Păreri Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

(2005)

Războiul stelelor - Episodul III: Răzbunarea Lorzilor Sith

krisztinaportik pe 10 Decembrie 2017 20:26
fimul meu preferat
este cel mai bun film din lume personajele darth sidious anakin dooku sunt cele mai bune personaje
Sorin87 pe 25 Mai 2017 20:02
Dintotdeauna am preferat filmele Star Wars iar partea a 3-a nu m-a dezamagit cu nimic fata de primele parti
gamblerrambler pe 23 Iulie 2016 12:52
Bine ca a fost ultimul film regizat de Lucas
Se prezinta mult mai bine decat cele doua dezastre anterioare.
Desi Anakin continua in continuare sa joace prost , ordinul Jedi continua sa fie o adunatura de natarai (exceptand Yoda care e bad-ass) si Padme sa se poarte ca o idioata, evolutia personajului de la Anakin la Darth Vader (yeah, aruncat in lava) a decurs bine si chiar a avut efecte vizuale si scene de batalie mult mai bine facute.Poate daca nu o dadeau in LOTR, il bagau pe Darth Vader in ipostaza penibila de a spune " NOOOO" si nu faceau downgrade tehnologic masiv la anii 80' , poate era bine...

Bucurat ma ca nu mai regizeaza Lucas.
Mi-a placut mult de Obi Wan....si replicile sale seci.
Si ce-s cu sariturile si amputarile alea? Lucas avea fetish pentru astea?

Ah.....si Jar Jar n-a murit nici in acest film!
Nota : 5 doar pentru Yoda, Palpatine, efecte vizuale, generalul Grievous si aparitia lui Darth Vader.

cosmin_kedii pe 24 Martie 2013 13:33
George Lucas la partea de sus, care arborează un final care ati taie răsuflarea
SarpeleCocosat pe 18 Septembrie 2012 03:23
Are rost sa-l vizualizez daca nu am vazut celelalte episoade?
Mihai2508 pe 14 August 2010 10:52
Nota 10
Foarte foarte foarte bun filmul, efecte speciale de nota 10, poveste de nota 10, actori de nota 10 => film de nota 10.
Octaz pe 30 Iulie 2010 11:32
Cu mare parere de rau am ajuns la finalul fantasticii serii Star Wars . Mi'as fi dorit sa continue desi a avut 6 episoade mai mult decat extraordinare . Nu cred ca se va mai ajunge vreodata sa se faca un film la fel de frumos ca oricare din cele 6.Vorbele ca triologia din anii 70 e mai buna decat cea din anii nostri nu prea m'au convins . Cea recenta e putin mai complexa datorata bineinteles si anilor in care a fost facuta . Chiar mi'a facut placere sa le urmaresc . Felicitari
gaga pe 31 Iulie 2008 00:14
pacat ca nu mai se fac alte filme star wars.is cele mai faine.trilogia originala o stiu aproape pe de rost ca si cea originala,dar tot nu m-as satura sa vizionez aceste filme.mereu ma uitam cand le dadea din nou si dak iar le-r da tot m-as uita din nou.super,marfa.
gaga pe 04 Mai 2008 16:29
filmul e fain cu actiune buna.are vreo 5 dueluri,lupte la greu.naspa k mor aproape toti jedi iar finalul e trist deoarece anakin "moare",dar ia nastere celebrul darth vader
Calin pe 02 Aprilie 2008 18:50
in legatura cu site supershadow.com (am vaz ca unii recomandau sa te uiti acolo pt informatii despre star wars)
nu va lasa-ti fraieriti, site este facut si gazduit de un impostor, nu are nici o leg cu lucas, maj sunt minciuni pe acolo
cauta-ti pe google despre el si veti vedea

berei eni pe 21 Iunie 2007 19:00
cel mai tare episod din ''Razboiul stelelor''...si episodul in care ,dupa parerea mea Cristensen a jucat cel mai bine.
Slayer pe 11 Martie 2007 16:49
In sfarsit am ocazia sa-mi spun o mika parere si despre acest film ... pot spune ca Star Wars III : Revenge of the Sith este unul dintre filmele cele mai bune aparute in ultima vreme si indiscutabil printre primele 3 filme ale anului 2005 . Personaje bine conturate , Actiunea de mai mare dragul , efecte speciale superbe ... un film care a spalat rusinea celor 2 esecuri anterioare alei acestui mit si cum spunea si un tip " Brings the balance between the 2 trilogies " . Job well done G.Lucas and his team . P.S . mi-a plakut enorm comment-ul lui Clawhammer :)) ai fost meserias
Florea Catalin pe 30 Decembrie 2006 10:04
Cred Ca Ep. III Este Ce-l Mai Tare Episod Din Seria STAR WARS Si Ep. II
Dan pe 07 Noiembrie 2006 12:16
@ ANDREICLAWHAMMER - ORADEA
Post-ul tau m-a mai calmat, m-a cam deranjat modestia ta fata de bogdana :) cred ca ar fi in stare sa rada singura si de ea, si tot nu si-ar da seama :D

brain_dead pe 16 August 2006 17:00
superb, felicitari echipei de la ILM pt scenele de animatie si pe langa asta ...filmul e o lectie de design!
cristina pe 02 Iulie 2006 14:24
Parearea mea este ca merita un Oscar pt.cel mai buna film.Hayden e si mai sexy in rol negativ.
Toate partile din Star Wars sunt super,dar ultima parte e cea mai super.Sper sa mai fie o continuare,tot cu aceeasi actori.

paius andrei pe 29 Iunie 2006 01:17
starw wars ep III....hmm probabil cel mai bun film pe care la-m vazut pana acum ,fara sa exagerez cred ca ma-m holbat la el cel putin de vreo 40-45 de ori... deh il am pe dvd,pt cei cu pretentii si care sunt interesati le recomand sa-si cumpere versiunea pe dvd pentru ca are un pret mai mult decat rezonabil,MATERIALE CAT CUPRINDE (ARE 2 DVD IN PACHET)...uh stii ce hai ca-i poman, adikatelea am vazut gunoaie de filme mult mai scumpe ca asta,scenari impecabil,realizare exceptionala(la banii lui nici nu ma asteptam la altceva-georgica ii producator executiv-)...cred ca cea mai buna incheiere ar suna asa...

MAY THE FORCE BE WITH YOU si mai baga nene inca vreo 6 episoade asa sa moara de ciuda aia care critica filmu`

P.S. oricum astept serialul...
P.S.S ma-m razgandit ii dau 7 stele,nha ca am cu ce...

lexx pe 19 Februarie 2006 03:15
Cred ca cel mai asteptat film al inceputului de secol...

Am un gust amarui dupa vizionare, din doua motive: 1. s-a terminat seria vietii mele (ce-o sa mai astept eu de acum inainte?) si 2. se putea mai bine. "Lipeala" parca nu e completa. Mihai din Timisoara are dreptate: parca prea in graba s-a facut totul. Unele actiuni care meritau dezvoltate au fost pur si simplu 'not looked into' - ca trecerea la partea intunecata a lui Anakin (partea asta trebuia lungita nitel). Altele trebuiau scurtate. Mace Windu merita o moarte mai eroica, nu - vajjjjt! - pe geam afara! Padme nu mai e acida din episoadele anterioare si nici nu are destul timp pe ecran. Si moare (de suparare)!!! Intrebare ptr. fani: atunci cum isi aduce aminte Leia (in "Return Of The Jedi") de mama ei, care era "frumoasa, dar un pic trista"? Avea memorie intrauterina?! Dupa socul avut cu Yoda sarind de mama… citeşte

Mihalcea Valentin pe 16 Februarie 2006 20:30
Imi place foarte mult dar sa cam terminat tragic.
Jigsaw (Tavi Mark..) pe 14 Ianuarie 2006 19:27
in ultimele 3 episoade (4,5,6) nu cred ca am vazut mai mult de 3-4-5 sabii laser....farmecul trilogiei originale sunt luptele cu masinarii si d`astea...iar in a 2`a trilogie luptele cu sabii si chiar si luptele cu masinarii....
am vazut sabie laser cu 2 milioane jumate...
creka imi cumpar si yo...:lol:

alc pe 13 Ianuarie 2006 17:19
Prima jumatate e foarte plictisitoare, celalta e ok
alc pe 4 octombrie 2003 22:38
ei el era alesul :P si forta era mai puternica in el...stii tu eroul principal trebuie sa invinga (in cele mai multe cazuri si asta face parte din cele mai multe cazuri)
Dr. Evil pe 11 Ianuarie 2006 19:47
Sincer e cel mai bun dintre toate episoadele noi facute si iti da impresia ca odata cu Anakin evolueaza tot universul Star Wars(se porneste de la atmosfera de film de copii din episode1 apoi prin atmosfera adolescentina din episode2 iar acum... nu mi-as aduce pustiul la filmul asta)
E un film impecabil din toate punctele de vedere ... o adevarata bijuterie. Singurul repros este ca nu prea se leaga de originalele 3 episoade dar in rest este SUPERB !

Dr. Evil pe 4 octombrie 2003 22:38
Anakins este THE ONE mai puternic decat yoda, antrenat de copil in artele jedy a lupat in razboiul clonelor si apoi in reprimarea rebelilor, l-a invins singur pe contele Dooku si este infrant in episodul 6 de fiul lui un individ care s-a antrenat cu yoda vreo cateva luni... Putin probabil.
Dr. Evil pe 4 octombrie 2003 22:38
Tocmai asta este ... Au facut episodul 3 mult prea reusit si nu mai are concordanta cu ep 6.
stasi cristian pe 08 Ianuarie 2006 13:21
Un fim reusit.
bucur alexandru pe 15 Decembrie 2005 08:47
Un film bun cu multe efecte speciale,imi place,dar Lucas trebuia sa dea mai multe detali povestii,oricum se leaga foarte bine,a fost cam zgarcit cu unele faze ,in schimb mi-a placut lupta intre obi si ani,un film destul de reusit daca episoadele anterioare erau la fel ca 3...
Jigsaw (Tavi Mark..) pe 14 Decembrie 2005 23:45
nasol mai.....
Pt mine Star Wars III ca si alte filme (HP 4,LOTR) ...a fost o mare dezamagire!Si nu va lasati inselati de trailer`e!Arata cele mai palpitante faze!Deci...ma asteptam sa fie mai intens cu actiunea....lupete Jedi sunt bestiale ....mai ales Yoda.....dar sfarsitul ....SEC!!!!!!!Ntz...Ntz....veri dissapointed...:((

Withnail pe 14 Decembrie 2005 11:33
Am o mare problema cu primul DVD al setului SW ep.III - nu reusesc sa il vad, imaginea se intrerupe sau merge sacadat etc. Dupa ce l-am inlocuit cu un DVD identic, playerul nici macar nu il citeste, ceea ce nu am patit la nici un alt disc pana acum. Sunt curios daca si altii au aceeasi problema.
peli pe 28 Septembrie 2005 14:36
Nu sunt prea multe de spus . Este the best . Faptul ca a starnit atatea controverse si atatea pareri divergente imi intareste parerea ! Sa ne bucaram asadar si sa asteptam de la LUCAS o noua trilogie , pentru ca intotdeauna mai este loc .
bella pe 04 Septembrie 2005 21:30
este cel mai bun film din lume iubesc acest film,io sunt doar o fata de 11 ani si iubesc acest film,am foarte multe poze cu actorii din star wars mai ales cu anakin skylwalker,si am si melodii,parerea mea este ca e cel mai bun film din lume,mi-a placut foarte mult doate partile dar mai ales parte a 3(revege of the sith)actori mei preferati sunt:anakin,obi wan kenobi,padme,filmul acesta e de nota 1000000
Anclation pe 01 Septembrie 2005 15:51
Am placut acesta film foarte mult, na fost perfect, dar a avut extraordinare special efects, o plot bun, multe scenã memorabile si combate fantastic. A fost mai bun decât Episode I si II.
Suicune pe 06 August 2005 18:27
Ii dau cinci stele, desi ar merita mai mult deoarece este unul din filmele anului 2005 si chiar ar putea candida la Oscar pentru cel mai bun film al anului si nu numai. La capitolul efecte speciale lasa toti spectatorii cu gura cascata iar Yoda a dovedit inca o data ca este personajul-cheie al intregului film, cu toate sfaturile lui. Sunt un mare fan Star Wars, am toate filmele acasa, le-am vazut de mii si mii de ori si nu m-am saturat de ele. Toate imi plac, nu pot sa spun ca unul imi place mai mult sau mai putin decat altul. Nici nu se compara cu Star Trek. Este mult deasupra lui. Muzica, story-ul, efectele speciale, regia, jocul actoricesc, toate se ridica in filmul acesta la cel mai inalt nivel. Iar Hayden Christensen a fost alegerea cea mai buna pentru Anakin. Leonardo di Caprio, fiind si el nominalizat pentru acest rol, este batran iar toata lumea il stie.
Petrescu Constanta pe 07 Iulie 2005 08:03
CEL MAI TARE FILM AL TUTUROR TIMPURILOR!!!!!!!!!!!
Tavi Skywalker pe 16 Iunie 2005 22:40
Un film SUPER EXCELENT!Lucas e un geniu!Pacat ca nu se refac episoadele 4 5 6 pentru ca sunt super old si nu se compara cu trilogia 2.Aceasta fiind prea evoluata si complexa.Oricum,e super.Mai ales sfarsitul e ultimate.Cum si-ar fi imaginat oricine.Mi se pare prea scurt.Si scenele de lupta...Mai mult e politic,dar EXCELENT!Macar 5 Oscaruri sa castige!
Forta sa fie cu voi!

Andrei pe 13 Iunie 2005 20:30
Parti bune:Partea de grafica foarte buna intradevar (fiind la calculatoare) am apreciat-o.Actorii au fost si ei la inaltime.
Parti proaste.Scenariu destul de slab pe alocuri chiar plictisitor.
Pe ansamblu un film bun normal ca este cel mai bun din seria Star Wars dar si conditiile de filmare si instrumentele din zilele nostre sunt mult superioare celor de acum 30 de ani. Pacat doar ca ideile sunt parca mai slabe ca acum 30 de ani apareau filme foarte bune ca: The Godfather sau altele.

Parea mea!

eli pe 11 Iunie 2005 17:08
M-am cam abtinut sa-mi spun parerea inainte de a vedea filmul, pt. ca eram tare sceptica in privinta lui, totusi, voiam neaparat sa-l vad. Acum, dupa ce l-am vazut, eu zic ca e cel mai tare dintre toate (ep. I nu intra la comparatie-a fost asa, o incalzire).E cel mai reusit atat din punctul de vedere al scenariului, cat si la categoria sunet, garfica & efecte...a inceput sa-mi placa SW, dupa ce am vazut ep. III...sincer, nu stiu de ce v-ati indoit ca Lucas o sa faca treaba buna, e un regizor si scenarist fffff bun
monika bass pe 08 Iunie 2005 17:22
Oamenii e super merga tare partea a 3a :> anakin a jucat super iar efectele au fost uimitoare :D;)) cine nu a vazut filmu sa se grabeasac k nu stie ce pierde :D
Matrix pe 08 Iunie 2005 15:52
Saga stelara a ajuns la final!
Daca Amenintarea fantomei a fost un esec total (in mare parte datorat lui Jar-Jar Bings), Atacul clonelor a fost acceptabil (poveste subtire cu exagerat de multe efecte speciale proaste), Razbunarea Sith cred ca reuseste sa se ridice la nivelul asteptarilor fanilor desi recunosc ca nici acesta nu m-a lasat cu gura cascata.
Milioane de fani asteapta de o gramada de timp sa vada cum trece tanarul Anakin de partea negativa a fortei. Sincer pe mine m-a dezamagit toata povestea, a fost foarte precipitata si prea banala iar trecerea spre episodul IV total neinspirata. Deranjant pentru ochiul fanului este scoaterea in evidenta a unor elemente de legatura cu episodul IV - ma refer aici la nava in care apare Vader la final (aceeasi cu cea in care apare la inceputul Razboiului stelelor - care nu da bine deloc pe ecran intre sofisticariile de nave) si… citeşte

iacob claudiu pe 06 Iunie 2005 03:16
Am văzut deja de trei ori episodul 3 din Star Wars şi pot spune că este unul dintre cele mai bune, dar sub episodul 5 - Imperiul Contraatacă. Povestea din episodul 3 este logică, dar şi dramatică pe alocuri, în special fazele în care cavalerii Jedi sunt trădaţi de acel „Ordin 66” (unde sunt folosite efecte speciale excelente pentru a ne fi prezentate diferite planete). Finalul luptei dintre Anakin şi Obi-Wan (când acesta din urmă îl lasă în viaţă, dar muribund pe Anakin) este la fel de dramatic. Oricum, episodul 3 salvează toată această a doua trilogie.
Valentina-Monica Barba pe 04 Iunie 2005 21:39
am simtit nevoia sa dau o lamurire legata de stergerea memoriei lui 3cpo--presupusa de cineva ca ilogica:
creat de anakin skywalker ('the maker'), 3cpo va fi purtat--si dezvaluit--secretul familiei anakin/padme/luke/leia in episodul iv, a new hope,--unde va reintra in posesia familiei, respectiv a unchiului lui luke, si sub directa ingrijire a acestuia din urma--daca nu i-ar fi fost stearsa memoria. amintiti-va cand, intrebat de luke daca stie despre razboi (intergalactic), 3cpo raspunde '...there's not much to say...'. ramas incarcat cu memoria intacta, acesta ar fi facut restul seriei imposibil. iata legatura logica cu replica stergerii memoriei lui 3cpo, data de organa inspre finalul episodului iii.

adi pe 04 Iunie 2005 13:04
NU STIE CAREVA CAND VA FI PREMIEARA STAR WARS IN BAIA MARE?
GodFather pe 04 Iunie 2005 11:07
Star Wars Episode III este cel mai reusit film din seria Star Wars.Pacat ca nu se mai poate face inca un episod.
@lly pe 01 Iunie 2005 16:44
Sigur Acesta va fi cel mai bun film Din seria Star wars.Efectele speciale mau impresionat foarte mult. Totusi nu inteleg de ce Chewie a trebuit sa apara in aces film.Sa speram ca nici macar criticii acestui SAGA nu vor avea nimic de comentat de data aceasta.
Gabi pe 31 Mai 2005 11:03
Se integraza perfect cu povestea din primul Star Wars aparu (cel din 77 - A new hope) care ar fi continuarea :). I rest efecte speciale din belsug, il recomand tuturor fanilor si nu numai :).
Giovani pe 30 Mai 2005 19:12
mai bun dekt lord of the rings , parerea mea , ce mai vreti fratilor k e perfect filmu
cestii pe 30 Mai 2005 14:57
este un film extra mega super merita vazut.unl din putinele filme care te face sa spui:dpamne te rog sa mai apara o serie.este cool si cine nu la vazut s-al vada.
dady pe 30 Mai 2005 12:48
Am vazut si eu filmul(de cateva ori) si vreau sa spun k este chiar mai mult decat am asteptat.Este un film foarte reusit care pur si simplu te face sa stai cu sufletul la gura..Este cu siguranta o capodopera a cinematografiei.
cocieru ionut pe 28 Mai 2005 20:29
lam vazut si io azi si vreau sa va zic ca e un film super tare cred ca e cel mai bun dintre toate.ducetiva sa-l vedeti si voi si nu o sa va para rau
Radu Ciocan pe 27 Mai 2005 22:49
=== SPOILERS === SPOILERS === SPOILERS === SPOILERS ===
A se citi dupa, pentru cei care nu au vazut inca filmul
=== SPOILERS === SPOILERS === SPOILERS === SPOILERS ===

In scena in care Anakin sta de vorba cu Cancelarul in acel
"teatru" si urmaresc midiclorienii, Cancelarul ii povesteste
despre acel sith cu puteri nebanuite care putea influenta midiclorienii sa

creeze viata. In acelasi timp se intoarce si se uita inspre Anakin. (Din

primul episod intelegem ca Anakin nu este
nascut pe cale naturala ci creat printr-o anumita forta - vreo aluzia cumva la

crestinism si Isus ? :))

La un moment dat se vorbeste despre profetia care urmeaza sa vina, ca Anakin

sa fie "alesul" (iara alta analogie cu seria Matrix) si ca el sa faca un

echilibru… citeşte

petrescu ionut pe 26 Mai 2005 15:22
va fi cel mai tare din toata seria,ma voi putea lamurii in privinta mai multor intrbari legate de seriile trecute,cu siguranta va avea un impact placut asupra iubitorilor starwars
Cainaru Alexandru pe 26 Mai 2005 09:33
Este cel mai tare film care s-a facut pana acum din aceasta serie. Eu sunt un fan infocat al StarWars. E misto felul in care s-a transformat ala micul in ala care respira greu :) .
Daniel pe 24 Mai 2005 10:49
Cand ajunge Ep. III in Ploiesti?
Go 1 2 3 4

Film - Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith