Păreri The Revenant

(2015)

The Revenant: Legenda lui Hugh Glass

Mk-17 pe 30 Decembrie 2017 14:41
Zic că și-a meritat Oscarul.Bravo!
Firar,cu toate că aproape la omorât ursul acela,a avut și putrea să parcurgă kilometri distanțe în timpul iernii pe brânci.
Di Caprio și-a jucat rolul(a meritat laudele Asociației Americane de Film).
Impresionat de toată atmosfera filmului:locația,subiectul filmului,jocul actorilor,decorațiile(hainele,etc.).
Recomand,dacă nu l-ați văzut pînă acum,cred că mulți nu vor trece indiferenți.

Robert.Chetan pe 10 Decembrie 2017 19:39
Leonardo Di Caprio ne-a obisnuit deja cu prestatiile din ultimii ani in care practic el face filmul!Totusi cred ca trebuia sa primeasca Oscarul ceva mai devreme in alte filme in care talentul sau actoricesc a fost exploatat la maxim.Ma dau in vant dupa combinatia de filme aventuri-drama asa ca nici filmul asta nu face exceptie.
Iulidesprefilme pe 03 Septembrie 2017 10:31
Creația lui Inarritu este străbătută de niște teme, motive, care îmbracă forme tragice, personajul fiind în situație limită / la limita supraviețuirii: călătoria într-un spațiu ostil, un moment de neatenție al personajului cu urmări dezastruoase, atacul și rănirea gravă, lupta pentru supraviețuire, finalul indecis...(aproape toate se aplică și filmului Babel)...De asemenea sunt create momente tulburătoare privind relația de familie, aici cea dintre tată și fiu (Hugh și Hawk), dar și amintirea obsedantă a femeii iubite și pierdute pentru totdeauna, care pare să-l cheme în lumea ei...în relația dintre călători se remarcă pe de o parte camaraderia, pe de altă parte lașitatea, egoismul, frica...acestea lovesc din plin în Hugh cel rănit mortal de urs și abandonat într-un mediu ostil, pădurea, muntele, râul, sub teroarea iernii...nu atât metodele… citeşte
davil pe 15 August 2017 03:04
Tara lui "am fost 900"
Atunci cand privitorul nu intelege de unde e cu "900" (si, din Termopile intelege doar o statiune, unde sa combati reumatismul), filmul e degeaba...
Atunci cand privitorul vede in personajul lui Di Caprio un Rambo western, iar degeaba...
Poate c-a vazut prea multe cu Rambo !?!
(vad comentarii de ma ia rasu' : "de unde avea ala foc ?", "s-a batut cu ursul, deci trebuia sa moara", "facea ceva cu termie, n-avea cum"... plina lumea de isteti !
Concluzia : film mare, public restrans....

serban_ionescu pe 11 Iunie 2016 10:14
Film bun spre foarte bun, dar curba progresiv descendenta a realizarilor cinematografice foarte bune din ultimii CEL PUTIN 10 ani
Un film bun, poate chiar spre foarte bun in special din punct de vedere al interpretarii lui foarte bune a lui Leonardo DiCaprio care a meritat din plin premiul Oscar pentru cel mai bun actor intr-un rol principal dintre toate filmele anului 2015, cat si din punct de vedere al regiei lui Alejandro Gonzalez Inarritu si al modului propriu-zis al realizarii lui. Un minus al filmului il reprezinta lungimea lui cam prea mare care mai ales in prima parte a filmului poate plictisi putin pe UNII spectatori in ciuda plusurilor pe care le-am amintit mai sus. Apreciez ca acest film cat si Bridge of Spies au fost cele mai bune filme ale anului 2015 si ca unul dintre ele ar fi fost singurele care ar fi meritat premiul Oscar pentru cel mai bun film al anului 2015, desi… citeşte
Ghemot pe 08 Mai 2016 23:40
Un film cu totul extraordinar! Impresionant rol pentru DiCaprio. Evident că merită Oscarul cu toate felicitările!!!
Domolul pe 23 Aprilie 2016 09:45
blana ursului din padure
Filmul pare facut de niste zănateci sau teribiliști fiindcă duce totul la extrem cu orice ocazie. Ar fi trebuit să-l opresc încă de la scenele in care, personajele cad in apă apoi isi vad de treabă mai departe, petrecandu-si noaptea in pădure. La temperatura aceea ? Hipotermia era la ea acasă demult, acum cu atâtea episoade de supravietuire vazute pe Discovery, toată lumea știe. Nici macar cei care ar fi intrat numai cu picioarele în apă nu ar fi supraviețuit. Si chestia asta se tot repetă pe parcursul filmului. Filmul merită insă văzut numai măcar pentru curajul de a aborda scena cu ursul și cea cu calul, pentru ideea ca viața ta ar putea conta până la ultima picătură, ”good to the last drop” vorba lui Tyler Durden si pentru personajul lui Domhnall Gleeson, capitanul Andrew Harry, adică o figura de IT-ist în rolul unui satrap ordonator-lătrător,… citeşte
romisj pe 21 Aprilie 2016 11:18
The Revenant (2015)
"The revenant"(inspirat din intamplari reale) este cu adevarat filmul de OSCAR al lui DiCaprio?
Un rol fara prea multe replici, fara multa interactiune, menit sa focuseze toata atentia privitorului catre "Hugh Glass", pur si simplu dupa primele 30 min din cele 156 ale filmului nu te mai "intereseaza" nimic altceva decat DiCaprio si cum va supravietui ca apoi sa se razbun

geo_gabi pe 19 Aprilie 2016 16:36
The Revenant
Tot ce ma surprins placut in acest film a fost natura- foarte bine pusa in imagini .....sensational de bine pregatit per acest ansamblu insa si actiunea captivanta per total foarte bun.
vivivaldi pe 18 Aprilie 2016 16:24
Sa zicem
Peisajele au fost de nota 10 , iar povestea filmului destul de ok .Totusi un film care nu as vrea sa-l mai revad prea curand.
radu3455 pe 11 Aprilie 2016 12:27
prea multa reclama la acest film,nu pot sa spun ca a fost un film slab dar nici wow,a avut o poveste interesanta insa Leo nu merita oscarul,nu m-a impresionat deloc rolul sau dupa parerea mea merita sa-l ia Eddie Redmayne,per total e un film ce merita vazut asta e clar nota 8
Costirik pe 10 Aprilie 2016 14:44
Fucked by a bear: A Leonardo DiCaprio Story.............................................
SYNDJ pe 04 Aprilie 2016 00:23
Prima parte a filmului, adică prima oră din film m-a cam plictisit. Abia apoi a început mai interesant, Îmi plac filmele de aventuri cu zăpadă, cu şi anume condiţii grele de supravieţuire, iar acest film s-a ridicat cât de cât la aşteptările mele, dar nu până într-acolo încât să-mi scot pălăria în faţa lui. Un film decent, filmat foarte bine şi modern (probabil s-a folosit mult şi drona), cu un subiect (real) destul de simplist şi cu o regie în aceeaşi termeni, dar mexicanul Iñárritu a reuşit de data asta să nu mă plictisească total precum a făcut-o în Birdman (2014) - cert e că are noroc de actori buni care să-i joace filmele.

Apropo de actori, aşa cum au zis şi alţii, Leo di Caprio merita Oscarul pentru alte multe filme pe care le-a jucat până acum şi cred că l-a luat acum mai mult pentru filmele din trecut. :)) Una peste alta a… citeşte

AndreBlack pe 26 Martie 2016 21:50
The Revenant
Cu siguranta un film foarte bun ce merita vazut ! Ce-i drept uneori este prea exagerat alteori prea monoton . Prestatiile lui Leonardo DiCaprio si a lui Tom Hardy sunt bineinteles impecabile . Imaginea pur si simplu fantastica iar coloana sonora bine realizata !
mladitza pe 23 Martie 2016 10:04
The Revenant. Un basm feeric. O poveste profundă
Pentru ca este destul de controversat, despre acest film, am simtit nevoia sa spun mai multe, asa ca mi-am exprimat opiniile aici: http://violetabluemoon.blogspot.ro/2016/03/the-revenant.html
Cred ca este foarte important pentru cei care desconsidera acest film, sa mediteze un pic la faptul ca The Revenant NU este un film realist, apoi sa-l revada - chiar sper ca macar unii isi vor schimba parerea! Filmul pleaca de la o fapta reala, dar regizorul a ales sa imbrace povestea in FABULOS. Si supranatural.

santoss07 pe 22 Martie 2016 21:10
Un film bun
Pentru cei ce se asteapta sa vada multa actiune sa se uite in alta parte! E o drama...si una dintre cele mai bune drame vazute. DA, are si ceva din western si aventuri. E vizionabil, incarcati-l ;) Nota 7.5-8 pt film (in general), 10 pt actori
Omu_Problema pe 28 Februarie 2016 23:42
Nota 7
I-am dat nota 7, ii dadeam 8 daca nu avea cateva scene exagerate, Glass iese din apa inghetata cu blanurile de pe el imbibate in apa si nu intra in hipotermie, plus multe altele, regizorul trebuia sa fie ceva mai atent atunci cand a transpus povestea, s-o faca mai credibila.
seby_sandru pe 31 Ianuarie 2016 17:05
Spoiler alert pentru Oscar =)
Exagerat pe alocuri, devenind neverosimil. Un film bun, dar nu exceptional. Insa, Di Caprio a jucat foarte bine si dupa ce am vazut filmul in sfarsit pot spune ca Oscarul va fi luat anul acesta de....TOM HARDY!! =))
IONMILION pe 30 Ianuarie 2016 20:29
Filmul este foarte bun , cadrele regizorului excelente , mai avea putin si le intra in nas actorilor cu filmarea . Peisaje superbe pe fond de iarna , nu are nicio treaba cu Birdman , ceea ce m-a incantat . Nu este recomandat fanilor Transformers .
Caktus pe 12 Mai 2020 18:58
Sunt fan DiCaprio, dar acesta cred ca este cel mai slab film al sau. In sensul ca este bun, dar restul sunt mai bune :))

Scenariu: 7/10
Interpretare: 10/10
Coloana sonora: 8/10
Final: 9/10

7/10

ellutza_maria pe 27 August 2019 13:00
Foarte frumos
Un film foarte frumos , dramă , thriller , dupa o poveste reala , exceptional jucat rolul de leonardo di Caprio ( doar a luat Oscar pentru rol) , fara prea multa vorba dar tocmai aici se vede talentul ( mimica , expresivitatea ---- imi amintesc acum o scena din legendele toamnei , unde Brad Pitt "plange " , dar pare mai mult un ras schimonosit ) . Urasc filmele cu impuscaturi , cu 1001 de masini ce explodeaza ...bla bla ... Acest film este altceva ! Pentru cei ce inteleg si prefera filmele drama si alt gen de actiune , il recomand ! Daca nu vrei sa obosesti neuronii , uita-te la ...." Las Fierbinti " . Zicea o doamna ca i s-a intors stomacul de violenta !!! Unde naiba violenta atat de crunta ?! Pai sa vezi Hostel sau Saw . Pentru ea recomand niste telenovele !
victor_homescu pe 28 Octombrie 2017 23:03
Filmul este inspirat de romanul lui Michael Punke, bazat pe fapte reale avand in prim plan legenda lui Hugh Glass, intr-o interpretare de exceptie a lui Leonardo DiCaprio. The Revenant este o poveste extraordinara si dramatica despre viata si lupta pentru supravietuire.
Kuhaylan pe 03 Noiembrie 2016 18:18
WD 1
.....................................................
Sorin87 pe 14 Aprilie 2016 16:43
Cel mai bun film de anul acesta pe care l-am vazut
JohnnyB pe 11 Aprilie 2016 09:36
Nu e o capodoperă
Bun filmul, dacă trecem peste unele aspecte exagerate ale supravieţuirii eroului Glass. Am apreciat rolul lui Tom Hardy. Nici DiCaprio nu joaca rău deloc, dar l-am văzut în filme mai bune. Imaginea este superbă!
Crysumoner pe 20 Martie 2016 14:43
Pierdere te timp
Un rahat de film
Cand ai 50 de rani pe tine si cazi in brad esti mort
Cand te musca ursu la fel ...mort
Beregata sparta si tu manci?
Alt detaliu de rahat: inainte sa intre in cal isi arunca camasa pe jos .....punea dracu la uscat pe o creanga......cand iasa din cal o ia de jos fara probleme
jenant

bogdyar pe 24 Februarie 2016 22:53
Un film foarte bun . Scena luptei cu ursul,în realitate se încheia cu deces . bun,bun,bun !
misumosu pe 13 Februarie 2016 06:41
un film bun care merita vazut
eu nu pot decat sa dau nota noua acestui film care sigur va ramine un film de referinta

doomlol96 pe 06 Februarie 2016 23:22
Directie geniala,sunetul incredibil ,imaginile si locatia magnifice. Un film violent,realistic,socant. Per total,o experienta unica ! Leonardo Di Caprio sa intrecut pe sine,merita oscarul pentru fiecare secunda jucata in film,bravo.
Deea_Kinky pe 05 Februarie 2016 10:04
Din punctul meu de vedere este un film bun! Nu am stiut cand a trecut timpul,am fost captivata de povestea acestuia.
mihai_bmx pe 01 Februarie 2016 09:40
Foarte multa drama
Foarte bun filmu deci este primul film in care cineva se baga intrun cal pentru a supravietui este un film destul de intens.
mihai_bucovanu pe 31 Ianuarie 2016 19:15
Nota mea este 8. Un film exceptional mai ales ca este inspirat si dintr-un caz real.
andyy pe 29 Ianuarie 2016 00:40
De recomandat a fi vazut la cinema, pentru ca este si un film de imagine senzational. Un film de execeptie, care isi merita toate laudele.
popmihai pe 28 Ianuarie 2016 16:54
Film bun noroc cu ursul.....
Asil pe 28 Ianuarie 2016 11:59
Superb film, superba prestatie! Sper sa ia Oscarul anul acesta, prea il ocolesc mereu...
octavian_stefanescu pe 05 Martie 2017 02:47
O mizerie.
lili22 pe 19 Decembrie 2016 22:18
cel mai tarkovskian film
Ador filmele lui Inarritu , il consider un regizor valoros, dar cand recunosti o scena identica cu cele din Andrei Rubliov, una din Calauza, alta din Oglinda.....ce sa zic...
adrian_iconaru pe 16 Februarie 2016 08:07
Entertaining, dar nu e de Oscar.
Atentie Spoilere!
Leonardo Di Caprio e cu siguranta unul din marii actori ai acestei generatii, si in mod cert ar fi meritat sa ii fie decernat Oscarul pentru unul din rolurile din Gangs of New York, Aviator, Inception, Shutter Island,Wolf of Wall Street si mai ales Django Unchained.
Dar, in acest film in care ii lipsesc cu adevarat replicile, el doar incearca sa obtina un realism dus la extrem printr-un joc actoricesc bazat pe gesturi fizice, pe fizicalitati.

Am ramas in dubii in ceea ce priveste miza filmului. Daca el s-a vrut a fi serios, bazat pe fapte reale, atunci filmul a lasat mult de dorit numai avand in vedere de cate ori trebuia sa moara Glass, mancat de urs, inghetat in ape, cazand in prapastie si asa mai departe.
Daca el s-a vrut a fi pur entertainment atunci ar avea o logica actiunea filmului, mai ales ca Revenant inseamna "om care se… citeşte

Radu14 pe 08 Februarie 2016 17:39
Un film de Oscar
O intriga simpla, cu actiune liniara, un film realmente captivant, opera unui regizor de geniu. In opinia mea, este rolul de maturitate al lui Leonardo di Caprio.
andra_stan pe 24 Ianuarie 2016 17:33
ce pot sa spun despre acest film e ca am cam amortit in scaun la cinema, prea sangeros pentru gustul meu
rothmans pe 14 Ianuarie 2016 20:20
la superltaiv acest film..recunosc ca sunt fan ALEJANDRO gonzales inarritu cel mai bun regizor nascut in Mexic -- poate sunt subectiv dar asta este-dar filme regizate de el precum AMORES PERROS---21 GRAMS---BABEL---BIUTIFUL---spun totul despre acest regizor .Cat despre Leo di Caprio jos palaria pentru rolul interpretat in acest film....ce pot sa spun mai mult decat ca este ..UN MAREEEE ACTOR...si ai doresc sa castige OSCARUL....
GAMBITT pe 02 Februarie 2016 22:44
senzational
Pentru acest rol LEO merita premiul OSCAR mai mult ca sigur, este singurl actor copil care a reusit sa faca roluri bune si ar fi momentul lui.
mihai_barbu pe 01 Februarie 2016 01:28
Bun film. Am citit intr-un articol tot aici pe cinemagia ca DiCaprio a mancat ficat de bizon crud in filmul asta si nu a fost trucat momentu. Pentru asta ai toata admiratia mea.
andystarx pe 31 Ianuarie 2016 18:09
Acum am fost la cinema si am vazut mult asteptatul The Revenant,si concluziile sunt urmatoarele :
-filmul este departe de a fi o capodopera,
-este un film bun fara discutie,mai ales prestatia lui Hardy si Di Caprio,chiar si a celorlalti actori !
-coloana sonora putea fi mult mai buna
-mi s-a parut un pic cam lung,si exagerat pe alocuri !
-i-as acorda oscarul fara discutie lui Di Caprio si Hardy !

jack_coolmodels pe 28 Ianuarie 2016 04:40
cum asa!?
Pe măsură ce temperatura corpului scade, devine din ce în ce mai greu pentru persoana afectată să gândească clar şi de aceea poate să nu îşi dea seama că are hipotermie. Pe măsură ce hipotermia progresează, persoana afectată poate să se întindă şi să devină inconştientă. Stau asa si ma intreb,cand a iesit el din rau, dupa ce l-au fugarit indienii, cu ce Dumnezeu a mai reusit sa faca focul si cum de hainele a doua zi erau uscate!?
Razvy8617 pe 24 Ianuarie 2016 12:21
O adevarata capodopera!merita vazut! Cele doua ore jumatate de film sunt pline de actiune! Nu degeana are atatea nominalizari! De data asta Leonardo DiCaprio , prinde oscarul!!! A jucat incredibil de bine!ai senzatia uneori ca te sufoci ca si el!!impresionant!!!!
gigia pe 23 Ianuarie 2016 18:48
Este un film cu niste efecte speciale excelente. Ranile lui Glass ( Leonardo Dicaprio ) par reale si cadrele din natura sunt exceptionale. Se vede ca filmul nu a fost filmat cu ecranul verde in spate si ca s-a folosit numai lumina naturala. Fimul este destul de violent, poate pt unii greu de suportat. Mie mi-a placut si sper ca Leo sa castige oscarul, desi a avut foarte putine replici.
lizzle_m pe 23 Ianuarie 2016 14:55
The Revenant
Un film foarte bun! Este simplist cu o actiune conturata in jurul lui DiCaprio, un personaj ce trece prin multe greutati pe parcursul filmului. Lipsa dialogurilor, personal mi se pare interesanta, in 80% din film sunt proictate doar intamplari, fara prea multe discutii intre personaje. Finalul nu m-a impresionat, DiCaprio(HughGlass) a trecut prin multe greutati pe parcursul filmului iar drumul lui a fost prea lungit pentru a se termina bursc si sec.
Edvinn pe 22 Ianuarie 2016 11:48
L-am vazut la cinema. Merita vazut filmul. Nu te plictisesti. Foarte realist. Te tine in suspans. Deci, superb!
Ciurila_Emanuel pe 20 Ianuarie 2016 22:25
Foarte bun !
Super tare filmul, este plin de actiune de suspans, eroul principal Glass, reusind sa-l omoare pe cel ce i-a omorat fiul .
Ii dau nota 10 !

florian_sabau pe 23 ianuarie 2016 15:41
Dupa ce te vei maturiza ii vei da o nota jalnica.
Ciurila_Emanuel pe 23 ianuarie 2016 20:11
Marsh ma ! Nu sti sa apreciezi un film adevarat, maturizeaza-te tu, si dupa aceea, sa comentezi !
Go 1 2 3 4