Păreri The Last Samurai

Ultimul samurai

gigel vasile pe 01 Martie 2004 15:28
Nu l-am vazut,nici nu vreau.E un film de 2 lei !pa
lilliam pe 1 decembrie 2009 17:51
de unde sti ca e de 2 lei daca nu l-ai vazut ?? Asa cum au spus toti e un film f bun
mina95 pe 19 martie 2010 11:06
asa e lilliam de 2 lei e el ,,in nici un caz filmul
Sméagol-Gollum pe 22 Februarie 2004 10:43
Inca nu am vazut filmul...dar am vazut un trailer si pot sa spun ca e o vraja de film.Am vazut o scena de bataie si nu mi-a placut deloc.
mina95 pe 19 martie 2010 11:09
poi dak nu l-ai vazut dc comentezi ca un ......nu e vb numai de bataie si violenta e vb de ceva mai profund.....dar ce poti sti uh esti doar uh baiat(cred) care e atras doar de violenta si prostie k altceva nimic
Bubba pe 09 Februarie 2004 14:54
TOM CRUISE LOL.Ce cauta asta frate intr-un film ca asta.Credea ca e MI3??Singurul lucuru care mi-a placut la filmul asta a fost muzica.Nota 10 pt muzica din fim.In rest merita 3 stele de la mine dar Tom Cruise nici macar 1 stea.Au stricat filmul cu asta.Nu zic ca nu e actor bun dar pur si simplu nu se potriveste in filmul asta.Bye
PTK pe 20 Februarie 2004 23:49
japonezu' ala.. cum ziceati voi ca-l cheama.. merita oscarul. In rest, 'tutto gialo' la filmul asta, dar nimic extraordinar de memorabil. Normal ca mi-a placut si mie povestea si faza cu onoarea si mai ales fazele de lupta care m-au facut (la propriu) sa bag un 'warcry' din toti plamanii in sala la multiplex.. :) Pacat insa ca pute de la o posta de clisee hollywood-iene.. sfarsitul de ex. e cel mai bun exemplu.. cu discursul penibil al imparatului.. si cu tom crooze, care era musai sa se intoarca in bratele asiaticei.. de fapt, noah.. tre' sa fie ceva 'romance' ca sa placa filmul si femeilor, nu?? Concluzia-i ca am iesit destul de satisfacut din sala de cinema.. so go see it!
Ilila pe 09 Februarie 2004 11:22
Intr-ul fel superficialitate... cel care vrea sa stie mai mult decit ceea ce este prezentat in film va cauta in alta parte informatii despre 'Calea samurailor'.
lili22 pe 14 Martie 2018 00:02
Nu e genul meu, asa ca nu scriu prea multe.Ghicesti sfarsitul de la jumatatea filmului.Noroc ca a fost filmat in Japonia ,una din tarile pe care le iubesc.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 20:44
Parerea Mea Despre Acest Film O Gasiti Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
Iulidesprefilme pe 06 Martie 2013 20:09
Tom Cruise joacă aici un căpitan american angajat să modernizeze armatele japoneze. Capturat de samurai, învaţă să trăiască după legile acestora...Actorul şi-a meritat nominalizarea la Globul de Aur pentru rolul său...
KeykoYume pe 27 Ianuarie 2013 19:12
Exceptional
"What does it mean to be Samurai? To devote yourself utterly to a set of moral principles. To seek a stillness of your mind. And to master the way of the sword."
"This marks the longest I've stayed in one place since I left the farm at 17. There is so much here I will never understand. I've never been a church going man, and what I've seen on the field of battle has led me to question God's purpose. But there is indeed something spiritual in this place. And though it may forever be obscure to me, I cannot but be aware of its power. I do know that it is here that I've known my first untroubled sleep in many years."

Citatele acestea spun multe despre viata unui samurai: sa ai principii, tot ce faci sa faci pana la perfectiune, sa-ti gasesti linistea interioara...daca intr-adevar a mai ramas ceva din aceasta gandire in niponii de azi (fapt de care nu ma indoiesc) atunci… citeşte

tiberiu1 pe 28 Decembrie 2012 00:34
Off topic : Joaca acum league of legends si poti castiga 975 RP daca ajungi la level 10 ! Foloseste acest link : http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4f96afe569fac569553031
icb1 pe 27 Decembrie 2012 20:55
este un film foarte bun, dar nu tot atât de bun cum a fost The Shogun--un film genial
Este un film foarte bun, însă nu are drama excepțională din filmul ,,The Shogun", care-i o capodoperă! Desigur acest film se petrece mai t]rziu dec\t celălalt, dar pe alocuri mi s-a părut c-ar fi cam tras de timp. Nu-i clar cât de autentice sunt scenariile din film. Este un fel de ultimul mohican transpus în Japonia, neavând totuși intensitatea dramei și tragediei din shogun!
suporterU pe 13 Ianuarie 2024 15:39
Ultimul samurai
Un film extraordinar, consider a fi o capodoperă a genului aventuri și melodramă. Despre onoare, loialitate, dragoste și multe alte sentimente frumoase. Tom Cruise face un rol de nota 10. Am speranța că nu veti regreta minutele petrecute pentru a-l viziona. Scenă emoționantă din final cînd eroul nostru predă împăratului sabia samuraiului. Unii vor spune că e melodramatică și poate nerealistă însă mie mi-a plăcut mult de tot !
bloodthirst pe 07 Decembrie 2022 14:51
Un Shogun putin mai modern.
Un film bine realizat ce te tine cu sufletul la gura.

cezarica98 pe 24 Ianuarie 2022 20:45
Filmul este foarte bun, emotionant, dramatic, ne arată o călătorie magnifică în lumea samurailor, în cultura şi în modul lor de viaţă. Scenariul are în centru povestea unui om în cautarea linistii interioare, despre schimbare si determinarea de a lupta sa aperi ceea ce începi să iubești. ne arată sacrificiul unui popor în fața dusmanilor, calea samurailor si dreptatea pentru care acestia lupta si nu se tem de moarte. Tom Cruise si Ken Watanabe fac o interpretare de zile mare, scenele de lupta sunt extrem de sângeroase, peisajele si muzica au o contributie benefică peliculei. Film vazut si revăzut. Recomand.
alexreviews123456789 pe 09 Mai 2021 14:11
Superb acest film istoric, chiar mi-a placut, ii dau 10!!
carmen_angelus_romila pe 18 Septembrie 2020 11:37
Un film de o inalta factura actoriceasca, care te prinde si te captiveaza pe intreaga sa desfasurare, cu un actor, Tom Cruise in una din cele mai bune realizari ale sale.
costel_rinocerul_visiniu pe 23 Mai 2017 20:13
un film fff bun
pacat ca nu se mai fac asa filme..nota 10 . Pt ce i tineri ...sa nu piarda un asa film ..vizionare placuta !
Ciurila_Emanuel pe 24 Octombrie 2015 21:39
Capodopera !
Este un film istoric de exceptie, din toate punctele de vedere : actiune, locatie, actori, scenariu, si mai ales ca joaca actorul meu preferat Tom Cruise, in rolul capitanului Woodrow Algren . Ii dau nota 10 cu felicitari !!!!
danADAM pe 05 Septembrie 2015 11:52
Căutăm urgent
Căutăm urgent colaboratori part-time care vor să câștige bani în timpul liber, într-un proiect unic la nivel mondial. Oferim contract de comision. Pentru mai multe detalii, trimiteți mesajul PROIECT la adresa de email: iordanadam@yahoo.com
gicutzu pe 13 Noiembrie 2014 00:18
Un film foarte bun,Tom Cruise a jucat foarte bine,dealtfel majoritatea actorilor au interpretat rolurile foarte bine!
Andrei843 pe 07 Iunie 2014 17:09
Este unul dintre cele mai bune filme, daca nu chiar cel mai bun, cu Tom Cruise. Este extrem de captivant si spune intr-un mod superb si emotionant povestea samurailor. Nota 10 !
nick-azh pe 08 Februarie 2014 19:56
The Last Samurai Ultimul Samurai
Fara indoiala, un film genial, foarte emotionant, cu un scenariu perfect scris despre onoare si disciplina. Povestea, costumele, muzica sunt exceptionale si interpretarile deasemenea. Desi nu m-am declarat pana acum un fan Tom Cruise, dupa ce l-am vazut in acest film, in "Vanilla Sky" si in "Interview with the Vampire" cu siguranta si-a gasit un loc in top 10 actori favoriti. Ken Watanabe deasemenea captiveaza prin interpretarea sa iar finalul filmului este perfect! Desi dureaza 2 ore a reusit sa ma tina atent de la inceput pana la sfarsit, traind actiunea alaturi de personaje. Nota 10+
vovin pe 24 Octombrie 2013 18:55
excelent!
Un film superb. Mi-a placut din toate punctele de vedere. O foarte buna si interesanta lectie de istorie, prezentata intr-un mod frumos si romantic. Un film care nu trebuie sa lipseasca din cultura noastra generala, chiar si din prisma subiectului istoric pe care il abordeaza, si din care cu totii avem de invatat ceva foarte important - vedeti-l si veti intelege
Jengulici pe 28 August 2013 15:58
Maestros!
Un film care te va lasa la final cu un sentiment aparte, imposibil de explicat in cuvinte.O calatorie magnifica in lumea samurailor, in cultura acestora si in modul lor de viata (way of the samurai), prezentandu-ne principiile dupa care acestia se ghideaza (bushido).Regia este de calitate, la fel si acting-ul, Tom Cruise face un rol foarte bun, dar mai bun decat el il gasesc pe Ken Watanabe, care m-a impresionat.Soundtrack-ul este si acesta laudabil, dar in opinia mea, punctele forte ale acestui film sunt cinematografia si scenariul; o cinematografie de nedescris, cu peisaje mirifice si scenariul de inalta clasa, foarte bine gandit si realizat, parca pe undeva inspirat din romanul Shogun. In concluzie, un film de vazut, pe care il recomand tuturor.Vizionare placuta!
Kanedel pe 31 Ianuarie 2013 21:09
Foarte,foarte bun
Nu stiu de ce,insa,inainte de a-l viziona,ma gandeam ca o sa fie foarte bun,si chiar asa a si fost.Ai ce invata de la acest film...,ce nu mi-a placut este ca la un moment dat se dramatizeaza prea mult,este singurul minus pe care il dau,insa per total,filmul are calitate mare.Sunt niste schimburi de cuvinte care mi-au placut: copilul:"ai sa fi impotriva alor tai?",Algren.":Da" copilul:"De ce?" Algren:"Pentru ca vin sa lupte impotriva a ceea ce am ajuns sa iubesc"(nu stiu daca am reprodus chiar corect).Demnitatea,curajul,iubirea,sunt trasaturi pozitive ale caracterului uman,ce le regasesti in film. Mai observ, ca, americanii,inca de pe atunci,isi bagau nasul in treburile altora. .Aaa...si am uitat inca ceva:muzica din film:minunata.
herleaflorin pe 28 Decembrie 2012 01:21
bun filmul o adevarata drama parca e un Avatar in sensul in care Capitanul Woodrow Algren invata cultura samurailor asa cum Jake Sully in Avatar invata cultura si traditiile Navi iar batalia de la final a fost splendida merita nota 7 si toate oscarurile
Ghemot pe 15 Octombrie 2012 17:12
Mi-a placut. Foarte frumos filmul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CazaGio pe 13 Octombrie 2012 11:58
Un film deosebit, foarte bine realizat
Mi-a placut felul in care este prezentata cultura samurailor, traditiile, modul lor de viata, disciplina care ii defineste... o productie despre onoare, curaj, dragostea fata de vechile traditii. Il recomand tuturor
isy22 pe 05 Septembrie 2012 01:59
Capodopera
Un film extraordinar ! urmaritil cu incredere . La acest film chiar nu m`am putut plictisii de obicei la alte filme hai ca ma mai lua somnul dar la acesta chiar de loc ! Un film foarte frumos !!!
Tyybi1 pe 22 August 2012 16:22
Acesta este unul din cele mai buna ale lui Tom Cruise. Merita vizionat.
Srdjan pe 16 August 2012 20:30
Joaca surprinzator de bine Tom Cruise, un actor care mie, sincer, nu-mi prea place
k-rissa pe 10 August 2012 17:47
unul din cele mai bune filme vazute de mine!.....................
matew10 pe 10 August 2012 14:07
Filmul vorbeste despre onoare, datorie si un spatiu exotic nipon unde societatea era bazata pe reguli, ranguri si demnitatea de a lupta pentru pamanul mostenit din generatie in generatie si mai ales dorinta de a lupta pentru seniorul tau caruia i-ai jurat credinta. Pe principiul - o societate veche, inchisa nu va accepta prea usor sa se adapteze noilor curente moderniste - aici, in special, in domeniul armelor, ofera linia principala pe care se bazeaza aceasta epica aventura-razboi ce nu trebuie ratata.
alex_93 pe 12 Iulie 2012 02:54
Capodopera
Rar vezi o armata,inferioara numeric,dar care sa cuprinda samurai loiali spiritului lor razboinic care sa confrunte o armata superioara numeric si avamsata tehnologic,dar care depinde doar de puterea armelor de foc.
Un tip de batalie intre adevaratii oameni si "roboti".Traditie vs Modernism

Apoi,m-a impresionat ca nu s-a facut propaganda americana.E remarcabila tranzitia protagonistului de la un capitan american nemilos,crud ,invadator si marlan la o persoana disciplinata,un erou care sa se identifice cu poporul japonez,gata pentru a-si da viata aparand adevarata cultura a unui popor strain lui.

DiCaprio21 pe 01 Mai 2012 00:55
un film foarte emotionant . mie unu mi-a placut mult acest film , tom cruise joaca foarte bine . merita vazut pe deplin.
Number11 pe 16 Aprilie 2012 18:59
super tare
Cel mai puternic moment din film e atunci cand el era beat si striga SAKEEEE, un pic mai era si plangeam, mai mult mi-a placut de Ken :D
Ioana_ngr pe 15 Aprilie 2012 03:10
este filmul in care Tom Cruise a jucat cel mai bine din tot sirul de filme in care a interpretat diferite personaje. Un film despre onoare, curaj, o capodopera a cinematografiei. Merita vazut din nou si din nou...
MitSaip pe 09 Februarie 2004 10:17
Slabutz film...ce joc bun al lui Tom?...:-)
Ma asteptam sa se puna accent adevarat pe traditia Japoneza ...
Este mult sub valoarea filmului " The Hero"...
Un film ce trateaza idei profunde cu superficialism...

tudorjurgiu pe 10 Februarie 2004 21:24
Inca de cand am vazut afisul stiam ce fel de film va fi. Idee buna dar superfolosita. Traditia vs modernitate, la naiba ca deja stim tot despre tema asta. dar nu e nimic daca macar din vechile tipologii americane se iesea un pic. Nici un tip de personaj pe care sa nu-l mai fi intalnit in alte filme. sa nu mai vorbim de relatiile intre ele. Algren si micul japonez, brad pitt si dalai lama, si mai sunt. partea cea mai buna a filmului o constituie iarna petrecuta de el in satul japonez. atmosfera creata super, dialoguri spre surprinderea mea chiar bune uneori si tenta de umor relaxanta in contrast cu momentele mai tensionante. scene de lupta bine realizate insa eroismul asta dus la sacrificiu suprem e deja un cliseu asa ca pentru ca sa iasa ceva bun trebuie gasit ceva original sau regizat maiestruos ( vezi Braveheart ) clisee eroice insa are el ceva ce itzi ridica parul pe maini chiar si a… citeşte
2Pirates2 pe 4 august 2010 13:37
O parere foarte buna bv tie.
robbiex2 pe 19 Septembrie 2010 16:01
Văzut a doua oară la calitatea HD.Mă aşteptam la ceva mai extraordinar..din moment ce are o notă aşa bună pe imdb.Destul de bun filmul, dar cam puţină acţiune..nu m-a dat pe spate.Remarcabil totuşi rolul lui Tom Cruise
Dominic pe 15 Februarie 2004 14:25
Mha filmu e mishto....dar nu a fost asha cum am sperat...ma gandeam la un Sf...ceva mai tare...cu efecte speciale......cu alea alea,dar nu a fost sa fie...shi nu e cum zice Bubba..Tom Cruise se incadreaza beton in personaj...iar dak a vazut filme cu el ishi va da seama ca asha e...cine vroiai sa fie Laurence Fishburne...sau mai bine Will Smith....are o tema mishto fimul....o ecranizare perfecta...coloana sonora e dragutza..insa filmu e nasol deoarece actziunea se petrece in trecut shi in Japonia..asta e parerea mea...insa filmul ishi meriata stelutzele
bill_the_butcher pe 15 Iunie 2003 01:49
sper ca acest film sa-i aduca lui tom cruise oscarul care-l merita. am vazut trailerul. pare film de oscar.
Giulianodirt666 pe 08 Mai 2021 17:38
Bunișor.Nu pot să spun exceptional pentru că nu sunt pentru filmele romanțate cu parfum de poveste.Contine cateva adevaruri istorice: revolta samurailor,dotarea armatei chineze cu puști și mitealiere,interesele politice etc. Cruise face un rol bun, atat cât se poate pentru un erou pozitiv intr-o poveste utopică cu americanul chinuit de amintirea crimelor asupra indienilor nativi și samuraii poeți care își respectă și chiar ,educă dusmanii.
6 cu felicitări și coroniță de coceni!

cosmin_kedii pe 15 Martie 2012 17:14
Frumos proiectat, inteligent scris, acţionat cu convingere
lucirlv pe 18 Martie 2010 00:51
un film foarte bun ,lam vazut de cel putin 5 ori,ma impresionat foarte mult acest film,actiunea,povestea, efectele,actorii,regia, este foarte bun filmul
GBooya pe 03 Martie 2010 23:57
Nu mai stiu daca mi-a placut tare filmul sau nu,stiu sigur ca nu mi-a displacut.
Insa scriu aici pentru ca Way of life a lui Hans Zimmer de pe coloana muzica a filmului FACE TOTI BANII!

ATUDORI CRISTIAN pe 24 August 2004 01:26
Este cel mai frumos fil al lui reusit si mia placut cum a jucat in tot deauna nu are nimeni darul lui de a juca asa de frumos II UREZ MULT NOROC IN CONTINOARE VAM PUPAT PA PA SAU CUM SE ZICE LA NOI AICI CEEAO
CIPRYX pe 15 Februarie 2004 20:28
Filmul e bine realizat, e impresionant iar Tom Cruise joaca bine, un foarte bun actor de altfel.Singurul lucru care se putea imbunatati este regia.In rest totul a fost bine pus la punct.
costel_rinocerul_visiniu pe 23 mai 2017 20:17
regia ? dar ce ai vazut ..frate ? cumva esti si tu ..regizor ? :))))))))
Matrix pe 26 Ianuarie 2004 21:36
Nu stiu exact sa va spun ce-i lipseste acestui film care putea fi un mare eveniment, poate regia (imi aminteste atat de mult de Legendele toamnei).
O poveste minunata care nu conteaza ca este atat de previzibila (dupa 20 de minute cam sti cum va decurge filmul), scene de lupta excelent regizate (un plus pentru batalia finala de 20 de minute de macel curat) si un mare actor, bineinteles ca nu Tom Cruise ci Seizo Fukumoto, un Laurence Fishburne japonez.
Un film un pic cam lent si putin cam lung, dar nu plictisitor.
Merita vazut!

Matrix pe 15 iunie 2003 01:49
Pana la urma am aflat cum il cheama pe samurai, Ken Watanabe (nu cum am scris mai sus) si sper sa castige Oscarul.
_old_navy_ pe 21 Decembrie 2003 12:14
de cand am vazut afisul pe net l-am cautat sa-l vad... asa ca l-am vazut... 5 stars ! super tare ! cat apropo de Oscar ... mari sanse ! :))