Păreri The Revenant

(2015)

The Revenant: Legenda lui Hugh Glass

loryme pe 07 Februarie 2016 11:32
Leo e un actor de Oscar...dar nu pentru acest rol. Ar fi trebuit sa i se dea Oscarul pentru rolul formidabil din Shutter Island, dar si Academia mai face greseli ( vezi filmul The Artist sau nenominalizarea lui Will Smith pentru Concussion).Îl ador pe Leo dar dacă va câștiga anul ăsta va fi ca un fel de recompensa pentru intreaga sa carieră și rolurile lui excepționale care într-adevăr meritau sa fie premiate cu Oscar. Redmayne e favoritul meu anul ăsta.
Crysumoner pe 20 martie 2016 14:57
Shutter Island ii 10 clase peste asta
Octaz pe 06 Februarie 2016 13:16
Principala concluzie pe care eu am tras-o dupa ce am urmarit "The Revenant" a fost Leonardo DiCaprio si sacrificile lui in drumul sau spre premiul Oscar. "Saracul" de el a indurat multe si sunt sigur ca conditiile de filmare nu au fost deloc usoare. Din punctul meu de vedere Leo Dicaprio trebuie sa castige fara doar si poate premiul Oscar pentru cel mai bun actor, si nu numai pentru acest rol solicitant in care l-a interpretat chiar bine pe Hugh Glass, cat si pentru nenumaratele nominalizari din trecut (5 numai pentru rol principal) Un alt plus remarcat este Tom Hardy care incet incet intra pe lista actorilor favoriti. Hardy joaca exceptoional si chiar am avut la un moment dat impresia ca joaca mai bine decat DiCaprio (ceea ce nu e exclus) si chiar vreau sa il vad castigand Oscarul pentru "Supporting Role".
In fine, filmul in sine mi-a placut mult, desi a semanat mai… citeşte

Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:45
Leonardo DiCaprio si Tom Hardy au o prestatie actoriceasca de excepție iar povestea in sine te tine captivat pe tot parcursul filmului.O voința extraordinară si totodată un curaj de a lupta pentru supravieţuire fac deliciul privitorului.Cadre frumoase,natura cu un peisaj potrivit filmului însoțit de o coloana sonoră buna desi se mai putea lucra putin.Per total,un film care nu trebuie ratat sub nici o formă!
PiticVerde pe 03 Iunie 2016 14:02
ce prostie de film :)
Unii care umbla prin rauri iarna si nu au nimic :),actorul principal care e atacat de o ursoaica grizly cu pui e grav ranit ,cusut pana raman aia fara ata la papiota la cate rani are :) ,toate astea intr-o padure iarna in care daca nu ar fii murit de infectii lucru imposibil de altfel in ce stare era, ar fii murit de frig. Eu cred ca regizorul si-a batut joc de toti care au apreciat acest film. Singura explicatie e ca personajul principal era Goauld sau avea un simbiot in el si de fapt era un JAFFA sub acoperire.
M-am uitat la descrierea oficiala si nu zicea nimic de fantastic?

stefan_alexandru_cristian pe 24 Ianuarie 2016 21:36
un film bun..nimic mai mult
este un film obisnuit...nu este iesit din comun...sincer sa fiu este ca ar trebui incadrat si la sectiunea SF :)))..Glass( dicaprio) zici ca are "noua vieti ca pisica"..acum sa fim sinceri...in realitate niciun om nu ar avea vreo sansa sa supravietuiasca prin cate a trecut personaju principal..supravietuirea lui Glass din film este deja de domeniul fantasticului
aly7x7x7x pe 06 Ianuarie 2016 23:46
Tom Hardy
o prestatie impecabila a lui Fitzgerald (Tom Hardy) in film
am vazut 4 filme cu Tom Hardy din 2015: Legend, Mad Max Fury Road, Chil 44 si The Revenant
parerea mea ca ar merita un oscar :D

conu66 pe 9 ianuarie 2016 18:55
A mai jucat cu DiCaprio in Inception -2010.
razsax pe 02 Ianuarie 2016 08:27
Un candidat serios la oscar!
Am fost surprins placut de modul in care a fost pus pe pelicula romanul lui Michael Punke. Iar D iCaprio a demonstrat si aici ca are talent . Felicitari pentru un film deosebit!
merloni_targoviste pe 25 Ianuarie 2016 22:46
Dezamagirii fata de asteptari!
florian_sabau pe 23 Ianuarie 2016 15:34
Jalnic
Subscriu criticii lui CTP care este un cinefil adevarat.

adrian_78_niculescu pe 06 Ianuarie 2016 21:34
best movie 2015
Indiscutabil o capodopera ...in ce priveste actorul inegalabil si de departe unul dintre cei mai buni actori ....filmul peste asteptari nota 10....sper sa obtina oscar ....actiune realism suspans ...
razvani1973 pe 03 Ianuarie 2016 21:43
OSCAR
Am vazut filmul si pot spune doar atat: Di Caprio prestatie de OSCAR...
adi_batistuta pe 03 Ianuarie 2016 14:02
Cand spui Leo, spui maxim!
Leonardo DiCaprio. Ce poti spune despre el, despre filmele carora le da nuanta, culoare, viata...stiu doar ca sunt pus in fata unei noi reusite, unei noi capodopere cand marele si grandiosul actor isi pune amprenta. Recomand "la dublu" aceasta mega productie. Oscarul e inevitabil!
THRILLIANT pe 01 Ianuarie 2016 21:28
FOARTE BUN
Merita. Nu o sa regretati. Acum l-am vazut online.
cezarica98 pe 30 Decembrie 2015 17:30
Vointa extraordinara
Un film bun, impresionant, un scenariu dramatic care are la baza supravietuirea in salbaticie. Legenda unui exploarator care fiind ranit, abandonat, lupta sa supravetuiasca intr-un tinut in care iarna este dura, iar oamenii sunt prinsi intr-un conflict de vanzarea a pieilor. Un interes continuu tine spectatorul nemiscat si nerabdator in aflarea deznodamantului pentru care eroul lupta sa traiasca, sa isi duca la indeplinire scopul, si anume, razbunarea. Cadrele abunda cu violenta, dar compenseaza cu cadrele naturii de o frumusete magnifica. Dicaprio este extraordinar, de la baiatul din Romeo si Julieta si pana la Marele Gatsby, Leo m-a surprins cu fiecare rol pe care l-a avut, are talent cu carul. Un film nemilos, violent ce se cere vazut, merita.
florian_sabau pe 23 ianuarie 2016 15:43
Mai degraba foarte multa abureala ieftina, pentru naivi iar in 90% din film, personajul principal doar tace si se deplaseaza ca un superman.Acest film are priza doar la imaturi si naivi.
Tyybi1 pe 28 Decembrie 2015 22:50
Mie chiar mi-a placut. De data asta poate castiga si Leo Oscarul ca a prestat impecabil, ca de obicei. O sa radeti, dar cred ca am vazut maxim 10 filme din 2015, eu fiind iubitor de filme vechi. Oricum, se merita sa il vedeti la cinema, nu ca mine la PC. Am vazut cateva greseli minore de regie, dar trebuie sa apreciem filmul proriu-zis.
catalin_ionut_23 pe 28 Decembrie 2015 16:31
Capodopera! recomand!
Foarte frumos acest revenant,foarte bine realizat de nota 10 ,mi-a placut din start de cum a inceput de la primul minut ,la ultimul ,totul a fost facut cu grija imaginea filmului,{peisaje} muzica foarte buna in situatiile triste,actiunea de la final tot de nota 10,un film de drama care merita vazut si revazut de multe ori ,chiar ma gandesc sa il mai vad odata la cinema ,si sper ca o sa ia si oscaru.Recomand ,nota 10
Manusa pe 25 Decembrie 2015 14:35
Un film foarte bun care are o poveste interesanta, mai ales ca este inspirata din fapte reale. Are scene destul de dure dupa mine, dar si foarte bune, iar cea mai buna este lupta lui Glass cu acel urs. DiCaprio cred ca are una din cele mai bune prestatii ale lui, a jucat excelent in rolul lui Glass. Un film care merita vazut!
The_Lawyer pe 23 Decembrie 2015 18:46
Un film exceptional
În primul rand The Revenant este un film foarte puternic. Peisajele naturale au o frumusețe deosebită și un farmec aparte. Poate sună straniu, dar eu prefer mai mult locurile unde este mai frig, ca zonele Scandinaviei, deci ceva de genul. Și filmul acesta mi-a oferit șansa să mă delectez cu niște priveliști reci ce mi-au starnit imediat un sentiment de nostalgie alimentată mai ales de cărțile lui Jack London (Dragoste de viață/Colț Alb).
Un alt element important este firul poveștii. Nu merge vorba despre un scenariu sofisticat, dar nici nu e necesar așa ceva cand în vizor se află lupta pentru viață în condiții extreme. În așa momente trebuie mai mult să acționezi și mai puțin să vorbești.
Fiind un admirator al suspansului, am avut parte de acest element pe tot parcursul filmului, cu toate că sfîrșitul poveștii poate fi ușor de intuit de… citeşte

anavoloc pe 27 Ianuarie 2016 13:45
Obligatoriu de văzut
Clar o să ia cel puțin un Oscar. E o poveste în imagini, s-a pus foarte mult accent pe detalii, iar DiCaprio și Hardy și-au însușit excelent rolurile nu tocmai ușoare... Nu știu dacă este chiar o capodoperă, dar este obligatoriu de văzut. 9/10
stanculescu_stefan_adrian pe 26 Ianuarie 2016 09:57
NU VA PIERDETI VREMEA CU ACEST FILM
Un film care nu-si merita atatea nominalizari la Oscar.O pierdere de timp,crime,sange,atrocitati pe banda,fara nici o logica fara nici o actiune,nimic.Era asta Leo(Glass) mai ceva ca Rambo,nici o sageata nu-l nimerea,nici macar un urs gigant(de fapt super-obez) nu a reusit sa-i curme viata mizera.Tot filmul de 150 min,acest omenas s-a tot tarat plin de rani,sfartecat,sfasiat,cu piciorul atarnand dupa el,cu fiul decedat prin injunghiere,chiar si prietenul sau indianul Talpa-Iute care si ala moare spanzurat...pana si calu ii moare in conditii groaznice.Iar scena de final e penibila...Poate pt fanii Stirilor Protv de la ora 17 este un film excelent.Cred ca Dicaprio a dat spaga nu gluma la astia ca sa-l nominalizeze la Oscar,eu nu i-as da nici macar Zmeura de Aur...Concluzie: filmarea reusita,peisaje pitoresti,dar actiunea filmului e varza...
Bogdan.Alexandru pe 25 Ianuarie 2016 22:40
Bun, foarte bun, mult mai bun decat ma asteptam.
Din perspectiva unui om care vede un film cand vrea sa se recreeze, ci nu a unui cinefil, mi s-a parut pur si simplu incredibila interpretarea lui Leonardo DiCaprio.
GabrielaSirbu pe 27 Ianuarie 2016 13:45
Primul film vazut, din categoria Oscar 2016! la cinema obligatoriu!!!
Ce mi-a placut a fost ca, pe toata perioada derularii lui, filmul asta te face sa SIMTI!; sageti in gat, “ursuletul” Grizzly care smulge carnea de pe tine si-ti rupe capul, durerea ranilor cusute, frigul, foamea si cam toate starile prin care trece personajul lui DiCaproi – nici nu simti cele aproximativ 2 ore – iar chestia cu sangele care sare pe obiectiv si respiratia care abureste obiectivul=chiar o gaselnita super si de efect.

bogdan_m_cristian pe 3 februarie 2016 15:29
M-as obosi sa-ti spun ca nu ai nicio treaba, dar n-are rost. [:))]
GabrielaSirbu pe 4 februarie 2016 13:12
bogdan, eu stiu cat sunt de proasta, dar o dovada de inteligenta este modestia si acceptarea, iar rubrica asta se refera la parerile noastre despre filme, simple pareri .
maria_d_rpes pe 29 Decembrie 2015 16:59
Foarte bun filmul. L-am vazut. Merita Oscarul DiCaprio.
dido pe 19 Decembrie 2015 22:06
Prin copilarie am vazut un film cu acelasi subiect,care a avut un impact destul de mare asupra mintii mele de copil.Am incercat mult timp sa-mi aduc aminte titlul si nu am reusit.As fi teribil de recunoscatoare daca cineva mi-ar putea spune cum se chema filmul...
Santana_ pe 23 decembrie 2015 02:24
Cred ca este vorba de filmul The Edge cu Anthony Hopkins. Cel putin scena cu ursul mi-a amintit de acest film. Ca sa regasesti filmele vazute, asociaza-le cu actorii renumiti
Costirik pe 10 aprilie 2016 14:57
Ai incercat sa pari inteligenta, dar nu ti a iesit:))))Sau sa pari fan Star Wars:)) Nu Luke ii taie burta, ci Han Solo si nu se baga in ea, doar ii acopera corpul cu intestinele calde ale animalului.
andrei_radu_m pe 22 Decembrie 2015 20:37
nota 8
nota 8
filmul bun, actorii sunt exceptionali.
Din ce in ce mai des se fac filme cu subiectul acesta... salbaticie, brutalitate, primitivism si... chintesenta vietii pe pamant - lupta pentru supravietuire.

urson pe 1 februarie 2016 00:07
bravos,primitivism...intradevar...dar what a pitty ca inca sunt among us-adica printre noi a lot of them primitivi saraci cu duhul d p d v de a aprecia si dumnealor un film...,yes inviatul so called acest film.Bravo Leonardo di caprio.
loryme pe 7 februarie 2016 11:26
De acord!!! Bravo Leo!!!
user-5f049cbd94fa8 pe 31 Martie 2024 12:45
Un film dramatic,un film care starneste si emotii,un film dur despre niste vremuri dure..un film despre legaturile familiale..un film despre discriminarea indienilor facuta de americani..un film la care am si plans..un film despre instinctul uman si feroce de supravietuire!Mia placut foarte mult peisajele mirifice parca din alta lume,mia placut prestatia tuturor actorilor,deci premiul Oscar si celelatle premii sau revendicat pe buna dreptate!!!
Xander11 pe 10 Decembrie 2023 14:01
Deși sunt actori buni, DiCaprio și Hardy, joacă în tabere adverse. După ce DiCaprio e sfârtecat de un urs grizlly, este lăsat în urma cu doar 2 oameni, ceilalți întorcându-se la garnizoana, dar un om care este lăsat cu el ii ucide băiatul, Tom Hardy. După aceea urmează o serie de întâmplări, se tareste, fura un cal, setea de răzbunare fiind foarte mare. În final se răzbună și filmul se încheie. Merita nota 6 doar pentru ca este un actor bun, altfel filmul este slab rău de tot, o pierdere de timp.
Mihai147 pe 18 August 2023 11:01
Mi-a placut, dar Leo are o multime de alte filme pentru care merita Best Actor. Sa ii dai Oscarul pt filmul asta e ceva de genul "il meritai, hai sa ne grabim sa ti-l dam acum".
user-63232a8a075df pe 06 Mai 2023 01:15
Despre unii care aveau o afacere cu haine de blana naturala. Dupa ce e impuscat de un fellow businessman si mancat de o ursoaica, baiatul care murise si pe Titanic invie din nou si, dupa ce se cazeaza într-o garsoniera confort 4, varianta cal eviscerat, merge la acupunctura si il pune un amerindian pe picioare. Si da-i razbunare ca in filmele cu Bruce Lee.
ionut_puiu444 pe 17 Martie 2023 22:53
Un film bolnav. L-am văzut o dată, dar nu l-aș mai revedea.
user-63b2b36cc78dd pe 08 Martie 2023 23:03
Filmul e foarte foarte bun ,iar Leo e beton .Nota 10 claaaaar
ioanaa_ioana pe 23 Februarie 2023 22:13
Filmul este ecranizarea unei carti de fictiune, deci faptele nu sunt reale , dar americanilor le plac eroii, daca pot sa le dea si ceva premii cu atat mai bine.
Salbaticul pe 08 August 2022 00:30
Un review, 50 caractere, un review, 50 caractere, un review și încă un review=7. Bun "Leu de Capră" , în "Titanic" ai fost cel mai bun. Salutări domnului GiulianoDirt.
user-61ef359622c4d pe 25 Ianuarie 2022 01:29
Plin de specialiști arhi-cunoscători.
Tipic românesc.

user-5f21da3db86fa pe 23 Septembrie 2021 23:45
Cu trei premii Oscar . Merita vazut . Palpitant aproape de la inceput pana la sfarsit .
patrick.j pe 19 Decembrie 2020 19:58
Oscar binemeritat. Leo, un actor complet. Merita o nominalizare și pentru rolul din "What’s Eating Gilbert Grape".
arpisr pe 19 Decembrie 2020 17:30
Merită de văzut , fiecare cu părerea lui preferințele nu se discută .
user-5eda0f529a449 pe 05 Iunie 2020 12:27
Sunt fan Dicaprio si pot spune ca filmul asta nu e cel mai bun film al lui,dar nici cel mai slab,a meritat premiul Oscar.
rodica_vargolici pe 17 Mai 2020 01:44
imi aminteste de Seraphim Falls , am crezut ca au incurcat programarea pe tv
ioanaaghidu pe 03 Mai 2020 17:57
Mi-a plăcut filmul. La început este puțin plictisitor, dar după aceea e chiar palpitant. Va recomand
user-5e7b2f4dad84f pe 26 Martie 2020 23:50
Un film destul de bun. In sfarsit un oscar pentru dicaprio
nikicioh pe 09 Februarie 2020 23:23
Excepțional.Din toate punctele de vedere.Elogiu adus voinței de fier a omului.
Decibalus pe 06 Noiembrie 2019 14:09
real
filmul este ok, inspirat din viata lui Hugh Glass (n. 1783 –d. 1833). faptul ca nu este pe placul tuturor " cinefililor " nu inseamna ca este o porcarie !!
gbanescu pe 22 Octombrie 2019 23:52
Filmul unei razbunari. Filmari si peisaje spectaculoase. Si cam atat.
Este filmul unei razbunari, bine realizat cinematografic. De remarcat filmarile, peisajele spectaculoase si efortul impresionant, supraomenesc, din timpul filmarilor, al lui Leonardo Di Caprio. Si cam atat.
Vazut de doua ori. Nu cred ca va mai fi o a treia.

user-5b2ebcc56801c pe 06 Octombrie 2019 00:02
Un film incredibil. Omul ăsta nu a vrut să moară. Admirabilă voință. Pe mine m-a uimit și recunosc, fiind vorba de un film bazat pe fapte reale, m-a întărit. Omul este într-adevăr o admirabilă ființă. Față de alte animale omul își poate fixa niște obiective și poate duce o luptă incredibilă pentru îndeplinirea lor. Bun filmul. De Oscar!
delllia pe 04 Martie 2019 19:09
Asemenea orori sunt si premiate? Povestea in sine este o oroare. Un film trebuie nu neaparat sa te binedispuna desi ar trebui, dar sa te motiveze sa il vezi. Asta este o varza taiata cu sataru (plastic sic).
Slightly pe 26 Ianuarie 2019 17:11
Un film 100%
Un film bun, pentru cei evoluati intelectual. Mintile mediocre nu pot intelege acest film, prin urmare au dat/vor da note sub 8.
petit_cinefil pe 25 februarie 2019 17:36
Aș fi spus exact contrariul, acum mă abțin.
FillerCristi pe 22 Ianuarie 2019 12:07
Plictisitor, nu înțeleg cum a câștigat Filmul ăsta atâtea premii, primele 20 de minute te ia somnul, după aceea mai ridici sprânceană la scena cu ursul, și cam atât, l-am închis că mi să părut extrem de plictisitor. Dacă Filmul ăsta a câștigat premii doar pentru scena cu ursul, înseamnă că este o blasfemie, sunt atât de multe Filme cu efecte speciale de excepție, poveste, și acțiune, fără să câștige premii atât de multe.
catacris2003 pe 20 Septembrie 2018 06:35
Un film foarte bun din punct de vedere al prestației actoricești a lui DiCaprio, nota 10 pentru asta. Din partea mea, nota 7 pentru producător și regizor. La scenariu acord nota 6, un film banal din acest punct de vedere.
danut_iulian pe 14 Ianuarie 2018 22:43
Un film foarte bun cu o actiune continua si emotionata.
Go 1 2 3 4