Păreri Schindler's List

(1993)

Lista lui Schindler

voicuviorel24 pe 21 Martie 2013 19:27
waw
un film superb! ,recomand cu caldura!o capodopera unul din cele mai bune filme,recomand cu caldura!
danii1234 pe 01 Martie 2013 16:05
O drama de exceptie in care Liam Neeson joaca exceptional ,iar Steven Spielberg a realizat dintr-o poveste banala din timpul celui de-al doilea razboi mondial o adevarata capodopera.
Simona1m92 pe 09 Februarie 2013 19:55
Din punct de vedere cinematografic.. este un film impecabil realizat.Intr-adevar a fost emotionant, actorii pe masura etc etc dar dincolo de aspectele cinematografice, filmul este propaganda pura exprimata intr-un mod extrem. Ceea ce nu zice filmul este ca Hitler a facut si multe lucruri bune pentru Germania, ci insista pe cruzimea nazistilor. Ceea ce nu zice filmul este ca evreii salvati nu au miscat un deget pentru Schindler, acesta murind in mizerie si saracie.
Inteleg ca evreii au trecut prin suferinte in timpul razboiului dar nu vad de ce ar trebui sa se insiste mereu pe asta si sa se victimizeze la nesfarsit. Cum am mai spus si la inceput, reprosuri la adresa realizarii cinematografice nu se pot face filmul este cu adevarat o capodopera! Insa alte aspecte lasa de dorit, oricum pentru o asemenea realizare nu ai cum sa oferi alta nota decat 10.

MrHolmes pe 05 Februarie 2013 17:16
Lista vietii
Memorabil film, si in final, durerea era ca ar fi putut salva mai multi oameni. Si realizarea alb-negru accentueaza dramatismul filmului.
Catherinne pe 03 Februarie 2013 10:17
Minunat!
Cel mai bun film pe care l-am vazut. Mi-a dat o adevarata lectie de viata.
Iulidesprefilme pe 26 Ianuarie 2013 16:08
Acest film rămâne o peliculă de referinţă nu doar în cariera lui Spielberg ci şi în istoria cinematografului.
hannibal1948 pe 17 Ianuarie 2013 19:30
Lista lui Schindler este o capodopera a cinematografiei care ramane la fel de captivanta si emotionanta astazi cum era pentru cinefili in urma cu 20 de ani. Filmul reprezinta o amintire puternica a eroismului si umanitatii celor care s-au ridicat impotriva intolerantei" .... O bijuterie de film.
danpc1234 pe 01 Ianuarie 2013 00:44
de unde se poate lua acest film cat costa. dar filmul mandela, papa ioan al 2, hoffa, papa ioan al 23-lea, floare de cactus, va place brams? oameni de onoare, ofiter si gentelman le aveti cat costa si de unde se pot procura
danutzz92 pe 30 August 2012 01:38
Cel mai bun film facut de Steven Spielberg o drama impresionanta merita toate cele 7 premii oscar
deadlord pe 26 August 2012 18:01
O capodopera in adevaratul sens al cuvantului. Superb.
chetta pe 26 August 2012 13:17
pai ...
un film exceptional....l am revazut... un film impresionant ,emotionat...trist!!!
.de fiecare data ,dupa vizionarea acestui film... imi ramane un sentiment de tristete,indignare ....vis a vis de rasa umana,,de ceea ce este 'capabil" sa" faca'omul ,contra propiei ' rase!!! acest film spune multe despre " degradarea " ,, conditiei umane"!!:( Oricum nu ma mai mira nimic!!!Ma 'surprinde'cat vad ceva "frumos' ,cand se intampla ceva bun si frumos " in adevaratul sens al cuvantului...din pacate asemenea atrocitati,crime...se intampla si in zile noastre....dar acum o "latura" si mai intunecata,complexa,DAR ,DAR "moderna",chinuitoare...iar tortura şi crimele sunt excesive printre cei care susţin "globalizarea"...sub acest' "paravan" numit , "globalizare"!!!

Tyybi1 pe 22 August 2012 11:28
CAPODOPERA !!! Mai mult de atat nu pot spune. Trebiue neaparat vizionat.
CazaGio pe 05 August 2012 13:18
Incredibil, minunat, fabulos, neasteptat... unul din cele mai bune filme facute vreodata, daca nu cel mai bun... fara sa exagerez, a fost singurul film la finalul caruia imi venea sa plang... singurul...
alin.cristian pe 30 Iulie 2012 13:22
Un film extraordinar despre atrocitatile comise in cel de-al doilea Razboi Mondial, dar si despre compasiune, intelegere si regasirea umanului intr-o lume mizerabila, guvernata de idei monstruoase.
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:48
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

bubu86 pe 07 Iunie 2012 23:38
capodopera
Este filmul pe care l-am revazut de cele mai multe ori si nu ma satur inca, Liam Neeson a facut cel mai bun rol al sau avand sansa de a castiga OSCARUL (pe langa cele 7 statuete dobandite de acest film chiar merita si Liam acet premiu). Cine nu a vazut ''Schindler's List'' il recomand fara nici o ezitare.... de vazut cel putin o data!!!!!!!!!
cirjan.raluca pe 25 Mai 2012 16:38
foarte frumos
este un film foarte fumos dar foarte dur.....l-am vazut de cateva ori dar de fiecare data ma uit cu drag la el si il recomand cu drag
prikindelul pe 26 Iunie 2011 19:52
Probabil cel mai bun film al lui Schindler . Am mai urmarit Pianistul, Defiance, Saving private Ryan . Filme de vazut !!
iepurela pe 10 Aprilie 2011 13:23
:X
nemaipomenit filmul!...............................................
vampyritza pe 26 Martie 2011 13:50
Fara cuvinte!
Imi amintesc ca am vazut acest film,acum vreo 8 ani,eram destul de mica,sa inteleg un film asa complex,insa tin minte ca am adormit plangand,si dimineata i-am povestit mamei,ce film vazusem,si cat de mult m-a impresionat fapta eroului principal.

Fiecare cu parerea lui,insa sa tinem cont,ca a fost o poveste reala,si ca toate acele tragedii s-au intamplat cu adevarat,si ca cineva a avut totusi curaj sa spuna"nu" si sa fac ceva pentru acei bieti oameni.

Filmul a bun,insa povestea de dincolo de ecran,ei bine te unge pe suflet!

slim_shadyx pe 11 Martie 2011 03:55
prea frumos:X:X:X
un film care ramane in amintirea tuturor,liam nesson un actor pe cinste
Berty pe 29 Decembrie 2010 01:03
film e putin spus
cel mai bun film pe care l'am vazut si am vazut primele 30 de filme din imdb dar nici unul nu se compara pentru ca asta arata povestea unui om care a salvat peste 1100 de evrei si cate generatii au mai luat nastere din ei ... Schindler un om foarte greu

pt cei care nu au vazut filmul sa o faca si dupa sa isi dea cu parerea care e bun si care e prost

razvan281 pe 23 Noiembrie 2010 18:24
Fantastic
Un film pur si simplu genial.

Povestea este pur si simplu fantastica , arata cat au suferit evreii de-alungul celui de-al doilea razboi mondial , ce s-a arata in film ca au patit evreii fiind 100 % adevarat .

Faptul ca filmul a fost filmat alb negru da o nota de originalitate filmului , alta fiind senzatia cand vezi un film despre perioada anilor 40 - 45 in format alb negru.Un alt motiv pentru care a fost filmat alb negru cred ca este acela ca , la fel ca in fotografie , imaginea alb negru este mult mai expresiva fata de cea color , mimica fetei si suferinta de pe chipul evreilor fiind mult mai evidenta.

Filmul prezinta o realitate dura a acelor vremuri , nefiind ca alte filme cu multe faze "infrumusetate" sau faze reale dar dure neprezentate.

Liam Neeson joaca exceptional , acesta mi se pare de departe cel mai bun rol al sau ,… citeşte

mihaelatb pe 11 Noiembrie 2010 18:12
este unul dintre cele mai dure filme.A fost necesara realizarea sa pentru ca multi dintre tinerii de azi cred ca ceea ce s-a scris despre nazism, Hitler, lagarele de concentrare de la Dachau, Maidanek, Auschwitz, Buchenwald , sunt exagerari.
Nu au citit carti precum Medicii blestemati, Asasinii printre noi, Moartea e meseria mea, iar Simon Wiessenthal este un nume necunoscut ! Acest film arata, daca mai era nevoie, ce mare regizor este Spielberg

moon star moon pe 06 Noiembrie 2010 16:10
este cel mai bun film cu si despre evrei merita mai multa apreciele despre film
fresie pe 24 Mai 2010 11:27
Am vazut filmul si apoi am avut ocazia sa vizitez lagarul nazist de la Dachau. Pot spune ca nu poti sa intri acolo fara sa nu iti aduci aminte de acest film. Am rememorat foarte multe secvente din film. Mai ales cea de la dusuri. Am intrat cu greu in acele camere. Filmul reda o poveste plina de cruzime, care in cazul unora dintre evrei a avut un final fericit, dar ce este infiorator, este faptul ca aceste lucruri s-au intamplat cu adevarat.
Blondie pe 28 iulie 2010 15:16
Din cate am citit eu, lagarul Dachau nu era unu de exterminare, era lagar de munca.
fresie pe 28 iulie 2010 18:35
Esenta este ca in acest lagar si-au pierdut viata foarte multi oameni. Citind informatiile dintr-o cladire a lagarului care este transformata in muzeu am putut afla ca acolo se faceau diferite experimente pe oameni, iar acea munca despre care vorbesti tu, era tot o modalitate de exterminare pentru ca de cele mai multe ori acei oameni mureau ca urmare a epuizarii fizice. Nu pot acum sa iti descriu eu in cateva randuri ceea ce s-a intamplat la Dachau, dar cu siguranta acele cuptoare de ars cadavre care exista acolo nu ar fi avut de ce sa fie construite daca nu ar fi fost planuita pierderea unui numar mare de vieti omenesti.
WEbster pe 02 Aprilie 2010 20:41
Spielberg e Spielberg
De obicei nu raman impresionat de dramele istorice dar recunosc calitatea filmului. Dar in Schindler's list nu am putut ramane indiferent, regia si scenariul te duc cu gandul si acolo unde nu te astepti, iar sentimentele starnite sunt mai profunde ca in orice alt film din genu-i.
Chirila Gaftonic pe 26 Mai 2002 00:00
Cred ca este un film foarte reusit si ar trebui sa il voteze mai multa lume.Din pacate nu se prea gaseste la difuzori de casete video.
mitza2003ro pe 24 Martie 2018 23:09
Capodopera este putin spus
Cuvintele sunt de prisos,acest film nu necesita nici o prezentare sau descriere,trebuie pur si simplu urmarit si simtit."Lista lui Schindler" si "Pianistul" sunt doua filme care cu adevarat m-au marcat.
user-5a8cac6589d12 pe 21 Februarie 2018 01:31
Cineva comenta că este lung și plictisitor . Îi recomand sa nu se mai uite la filme . Lista lui Schindler ,pt mine, este cel mai bun film din istoria cinematografiei . Iar fără a fi subiectiv , sigur este în top 10. Si apropo de un comentariu , seria Nașul si Inchisoarea ingerilor , pt mine nu sunt in top 10.
vege pe 04 Februarie 2018 22:05
Un film excelent, dar lipseste reversul...
Ar fi trebuit ca Spielberg sa faca si un film despre teroarea bolsevica dintre anii 1917-1953.
Cu documentatie din Alexandr Soljenitin: "Doua secole impreuna".

Robert.Chetan pe 10 Decembrie 2017 19:22
Extraordinar!
Desi un film lung si filmat alb negru(nu sunt mare fan al filmelor alb-negru) pot sa il incadrez pe acesta la preferatele mele,Daca stau sa ma gandesc mai bine cred ca,calitatea filmului nu ar fi aceeasi daca nu era filmat alb-negru in special pentru faptul ca reda perfect monotonia acelor vremuri tulburi.Cu siguranta cel mai bun film al lui Spielberg,sunt putine filmele pe care le revad de doua sau mai multe ori dar acesta e unul dintre ele!!!
SorinTudor pe 28 Mai 2017 02:05
Cel mai bun film
Am urmarit cam toate filmele cu nazisti si acesta m-a impresionat prin faptul ca un german tine cu evreii si ii salveaza de la moarte iar pe final regreta ca nu a salvat mai multi evrei si se desconsidera ca si-a cumparat masini si case cand putea salva alti evrei cu banii aceia cheltuiti.
Am facut chiar un top cu cele mai bune filme cu tematica de razboi pe blogul meu:

Pillowman pe 07 Mai 2017 12:57
Ce inseamna viata ?
O singura data l-am vazut, n-am putut pur si simplu sa-l mai revad.
N-am putut sa vad goliciunea fizica si psihica a omului, disperarea, suferinta, umilinta si moartea.
Era prea dureros, greu de crezut ca noi niste fiinte rationale putem face asta....
Parerea mea este ca toti am suferit si pierdut indiferent de natiune, nimeni n-a castigat acel razboi daca e sa spun asa.....

mihai_chindris pe 28 Martie 2017 21:56
Schindler
O capodopera in adevaratul sens al cuvantului. Unul dintre cele mai impresionante filme facute vreodata de Spielberg, care a transpus in acesta toata oroarea Holocaustului. E intr-adevar obligatoriu de vazut, pentru simplul fapt ca, constituie o lectie importanta de istorie.
patru_daniel pe 14 Iulie 2016 00:04
Genial
Super..... M-a făcut să plâng în hohote filmul ăsta..... .Mi-a plăcut tare de tot.
yanysboy pe 04 Mai 2016 03:35
wow
un film cu un impact emotional foarte mare, trist pentru ceea ce sa intamplat... un film de nota 9.5 care merita vazut, recomand.
claudiu-daniel-lugoj pe 03 Februarie 2016 20:41
Un film ce intra la categoria capodopera un film extrem de dramatic dar si adevarat.Un film ce merita tinut in colectia fiecarui cinefil.
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 19:53
Schindler's List
andystarx pe 14 Noiembrie 2015 00:00
In sfarsit am urmarit acest film minunat dar foarte trist ! UN Liam Neeson senzational,un film remarcabil,o capodopera l-a care cred ca s-a lucrat foarte mult !Este poate cel mai bun film despre evrei,alaturi de Pianist ,pe care l-am vazut !
Cristi1698 pe 12 Iunie 2015 19:48
Un film exceptional, cu o puternica incarcatura emotionala care m-a socat si m-a facut sa urasc extrem de mult oamenii care au acceptat sistemul totalitarist a lui Hitler.Relatarea acelor timpuri groaznice e impecabila.Totusi acea scena a regretului lui Oscar, ca nu a putut salva mai multi oamenii a fost umpic fortata.Trecerea lui de starea de alerta si agitatie la suferinta nu a fost foarte bine integrata.Cel mai bun film in care Liam Neeson a jucat si care Steven Spielberg l-a regizat.
GeorgeMenu pe 16 Aprilie 2015 13:06
Filmul acesta este poate unul dintre cele mai mari drame realizate vreodata .Mult timp l-am evitat dar acum , ca l-am vazut , nu regret nicio o secunda din cele 3 ore si 15 minute.Probabil cel mai bun film facut pe aceasta tema. Faptul ca filmul este alb-negru nu scade valoarea filmului , ba dimpotriva face ca acesta sa fie mai dramatic.Foarte bine joaca Liam Neeson. Un film de nota 10+.
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 12:04
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Steven Spielberg's best work ! Un film fenomenal de vazut si revazut ! UN MUST SEE
O poveste adevarat dintr-o perioada a lumii mai putin cunoscuta de toti oamenii

valy_barbu pe 19 Noiembrie 2014 23:50
O capodopera marca Steven Spielberg .Un film socant de dureros , dar adevarat . Liam Neeson genial , nota 10 pentru el , nota 10 pentru film !
Decibalus pe 25 Octombrie 2014 23:22
superb
capodopera, fenomenal, impresionant..neaparat de vizionat si revizionat :)
omucuvaloare pe 20 August 2014 18:24
Mariannaa pe 21 Aprilie 2014 19:11
Un film absolut impresionant. Poate multi incearca sa-l vizioneze dar li se pare usor plictistor la inceput si renunta; asta ar fi cea mai mare greseala. Schindler's List este o capodopera, care nu trebuie sa-ti lipseasca din colectia de filme. Te marcheaza pur si simplu, mai ales stiind ca are punct de sprijin realitatea nazista.
Claudynho pe 26 Martie 2014 15:46
Un film exceptional !!! Liam Neeson a avut o prestatie deoebita !!!
johnybz pe 04 Martie 2014 00:59
Un film bun realizat de un Spielberg evreu si el , cred ca a fost un fel de omagiu adus adevaratului Schindler. Un film frumos lansat pe cand eu aveam numai 1 an , vazut abia azi 4.03.2014. Un film care prezinta ororile razboiului si a ceea ce a fost Holocaustul. Intr-adevar e mai putin important faptul ca a fost vorba de evrei si e mai emotionanta ideea unui om care a ajutat atatia oameni fara sa aiba pretentii intr-un final. Drept vorbind , 1100 evrei in viata raportat la 6 milioane morti , nu e cine stie ce , dar 1100 oameni in viata datorita unui singur om ... e mare lucru Dovada ca banii , in anumite situatii pot calma sau macar imblanzi chiar si razboiul. FIlmul - foarte ok , un Schindler care , desi membru al Partidului Nazist , nu prea are nicio treaba cu razboiul in sine. Un Liam Neeson care l-a interpretat aproape de perfectiune. Un film pe care , per total il consider a fi de… citeşte
oana.andreea pe 13 Februarie 2014 02:38
Trebuie vazut acest film , frumos , trist , un film de viata