Păreri The Nun

(2018)

Călugărița: Misterul de la mănăstire

andrei_oarga pe 07 Septembrie 2018 21:39
In ciuda parerilor negative,mie mi-a placut acest film,atmosfera a fost una intunecata si apasatoare,actorii au jucat bine iar efectele au fost foarte bine realizate,merita vazut de fanii horror in special!
sapilah pe 13 octombrie 2018 00:41
Am găsit un site de vizionat filme de bună calitate și mereu pus la dispoziție zi în orice moment cu o bună calitate. »» »» FILMSONLINE7.BLOGSPOT.COM
DarkCat pe 09 Septembrie 2018 18:30
James Wan a facut treaba buna si de data asta,daca iti place The Conjuring si Annabelle trebuie sa vezi si The Nun..mister,suspans si bineinteles aparitii infioratoare...Mi-a placut sa vad Castelul Corvinilor in film,poate acum turistii straini vor veni sa-l vada in cautarea lui Valak :))
mihnea_aspru95 pe 9 septembrie 2018 23:57
au facut o publicitate extraordinara la Castelul Corvinilor din Hunedoara, gen, asta va fi noul Castel Bran :)
Tank..T34 pe 07 Septembrie 2018 21:23
Frumos film
Sonorizare ff buna
Suspans..
Nota...9/10

preda_diana pe 05 Septembrie 2018 22:44
Am mers la avanpremiera de astăzi, fără a avea prea multe așteptări. Un trailer, deși bun, poate păcăli și nu de puține ori am luat plasă. Acum, chiar nu am luat plasă...pur și simplu m-am îndrăgostit de acest film și sincer, cred că este mai bun chiar decât seria Conjuring. Am avut inima în gât de la început până la sfârșit mai ales că l-am văzut în 4DX. Cu siguranță merită văzut și îl recomand cu căldură.
George.M pe 5 septembrie 2018 23:37
cred ca glumesti...daca asta e mai bun ca seria Conjuring inseamnca ca dormit la ele...a fost o pierdere de timp acest The Nun !!!!
monallyssia pe 24 ianuarie 2020 06:48
Intenționez să văd filmul, fiind un fan al filmelor horror deși îmi plac foarte puține, le număr pe degete. Dar ...încercarea moarte n-are, poate fi un film bun, așa cum a fost și impresia ta, Diana. P.S. De ce trebuie să se producă mai mereu pe Cinemagia la comentarii, atacuri la persoane, jigniri frontale, pentru părerile care nu ne convin? NU există părerea absolută sau perfectă despre un film, impresiile sunt extrem de diferite și subiective! De ce simt mulți nevoia să „corecteze” impresiile altora? Fiecare are dreptul să-și exprime opinia și mai ales să nu fie contrazis personal. Ce vină am eu, de exemplu, că mi-a plăcut Undeva, cândva, care altuia i se poate părea o dulcegărie? Poate că primul impuls gândit ar fi: „Băi prostule, nu înțelegi trăirile înalte” :) Dar nu voi da niciodată replica asta cuiva pentru că nu aș face decât să jignesc degeaba. Se poate anula oare o impresie deja cimentată în structura preferințelor unor persoane? În niciun caz. Poți să spui că nu ți-a plăcut filmul, să vii cu argumente contra fără referiri directe.
crisalisa pe 06 Septembrie 2018 00:49
e foarte bun, nu e gore, dar e horror, are mister de la inceput, are suspans. Doar sa-l vez il la cinema, nu pe varianta cam,sau astepti pana apare o buna varianta pe net. Bafta.
user-5b93a42295d59 pe 09 Septembrie 2018 19:43
Cel mai bun horror vizionat de mine in ultimul timp!!!
Floryn06 pe 07 Septembrie 2018 23:24
Pentru mine a fost un film reușit pe care l-am urmărit cu mult suspans și entuziasm. Am trecut cu vederea toate minusurile, pentru că e plăcut să iți imaginezi cum un asemenea film va fi văzut de o mulțime de străini , în contextul în care este filmat în România , iar numele țării noastre se aude de cel puțin 7 ori.
Lveb pe 18 octombrie 2018 14:56
Inteleg ca ti-a placut, dar cum naiba sa-i dai zece? La ce filme te uiti de obicei, pe bune? Daca asta e 10, The Conjuring sau Conjuring 2, care au fost net superioare? Si inca ceva, cica numele tarii noastre e aude de cel putin 7 ori :)))) Da, intr-un film mediocru. Daca esti patriot, uita-te la Civil War, acolo apare Romania foarte putin, dar intr-un film foarte bun.
Floryn06 pe 15 martie 2019 12:34
Faza cu Romania era pentru a accentua faptul că totuși s-a filmat in Romania:)). Pentru mine inseamnă mult acest lucru, mai ales că am vizitat cam toate locațiile in care s-a filmat. Pe urmă mai e și Taisa Farmiga, practic ea ma determinat sa dau aceasta notă( foarte subiectivă). Faptul că Vera Farmiga e actrița mea preferată(ever) mă face să mă bucur că ai considerat apariția ei singurul moment de calitate al filmului. :D
alexandru23a pe 08 Septembrie 2018 23:23
Un film foarte bun, pe masura asteptarilor mele, o poveste interesanta.
Cand am aflat ca, defapt nu era nicio calugarita la manastire, si totul a fost o inscenare de-a lui Valak, m-au luat serios fiorii pe sira spinarii :))
Valak e un personaj foarte inspaimantator, mi a placut foarte mult inca din filmul Conjuring.
Cum am spus, o poveste foarte bine facuta si interesanta !

mihnea_aspru95 pe 27 septembrie 2018 20:07
ai dat un mic spoiler în al doilea paragraf, dar în rest e okey.
user-5b92dfdba511a pe 08 Septembrie 2018 23:05
foarte bine gandit filmu,are tot ce-i trebuie pt un horror de calitate,nu trebuie ratat.
demmonika pe 17 Septembrie 2018 10:06
De vazut pentru cei care adora filmele horror
Un film horror care merita vazut,te tine in suspans,sunetul din film la cinema il face sa para si mai horror la fel si efectele speciale.Faptul ca e filmat in Romania e un lucru foarte bun deoarece imaginile cu dealurile cu( castelul)si manastirea sunt reale si arata perfect pentru acest film.Nu am dormit toata noaptea dupa ce l-am vazut :)).Povestea filmului e interesanta si il consider un film reusit.Cateva aspecte nu mi-au placut in sensul ca in 1952 toate maicutele stiau engleza,in afara de faptul ca e vorba despre romania,nu se aude decat o singura data o propozitie in romana din ce imi aduc aminte cand francezul intreaba un copil ceva.Mi-ar fi placut sa vorbeasca mai mult in romana fiind vorba de Romania, dar in rest per total a meritat vizionarea in cinema.Si ar mai fi ceva...e vorba doar de calugarite catolice aici..despre ortodoxism nimic,avand in vedere ca Romania este o… citeşte
Dacianus pe 19 septembrie 2018 22:05
Nu cred ca e cazul sa ne asteptam sa invatam istorie dintr-un film horror, dar asa ca fapt divers: in Transilvania, imediat dupa razboi, catolicii români au fost obligati sa treaca la ortodixism. Toti cei patru bunici ai mei erau catolici, din Biserica Româna Unita cu Roma. Daca ramaneam asa, probabil in Ardeal românii ar fi fost majoritar catolici. :)
grzflorin pe 12 februarie 2019 22:51
N-au fost obligati ci desfintati de partidul comunist si alipiti ordtodoxiei.Tovarasul a spus si s-a facut. Nu te-a intrebat nimeni ce vrei tu ca om sau ca biserica, iar termenul corect e de "uniti" (o combinatie intre catolicism si ortodoxie cu aparteneta fata de Roma) si nu de catolici .
user-5a57c81b2a9f1 pe 07 Septembrie 2018 15:07
Filmul a fost super, cei care au griji sa le lase acasa, nu vorbim de un film artistic ci de un film care te tine in priza tot timpul cu o poveste draguta.Nota 8 de la mine!
vipvalentin_braila pe 07 Septembrie 2018 19:47
L-am vazut 4dx si mi-a placut ! Sonorizarea in special.
1900toamna pe 11 septembrie 2018 19:33
Am venit la comentarii deoarece eram curioasa dacă zice cineva ceva de 4dx, mâine merg sa îl vad și eu, sper sa merite.
marin_sandor pe 26 Septembrie 2018 21:43
Merită văzut.
Scenariul e putin cam tras de coadă, unele lucruri nu prea au logică în șirul acțiunii. Oricum, această categorie de filme nu se remarcă prin scenarii extradordinare.
Pe de altă parte, partea horror mi s-a părut foarte bună; efectele, sunetul, mai ales în cinema, mi-au făcut puțin pielea de găină.

AeroX pe 06 Septembrie 2018 11:06
Cel mai impunator si infricosator aspect al seriilor Conjuring / Annabelle era indubitabil reprezentat de acest demon calugarita, care acum primeste un film dedicat, unul pe care il si merita, mai ales intr-un cadru romanesc - ceva pozitiv, facandu-ne reclama.

Partea nasoala ar fi ca personajele sunt prea neconvingatoare (mai ales cele trei principale), iar in unele momente prea tensionate se starneste un umor involuntar si deloc util.
Dar tot ce tine de demon e cum trebuie si pe mine doar asta ma interesa, oricum in filmele astea horror actorii joaca fad / nememorabil, dar in acest film parca prea neconvingator.
La modul general din filmele de genul asta ramai cu niste stari de spaima ca amintiri, nu cum facea glume obraznice acel Frenchie Canadian guy. Zic si eu. Mai ales ca filmul te tine in priza constant si eu, unul, ma rugam sa tina cat mai mult suspansul.

mihnea_aspru95 pe 6 septembrie 2018 13:54
Aha, da! M-au distrus "acting-urile de calitate" la francez și la Sora Oana (Ingrid, românca noastră adorata de WAN), ăla prea comic, iar ea cringe as f*ck, bunch of amateurs :)). Oricum, bine că au fost fazele alea mai întunecate cu NUN (au salvat filmul, oarecum). Dacă ăsta o să aibă un succes, gen să treacă de $230 milioane, vor face și un NUN 2 mai mult ca sigur (și, poate va fi ca în cazul lui Annabelle, continuarea să fie mai bună decât prima). Deci tot Annabelle 2: Creation, rămâne cel mai bun spin-off din universul Conjuring, cel puțin pentru mine.
cavallioty pe 8 septembrie 2018 17:51
incasari are deci un The Nun 2 este inevitabil dar macar sa urmeze reteta Annabelle si urmatorul sa fie mult superior
bianca_garoiu pe 10 Septembrie 2018 22:27
Daca merinla film cu asteptari marca Conjuring si Anabelle, cel mai probabil vei fi dezamagit.
Scenariul este unul care lasa de dorit, sunt multe momente repetitive si previzibile. Sunetul este bine realizat si acesta este singurul motiv pentru care mai tresari ocazional. Per total, am vazut filme mult mai bune, care te faceau sa te uiti peste umar cand ieseai seara din cinema (Conjuring, Anabelle, Insidious). Dezamagitor.

mihnea_aspru95 pe 28 septembrie 2018 11:29
Totuși, nu e mai dezamăgitor decât prostia crasă Annabelle 2014 (acela a fost și încă este cel mai slab capitol din universul Conjuring). Annabelle 2, însă, a fost bun... și un pic mai scary decât Conjuring 2. Iar cel mai scary dintre scary e Conjuring 2013, așa ceva n-o să mai vedem în acest deceniu *at least*
user-5bf412653c9c0 pe 20 Noiembrie 2018 16:00
Un film foarte slab.Scenariul in special pare scris de toxicomani in sevraj,dar asta nu este o noutate,au reușit să distrugă in câțiva ani francize legendare că Star wars,Alien și mai nou Predător.
uss_mircea2005 pe 14 Noiembrie 2018 22:06
O porcarie,nu sperie cu nimic.Din reclama parea infricosator dar .......
AdriAdrianna98 pe 23 Septembrie 2018 11:45
Doar eu nu m-am speriat deloc? Mi s-a parut foarte slab, ma asteptam la mai mult. Multe scene extrem de proaste si trase de par gen aia finala.
ionion1992 pe 24 septembrie 2018 20:21
cf
user-5b92bafc90386 pe 07 Septembrie 2018 20:56
Cel mai prost film pe care l-am văzut până în prezent. O pierdere de timp.
EbruAln pe 16 Septembrie 2018 02:29
Foarte prost in comparație cu Anabelle sau conjuring, dezamăgitor..
sulyok_gabor pe 08 Septembrie 2018 22:49
In ciuda părerilor negative, totuși am dat o șansa (atât filmului cât și cinematografului din SATU Mare).
M-am înșelat și in film și in cinematograf.
Film nașpa, cinematograf Ancora Satu Mare nașpa .
Nu pierdeți timpul cu acest film. Dacă totuși vreți sa vedeți filmul, așteptați sa apară pe site-uri și descarcați.

ana_maria_t pe 01 Septembrie 2018 13:12
user-5a77655308795 : du-te de aici daca nu iti convine, nu te pune nimeni sa te uiti

user-5b898059a06a7 : pe 5 si 6 e avanpremiera

vacariu pe 5 septembrie 2018 18:42
Cum adica avanpremiera ?
crisalisa pe 11 septembrie 2018 11:29
avanpremiera a fost in 5, premiera a fost in 7 sept.
ValentinGhinet pe 06 August 2018 23:54
Tocmai l-am văzut. Mi-a plăcut la nebunie, sincer nu este nici cel mai reușit dar nici slab nu e... mergeți cu încredere!!!! Nu va dezamăgi!! :D
ionion1992 pe 5 septembrie 2018 21:08
Te sperie rau?
lavvw pe 16 septembrie 2018 19:01
deloc. e previzibil si are doar o singura scena mai horror - sfarsitul
Steve.R pe 23 Septembrie 2018 15:35
Filmul nu a fost rau dar probabil pt ca a fost ATÂT de asteptat toata lumea se astepta la mai mult, inclusiv eu. Finalul este mult prea lungit si ai impresia ca personajele mor apoi învie ca prin minune aiurea...totusi trebuie sa recunosc ca mi au placut imaginile, felul în care a fost filmat....pentru asta merita vazut nu pentru sperieturi ca nu e cazul sa țipi de frica :))
Mihai2508 pe 20 Ianuarie 2019 22:36
Un horror f bun
Un film horror destul de reusit. Este adevarat ca nu se ridica la nivelul altor filme de acest gen, dar cu siguranta merita sa il vezi daca esti un fan al genului. Il apreciez si mai mult pentru faptul ca este filmat in Romania si ca are inclusiv actori romani. Are destul de multe faze scarry si cu siguranta vei tresari din scaun la unele dintre ele.Un film care merita vazut, daca iti place sa fii speriat.
DAMME pe 16 Septembrie 2018 22:30
love it!
Taissa Farmiga face un rol exceptional, emana o lumina aparte in filmul asta, am citit ca s-a inspirat din "The Nun's story" cu Audrey Hepburn, e filmul meu preferat din categoria "Horror", ma asteptam sa fie bun, dar mi-a depasit asteptarile, ce tema, unde e filmat, coloana sonora, ti se pare comedie daca il vezi in cinema cu vreo 50 de afoni in materie de filme, dar nu as recomanda filmu' asta nimanui sa-l vada singur.
Genial !

Alexess pe 13 Septembrie 2018 01:29
Merge dar nimic wow
Merge dar nu se remarca ca ceva deosebit.Fazele horror sunt data de speriaturile asa zis ului demon deghizat in maica si de volumul tare de la difuzoare.Un film de nota 6, de vazut dar nu ramane un nume in genul horror.De remarcat totusi cateva faze bune si actrita principala dragutica
BogdanP. pe 12 Septembrie 2018 01:52
Nimic nou , cam slabut ca idee si cu multe faze banale , dar nu inseamna ca nu e de vazut , are si scene bune bine realizate
lavvw pe 09 Septembrie 2018 23:49
E asa si asa. Previzibil. Impresionant faptul ca e vorba de Romania, se mentioneaza de cateva ori acest lucru, dar filmul e slabut. Te tine in suspans, dar te dezamageste prin ce are sa se intample. Totul e previzibil.
user-5b64bb925393c pe 05 Septembrie 2018 13:34
Cei care au sub 18 ani pot vedea filmul la cinema doar daca au minim 15 ani :))
bainca pe 25 Noiembrie 2018 17:21
nota 8 bun
am vazut filmul , pot spune ca la inceput e doar un film de mister , mult mister care te face sa-l urmaresti , cu toate ca e filmat in Romania , nu am vazut pe nimeni vorbind romana , putine scene horror , dar are o atmosfera perfecta pentru un film horror , actorii au fost bunicei nu extraordinari , in schimb , un film de mister bazat oarecum pe fapte reale , povestea a fost interesanta , ma bucur ca nu a murit nimeni la final , din cei trei actori , in rest un film bun nu extraordinar sau de vazut de 10 ori dar bun , atat de bun incat sa merite un 8 , ma pis pe ce-i care au spus ca nu le place parerea mea
user-5bb0c38d3a207 pe 30 Septembrie 2018 15:53
Un film de 2 bani Am așteptat acest film Eram foarte convinsa ca va fi la fel de bun sau poate chiar mai bun decat cele din seria lui ...... Dezamagitor
Fzn25 pe 28 Septembrie 2018 16:56
L-am vazut acasa,l-am luat de pe un site.Nu m-a dat pe spate,la cata reclama s-a facut ...
PrincessMARIA pe 17 Septembrie 2018 11:12
the best horror
Daca vrei un film care chiar sa te sperie si sa tipi in sala de cinema, acesta este filmul potrivit. Recunosc ca este singurul film de groaza, care chiar m-a speriat pe bune. FFF bun!
c0aja pe 17 Septembrie 2018 01:48
Slab
Un film foarte slab care nu este horror ci doar efecte speciale.
Tudor-Cristian pe 09 Septembrie 2018 18:05
Plictisitor
Nu sunt un fan al genului, recunosc, dar când te duci la un film horror, te aștepți să te sperii... Filmul acesta are meritele lui, sunetul este bine lucrat, filmările la castelul nostru sunt reușite, fiind o promovare turistică, sper, dar nu reușește să te îngrozească!

Dincolo de poveste, de scenariu, e nevoie de un joc bun actoricesc în astfel de filme. E nevoie de plauzibilitate, de credibilitate, pentru ca reacțiile personajelor să-ţi transmită ţie, spectator, ideea de frică, de groază, astfel ca filmul să-şi atingă scopul. Avem de a face cu o atmosferă bine desenată, efecte speciale notabile, filmări de noapte inspirate, dar efectul de horror nu se obține dintr-un zgomot brusc, dintr-un script înfricoșător, cât din REACȚIA personajelor la ce li se întâmplă în film. Aceste reacții, la situații bine construite ca fiind foarte… citeşte

ionion1992 pe 9 septembrie 2018 19:19
Se merita la cinema vazut?
Tudor-Cristian pe 9 septembrie 2018 19:21
Nu.
romanashul pe 15 Septembrie 2018 14:06
In buna traditie hollywood -iana , care deformeaza realitatea si manipuleaza in stil mare, si acest film propune o fantasmagorie in care Valac (sau Valak) - care este intr-adevar un demon descris in demonologie - nu are nicio legatura cu realitatea. Valak este un demon care conform demonologiei este reprezentat de un baiat inaripat, care calareste un balaur cu doua capete si care are capacitati de gasire a comorilor si care stapaneste si comanda serpii. Prin urmare, nicio legatura cu "caluigarita demonica" bagata pe gat ignorantilor de masinaria comerciala americana.
bainca pe 9 ianuarie 2021 07:25
de parca intereseaza pe cineva parerea ta de 2 lei nerealista , in primul rand este film nu documentar despre calugarite sau mai stiu eu ce
bainca pe 9 ianuarie 2021 07:28
esti jalnic , unii va faceti cont doar sa dati hate nu de altceva , sunteti prea plini de frustrari si nu aveti unii sa va varsati veninul
Sorin87 pe 07 Ianuarie 2019 17:51
Un horror de vazut pentru toti iubitorii, imi place ca s-a filmat in Romania
uss_mircea2005 pe 14 Noiembrie 2018 22:06
O porcarie,nu sperie cu nimic.Din reclama parea infricosator dar .......
bainca pe 9 ianuarie 2021 07:26
daca esti masochist si vrei sa te sperii singur este problema ta , eu nu vad filme horror sa ma sperii
ValentinaV pe 06 Septembrie 2018 22:24
Vatican si manastire din Romania... ar trebui sa stie ca tara e majoritar ortodoxa si ca sunt manastiri ortodoxe in tara, fir-ar sa fie!
Cele catolice existau din cauza asupririi suferite de catolicii unguri. Oamenii nu puteau fi boieri daca nu erau catolici.

Cretzulynne pe 7 septembrie 2018 18:35
user-5a493ddd019c1 pe 17 Iulie 2018 13:06
@teo_ciobanu cum să-l vezi dacă filmu apare pe 7 septembrie?
crisalisa pe 11 septembrie 2018 11:30
@teo_ciobanu la avanpremiera, tanti...!
user-5a77655308795 pe 31 August 2018 00:10
Un alt film horror, shittt, care loveste in crestini in Romania. Nu va duceti da vedeti Inca o tâmpenie satanistā. Va veti pierde sufletele. Numai ratatii, fuccc-kerii si idiotii pot sa astepte un asemenea rahat de film. Nu va e rusine da dati asemenea mizerie intr-o tara Ortodoxā?!!! Veti putrezi in iad. Intäi ne bagati pe gât mizerie homosexually , apoi va legati de crestinism, cruci intoarse, putori ordinare si cei CE fac filme de acest gen si cei care distributie la mall si cei fraieri si negri la suflet care se vor duce. Numai in tâmpit poate spune cā ,i- a placut asa ceva. Este pe Facebook sau Google user - dvggf546;;'";!5b. Golanilor si imputitilor, sa va fie rusine cu asemenea comentarii anticrestine!
kenya pe 2 septembrie 2018 19:40
XANAX,BROMAZEPAM,LEXOTAN,ANXIAR...ETC...sau,mai taie din ele ,da-le dracu!!!chiar deveniti penibili,nici la film nu mai avem loc de croncaneala vostra.Hai,valea....
demmonika pe 17 septembrie 2018 10:16
user-5a77655308795 ce frustrat esti,o sa te ia calugarita si pe tine in iad :))))))
Giginho pe 21 Ianuarie 2024 21:03
Un film horror slab!Sunt atât de ridicole și previzibile scenele horror încât ești tot timpul sub imboldul de a opri filmul.In afară de prestația călugăriței,jocul celorlalți actori pare dintr-un film low ieftin care au terminat bugetul odată cu onorariul actorilor.Nu am luat ca reper definitoriu aproape niciodată rating-ul IMDB-ului dar aici chiar au nimerit-o!
ionut_puiu444 pe 10 Septembrie 2023 10:28
Ce să faci cu haterii ieftini și obosiți... Filmul e excelent.
user-5cb47a94b7f70 pe 25 Decembrie 2022 23:37
O mare pierdere de timp. Idiotenie de poveste. Zici ca e facut la misto....
Andrei_Filmagica pe 28 Octombrie 2022 22:44
Un horror bun
Un horror bun, un film bunicel per ansamblu- o atmosfera tensionanta
denisfilme pe 31 Martie 2021 10:22
Cine vrea sa vadă filmul: https://filmesubtitrateinromana.ro/blog/film/the-nun/
Phlloorel pe 10 Decembrie 2020 01:33
O prostie de film din toate punctele de vedere... suntem cunoscuti ca o tara plina de vampiri, varcolaci, strigoi etc... Am dat o stea de mila si de sila!
lavara_laiarna pe 02 Decembrie 2019 19:41
Când ustensilele sunt la îndemână desfundatul scurgerii generale e doar o joacă.
niggeremall pe 01 Decembrie 2019 15:12
suparator cum in actiune au fost implicate doar 3 personaje iar restul elucubratiilor au fost asa.... frunze-n vant. ba apareau, ba dispareau dupa cum o taia p-aia capu. horror pan la urma acceptabil.

Film - The Nun

The Nun