Păreri The Passion of the Christ

(2004)

Patimile lui Hristos

Nightwane pe 09 Martie 2004 14:05
l-am vazut aseara. mi s-a parut slab. ma steptam la mult mai mult. sangeros nu a fost, socant nici atat...hmm...
Nightwane pe 17 februarie 2004 14:59
Prefer Jesus Christ Superstar :D
robert pe 06 Martie 2004 15:03
Pentru Cristian Pop...tot respectul pentru Maia Morgenstein si pentru acest film pe care abia astept sa il vad...sa nu uitam insa de Marcel Iures in Hart's War si multe altele.
blitz43 pe 26 Februarie 2004 16:35
bah, da' banutu' de unde sa iasa?
ar fi interesant sa tipati in gura mare la distribuitorii de filme, sa vedem ei ce parere au...

Cristian Pop pe 26 Februarie 2004 16:27
Am observat ca nu a spus nimeni nimic despre faptul ca pe langa importanta mesajului religios al filmului, romanii ar trebui sa il poata vedea pentru Maia Morgestern. Nu cred ca gresesc daca spun ca nu am mai avut un actor roman intru-un rol asa de important la Hollywood.
onderah pe 14 Septembrie 2016 21:01
Un kitsch scarbos , despre un personaj imaginar dintr-o carte de povesti...
george pe 30 Aprilie 2008 13:43
filmul a fost difuzat si anul trecut la tv tot de Paste
arahael pe 02 Mai 2004 11:31
Un film foarte violent, mai apropiat de invatatura Vechiului Testament IUBESTETI PRIETENII, URASTETI DUSMANII.
Personaje caricaturale, slab conturate, inclusiv Isus.
As vrea sa vad si un alt film pe aceeasi tema. Nu vreau sa raman cu imaginea asta despre Patimile lui Isus.

Klara pe 13 Aprilie 2004 13:44
Inca nu am vazut acest film extrem de controversat si catalogat in multe feluri de catre cei care intr-adevar sunt antisemiti , anticrestini.Am vazut chiar ieri , 12.04.2004 pe PRO TV un interviu cu dl. Mel Gibson ; in final am inteles ( este parerea mea ) de ce dl.Mel a regizat un film despre viata lui Christos , respectiv despre ultimele 12 ore din viata lui ; avea nevoie de o '' purificare a sufletului '' , odata , pentru o viata foarte desfranata.Asa a simtit el.Asa ar trebui sa simtim si noi cand vom vedea filmul : o purificare reala .
Am inteles ca va rula la cinema Capitol incepand cu data de 16.04 , la Timisoara.
Este , probabil , cel mai real film religios , de arta din toate timpurile omenirii .

blonda pe 25 Martie 2004 10:39
Asa e tot romanu... nu me-am schimbat deloc. Cum e un film intezis, opa e ceva interesant... am citit unele mesaje si am de spus... "Sa va ia dracu sectantilor!" atata spune-ti ca vai saracu de EL a fost chinuit, incat aproape ca ma induiosati. Dar voi cu ce l-ati rasplatit? pt cat a suferit EL, pacatosilor. Sincer pun pariu ca e un film de cacat..... ca si cel al lui Zefirelli. Cine vrea intradevar sa stie cu adevarat viata lui sau cat a suferit EL .... cititi dracului biblia. Nu trebuie sa va impuna cineva parerea lui, puteti singuri sa va faceti propiul film nu aveti nevoie nici de Mel Gibson nici de Zefirelli.
Narcis pe 25 Martie 2004 04:29
Inca nu ma pronunt sa ii dau nici o nota acestui film. Il am de 2 saptamani in calculator, poate si de mai mult timp, si inca nu am avut curajul sa ma uit la el. Am trecut asa in mare prin el si m-am ingrozit. Este ceva inspaimantator sa privesti ce a putut indura Isus pentru noi. O sa il vizionez acuma si va spun parerea mea despre el.
Don_claw pe 24 Martie 2004 20:43
Mah ia lasti voi cu unu sau doi de "i" asta conteaza cel mai mult... conteaza ce a facut el pt. noi cat a suferit EL pt noi.
Carniol Dragos pe 24 Martie 2004 20:16
hmm...n-aveti 6 stele ca atat as da pentru filmul asta.
qwertzy pe 23 Martie 2004 20:33
e atat de usor sa fi ironica, nu-i asa? mie mi-ar fi lene sa dau astfel de raspunsuri. daca esti tu desteapta si atat de instruita in evenimentele si obiceiurile ultimilor 2000 de ani de ce nu scrii o carte ?

si stii ceva ? las-o balta. urasc sa vorbesc cu persoane ca tine.

Oana pe 15 Martie 2004 12:13
Astept filmul asta de doua luni. In UK se ruleaza din 26 martie iar eu vin acasa pentru sarbatorile de Paste si vad ca in Romania nu se ruleaza! Imi vine sa....Chiar nu vor putea romanii sa-l vada? Nu pot sa cred!
Sper sa-l vad, daca nu reusesc la cinema macar pe dvd.
Stiu ca acest film va schimba gandirea multora si daca sunt unii care nu doresc schimbare in sufletele lor pot emita in continuare comentarii de genul:"nu-i un film prea reusit...". Nimeni nu vrea un Oscar pentru acest film. Cred ca acesti actori realizeaza mai mult cu acest film (pentru sulfetul lor) decat cu toate celelalte de pana acum. Am citit pe internet ca tot timpul turnarii filmului, intreaga echipa de filmare, in frunte cu regizorul au tinut post si s-au rugat. Dumnezeu sa-i ajute si sa-i rasplateasca pentru ce au facut.

Cornel pe 05 Martie 2004 13:43
citez din ziua.net:
"Filmul lui Gibson vine in Romania de Pasti

"Patimile lui Hristos", care o are in distributie si pe celebra actrita Maia Morgenstern, in rolul Fecioarei Maria, este programat sa intre in cinematografele romanesti pe 9 aprilie, chiar in Vinerea Mare. Distribuit in tara noastra de Romania Film si ProRom, filmul lui Gibson are, in momentul de fata, un succes fulminant in Statele Unite si se asteapta ca si in Romania sa suscite un interes pe masura controversei pe care a iscat-o. Purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, Parintele Constantin Stoica a declarat ieri ca inaltul for bisericesc nu se va pronunta decat dupa vizionarea filmului."

CIPRYX pe 04 Martie 2004 22:26
Neicushorule ce film a facut si Gibson asta :) Abia astept sa-l vad si numai din ce am vazut in trailer ii dau 5 stele.
CIPRYX pe 17 februarie 2004 14:59
Mi se pare un film foarte bun, nu cred ca e la fel de bun ca Iisus din Nazaret dar cu siguranta e foarte aproape de el.Cu toate ca unii acuza filmul de antisemitism eu n-am observat acest lucru in nici un minut din toate cele 126.Dupa mine violenta se justifica si nu e nimic exagerat.E doar asa cum a fost iar daca cititi Biblia, referitor la loviturile suferite de Iisus veti vedea ca sunt forte multe si sunt chiar numarate.Daca veti face totalul o sa observati ca nici nu putea sa arate altfel decat cum e in film.Totodata asa zisa violenta din film ne face sa ne gandim ca Iisus a suferit acele torturi doar pentru mantuirea noastra si sa ne punem intrebari legate de viata noastra care se pare ca e din ce in ce mai indepartata de adevar,credinta si Dumnezeu.
CIPRYX pe 17 februarie 2004 14:59
Pt ChristoFan, dar poate va e de folos si la altii.. Iata un fragment dintr-un fel de document, nu stiu exact de unde e, l-am primit cand eram mai mic de la bunica mea.Acest document incepe exact asa:"Patimile Domnului nostru Iisus Hristos..." si mai departe e rupta foaia...Insa mai sunt parti ce inca au ramas intregi.Iata cateva dintre ele: "...voind sa alfe cate ceva despre patimile Domnului nostru Iisus Hristos le spunea:Sa stiti ca soldati inarmati au fost in numar de 180.Cei care m-au purtat legat au fost 83.Pumni am primit in spate 180.Lovituri in picioare 80.Cuie si intepaturi:180.Lovituri in cap au fost 110.Cei care m-au inchis si ucis au fost 3 oameni.Picaturi de sange au fost 5496[...]" Nu stiu cat de oficial sau neoficial e acest fragment.Ramane ca fiecare sa judece singur.
Lucian Banu pe 04 Martie 2004 02:34
Filmul este super.Insa nu-l recomand celor cu inima slaba(exagerat de dur). Oricum vreau sa-l mai vad odata la cinema.
EGO pe 01 Martie 2004 16:33
Mare dezamagire mare pentru cei cativa romani ce obisnuiesc sa mai dea si pe la cinema. Eu insa marturisesc ca am inceput sa ma obisnuiesc ca astfel de accidente(cititi voi ghilimelele). nu e prima oara cand ai nostri UITA sa aduca un film pe care intreaga lume a pus mare stampila MUST SEE.Asta e! la noi merg mai bine filme cu Van Damme, Garcea si Oltenii si schemele lui Seagal. The Passion ar fi cam mult ptr rumanul obosit de atatea manele.
Totul spre bine. Asa nu o sa-i mai tremure nici sceptrul lui Teoctist iar mamicilor si bunicutelor vor putea merge linistite la biserica sa mai traga un Amin.
Fratilor resemnativa....Romania nu o sa ajunga in Europa nici intr-o mie de ani. Ii place prea mult locul unde se afla acum!!!!!!!!

Luci si Cipri pe 29 Februarie 2004 23:32
Un film de exceptie care nu ar trebui ratat de nimeni!
zelisca gheorghe pe 29 Februarie 2004 16:30
ca sa vezi nici un distribuitor de film nu este interasat de acest film dovada ca nu stim cand va rula la noi.
pana si papa ioan a fost deacord cu acest film. se vorbeste cat de controversat este acest film. ce o fi asa de controversat , ca filmu se inspira din biblie. poate ati vazut cat a castigat acest film pana ieri vreo 40 mil. dolari . multumesc

Popa Razvan pe 29 Februarie 2004 01:46
Prima oara cand mi-am trimis parerea, am facut-o ca sa-mi exprim dorinta de a vedea filmul si pe la noi. Acum sunt de-a dreptul suparat si dezamagit : tocmai am citit ca filmul va fi lansat, pana pe 9 aprilie, in Portugalia, Spania, Franta, Italia, Germania, Polonia, Cehia, Grecia, Ungaria si Rusia, printre multe alte tari. Dar nici vorba de Romania. Noi ce cusur avem ? Exista oare interese pentru a nu aduce filmul in tara ? Si in plus ce le pasa, ca doar nu ne ducem pe degeaba la film ?! Oricum, halal tara europeana. Poate pana in 2007 il vedem si noi in cinematografe, ca pe DivX nu am chef sa stric bunatate de film.

(PS: De enervat ce sunt, ii mai dau odata 5 stele)

ali pe 28 Februarie 2004 19:07
Nici nu ma gandesc sa nu vad filmul asta la cinematograf. Chiar a innebunit lumea? Chiar nu se poate face nimic? Daca vine prea tarziu toata lumea o sa-l ia de pe net si o sa aibe incasari f mici, ceea ce e o mare prostie in cazul unui film de oscar. Nu mai vor bani distribuitorii de filme?
aditza2004 pe 28 Februarie 2004 01:51
Sigur va ajunge si acest film in Romania...dar prin septembrie...eu asa cred
Popa Razvan pe 28 Februarie 2004 00:57
Nici nu vreau sa ma gandesc ca acest film nu va rula pe ecranele noastre anul acesta. Sper ca pana la urma sa se gandeasca cineva si la distribuirea sa in Romania. Nu numai ca acest film este probabil unul dintre cele mai bune
ale anului 2004, poate chiar cel mai bun film cu tema religioasa din toate timpurile, dar este pur si simplu o experienta de care sunt sigur ca avem nevoie cu totii. In plus, cum putem ca tocmai noi romanii sa n-o vedem pe Maia Morgenstern intr-un rol extrem de important. Este un film ce va ramane in istorie, dar sper sa avem si noi parte de aceasta veritabila opera de arta cinematografica.

georgia ***** pe 27 Februarie 2004 14:27
hmmmm,pare misto filmu dak toata lumea care si-a lasat amprenta aici are o parere buna despre el(majoritatea dacide)asa ca daca apare filmul la noi o sa ma duc sigur sa-l vad!!!:)
pop calin pe 26 Februarie 2004 14:42
pentru o tara asa zis crestina ma surprinde ca filmul nu ruleaza si la noi. parerea mea e ca va fi vizionat cu atat mai mult. adevarul ramane adevar si nu poate fi oprit.
Anca Maria Stancioiu pe 23 Februarie 2004 12:59
Este absolut inadmisibil ca filmul sa nu poata fi vazut oriunde, fara nici o restrictie, ca oricare altul, evident si in Romania. Ar fi un caz flagrant, revoltator de cenzura. Cand filme de o calitate derizorie, de-a dreptul pornografice, ruleaza fara nici o restrictie, cum este posibil ca TOCMAI UN ASTFEL DE FILM sa fie cenzurat de maniera asta?!?
Abia astept sa-l vad si eu si oricine doreste, FARA NICI UN FEL DE OPRELISTI SAU ALTE TICALOSII DE ACEST GEN!

Pivniceru Dorina pe 23 Februarie 2004 10:54
Sustin distributia filmului in Romania. Cred ca este important ca si publicul romanesc sa-l vada.
diaconescu corneliu pe 22 Februarie 2004 13:27
astept cu interes ca filmul sa ruleze si in romania
Cretu Valeria pe 21 Februarie 2004 23:16
Doresc cu nerabdare sa-l vedem si in Romania. Poate va schimba viata multor oameni.Dumnezeu sa-l binecuvanteze pe Mel Gibson
Catona Cornel pe 17 Februarie 2004 15:04
Poate sa imi spuna cineva data aparitiei filmului in Romania? In restul lumii premiera e saptamana viitoare daca stiu bine...
Stuparu Adrian pe 17 Februarie 2004 14:59
Cand ajunge filmul in Romania?
fistyk pe 08 Mai 2004 17:36
ce pot sa spun m-a lasat completttly shocked e cel mai bun film pe care l-a rulat patria pe bune merita orce sacrificiu :)e superb dar si fff dur nu pot expr in cuv trebuie vazuttt cu cineva care sa te tina de manutza:)))))))))))merita apreciat!!!!!e frummmooos big time:)))))))))

;;;;;000

Lustruc pe 29 Iulie 2010 16:42
VREA ISUS ASA UN FILM ??????
Filmu asta e antisemit si inutil de lung. Cica sa vedem ce a facut Isus pentru noi.Eu unu nu cred ca lui Isus ii place filmul acesta oricat de religios vrea Mel Gibson sa fie.
Go 1 2 3 4