Păreri The Passion of the Christ

(2004)

Patimile lui Hristos

Stuparu Adrian pe 17 Februarie 2004 14:59
Cand ajunge filmul in Romania?
Catona Cornel pe 17 Februarie 2004 15:04
Poate sa imi spuna cineva data aparitiei filmului in Romania? In restul lumii premiera e saptamana viitoare daca stiu bine...
Cretu Valeria pe 21 Februarie 2004 23:16
Doresc cu nerabdare sa-l vedem si in Romania. Poate va schimba viata multor oameni.Dumnezeu sa-l binecuvanteze pe Mel Gibson
diaconescu corneliu pe 22 Februarie 2004 13:27
astept cu interes ca filmul sa ruleze si in romania
Pivniceru Dorina pe 23 Februarie 2004 10:54
Sustin distributia filmului in Romania. Cred ca este important ca si publicul romanesc sa-l vada.
Anca Maria Stancioiu pe 23 Februarie 2004 12:59
Este absolut inadmisibil ca filmul sa nu poata fi vazut oriunde, fara nici o restrictie, ca oricare altul, evident si in Romania. Ar fi un caz flagrant, revoltator de cenzura. Cand filme de o calitate derizorie, de-a dreptul pornografice, ruleaza fara nici o restrictie, cum este posibil ca TOCMAI UN ASTFEL DE FILM sa fie cenzurat de maniera asta?!?
Abia astept sa-l vad si eu si oricine doreste, FARA NICI UN FEL DE OPRELISTI SAU ALTE TICALOSII DE ACEST GEN!

pop calin pe 26 Februarie 2004 14:42
pentru o tara asa zis crestina ma surprinde ca filmul nu ruleaza si la noi. parerea mea e ca va fi vizionat cu atat mai mult. adevarul ramane adevar si nu poate fi oprit.
Cristian Pop pe 26 Februarie 2004 16:27
Am observat ca nu a spus nimeni nimic despre faptul ca pe langa importanta mesajului religios al filmului, romanii ar trebui sa il poata vedea pentru Maia Morgestern. Nu cred ca gresesc daca spun ca nu am mai avut un actor roman intru-un rol asa de important la Hollywood.
blitz43 pe 26 Februarie 2004 16:35
bah, da' banutu' de unde sa iasa?
ar fi interesant sa tipati in gura mare la distribuitorii de filme, sa vedem ei ce parere au...

georgia ***** pe 27 Februarie 2004 14:27
hmmmm,pare misto filmu dak toata lumea care si-a lasat amprenta aici are o parere buna despre el(majoritatea dacide)asa ca daca apare filmul la noi o sa ma duc sigur sa-l vad!!!:)
Popa Razvan pe 28 Februarie 2004 00:57
Nici nu vreau sa ma gandesc ca acest film nu va rula pe ecranele noastre anul acesta. Sper ca pana la urma sa se gandeasca cineva si la distribuirea sa in Romania. Nu numai ca acest film este probabil unul dintre cele mai bune
ale anului 2004, poate chiar cel mai bun film cu tema religioasa din toate timpurile, dar este pur si simplu o experienta de care sunt sigur ca avem nevoie cu totii. In plus, cum putem ca tocmai noi romanii sa n-o vedem pe Maia Morgenstern intr-un rol extrem de important. Este un film ce va ramane in istorie, dar sper sa avem si noi parte de aceasta veritabila opera de arta cinematografica.

aditza2004 pe 28 Februarie 2004 01:51
Sigur va ajunge si acest film in Romania...dar prin septembrie...eu asa cred
ali pe 28 Februarie 2004 19:07
Nici nu ma gandesc sa nu vad filmul asta la cinematograf. Chiar a innebunit lumea? Chiar nu se poate face nimic? Daca vine prea tarziu toata lumea o sa-l ia de pe net si o sa aibe incasari f mici, ceea ce e o mare prostie in cazul unui film de oscar. Nu mai vor bani distribuitorii de filme?
Popa Razvan pe 29 Februarie 2004 01:46
Prima oara cand mi-am trimis parerea, am facut-o ca sa-mi exprim dorinta de a vedea filmul si pe la noi. Acum sunt de-a dreptul suparat si dezamagit : tocmai am citit ca filmul va fi lansat, pana pe 9 aprilie, in Portugalia, Spania, Franta, Italia, Germania, Polonia, Cehia, Grecia, Ungaria si Rusia, printre multe alte tari. Dar nici vorba de Romania. Noi ce cusur avem ? Exista oare interese pentru a nu aduce filmul in tara ? Si in plus ce le pasa, ca doar nu ne ducem pe degeaba la film ?! Oricum, halal tara europeana. Poate pana in 2007 il vedem si noi in cinematografe, ca pe DivX nu am chef sa stric bunatate de film.

(PS: De enervat ce sunt, ii mai dau odata 5 stele)

zelisca gheorghe pe 29 Februarie 2004 16:30
ca sa vezi nici un distribuitor de film nu este interasat de acest film dovada ca nu stim cand va rula la noi.
pana si papa ioan a fost deacord cu acest film. se vorbeste cat de controversat este acest film. ce o fi asa de controversat , ca filmu se inspira din biblie. poate ati vazut cat a castigat acest film pana ieri vreo 40 mil. dolari . multumesc

Luci si Cipri pe 29 Februarie 2004 23:32
Un film de exceptie care nu ar trebui ratat de nimeni!
EGO pe 01 Martie 2004 16:33
Mare dezamagire mare pentru cei cativa romani ce obisnuiesc sa mai dea si pe la cinema. Eu insa marturisesc ca am inceput sa ma obisnuiesc ca astfel de accidente(cititi voi ghilimelele). nu e prima oara cand ai nostri UITA sa aduca un film pe care intreaga lume a pus mare stampila MUST SEE.Asta e! la noi merg mai bine filme cu Van Damme, Garcea si Oltenii si schemele lui Seagal. The Passion ar fi cam mult ptr rumanul obosit de atatea manele.
Totul spre bine. Asa nu o sa-i mai tremure nici sceptrul lui Teoctist iar mamicilor si bunicutelor vor putea merge linistite la biserica sa mai traga un Amin.
Fratilor resemnativa....Romania nu o sa ajunga in Europa nici intr-o mie de ani. Ii place prea mult locul unde se afla acum!!!!!!!!

Lucian Banu pe 04 Martie 2004 02:34
Filmul este super.Insa nu-l recomand celor cu inima slaba(exagerat de dur). Oricum vreau sa-l mai vad odata la cinema.
CIPRYX pe 04 Martie 2004 22:26
Neicushorule ce film a facut si Gibson asta :) Abia astept sa-l vad si numai din ce am vazut in trailer ii dau 5 stele.
CIPRYX pe 17 februarie 2004 14:59
Mi se pare un film foarte bun, nu cred ca e la fel de bun ca Iisus din Nazaret dar cu siguranta e foarte aproape de el.Cu toate ca unii acuza filmul de antisemitism eu n-am observat acest lucru in nici un minut din toate cele 126.Dupa mine violenta se justifica si nu e nimic exagerat.E doar asa cum a fost iar daca cititi Biblia, referitor la loviturile suferite de Iisus veti vedea ca sunt forte multe si sunt chiar numarate.Daca veti face totalul o sa observati ca nici nu putea sa arate altfel decat cum e in film.Totodata asa zisa violenta din film ne face sa ne gandim ca Iisus a suferit acele torturi doar pentru mantuirea noastra si sa ne punem intrebari legate de viata noastra care se pare ca e din ce in ce mai indepartata de adevar,credinta si Dumnezeu.
CIPRYX pe 17 februarie 2004 14:59
Pt ChristoFan, dar poate va e de folos si la altii.. Iata un fragment dintr-un fel de document, nu stiu exact de unde e, l-am primit cand eram mai mic de la bunica mea.Acest document incepe exact asa:"Patimile Domnului nostru Iisus Hristos..." si mai departe e rupta foaia...Insa mai sunt parti ce inca au ramas intregi.Iata cateva dintre ele: "...voind sa alfe cate ceva despre patimile Domnului nostru Iisus Hristos le spunea:Sa stiti ca soldati inarmati au fost in numar de 180.Cei care m-au purtat legat au fost 83.Pumni am primit in spate 180.Lovituri in picioare 80.Cuie si intepaturi:180.Lovituri in cap au fost 110.Cei care m-au inchis si ucis au fost 3 oameni.Picaturi de sange au fost 5496[...]" Nu stiu cat de oficial sau neoficial e acest fragment.Ramane ca fiecare sa judece singur.
Cornel pe 05 Martie 2004 13:43
citez din ziua.net:
"Filmul lui Gibson vine in Romania de Pasti

"Patimile lui Hristos", care o are in distributie si pe celebra actrita Maia Morgenstern, in rolul Fecioarei Maria, este programat sa intre in cinematografele romanesti pe 9 aprilie, chiar in Vinerea Mare. Distribuit in tara noastra de Romania Film si ProRom, filmul lui Gibson are, in momentul de fata, un succes fulminant in Statele Unite si se asteapta ca si in Romania sa suscite un interes pe masura controversei pe care a iscat-o. Purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, Parintele Constantin Stoica a declarat ieri ca inaltul for bisericesc nu se va pronunta decat dupa vizionarea filmului."

robert pe 06 Martie 2004 15:03
Pentru Cristian Pop...tot respectul pentru Maia Morgenstein si pentru acest film pe care abia astept sa il vad...sa nu uitam insa de Marcel Iures in Hart's War si multe altele.
Nightwane pe 09 Martie 2004 14:05
l-am vazut aseara. mi s-a parut slab. ma steptam la mult mai mult. sangeros nu a fost, socant nici atat...hmm...
Nightwane pe 17 februarie 2004 14:59
Prefer Jesus Christ Superstar :D
Oana pe 15 Martie 2004 12:13
Astept filmul asta de doua luni. In UK se ruleaza din 26 martie iar eu vin acasa pentru sarbatorile de Paste si vad ca in Romania nu se ruleaza! Imi vine sa....Chiar nu vor putea romanii sa-l vada? Nu pot sa cred!
Sper sa-l vad, daca nu reusesc la cinema macar pe dvd.
Stiu ca acest film va schimba gandirea multora si daca sunt unii care nu doresc schimbare in sufletele lor pot emita in continuare comentarii de genul:"nu-i un film prea reusit...". Nimeni nu vrea un Oscar pentru acest film. Cred ca acesti actori realizeaza mai mult cu acest film (pentru sulfetul lor) decat cu toate celelalte de pana acum. Am citit pe internet ca tot timpul turnarii filmului, intreaga echipa de filmare, in frunte cu regizorul au tinut post si s-au rugat. Dumnezeu sa-i ajute si sa-i rasplateasca pentru ce au facut.

odin pe 15 Martie 2004 12:59
Faptul ca Mel Gibson a tinut neaparat sa lanseze filmul desi n-a fost sustinut de char toata lumea si a fost nevoit sa scoata verzisorii din propriu-i jeb cred ca spune mult. Daca intr-adevar reflecta exact ce s-a intamplat in urma cu 2000 de ani si nu distorsioneaza in nici un fel adevarul biblic imi scot palaria din cap in fata lui nea Mel.
sonyk style pe 20 Martie 2004 00:43
am vazut filmul si pot sa spun ca te lasa fara comentarii
o adevarata capodopera
toti spun ca filmul asta e exagerat de dur eu nu sunt de acord filmul urmareste realitatea si cred ca va sparge toate topurile in romania la cinema

qwertzy pe 22 Martie 2004 05:12
cred ca este cel mai socant si mai sangeros film facut vreodata. trebuie sa ai un stomac nesimtit de puternic sa nu simti durere in capul pieptului de cate ori Issus primeste o lovitura.

este in acelasi timp cel mai bun si cel mai prost film vazut de mine, si se vede pasiunea echipei care la creat.

un comentariu despre actori: Maia Morgenstern joaca senzational (aproape mi-au dat lacrimile intr-o secventa centrata pe ea), jos palaria, trebuie sa o vedeti ca sa ma credeti. Monica Belluci, desi nu credeam sa o vad vreodata intr-un astfel de rol, ii prinde de minune. inainte sa vad filmul un prieten mi-a povestit ca in film apar mici infloriri ale povestii, cum ar fi prezenta lui Satan. Ma asteptam la un demon rosu cu doua coarne pe cap. As fi fost tare dezamagit. Nici pe departe, rolul este interpretat de o femeie. Incarnarea lui Satan, in viziunea lui Mel… citeşte

Oana pe 22 Martie 2004 17:50
D-le "qwertzy" din Bucuresti, afla dupa 2000 de ani ca Iisus se scrie cu doi "i" si nu cu doi "s".
qwertzy pe 23 Martie 2004 20:33
e atat de usor sa fi ironica, nu-i asa? mie mi-ar fi lene sa dau astfel de raspunsuri. daca esti tu desteapta si atat de instruita in evenimentele si obiceiurile ultimilor 2000 de ani de ce nu scrii o carte ?

si stii ceva ? las-o balta. urasc sa vorbesc cu persoane ca tine.

Carniol Dragos pe 24 Martie 2004 20:16
hmm...n-aveti 6 stele ca atat as da pentru filmul asta.
Don_claw pe 24 Martie 2004 20:43
Mah ia lasti voi cu unu sau doi de "i" asta conteaza cel mai mult... conteaza ce a facut el pt. noi cat a suferit EL pt noi.
AshtrayGirl pe 24 Martie 2004 21:10
The Passion of the Christ nu se ridica la nivelul The Last Temptation'ului lui Scorsese. Drama pe care o prezinta e orientata pe durere si suferinta fizica si asta in detrimentul ideii de transcendenta si de spiritualitate inalta pe care ar trebui sa o degaje Mesia in ultimele lui 12 ore. Cele mai intense momentele ale filmului sunt coagulate in jurul relatiei mama-fiu (Maia se achita in mod exceptional de rol). Din punctul de vedere al "substantei" pe care o prezinta personajele Pilat e remarcabil si ca sa parafrazez pe cineva Monica Bellucci e umpic cam pensata pentru vremurile alea da merge. Personajele colective sunt zugravite grotesc; armata romana pare un un moment dat o shleahta de barbari ignoranti insetati de sange iar fariseii au si eu o obsesie: rastingnirea. Nu am nimic de obiectat in privinta muzicii, decorurilor sau al cinematografiei.
Narcis pe 25 Martie 2004 04:29
Inca nu ma pronunt sa ii dau nici o nota acestui film. Il am de 2 saptamani in calculator, poate si de mai mult timp, si inca nu am avut curajul sa ma uit la el. Am trecut asa in mare prin el si m-am ingrozit. Este ceva inspaimantator sa privesti ce a putut indura Isus pentru noi. O sa il vizionez acuma si va spun parerea mea despre el.
blonda pe 25 Martie 2004 10:39
Asa e tot romanu... nu me-am schimbat deloc. Cum e un film intezis, opa e ceva interesant... am citit unele mesaje si am de spus... "Sa va ia dracu sectantilor!" atata spune-ti ca vai saracu de EL a fost chinuit, incat aproape ca ma induiosati. Dar voi cu ce l-ati rasplatit? pt cat a suferit EL, pacatosilor. Sincer pun pariu ca e un film de cacat..... ca si cel al lui Zefirelli. Cine vrea intradevar sa stie cu adevarat viata lui sau cat a suferit EL .... cititi dracului biblia. Nu trebuie sa va impuna cineva parerea lui, puteti singuri sa va faceti propiul film nu aveti nevoie nici de Mel Gibson nici de Zefirelli.
Narcis pe 25 Martie 2004 13:59
Este un filme realistic care arata Biblia asa cum e fara a face din el un show, in asa fel ca toti cei care nu au inteles-o din citit sa inteleaga prin vizionare. Merita toata atentia.
Claudiu_hns pe 29 august 2011 17:51
Îţi dai seama că ăsta e de fapt un motiv să nu o mai citească pentru că deja ştiu ce s-a întâmplat din film. Dar de fapt ca să înţelegi care e faza cu Iisus si învierea lui trebuie să citeşti tu biblia. Dar nu cea editată şi reeditată, ci acea biblie care era încă în variantă originală, acum câteva decenii. Aşa că dacă pui mâna pe vreo editură mai veche a ei să nu eziţi să o citeşti.
doraly pe 25 Martie 2004 18:31
Din cite stiu, dupa succesul nesperat de box office pe care l-a inregistrat acest film, producatorii au crescut cu mult pretentiile financiare pt. achizitionare. Stiu ca exista distribuitori romani interesati - RomaniaFilm, din pacate, nu au si fondurile necesare... Si fata de citeva plimbari ale dlor de la ministere in interes de serviciu, desigur, un fond anume alocat pentru un act de cultura e prea extravagant... Dupa cum vedeti, oferta de film pe piata romanesca merge binisor, asa ca nu-i blamati pe distribuitori...
Wolfy pe 26 Martie 2004 10:59
Un film cu adevarat bun care trateaza subiectul dintr-un unghi nou in cinematografie.... adica insista mult prea putin pe naratiune si foarte mult pe trairi si patimile Domnului. Cred ca este un film foarte bun. Pot spune ca exista o urma de exagerare dar asta nu mbreste deloc filmul... Cred ca da destul de bine..:)
Traiasca Mel Gibson si la mai multe filme!!

shadow pe 26 Martie 2004 22:24
cum se face ca va dati cu parerea inainte de premiera filmului? din cite stiu eu, un produs cinematografic - si aici am incercat sa subliniez, dar nu merge - se vizioneaza in cinematograf! ma sperie cinefilii(italic) care compara marele ecran cu monitorul...
J. Freak pe 27 Martie 2004 09:46
Pentru cei interesati: www.thepassionofthechrist.ro - un forum dedicat filmului regizat de Mel Gibson
tuli pe 27 Martie 2004 11:18
Buna!
Numai o persoana ca Mel Gibson putea sa realizeze o asemenea minunatie! Acest film s-a putut realiza datorita faptului ca regizorul a crezut si crede cu toata puterea sa in Dumnezeu si in patimiile lui Iisus Hristos.Cred ca in primul rand ca, acest film se adreseaza tuturor crestinilor de pretutindeni si apoi celor necrestini.Sunt asa de multe de invatat din acest film.Cred ca Iisus a murit si pentru noi cei din secolul XXI,ca stfel prin moartea sa noi sa putem fii mantuiti!
Din punct de vedere a realizarii filmului:am numai cuvinte de lauda;a batut Oscar-ul si nu nici un film nu s-a putut realiza cu atata pasiune; ca sa nu mai vorbim despre incasarile acestui film.....
Cred ca Romania are nevoie de un asemenea film si mai ales de Dumnezeu!!!
P.S. Cred ca Domunl Iisus a suferit mult mai mult decat se poate vedea in acest film!!!

Matrix pe 29 Martie 2004 09:41
La pomul laudat sa nu te duci cu sacul!
Un film care daca nu trata acest subiect trecea neobservat.
Fortat "controversat" de cei interesati sa le intre dolarii in conturi. Chiar nu inteleg de ce atata valva in jurul filmului, mai ales din partea evreilor care sunt foarte ofensati (ca se reaminteste ceea ce stiam deja). Mai suparata ar trebui sa fie ginta latina pentru ca romanii sunt cei care L-au crucificat.
Filmul este foarte plictisitor (sincer l-am vazut in doua reprize). Se insista mult pe scenele cu sange in nici un caz pe trairile sufletesti. Nu stiu unde le-ati vazut voi (poate la inceputul filmului cand se ruga langa copac).
Singura noutate adusa este limba in care se vorbeste (meritul actorilor) dar care mi-a zgariat timpanele.
Mai ziceau unii ca apare Satana in chip de femeie, mie unul mi s-a parut barbat in toata regula.
Maia si… citeşte

Matrix pe 17 februarie 2004 14:59
9 aprilie
ledouc pe 29 Martie 2004 13:21
Filmul The Passion of the Christ este dupa parerea mea cel mai bun film al lui Gibson
care reuseste astfel sa ne faca sa ne punem mari
semne de intrebare privind modul in care urmam
sau nu invataturile lui Iisus.
Iar pt blonda i-as sugera sa se vopseasca bruneta
poate astfel ar judeca si ea cu, capul si nu
cu "altceva".

doraly pe 30 Martie 2004 14:17
S-a vorbit mult de cruzimea filmului, despre faptul ca Gibson reda un Christ medieval, chinuit, torturat. Poate ca alegerea lui nu e intimplatoare: alaturi de credinta puternica - fanatismul sau religios? - exista UN anume gust pentru autoflagelare.
Ati remarcat in cite dintre filmele sale, Mel Gibson se automutileaza? Omul fara fata, Braveheart cel torturat, chiar si politistul din Arma fatala...
interesant...

wonderball pe 30 Martie 2004 16:47
credeam ca am accesat cinemagia.ro, nu credinciosilor-hai-sa-ne-dam-cu-parerea.com; pana pe 9 aprilie astept cu nerabdare sa citesc si niste opinii pro sau contra din punct de vedere cinematografic (subliniez), care sa ma faca sa-mi doresc - sau nu - sa vad filmul; celor interesati mai mult de "cat a suferit el pentru noi" le recomand site-uri de genul bisericavaasculta.com sau ceva de genul asta... I will burn in hell, I know... asa ca va rog nu va obositi sa-mi raspundeti incercand sa ma aduceti pe calea cea dreapta...
Mihaela Costeniuc pe 31 Martie 2004 16:28
Cand este premiera in Bucuresti si la ce cinematograf? Abia astept sa il vad. As fi foarte fericita daca mi-ati raspunde!
Mihaela

Radu Marinescu pe 01 Aprilie 2004 14:25
O capodopera a lui Mel Gibson, citisem intr-un articol in TV Mania ca a incercat chiar sa reduca din suferinta Mantuitorului pentru a nu soca atat de mult spectatorii. O distributie europeana in mare parte, superba Monica Bellucci si inegalabila Maia. Merita vazut!
Vadim pe 02 Aprilie 2004 11:51
Mesaj catre blonda:
scumpa noastra inteligenta artificiala nu mai incerca sa te dai naturala spunand ca filmul x sau y este de kko fara sa-l fi vazut macar. Cat despre Biblie nu te mai umfla in pene ca sigur ai citit versiunea pt copii - aia cu multe poze si fara violenta; eu personal am trecut de 3-4 ori prin Noul Testament si tot spun ca ecranizarea lui Zeffirelli nu poate fi neglijata, oferind o profunzime si un realism pe care Scriptura le ascunde.
The Passion of The Christ desi nu are nimic nou in scenariu este o experienta unica, o capodopera lirica (adica se bazeaza pe sentiment, nu actiune).
Iti recomand sa pui pariuri doar in legatura cu urmatoarea colectie Barbie si noua linie OB.

robert pe 02 Aprilie 2004 13:35
mesaj catre shadow-cluj
Scumpul meu! nu uita ca desi vorbim pe romaneste nu inseamna ca toti suntem in Romania. Iar filmul ruleaza de ceva timp prin Europa.:)

alexedi pe 02 Aprilie 2004 13:45
ce imi place mie cum se dau calificative de 5 stele la filme care nu au aparut inca pe ecran in romania. asteptati fratilor sa il vedeti mai intai. apare pe 9 aprilie, adica vinerea viitoare.
Bobby pe 02 Aprilie 2004 17:32
Un film cu adevarat meserias.Este o capodopera de arta si prefer sa-l vad pe asta de 3 ori decat sa vad toata trilogia Lord of the Rings. Acesta e dupa o chestie adevarata si cred ca ar trebui sa-l luam mai in serios. Ma bucur ca a ajuns si in Romania si sper sa aiba mult succes si sa sparga toate box-office-urile din Romania.:)
Wanderer pe 02 Aprilie 2004 20:12
As avea si eu niste comentarii de facut in legatura cu filmul...

Am vizionat si revizionat filmul cu ajutorul computer-ului...astept sa-l vad si la cinematograf. Auzisem de el inca din pre-prodcutie si eram f. interesat de ce va iesi. Si a iesit ceva interesant, dar, din punctul meu de vedere, cu mici dezamagiri pe alocuri.

Partea buna:
1. Intruchiparea lui Satan intr-un androgin; una dintre cele mai bune idei ale lui Mel Gibson.
2. Efortul demn de apreciat de a se vorbi in limbile acelor vremei, in principal ebraica si latina.
3. Montajul si imaginile. Observati cum Gibson nu ia aproape nici o secunda camera in momentele de agonie si durere ale lui Iisus.
4. Prezinta unele realitati istorice ale acelor vremi. Crucificarile erau poate mai crude decat se vede chiar in film (nu va mirati:) Sa nu credeti ca soldatii romani sunt… citeşte

Go1 2 3 4