Păreri The Hobbit: The Desolation of Smaug

(2013)

Hobbitul: Dezolarea lui Smaug

legolas05 pe 26 Octombrie 2010 15:39
The best film adventure of our time.
Pentru mine este cu siguranta unul dintre cele mai bune filme ale acestui deceniu.Are niste scene de actiune foarte bine realizate,iar SMAUG este incredibil de bine realizat,mi-a placut enorm de mult,pare foarte realistic,este cel mai bine realizat dragon din istoria cinematografiei,Legolas este la fel ca in LOTR,Thranduil este uimitor,Lee Pace este un actor grozav,Bard este si el un personaj foarte bine creat,Tauriel arata bine si lupta foarte bine.Mi-a placut foarte mult confruntarea dintre Gandalf si Necromantul,este EPICA.Beorn desi apare destul de putin,arata uimitor,probabil ca in urmatorul film va avea un rol mai consistent.Nu ma asteptam sa se termine asa,te fece si mai nerabdator sa vezi finalul trilogiei.Per total filmul este o adevarata capodopera.Si,uau,100.008 spectatori in primul weekend,se pare ca trilogia The Hobbit e foarte iubita printre romani.:)
whiteshark pe 18 martie 2011 16:35
abia-l astept
nesss pe 10 ianuarie 2014 11:01
Gata . la film. sa vada si mosu Ness.
fantastic4 pe 20 Februarie 2011 23:18
Dupa cum ma asteptam,a fost un film uimitor de frumos,mi-a placut mult,Smaug este un dragon foarte bine realizat,mi-a placut si de Tauriel.
GheremeZ pe 2 ianuarie 2013 14:12
O sa treaca!
Lotr pe 12 iunie 2014 16:21
si eu astept The Hobbit 3 , o trilogie foarte buna dupa parerea mea din ceea ce am vazut pe 1 este The Godfather dupa Lord of the Rings iar dupa The Hobbit
doryna.scumpa28 pe 11 Aprilie 2011 18:41
abia astept sa apara acest film....va fi unul foarte bun
Slightly pe 21 decembrie 2013 19:01
Cinemagia colcaie de copii care apreciaza filme proaste ca acesta si nu apreciaza filme bune cu adevarat. Si nu doar Cinemagia, ci si alte comunitati. Lumea asta involueaza frate ! Pa bune !
HerrBulles pe 22 decembrie 2013 23:01
" America 300 " is coming , soon ! :-)
cipri_speed pe 18 Februarie 2011 14:13
Poza asta nu reprezinta nimic din film, filmul o sa fie foarte frumos idn cate am auzit
Slightly pe 15 decembrie 2013 14:33
Nu mi-a placut niciodata faptul ca intai se creeaza deznodamantul unei povesti, apoi punctul culminant, apoi desfasurarea actiunii, apoi intriga. E o mare porcarie si sa se faca asa ceva dovedeste cat de inapoiati sunt regizorii si ahtiati dupa bani in ziua de azi. Acesti cretini bipezi , in mintea lor ingusta si total erodata de lipsa inteligentei, considera ca este firesc ca o poveste sa fie citita de la sfarsit la inceput, ca o carte sa fie citita de la final catre inceput . Astfel de trogloditi alienati mintal au stat la baza crearii multiplor filme gen Underworld, Lord of the Rings etc. Din acest motiv, notez toate aceste dejectii cu nota 1 !
VIBERS pe 16 ianuarie 2014 17:52
Esti patetic si extrem de IPOCRIT.Sa inteleg ca tu nu ai vrea sa ai mai multyi bani sau foarte multi bani.Inapoiat esti tu mai baietica si nu te poti compara tu cu un regizor bai MUCOSULE.Eu te notez cu nota 0.Nici macar nu iti dau 1 din oficiu fiindca esti mai prost decat pari bai desteptule.
ylyutza pe 31 Martie 2011 16:44
Cel mai bun film al anului 2013,mi-a placut la nebunie,actorii au jucat foarte bine,mi-a placut de Tauriel,Legolas si Thranduil.
bizonul pe 4 februarie 2018 07:21
Ast gen de filme, cu hobbiti, godzile, vampiri, avatari, transformers, fantome, mumii vii, zombi si tot tacamul sunt filme idioate, iar daca tie ti-a placut "la nebunie" inseamna ca esti "stramb" de tot, la minte. Face parte din filmele proaste dar ptr. ca sunt indivizi ca tine f. multi, normal inca se mai produc.
Gizmogremlin pe 10 aprilie 2018 16:56
@bizonul, probabil in viata reala esti de profesie macelar sau militar. Schilod la suflet esti tu, nu sunt deloc "strambi la minte"care traiesc in lumea feerica a fiintelor supranaturale.
ionutz_05 pe 20 Februarie 2011 23:09
Excelent filmul,cel mai frumos vazut de mine in acest an,Smaug arata impecabil,mai ales cand cade peste el aurul lichid,mi-a placut mult scena asta.Ma gandeam ca Smaug va distruge Lake-Town in acest film,am ramas surprins cand s-a terminat.abia astept urmatorul film.
shnakee1 pe 14 decembrie 2012 23:25
Se pare că te-ai înșelat ... pozele chiar sunt din film doar că din prima parte a seriei ( de 3 filme ) "The Hobbit".
iosif96 pe 01 Martie 2011 13:40
e mult pana atunci....dar asteptarea va merita....va fi un film excelent
SDAO pe 4 septembrie 2013 16:05
chiar ca va fi un film excelent... oricum nu mai avem mult de asteptat
cristian05 pe 26 Mai 2011 12:41
super tare....abia astept filmul asta sa il vad.....
captain pe 08 Mai 2011 13:15
astept foarte tare si aceasta parte...insa e mult pana in decembrie 2013
matescu pe 19 Mai 2011 15:22
foarte tare astept filmul....insa mai tare astept partea I a filmului
magduza pe 11 Aprilie 2011 19:45
astept foarte tare sa vad filmul...la fel si prima parte
cosmin. pe 22 Mai 2011 20:05
cred ca va fi super tare filmul......abia astept......
mutescu pe 17 Mai 2011 20:18
abia astept
:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:x

alex2812 pe 29 Ianuarie 2011 00:06
au si aparut pozele. absolut perfect :)). o claritate foarte buna. nu prea se observa legatura cu filmul.
legolas05 pe 18 februarie 2011 17:34
pozele sunt din alte filme...nu sunt din the hobbit
alex2812 pe 20 februarie 2011 20:26
mi-am dat seama. dar nu inteleg cum sunt acceptate pe acest site.
andrei.muntean pe 16 Mai 2011 14:18
deabia astept filmul acesta......insa mai avem de asteptat
nyuszi pe 15 Decembrie 2013 02:55
Nu stiu ce-am vazut. In orice caz, nu prea are nici o legatura cu cartea. Banuiala mea e ca am stat in cinematograf aproape 3 ore ca sa vad un trailer foarte lung la ceva joc pentru xBox sau PlayStation, ca "film" nu mi s-a parut ca ar fi.

Inainte sa-mi sara lumea in cap, LOTR si prima parte a acestui film mi-au placut la nebunie. Le-am vazut de nenumarate ori. Si cand spun nenumarate vorbesc serios. Dar "filmul" asta… n-am cuvinte.

Mi-e deja sila fizica cand aud oameni aparand tot felul de mizerii care cica sunt "adaptari" spunand ca filmele nu pot fi fix ca si cartea. Corect! Trebuie aduse mici modificari, ajustate unele scene, completat dialogul, etc. E normal. Dar in momentul in care iei esenta unei carti, esenta personajelor ei, si o modifici in asa masura incat nu mai exista decat o legatura foarte precara intre rezultat, si materialul original, atunci… citeşte

VIBERS pe 15 decembrie 2013 13:29
Ai si nu dreptate in ceea ce priveste acest film.Au fost 2 faze in film destul de idioate cea cu butoaiele dea dreptul penibila( acele butoaie care refuza sa se umple cu apa desi s-au rasturnat s-au scufundat etc), faza cu Legolas care zboara si sare pe capetele gnomilor si mai ales scena cu dragonul care a fost super plictisitoare si foarte lunga si buna de vizionat doar pt copii pana in 15 ani in rest eu zic ca este ok.
MikkaelWolfganger pe 2 ianuarie 2014 23:38
Aere fandosite?In niciun caz.Insa tu ar trebui sa incetezi in a te adresa dur si a incerca sa apreciezi si parerile celorlalti.Cocos se poate da oricine, a purta o discutie decenta e mai greu.Acum:memorabil.Da asta inseamna memorabil pentru mine.ll tii minte pentru ca te forteaza sa il tii minte si pentru ca mertia sa il tii minte.Pentru ca doar ultimele cuvinte ale lui Smaug sunt mai demne de tinut minte decat prima parte .De asta e memorabil:).Am citit toate HP-urile, primele 5 carti chiar de mai multe ori si, da, Rowling e sub-mediocra ca autoare/scriitoare.Imagineaza frumos, dar scrie ca un elev de clasa a 9-a, profil real.Pe ce ma bazez?Pe faptul ca am mai pus si eu mana pe ceva carti si am citit si alti autori de fantasy care, ca sa folosesc o expresie de-a ta, matura cu Rowling pe jos.Tolkien e unul dintre ei.El chiar scrie frumos, descrie frumos, nareaza frumos.Cat despre neica Stef.Ce sa zic..Well, it's just his opinion.Nu ma voi ridica acum intr-un avant snobistic sa strig:Da Stephen!Sa traiti!Aveti dreptate!.Nu imi amintesc sa fii zis ca scrierile lui Suzzy sunt mai complexe.Am incercat, dar interesul a murit instant, pentru ca, na, scrie cam ca Rowling:clasa a 9-a, profil real.Filmul insa...E alta poveste.Cat despre complexitatea lui HP vs complexitatea lui LOTR/Hobbitul.Am putea sa o luam de la capat.E un univers frumos si, da destul, de complex,dar nici pe departe la fel de complex ca LOTR.Pentru lamuriri citeste articolul retracatat al lui MrsUnderhill.
marina.otilia pe 13 Decembrie 2013 19:13
Tocmai ce am vazut filmul si e SUPER . Nu credeam ca o sa spun asta pentru ca nu sunt fana a fantasticului . Va recomand din suflet sa mergeti la cinema (cat se poate ) pentru ca are un farmec aparte .
Theodor2011 pe 19 Mai 2013 13:09
Cel mai asteptat film de mine in 2013
Chiar daca cele doua trilogii scrise de J.R.R Tolkien in 1954 si regizate de Peter Jackson, au o oarecare legatura intre ele, este clar ca The Hobbit nu are cum sa se ridice la nivelul lu' Lord Of The Rings, nici ca, carte, nici ca film.
The Hobbit: The Desolation of Smaug, continuarea primei parti vine cu un plus in distributie fata de aceasta, si aici ma refer la aparitia personajului care a facut furori in LOTR, super arcasul elf LegolAS. Personaj interpretat foarte bine de Orlando Bloom.
Anticipez o a doua parte cel putin la fel de reusita ca prima

Manusa pe 13 Decembrie 2013 21:30
Fermecat. Da. Acesta este cuvantul cel mai potrivit pentru a descrie cum m-a facut acest film sa ma simt. Am asteptat cu nerabdare aceasta parte a 2-a si iata ca a venit. Mi s-a parut mai bun decat primul film si asta din cauza actiunii mult mai intensive si cu mai multe lupta.
Au fost multe scene de lupta foarte interesante dar si momente amuzante. Acum ramane sa asteptam ultima parte a trilogiei.
Merita sa mergeti sa il vedeti, merita toti banii.

dandi pe 14 Decembrie 2013 02:01
Superba partea 2,nu ma asteptam sa fie asa de bun,totul a fost foarte bine detaliat si pus la punct,ma asteptam sa se termine astfel....
Aleek pe 22 Noiembrie 2013 22:25
The Hobbit
Cred ca va fi foarte frumos...cel putin mie cred ca imi va placea foarte mult...Sunt mare fan al trilogiei...Abia astept sa apara..
Khronick pe 25 Ianuarie 2013 14:43
Primul film a fost genial , abea aștept să îl văd și pe acesta , merită văzut întradevăr.
someone_who_dares pe 19 Decembrie 2013 21:42
Este o placere sa vizionezi filmele din seria asta. E incredibil cat de bine arata totul in film, peisajele, personajele, muzica, absolut tot. Mi-a placut si acest film, este tras de par pe langa carte, dar micile completari sunt bine-venite :) Bineinteles, finalul este brusc si te lasa cu sufletul la gura pentru anul viitor. Must see!!
avatar_7 pe 14 Decembrie 2013 01:48
The hobbit
Acum am ajuns de la cinema si pe cuvant va spun ca este un film incredibil care trebuie vizionat , scene de actiune incredibile cum nu am mai vazut pana acuma la un film, una peste alta un film care isi merita bani cu varf si indesat mergeti sa il vedeti e nemaipomenit .
ca3eleo3ul pe 27 Mai 2011 12:22
cred ca va fi un film bun.....Peter Jackson a facut din Lotr o capodopera excelenta
kalamity pe 14 Decembrie 2013 12:57
putea fi mult mai mult...din nou scene de actiune mult prea lungite, din nou atasamentul fata de vreun personaj nu exista, muzica pare fortata, iar dragonul ala e mult prea vorbaret din fire... ca sa nu mai zic ca personajul bilbo care e aproape inexistent si nu e dezvoltat deloc... cat despre unele scene cum ar fi cea in care legolas sare pe capetele hobitilor in timp ce acestia sunt in butoaie care plutesc cu viteza pe apa nu mai are rost sa zic nimic... asa se intampla cand incerci sa storci bani dintr-o trilogie care putea fi comprimata intr-un singur film fara niciun problema.
VIBERS pe 14 decembrie 2013 14:20
Cum ai ajuns tu la concluzia ca Bilbo este inexistent chiar nu stiu.
MikkaelWolfganger pe 14 decembrie 2013 23:04
Nu e adevarat ca ce?Ca LOTR nu e exagerat si fortat?Poate fortat intr-un mod brutal nu, dar exagerat e din plin.Cat despre muraturile asortate...Intotdeauna mi-au placut :)
catalin_ionut_23 pe 09 Iunie 2013 18:30
cea mai mare porcarie vazuta de mine o lungesteee de te plictiseste nustiu ce le place la toti filmu asta ie cea mai mare aberatie pedere timp
legolas05 pe 9 iunie 2013 22:03
Pai nah,toti avem gusturi diferite,nu?
DarkAngel2013 pe 14 septembrie 2013 01:56
Daca nici asta nu iti place uitate la Hanna Montana , ala-i de tine !
miere pe 06 Ianuarie 2010 00:54
Deja??
Waw credeam ca va fi doar 1 film hobitul dar daca ma gandesc cat de stufoasa este cartea in actiuni si perpetii.. E marfa ca joaca Ian McKellen (Gandalf) dupa atata timp de "pauza"
- nota 8 e provizorie (nu-mi sariti in cap..)

Vortex pe 12 martie 2010 22:27
Sa speram ca va onora LOTR si va fi macar la fel de bun. -Mai bine nu dai nota provizorie,cel putin la asta ,e mai indicat la primul.
miere pe 14 mai 2010 16:03
vortex are you blind ? 1)Am tinut sa dau un coment si ca sa nu dau 10/10 ca altii am dat o nota provizorie 2)Am specificat clar in coment ca nu ma asteptam sa fie o parte a 2 a hobitululi deci nu aveam de ce sa comentez la primul
ZoaroAstru pe 14 Decembrie 2013 10:51
L-am vazut ieri in premiera la 13:30 la Cityplex Brasov . Per ansamblu , este un film spectaculos asa cum ne asteptam sa fie . Mi-au placut ca au avut loc multe rasturnari de situatie si multe momente de m-au tinut cu sufletul la gura ; de asemenea , au fost si scene/replici amuzante care au mai destins atmosfera .
Cat despre dragon , este....enorm , un adevarat personaj , isi merita comparatia cu Hannibal Lecter .
Filmul s-a terminat intr-un mod brusc , nu stiu cum sa-i zic altfel , anuntand de pe acum ca ultima parte va avea si mai multa actiune decat anterioarele.
I-am dat 10 , nu e ceva sa nu-mi fi placut la el ; sunt curios ce va face la Oscar 2014.

NechitaDaniel pe 14 decembrie 2013 22:39
asa e , sa terminat cam brusc , ma asteptam sa aibe un final altfel, oare cand va aparea si partea treia?
ZoaroAstru pe 15 decembrie 2013 00:08
Partea a 3-a , There And Back Again , va avea premiera pe 19 decembrie 2014 . Pana atunci sa asteptam trailerul . Se anunta a fi cu adevarat spectaculoasa .
johnybz pe 16 Decembrie 2013 23:15
Impresionat da' nu prea !
Vazut in Imax si impresionat asa si-asa. A fost mare bataie pe bilete , am reusit sa prind loc asteptand ultima jumatate de ora cand toate rezervarile se anuleaza. Frumos , nimic de zis , dar finalul a stricat tot ... parca I-a fost rupt gatul prea brusc. Un film insa plin de actiune , plin de efecte , Smaug realizat perfect , paianjeni uriasi la fel si ei. Sa nu uit sa mentionez .... Gandalf e cel mai atlet babalac-vrajitor din istoria cinematografiei. Cred ca a slabit bine de tot la cat a alergat in Lord of the Rings si The Hobbit. Concluzie : Hai cu Hobbitul partea a 3 a, asta am zis cand am iesit din sala de cinema , si clar nu sunt singurul !
AeroX pe 17 decembrie 2013 09:24
Se ținea bine Gandalf când aluneca pe „ghețuș”. Dar tot l-a dat Azog cu cracii-n sus! :)) Iar de Sauron nu mai zic. Mulți spun că scena a fost epică, dar mie mi s-a părut cam umilitoare :(, dat fiind faptul că Gandalf a fost mereu personajul meu favorit.
MrsUnderhill pe 03 Ianuarie 2013 16:14
Bune si rele
Am iesit fericita din sala de cinema. Filmul a reusit sa ma tina concentrata , atenta, desi nu total absorbita.
Mi-au placut scenele de actiune, in special cea a "butoaielor plutitoare", atat de fluida, atat de cursiva incat am simtit aceeasi satisfactie ca atunci cand se vorbeste in rima, numai ca de ordinul vizualului. Dintr-o data, Hobbitul ca film s-a maturizat, nu cu mult ce-i drept. Imi place ca s-a resimtit "dezumanizarea" lui Thorin prin lacomia sa iar caracterul elfilor dezamageste in comparatie cu cel al neamurilor lor din LOTR; insa nu pot sa intorc privirea la indiferenta fata de grupul piticilor si lipsa de caracterizare. In carte nu numai Thorin era orbit de lacomie dar si cativa dintre pitici ceea ce duce la dezbinarea grupului (insa sper ce acest lucru va fi lasat pe seama celui de-al treilea film desi ar fi fost frumos , daca nu dezvoltat, macar indicat… citeşte

Skynet.Zbenga pe 5 ianuarie 2013 19:52
Foarte frumos spus.
k-rissa pe 23 Ianuarie 2013 14:22
da!
astept partea a 2 a din The Hobbit!! ca un adevarat si mare fan LOTR ce sunt :D
crilove8 pe 30 Martie 2012 17:45
2013??WOWWW
2013???Mai avem ff mult de asteptat.....nici bn nu a trecut 2011.....a venit 2012.....dar asteptarea moarte n-are!
alexxionut pe 29 Iunie 2011 15:47
sincer eu deabia astept filmul asta,va fi super tare
Tyson_Kyd pe 14 Iulie 2012 17:01
O sa fie un film bestial, deabia astept sa il vad .
CosminHorrorMaster pe 14 Martie 2012 17:38
Va fi la fel de bun ca triologia! Sper sa ia macar nominalizare la cel mai bun film la Oscar si de ce nu chiar premiul si nu numai!
supermisto pe 14 August 2011 10:28
:X:X:X:X:X:X::X:X:X:X:X:X:X:abia astept:x:X:X:X:X:X:X::X:X:X::X
mitric. pe 12 Iunie 2011 13:24
abia astept filmul:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X::X
florin.carbea pe 07 Iunie 2011 20:49
astept sa apara,desi e mult pana atunci dar cred ca va fi super tare filmul.
gicuta. pe 03 Iunie 2011 11:33
abia astept sa il vad,abia astept sa il vad,abia astept sa il vad,abia astept sa il vad,
voodoo_05 pe 02 Iunie 2011 14:20
astept sa apara filmul...insa mai avem de asteptat
Radan pe 17 Februarie 2011 21:31
Radab
Uploader, poze sunt fake-uri curate!
dc le-ai mai pus, in fine. uite si un link interesant.

cezarika21 pe 10 Aprilie 2016 07:33
Trageri de timp numeroase
Scăpați de orci, vrăjitorul Gandalf cel Sur, hobbitul Bilbo Baggins și cei 13 gnomi își continuă expediţia epopeică de eliberare a regatului pierdut Erebor de sub stăpânirea fiorosului dragon Smaug. Orcii continuă să-i urmărească pe membrii expediției, în timp ce Gandalf se separă de grup pentru a cerceta ruinele de la Dol Guldur, unde Necromantul alcătuia o armată a răului. Dragonul Smaug este trezit și începe o luptă pe viață și pe moarte.

”The Desolation of Smaug” continuă acțiunea din ”An Unexpected Journey”, introducând elemente noi care îmbogățesc universul lui Tolkien, care era și așa destul de complex. Prima senzație pe care o ai atunci când vezi filmul este că are o durată exagerată, multe secvențe fiind lungite prea mult. Acțiunile secundare dobândesc astfel o pondere similară cu cea a acțiunii principale,… citeşte

Alina B pe 21 Decembrie 2013 20:12
Excelent!!!
Foarte bun, imi pare bine ca m-am dus. Tehnologia 3D a adaugat exact cat trebuie actiunii, unele cadre n-ar fi putut sa aiba asa un impact in format normal. Una peste alta, un film bun! Urmatorul cand o fi?
legolas05 pe 21 decembrie 2013 22:28
Pe 19 decembrie 2014. :)
ceaun pe 19 Decembrie 2013 23:24
Filmul a fost ok...dar mi se pare ca se vorbeste prea mult si este prea putina actiune...sa speram ca partea a 3-a o sa fie dementiala.
VIBERS pe 14 Decembrie 2013 01:01
Mult mai bun ca prima parte
Intradevar da, filmul este bun cu mult mult mai bine realizat decat prima parte as putea spune ca se apropie de partea a doua din L.O.T.R.Foarte multa actiune, faze amuzante, scene de lupta foarte frumoase cu elfii si asteptam ultima parte care cred ca va fi si cea mai frumoasa.Mergeti si vedeti-l nu veti regreta.
Theodoric pe 22 Martie 2014 16:10
PS:Va reamintesc ca trilogia nu se termina aici,mai este finalul.Asa ca lasati comentariile ca e sub Stapanul Inelelor,deocamdata e doar o continuare.

Acesta,poate unul dintre cele mai bune filme ale deceniului.Povestea ca la carte,personajele reusite,Smaug arata excelent,Legolas la fel,Thranduil maret,Tauriel lupta bine si Gandalf la fel ca in LOTR.Frumos.Astept si a treia parte

eaglemarius pe 11 Ianuarie 2014 13:05
Genial
Atata as putea spune despre aceasta productie cinematografica. Continuare povestii ridica mult stacheta fata de prima parte si te loveste chiar de la inceput cu o multime de scene de actiune. De fapt filmul are doar cateva scene lipsite de actiune si asta pentru a permite spectatorului sa mai respire. Peisajele sunt fantastice, actorii joaca impecabil, si Tauriel se dovedeste a fi o idee buna pe care a avut-o Peter Jackson, iar despre Smaug nu mai ai cuvinte. Este pur si simplu cel mai bine dragon realizat vreodata iar vocea lui Benedict Cumberbatch chiar te prinde. Este genul de film pe care dupa ce l-ai vazut te-ai mai uita o data la el, si inca o data pana apare si partea a treia. Fanii Pamantului de Mijloc vor fi in extaj la vizionarea acestei a doua parti. Un film ce merita vazut si revazut.
Ciprian_2007_tl pe 03 Ianuarie 2014 19:46
Superb filmul, mi-a placut mai mult partea asta a-doua, decat prima parte, parerea mea !
stoica_dorin pe 30 Decembrie 2013 22:09
haha
se doarme bine.daca vreti sa va pierdeti 160 min aiurea mergeti la film.in afara de dragonul de la sfarsit nimic spectaculos.vorbarie multa. doar 4 efecte 3d mari si late.nu merita nici timpul nici banii.
vrajalex pe 31 decembrie 2013 21:02
marsi dracu
panasonik24 pe 5 ianuarie 2014 11:33
ori esti vreun copil retardat , ori nu ai vazut filmul . (apropo se scrie "mars" )
Go1 2 3 4