 .Fara a avea nici un mare actor filmul este o capodopera si probabil nu sunt singur cu aceeasi parere
yullyana pe 21 Ianuarie 2012 22:12
Fabulos
Cat de mult mi-a placut acest film extrem de emotionant. A fost impecabil din toate punctele de vedere. Aici, nu am gasit doar deznodamantul induiosator ci toate cele 146 de minute care te surprind mereu cu istetimea calului, suferintele fizice ale bietelor animale, cu afectiunea nemarginita a lui Albert (un nume potrivit ca o manusa infatisarii si bunatatii pe care o intretine) pentru loialul si vechiul sau prieten. Stelberg, din nou, a realizat un film pe care sa il tinem minte drept omagiul cailor pierduti in Primul Razboi Mondial.
sasuss pe 12 Ianuarie 2012 04:36
Prea bun!!
Nu exista nota pentru acest film!!!il recomand tuturor....cel mai bun film...
M3alx pe 14 Ianuarie 2012 14:16
parerea mea...filmul "war horse" este o capodopera!!! merita vazut,chiar merita
adi_ramses pe 16 Noiembrie 2011 16:29
subiectul e foarte bun
Cred ca o sa fie bun filmul, Spilberg nu a dezamagit pana acum, cred ca nici de aceasta data nu o va face
superdepeche pe 11 Februarie 2012 16:23
bun dar nu atît de bun ....
m-am uitat la filmul ăsta cu cea mai mare atenție posibilă pe care am acordat-o vreodată unui film și....am rămas dezamagit !
mă așteptam la un film așa ...spectaculos cum nu mai văzusem de mult,dar nu a fost așa...este un film obișnuit nimic exploziv ,nimic care să mă facă să-l nominalizez la oscar,dar în final cine sunt eu să-l nominalizez?
sunt sigur că va cîștiga ceva premiidar pentru mine,un cinefil de rînd nu m-a impresionat cu nimic,sau mă rog...cu aproape nimic

Andrei.Ciprian pe 22 Februarie 2012 22:45
Foarte frumos!
Un film foarte frumos si emotionant.Nu te plictiseste deloc si este presarat cu de toate:o scenografie buna,o coloana sonora buna,niste peisaje foarte frumoase,Spielberg stie ce face si inca odata nu dezamageste.Jeremy Irvine se descurca admirabil iar calul este superb! Cu toate aceste filmul nu este o capodopera dar merita vazut din plin.
happy_happylik pe 16 Februarie 2012 20:44
Black Beauty of 2011
Captivant, emotionant, nu am putut sa nu ma gandesc la Black Beauty (aici ma refer doar la calutul superb) pentru ca cu siguranta scenariul e cu mult mai diferit. Bravo Spielberg!
Cel mai tare m-a emotionat faza in care calul ramane prins in sarma ghimpata!

Alexxa87 pe 05 Februarie 2012 22:44
Un film emotionant pentru toate varstele,un film care m-a facut sa trec prin toate starile posibile fiind o mare iubitoare de animale.Cu siguranta merita vazut
p.anselmo pe 28 Ianuarie 2012 14:08
faptul ca este un film bun(peste 20 de ani ne vom da seama daca a fost o capodopera sau nu )shi faptu ca e facut de spielberg,care alaturi de meryl streep sau colin firth se numara printre copii academiei,il face pe war horse favorit clar la oscaruri...prevad macar 6:)
euronike pe 22 Ianuarie 2012 12:20
Vazut si pe aceste. Cred ca este unul dintre cele mai bune filme ale inceputului de an, poate chiar cel mai bun. Recomand din tot sufletul. Nota 10.
Turi pe 19 Septembrie 2012 22:43
Spilberg e genial ca regizor, animalele cu regizori ca el pot fi actori de Oscar, dar filmul nu a excelat asa cum as fi dorit. Eroii din film sunt cand prea duri( cand trebuie stoarsa o lacrima), cand prea teatrali( exempu: scena regasirii). Ca imgini: excelent!
Scena dintre cei doi soldati ce salveaza calul este printre cele mai bune momente din film.

caluser pe 20 Ianuarie 2012 11:27
Ma asteptam la o poveste lacrimogen-romantata in schimb am fost placut surprins sa vad un film bun!
Skyls pe 19 Ianuarie 2012 20:35
Un film ce merita vazut foarte frumos. Foarte rar vezi un film ca acesta. 10+
andreeanicoletaserban pe 19 Ianuarie 2012 17:38
Foarte bun filmul, in directia in care sa indreapta cinematografia, este de dorit sa mai vizionam astfel de filme emtionant de spectaculoase!
Bog-dan pe 17 Ianuarie 2012 17:33
Exceptional....
Tocmai am vazut filmul si...e splendid, merita sa dati doua ore jumate din viata foastra e un film lung dar cu siguranta se va vorbi mult anul acesta despre el.
badilasa pe 15 Ianuarie 2012 15:00
Capodopera intr-adevar ! Cel mai bun film pe 2011. Obligatoriu de vazut pentru toti oamenii sensibili, carora nu le plac doar filme cu roboti, sf uri, etc. Foarte sensibil filmul !
vladtepes pe 14 Ianuarie 2012 15:49
de vazut
merita vazut nu pierzi timpul degeaba ca la alte filme
Manusa pe 25 Martie 2012 16:58
Un film remarcabil. Se vede ca a fost regizat de Steven Spielberg, dar si prestatia actorilor. Si calul Joey trebuia sa fie nominalizat la Oscar pentru cel mai bun rol intr-un film, sau cel mai bun actor / actrita ( ca nu stiu ce era :) ). Un film care merita vazut, are momente emotionante, de actiune si momente amuzante, precum cele din inceputul filmului cu acea gasca.
catasmile17 pe 20 Martie 2012 21:38
Un film superb !!! O lectie de viata !!! Am ramas impresionat de aceasta productie !!! Merita vazuta !!!
RMadalin pe 18 Martie 2012 17:27
nebunie
filmul e pericol, pentru iubitorii de animale este de un dramatism.... cel putin in secventa cu sarma ghimpata ma lasat fara suflu. Merita din plin
Vorador pe 17 Martie 2012 19:07
Black Beauty meets Platoon
Un film emotionant si foarte bine realizat.Fiecare minut din film are niste cadre filmate superb care nu te plictisesc deloc.
lauraaby pe 06 Februarie 2012 12:58
am vazut filmul aseara si mi se pare super! foarte impresionant cum calul joey trece prin toate si totusi se ajunge sa se revada cu albert. as povesti mai multe dar nu as avea loc si nar mai avea rost sa va uitati la film,ma refer la cei care nu nu lau vazut inca vam pupat :-))))
armidocom111 pe 05 Februarie 2012 14:14
10 !!!!
cel mai tare film OSCAR 2012 ~~~~l-am vazut azi superbbbb
cosmin_kedii pe 24 Februarie 2012 10:06
Amuzant, trist, captivant. Un film minunat
Unul dintre cele mai frumoase filme, care le am văzut pe 2012 . Peisaje frumose, cu acţiune mare şi un film minunat. Înălţător pentru inima omului si cu siguranta un film ce nu trebuie pierdut
johny_one pe 24 Februarie 2012 00:42
Simplu,frumos si la subiect;) vorba aia.. cainele cel mai bun prieten al omului
in cazul acesta a fost vorba de un cal:D

Go1 2 3 4