Păreri The Hobbit: The Desolation of Smaug

(2013)

Hobbitul: Dezolarea lui Smaug

conyc pe 27 Decembrie 2013 12:34
propun ca fiecare sa-si spuna si varsta inainte de a lasa un comentariu.eu am 40 de ani.prefer sa vad inca de 10 ori Gladiator,Braveheart,The Patriot decat sa-mi pierd 3 ore la un film care aduce mai mult cu un joc de calculator.
VIBERS pe 27 decembrie 2013 18:06
Ai dreptate maxim in ceea ce ai zis aici numai ca ai exagerat foarte mult.Te-ai dus foarte mult in extrem fiindca te asteptai la altceva, si eu i-as da nota 1 in privinta unor faze din film.
vrajalex pe 31 decembrie 2013 21:03
marsi ba pl
Knot98 pe 25 Decembrie 2013 21:06
cel mai bun film al anului 2013
Este cel mai bun film iesit anul acesta in cinematografe!
Mi-a placut mai mult partea a 2-a decat prima parte
si sunt sigur ca al 3-lea va fi cel mai bun dintre toate!
Abia astept!

kalamity pe 29 decembrie 2013 15:44
mai degraba cel mai prost
xerses pe 29 Decembrie 2013 21:49
O realizare cinematografica excelenta, mai ales din momentul aparitiei dragonului.
VIBERS pe 29 decembrie 2013 22:12
Da intradevar deosbita cand apare dragonul.Dragonul intra in scena.Deosebita daca mai crezi in Mos Craciun da.
leo26 pe 18 Decembrie 2013 18:36
Asteptati.
Ma minunez cand vad cati copii cu alocatie sau fara au dat nota la acest film fara sa-l vada, ba 0 in capatani vedeti filmul si apoi dati o nota.
timea_racz pe 17 Decembrie 2013 15:12
mi-a placut ,are mai multa actiune,efecte speciale
gamblerrambler pe 23 Iulie 2016 14:30
Dragonul dezolat si nevorbit
Slab filmul. Mi-a placut doar orasul portuar si atmosfera medievala, si cateva personaje oleaca.

Dragonul nevorbit a prestat bine, dar e cam fatalau ca nu scoate flacari cand trebuie.
btw: cel mai prost sfarsit.
Peter Jackson ne arata semnul mijlociu, rontaind un morcov stiind ca comoara aceea ii va reveni lui dupa ce a facut trei filme dintr-o singura carte Hobbit si trei filme inspirata din trilogia LOTR (cate un film pentru fiecare carte , fiecare avand continut mai mare decat Hobbit). Tipic.
S-a renuntat la melodii si iepuri, dar s-au bagat scene cu hobiti bagati in butoaie care topaie .

Macar elfa roscata e focoasa! Dar o relatie romantica dintre o elfa si un pitic care mai si baga o replica ceva cu "ce are el in pantaloni"....bleah

AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 20:00
The Hobbit: The Desolation of Smaug
mihai_barbu pe 23 Noiembrie 2015 02:50
NO COMMENT! Clar m-a impresionat placut, n-am vizionat trailer inainte sau auzit de la altii asa ca m-a surprins cand Smaug a inceput sa vorbeasca :)), sincer nu ma asteptam la asta a fost ok filmul clar epic. Sa vaz cum e ultima.
rizea.alex70 pe 25 Mai 2015 19:59
Al doi-lea film al seriei The Hobbit pot spune ca se ridica cu adevarat la asteptarile mele...a fost plin de actiune,aventura si suspans...cu siguranta este peste primul...
omucuvaloare pe 17 Martie 2015 18:44
Kuhaylan pe 22 Ianuarie 2015 12:55
.....................................................
negrillah pe 21 Ianuarie 2015 21:44
cu muuult mai bun ca prima parte.abia astept sa vad si partea 3
radu3455 pe 07 Decembrie 2014 11:40
o continuare la fel de reusita ca prima parte,as zice mai captivanta cu actiune mai multa,efectele vizuale sunt de o calitate superioara,abia astept ultima parte nota 10
sergiumures pe 19 Mai 2014 01:40
da da da
In sfarsit ! Sant iubitorul genului...
Printre putinele filme SF din ultima vreme GANDITE !!! Are actiune, vrea sa spuna ceva,bine gandit, bine regizat, bine jucat. Imagini si efecte de milioane. Coloana sonora de exceptie... Bravo !

F83lorin pe 15 Mai 2014 19:49
Merita vazut!!
Aventura.....10,plus ca ne-a readus iubitele personaje din LOTR..Efecte speciale foarte bune.......Martin Freeman,Ian Mckellen,Orlando Bloom si Evangeline Lilly joaca impecabil,dar cel care trebuie sa primeasca toate laudele este Peter Jackson,El s-a gandit foarte bine sa-l bage pe Legolas(Orlando Bloom)in acest film,chiar daca in romanul lui Tolkkien nu este.Cu alte cuvinte Capodopera.Singurul film care se poate compara cu LOTR.
SAndrei2000 pe 16 Aprilie 2014 11:14
Este o continuare muult mai buna decat primul film!Partea asta ne afunda mai adanc intr-un basm deoarece problemele pe care le intampina cei 13 pitici si hobbitul in lupta lor de supravietuire dar si de a ajunge la destinatie aduce suspansul si momentele culminante.
Hobbitul Baggins e la datorie si de data aceasta si face "cam toata treaba" echipei care intra involuntar in primejdii;la sfarsit prietenul nostru Bilbo este pus in dificultatea de a captura/fura piatra magica din apropierea dragonului/Smaug!
Atatea creaturi mitice intr-un singur film nici ca exista iar cartea scrisa pare banala pe langa senzatia 3D si efectele speciale care nu puteau fi imaginate mai bine de atat!!!

In genral un film exceptional caruia ii astept cu drag si nerabdare continaurea...

tudiqu pe 12 Aprilie 2014 16:07
Acesta nu a facut decat sa ridice stacheta primului.
Il astept cu nerabdare pe ultimul din trilogia aceasta.

AndreBlack pe 06 Aprilie 2014 22:53
Chiar mai bun decat primul film . Desigur are mult mai multa actiune , efecte speciale etc. , dar si personajele sunt mai complexe si mai multe . Smaug arata foarte bine . Astept cu nerabdare ''There And Back Again'' .
PS : Foarte frumoasa si melodia filmului ''I See Fire'' interpretata de Ed Sheeran . Aduce un plus filmului .

Sorin87 pe 02 Aprilie 2014 14:25
The Hobbit: The Desolation of Smaug este un film de nota 10 din toate punctele, imi place ca o sa mai fie o continuare si abia astept sa o vad.
Tyybi1 pe 23 Martie 2014 22:17
A fost bun, dar nu se ridica la rangul unei parti din The Lord of the Rings. Pare prea mult prelucrat pe calculator.
gossipgirl17 pe 20 Martie 2014 23:53
Un film bun,efecte bune.Mi-a placut mult cum a fost realizat Smaug.Dar totusi,parca ii lipseste ceva...Recomand cartea!!!
CINEFILUL DE SERVICIU pe 09 Martie 2014 18:28
The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013) | Cinefilul de Serviciu
[...] : IMDB  RottenTomatoes  Metacritic  Cinemagia  Cinemarx 2013-12-14 gab0nne window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { function [...] citeşte
Rippa pe 07 Martie 2014 17:17
genial
Sequelul reprezintă un evident pas înainte faţă de prima parte a noii trilogii, în primul rând pentru că nu mai pierde vremea prezentând personajele. Adio festinuri de 15 pagini de scenariu şi voice over-uri interminabile, acum e timpul pentru acţiune! Bilbo (Martin Freeman) şi cei 12 gnomi conduşi de Thorin (Richard Armitage) se apropie de destinaţia lungii lor călătorii: Muntele Singuratic, ale cărui măruntaie pline de giuvaeruri sunt acum sălaşul giganticului Smaug, dragonul ce a gonit neamul gnomilor din fantasticul lor Erebor, sortindu-i unei vieţi de rătăciri prin Pământul de Mijloc. Alături de gnomi, Gandalf are parte şi el de o provocare: Dol Guldur pare a fi punctul central al unei răspândiri a răului, iar matusalemicul vrăjitor trebuie să descopere ce ameninţare se ascunde în măruntaiele fortăreţei.
AllyasD pe 23 Februarie 2014 13:41
Not fair
Nota 8.8 ? Dao-n masa Romania , da-on masa !

oiuhbiuo8o7gv8o7gv8uogv6ug6uvcf

nick-azh pe 09 Februarie 2014 23:05
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Probabil cel mai bun film din 2013.Hobbitul 2 a fost demential,mult mai bun ca prima parte (care a fost si ea extraordinar de frumos realizata) , the Desolation Of Smaug sparge orice tipar si stabileste standarde noi in lumea filmelor.Efectele vizuale sunt mai mult decat perfect facute,personajele mi-au devenit din ce in ce mai simpatice,coloana sonora e foarte frumoasa,iar momentul in care Sauron i se arata in adevaratele sale culori lui Gandalf pentru prima data mi-a facut pielea de gaina.Nu ezitati sa il urmariti la cinema cat mai aveti timp.NOTA 9+.
catalin5899 pe 08 Februarie 2014 20:23
Pacat
Acest episod a STRICAT seria filmelor din care face parte
cosmin_kedii pe 23 Ianuarie 2014 09:52
În general , ca o continuare , filmul este interesant , cel puțin pentru a afla cum gnomi au ajuns la castel .Desigur , trei ore în opinia mea , un pic prea mult pentru evenimentele descrise aici : ar fi fost posibil evenimentele din film sa fie mai scurte , sau chiar mai bine - mai interesant pentru a descrie .
XxRedBullxX pe 23 Ianuarie 2014 04:05
The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)
EDIT.......................................................................
Doar.Sucre pe 06 Ianuarie 2014 22:43
Parerea mea!
Ceva in fiecare zi! more more! Share sa umplem lumea!

GALD pe 05 Ianuarie 2014 19:21
Am adormit - oare de oboseala?!
Am vizionat din nou prima parte pentru a reintra in spiritul filmului, insa ....am adormit. Am sa mai am o tentativa de a-l vedea pana la final ... pana atunci ... insemna ca nu m-a satisfacut pentru a ma tine treaz. Oare i-a lipsit actiunea? Oare au inceput sa se incalceasca pre mult ideile? Oare s-au incurcat pre mult in detalii si n-au urmat firul principal al naratiunii?
Mi-e rusine sa-i dau nota mai mica - poate mie ca eram obosit!

edward_legolas pe 05 Ianuarie 2014 14:53
Un film bun,merita vazut . Seamana cu Stapanul inelelor foarte mult, de aceea ii cam scade din valoare ,mai pe scurt nu are originalitate
jon123 pe 04 Ianuarie 2014 22:16
160 minute pierdute aiurea, au inceput sa le lungeasca si or sa scoata 100 de contiunuari. nici pe sfert nu se compara cu lord of the ring,
sergyo7 pe 30 Decembrie 2013 10:25
Format 3d
Am vazut filmul in format 3d in cinematograful dun baia mare si m-a dezamagit profund. Mai mult de jumatate din film se petrece noaptea si nu se vede nimic interesant la 3d. Si ca sa fie si mai penal o mai lungesc si cu partea 3-a.
nicoux pe 30 Decembrie 2013 10:16
Aventura continua cu un pic mai mult antren si actiune ceea ce face ca cele 160 de minute sa treaca pe nesimtite. Mai bun.
florea69 pe 29 Decembrie 2013 13:49
l-am vazut imax 3d,si pot sa spun ca a meritat,filmarea mi se pare extraordinara,povestea la fel,ce nu mi-a placut a fost partea cu dragonul care dupa parerea mea a durat extraordinar de mult
Macabru pe 24 Decembrie 2013 14:44
Tocmai ce l-am vazut si eu Duminica. E un film bun, tinde spre foarte bun. E pacat ca multi aleg sa-l compare cu Lord of the Rings (care evident e mai tare), si nu critica/lauda filmul in sine (poveste, efecte, etc), nu in comparatie cu altceva. Ultima parte sigur va fi cea mai tare, la cum s-a terminat asta. Pana atunci, cam un 8.0, 8.5 pentru Desolation of Smaug.
Blog de Carte pe 21 Decembrie 2013 20:18
Hobbitul: Calatoria continua
[...] The Desolation of Smaug il re-aduce in peisaj (si ce peisaj!) pe Legolas, parca mai incruntat decat il tineam eu minte, dar capabil sa faca fata de unul singur unei armate de orci. Acest de Van Damme al elfilor chiar incearca la un moment dat un semi-spagat epic, pe capetele a doi gnomi, aflati in doua butoaie ce plutesc pe un rau involburat, in timp ce ii casapeste pe orci cu sagetile sale care par teleghidate. [...] citeşte
Postmodern pe 17 Decembrie 2013 10:22
The Hobbit: The Desolation of Smaug – Drumul spre casa nu a fost niciodata atat de complicat | Postmodern
[...] doar pentru a fi readuse în poveste când ți-o dorești mai puțin. În plus, The Desolation of Smaug renunță aproape complet la umorul ce a dominat prima parte a trilogiei și acest lucru se simte [...] citeşte
ha.drian pe 14 Decembrie 2013 16:33
recomandare
cum e mai bine de vazut? HFR 3D sau IMAX 3D? l-a vazut cineva in ambele versiuni?
legolas05 pe 14 decembrie 2013 19:09
nu l-am vazut,dar din cate am inteles in HFR 3d e mai bun,da poti sa le vezi in aman2 daca vrei
AeroX pe 14 decembrie 2013 21:08
Dupa parerea mea e mai bine la HFR. 3D-ul are o calitate mai buna, chiar daca in anumite momente ti se va parea pur si simplu ca se misca cam rapid unele cadre(de regula cele in care au loc miscari lente, insa in cele care au loc rapid se vede clar o imbunatatire a claritatii).
CINEFILUL DE SERVICIU pe 14 Decembrie 2013 12:05
The Hobbit : The Desolation of Smaug (2013)
Peter Jackson, care apare chiar în prima secvenţă, muscând dintr-un praz, continuă disperat goana după banii celor care încă mai cred că The Hobbit joacă în aceeaşi liga cu LOTR, adăugând alte 2 ore juma’ la ecranizarea cărţii de 300 pagini a lui Tolkien. Dacă cu primul Hobbit s-a pus accentul până la exasperare asupra … Continue reading → citeşte
Koolhunt.ro - Vezi Bucurestiul cu alti ochi pe 12 Decembrie 2013 14:30
The Hobbit: The Desolation of Smaug – It crawls, it creeps, it’s… Smaug!
[Titlu in limba romana: Hobbitul: Dezolarea lui Smaug]
- scenariu: 7/10
- montaj: 9/10
Nota IMDb: 8.9/10
Regie: Peter Jackson
Actori: Ian McKellen, Martin Freeman, Orlando Bloom, Richard Armitage, Evangeline Lilly
An: 2013
Genul: fantastic, actiune
In partea a doua a trilogiei inspirata din romanul omonim al lui J.R.R. Tolkien, Bilbo Baggins, alaturi de respectatul vrajitor Gandalf, plus alti cativa camarazi, pornesc intr-o aventura noua, manati de simtul onoarei si de datoria fata de memoria strabunilor, al caror taram a fost cotropit de un dragon malefic. Insa in drumul ... citeşte

Blog de Carte pe 28 Noiembrie 2013 07:43
Harta interactiva pentru Pamantul de Mijloc
[...] Postat de MissValery Thursday, November 28th, 2013 Nu mai este mult pana la lansarea filmului “Hobbitul: Dezolarea lui Smaug”, dar pentru aceia mai nerabdatori dintre voi, Google si creatorii filmului au lansat o harta [...] citeşte
Andrutza100 pe 06 Iulie 2013 14:59
A picat cam naspa perioada cand ruleaza filmul la cinematograf..dar asta este cat timp filmul este mai mult decat bun..iar cat timp l-ai vazut pe cel anterior esti super curios sa vazi ce se va intampla..ABIA ASTEPT SA APARA!!!
legolas05 pe 6 iulie 2013 20:41
Pai este foarte buna perioda sarbatorilor de iarna pentru un film.
crome pe 01 August 2023 23:36
Peste primul din serie ,curios sunt cum o sa fie cel de al treilea.
Smrs pe 27 Februarie 2022 03:06
Același tipar plin de aventură și neprevăzut în misiunea gnomilor de a recuceri muntele regelui. Creată ca un preambul al Stăpânului inelelor, sau ca o completare paralelă cu acțiunea purtată exclusiv pe rolul lui Bilbo, rămân la părerea că e mai ok seria inelelor și destul de completă. Așadar, e suficientă nota 8.
carmen_angelus_romila pe 01 Octombrie 2018 11:47
Povestea piticaniilor noastre fantastice, dar deosebit de simpatice, continua intr-o lupta necontenita inpotriva raului ce atenteaza la viata lor, si redobandirea teritoriilor invadate de personaje malefice.
MrHolmes pe 03 Ianuarie 2017 11:03
RPG
Deci, este un film super care poate fi asemanat usor cu un RPG bun, in care povestea pare luunga, dar are sens si iti ofera o aventura super.
XShadowX pe 18 Martie 2015 15:40
CARTEA bate FILMUL
OBLIGATORIU de citit cartea lui J. R. R. Tolkien !
OPTIONAL de vazut acest film dar totusi recomand in special celor care au vazut si le-au placut Lord of the Rings ;)

mari56x pe 23 Februarie 2015 19:35
Dupa LOTR, asta e cel mai reusit din The Hobbit. Sa vedem ce mai urmeaza.
tony_mondyalu pe 31 Mai 2014 17:16
un film destul de bun insa nu foarte bun, efecte vizuale foarte bune(cum era si de asteptat la un film cu un asemenea potential financiar), iar cat despre dragonul Smaug, pot spune ca e un fel de robot...parca ar fi de metal, impenetrabil insa cu o mica defectiune care ii este si punctul slab...daca stai si analizezi filmul iti poti da seama ca au facut ff multe greseli, insa daca stai si il urmaresti dpdv fantastic, vei reusii sa savurezi acest film, ma asteptam la ceva mai bun, oricum merita vazut macar o data
Go1 2 3 4