Păreri The Hobbit: The Desolation of Smaug

(2013)

Hobbitul: Dezolarea lui Smaug

Infinity pe 23 Decembrie 2013 00:38
The Hobbit - The Desolation of Smaug (2013)
De aceasta data, avem parte de mai multa actiune, de personaje noi si, intr-un final, de Smaug. Se face foarte bine legatura si cu cealalta trilogie, uneori chiar si prin micile detalii. Nu lipsesc peisajele care iti taie respiratia, efectele speciale care sunt de-a dreptul impresionante si nici viziunea magica a lui Jackson in ceea ce priveste personajele din film si modul in care au fost create. Finalul... Epic! Mi-a placut enorm. Il recomand in format IMAX 3D. Nota 10.
DarkAngel2013 pe 12 Septembrie 2013 21:14
De ceee ????
De ce naiba ii dati nota la film daca nu la-ti vazut ??? M-am amuzat cand am vazut notele de 10 si 9 :)) Spuneti-va doar parerea si cand vedeti filmul ii dati si nota !
Nienor pe 1 octombrie 2013 11:57
Astazi fiti pe faza. Apare al doilea trailer al filmului. Ora Romaniei: http://www.timeanddate.com/worldclock/fixedtime.html?msg=The+Hobbit%3A+The+Desolation+of+Smaug+Trailer&iso=20131001T14&p1=1234
bia_sk pe 16 Decembrie 2013 19:54
Partea asta a filmului a fost ca un fel "sa mai bagam ceva pana la ultima parte",foarte multe faze si actiuni care nu se leaga intre ele parca erau puse acolo pentru a mai lungii filmu la 2 ore,ce este nou ? aproape nimic,elful cu zana lui roscata si bisnitarul cu pesti.Ce pot sa spun nu se compara cu prima parte a Hobbitului,nu a fost mai deloc suspans,luptele ce s-au dat in partea asta au fost mai mult intre cei 2 elfi si orci ce trimiteau sageti in stanga si in dreapta.Iar la sfarsitul filmului,smaug dispare in ceata si finish la fel ca la partea intai,reactia din sala a oamenilor la sfarsit a fost : pffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff,la fel se termina?
cioli_ciolo pe 16 Decembrie 2013 09:35
Bun spre foarte bun.
Am fost ieri sa vad acest film la IMAX. La prima reprezentatie adica la 14.10. Am ramas surprins ca in jurul orei 13.30 nu mai erau libere decat primele doua randuri. Asadar in loc sa alegem 3D-ul normal (de care suntem foarte dezamagiti, cel putin la afi cotroceni) am preferat sa-l vizionam clasic in 2D. S-a vazut impecabil. Despre film numai de bine. Incepe excelent...cel putin prima ora este un deliciu. Apoi mai scade un pic din intensitate. Filmari impecabile, dinamice, umor, atentie la detalii. De efecte speciale nu mai vorbesc, sunt la nivel inalt. Isi merita nota. Totusi niste minusuri as acorda urmatoarelor aspecte:
- scena cu orasul oamenilor prea lunga si oarecum inutila
- faptul ca dragonul vorbeste....
- lipseste aceea doza de mister din stapanul inelelor...
In rest meritta vazut fara probleme.

AeroX pe 16 decembrie 2013 10:05
Nu e un nonsens ca un dragon să vorbească într-un film Fantasy.
VIBERS pe 26 decembrie 2013 21:39
Pt mine toata vorbaraia aia de cel putin 40 de minute mi s-a parut absolut inutila si extrem EXTREM SI al dracului de PLICTISITOARE si nu sunt singurul..Filmul, am mai zis-o si o zic din nou a fost O.K dar vad ca se merge pe aceeiasi idee de prea multa maimutareala si ca iti da senzatia ca filmul este pt copii de pana in 15 ani si nu pt adulti.Nu tre sa gandim cu totii la fel si sa ni-l bagam pe gat ca este SUPERB ca se respecta cartea ca bla bla bla.Pe mine putin ma intereseaza cartea, vreau sa fie filmul bun.Si hai sa nu il comparam cu L.O.T.R ca este distanta ca de la cer la pamant.Filmul a fost foarte mult lungit si rezultatul a fost o mare plictiseala.Facem pariu ca nici asta nu ia vreun premiu Oscar la fel ca si precedentul, chiar daca a fost mai bun asta d.p.m.d.v.Oare de ce L.O.T.R a avut atatea premii si toate partile chiar.
deco20 pe 04 Noiembrie 2013 00:55
...
mult a fost putin a mai ramas...abia astept premiera
Akatzuky pe 12 Martie 2013 13:49
Il asteptam sa apara! Sper sa nu se faca amanari .
CazaGio pe 16 Decembrie 2013 23:13
Pur si simplu magnific
Cu siguranta aceasta productie se afla in top cinci filme vazute de mine, alaturi de prima parte a trilogiei ,,Hobbitul" si trilogia,, Stapanul Inelelor"... efectele speciale au fost grandioase, iar modul in care Tolkien in cartea sa si mai apoi Peter Jackson in film au gandit actiunea si povestea in ansamblul sau a fost pur si simplu genial; referitor la actori, toti mi s-au parut nemaipomeniti, dand viata personajelor intr-o maniera exceptionala, vocea lui Benedict Cumberbatch fiind perfecta pentru o creatura atat de fioroasa si mortala cum apare in productie dragonul Smaug. In alta ordine de idei dincolo de munca si talentul nemarginite ale regizorului si protagonistilor, de bataliile care au loc pe parcursul derularii actiunii, felul in care se termina filmul iti creeaza o si mai mare dorinta de a astepta cea de-a treia parte a trilogiei, ceea ce este nemaipomenit... In concluzie,va… citeşte
TinRin pe 15 Decembrie 2013 23:02
M-am bucurat de partea a II-a a Hobbitului dar m-am intristat ca mai urmeaza doar partea a III-a
Pe bune acum, atmosfera de poveste nu stiu sa fi fost atat de fain ilustrata precum o vendem in Hobbit. Este atmosfera pe care o astepti in preajma Sarbatorilor de iarna, atunci cand stai in casa langa bradul tau si privesti afara, prin nameti... dar de fapt minte iti zboara spre taramuri de poveste. Cui nu-i plac povestile, sa nu mearga la Hobbit. Eu mai merg odata, la matineu, atunci cand a trecut valul de cinefili dornici sa il vada... pentru ca este foarte buna aceasta a II-a parte.
SerenaAnderson pe 14 Decembrie 2013 22:19
tell me why
Mult mai bun decât primul... De ce naiba trebuie să aibă review-ul minim 50 caractere?
Midori pe 22 Noiembrie 2013 23:00
de abia astept filmul acesta!!
prima parte a fost super! e un univers superb regizat.
e filmul pe care astept cel mai mult sa-l vad

Acoloundenudoare pe 01 Septembrie 2013 03:21
Orlando
Orlando Bloom o sa faca acest film minunat, fara nicio indoiala
Nienor pe 10 Iunie 2013 11:09
Fiti pe faza ! Trailerul apare maine !
Trailerul apare maine, 11 iunie, cu o zi mai devreme decat data anuntata initial. Nu-l pierdeti. Uitati aici un link : http://www.timeanddate.com/worldclock/fixedtime.html?msg=%22The+Hobbit%3A+The+Desolation+of+Smaug%22+trailer!&iso=20130611T10&p1=137
Abia astept !

alex998 pe 21 Decembrie 2012 15:15
Sper sa fie la fel de buna ca prima parte sau poate chiar mai buna
PaRaDoXflorin pe 9 ianuarie 2013 18:07
Toti speram asta...in prima parte a fost putin plictisitor inceputul, dar cand au trecut la actiune a fost genial...sper sa fie mai buna partea 2 decat prima!
MikkaelWolfganger pe 13 Decembrie 2013 21:47
Un Hobbit care se ridica la inaltimea Stapanului.
pitzu1979 pe 12 Iunie 2013 20:35
bun film
doresc mult film si bun actori ?abia astept sa vad?
P.J. pe 02 Ianuarie 2013 17:13
Primul the Hobbit a fost genial,asa cum doar Peter Jackson poate sa il faca.Abia astept si the Desolation Of Smaug,cred ca va fi foarte tare.Sper ca Smaug sa arate bine =))
miss_amelie pe 13 Decembrie 2012 11:05
efectiv mi-au dat cu firma in cap cand am auzit ca sunt 3. abia asteptam sa ma duc sa il vad, acum trebuie sa mai astept 2 ani pentru toata povestea. bine ca am cartea :)
yasmine_kiss pe 06 Noiembrie 2013 23:51
iubesc acest film si admir enorm munca lui PETER JACKSON!
6Patronul9 pe 29 Octombrie 2018 13:06
Savuros
Acesta este fara indoiala cel mai bun din trilogie.Ia tot ce a fost mai bun la "An Unexpected Journey" si il imbunatateste.Mi-a placut mult Luke Evans in rolul arcasului Bard,iar Benedict Cumberbatch face un adevarat spectacol ca Smaug balaurul.Este probabil cel mai frumos realizat dragon vazut vreodata pe ecrane.Arata chiar mai bine decat cei din Game Of Thrones.Un film excelent,de vazut si revazut !
mihnea_aspru95 pe 29 octombrie 2018 14:55
Singurul Hobbit la care am fost la cinema, foarte bun. Dar ceva mai mult mi-a plăcut O Călătorie Neașteptată (2012). Acum a treia parte e cam șvaițer, e slăbuta... CGI prea muuult (și de cam proastă calitate la ce buget a avut), efectele vizuale au fost mai bine făcute în astea două părți. Păcat că Peter Jackson n-a reușit să facă cu adevărat o trilogie excepțională ca Lord of the Rings, dar și așa trilogia Hobbit (cel puțin filmele din 2012 și 2013), au voie să intre în seria Pământului de Mijloc.
chiba_florin pe 13 Aprilie 2015 20:25
Deci wow ...
Când credeam că le-am văzut pe toate apare aşa ceva ! M-a lăsat mască ! Chiar că imaginaţia e un lucru minunat, iar dacă avem cine să o pună în adevărata ei valoare. Fără îndoială te lasă fără cuvinte !
SilverKnight pe 24 Martie 2014 00:36
Mi-a placut foarte mult, atmosfera este de-a dreptul geniala! Reda cu succes taramul fantasy al lui Tolkien exact asa cum mi-l imaginasem citind cartile. 10/10 de la mine si astept cu nerabdarea partea a 3-a.
denisa_liza pe 04 Martie 2014 15:18
Cand am auzit ca se va face un film gen Stapanul Inelelor, m-am bucurat foarte mult.
ModeuS pe 23 Decembrie 2013 11:21
L-am vazut si eu si desi filmul are mult mai multa actiune nu mai are deloc acea atmosfera mirifica si acel atasament fata de personaje ca in seria LOTR si prima parte din The hobbit...mi s-a parut facut in graba si plin de clisee...este un film bun dar atat
Sweet_Samyra pe 05 Martie 2013 19:02
Piticii, Bilbo si Gandalf au reusit sa scape din Muntii Cetosi, iar Bilbo a gasit inelul. Toti isi vor continua calatoria pentru a recupera aurul din ghearele dragonului, Smaug.
monu pe 20 Martie 2014 16:27
L-am vazut si am fost placut surprins,aceasta parte este mai buna ca anterioara.
OldBoy28 pe 19 Martie 2014 12:04
!!!
Presupun ca este si o continuare dupa felul in care s-a terminat filmul !!!
legolas05 pe 19 martie 2014 16:44
Da,va aparea in decembrie anul acesta...pe 19.
Tiger_K1dutzzu pe 02 Martie 2014 18:21
Super
Super film,mi-a placut foarte mult.Efecte geniale.Nota 10
Mihai2508 pe 24 Februarie 2014 23:46
Foarte bun filmul
Pot spune ca este un film foarte reusit, da, sunt fan, insa filmul chiar exceleaza, la multe capitole, actiunea e buna, povestea interesanta, continuarea ok, coloana sonora impecabila ca de obicei, la fel ca si prestatia actorilor, iar efectele speciale, perfecte. In concluzie, un film asa cum multe ar trebui sa fie.
Vladutz9 pe 18 Ianuarie 2014 08:47
Foarte Bun.
Un film cu niste efecte speciale bine facute si o poveste la fel de buna.
Este putin mai bun decat prma parte,dupa parerea mea,insa astept cu nerabdare ultima parte(a3-a).Sper sa ma surprinda placut ! .

corina_constantin pe 17 Ianuarie 2014 19:31
Dupa parerea mea, este unul dintre cele mai bune filme la fel ca si trilogia Stapanul Inelelor.
catasmile17 pe 12 Ianuarie 2014 02:27
Foarte fain filmul. O continuare pe masura. Asteptam ultima parte :D
Hitek pe 10 Ianuarie 2014 22:04
Din ciclul 'Nu e, nu e, ca-n alti ani!'
Chiar aveam asteptari, mai ales ca prima parte reusise sa-mi starneasca curiozitatea, insa din pacate 'The Desolation of Smaug' pot spune ca a fost praf.
yo_dominic pe 04 Ianuarie 2014 19:13
Domi
este un film foarte foarte bun la fel ca si partea intai(doar ca asta a fost mai interesanta) ,iar cei care jignesc acest film inseamna ca nu stiu cu ce se mananca si ca nu va e locu ' aici SHUT UP
GeorgiaNNN pe 27 Decembrie 2013 02:00
about!
mi a placut filmul, a avut cateva faza mult prea SF, dar pot spune ca astept cu nerabdare continuarea, pt ca s-a lasat perfect asteptata!!! merita vazut 3D
LunguCatalin pe 25 Decembrie 2013 21:11
Ideea este ca deja s-a creat un gen pentru acest film. Acest film pe langa aventura si multa actiune, se bazeaza pe ceva propiu, altfel de personaje si situatii. Multora nu le plac astfel de genuri si concluzioneaza ca defapt filmul e slab.
Incorect, filmul este foarte bine realizat, cu efecte foarte bine puse la punct si cu un fir al evenimentelor inedit. Sunt curios cum va fi si a3-a parte pentru ca, momentan, acest film mi se pare mai bun ca seria "Stapanul Inelelor" , insa ultima parte va hotara totul.
Iubitorii de acest gen sunt obligati sa vada acest film .:))

andreitamas89 pe 24 Decembrie 2013 13:09
Captivant
Este un film realizat excelent! Actiunea m-a tinut captivat tot filmul. Conteaza foarte mult sa il vezi la cinema. Nu se merita sa astepti sa apara pe torrent sau alte porcarii. Recomand o vizita de 21 de lei la cinema.
O alta chestie interesanta mi s-a parut ca nu au incurcat povestile ci filmul a mers cursiv conform actiunii.

teddybearpictures pe 23 Decembrie 2013 22:14
Reusit intr-adevar
E un film foarte reusit, machiajele sunt bune, costumele sunt bune, dr mi-a placut cel mai mult vocea lui Smaug
mihai_bucur pe 20 Decembrie 2013 21:52
A fost un film destul de interesant,adevarat se focuseaza mai mult pe actiune decat pe prezentarea noilor locatii si altele,elfii au fost cam de umplutura...parca prima parte a fost mai fermecatoare,avea mai multa lumina...m-a fascinat intr-un mod pe care vroiam sa il experimentez din nou in cea de-a doua parte,dar din pacate acel aer de aventura combinata cu actiune pe care numai Tolkien a reusit sa il faca nu a mai venit...aparitiile lui Gandalf care este un personaj foarte important inca din trilogia LOTR au fost extrem de putine....actiunea s-a bazat 85% cred eu numai si numai pe incercarea gnomilor de a patrunde in cetatea care demult le-a apartinut lor..incercan sa o recastige din mainile lui Smaug,care m-a impresionat dar inca nu mi-am dat seama de ce...:-??. Ca sa nu mai o lungesc mult..pot spune ca filmul trebuie vazut,mai ales de fanii lui Tolkien...este interesant dar flerul… citeşte
africanus pe 16 Decembrie 2013 08:26
Dap, un pas inainte.
Intradevar a fost superb, filmul abundand in scene de actiune aproape peste tot, foarte inspaimantatoare mi s-au parut scenele cu paianjeni uriasi, oricum ar fi e bine sa te afli din nou pe taramul magic al lumii lui Tolkien,iti incarci bateriile, singura obiectie o am pentru finalul taiat asa de brusc, nu stiu de ce dar mi se pare deja un deja-vu, imi amintesc de LOTR cand In cele doua Turnuri Gandalf continua batalia cu Balrogul in Moria ce ramasese neterminata in Fratia Inelului, asa si aici cu Dragonul Smaug, dar trecand peste asta eu tot Stapanaul Inelelor il pun cap de afis deoarece sunt mai mature si mai pline de mitologie as putea spune...
P.S. acum iarasi un an de asteptare pana la finalul ce se anunta grandios.

anonymous.6229028630c4f pe 28 Decembrie 2013 21:52
salisadry pe 15 Decembrie 2013 01:39
sadry
Superb film !!! Trebuie vazut de oricine este o capodopera a filmelor, mai ales rezolutia si felul in carea fost reaalizat Smaug, dar si luptele in 3D. Absolut fabulos !
NechitaDaniel pe 14 Decembrie 2013 22:36
film super
frumos film , sunt cateva scene amuzante in film si actiune , is curios cand va aparea si partea a treia din film, merita sa il vede-ti
legolas05 pe 14 decembrie 2013 22:48
Va aparea la anul in decembrie,pe 17.
justmovie pe 14 Decembrie 2013 22:29
Prea frumos finalul!!!
Un film ce merita vazut din toate punctele de vedere...poveste,actiune,peisaje absolut totul este bine proportionat si te face sa il astepti pe al 3lea cu nerabdare
InvisibleTouch pe 14 Decembrie 2013 19:49
Nu m-a dezamagit deloc..superb filmul , chiar peste asteptari ( si au fost mari :D ) :X a meritat asteptarea din plin ! Cred ca a fost mai frumos ca primul, mult mai multa actiune si ce scene de lupta ... :X Absolut genial! Merita vazut cel putin 1 data , iar 3D-ul is a must ^^

P.S: Nu mi-a venit sa cred ca s-a terminat asa...intens pana in ultimele secunde si ce mult mai este pana anul viitor :-

crysteamyhay pe 17 Iunie 2013 20:18
The hobbit
Nu mai am rabdare cand ma gandesc ca mai sunt 7 luni cand e vorba de The Hobbit parca trece o vesnicie pana la aparitia lui deci nu am cuvinte sa spun cat de mult il astept :) sper sa intreaca asteptarile mele desi sunt sigur de asta dupa ce am vazut Traileru
silviuflorentin pe 16 Iunie 2013 10:02
tare prima parte astept sa vad si pe a doua vreau sa vad cum moare A
ngmar

silviuflorentin pe 2 ianuarie 2014 10:57
nisto a aparut partea a doua deabia astept sa ma uit
sannyuu pe 11 Iunie 2013 23:12
astept astept
Legolas :D păcat că nu vine și Aragorn, am înțeles că actorul nu vrea să joace
legolas05 pe 12 iunie 2013 00:03
Nu ca nu vrea sa joace,dar nu i se pare corect sa apara si Aragorn in film pt ca nu apare in carte.
Nienor pe 12 iunie 2013 09:42
Nici Legolas nu apare in carte, literalmente vorbind, dar relatia de rudenie cu Thranduil, tatal lui, a impus acest lucru. Sau ce spui de Tauriel care e un personaj inventat de PJ ? La data desfasurarii evenimentelor din "The Hobbit", Aragorn era inca prea tanar si inca nu-si facuse ucenicia, ca sa spun asa; nu devenise inca pionul important din "LOTR". Cat despre trailer, l-am vazut deja si ce pot sa spun ? EPIC !
theboos94 pe 21 Martie 2013 21:57
apre in aceasta luna tralerul?...................................................
legolas05 pe 22 martie 2013 14:20
nu cred ca apare luna aceasta,dar pe 24 Martie Peter va da niste detalii despre film
Ozzy77 pe 23 Ianuarie 2013 15:34
Și eu de abia îl aștept
Sunt curios să văd dacă producătorii pot face ceva și mai penibil decât primul film din serie. Deși, la cum îi văd, nu cred că ar trebui să am emoții.
În altă ordine de idei, cum naiba se pot da note unor filme care n-au apărut încă?

cosmin742000 pe 10 Decembrie 2013 01:18
Stie cineva cand se termina seria asta?.Intrebarea e retorica ,(adica nu necesita un raspuns) pt ca oricum vor urma ,alte superproductii, la fel de plictisitoare.
legolas05 pe 10 decembrie 2013 01:19
Sa inteleg ca ai vazut filmul de ai dat nota?
InvisibleTouch pe 14 decembrie 2013 19:55
Cosmin : Rid us of your stupidity :D :D :D asa pt cunoscatori ;;)
Go 1 2 3 4