Păreri The Revenant

(2015)

The Revenant: Legenda lui Hugh Glass

bogdamme pe 28 Ianuarie 2015 13:13
DiCaprio
Sa speram ca va face un rol de Oscar si ca va si castiga premiul Oscar. A fost uitat de prea multe ori pentru prestatiile sale.
AdrianPopescu pe 24 ianuarie 2016 01:03
Concluzia filmului: Hugh Glass este stră-străbunicul lui Chuck Norris! Absolut penibil, un Rambo versiunea western.
bloodthirst pe 12 noiembrie 2022 21:33
PulaVerde.com cu un iq atat de redus...
bogdz pe 05 Martie 2015 23:41
Totusi e greu ca o astfel de poveste sa candideze la Oscar,cu tot respectul pentru Leo care e unul din actorii mei preferati.Va fi un film bun,cu siguranta.Un astfel de regizor si cu o asemenea distributie nu poate sa dea gres.Nota voi acorda dupa ce o sa-l vad.
An0nim pe 15 noiembrie 2015 16:54
Dupa cum arata trailer-ul cred ca o sa-l ia
dragos_klemmen pe 12 Martie 2015 22:12
Alejandro Gonzalez
Omul care a castigat Oscarul pentru cel mai bun film, cel mai bun scenariu si cel mai bun regizor, face echipa cu DiCaprio pentru a realiza cel mai nou proiect al lor: " The Revenant ".
Cu siguranta va fi o capodopera.

Dar_kvampire pe 02 Aprilie 2015 22:03
Am vazut Birdman si mi-a placut la nebunie sper ca si acest film sa fie tot la fel de bun mai ales ca este cu Leonardo DiCaprio. Abia astept.
Homie pe 18 iulie 2015 23:42
ce legatura are filmul asta cu Birdman?? Nici macar un actor comun, actiune, perioada..
dark56 pe 18 iulie 2015 23:46
are acelasi regizor.
spartacus pe 17 Iulie 2015 18:47
”Marii” traducatori ai caselor de productie de la noi nu au fost in stare să traducă titlul acestui film?!? Sunt șocat, hihihihihi...
razvani1973 pe 3 ianuarie 2016 21:43
am vazut filmul si pot spune doar atat: Di Caprio prestatie de OSCAR...
bogdan_m_cristian pe 25 ianuarie 2016 00:16
REVENEALA (mi se pare foarte potrivit)
silviu1985 pe 11 Septembrie 2015 20:22
interesant .. sa speram ca va fi tot filmul la fel ca trailerul.. INCITANt
maximelialina pe 10 Decembrie 2015 12:43
cu siguranta va fi unul din cele mai bune filme ale anului! Cat despre Oscar, ramane de vazut.. cu toate ca ar fi placut sa se intample si asta.
dido pe 19 Decembrie 2015 22:06
Prin copilarie am vazut un film cu acelasi subiect,care a avut un impact destul de mare asupra mintii mele de copil.Am incercat mult timp sa-mi aduc aminte titlul si nu am reusit.As fi teribil de recunoscatoare daca cineva mi-ar putea spune cum se chema filmul...
Santana_ pe 23 decembrie 2015 02:24
Cred ca este vorba de filmul The Edge cu Anthony Hopkins. Cel putin scena cu ursul mi-a amintit de acest film. Ca sa regasesti filmele vazute, asociaza-le cu actorii renumiti
Costirik pe 10 aprilie 2016 14:57
Ai incercat sa pari inteligenta, dar nu ti a iesit:))))Sau sa pari fan Star Wars:)) Nu Luke ii taie burta, ci Han Solo si nu se baga in ea, doar ii acopera corpul cu intestinele calde ale animalului.
andrei_radu_m pe 22 Decembrie 2015 20:37
nota 8
nota 8
filmul bun, actorii sunt exceptionali.
Din ce in ce mai des se fac filme cu subiectul acesta... salbaticie, brutalitate, primitivism si... chintesenta vietii pe pamant - lupta pentru supravietuire.

urson pe 1 februarie 2016 00:07
bravos,primitivism...intradevar...dar what a pitty ca inca sunt among us-adica printre noi a lot of them primitivi saraci cu duhul d p d v de a aprecia si dumnealor un film...,yes inviatul so called acest film.Bravo Leonardo di caprio.
loryme pe 7 februarie 2016 11:26
De acord!!! Bravo Leo!!!
The_Lawyer pe 23 Decembrie 2015 18:46
Un film exceptional
În primul rand The Revenant este un film foarte puternic. Peisajele naturale au o frumusețe deosebită și un farmec aparte. Poate sună straniu, dar eu prefer mai mult locurile unde este mai frig, ca zonele Scandinaviei, deci ceva de genul. Și filmul acesta mi-a oferit șansa să mă delectez cu niște priveliști reci ce mi-au starnit imediat un sentiment de nostalgie alimentată mai ales de cărțile lui Jack London (Dragoste de viață/Colț Alb).
Un alt element important este firul poveștii. Nu merge vorba despre un scenariu sofisticat, dar nici nu e necesar așa ceva cand în vizor se află lupta pentru viață în condiții extreme. În așa momente trebuie mai mult să acționezi și mai puțin să vorbești.
Fiind un admirator al suspansului, am avut parte de acest element pe tot parcursul filmului, cu toate că sfîrșitul poveștii poate fi ușor de intuit de… citeşte

dragos__81 pe 23 Decembrie 2015 22:50
The Revenant
Nota mea e 8! Un film bun,cele doua ore jumatate trec foarte repede,Di Caprio la unele faze e Bear Grylls:).Superb!
Claudio.Alecu pe 24 Decembrie 2015 08:49
Filmul se ridica la nivelul asteptarilor, iar Di Caprio demonstreaza inca o data, daca mai era nevoie, ca este unul dintre cei mai buni actori ai momentului.
Manusa pe 25 Decembrie 2015 14:35
Un film foarte bun care are o poveste interesanta, mai ales ca este inspirata din fapte reale. Are scene destul de dure dupa mine, dar si foarte bune, iar cea mai buna este lupta lui Glass cu acel urs. DiCaprio cred ca are una din cele mai bune prestatii ale lui, a jucat excelent in rolul lui Glass. Un film care merita vazut!
wildinthecountry pe 25 Decembrie 2015 16:28
x
Alejandro Gonzales Innaritu se intoarce cu al sau The Revenant( un om intors la viata din morti ca sa-i bantuiasca pe cei vii,daca ar fi sa incerc o explicatie logica a titlului), de data aceasta cu Leo Di Caprio in rol principal,poate cel mai dedicat actor de la Hollywood.
Aceasta Drama western sumbra,intunecata ne vorbeste despre supravietuire si razbunare,doua teme foarte puternice , iar regizorul adauga putin misticism si simbolism ( marca sa personala)
Filmul este foarte frumos din punct de vedere vizual si aici se observa implicarea lui Emanuel Lubezki, care ne aduce atat de aproape de natura incat putem simti mai de aproape vuietul copacilor, scartaitul zapezii, susurul apelor si tu ca spectactor simti nevoia sa pui o haina mai groasa pe tine vizionand pelicula, implicandu-te in poveste si chiar traind anumite scene mai viscerale (de ex cea cu ursul grizzly).Cadrele… citeşte

Sylvester77 pe 7 septembrie 2017 17:27
Remake după Man in the Wilderness (1971)
stricted pe 25 Decembrie 2015 17:51
Un film care merita vazut!
Leonardo DiCaprio joaca absolut exceptional, da stralucire filmului, secondat excelent de Tom Hardy. Desi nu e un film de superactiune si tine 2 ore si jumatate, este foarte bine realizat in detalii, are pasaje memorabile (precum si cel cu saltul cu calul in prapastie si supravietuirea in noaptea geroasa ce a urmat) si reda bine lupta pentru supravietuire a multor americani din zonele de frontiera din acele timpuri.
mishu_mishulescu pe 25 Decembrie 2015 20:56
Foarte Tare
Un film de exceptie , in ciuda unor inadvertente cum ar fi rezistenta omului in apa inghetata si a instalarii hipotermiei, Sunt convins ca filmarile au fost cele mai dificile pentru DiCaprio, din toata cariera lui artistica. Nu stiu cum au reusit sa faca scena cu ursul acela urias dar a parut extrem de reala. DiCaprio merita Oscarul. Foarte tare !
conu66 pe 9 ianuarie 2016 18:53
Dar scena de pe râul învolburat...sau haita de lupi ce omoară bizonul?Inarritu a confirmat în fața ziariștilor și pe net că a redus la minim efectele speciale pentru a spori suspansul și frumusețea peisajelor.
mishu_mishulescu pe 30 ianuarie 2016 02:01
Esenta unui film bun este sa reuseasca sa-ti transmita ceva, sa te impresioneze, sa te socheze daca vrei. Iar asta nu se poate face intr-un film de genul asta decat daca actorii joaca cat mai verosimil iar scenele sa para cat mai reale. Au reusit .
xerses pe 25 Decembrie 2015 23:57
Inca un exemplu de film in care un actor cu calitati exceptionale duce tot "greul"....
Pantaleon pe 26 Decembrie 2015 06:36
Așa da, Gonzalez !
A.G. Innaritu este, ca să o spun din capul locului, unul dintre regizorii mei preferați. I-am văzut toate filmele (avea cinci lung-metraje până la acest The Revenant ) iar pe unele le revăd uneori cu aceeași plăcere ca prima dată. M-a dezamăgit profund cu Birdman, care, deși a câștigat atâtea premii printre care și Oscarul cel mare, este pentru mine o excepție negativă a creației sale, o bazaconie ieftină care îmi confirmă încă o dată ce imbecili pot fi criticii de film, cei care dau premiile. Am așteptat cu nerăbdare acest The Revenant , mai ales că trailerele anunțau un film pe gustul meu. Nu m-a dezamăgit, mi-a plăcut din capul locului. Nu știu dacă DiCaprio va lua Oscarul pentru acest rol și sincer nici nu cred că asta contează. Acest actor a arătat de-a lungul anilor atât de mult talent încât ar merita un premiu pentru întreaga carieră,… citeşte
gicapuia pe 14 ianuarie 2016 22:21
Poate sunt eu circotas dar pe mine nu m-a impresionat nici The Revenant si nici jocul lui DI Caprio. Nu cred ca merita OScarul nici filmul nici Di Caprio. O fi ea lupta pentru supravetuire dar prea ireala in cea mai mare parte a filmului. Exagerata.Mi s-a parut un film prea lung prea sumbru. Daca poti sa ai pretentia sa iei un Oscar pe moramaituri si pe un machiaj de exceptie insemna ca noi cei mai in virsta care am vazut ceva filme de Oscar la viata nostra ar trebui sa nui mai ne uitam la filme. Insemna ca nu mai inteleg nimic. Asa o fi. Si in joy e vorb ade lujpta pentgru supravetuire.Cum poti sa compari rolul facut de Eddie Redmayne in The Danish Girl cu cel a lui Di Caprio ?! Sa fim seriosi. Daca Birdman a putu lua Oscarul pentru cel mai bun film anul trecut atunci The Revenant il poate lua anul acesta. Pacat.
Pantaleon pe 15 ianuarie 2016 15:34
Nu pot să compar prestația lui Redmayne cu cea a lui Di Caprio dintr-un motiv simplu: nu am văzut încă The Danish Girl. Dar nu exclud faptul că poate e o interpretare magistrală. Absolut deloc. Nu știu de ce, dar cred că vom avea o surpriză la premiul cel mare. Mi-e greu să cred că Academia va acorda doi ani la rând oscarul cel mare unor filme făcute de același regizor (nici nu știu dacă s-a mai întâmplat așa ceva), dar la cât de ciudate și strâmbe au fost în unii ani deciziile juraților, e posibil orice. Chiar și să ia Mad Max premiul cel mare. Oricum, rămân la părerea că The Revenant e un film bun, ia decepția va fi mai mare pentru DiCaprio, dacă va rata oscarul pentru cel mai bun actor, decât pentru Innaritu dacă filmul nu va lua oscarul pentru cel mai bun film.
daniel0470 pe 26 Decembrie 2015 07:15
Filmul bun. Sinopsisul este eronat intrucat nu cei 3 ci doar John Fitzgerald incearca sa-l omoare prin asfixiere pe Hugh Glass iar fiul acestuia il suprinde asupra faptului si este omorat de John Fitzgerald ......
Nu este o capodopera insa . DiCaprio a jucat ca de obicei foarte bine .

takk_33 pe 5 ianuarie 2016 16:06
Ai dreptate! Dar pe de alta parte, multumesc pentru spoiler!
catalin_ionut_23 pe 20 februarie 2016 18:16
Da ,este greu
nycusor01 pe 27 Decembrie 2015 00:06
Bunicel
Tocmai ce am vazut acest film si pot spune ca ma asteptam la mult mai mult. Filmul este bunicel dar nu in tocmai cu asteptarile mele.Distributia este ok,actorii isi fac treaba foarte bine dar totusi filmul in sine este lipsit de 'acel ceva' pentru a fi cu adevarat un film foarte bun.
catalin_ionut_23 pe 28 Decembrie 2015 16:31
Capodopera! recomand!
Foarte frumos acest revenant,foarte bine realizat de nota 10 ,mi-a placut din start de cum a inceput de la primul minut ,la ultimul ,totul a fost facut cu grija imaginea filmului,{peisaje} muzica foarte buna in situatiile triste,actiunea de la final tot de nota 10,un film de drama care merita vazut si revazut de multe ori ,chiar ma gandesc sa il mai vad odata la cinema ,si sper ca o sa ia si oscaru.Recomand ,nota 10
Tyybi1 pe 28 Decembrie 2015 22:50
Mie chiar mi-a placut. De data asta poate castiga si Leo Oscarul ca a prestat impecabil, ca de obicei. O sa radeti, dar cred ca am vazut maxim 10 filme din 2015, eu fiind iubitor de filme vechi. Oricum, se merita sa il vedeti la cinema, nu ca mine la PC. Am vazut cateva greseli minore de regie, dar trebuie sa apreciem filmul proriu-zis.
maria_d_rpes pe 29 Decembrie 2015 16:59
Foarte bun filmul. L-am vazut. Merita Oscarul DiCaprio.
cezarica98 pe 30 Decembrie 2015 17:30
Vointa extraordinara
Un film bun, impresionant, un scenariu dramatic care are la baza supravietuirea in salbaticie. Legenda unui exploarator care fiind ranit, abandonat, lupta sa supravetuiasca intr-un tinut in care iarna este dura, iar oamenii sunt prinsi intr-un conflict de vanzarea a pieilor. Un interes continuu tine spectatorul nemiscat si nerabdator in aflarea deznodamantului pentru care eroul lupta sa traiasca, sa isi duca la indeplinire scopul, si anume, razbunarea. Cadrele abunda cu violenta, dar compenseaza cu cadrele naturii de o frumusete magnifica. Dicaprio este extraordinar, de la baiatul din Romeo si Julieta si pana la Marele Gatsby, Leo m-a surprins cu fiecare rol pe care l-a avut, are talent cu carul. Un film nemilos, violent ce se cere vazut, merita.
florian_sabau pe 23 ianuarie 2016 15:43
Mai degraba foarte multa abureala ieftina, pentru naivi iar in 90% din film, personajul principal doar tace si se deplaseaza ca un superman.Acest film are priza doar la imaturi si naivi.
THRILLIANT pe 01 Ianuarie 2016 21:28
FOARTE BUN
Merita. Nu o sa regretati. Acum l-am vazut online.
razsax pe 02 Ianuarie 2016 08:27
Un candidat serios la oscar!
Am fost surprins placut de modul in care a fost pus pe pelicula romanul lui Michael Punke. Iar D iCaprio a demonstrat si aici ca are talent . Felicitari pentru un film deosebit!
AliceT pe 02 Ianuarie 2016 14:48
Bun. Realist. Excelent jucat. Mi-a placut si Tom Hardy foarte mult. O singura remarca: pentru mine a fost prea lung...
vicki_2005_ok pe 02 Ianuarie 2016 16:58
Di Caprio + Inarritu = nota 10
Mi-a placut foarte mult , m-a impresionat , desi eu nu sunt fan Leonardo di Caprio ! Foarte realist , mai ales scena cu ursul ...WAW !
samuel87 pe 24 ianuarie 2016 13:32
chuck noris reincarnat in leonardo di caprio !!! :))
takk_33 pe 03 Ianuarie 2016 04:07
Un film fara valoare
Excelent jucat, regizat si filmat (mai ales filmat), The Revenant nu a reusit totusi sa ma prinda pentru nici un moment din cele 150 de minute; astfel ca am avut mult timp sa ma gandesc "de ce?".
Este pentru ca un astfel de film este nefolositor lumii noastre.
Poveste nu este interesanta, nici noua, nici macar nu este vreo singura tema care sa nu fi fost dezbatuta in exact acelas fel intr-un film anterior. Nu o sa vezi nici o idee sau tehnica noua sau deosebita care sa justifice facerea acestui film... in afara ca au vrut sa faca un film de Oscar.
Regizorul a vrut sa-si arate calitatea, la fel si actorii si tehnicienii, asa ca au gasit o poveste veche care le da voie sa se etaleze SI, care traditional prinde la oscaruri.
Adevarat, au adaugat ceva aprecieri moderne pentru tratarea bastinasilor de catre albii invadatori, dar nimic nemaipomenit.
Nu vreau ca… citeşte

conu66 pe 11 ianuarie 2016 00:26
Ești sigur că ai văzut filmul THE REVENANT...poate vii din altă galaxie ??? Problema nu este că au VRUT să facă un film de Oscar, ci chiar l-au REUȘIT ! Ca de obicei, pe Cinemagia - mulți veniți, puțini CHEMAȚI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Slightly pe 26 ianuarie 2019 17:14
Pe tine nici macar o palma peste fatza aia de prost nu te-ar surprinde, daramite un film ca asta.
adi_batistuta pe 03 Ianuarie 2016 14:02
Cand spui Leo, spui maxim!
Leonardo DiCaprio. Ce poti spune despre el, despre filmele carora le da nuanta, culoare, viata...stiu doar ca sunt pus in fata unei noi reusite, unei noi capodopere cand marele si grandiosul actor isi pune amprenta. Recomand "la dublu" aceasta mega productie. Oscarul e inevitabil!
razvani1973 pe 03 Ianuarie 2016 21:43
OSCAR
Am vazut filmul si pot spune doar atat: Di Caprio prestatie de OSCAR...
lulutza13 pe 04 Ianuarie 2016 17:33
e un film bun, cum a mai zis cineva, nu e o idee noua, dar hai sa fim seriosi cate filme cu idei noi au aparut?? macar asta este bine executat. La scena cu ursul..m-a impresionat realismul, nu animalul in sine, l-a ciufulit realist ca sa zic asa:)). Lungut, dar bun:) mai ales ca e de iarna...desi partea cu rezistenta in in apa aia nu o cred, dar na, e film nu realitate.
DAMME pe 06 Ianuarie 2016 00:44
Respect Alejandro González Iñárritu !
uite şi filmul cu care Leonardo Di Caprio va câştiga mult aşteptatu' Oscar pe 28 februarie 2016 la cea de-a 88-a gală a celor mai urmărite premii cinematografice din lume ( anunţarea nominalizărilor la Oscar sunt pe 14 ianuarie şi filmul apare în cinema pe 22 ianuarie ), il gasiti pe pirate bay, se vede foarte bine, nu stiu cum l-au scapat astia pe net, nu stii cum trece timpul la filmu' asta, o sa merg sa-l vad si in cinematograf cand apare !
lapidarium pe 9 ianuarie 2016 02:09
trebuia sa il ia demult...din pacate bosorogii din comisie vad altceva decat noi muritorii
AdriAdrianna98 pe 26 ianuarie 2016 16:14
Stii cumva daca se difuzeaza la tv sau unde as putea sa-l vad?
Marie_Antoinette pe 06 Ianuarie 2016 12:57
di Caprio
singurul rol in care mi a placut a fost in Titanic.
adrian_78_niculescu pe 06 Ianuarie 2016 21:34
best movie 2015
Indiscutabil o capodopera ...in ce priveste actorul inegalabil si de departe unul dintre cei mai buni actori ....filmul peste asteptari nota 10....sper sa obtina oscar ....actiune realism suspans ...
aly7x7x7x pe 06 Ianuarie 2016 23:46
Tom Hardy
o prestatie impecabila a lui Fitzgerald (Tom Hardy) in film
am vazut 4 filme cu Tom Hardy din 2015: Legend, Mad Max Fury Road, Chil 44 si The Revenant
parerea mea ca ar merita un oscar :D

conu66 pe 9 ianuarie 2016 18:55
A mai jucat cu DiCaprio in Inception -2010.
dragomir_alina pe 07 Ianuarie 2016 03:05
FOARTE BUN
Foarte bun, scrisesem o groaza despre acest film, dar cand sa postez ... s-a dus; asa ca de ciuda ... nu scriu mai mult. Vizionare placuta.
marinescunadia20 pe 08 Ianuarie 2016 02:27
Un film de excepție,meditativ,intens,extrem de dur pe alocuri...cu un DiCaprio ajuns la maturitate artistica!Inarritu nu este pentru oricine...DiCaprio merita Oscarul pentru interpretare.
afaceria pe 08 Ianuarie 2016 12:31
un film foarte bun .te tine cu sufletul la gura .merita vazut nota 10
conu66 pe 09 Ianuarie 2016 18:38
De la Birdman...la Haunting man !
De mult imi doream sa vad un western de calitate...a fost nevoie de un regizor spaniol,de un actor exceptional ca DiCaprio (daca nu ia nici acum Oscarul intru in greva foamei !) ,un scenarist genial si niste peisaje de o puritate rara! Si ramane vechea intrebare in lupta pentru supravietuire- unde sunt limitele ? Este unul dintre cele mai bune filme ale anului , desi multi o sa-l vada in 2016,si asta cred ca va fi un atuu pentru Globuri si Oscaruri.De vazut neaparat !!! Și, apropos, în engleză revenant este ceva în genul strigoiului sau moroiului de la noi...halal traducători ...
catalin_ionut_23 pe 9 ianuarie 2016 12:18
Nu cred ca o sa ia.Mai repede ia oscar filmu spotlight asa am inteles
conu66 pe 9 ianuarie 2016 17:02
Sau reveria lesbi numita Carol...m-a dezgustat filmul ala !Macar in 50 Shades of Grey stiai la ce sa te astepti...citeste comentariul meu despre el !
lapidarium pe 09 Ianuarie 2016 19:34
Intors din morti
Actiune filmului se desfasura in perioada presedintelui John Monroe (ala cu doctrina Monroe) si este inspirata in mare parte dupa romanul The Revenant: A Novel of Revenge din 2002 al scriitorului Michael Punke (care este si coscenarist)
Spune povestea lui Hugh Glass, un trapeur nord american care isi desfasoara activitatile cotidiene la granita lumii civilizate.Dincolo de aceasta se desfasoara teritoriile pieilor rosii pe care albii le traverseaza uneori in cautarea vanatului.Sa nu uitam ca evenimentele se intampla la putin timp dupa traversarea continentului nord American de la est catre vest peste muntii Stancosi infaptuita de Lewis si Clark.Este un personaj ce a existat in realitate, la granita dintre secolele 18-19.In mare parte fiind o fictiune este clar faptul ca intamplarile din film nu concorda in totalitate cu viata adevaratului personaj unele din ele fiind fantasmagorii… citeşte

conu66 pe 11 ianuarie 2016 00:15
Ar fi fost traducerea perfectă- Strigoiul sau Întors din morți...dar morți au fost doar traducătorii ! Sper să ia cât mai multe Oscaruri, măcar pentru peisajele magnifice și pentru interpretarea on the edge a lui DiCaprio !!!
lapidarium pe 11 ianuarie 2016 16:39
intre timp...Leo di Caprio a insfacat Globul si sper sa ia si nenorocirea aia de Oscar...ca altfel nu se poate!
Baby_blues pe 10 Ianuarie 2016 11:51
Ma abtin sa fac un comentariu tehnic (pentru ca nu ma pricep) dar m-au impresionat urmatoarele: jocul actorilor, imaginile/peisajele si incordarea cu care regizorul m-a facut sa urmaresc filmul , ajutat de un joc impecabil al tuturor actorilor, dar in special de cel prestat de Di Caprio. Merita clar un Oscar pentru cel mai bun actor.
madalusu pe 11 Ianuarie 2016 18:36
incetisor, incetisor ajungi la finalul filmului si nu regreti
Poveste OK, personaje interesante, un DiCaprio care joaca excelent (mentionez ca pana in urma cu vreo 5-6 ani nu prea eram fanul lui, insa de cand a scapat de fata aia de pustan din Titanic, a inceput sa imi placa). Filmul are o poveste cursiva, cu scene de bun simt, desi cateodata parca prea rapida este intremarea personajului principal. Dar de, ce nu face adrenalina din om. In concluzie, un film care se merita vazut.
qawHaq pe 12 Ianuarie 2016 10:27
Di Caprio
Ar merita Oscarul si daca ar fi doar pentru cat a indurat si muncit in timpul filmarilor. Pentru cine nu a aflat inca, nu a avut dublura si totul s-a filmat in conditii reale. Bravos.
emy_sinaia pe 14 Ianuarie 2016 01:24
Strigoiul...
Un film deosebit care nu trebuie ratat, darzenia si rezistenta omului se pare ca nu are limite chiar in ciuda vremii, a salbaticiunilor si mai ales a oamenilor. Pe langa peisajele care iti taie rasuflarea prin frumusetea lor salbatica sunt scena luptei cu ursul grizzly si incalzirea in burta calului scene care nu le uiti usor.
nykyfylm pe 14 Ianuarie 2016 18:07
Un film despre supravietuire in conditii extreme...foarte bun!Un film motivational,recomandat si pentru cei carora li se pare ca viata este prea grea.Un film caruia i se potriveste zicala:"Daca nu poti sa zbori,atunci alearga.Daca nu poti sa alergi,atunci mergi.Daca nu poti sa mergi,atunci taraste-te.Dar orice ai face...trebuie sa mergi inainte!" DiCaprio intra atat de bine in pielea personajului,dovedind inca o data ca este unul dintre cei mai buni actori.
rothmans pe 14 Ianuarie 2016 20:20
la superltaiv acest film..recunosc ca sunt fan ALEJANDRO gonzales inarritu cel mai bun regizor nascut in Mexic -- poate sunt subectiv dar asta este-dar filme regizate de el precum AMORES PERROS---21 GRAMS---BABEL---BIUTIFUL---spun totul despre acest regizor .Cat despre Leo di Caprio jos palaria pentru rolul interpretat in acest film....ce pot sa spun mai mult decat ca este ..UN MAREEEE ACTOR...si ai doresc sa castige OSCARUL....
Piratu pe 15 Ianuarie 2016 21:41
The Revenant (2015) – aventura de a supravietui
The Revenant e acel film nemaipomenit care mi-a atins latura salbatica inca de la primele cadre dintr-o natura perfect surprinsa in splendoarea sa. Alejandro González Iñárritu e acel regizor de Oscar, care revine dupa Birdman si intrece orice asteptari cu o noua productie; intr-un cadru cinematografic excelent „desenat” de catre Emmanuel Lubezki, castigator al ultimelor 2 Oscaruri pentru directia cinematogtrafica a filmelor Gravity si Birdman.

Pe partea distributiei il gasim pe Leonardo DiCaprio, intr-o prestatie de zile mari, alaturi de un alt titan pe nume Tom Hardy, un duo ce va ramane memorabil in anii ce au sa vina. Personajul-erou principal e Hugh Glass (interpretat de DiCaprio), o figura legendara ce a ramas in cultura populara western (o serie de carti s-au scris printre care si ceea din 2002 pe nume The Revenant din care s-a inspirat filmul), evenimentele se… citeşte

bogdan_m_cristian pe 24 ianuarie 2016 13:27
Care natura perfect surprinsa? Care duo memorabil? Care Alejandro inarritu intrece orice asteptari? Tu chiar crezi in ce spui? Natura nu este deloc perfect surprinsa un urs digital patetic, o martoaga care sare de pe marginea prapastiei( in afara de oi care se duc toate una dupa alta si aici vad o oarecare asemanare la fanii filmului, nu ai sa vezi vreo copitata sa nu se opreasca in fata unui obstacol). Daca i-as fi aratat lu' maica-mea cum iese DiCaprio cu hainele alea ude din apa fara sa inghete iarna mi-ar fi zis ca ea se lasa de spalat iarna sa vina "Hugh Glass" sa ni le spele. Sa nu mai vorbim de oameni sfasiati ce-si revin la minus multe grade, ar trebui sa nu ne mai plangem de frigul din spitale, Inarritu a aratat ca face bine. Duo memorabil, zici? Cum? DiCaprio "a refuzat"(e o ironie) sa vorbeasca cu Tom pana pe la sfarsitul filmului cand o sa schimbe vreo 2-3 replici si sunt sigur ca nu erau mai multe. De Tom Hardy, da, nu pot sa-i reprosez NIMIC, cred ca este cel mai bun rol pe care l-a avut, rolul l-a ridicat mai mult in ierarhie. Inainte sa vad filmul ARDEAM de entuziasm! Cum ai scris si tu, tipul asta ne-a aratat ca e intr-o mare forma ca poate scoate filme grozave, memorabile cu totul si cu totul inedite. SI incep sa vad "bum bum/ poc poc"(fugareala aia de pe malul apei cu barca si indienii posedati mi-a adus aminte intr-o oarecare masura de "Piratii din Caraibe", era hilara), am crezut ca e ceva intentionat iti fura din interes, ca mai apoi sa apara "explozia" sa iesi din sala de cinema cu "dureri de cap" cu o lectie invatata, mai bun.... dar de unde..... Film Oscar, parca?!(iar mi-am adus aminte de saraca oaie ce sare in prapastie sau era cal?)
Piratu pe 27 ianuarie 2016 01:03
Natura este perfect surprinsa, aici vorbeam de faptul ca regizorul a optat sa filmeze totul in lumina naturala. A avut zilnic doar o fereastra de cateva ore pentru a avea cadrul perfect cu o lumina pe placul lui. De directia cinematografica in acest caz s-a ocupat Emmanuel Lubezki (un adevarat maestru). Aici DiCaprio a trebuit sa se conformeze doar in cadrul acelor putine ore, o mai mare presiune in acest caz. Cat despre personajul interpretat: daca ai observat cand a intrat in apa, cateva cadre inainte a plouat, deci nu o temperatura chiar asa de scazuta. In general frigul l-a ajutat, cel putin in cazul ranilor, o sansa mica de infectie. Eu cred ca a optat foarte bine sa aiba o interpretare mai putin pe partea de dialog, altfel poate sfarsea ca Hateful Eight (unde a fost nominalizata singura femeie :)) ). Cu siguranta stii ca Hugh Glass chiar a fost atacat de urs si dupa care s-a tarat nu stiu cate mile pana la "tabara", Desigur avem o idealizare "western", care glorifica genul acesta de legende....atunci nu ne miram de "peripetiile" mai putin credibile, ne bucuram de procesul artistic care de multe ori nu reflecta realitatea.
paulino15 pe 17 Ianuarie 2016 01:40
Greu de inteles John Fitzgerald
Am fost si am vazut filmul pe 15 Januarie am avut probleme la felul cum vorbea John Fitzgerald aka Tom Hardy. De specificat e ca, am vazut filmu intr-un cinema din UK fara nici o subtitrare in plus au fost Englezi care nu au inteles ce vobea omul acela..!!

Overall, foarte bun filmu ! Recomand..!! sigur il voi viziona din nou cu o subtitrare in Limba Romana.! :)

florian_sabau pe 23 ianuarie 2016 15:45
Dupa ce te vei maturiza, nu iti va placea acest film.
paulino15 pe 24 ianuarie 2016 19:04
You comment doesn't make any sense mate..:/ A fost parerea mea si filmu a fost bun, doar cu ghilimelel de vigoare e ca nu am inteles ce vorbea Tom Hardy...foarte greu de inteles..e usor sa vorbesti cand ai o subtirare in fata..
samuel87 pe 17 Ianuarie 2016 16:06
Sincer nu pot sa inteleg de ce este asa de mult laudat , este o mijerie de film !!!
Go1 2 3 4