Păreri Schindler's List

(1993)

Lista lui Schindler

bogdamme pe 10 Februarie 2014 20:26
Un film biografic excelent de bun !! .
monu pe 30 Ianuarie 2014 01:08
Schindler's List este cel mai bun film vazut de mine iar Liam Neeson devine cel mai actor pentru mine.
skumpici pe 07 Ianuarie 2014 03:25
7 premii Oscar
Filmul prezintă o poveste adevărată a enigmaticului Oskar Schindler, membru al Partidului Nazist, un afemeiat şi un profitor, dar care reuşeşte să salveze vieţile a mai bine de 1100 de evrei în timpul Holocastului. Filmul este o mărturie emoţionantă despre ororile războiului şi despre alterarea caracterelor umane în timp de război.
Razvan600 pe 06 Ianuarie 2014 17:44
O adevarata capodopera cinematografica marca Steven Spielberg. Merita vazut
romeo_anisoreac pe 09 Decembrie 2013 20:35
ISTORIEE!
Filmul acesta m-a facut sa plang ca un copilas!! Si cand te gandesti ca-i inspirat din realitate, iar Istoria nu aminteste decat in treacat numele lui Schindler!
virgil_iasi pe 16 Noiembrie 2013 07:39
capodopera
cel mai bun film, capodopera, eveniment ...nu am cuvinte. obligatoriu de vazut
classicsanta pe 21 Octombrie 2013 16:54
Pentu asemenea filme s-a inventata nota 10. Nu stiu cum este posibil sa nu ramai miscat dupa ce il vizionezi. Un film care ilusteaza chinurile prin care evreii au trecut si destinul unui om care a dorit sa ii ajute. La scena cand Schindler plange gandindu-se ca mai putea salva si alti oameni si la cea in care evreii salvati de el au venit sa ii aduca un omagiu la mormant, m-au facut sa plang. Abosul superb. Este mare pacat sa treci prin viata fara sa fi vazut acest film macar odata.
dragomir_adrian pe 20 Septembrie 2013 02:26
Un film genial
O capodopera cinematografica, un film care va ramane in topul all time pentru totdeauna!
iulian94 pe 29 Iunie 2013 19:02
Un film foarte emotionant care prezinta drama evreilor din timpul Holocaustului.
trbor pe 14 Iunie 2013 15:02
un film de exceptie.daca nu l-ai vazut esti obligat sa il vezi, face parte din viata ta...
Homie pe 03 Mai 2013 21:56
Liam Neeson nu putea juca mai bine acest rol, in ceea ce priveste filmul este o realitate ce nu poate fii contestata si nici judecata sau criticata!
Audrey19 pe 08 Aprilie 2013 19:02
foarte bun filmul,chiar emotionant si sfarsitul chiar a fost genial,ma bucur ca a existat omul asta care a salvat atatea vieti,insa pe mine m-a cam plictisit,poate ca a fost si atat de lung insa totusi mi-a placut mult.
jacknicholson pe 28 Septembrie 2010 20:51
GENIAL
Cuvintele sunt prea sarace pentru a exprima perfectiunea realizarii acestei capodopere.....
yaranzo pe 08 Septembrie 2010 21:20
Cel mai bun film care l-am vazut in viata mea.O adevarata capodopera.
cetateanu pe 14 August 2010 12:09
Unul dintre cele mai bune filme ale cinematografiei.Alaturi de Pianistul si La vita e bella cele mai bune ecranizari despre atrocitaile comise de nazisti impotriva evreilor.In regia lui Steven Spielberg cu un Liam Neeson in cel mai bun rol din cariera ,secondat magistral de catre Sir Ben Kingsley si cu un Ralph Finnes in rolul comandantul lagarului german , inspirat dupa fapte reale acest film este fara indoiala cel mai bun film care s-a realizat vreodata
Willy4k pe 24 Mai 2010 18:12
Pot acorda fara probleme nota maxima acestui film. Situatia evreilor din timpul holocaustului si toate umilintele si chinurile pe care le-au suportat , sunt reliefate intr-un mod cat se poate de concis si in acelasi timp brutal in aceasta productie, in regia lui Steven Spielberg.
liliac.alb pe 10 Mai 2010 03:37
Exista cumva CD cu melodiile din acest film? M-ar interesa foarte mult...
kenya pe 7 septembrie 2010 18:18
Da,am gasit intamplator,cautand pe torrent fragmente din opere clasice si piesa de pe coloana sonora.poti gasi toate melodiile cautand "John Williams - Theme from Schindler's List"la adresa pe care ti-o dau: http://www.kickasstorrents.com
dark_soul pe 19 Iulie 2018 21:31
Petarda
Sa te uiti la un film alb-negru facut in 1993 este deja o absurditate
phoenix_caterink pe 22 Martie 2014 10:45
nu reusesc sa vad nici un fil dupa pagina voastra ce trebuie sa fac sa le vad
emma_em pe 20 Martie 2014 19:41
buna, sunt noua pe site, as vrea sa stiu cum pot viziona filmul. multumesc pentru ajutor.
Rippa pe 23 Februarie 2014 12:55
film de Oscar....merita...cel putin vreo 10 premii.,pt toate categoriile...bravoo!!
cosmin89 pe 02 Ianuarie 2014 16:26
ca multe altele
Toate filmele importiva nemtilor sunt bune!!! Nu degeaba evreii cotizeaza masiv la hollywood !!!
ankci pe 27 Iunie 2010 22:12
mi se pare cel mai bun film de razboi pe care l-am vazut pana acum
Blondie pe 28 iulie 2010 15:14
Nu prea este film de razboi. Ca actiune se desfasoara in jurul evenimentelor celui de-al doilea razboi mondial este altceva.
balta67verde pe 10 Octombrie 2016 18:07
Prefer La vita e bella (Benigni) sau Train de vie (Mihaileanu). E un film Hollywoodian care a luat Oscaruri dupa criterii politice.
Caktus pe 10 mai 2020 20:10
Indiferent daca a luat oscaruri sau nu, filmul este capodopera.
Pantaleon pe 11 Aprilie 2015 22:36
Superlativ
Cuvantul '' CAPODOPERĂ'' este cel mai uzitat când se vorbește sau se scrie despre acest film. Cu excepția unor retardați sau a unor ciudați în ceea ce înseamnă gust pentru film, mai toți suntem de acord că referirile la Lista lui Schindler trebuie făcute numai la superlativ. L-am revăzut până acum de 5 sau 6 ori li de fiecare dată l-am redescoperit la fel de bun ca prima dată. Dacă privești acest film cu ochiul cinefilului neutru, al celui care caută frumosul și valoarea la un film, nu are cum să nu-ți placă. Polemicile pe marginea lui sunt multe, am citit despre asta, Spielberg fiind chiar criticat pentru viziunea sa prea personală transpusă pe ecran, dar oare ce anume din acest film nu s-ar fi putut întâmpla în realitate ? Lista lui Schindler este, pentru mine, unul din puținele filme care mă pot sensibiliza și impresiona, chiar și după a cincea… citeşte
Superbul pe 09 Februarie 2013 01:20
Mi-am pierdut aproape 3 ore din viata ...Dar totusi mia placut unpic sfarsitul !
iiii pe 23 aprilie 2014 11:51
miam miam miam miam
Superbul pe 26 aprilie 2014 16:37
What ????
Cote2Dieu pe 13 Martie 2012 15:46
Lista
Filmul asta reuseste sa starneasca o ura imensa in suflet. NImic mai mult.
diciluma pe 17 Martie 2012 14:32
Ghinionul acestui film e ca am vazut innaintea lui Pianistul . Nu m-au impresionat nici premile oscar castigate .S-a dus de mult vremea cand premile se luau pe bune .
Cat despre film....sange pe tot parcursul si atat .Ca la un film de super actiune . Pai si care e diferenta ???Plus ca nu stiu ce sa zic de personajul principal : 190 de minute se chinuie sa angajeze evrei ca sa castige bani cat mai multi iar in ultimele 9 minute (exagerat un pic) il apuca criza de umanism...... Nu am participat la al 2 razboi ca de , nu prea eram nascut pe atunci , dar nu sunt nici atat de retardat incat sa nu-mi dau seama ca razboiul e violent . Germanii au masacrat , ok . Japonezii ? Rusii ?? Americanii ??? Oare noi romanii ce om fi facut pe unde am fost ????Nemtzi au tras cu automatele , iar noi ceilanti ne-am batut cu serpentine ....
Poate avea o sansa ca documentar , dar si aici sa vrut… citeşte

Theodor2011 pe 22 noiembrie 2012 19:07
Oscar Schindler s-a chinuit sa angajeze evrei ca sa faca bani asa cum spui tu, DAR dupa ce a vazut cu ochii lui cum erau masacrati evreii, l-a impresionat, si l-a sensibilizat enorm iar dupa aceea, dupa afacerea de succes care a avut-o cu fabrica de vase si oale emailate din Cracovia in 1942 a facut tot posibilul sa angajeze la noua lui fabrica de munitie si armament 1200 de muncitori evrei necalificati si neinstruiti cum ar fi: copii mici, femei si oameni batrani mai mult ca sa-i scape de lichidarea de l-a Auschwitz din 1944 desi era constient ca o sa fie o afacere falimentara non-profit datorita acelor muncitori evrei deloc priceputi in acea meserie, si-a sacrificat toata averea personala si viitorul lui si al familiei irosind milioane de marci prin mituirea oficialitatilor si intretinerea muncitorilor evrei
Theodor2011 pe 24 februarie 2013 22:37
Te citez: '' Da-mi voie sa ma duca mai mult capul si sa nu pun "botul" la orice fel de propaganda.. Cauta pe net-ul asta cat inca mai e liber(si nu mai pune botul de la toata propaganda de la tv sau din ziare) In primul rand, eu iti dau voie sa te duca mai mult capul, dar la care cap te-ai referit?? Ca ala de pe umeri din punctul meu de vedere, si fara nici o suparare cred ca il ai GOL. diciluma tu ce vrei sa-mi transmiti mie, ca faptele eroice ale lui Schindler, au fost propaganda???? Tu pur si simplu crezi ca este o minciuna si Falsa treaba cum ca Hitler ar fi omorat acele milioane de evrei??? Tu ignori istoria "omule", asta este ultima mea replica, am cautat sa te aduc pe calea cea dreapta din punctul asta de vedere, dar n-am nici o sansa, cei care vor intra pe viitor in polemica cu tine, va trebui sa aplice acel proverb - Nu baga prostul in seama, ca se ridica cu o palma. LAST MESSAGE!!!
craciunioan pe 16 August 2010 18:28
Cu parere de rau...
Trebuie sa spun ca se insista atât de mult incit se demonetizează totul. Si totul ia o alta direcție. Pentru supraviețuitorii lagărelor statul german a plătit sume imense, dar banii nu au ajuns la ei. Aceste filme crează un sentiment de saturație.
kenya pe 27 septembrie 2010 19:03
nu inteleg acest comentariu!!!!Bani???Cat costa o viata de om,ca eu inca nu am auzit sa se fi facut vreo evaluare.Statul German,impreuna cu sute de alte state,tari,imperii,natiuni,din trecut sau din prezent,sunt la fel de responsabile si de vinovate de crima in toate razboaiele,campaniile,bataliile pe baza de rasism.Statul German este exemplul din acest film.Nici Israelul din zilele noastre nu pare a fi mai breaz-poate la o alta scara....
Tenfix pe 14 decembrie 2010 16:34
si care e lagatura?
AliceDragutzyk4 pe 02 Iunie 2013 16:22
monument de prostie
cel mai prost film ever! nam mai vazut in viatza mea un film atat de idiot , e o prostie penala si plictisitoare. cei care dau note maxime nau mai mult de 6 ani . pe langa hana montana filmul e praf rau , un kkt cu care nu merita sati pierzi timpu.
Ovidiu239 pe 4 iunie 2013 17:27
Unul dintre cele mai penibile comentarii pe care le-am vazut pe Cinemagia. Pe langa faptul ca ai folosit multe greseli gramaticale, ai scris numai aiureli. Cum sa spui ca cei ce dau note maxime n-au mai mult de 6 ani? Filmul asta a luat 7 premii Oscar, premii care sunt date de niste specialisti in domeniu, care crede-ma ca au mult mai mult de 6 ani. Si ce comparatie mai e si asta, tu compari Schindler's List cu Hannah Montana? Du-te acasa draga mea.
Caktus pe 10 mai 2020 20:13
Ori e troll, ori e foarte proasta
lili22 pe 20 Septembrie 2012 16:25
Spielberg
Niciodata nu am fost fan al acestui regizor, cu toate bunele intentii filmul este lung, obositor, cine spune ca l-ar revedea ma intreb si eu cum de are vreme.
Theodor2011 pe 22 noiembrie 2012 18:36
S-a notezi cu 5 un asemena film, este revoltator si sfidator pt noi toti ceilalti useri ce au cont pe cinemagia, care au vizionat si au comentat aici acest film, lili22 nu sti pe ce lume te afli. SA-TI FIE RUSINE
Theodor2011 pe 18 mai 2014 14:45
cosmin89, SS= Organizatie paramilitara fascista + nazista. Cea mai fidela organizatie a lui Hitler. SS sunt cei prin care Hitler a masacrat 6 milioane de oameni si nu numai evrei ( tigani, homosexuali, prizonieri de razboi etc) Neo nazist SPURCAT ce esti
Go 1 2 3 4 5