Păreri The Awakening

(2011)

Deșteptarea

Manusa pe 11 Martie 2012 22:42
Un film foarte bun, totusi nu este un horror, dar este un triller bun. Finalul filmului dezleaga toate misterele din jurul acelei fantome din scoala. Dupa mine, merita vazut.
Corbul_y pe 10 Martie 2012 17:19
bunicel filmul , nu e groaza dar e grozava povestea , merita vazut o sa va surprinda uneori .... mai ales sfarsitul .
daron75soad pe 11 Martie 2012 13:18
Nu am vazut filmul, probabil o sa ma uit la el in zielele urmatoare. PS: pt cel care a scris sinopsisul, 1921 e in perioada interbelica, postbelica inseamna dupa 45
MikeNight pe 17 Martie 2012 21:15
ok
Bun, un film interesant ... fantome si traume din copilarie.
xerses pe 13 Martie 2012 16:16
Un film bun, captivant pana la sfarsit.Merita vazut.
mtraianc pe 26 Martie 2012 00:34
F B
este un film care nu te lasa sa te plictisesti , ori cum te tine treaz
otonis pe 23 Martie 2012 03:15
Se pare ca toti am simtit lipsa acelui ceva care-ar fi facut din filmu' asta unul memorabil. Oricum, merita vazut o data.
Vorador pe 20 Martie 2012 19:21
Este destul de bun,mai ales cand afli finalul imprevizibil.
marr-inaa pe 12 Ianuarie 2013 15:46
povestea filmului este incredibila, pe mine m-a impresionat de la cap la coada. este imposibil pentru cineva sa spuna ca nu i-a placut nici macar putin.
radu3455 pe 20 Septembrie 2011 17:06
sper sa fie ceva de capul lui cred ca merita incercat
kakapiciu pe 18 Ianuarie 2015 00:05
Fascinanta poveste. Am crezut la inceput ca va fi ca un oricare alt film cu un azil bantuit sau ceva de genu.
Ciprian_2007_tl pe 24 Septembrie 2013 19:17
Mi-a placut filmul.E mai mult un thriller decat horror, poveste e interesanta si captivanta, iar actorii au jucat excelent ! Merita vazut !
MNarcis pe 08 Decembrie 2012 19:07
Un thriller psihologic bun, regia, interpretarea sunt foarte bune, filmul captiveaza pe tot parcursul sau iar finalul este intre bun si foarte bun, un film reusit care merita sa ii se acorde atentie!
margott pe 13 Octombrie 2012 17:20
Atmosfera sumbra, tipica horror-ului britanic, si o poveste cu fantome, in genul recentului The Woman in Black. Mie mi-a placut The Awakening, in general englezii fac horror-uri bune, mai ales cand apare si vreo fantoma in poveste.
lapidarium pe 23 Septembrie 2012 23:20
Destul de interesant
Nu si original.Deja exista mai multe filme in ultimul timp pe aceasta tema.Regizorul Nick Murphy cunoscut mai ales pentru documentare, s-a incumentat sa treaca mai departe.In mare parte a reusit si datorita jocului bun al actorilor Rebecca Hall (Vikcy Cristina Barcelona) si Dominic West (300 si John Carter).Scotia cea atotbantuita de fantome, tinutul pietrei si al lacurilor, contribuie din plin la atmosfera filmului.Totusi Sherlock-ul Holmes feminin precum si desfasurarea ulterioara a evenimentelor aducea cu excelentul Shutter Island a lui Scorsese.
j0hanna pe 15 Iulie 2012 17:10
Recomand
Il recomand tuturor, este un film deosebit, cu mult suspans, nu va lasati inselati de aparente, urmariti-l pana la final, pentru a dezlega intregul mister .:) Jocul actoricesc foarte bun!
Ccucu pe 03 Aprilie 2012 10:35
Nu chiar Horror dar un thriller bunicel. Te tine in priza pe toata durata. Merita vezut!
AndreBlack pe 01 Aprilie 2012 09:27
The Awakening
Un film bun . Mi-a placut sh il recomand la ce-i care apreciaza genul acesta de filme Horror-Thriller . Dar e mai mult thriller decat horror ! Dar un film bun !
Jengulici pe 01 Martie 2013 11:48
La inceput nu am vrut sa vad filmul acesta, dar am acceptat la insistentele unei prietene. Dupa ce l-am vazut mi-am dat seama ce fraiera am fost ca nu am vrut deoarece povestea e foarta interesanta, actiunea are loc cu multa vreme in urma, intr-o perioada in care lumea era ingrozita de fenomenele stranii si putine persoane aveau o explicatie logica. Foarte bun film, il recomand pentru o seara plina de mister
k-rissa pe 12 Martie 2012 20:25
destul de interesant..mi-a amintit oarecum de " El Orfanato"
IonComan90 pe 07 Decembrie 2021 19:54
Horror/drama sau..
Salut, este un film bun dar la care trebuie să ai multă răbdare... Am stat să analizez bine dacă să-i dau o notă mediocră sau bună, și cam la ce categorie să fie..
ctatoiu pe 02 Mai 2018 23:56
@daron - postbelic se referă la faptul că este după primul război mondial deși mai corect era interbelic...
Mitza_MvP pe 28 Ianuarie 2017 02:09
Atmosfera a fost una de thriller,nicidecum horror,totusi personal mi s-a parut ca unele faze nu s-au legat intre ele,practic au fost unele chestii izvorate din nimic,fara vreun indiciu.
Desi este un thriller cu elemente de mister,totusi nu ar fi stricat unele elemente care sa faca legatura intre anumite scene...

Omu_Problema pe 25 Martie 2016 16:27
Un thriller bunicel
Merita vazut, o desfasurare interesanta, n-am mai vazut genul asta de poveste.
Pe alocuri parca simti nevoia de ceva, nu stiu, ca filmul sa fie de nota 8-9, nu strica daca era adaugata si categoria drama.

cosmin_kedii pe 01 Februarie 2013 13:12
M-a bucurat povestea de mai multe ori am fost pe marginea scaunului meu si a fost surprins de următorul viraj.
Nikon.Angel pe 09 Martie 2012 18:28
Aşa şi-aşa
Un film bunicel. Cred ca 5 stelute ii sunt suficiente.