Păreri The Expendables

Eroi de sacrificiu

Octaz pe 20 Noiembrie 2010 22:46
In primul rand trebuie remarcat efortul lui Sylvester Stallone de a aduce intr'un singur film atatea nume grele,chiar si pentru o secventa mica prezentele lui Arnold Schwarzenegger sau Bruce Wills au fost de apreciat desi mi'as fi dorit sa ii vad in mult mai multe scene. Din pacate Stallone nu a putut sa duca in carca el de unul singur intreg filmul,de aceea as spune ca productia este o mare deziluzie tinand cont la ce ne asteptam cu totii de la acesti actori "maestrii" ai genului Actiune.Aici se potriveste acea vorba "Ce'i prea mult,strica" astfel incat as fi inclinat la 1-2 actori siguri pe ei si buni,asta daca vrem calitate.Am inteles insa aceasta dorinta al lui Stallone care mi se pare mie sau a vrut sa o puna in valoare la ultimul sau film important din cariera?.. sau nu,vom vedea. Oricum raman foarte dezamagit de ce am vazut in aceasta seara in " The Expendables",raman insa cu… citeşte
georgel1976 pe 26 Octombrie 2010 22:21
a trecut vremea lor.
filmul m-a dezamagit, in afara de cateva scene de lupta mai de doamne ajuta, in rest nimic. doar nume celebre, care acum sunt pensionari sau aproape. pacat.
breton_el pe 26 Octombrie 2010 16:28
Nu exceptional
Dar e un film de actiune destul de bun. Si chiar daca suntem obisnuiti cu astfel de filme, si de multe ori ni se par banale, The expendables, trebuie sa primeasca un vot mai mare si datorita distributiei. Memorabila imginea cu dialogul din biserica: Schwarzenegger, Willis si Stallone in aceasi scena. E apusul unor eroi cu care am crescut.
Ion-Chinezu pe 11 Octombrie 2010 01:53
Destul de bun !
Un film frumos care mi-a facut placerea sa il vizionez ! {utin cam tras de par dar asa sunt majoritatea filmelor de actiune ! Trebuie vazut
BladeBt pe 09 Octombrie 2010 19:45
The Expendables
Destul de bun, oricum as fi avut niste pretentii mai mari la desfasurarea actiuniii, tinand cont de distribuite, dar a iesit destul de bine si asa.
MALASORTE pe 09 Octombrie 2010 11:30
O colaj de actori
Cu ei am crescut si sincer este un film prin care retraiesti clipele "Rambo,Rocky,Transportar,Greu de ucis, etc....." perioada in care nu exista altceva mai bun decat ei...nu ca acum ar exista prea multi care se ridica la nivelul lor...
balika pe 03 Octombrie 2010 22:39
The Big Horde Of Heroes
Nu-mi amintesc cand am vazut ultimul film de actiune, a fost de mult. De obicei fug de filmele de actiune, mai ales cand aud de Jet Li, Arnold si Stallone. Bruce Willis a aratat ca stie si altceva in afara de injuraturi si "te impusc, motherfucker", el mi-a castigat simpatia. Nu m-am asteptat la nimic special de la The Expendables si nici nu cred ca asta a fost ideea dupa care s-a facut filmul. E genul de actiune oldschool, care nu spune nimic, si nici nu cred ca are nevoie de un mesaj adanc. Sunt satul de filmele tunate cu efecte speciale. Are si momente haioase, mai ales glumele facute cu apropouri catre viata personala ale actorilor din film. Nu stiu daca filmul chiar vroia sa fie un blockbuster, cum spun unii, chiar daca apar niste nume consacrate ale genului. Eu cred ca filmul a fost facut mai mult pentru distractie si din prietenia (poate reala) dintre acesti actori. Ca scenarist… citeşte
fireskull pe 03 Octombrie 2010 08:15
un film in care joaca cei mai buni actori de actiune dar Arnold Schwarzenegger a jucat foarte putin...
voitin pe 03 Octombrie 2010 00:58
Actori din copilarie
Personal am crescut cu filme ca Rocky sau Rambo... pe vremea aia le cumparam de la baieti pe VHS... am vazut filmul la Baneasa Drive-In si pot sa spun ca mi-a lasat o impresie buna. De ce? Poate ca nu a stralucit asa cum ar fi trebuit dar mi-a trezit foarte multe amintiri placute. Va recomand sa il vedeti la cinema, merita toti banii!
Equilibrium pe 28 Septembrie 2010 13:48
bun
Am vazut exact cea ce m-am asteptat sa vad si asta nu a fost rau .Chiar imi era dor de un film clasic de actiune si filmul acest are un plus mare fata de filmele de actiune cu eroi,rapiri ,dictatori,mercenari etc si anume DISTRIBUTIA.Fiecare actor isi joaca rolul bine,un plus pentru Dolp Lundgreen,care face un rol foarte bun ,sincer e cel mai bun din careiera sa ,Jason Statham imi place iar cum joaca si Stallone se misca foarte bine.Faza memorabila este intalnirea dintre Arnold-Stallone-Willis in biserica,nu dureaza mult ,dar replicile sun de-a dreptul superbe.Nota 8 pentru un film care il asteptam de mult.
robbiex2 pe 13 Septembrie 2010 00:51
Hmmm...un film cu legende.E ciudat sa vezi atat de multi actori mari la un loc.Filmul starneste sentimente, senzatii la aparitia batranilor actori :)) intradevar si soundtrack-ul are un rol important.Filmul este ok, actiune in exces, momente amuzante si...putina dragoste la modul "te pup, bye!" l-as cataloga ca fiind un film de actiune mai ciudat, din cauza excesului de star-uri :)) dar insa..este un film de actiune ok, placut pentru toate varstele.
Sergiu.Lobont pe 29 August 2010 18:13
O distributie remarcabila, multi actori care ne-au obisnuit cu actiunea... pana acum toate bune. Sa trecem la cele rele... filmul abunda de actiune, insa totul devine o maioneza taiata, adica s-au vrut a se face prea multe insa lipseste ceva care sa lege toata actiunea respectiva. "A-Team" a avut acel ceva iar cine nu recunoaste ca este mai bun decat "The Expendables" este ipocrit. Toata lumea lauda faptul ca apar o gramada de vedete insa daca observati... Bruce Willis apare 3min 21sec in tot filmul... Schwarzenegger apare 1min 38sec in tot filmul... cu alte cuvinte apar doar pentru partea economica a filmului. Acord 7 stele doar pentru ca e o premiera in ceea ce priveste distributia insa ca fir epic e praf. App. eu vorbesc din postura celui care a vazut filmul nu din postura ROMANILOR care acorda 10 stele fara sa aiba habar cu ce se mananca filmul.
bizonul pe 23 Septembrie 2014 07:24
Un film ca toate altele de acest gen, apreciate de haidamanele interlope, tunse chel cu cefi groase si ridate , iar cu numarul la cipilica pana in 55 cm. F. bun ptr. paznicii de astazi, bodiguarzi si lumea Camatarilor, a tatuatilor si a celor fara minte. Este apreciat de cei tunsi idiot, a la' Bercea Mondial si de mancatorii de seminte din fata intrarilor in blocuri. Va salut. Unul a fost RAMBO, celelalte....
B3stMaNxX pe 24 August 2014 11:10
Merita vizionate toate 3 fara nicio problema!L-am vizionat cu familia! :D
xerses pe 15 Septembrie 2013 22:43
Mi-a placut filmul si mai ales ca i-am vazut stransi pe foste mari glorii ale filmelor de actiune.
Pavel.F pe 16 Iulie 2012 12:38
Este un film foarte bun pentru ca joaca toti actori cunoscuti in merita vazut!!!
radualexandru pe 07 Ianuarie 2012 11:45
foarte tare acest film , am ramas impresionat de toata actiune lui
nadinanicoletamunteanu pe 21 Noiembrie 2010 20:02
wow
super filmul ....... si actori foarte buni super de fapt cei mai buni
Ioana_ngr pe 10 Septembrie 2010 00:51
super tare filmul. Eroii filmelor de actiune cu care am crescut. E un film tipic de actiune al anilor "80-90, mercenari musculosi si tari =D Sly e bestial ca intotdeauna =D

aiurea ca la timisoara numai 2 saptamani a rulat, se poate asa ceva? bine ca nu stiu ce prostii de filme ruleaza si o luna jumate dar asta numai 2 sapt si o data/de doua ori pe zi. rusinica.

jhonyalexaxy pe 09 Septembrie 2010 22:16
fain filmul
filmul e misto....merita sa stai o ora jumate sa te uiti la el.....macar de dragul marilor actori pe care ii intalnesti in film...
superdepeche pe 09 Septembrie 2010 00:35
EXCELENT!
mi s-a parut geniala ideea lui stallone de a aduna atatia grei intr-un singur film.cel mai castigat din acest film clar a fost jason statham .
fyna94 pe 08 Septembrie 2010 16:34
foarte bun
mai multe explozii decat actiune credean ca jet le se va rupe in figuri
claudiu-daniel-lugoj pe 05 Septembrie 2010 11:56
Un film destul de bun cu multa actiune.Dar se vede ca Stalone mai are mult de muncit pina sa devina un regizor bun.A fost inspirat cu aducerea atitor actori consacrati in film,dar filmul are si momente cind cam lasa de dorit.
figobv pe 03 Septembrie 2010 00:07
un film bun... prin de actiune si suspans cu un silvester stalone in forma buna
ionutt- pe 29 August 2010 12:22
Nu cred ca mai e film aparut anu’ asta sa`mi fi placut atat de mult , de la distributie pana efecte si scenele de lupta care`s mortale . Scenariu si restu’ nici nu mai conteaza ,are tot ce`i trebuie unei astfel de productii. The Expendables este un film care trebuie vizionat de catre orice amator al genului.
ionutt- pe 29 august 2010 12:51
pana la*
ciobotaru pe 29 August 2010 00:21
realizat in genul filmelor din anii '90 , The Expendables , este un film bun un film cu multe explozii placute si neplacute , o productie care reuseste sa aduca la un loc pe acele staruri al filmelor de actiune , scena care apare ARNOLD este memorabila ,
Licurici75 pe 11 Noiembrie 2012 07:50
Ideea de film cu toti ciomagarii hollywoodieni nu-i rea ... dar sylvester totusi trebuie sa ramana la "meseria" de actor si sa nu o condimenteze cu cea de regizor ca nu are nici o treaba.
Dar_kvampire pe 25 Decembrie 2011 22:45
Genial
Un film exceptional actori de top Ma bucur extrem de mult pentru acest film si ma-i ales pentru Sylvester Stallone ca a regizat acest film si ca a adunat asa actori 10 din toata inima merita vazut
ovis2009 pe 04 Octombrie 2010 21:17
foarte tare
Un film de actiune foarte bun cu actori de filme de actiune foarte buni. Firul povestii e mai putin interesant.
lumaxya pe 15 Septembrie 2010 20:46
Un film de milioane. foarte frumos, actiune, aventura..merita vazut, nu doar o data ci de mai multe ori!!! Respect!!!!!!!!
Mihai2508 pe 02 Septembrie 2010 23:27
Buda & Pesta :))
Filmul e fenomenal, mi-a placut la nebunie, mai ales numarul mare de actori de calibru , numai actori de prima clasa. Povestea filmului e simpla si previzibila, insa actiunea si scenele de lupta sunt perfecte, ca sa nu mai zic de fazele comice, la care am ras cu pofta. In concluzie pot spune ca filmul e foarte bun si ca merita vizionat.
cetateanu pe 23 August 2010 18:48
Am vizionat filmul si mi-a placut cea ce am vazut.Sunt unele schimburi de replici foarte bune mai ales cind se intilnesc in acea biserica cei 3 mari si aici ma refer la Stallone, Arnold si Bruce Willis si incep sa se tachineze unul pe celalalt.mi-a placut in mod deosebit faza cind Bruce il intreba pe Stallone ce are Arnold iar acesta ii raspunde,, vrea sa devina presedinte''.Idea filmului dupa parerea mea este cum poate un mercenar sa isi salveze sufletul si cred ca asta incearca sa ne trasmita si Stallone ca poti fi o persoana care curma vieti dar sa mai ramina si un strop de omenie in tine ca altfel esti pierdut daca nu mai ai pentru ce sa lupti. Jason Statham in rolul lui Christmas este cel mai bun din pleiada de vedete din acest film.Am ramas surprins de secventa in care Jason si Stallone se duc pe insula in recunoastere cu un hidroavion la plecare fiind urmariti de armata generalui… citeşte
ciprianursu pe 23 August 2010 18:07
Despre eroi si incredere
Probabil mai important decat orice alt atribut, este ca The Expendables este un film CINSTIT. Pentru cei care au crescut in grupuri de socializare cauzate de o caseta video noua, pe cand acestea erau mai rare decat biletele la un concert Steve Vai in Romania de azi, filmul este o trimitere in timp la anii copilariei sau ai adolescentei. Settingul e cam la acelasi, povestea parca e ceva mai buna (fara insa a lua focusul de la explozii), doar Stallone pare ca are cateva riduri in plus si apare o fatza noua (Statham) fata de vremurile de altadata.

Ceea ce promite filmul, si livreaza pana la final. Explozii, adrenalina, muschi si acel cavalerism simplu de tip capa si spada. La care se adauga probabil cel mai savuros minut de cinema de gen din ultimii ani, acela in care apar si Bruce Willis si guvernatorul Schwarzenegger, care are eleganta si umorul de a se lasa luat peste… citeşte

Flavio pe 15 August 2010 11:21
astept sa apara acest film in care joaca actorul meu preferat Jason S.sper sa fie unu pe masura asteptarilor mele asta si pt. ca in film isi mai fac aparitia si alti actori de " actiune "
cosmin742000 pe 09 Martie 2017 09:27
Un film cu o adunatura de " vedete" ale filmelor de actinue , nu poate fi decat un dezastru cinefilic
MariusLuca pe 27 Septembrie 2010 22:36
intradevar o adevarata capodopera cinematografica a momentului in care sau adunat mai toate personalitatile cinematografiei....
tziggy pe 16 Septembrie 2010 10:09
foarte tare
foarte misto filmul, are si actiune si umor si chiar daca are si mici inadvertente la sfarsit am fost foarte multumit de el.
chiar si aparitia lui arnold a fost tare, desi scurta

dayenutza pe 10 Septembrie 2010 02:39
super
mie chiar mia placut foarte mult mai ales actotii toti musculosi asa cum imi place mie ... orcum numa in filmele cu rambo ii atata actiune... o capodopera de film
deea9595 pe 04 Septembrie 2010 15:10
a fost super-tare sa-i vad pe toti marii filmelor de actiune intr-un singur film si trebuie sa recunosc ca a iesit o combinatie senzationala!
cu siguranta preferatul meu din film a fost Jason Statham dar as fi vrut sa-i vad mai mult timp pe Bruce Willis & Arnold Schwarzenegger:))

Radu1711 pe 31 August 2010 14:07
radu1711
foarte tare filmul, multi actori cunoscuti si actiune pe masura actorilor, pacat ca Arnold Schwarzenegger a aparut foarte putin in film.merita 10* filmul.
Kable pe 30 August 2010 12:44
Un film ce merita vazut, dar actorii Arnold Schwarzenegger si Bruce Willis au aparut doar 4 minute din film. Au fost actori buni dar nu au fost folositi cum trebuie, dar a avut secvente foarte bune, mai ales lupta dintre Steve Austin si Randy Couture ambii luptatori sau fosti luptatori, dar ciudat faptul ca Steve Austin era personajul negativ deorece in celelalte filme el are rol pozitiv principal.Actorii au jucat foarte bine mai ales Jason Statham, Terry Crews Sylvester Stallone .
exe4alec pe 22 August 2010 01:14
L-am vazut la cinema acum o saptamana, la premiera. Dupa parerea mea, e un film foarte bun cu multa actiune, dar si multe faze foarte amuzante :)
vedeta85 pe 16 August 2010 02:24
nu stiu cat de bun va fi filmul..dar cred ca merita vazut macar pentru actorii care joaca in el..pentru cei care ne-au delectat cu filmele lor in trecut. mai bine ca n-a jucat van damme..n-ar fi mai avut nimeni loc pe ecran de nesuferitul ala ! :)))
gadtjo pe 15 August 2010 04:26
gadtjo
Sper sa fie super tare, cu atItia actori buni. Mai trebuiau doi trei actori si era gata spuma. :) :) :)
rockk pe 05 August 2010 08:50
AHNALD!? VAN DAME???
Arnold trebuia sa primeasca un rol mai substantial, sa fim seriosi, a fost cel mai mare actor de film de actiune din anii 80/90.

Unde e VAN DAMME?

am sa ma uit la film doar pentru ca joaca actorii mei preferati din copilarie.

Oricum statham si restu nu se compara cu era MEGA ACTORILOR DE actiune si a filmelor din anii 90...

Si acum ma gandesc cat de placute erau filmele cu Van Damme si arnold, desi pline de clisee erau al naibii de " entertaining" ...

Nu se compara cu rahaturile din ziua de azi (lol statham, patetic cu tot cu audi ul lui de balegar zburator).

taviotto pe 27 Iulie 2010 02:37
Sylvester Stallone,Jason Statham,Jet Li,Dolph Lundgren,Mickey Rourke ce actori...imposibil de ratat acest film,numai pentru distributie m-as duce sa-l vad
manollo90 pe 24 Iulie 2010 12:55
da
de mult asteptam un film ca acesta sa vedem ce o sa fie...parerea mea unu de succes abia ast filmu :)
valkyr92 pe 16 Iulie 2010 04:34
piraterieX(
fratilor cumparati cand or iesi cd sau ducetiva la cinema nu mai ajutati pirateria:(
alexipati pe 14 Iulie 2010 20:06
baaa!!!
da ce bunica cauta brittany murphy in filmu asta??? ea a murit de mult :o
myrelush91 pe 14 Iulie 2010 06:28
unde dau frate sa vad filmul..X( k ma chinui de jumate de ora si tot degeaba:((
alexipati pe 14 iulie 2010 20:09
bah frana!! filmu inca nu a aparut, asteapta pana pe 13 august sa apara in premiera in romania !!!
Go 1 2 3 4 5