Păreri The Legend of Hercules

(2014)

Legenda lui Hercule

mistgun pe 14 Decembrie 2013 20:12
DDS
Pare, genul meu de film oricum mai multe nu spun pana il vad.
legolas05 pe 15 Decembrie 2013 16:10
Dupa cum am prezis,filmul e un esec la toate capitolele,mai rar asa filme proaste,nu are nici o treaba cu legendele lui Hercule,pare mai degraba a fi un film despre romani,actorii joaca asa prost ca te simti jenat la cat de slab joaca,scenariul este varza,nu intelegi nimic,ramai confuz,niste replici atat de aiurea si fara sens ca iti venea sa razi,sau mai degraba sa plangi.Ma mira faptul ca au cheltui 70 milioane $ pe buget si are asa efecte slabe,leul ara parca era desenat de un copil mic.Oricum e esec la boxoffice,are sub 20 mil $ incasate,dar la noi,spre surprinderea mea are deja 90.000 bilete vandute in doar 2 sapt,eu l-am vazut acasa pe PC,nu merita sa platesti pt a vedea asa un film.
VIBERS pe 3 februarie 2014 12:34
La cat de prost a fost cred ca va incasa cateva sute de dolari.
Anubiis pe 10 februarie 2014 19:26
numai fii atent ca e top in box office ROMANIA.
mitu_alexandru pe 19 Decembrie 2013 20:10
D
Chiar daca aduce mai mult cu Spartacus si cu Troia sper sa fie la fel de bun ca cele mentionate anterior.
darayawaus pe 28 ianuarie 2014 16:03
Se pare ca e :(
ruoxiii pe 28 ianuarie 2014 18:09
brutalistic pe 13 Ianuarie 2014 01:37
ce scrie un tip pe imdb, am ras cu lacrimi
The only thing worse than this movie is having to watch it in 3D and have the awful come out of the screen at you. Horrible. The guy who plays Hercules should be arrested and tried in court for crimes against humanity. The actress who plays Hebe gave so many awkward moments in this film she should be sent to MTV to coach the 16 and pregnant girls how to lose their man. The fight scenes in this film start off alright; but gradually turn into WWE backyard wrestling. The scene near the beginning where Hercules fights the horrible CGI Lion was so horribly done that I almost walked out on the film then. Sadly, I decided to wait until much later to do that. I would add more to this review; but I was smart enough to actually leave and try to save the rest of the night with ice cream and though I should go to a crisis center. Sadly, they do not have a "center for the people who just saw the… citeşte
legiune pe 13 ianuarie 2014 22:06
M-a convins sa nu il vad
Mr.Freeman pe 3 decembrie 2018 16:58
E groaznic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
misterx2002 pe 13 Ianuarie 2014 15:58
sa vedem ce va iesi
asteptam cu nerabdare lansarea filmului....sper sa nu dezamageasca la asa buget
crome pe 31 Ianuarie 2014 21:03
hercule , o legenda a greciei antice , frumoasa povestea dar si expunerea in film !
Alyia pe 4 aprilie 2014 01:34
Tu sigur l-ai vazut? Sau poate faci confuzie.
Ciprian_2007_tl pe 16 iunie 2014 01:45
Sigur a facut confuzie ! :)))
ovidiu37 pe 01 Februarie 2014 09:37
americanii iarasi reinventeaza mitologia...
... filmul asta e o superprostie, cam scumpa, o combinatie intre 300, Spartacus, westling, arte martiale ; film de vazut o data si apoi citit cartile Legendele Olimpului de Alexandru Mitu (probabil ca mai e in programa scolara) sau de vazut desenele animate Hercules !
Alexone pe 01 Februarie 2014 12:35
O porcarie ieftina...............................................................................................................................
bizonul pe 30 decembrie 2017 07:29
De obicei , in preajma sarbatorilor, lasa de dorit filmele bune. Doar tampenii cu "Mosi Carciuni",cu "Detectivi a la' Peste", "Supermani", "Superwoman,chestii din astea ieftene. Asa ca filmul chiar de nu-i perfect, fata de ce vad eu in timpul sarbatorilor in grila televiziunilor, este de preferat in locul celor pomenite.
DjNeagu pe 01 Februarie 2014 18:40
doamneee
terminativa ca e prea marfa filmul , lam vazut in Ava Premier in Sun Platza ;) vedeti ca e prea smecher sa il vedeti 3 D sa vedeti atunci dak mai spuneti asa ...pfffff
VIBERS pe 1 februarie 2014 23:17
Ori ai scris la misto ori esti semianalfabet
viross pe 27 iunie 2014 00:21
u sigur ai vazut alt film
cocavola1986 pe 01 Februarie 2014 19:06
Sa vedem!
In seara asta ma duc sa il vad la CinemaCity Braila. Revin cu nota
edyzaharia pe 26 martie 2014 10:43
N-ai mai revenit cu nota, sper că nu plângi și acum după bani?! :)
cotzofica pe 27 martie 2014 11:37
Probabil şi-a pierdut vederea după acest film şi nu mai poate posta. Sau poate s-a convins că filmul nu merită nici măcar un comentariu.
danieldanicuciurean pe 02 Februarie 2014 13:50
Un film istoric autentic! Love U Hercules! (^^^)
adyman pe 16 februarie 2014 00:19
nu este film istoric. ;)
danieldanicuciurean pe 21 aprilie 2014 14:13
un fel de legendă istorică
xerses pe 02 Februarie 2014 18:16
Un film slab; nici actorii nu au reusit sa-si faca personajele credibile.
Veritas pe 03 Februarie 2014 13:10
crunta dezamagire...
..nu am vazut film mai prost...cat de greu era sa copiezi " Legendele Olimpului" , vorba cuiva de mai sus, si sa faci un film? Pana la urma a iesit un filmulet despre un baiat suparat ca nu-l lasa tata sa se insoare cu fata iubita ( altfel, cam uratica si sasie), si conduce o rascoala populara sa-l detroneze pe tatiku'. Ce legatura are asta cu legenda lui Hercule, nu stiu.... Actorul e frumusel, costume si cai aveau...:) ce le-o fi lipsit?
Denisse2000 pe 03 Februarie 2014 14:48
Se pot da stele si cu minus?
N-am mai vazut de multa vreme un film atat de prost! Nici nu stiu ce a fost mai rau: scenariul sau prestatia actorilor! Liam McIntyre mi s-a parut un actor extrem de putin talentat in Spartacus. In Hercules in schimb straluceste pe langa ceilalti! De altfel filmul contine si niste lupte cu gladiatori tot in genul Spartacus (stiti voi Wrestling cu gladiatori!). Filmul cuprinde si un moment vesel (singurul!) cand regele Amphitryon anunta ca asteapta a doua zi reprezentantii Germaniei! Prin urmare va recomand sa ocoliti acest film!
Deceoare pe 26 martie 2016 23:28
Ha , Ha , Ha ! Bună poanta . Dar acum serios , cred că s-ar impune pentru unele filme şi notarea pe minus . Acest ''Hercule'' nu e bun nici de nominalizat la premiile ''Zmeura de aur'' .
sabiutza pe 03 Februarie 2014 16:26
Nu merita banii
Merita sa il vedeti acasa pe canapea intr-un weekend. Mai exact, inainte sa te ia somnul. Nu exceleaza. Pe alocuri e confunz.
mariuszmeu pe 05 Februarie 2014 00:17
4 cu indulgenta
sec, slab , se joaca prost , tras de par . un film de evitat !
ssa_l_issa pe 06 Februarie 2014 00:32
Din punctul meu de vedere singurul care si-a intrat in rol a fost Scott Adkins. In rest... nici nu imi gasesc cuvinte cat de oribili au putut fi actorii dpdv al interpretarii, in special marele Hercule pe care l-am asemanat cu un oligofren schizoid.
Denisse2000 pe 7 februarie 2014 10:26
Adevar graiesti! Si eu am ramas marcata de zambetul tamp al lui Hercules!
eddyy1508 pe 06 Februarie 2014 01:14
Slab, foarte slab
Un film facut dupa acelasi calapod cu celelate de genul asta (exact ca telenovelele), si plin de clisee de la prima pana la ultima secunda.
gogutz pe 06 Februarie 2014 04:50
De vazut acasa!
Iei putin din 300, putin din Spartacus,putin din Legendele Olimpului se pune sare, piper dupa gust se amesteca pana iese un ''talmes-balmes, harcia-parcia,ghiveci zacusca'' si apare acest film Legenda lui Hercule....legenda?care legenda ca eu n-am vazut o scena concreta si concisa care sa fie din legenda!Eu ma tot intreb asa cei care fac aceste filme se documenteaza mai amplu despre aceste personaje si legende gen hercule?,cred ca si daca faceai un scenariu dupa ureche si auzind la piata asa pe sarite cate ceva despre hercule faceai ceva mai bun decat gramada aia de ''legume ciopartite si facute bors''....chiar si-au batut joc de acest film...dau nota 5 pentru ca unele scene de lupta mi-au placut ,au fost bine facute,in schimb efectele lasa de dorit: la un moment dat apare un leu in film care ,nu trebuie sa fii mare profesionist,este clar pixelat si prost animat de este evindent de la… citeşte
calinutzc pe 6 februarie 2014 13:52
Ti se pare ca Inglorious Bastards sau Django au scene concrete din istorie ? Cand comentariul tau contine "ve-ti ramane", ma indoiesc de ce-ai spus tu acolo.
calinutzc pe 8 februarie 2014 11:53
"obisnuieste-te". Judec omul dupa ce are in cap, iar tu n-ai nimic. Sezi ! Ai nota 4.
adidmt pe 06 Februarie 2014 11:41
De departe cel mai prost film
Demuuuult nu am mai văzut un film atât de prost... De la început până la sfârşit o porcărie.
AlexLungu95 pe 06 Februarie 2014 12:56
e aiurea
Nu se leaga nimic in filmul asta. Daca il vezi seara(ca in cazul meu) te ia si somnul.
calinutzc pe 06 Februarie 2014 13:49
entertainment usor de digerat
Dupa o zi lunga de munca am decis sa intru la film cu standardele deja coborate din cauza comentariilor foarte rautacioase de mai sus si a notelor date de americani. Am iesit placut surprins si am inteles de ce americanii au notat filmul asa de slab cand am am vazut 'credits' : e plin de rusi (asta pe langa faptul ca nu are nimic de a face cu asa zisele valori americane). Totusi, ce nu inteleg, e rautatea romanilor. Pentru cei de mai sus: daca intr-adevar nu v-a placut si ati crezut ca e o pierdere de timp, de ce ati mai pierdut timp scriind comentarii? Nu stiti savura un film !

Despre film: e placut ochiului, digerabil, sunet pe masura, usor de urmarit, fara provocari intelectuale, deloc lung dar nici prea scurt, adica: perfect pentru a incheia o zi moderata spre grea. Filmul urmareste o parte din Legendele Olimpului pentru a recrea atmosfera, personajele si relatiile… citeşte

MikkaelWolfganger pe 5 aprilie 2014 13:07
Doar nu credeai ca sectiunea de cometarii e dedicata doar celor ce lauda, nu?Omu' se duce la cinema, da de o duda de film si isi descarca toti nervii cauzati de respectiva poama in sectiunea de comm-uri, ca de-aia e maret internetul.Cat despre film:e rau, probabil in top 10 cele mai rele filme de box-office,aparute dupa 2010.Totusi, stai linistit, e ok sa iti mai placa si ceva filme proaste,atata vreme cat nu iti faci un obicei din asta :P.
DeadSea07 pe 06 Februarie 2014 18:31
Efecte si cam atat
Un film slab care merge pe aceeasi reteta ca toate filmele de la Hollywood din ultima vreme,si anume : spectacol vizual fara substanta.Nu vine cu nimic noi si cel putin pe mine aproape ca m-a facut sa ies din sala de cinema.Kellan Lutz e foarte inexpresiv.Faptul ca a aparut in franciza Twilight nu il face un mare actor.Nici macar nu il poti compara cu interpretarea lui Kevin Sorbo din celebrul serial din 1995.Roxanne McKee si Scott Adkins sunt singurii care s-au facut remarcati.Regia este mediocra.Coloana sonora il mai salveaza in unele momente,dar nu e suficient. Sunt foarte curios acum ce va fi de capul filmului "Hercules : the Tracian Wars",cu Dwayne Johnson in rolul lui Hercule.
Thoughts about nothing… pe 07 Februarie 2014 20:56
Cine esti tu, Hercule?
Every man has a destiny. Imi plac filmele cu supereroi. Intotdeauna mi-au placut. Imi plac filmele care dau viata legendelor, sunt fascinante. Si imi plac filmele cu actori frumosi sau, cel putin, actori pe care i-am indragit in alte filme. Mi se intampla destul de des sa vad un film tocmai datorita distributiei. Legenda lui [...] citeşte
romulus_stancu pe 08 Februarie 2014 19:00
porcarie
cel mai tampit film pe care l-am vazut vreodata vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
Manusa pe 08 Februarie 2014 19:27
Un film chiar foarte bun, nu ma asteptam sa fie atat de bun. Nu am mai vazut de mult timp un film cu romani sau cu lupte de la serialul Spartacus, din care actorul principal apare in acest film , Liam McIntyre care il interpreteaza pe Sotiris. Un film care mi-a placut si pe care il recomand.
Dacianus pe 12 februarie 2014 09:28
Nu ai vazut nici acum un film cu romani, erau greci. Chiar si in Siracuza, pe unde au mai poposit, era tot o colonie greceasca. Dar iti inteleg confuzia, in civilizatia greaca nu exista fetishul luptelor de gladiatori, cum prezentau astia-n film.
legolas05 pe 17 februarie 2014 18:36
Chiar asa,nu este un film cu romani ci cu si despre greci,dar producatorii s-au gandit sa faca o combinatie care a adus filmul in lista celor mai mari dezamagiri,atat la boxoffice cat si la critica.
johnybz pe 11 Februarie 2014 17:02
Merge cumva
Vazut aseara in cinematograf. Oamenii astia exagereaza pe aici. Habarnisti.Filmul are intr-adevar mai multe minusuri decat plusuri , dar nu e un fail atat de mare pe cat incearca efectul de turma sa il arate.
Minusuri :
-s-au zgarcit foarte mult la bulion. N-am inteles de ce injunghierile sunt regizate atat de prost. Se vede clar ca in momentul cand sabia intra in cineva , nu intra in corp , ci o prinde intre corp si mana. Asta a fost jalnic intr-adevar.
- leul ala pare desenat cu stanga
- Hercule este denumirea in mitologia romana , iar aici s-au folosit cu precadere denumiri grecesti : Hera , Zeus, etc. In mitologia greaca se numea Heracle.
- tipa care joaca pe Hebe chiar are o interpretare execrabila.
-Hercules pare gay

Plusuri :

-imagini destul de bune , merita vazut in cinematograf. la fel si efectele. Partea cu biciul… citeşte

johnybz pe 12 februarie 2014 02:38
trebuia sa mai adaug la minusuri : Cum s-a vindecat rana aia de pe spate produsa de fierul incins intr-o luna ? a ramas o cicatrice care parea veche de cativa ani. Asta chiar a fost aiurea
johnybz pe 20 februarie 2014 01:04
Mdea... e o idee la faza cu rana. Dar la celelalte nu prea mai sunt scuze :))
IonutzP18 pe 14 Februarie 2014 23:30
Hercules
Mie mi-a placut filmul. Sunt unele scene exagerate, poate chiar penibile, dar per total este ok. Efecte 3D destul de interesante. Mi-a placut.
rokz pe 15 Februarie 2014 19:07
hercule
De cand se lupta Hercule in arena ??? Slab film. Au distrus frumoasa legenda despre Hercule, sad story.
bloodthirst pe 15 Februarie 2014 20:53
Iubesc mitologia greaca,am recitit de multe ori cele doua volume scrise de Al. Mitru ''Zei'' si ''Eroi'' , filmele sunt cel putin penibile ...
bogdan_alecu pe 16 Februarie 2014 12:38
NU SE MERITA VAZUT
o prostie de film ........l-am vazut 3D si tot o prostie ramane .......nu se merita ...plange-ti dupa bani ca mine!!!!!!!
Rippa pe 21 Februarie 2014 18:49
un film bunicel...buget slab.,interesant este ca joaca Scot adkins..ceea ce te face sa l urmaresti pan la capat...dc iti plac filmele cu batai, lupte ,gladiatori nu-l rata!!!
copilu_batran69 pe 23 Februarie 2014 23:53
Teapa
Prostimea s-a dus la cinema ca o cireada de vaci fara sa stie ca de fapt filmul este ''chinezarie'' si nu Hercules cel cu Dwayne ''THE ROCK''Johnson pe care desigur il asteptam cu nerabdare.Asta se intampla cand auzi de un film si nu dai un search pe prietenashu' "Goagal" sa vezi despre ce e vorba.
Exemple sunt multe de filme asemanatoare dar low buget facute in curtea scolii.
Un exemplu : Jack the Giant Slayer [original] si Jack the Giant Killer [chinezarie]

Koolhunt.ro - Vezi Bucurestiul cu alti ochi pe 26 Februarie 2014 18:47
The Legend of Hercules – O lectie de “asa nu”
[Titlu in limba romana: Legenda lui Hercule]

Regie: Renny Harlin
An: 2014

Actori: Kellan Lutz, Gaia Weiss, Liam McIntyre
Genul: actiune, aventura

Intre “Spartacus” (varianta Starz) si o gluma proasta se situeaza filmul regizat de Renny Harlin. Un scenariu slab, o distributie neinspirata si un rezultat ce aduce in sala pe cei curiosi sa vada o copie ieftina la „300” si un ghiveci artistic ce va avea cu siguranta cateva nominalizari la Zmeura de Aur in 2015.
The Son of Zeus
Nu ... citeşte

flavius_covaci pe 01 Martie 2014 14:40
flavius
o fost bun filmu merge de pliktiseala cu prieteni sal vezi
clau_ditza091 pe 02 Martie 2014 00:33
Un film care in ciuda titlului are de fapt foarte putine in comun cu legenda lui Hercule. Daca personajele nu aveau numele respective as fi zis ca-i vorba de cu totul altceva. Dar problema nu e ca au reimaginat legenda ci ca au facut asta intr-un mod cu totul banal, povestea fiind plina de clisee de la un capat la altul. Nici actorii nu ridica valoarea productiei, sunt frumosi si atat.
FunnyX pe 23 Martie 2014 00:33
E un film chiar amuzant. L-am vazut in sala de cinema, in 3 D. Si pot spune ca am ris destul de mult. Cel mai haios a fost atunci cind si-a facut el bici din fulgere si a distrus cu el intreaga armata! :))) Nu e un film de actiune bun, nu are nici o treaba cu legenda lui Hercule...Sa fiu sincer nu am inteles ce au vrut producatorii sa scoata cu acest film.
edyzaharia pe 26 Martie 2014 10:49
Monument de prostie
Un film făcut de americani pentru....a fi vizionat în genul: dai drumul la televizor și pleci de-acasă .
VIBERS pe 22 ianuarie 2017 05:05
Nici macar nu se merita sa dai drumul la tv.
quattro pe 27 Martie 2014 01:01
Un film foarte slab, scenariu, jocul actorilor, efecte, etc. In nici un caz nu merita vazut la cinema, aveti variante mai bune.
cotzofica pe 27 Martie 2014 11:33
Având în vedere ce are filmul ăsta de oferit are notă destul de mare pe Cinemagia (6.8 !!!!!). Probabil unii l-au considerat de nota 10, pentru că alţii l-au notat cu 2 sau 3. Aici mă includ şi pe mine. Nu recomand.
mtraianc pe 28 Martie 2014 22:03
4 din 10
un film repetent din pacate ....................................................................
Iulix_73 pe 28 Martie 2014 22:26
Penibil ...
Haos , ridicol si penibil ! Incepi cu un film ( Hercule ) si inchei cu un alt film ( Gladiatorul ) !
B.R.A pe 30 Martie 2014 18:44
Mi-a placut filmu , rolurile sunt ok actori ok cei ce zic ca nu sunt asa nu au habar de filme ...
nick-azh pe 03 Aprilie 2014 10:59
Legenda lui Hercule
"Unul dintre cele mai mari mituri ale omenirii îşi dezvăluie toate misterele într-o aventură epică despre iubire şi curaj - Legenda lui Hercule.
Am vizionat acest film in weekend. Asa si asa..cateva efecte, de apreciat ca actorii arata bine toti, sunt facuti dupa tipar.

dark1226 pe 03 Aprilie 2014 21:45
E ok filmul. Trebuie sa ai asteptari mici inainte sa te uiti la el (ca mine) sau o sa te dezamageasca. Consider acest film mai mult o comedie.
kakapiciu pe 03 Aprilie 2014 22:52
Inafara de efecte speciale care arata groaznic filmul a fost ok.
ionutzalyn pe 05 Aprilie 2014 00:27
Cel mai prost film pe 2014 pacat de film dar in mare e o pierdere de timp.
MikkaelWolfganger pe 05 Aprilie 2014 13:50
E atat de rau incat nu imi vine sa il bubui si eu cu un doi sau un trei...E de 10 si ar putea avea ceva sanse sa intre la categoria:atat de prost, ca e bun, daca nu s-ar lua in serios atat de tare.Il astept sa se intoarca cu cosul plin de zmeure.

Kellan Lutz, tho...asta si cand joaca in animatii are grija ca ele sa nu depaseasca 5 pe imdb :)).

nightmare28 pe 05 Aprilie 2014 22:13
6.6/10??
cum frate 6.6??:O filmul asta este ca si autostrazile noastre....bagi milioane de euro ca sa iasa ce???o mare panarama??pierdere de timp!!!nu va uitati!
quintul pe 06 Aprilie 2014 21:59
sa nu cumva sa faceti gresala sa-l priviti!!!!
scenariu -incredibil de idiot! Doar atat: Zeita Hera este de acord si chiar recomanda ca musai Zeus sa o insele cu regina Alcmene pentru a se naste acel copil - cum l o chema ca ea oricum o sa i spuna Hercule! - cu siguanta scenaristii habar nu au avut de poestea pe care stim cu totii : Hera dusman e moarte a lui Hercule! in fine: sunt asteptatii mercenarii germani si alte asemenea bazacoii!
diaoguri - halucinante! banuiesc ca filmul a fost mai lung dar l-au scurtat la montaj altfel nu-mi explic frazele total fara sens!