Păreri The Pianist

(2002)

Pianistul

oak_unique pe 19 Februarie 2010 15:30
este mai terifiant decat Titanicul,este cu adevarat o capodopera,si nu cred ca voi uita prea curand acest film
nirolf1973 pe 20 Februarie 2010 00:09
Pot sa spun doar atit despre acest film Decoruri, efecte, actorii alesi pe sprinceana... ce sa mai ... senzational, din punctul meu de vedere ! Si daca stai sa te gindesti, ca totusi e dupa un fapt real.. Cit despre Brody, geniala interpretare. Apropo: stiati ca a slabit 14 kg. ptr. acest film ? ...Sa intre mai bine in rol.. daca mai era cazul..
loveislife pe 02 Martie 2010 09:31
Impresionant film...lupta unui evreu pentru supravietuire...si multe alte filme extraordinare la fel ca The Pianist sunt din Al doilea razboi mondial sau cu Holocaust.triste..dar adevarate:) un film superb a fost "the boy in stripped pyjamas"merita vazut
diannetho pe 18 Martie 2010 19:14
absolut genial acest film. m-a impresionat cat e de bine facut, avand in vedere si cele mai mici amanunte. Foarte bun, obligatoriu de vazut
Alehanndra pe 30 Martie 2010 19:57
intr`adevar emotionant filmul, isi merita si premiile si lacrimile
blabla pe 01 Aprilie 2010 23:07
super
este o adevarata capodoperaaa!!!merita nota 10!!
acesta este unu dintre filmele mele preferate,,,

andreea279 pe 04 Aprilie 2010 08:44
Un film coplesitor,care te face sa te gandesti mult timp la el dupa ce l-ai vizionat.Este terifiant,scenele sunt toate de un realism atat de crud si nu de putine ori mi s-a facut pielea de gaina.
O scena la care am fost chiar pe punctul sa plang a fost aceea cu familia de evrei,la masa,iar ofiterii germani intra peste ei si ii pun sa se ridice in picioare.Bunicul care era in carut cu rotile nu s-a putut ridica ,bineinteles,si atunci acestia l-au aruncat pe balcon.
Alta scena care m-a marcat a fost aceea cu Wladyslaw cantand la pian pentru ofiterul german,mort de foame,cu o conserva pe care nu avea cu ce sa o desfaca langa el...
Un film cutremurator,un film care si-a meritat pe deplin toate premiile

psihologu pe 13 Aprilie 2010 22:31
NOTA 10
comentariile sunt de prisos....filmul vorbeste......
alexcretu75 pe 21 Aprilie 2010 14:52
Fantastic
Fantastic film din toate punctele de vedere.Poveste foarte buna si actorii foarte buni si ce sa mai zic decat faptul ca nota pentru film din partea mea este 10.
vlad-bobo pe 28 Aprilie 2010 16:15
bravo
filmul e de-a dreptul genial..merita vazut cu orice pret...
Krakatau pe 07 Mai 2010 20:47
In mare e bun, dar parca e plictisitor pe alocuri. Sau poate nu eram eu intr-o dispozitie prea buna.
Totusi, e scarbos sa vezi atatea filme in care se compatimeste soarta evreilor.

adi_ramses pe 13 Mai 2010 00:50
superb filmul.o prezentare realista a realitatii si o prezentare a rezistentei umane pe plan psihic si fizic.o adevarata capodopera
alexaa pe 24 Mai 2010 14:47
se pare ca actorii de la hollywood au gasit reteta succesului si anume filmele despre holocaust.nu ma deranjeaza atata timp cat sunt bine regizate si bine interpretate iar Adrien Brody face fara indoiala rolul vietii lui.ceea ce imi place in mod deosebit este ca in loc sa vedem un om care isi pierde mintile si face crize de isterie (o reactie normala data fiind situatia personajului)personajul interpretat de Brody ramane calm exprimand o dureroasa impacare cu sine (felicitari pentru cine si-a imaginat personajul astfel , nu stiu sigur daca a fost regizorul,scenaristul sau chiar brody)
coius pe 28 Mai 2010 16:01
ce pot zice...un film excelent merita toate laudele si toate premiile pe care le-a castigat acest film
mvpsebi pe 30 Mai 2010 19:55
Dupa ce am vazut filmul asta, mi-am dat seama ca mai sunt si alt gen de filme, nu doar SF'uri de 2 bani, comedii rasuflate sau horroruri la care nici copiii de 7 ani nu se pot speria. E de'a dreptul memorabil si ne arata de ce orori este capabila omenirea, dar in acelasi timp ca este capabila si de multa compasiune.
Octaz pe 05 Iunie 2010 00:30
Perfectiune ! O capodopera extraordinara care surprinde niste secvente incredibile . Filmul prezinta un destin de geniu care nu merita nici o picatura din ceea ce i se inampla . Nota 10 + adaugata fara doar si poate in colectia marilor capodopere ale cinematografiei
ady05 pe 05 Iunie 2010 20:10
"Pianistul" este o opera desavarsita care te face sa-ti fie rusine ca esti om, dar si sa te bucuri de viata - oricat de naclaita in derizoriu - care ti s-a dat. Povestea este cu atat mai cutremuratoare, cu cat faptele sunt reale iar naratorul, Wladyslaw Szpillmann, traieste si astazi.
theodor09 pe 20 Iunie 2010 13:07
Aceasta capodopera cu unui pianist pur si simplu ma facut sa plang... Mi-a placut foarte mult...
defav pe 20 Iunie 2010 17:50
Capodopera fara doar si poate , impresionant , Adrien Brody e exceptional, un film rarisim.
aliku23 pe 22 Iunie 2010 09:23
Un singur cuvant:
Capodopera !
Nu pot decat sa ii dau nota 10 pentru toate aspectele . Film vazut de cel putin 5 ori :D

tsm pe 29 Iunie 2010 19:53
genial
genial filmu,mi s-a parut formidabil dupa ce l-am vazut am ramas fara cuvinte.Chiar merita vazut !
Turi pe 30 Iunie 2010 18:20
Emotionant! Te uiti si te gandesti ca au fost lucruri reale si te inspaimanti ca suntem oamene: ca gandim, ca avem sentimente, ca stim sa iubim. Cand suntem nefericiti ar trebui sa urmarim filme de acest gen, sa ne dam seama ca au existat astfel de vremuri cand pana si a doua zi ti se parea departe. Istoria asa ar trebui predata.
ciobotaru pe 04 Iulie 2010 22:31
mi-a placu mai mult Schindler's List , dar este o capodopera , un film care nu trebuie ratat de nimeni , incredibil
k-rissa pe 12 decembrie 2012 10:40
The Pianist este mai bun :P
sorinreddog pe 04 Iulie 2010 23:19
Sorin.Pitesti
Ganditi-va ca cele relatate in acest film au fost doar cateva intamplari,din cruzimea la care au fost supusi evreii...Acest animal numit "om",este singurul dintre toate animalele care si-a ucis,isi ucide si isi va ucide semenii din placere,sau din cauza banilor...Filmul este fara discutii o capodopera rara!
anda_nicole_16 pe 09 Iulie 2010 15:15
Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut! A fost superb! 10.
lumaxya pe 16 Iulie 2010 17:07
O lectie de viata:).
Ce viata se ducea inainte. Ce cruzime a existat de fata pamantului. Adrien Brody ne-o prezinta intocmai, jucandu-si rolul perfect. Din acest film am iesit marcata. Inainte eram nemultumita de viata pe care o duc, dar cand am vazut cum o duceau acei oameni, i-am multumit lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat. O lectie de viata.:)
Silvanna pe 30 Iulie 2010 20:16
un film exceptional.cu totii avem ceva de invatat din el...eu,personal,am avut foarte multe de invatat...
aad pe 03 August 2010 23:35
obligatoriu
mai e cineva care nu l-a vazut? nu treceti peste...chiar daca nu va pla nazistii sau poate evreii.
Zuza pe 05 August 2010 18:41
Polanski a regizat "Pianistul"...si asa s-a nascut a saptea arta...
bodhi pe 13 August 2010 17:47
Filmul este fara discutii o capodopera rara!
Incredibila scena solo-ului facut de Spillmann capitanului german ... incepe calm ca si viata pianistului inainte de razboi , apoi tumultuos ca razboiul si situatia in care se afla si apoi din nou lent/amortit ca si cum si-a predat viata obersturbanfuhrer-ului ...

Iamsaved pe 19 August 2010 22:54
Un film care m-a impresionat dincolo e lacrimi,pentru ca nu pot sa spun ca am plans,nu,dar cu siguranta o sa-mi ramana in minte imaginea unui om care s-a luptat cu atata ardoare pentru viata sa si pentru muzica in care credea cu atata ardoare.
into_the_labyrinth pe 21 August 2010 18:52
O dramă impresionantă despre artă, suferinţă şi război, decadenţă umană şi cruzime, la fel de bine pusă în scenă şi interpretată ca şi celebra Listă a lui Schindler. Lupta personajului principal pt. supravieţuire devine adesea un act disperat, absurd, în care hazardul joacă rolul principal. Faptul că la final se salvează datorită artei sale a fost o realitate, dar poate fi şi ceva simbolic. Da, s-au făcut foarte multe filme pe această temă, dar pelicula lui Polanski merită cu prisosinţă văzută pentru realism, pentru nota sa elevată şi pentru a ne răspunde odată la (eterna şi simpla) întrebare: e atât de greu să ne iubim unii pe ceilalţi?
cezarika21 pe 12 noiembrie 2016 15:51
Eugenia Vodă l-a întrebat odată în emisiunea Profesioniștii pe mitropolitul Bartolomeu Anania cum poți respecta porunca biblică a iubirii aproapelui, în cazul în care simți că-ți vine greu să o faci. ”Leul Ardealului” a răspuns că poți începe prin a nu-l mai urî, iar iubirea va veni în timp. +1
Ela... pe 22 August 2010 22:33
Cel mai impresioant si rascolitor film despre Cel de-al doilea razboi mondial pe care l-am vazut...E de neconceput cruzimea nazistilor....macar acel ofiter german a reusit sa spele putin rusinea cobailor lui Hitler...CAt despre regizor si actori...JOs palaria...Si-a meritat pe delpin toate premiile..Un 10****
nu7zu pe 24 August 2010 00:43
exceptional filmul arata ce frica aveau evreii in anii 40
Piratu pe 25 August 2010 10:33
Dupa 8 ani de la aparitia acestui film am ajuns sa ma delectez cu acest genial film,o opera de arta a regizorului Roman Polanski care nu se dezminte.O radiografie a vieti duse de evrei in timpul ocupatiei naziste,care reda cu fidelitate prin scene cu violenta cele intamplate in randul evreilor.
sarge pe 01 Septembrie 2010 23:44
Intradevar o drama reusita...dar exagerata mult; in mod normal "pianistul" nu ar fi rezistat sa ramana ascuns singur
skumpika89 pe 14 Septembrie 2010 06:43
exceptional!!!!!
un film kre mi-a creat multe emotii de tot felul .e perfecta ecranizarea acestei realitati kre le-a adus sfarsitul multor evrei din acea perioada...pentru mine clar filmul e o capodopera !
crushed.misty pe 30 Octombrie 2010 00:20
muzica este totul... pentru unii :|
un film foarte bun, realizat excelent...
m-a facut sa ma gandesc cat de multe avem si cat de bine traim acum... am auzit mici povestioare despre aceste 'lagare de exterminare', dar nu m-am gandit ca era asa de brutal...
atunci cand persoana invalida a fost aruncata pe geam... m-a impresionat foarte tare.
un film cu adevarat bun, un muzician adevarat.

cetcta pe 30 Octombrie 2010 14:08
cel mai bun film ever....e de neimaginat prin ce au trecut oamenii din vremea aia...toti cei care au participat la producerea filmului merita toate laudele..bravo
RMadalin pe 03 Noiembrie 2010 16:17
DE A DREPTUL TERIFIANT PRINTRE CELE MAI BUNE FILME FACUTE VRE-O DATA !
andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 16:51
Cel mai bun film Bio/drama de dupa 2000 dupa parerea mea si cred ca o sa ramana mult timp asa
Loredana.d pe 17 Noiembrie 2010 15:01
Genial filmul! Pe mine m-a impresionat extrem de tare, unul dintre filmele mele preferate:)
aaandra. pe 27 Noiembrie 2010 03:39
o adevarata capodopera, adrien brody a jucat exceptional.
Alex94Alex pe 30 Noiembrie 2010 16:53
Mirific
Un film facut dupa o poveste. Un tip de poveste care zguduie din temelii rasa umana.
Filmul este foarte incitant, trecand de la agonie la extaz si viceversa. Un film de 10. Unul din preferatele mele.
Drept urmare, am si cartea in limba franceza.

bughy85 pe 16 Decembrie 2010 05:12
prea frumos filmu asta....dupa ce l'am vaz am prins o ura pe nemtzi mama mama :)) merita vazut
radu0594 pe 18 Decembrie 2010 16:50
Cu siguranta cel mai bun film al anului 2002.Intradevar o capodopera!
Geo_Ruxy pe 23 Decembrie 2010 12:50
SUPERB!
Merita vazut, unul dintre cele mai impresionante filme vazute de mine, poate chiar cel mai cel!
rodriguez pe 26 Decembrie 2010 23:48
nu pot sa spun ce am simtit cand am vazut acest film! impactul a fost si mai puternic cand am observat ca de fapt,filmul se bazeaza pe un caz real! A doua zi,am cautat pe internet,asa cum am facut si in cazul lui Oskar Schindler,date despre W. Szpillmann,am fost uluit!
acest gen de filme sunt binevenite,unii ...deja contesta drama evreilor,dovezile insa,sunt multe...acest gen de filme servesc ca si remember!

iulianrosu pe 02 Ianuarie 2011 11:27
O capodopera.Merita mai mult decat nota 9.Pacat de Hosenfeld.
gabyyy21 pe 03 Ianuarie 2011 01:45
Cutremurator
Excelent filmul..un must see
Brody face cel mai bun rol al sau..

Go 1 2 3 4 5