Păreri Three Little Pigs

(1933)

Cei trei porcușori

Cretzulynne pe 12 Februarie 2014 22:44
Un lup fraier care crede ca poate darama o casa rezistenta, facuta de un purcelus inteligent
Prima data cand am citit fabula pe care se bazeaza aceasta animatie, in copilarie, mi-am imaginat o lume aproape leita celei din animatie, ca s-o vad peste ani, concretizata vizual!
Intr-adevar, animatia respecta 100% atmosfera din poveste. Intr-adevar o capodopera!

Aveti povestea mai jos :)

Cei trei purceluşi
un basm de James Orchard Halliwell-Phillipps

Trăiau odată, într-o pădure îndepărtată, trei purceluşi. Trei fraţi. Semănau atât de tare unul cu celălalt încât foarte greu îi puteai deosebi. Chiar şi numele erau asemănătoare: pe mezin îl chema Nif-Nif, pe mijlociu Nuf-Nuf, iar pe fratele mai mare Naf-Naf.

Cât a fost vara de lungă, purceluşii s-au zbenguit, jucându-se prin iarba verde şi bucurându-se de căldura soarelui. De o vreme încoace însă soarele începu să nu mai încălzească cu… citeşte

mihaelatb pe 26 Mai 2022 21:25
Un Oscar binemeritat si un film ce a intrat in istorie. Bonus, melodia "Who's Afraid of the Big Bad Wolf?"
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:01
Parerea Mea Despre Acest Desen Animat O Puteti Vedea Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
KarGo pe 18 Februarie 2013 22:29
O Animatie minunata marca Walt Disney care a meritat de deplin oscarul pentru cel mai buna animatie scurt-metraj in 1933 10\10