Păreri The Tourist

Turistul

amalisimona pe 09 Februarie 2011 10:25
Un film slab
As fi vrut sa vad notele si parerile daca n-ar fi fost AJ si JD capete de afis. Probabil ca filmul si-a atins scopul, reusind sa isterizeze fanii AJ, spoita bine si de aceasta data si folosita evident doar pe post de bibelou. Chiar daca este actor principal, rolul ei este unul de figuranta, care isi plimba formele incolo si-ncoace si clipeste gales, tuguindu-si buzele in cadrele close-up filmate din profil (zic sa-i mai dam un Oscar pentru asta). Are de jucat o singura secventa mai alerta, iar eplicile ei sunt preponderent monosilabice.
alex.eu pe 28 Ianuarie 2011 12:50
Un film...asa si asa.Nu prea am ce comentez decat ca cei doi(Angelina si Johnny) fac un duo frumos.In rest mi s`a parut cam...slabut.Vorba lui victor_neo s`au prostit prin Venetia..!
JustMENoBodyElse pe 08 Ianuarie 2011 23:15
the tourist este un remake liber după filmul francez Anthony Zimmer, unde rolul principal feminin era interpretat de apreciata Sophie Marceau. Deci daka va plakut ala o sa va plaka si asta..;) inteleg k nu il apreciati sau alte chestii dar nu faceti o istorie..pana la urma acesta este doar un film...omg
cotenescu.carmen pe 08 Ianuarie 2011 22:13
de ce scrie la voi ca pe angelina jolie o cheama Cara in film cand pe ea o cheama Elise?
larisa-elena pe 02 Ianuarie 2011 13:14
un film bunicel...nu extraordinar insa!angelina si johnny depp te fac sa vizonezi acest film...e un cuplu care da bine pe sticla...scenariul e interesant...usor de digerat...
AdrianPopescu pe 19 Decembrie 2010 21:34
Precizare!
Se putea totuşi face precizarea, în sinopsis, că acest film este un remake după pelicula franţuzească Anthony Zimmer din 2005.
JohnKramer pe 04 Februarie 2011 13:03
Prima oara cand am auzit de film am fost sceptic, insa am fost sa il vad la cinema, si am ramas placut surprins.Nu sunt fan Johnny Depp sau Angelina Jolie insa filmul a fost de nota 10.Il recomand cu drag :D
Spaghete pe 17 februarie 2011 15:06
10??? :)) inseamna ca in afara de desene animate tu nu ai vazut nici un alt film!!!
septick pe 02 Februarie 2011 23:16
The Tourist
Stiu ca multi o sa-mi sara in cap datorita notei prea mari de mai de sus. Spiritul de turma e de vina. Sunt putini pe acest site cu pareri proprii...
The Tourist este foarte carismatic, plin de umor, cu mai putin mister si actiune, dar memorabil din punct de vedere al imaginii, al machiajului si al stilului de interpretare a doamnei Jolie si a lui Depp.

Previzibil a fost, irealist bifat - dar asta si-a si propus! Nu este deloc LAME, plus ca nota 6 de pe IMDB este irelevanta!

A vrut doar sa destinda, sa amuze si sa faca sa tremure de emotie sufletele spectatorilor urmarind povestea romantica dintre Frank si Elise.
Scenariul a fost mai mult decat bunicel - incepand de la replici la cursul actiunii. (aici ii reprosez ceva - a durat un pic prea mult - 90 de minute erau suficiente...)

La sectiunea tehnica chiar ii urez nominalizari cat mai… citeşte

Spaghete pe 17 februarie 2011 15:49
Eu zic sa nu mai gravitezi in jurul axei tale si a celui pe care-l imiti extrem de prost, invatandu-i recenziile kilometrice pe dinafara doar pentru ca te-a impresionat pe tine(stii tu la cine ma refer, iar daca te prefaci ca nu stii cu atat mai rau) si sa cobori cu picioarele pe pamant, filmul e o tampenie, iar tu esti unul din cei care formeaza turma(turma, e formata de majoritate, iar majoritatea a dat note mari filmului). Daca asta e film de oscar inseamna ca TU trebuie sa te intorci neaparat la arealul tau, desenele animate fiind tocmai potrivite capacitatile tale! Comentariul tau e plin de paradoxuri, rizibil si lipsit de argumente concrete dand intr-un final verdictul cu iz de pravila..." a fost bun, ce sa mai - nota 8". Nu mi-o lua in nume de rau dar pe viitor incearca sa comentezi doar ce crezi tu despre un film sau altul fara a citi in prealabil parerea "gurului"tau(care sincer sa fiu habar nu are ce e cu el in cea mai mare), adica gandeste, pentru ca asa se naste diletantismul.
kenya pe 7 aprilie 2011 21:11
De la inceput ma declar impotriva huliganilor,aia tribali si aia "eruditi"cum este "marul asta cuigulit"(Spaghete) care cenzureaza parerea altora.Septik,mie mi-a placut comentariul tau si te felicit ca la 14 ani poti scrie corect si cu curaj parerile tale.Tine-o tot asa,Hitleristii,obezi si frustrati,daca nu-si pot bate nevasta,injura pititi in spatele forumurilor....
ciobotaru pe 31 Ianuarie 2011 23:46
putin cam lent , mi-a placut in mod special luxul din film si sfarsitul
edy21 pe 31 Ianuarie 2011 20:27
Mie mi-a placut e un film bun, poate asa putin mai lejer sau mai lent dar ma captivat,Angelina frumoasa ca-n totdeauna si a jucat chiar bine s-a descurcat cu accentul Johnny Depp a fost si el super iar finalul a fost unul la care nu ma asteptam.
Poate chiar dc. nu a fost Doamne feri de thriller pt. ca nu a fost chiar mi-a placut si eu il recomand 9.

zeki pe 29 Ianuarie 2011 13:34
Un film frumos , mi-a placut .... foarte bine facut , merita vazut .... Nota 9 !
Radu1711 pe 29 Ianuarie 2011 12:49
radu1711
un film foarte reusit si foarte bun de vazut, au pus doi actori dintre cei mai buni intr-un film si a iesit ceva foarte frumos.merita vazut filmul
SoKaT pe 28 Ianuarie 2011 19:06
Ii dau si eu un 8 ... doar pentru distributie ... Nu a fost cine stie ce filmul , dar totusi e ok . Merita vazut :)
crazzy_lyx pe 04 Ianuarie 2011 22:26
ma asteptam la mai multa actiune. m-a dezamagit, iar orasul ales nu prea isi are locul in acest film.
onlywords pe 04 Ianuarie 2011 03:35
mie mi-a placut. a fost cumva... tonic. suspansul nu a fost dus la extrem, povestea de dragoste a lasat destul pentru imaginatia spectatorului, provocandu-l, nu punandu-i totul pe tava, ideea a fost interesanta si jocul celor doi a fost impecabil in situatia data. fata de salt, e un film inteligent, de moda veche, as zice, la capitolul efecte speciale, ceea ce mie imi convine de minune, pentru ca nu ma intereseaza exploziile si gadgeturile, ci jocul actorilor si intretinerea tensiunii de catre regizor cu ajutorul scenariului. nu e un film de 10, dar eu ii dau 9, pentru ca acesta chiar merita vazut, cu toate ca intre cei doi actori nu e chiar o "chimie" cum am vazut in "mr and ars smith", de exemplu. si la filmul ala au fost o multime de comentarii neplacute, dar filmul a rezistat. la fel, nici acesta nu e o capodopera, dar face toti banii. :)
diana7 pe 29 Ianuarie 2011 21:03
The Tourist
mie una mi-a placut filmul iar actorii sunt cei mai buni
septick pe 22 februarie 2011 15:03
Invata sa scrii ;)
diana7 pe 22 februarie 2011 16:18
ce sa spun
danutza012694 pe 29 Ianuarie 2011 18:46
mie mi a placut ...tema filmului e super si actori sunt tari ;) :X:X
septick pe 22 februarie 2011 15:04
Si tu ai chiulit de la romana?:D
Dana04 pe 08 Ianuarie 2011 18:46
Un film reusit mi a placut foarte mult ;) merita vazut!!! 10
littlebabygirl pe 07 Ianuarie 2011 22:55
superbeton filmu, azi l-am vazut dar chiar merita, are un final neasteptat:D:X:X
mtraianc pe 30 Decembrie 2010 17:48
interesant
merita ori cum vazut ,, un film cu miscari lente , fara prea multe focuri de arma ,, si NU exista nici o scena fierbinte in tot filmul ,, ,,decenta si un subiect interesant ,,
Wisy pe 20 Decembrie 2010 15:34
pare ff calumea..plus ca-mi place ideea ..Il mai vad si eu pe Johnny Depp nemachiat si necostumat:)) intr-un film mai serios asa:))
Bârfitoarea.ro pe 07 Decembrie 2010 23:23
Premiera mondiala “The Tourist”
Teatrul Ziegfeld din New York a gazduit ieri seara premiera mondiala a productiei “The Tourist”. In centrul atentiei a fost, fara doar si poate, Angelina Jolie, actrita venind insotita de partenerul ei, Brad Pitt. Cei doi au pozat indelung pentru… Citeste in continuare citeşte
romerge2000 pe 28 decembrie 2010 15:53
de ce faci trimitere pe alt site?Daca scrii un comentariu cred ca ar fi bine sa il lasi aici la vedere....scuze daca observatia mea te-a deranjat
giulian21 pe 07 Ianuarie 2011 11:23
deep rullz
Un film ce merita vazut, mai ales ca avem actori buni :D
FuckOffn1 pe 07 Ianuarie 2011 01:50
imi este f greu sa comentez acest film... pentru ca, deoarece si fiindca... JD este unul dintre preferatii mei.. iar AJ o actrita care imi displace enorm. cu toate astea este un film 'obligatoriu de vazut' cu un JD impecabil, intr-o regie foarte buna dar care, la faza cu barcile legate pe canal a scartait putin, din punctul meu de vedere, si foarte curios AJ chiar a facut a jucat extraordinar, si cred ca daca ar fi avut mai multe roluri de genul ' femeie misterioasa si extrem de puternica' nu ar fi fost atat de jos in ' clasamentele' mele.

concluzia? un film exceptional ce trebuie vazut.

Cristiano00 pe 23 Decembrie 2010 22:05
Nu m-am putut abtine sa il vad la cinema..un film interesant.. cu de toate. recomand
romerge2000 pe 28 decembrie 2010 16:16
ce ti s-a parut asa de interesant...Mai bine pori spune ca este un film comun, pe unele locuri chiarslabut...
dorelgigolo72 pe 31 Decembrie 2010 16:00
exceptional filmul merita vazut........exceptional joaca johnny deep si angelina jolie
costel_6 pe 23 Decembrie 2010 16:45
foarte tare filmul. chiar daca scenariul putea fi si mai bun Angelina Jolie si Johnny Depp joaca exceptional
romerge2000 pe 28 decembrie 2010 15:48
Actorii joaca exceptional insa scenariul e de nivel mediu trebuie sa recunoastem
razsax pe 21 Decembrie 2010 17:30
Cum sa nu reusesti cu un scenariu bun
E un film excelent!
De departe cel mai reusit din acest sfarsit de an.
Inocenta lui Johnny Deep se impleteste minunat cu sexapealul Angelinei, urmariti pe rand de mafiotii rusi si interpol. Debutul filmului te duce cu gandul la "Omul cu un pantof rosu", insa, numai pentru moment.
Intriga si suspansul te tin cuplat mereu, iar finalul e plin de surprize!
Merita sa-l vedeti!

Gallagher pe 22 decembrie 2010 01:55
Scuze dar nu m-am putu abtine :) Care intriga si suspans? La fel ca si mine sunt sigur ca multa lume a intuit faptul ca el era Alexander Pierce inca de pe la mijlocul filmului! Finalul a fost destul de previzibil si de nereusit, poate replica de la sfarsit sa ramana memorabila! Asa se intampla atunci cand scenariul si regia apartin unei singure persoane :) Un film dragut (si asta doar distributiei) dar nu exceptional!
victor_neo75 pe 31 decembrie 2010 01:25
romerge2000 nu are treaba cu actorii, filmul in sine este previzibil si banal (si nici nu a avut poante). Mi-a parut rau de actorii implicati in el! Incearca sa vezi si pe IMDb, rottentomatoes si metacritic si o sa vezi ce note mici are acolo; eu i-am dat 5 pt ca este asha si asha (oricum nu este de 7 care inseamna bun)!
kuku26 pe 16 Decembrie 2010 23:49
Interesanta combinatie intre cei doi Actori.....O sa bata recorduri
romerge2000 pe 28 decembrie 2010 15:45
o sa iti insele asteptarile asa cum mi le-a inselat si mie
karoline pe 06 Ianuarie 2011 15:43
Super film
Am vazut filmul si merita vazut :) Ca intotdeauna orice film cu Angelina say Johnny Depp este reusit :D la fel ca acesta.
madda087 pe 23 Decembrie 2010 14:18
am vazut filmul....este interestant,cei doi joaca exceptional!
romerge2000 pe 28 decembrie 2010 15:54
Ei joaca exceptional ca sunt actori de talie mondiala insa regiaeste cam de doi bani...
madda087 pe 17 februarie 2011 16:25
pai tocmai....am apreciat actorii pt k joaca f bn....pacat k scenariul nu este la fel de bun....dak jucau 2 actori de kre nu as fi auzit si ar fi jucat prost as fi zis k e de rahat filmul....dar din fericire angelina si deep joaca prea bine si mai salveaza cat de cat regia.
MiereaNeagra pe 10 Septembrie 2022 20:16
Un film păcut, misterios, plin de adrenalină
Un film plăcut, misterios, plin de adrenalină, cu actori frumosi, peisaje minunate, costumatie superbă, actiune de la un capăt la altul...
alexreviews123456789 pe 13 Mai 2021 08:21
Un film destul de bun, presarat cu actiune si putina dragoste.
Giulianodirt666 pe 12 Mai 2021 18:55
Cosmin742..... idiotul dintre noi.
Penibil e fiul lu' mă-ta!
Cretinii ar trebui eutanasiați.

forever_young_ pe 18 Mai 2020 17:45
FOARTE BUN !
Un film pe care l-am vazut si revazut si nu m-am plictisit de el ....Angelina Jolie & Johnny Depp simpatici ca intotdeauna !
Julian-The_man pe 23 Iunie 2019 13:34
E un film ok, cu o poveste destul de interesantă dar cam atât. Ținând cont de actorii din rolurile principale (Johnny Depp și Angelina Jolie), cred că se putea mai bine.
delllia pe 23 Februarie 2019 15:16
O porcarie........................
............
...........

andystarx pe 19 Decembrie 2017 00:19
Cred ca este unul din cele mai slabe filme,al lui Jolie si chiar al lui Deep ! O mare brambureala,doar peisajele din film ,le poti admira cat de cat,in rest ,zero scenariu !
Dragos.87 pe 31 Mai 2017 20:44
Este un film manierat si stilat care are un scenariu interesant insa este prea anost pus in practica.Doi actoi mari cu priza la public,cateva scene fierbinti insotite de scene sofisticate au facut filmul sa aiba culoare dar nimic special.
danut_iulian pe 20 Martie 2017 18:26
Un film care stacneaza la jumatate nici spe bine nici spre rau.
cosmin742000 pe 02 Septembrie 2016 22:37
Un film penibil..........................................................
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 19:36
Iulidesprefilme pe 27 Aprilie 2015 19:38
Peisajele veneţiene mi-au plăcut cel mai mult...intriga...aşa şi-aşa...Jolie are farmecul ei, Depp rămâne Depp, cel care joacă şi se joacă cel mai bine...
chiba_florin pe 19 Mai 2014 17:47
NICE !!!
Surprinzator !!! Desi m-am asteptat sa fie bun dar nici chiar atat de bun si finalul face toti banii, intortocheat si condimentat cu putin umor de situatie !!! Excelent ! Insa din partea mea un 9. Si totusi ....
Dar_kvampire pe 18 Mai 2014 21:59
Johnny Depp
Johnny Depp un actor de milioane dar daca o mai pui si pe Angelina Jolie iese ceva extraordinar mia placut foarte mult super film.10
Spikos pe 28 Septembrie 2013 08:22
Un film de aventuri cu de toate , sa impace pe toata lumea : actiune , spectacol , decoruri , mister , rasturnari de situatie ; totusi prea putin pentru ce am fi asteptat aici .
Dianaa9 pe 08 Iulie 2013 01:40
Pana la urma nu numai distributia conteaza cand vine vorba de reusita. Cei 2 actori principali sunt printre preferatii mei..i-am admirat si in acest film, care mi-a placut. Finalul oarecum previzibil dar in acelasi timp neasteptat..de la inceput stiam ca e ceva dubios in legatura cu profesorul de mate, dar apareau elemente care ma faceau sa cred ca totusi nu are cum sa fie Alexandre..Mie mi-a placut!
MariaVilla pe 01 Iulie 2013 00:16
Mie una mi-a placut filmul si mi s-a parut destul de ok.. nu inteleg totusi de ce are o nota atat de mica avand in vedere cei 2 actori principali(Angelina Jolie & Jhonny Depp), foarte bine cunoscuti si talentati !
Get0dac pe 13 Aprilie 2013 12:30
Putin mai bun decat originalul.
Remake dupa filmul francez ,,Anthony Zimmer'' (au francezii astia niste titluri de filme....). Cu toate ca "The Tourist" nu straluceste la nici un capitol (in ciuda distributiei), are din partea mea un mic plus pe partea de actiune. Din pacate.....tot la fel de anost ca originalul.
Ancutza04 pe 26 Martie 2013 20:47
Reusit!
Este un film reusit cu un final neasteptat! I like it!
Go 1 2 3 4 5