Păreri The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

(2001)

Stăpânul inelelor: Frăția inelului

vrabie constantin pe 19 Noiembrie 2006 08:54
filmul este foarte bun si regizorul este plin de creativitate.
Cornea Andrei pe 05 Iunie 2003 13:11
Tot aud lumea spunand ca acest film e o porcarie.Asa ca am intrebat si eu pe cativa ce nu le-a placut la film.La care ei imi zic ca nici nu l-au vazut.Pai stai asa ma tata: cum poti sa spui despre un film ca e slab din moment ce nu l-ai vazut ?!?
In orice caz Peter Jackson a facut un lucru formidabil. Filmul este superb din toate punctele de vedere. Chiar daca e conceput pe un schelet de basm: Binele invinge raul, filmul are si anumite accente de maturitate. Eu am citit si cartile(toate 3) si pot spune ca realizarea artistica e in absoluta concordanta cu textul epic al lui Tolkien.
Cam atat am avut de spus.Urmariti filmul, merita.

Bogdan G pe 02 Februarie 2003 00:00
Cuvintele palesc in fata aceste demonstratii de magie. Tolkien nu este cel mai mare scriitor al secolului trecut din cauza ca ierarhiile au fost stabilite de critici literali. Filmul nu este cel mai bun film realizat pana in prezent deoarece exista critici de film. Dar ce ne pasa? Noi il cunoastem pe JRR Tolkien si-l pretuim asa cum se cuvine. Noi am vazut filmul si l-am trait la intensitate mult mai mare decat cei care il ignora pe Tolkien.
Dincolo de aceste dispute, vor ramane mereu aproape de sufletul nostru: Legolas si Gimli fiul lui Gloin, Aragorn si Faramir, Celeborn si Galadriel, Gandalf si Elrond... poate chiar si Limba de Vierme sau Smeagol...
Eu cred ca filmul completeaza excelent cartea. Chiar daca o serie de personaje nu apar (Tom Bombaldil), iar unele sunt dezvoltate epic mai mult decat era cazul (Arwen, Sauron), pelicula pune in valoare personajele, iar… citeşte

botez stefan pe 02 Ianuarie 2003 00:00
Ma ingrozesc si ma intristez cand vad ca unii oameni nu mai sunt in stare sa se uite la un film asa cum trebuie, sa-l lase sa-i invaluie in atmosfera lui, si mai ales cand vad ca si compara filme intre ele, care sunt de genuri diferite, cu o inflacarare..........., de neconceput, oameni care nu stiu ce-i ala film.
Nici eu nu pot sa spun ca sunt un expert in cea de-a 7 a arta desi sunt destul de bine documentat, oricum tocmai de aceea ascult si parerea unor critici, ce vin cu argumente plauzibile si care au o oarecare experienta in domeniu, de la ei mai si invata omul de rand.
In fine, LoTR, este in mod sigur una dintre cele mai bune ecranizari ale cinematografiei de pana acum. Eu am itit intreaga trilogie a lui Tolkien si inaca alte cateva opere ale sale si cred ca filmul lui Peter Jackson a corectat cateva din hibele firului epic pe care le avea… citeşte

valy b pe 28 Decembrie 2002 00:00
Ce mai mai e vorba sa comentezi ceva in legatura de acest film super!
Pot sa zic ca e un film reusit!bine eu am citit cartile si sunt super faine dar cand ma gandesc ca nu o sa fie exact dupa cartii!!!!!!Na nu se poate ar dura prea mult! Si asa mai taie astia in onesti la cinema din film!!Deabia astept sa vad si urmatorarele parti!
Numai bine

smarandache ion pe 26 Decembrie 2002 00:00
Am citit cartea inainte sa vad filmul si pot spune ca transpunerea pe marele ecran este mai mult decat reusita (apar totusi cateva "licente cinematografice"). Abia astept sa apara CELE DOUA TURNURI si INTOARCEREA REGELUI.

P.S. - am vazut secvente din CELE DOUA TURNURI; credeti-ma, am ramas mut. Un film care TREBUIE vazut.

Catalin Damir pe 21 Noiembrie 2002 00:00
Prima carte pe care am citit-o este "O poveste cu un hobbit" de Tolkien. Am intrat intr-o lume extraordinara in care fiintele de basm erau tot atit de reale ca si mine si sentimentul asta nu m-a parasit nici cind am recitit cartea de citeva ori. Stiam ca "O poveste cu un Hobbit" are o continuare si ca aceasta este Trilogia "Stapinul Inelelor", care este sfirsitul Istoriei Pamintului de Mijloc (tarimul fermecat al lui Tolkien). Aceasta Istorie are aproape 20 de carti (fiecare se ocupa de cite o perioada din Primul Ev pina la sfirsitul celui de al Doilea Ev, cel cu Trilogia).Al Treilea Ev este Timpul Oamenilor adica timpul de astazi.
Istoria celor 2 Evuri este cuprinsa in cartea numita "Silmarillion". Trilogia Stapinul Inelelor se ocupa doar de inceputul celui de-al Treilea Ev.
Am citit cele 3 volume ale "Stapinului Inelelor" si m-am speriat cind am auzit ca se face o… citeşte

Valentin pe 12 Octombrie 2002 00:00
Este cel mai bun film al tuturor timpurilor. Ilustreaza perfect trilogia, scenariul de nota 10 personajele de nota 10 + , ce sa mai CEL MAI BUN FILM al tuturor timpurilor. Efecte speciale super (SURCLASEAZA CU MULT PORCARIA DE STAR WARS). Am citit si cartile care sunt extraordinare asa cum este si acest film.
Abia astept sa apara si la noi pe caseta si DVD si sper ca va fi adusa si la noi varianta extinsa adica 30 de minute nemaivazute ale filmului . Varianta care va fi lansata in America in noiembrie sper sa fie adusa si la noi.
Ce Harry Potter ce Star Wars , Lord Of The Rings este un film adevarat.
Ce sa mai spun si de muzica , merita sa-ti iei CD-ul origunal cu muzica din film pentru ca este extraordinara.
Intr-un cuvant UN FILM DE NOTA 10 +

cipri_speed pe 18 Februarie 2011 13:44
Seria TLOTR cea mai buna serie existenta.................
HarryCineastul4 pe 29 august 2011 18:56
Alaturi de Harry Potter Harry Potter 1 infinit si1 si LOTR 1 infinit!
defav pe 14 Ianuarie 2011 21:11
Il declar "foarte bun" pentru o atmosfera fascinanta pe care o creeaza ,pe care o retin de cind l-am vazut acu' citiva ani , dar de ce nu ma reped sa-l revad ?!
Poate ca nu ma omor dupa basme cu cai verzi pe pereti , sauroni si hobbiti , prefer ceva mai realistic.Pentru impatimitii SF-ului , e mana cereasca, adevarat.
Cum a mai spus cineva aci, sint de parere ca nu se compara cu Green Mile, un film -capodopera prin atmosfera,poveste , actori , dramatism , montaj, orice.
Filmul de fata e cea mai buna ecranizare a unui basm , totusi .

yasmine_kiss pe 28 Septembrie 2010 19:29
nu pot exprima in cuvinte ce a insemnat aceasta trilogie pentru mine...inca nu s-au inventat termeni de comparatie...si nici alt film care sa se apropie de standardele acestei trilogii
icebull pe 21 August 2010 00:25
10*
unul din cele mai bune filme aparute vreodata ......
Ammelie pe 10 Mai 2010 16:37
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Un film de aventuri in cel mai pur sens al cuvantului; si o realizare de exceptie. 8/10 pentru prima parte, 8.5 pt trilogie.
Grames Gabriel pe 18 Ianuarie 2003 00:00
Lord of the Rings este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata. Totusi, nu mi-a placut ca peter jackson a bagat nishte chestii aiurea si a schimbat multe lucruri mai ales in Cele doua Turnuri...ar fi trebuit sa faca tot ce scria in carte ca era mai bine. Daca ati vazut filmul si v-a placut cititi si cartile ca-s si mai grozave. Abia astept sa ajunga si la noi al doilea...
crilove8 pe 7 aprilie 2012 13:25
Chestii aiurea?Da-mi un ex.
Nicolae Constantinescu pe 02 Ianuarie 2003 00:00
Eu sunt un om care se implica foarte mult in atmosfera fimului, iar filmul Lordul Inelelor:Fratia Inelului l-am vazut ca premiera, si vreau sa spun ca ma lasat masca. Un film superb de nota 10, chiar daca unii ar zice ca a durat foarte mult. De abia astept sa vina
LoTR : Cele Doua Turnuri. Chestia este ca nu stiu cand apare, dar cand va fi ma duc tot la premiera filmului. Secventele de la Cele Doua Turnuri m-au incantat enorm. Ma bucur ca mai sunt oameni care stiu sa aprecieze un film.

Diana pe 25 Decembrie 2002 00:00
citisem deja prima carte can am vazut filmul.....ce sa mai...totul era exact asa cum imi imaginasem.Personajele sunt superbe iar de peisaje.....ce sa spun...am ramas fara cuvinte! astept cu nerabdare urmatoarele parti ale filmului
Demona pe 08 August 2002 00:00
Super-mega-ultra-infra-extra-super-giga-xxl-film.Asa ceva de mult timp.Detalii shi efecte de invidiat.Ceva de nedescris.***Bow before the master***
anca jianu pe 29 Mai 2002 00:00
Deci cel mai tare film :P)!
Atata am vrut så Spun!
Byea!

addy pe 16 Aprilie 2002 00:00
Printre putinele filme foarte lungi la care nu m-am plictisit.
Kalrak pe 02 August 2010 09:36
FTW
Epic, legendar, magnific, capodopera, nemaintalnit.
Este acolo cu filme ca Aliens, Predator, Blade Runner, Titanic, Terminator, (si nu nu o sa tre labatar) adica filme care si la 20 si la 30 de ani de la realizare, incanta ochiul cu cu efectele speciale folosite nemaipomenit, povestea bine conturata, si realizare apropiata de perfectie.

DiMateo pe 14 Iulie 2010 13:17
Un film pe care nu-l poti uita si pe care cu siguranta ai vrea sa-l mai vezi! Din partea mea are nota 10 din toate punctele de vedere. Efectele sunt incredibile. Muzica este impresionanta! Actorii sunt toti foarte buni. Ce sa mai zic de tema filmului care este superba! Ascunde multe idei subiectul filmului avand in vedere ca Tolkien a scris aceasta trilogie pe timpul primului sau al doilea razboi mondial. Este un film care m-a atras inca din prima secventa. Nota 10 si ptr regizor pentru ca ar putea fi un regizor prost si sa strice aceasta frumusete de trilogie. Pentru cei care nu l-au vazut va garantez ca filmul merita vazut! poate un om mai in varsta nu ar fi pasionat de film din cauza anumitor caractere mai ''urate'' precum orcii. Dar pana la varsta de 40 de ani sigur merita vizionat!!
theodor09 pe 21 Iunie 2010 09:18
F. reusit
Mi-a placut de DL Frodo :))). Povestea e foarte buna si pe placdul meu
yusaw pe 05 Iunie 2010 22:32
un lucru e clar.. nu te numesti om daca n`ai vazut LOTR!:))
Antimatt3r pe 26 Mai 2010 12:12
Minunat
Cred ca este de prisos sa mai comentez ceva despre aceasta trilogie,sincer The Two Towers mi s-a parut cel mai bun film al trilogiei,desi Return of the King a luat cele mai multe oscaruri.........va recomand sa vizionati versiunea extinsa a trilogiei pentru ca mai sunt aproximativ 120 de minute cu scene care nu au fost in varianta cinematografica,unele scene sunt foarte bune dar evident au trebuit sa fie scoase din versiunea finala pentru ca ar fi fost prea lunga probabil.....asa ca recomand sa vizionati varianta extinsa
psihologu pe 14 Aprilie 2010 20:41
toata seria merita nota 20....fara cuvinte.................
HarryCineastul4 pe 29 august 2011 18:55
nota 20 si tu ai at 9?
smile_because_is_simple pe 03 Februarie 2010 19:09
cel mai tare film...te tine cu sufletul la gura...
dragos121 pe 11 Ianuarie 2010 23:03
super tare ,uitativa
eu nu am pirdut nici un episod ,si le-am zis si clolarti colegi sa se uite
Claus-Claudel pe 07 Ianuarie 2010 14:24
intradevar o jumatate de an m-am gandit numai la filmul acesta.........atunci am inteles eu de ce sunt facute filmele......toata viata mea nu cred ca voi mai vedea un film atat de frumos..........si o greseala pe care a facut-o acest site.....filmul nu este facut doar de SUA ci este facut si de Noua Zeelanda si Germania....:)
FreakDoll pe 14 Iunie 2009 20:33
Nu ma asteptam sa-mi placa, dar am zis intr-o zi sa downloadez trilogia sa vad macar despre ce-i vorba... Si am vazut toate trei filmele intr-o singura zi. Foarte frumos si extraordinar de bine realizat.
gaga pe 02 August 2008 18:32
el si razboiul stelelor cred k sunt cele mai bune sf-uri.foarte tare film.n-ai cum sa-l critici.
marius pe 22 Mai 2008 19:11
Fara indoiala cea mai mare capodopera a cinematografiei! Am vazut toata seria de 3 ori si nu mi a aparut nici cea mai mica urma de plictiseala.Depaseste cu mult orice am vazut pana acum si nu stiu daca va fi egalat in viitorul apropiat!
colcer diana pe 26 Ianuarie 2008 12:12
Este super filmul Stapanul Inelelor. Este o minune a cinematografiei. Iar actorii sunt de nota 11 pe o scara de la 1 la 10
clara pe 17 Ianuarie 2008 18:55
the best!
cel mai bun film pe care l-am vazut.
admir foarte mult personajele,efectele,recuzita si locurile de filmare.

Mandra Cristian pe 05 August 2007 10:56
Trilogia Stapanul Inelelor este si va ramane pentru mine cel mai bun film al tuturor timpurilor. Nu exista cuvinte pentru a descrie acest film, care si-a lasat amprenta asupra unei intregi generatii si care va continua sa fascineze in continuare.
LOTR cel mai tare film ever.

valy vijelie pe 06 Ianuarie 2003 00:00
E un film fain de tot!Merita sa il vezi!Asi fi dat un pumn de aur sa fi jucat si eu in acest film!
Dar asta e!!! E super mega bestial!!!
Nu ezita sa il vezi!
bafta

Jony S pe 02 Septembrie 2008 21:36
Am facut rost de traillere din Fast and Furious 4 si Transporter 3...Sa merge-ti la cinema si sa nu ratati filmele astea
vyydo pe 20 Octombrie 2013 11:35
Imi amintesc cand eram mic s incercam sa ma uit la acest film si de fiecare data adormeam cand intrau in munti... Ce plangeam a doua zi.
Infinity pe 09 Octombrie 2013 14:00
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001)
Acest film se incadreaza lejer in topul celor mai bune filme din istorie. Nu sunt multe de spus aici. Peter Jackson da startul la o trilogie ce avea sa devina epica, magica, istorica sau cum vreti voi sa-i ziceti. O prima parte plina de aventuri, de peisaje magnifice si de tot felu' de personaje si creaturi fictive. O capodopera ce trebuie inclusa in colectie. 10.
vladimir84 pe 21 August 2013 22:53
Pur si simplu iti ia rasuflarea, e ceva ce nu ai mai vazut sau experimentat inainte. Straluceste la toate capitolele. Cea mai buna parte dintre toate.
mariusdbrsc pe 04 Aprilie 2013 15:21
Fantasy
Genul merita un film ca acesta si au venit trei ADMIRABIL!!!!!
cosmin_kedii pe 02 Ianuarie 2013 18:31
Frăția Inelului este palpitanta si uimitoare vizual. Seturi și costume arate foarte frumos și efectele generate de calculator sunt absolut superbe.Frăția Inelului este, fără îndoială, cel mai bun dintre cele trei părți ale Lord of Rings
puffulette pe 05 Februarie 2012 11:09
Un film foarte bun.. timp de 3 ore de deconectezi de tot ce este in jurul tau si te "delectezi" cu acest film, care pe mine una, chiar m-a impresionat, E unul dintre filmele mele fantasy preferate, si nu cred ca un alt film il poate intrece
Andrei.Ciprian pe 20 Ianuarie 2012 19:21
Capodopera!
Un film care mi-a marcat copilaria,un film care te duce cu gandu intr-o alta lume,sa visezi,are niste peisaje fenomenale,cu o distributie super,nu te plictisesti deloc esti practic mereu in tensiune,efecte speciale din plin! Este un film pur si simplu perfect din toate punctele de vedere.O trilogie minunata.Va ramane mereu in inima mea
robertforex pe 11 Ianuarie 2012 14:06
Este un film genial.va recomand cu caldura sa va uitati timp de 12 ore la cele 3 parti extinse.alaturi de cineva apropiat sau de un popcorn si o bere sau un suc.veti avea una din cele mai frumoase zile.si credeti-ma ca am facut destule la viata mea.
crilove8 pe 7 aprilie 2012 13:36
aSa e.....cel mai THE BEST film
mistermaster pe 12 Decembrie 2011 10:45
parerea e un film excelent toate cele trei parti dureaza app 8 ore e cel mai tare film pe care lam vazut sper sa se mai faca filme gen the lord of the rings
lidia87 pe 21 Noiembrie 2011 19:50
cel mai bun film gen fantasy alaturi de celelalte parti din aceasta trilogie
Madalina S. pe 29 Decembrie 2006 23:13
Spuneti-mi si mie va rog pe unde gasesc exact trilogia ''Stapanul Inelelor'' J.R.R Tolkien prin Bucuresti si cam la ce pret.
Mi-a placut mult de tot filmul...dupa parerea mea e cel mai bun film realizat vreodata,un film pe care le-as vedea de n ori fara sa ma plictisesc...In ceea ce priveste cartile n-am apucat sa le citesc in intregine,insa mi-as dori si de asta vreau sa fac rost de ele.

Tudor Stefan pe 07 Iunie 2006 01:27
NU EXISTA CUVINTE PT ACEST FILM...am vazut toate partile intr-o zi.Cred k vor treci multi multi ani pana va aparea un film structurat si produs ca acesta.Am vazut cronicile din Narnia... insa nu poate rivaliza cu acesta,acel film se ridica poate la jumatatea acestuia.
Theodoric pe 4 iunie 2013 22:15
nici in viitorul depărtat nu va mai exista o astfel de capodoperă!!!
oana pe 07 Ianuarie 2006 20:53
Am citit prima parte a trilogiei si vreau sa spun ca e diferita de film.Nici nu mai conteaza, filmul e super-mega-ultra-extraordinar.Pot sa despriu filmul,dar nu am cuvinte.Si inca ceva.Cele trei filme STAPANUL INELELOR mi se par cele mai tari si impresionante filme create vreodata.Nici un alt film n-ar putea sa le intreaca.Nu am cuvinte pentru asemenea filme deosebite.
crin3l pe 06 Octombrie 2005 23:37
Poate imi dau cu parerea prea tarziu.Un film fara disctize de 5 stele.Deci filmul cik e pt copii.Nu e asha.Probabil sunt multzi care il plac,fiind mai in varsta.Desigur la varsta mea de 17 ani pot zice ca aceasta trilogie e preferata mea din toate filmele pe care le-am vazut.Toate partzile sunt pentru mine pe primele 3 locuri.Un film care cu sigurantza trebuie vazut.Actori de buna calitate, chiar dak unii sunt la inceput.Ce mai e super filmul!!!!!
Go 1 2 3 4 5