Păreri Schindler's List

(1993)

Lista lui Schindler

98diky98 pe 05 Ianuarie 2012 16:43
e uimitor filmul...si majoritatea e in alb-negru in onoarea evreilor care au pierit (si au inclus "o pata de culoare" la paltonul rosu al unei fetite ca simbol al masacrului)
So.aLone pe 06 Decembrie 2011 15:14
Cutremurator.
Cutremurator filmul,pt. ca iti dai seama ca a fost realizat dupa realitatea cruda(cand te gandesti ca acum daca un om omoara acum pe cineva,ex.il impusca si gata...dar atunci germani isi bateau joc de evrei apoi ii omoreau,Doamne Ferestene de alt RAZBOI MONDIAL ).
hope2011 pe 22 August 2011 14:35
cat de mult ne-a impresionat pe toti care am simtit nevoia sa scriem aici cateva cuvinte; am auzit , am vazut , am trait in fata ecranului cateva minute ; ne-au impresionat cateva personaje impuscate in film ; dar totul a durat 6 ani si au fost omorati milioane ! daca noi am fost atat de miscati , ce au trait cei ce au fost acolo ? in iadul acela in care schindler a reusit sa creeze o mica oaza de rai ; Cred ca Spielberg asta a vrut sa transmita : ca si multi alti germani , care nu aprobau ideologia partidului nazist ,schindler , in loc sa se dea deoparte , a stat in mijlocul ss-istilor si asa a reusit sa salveze macar 1100 decat nimic ; nepasarea si neimplicarea este cea care ne distruge ! in mod sigur au existat multi germani care au facut ca schindler .
DiCaprio21 pe 22 August 2011 02:04
capodopera
acest film este o capodopera cinematografica , excelent . Steven Spielberg a facut un film mare . merita vazut ..
mineru pe 01 Februarie 2010 06:47
"o capodopera cinematografica, castigatoare a 7 premii Oscar, inclusiv pentru cel mai bun film si cel mai bun regizor, a cucerit atat criticii de arta cat si publicul"
din descriere , si asta spune tot , l-am vazut cu o foarte mare placere , sunt pasionat si de istoria celui de-al doilea razboi mondial asa ca nu are cum sa nu imi placa

ady05 pe 7 iunie 2010 19:23
cel mai bun film ............ pe care lam vazut
doomlol96 pe 01 August 2015 15:39
Power is when we have every justification to kill, and we don't.
Daca majoritatea filmelor se axeaza pe impuscaturi si eroism pentru ca "i-am impuscat pe toti,is cel mai tare",Lista lui Schindler ne arata un altfel de eroism,o alta fata a celui de al doilea razboi mondial.Il avem in prim plan pe Oskar Schindler,membru al Partidului Nazist care risca totul pentru a salva mai bine de 1000 de evrei din teroarea Holocaustului,chiar daca,in vazul aliatilor si a sovieticilor,el este vazut ca fiind un criminal.
Liam Neeson joaca aproape perfect iar Ralph Fiennes nu este nici el mai prejos.Tehnica vizualului este geniala,fiecare cadru este gandit si executat cu o mare grandiozitate,Spielberg sa intrecut pe sine cu acest film.Scenariu este unul bine pus la punct,aratandu-ne ororile Holocaustului mai mult decat ar trebuii spun eu,este teribil de realist,chiar pentru cateva momente filmul a putut sa ma faca sa imi imaginez ca ma cobor dintr-unul din acele… citeşte

razsax pe 10 Ianuarie 2012 21:59
Film de razboi?
Am comentat numai pentru ca acest film este in fruntea topului cu filme de razboi. Personal mi se pare o mare prostie, in acest film este vorba de razboi ca, cadrul general al actiunii, insa razboiul a fost cortina sub care s-au desfasurat aceste atrocitati, aceste odioase crime, nu s-au intamplat in transee, sub senilele tancurilor sau intre catarile armelor. Atrocitati cel putin comparabile le-au facut sovieticii, sarbii, irakienii, viednamezii etc. Nu uitati, razboiul e doar pretextul! Eu raman la parerea ca aceste odioase crime nu s-au savirsit in zona de conflict, ci sub pretextul conflictului. Acest film nu poate fi catalogat ca film de razboi, ci ca un omagiu pentru cei nevinovati, necombatanti si de multe ori nestiutori, ce si-au pierdut vietile doar pentru ca niste scelerati "I-au condamnat pe toti la moarte" . Domnul sa ii aiba in paza.
MNarcis pe 21 Octombrie 2011 19:57
Perfect
Nu s-a inventat cuvinte de lauda pt acest film. Un film socant despre adevar, nu credeam ca exista fiinte umane care sa posede atata ura si rautate pt alte fiinte umane. Un film tulburator pentru suflet. O adevarata capodopera!
Iamsaved pe 12 Septembrie 2010 17:44
Un film extraordinar,nu ma asteptam sa ma emotionez atat de mult la final...In general toate filmele care implica regimul nazist sunt emotionante pentru mine,dar asta parca iti da un gram de speranta,parca iti spune ca au existat si oameni in adevaratul sens al cuvantului...
onyalexe pe 27 August 2010 18:52
Mi se recomandase de foarte mult timp si de foarte multe ori acest film, dar parca de fiecare data "refuzam" sa-l vad, pana cand chiar m-am uitat la el. Si: Da! Am ramas fara cuvinte. Superb oricum. Merita vazut!!!
amable pe 18 August 2010 18:20
Il consider cel mai bun film pe care l-am vazut pana in momentul de fata. Excelent modul cum joaca Liam Neeson! Umor fin, de calitate, combinat cu nenumarate lectii de viata, drama poporului evreu portretizata excelent, coloana sonora de foarte buna calitate, iata doar cateva motive pentru care recomand acest film.
Button pe 15 Iunie 2010 17:28
Un film foarte trist si realist! Este o capodopera a cinematografiei, iar interpretarea actorilor este de Oscar!
RomaniaMare pe 26 Mai 2010 20:17
O capodopera a cinematografiei moderne! Un film pe care nu ai voie sa il ratezi ! Mesajul este foarte profund,iar actorii principali - Liam Neeson,Ben Kingsley si Ralph Fiennes fac roluri memorabile.
Il respect enorm pe Spielberg pentru acest film.

mongolarix pe 26 Mai 2010 17:37
Capodopera curata
Intradevar Film Epic ....Capodopera cinematografica ,Un film care Te face sa te gandesti ca asa ceva nu ar mai trebuie sa se intample niciodata si cum de s-a putut intampla asa ceva ! Scena cu fetita cu haine roz (filmul fiind alb-negru singura scena in care s-a vazut color haina fetitei) a fost gandita de un artist desavarsit!! Film care isi merita oscarurile si toate premile !
Ammelie pe 20 Aprilie 2010 23:59
Schindler's List
Un film cu adevarat impresionat. Povestea in sine e zguduitoare, iar scenariul si regia o pun foarte bine in valoare. Ca si algerea filmarii in alb-negru, da si mai multa profunzime si greutate. Liam Neeson face un rol foarte bun. 9/10
cojy pe 17 Aprilie 2010 15:21
Speechless
Film ce reprezinta apogeul carierei lui Spielberg...oricate alte filme va mai regiza!!!Filmul meu preferat la aceasta categorie si a multor sute de mii de utilizatori (nr. 1 IMDb la categoria film istoric...ma bucura prezenta lui Mihai Viteazu pe locul 3) un film despre care niciodata nu termini de spus totul!!!Personal,ramane singurul film la finalul caruia Liam Neeson ma face sa plang...monologul din final este realizat cu o maiestrie fara seaman.Cred ca Neeson l-a exersat luni intregi in oglinzi ...paralele sau nu...si a necesitat cel putin 50 de duble:Oskar Schindler:"I could have got more out...I could have got more...I don't know.If I just...I could have got more."Itzhak Stern:"Oskar, there are 1,100 people who are alive because of you. Look at them".Oskar Schindler:"If I'd made more money...I threw away so much money.You have no idea.If I had just..."Itzhak Stern:"There will be… citeşte
GianLuca pe 08 Aprilie 2010 21:55
o capodopera...... isi merita toate oscarurile castigate
Leaver pe 09 Decembrie 2009 20:17
Un film exceptional o adevarata capodopera.. Unul dintre filmele mele preferate. Foarte trist filmul.
bobocul86 pe 06 Octombrie 2009 21:15
un film incredibil si cutremurator; Liam Neeson a interpretat foarte bine rolul; un film neaaparat de vizionat
ALex... pe 03 Noiembrie 2008 01:00
pur si simplu miau dat lacrimile ..... felicitari
Ovidiu239 pe 01 Aprilie 2013 23:45
O istorie socanta
Un film fabulos, regizat excelent de unul dintre cei mai buni regizori ai tuturor timpurilor, Steven Spielberg. Filmul prezinta o realitate dura si socanta, o drama puternic emotionala traita de evrei, si in cele peste 3 ore de film putem vedea cati evrei au fost ucisi fara mila. Poate ca filmul tine mai mult decat ar trebui, dar chiar si asa este unul din cele mai bune filme facute vreodata, nu degeaba a luat atatea premii. Buna si interpretarea lui Liam Neeson, si interesanta ideea de-a face filmul in alb-negru, a dat o alta atmosfera filmului.
Ymmyll pe 27 Mai 2010 02:12
lacrima
sa aveti pachetul cu servetele la voi ,merita sa versi o lacrima la acest film
ionutzoo7 pe 7 iunie 2012 15:15
am si varsat-o :D
alex_il_fenomeno pe 24 Iunie 2011 19:46
o adevarata capodopera a cinematografiei ! te lasa fara cuvinte stiind ca aceste lucruri nu sunt fictiune , ci s-au intamplat in realitate ! nu imi vine sa cred cad de cruzi au putut sa fie nazistii ! iar titlul filmului , care nu spune mare lucru la inceput , te uimeste cu adevarat cand ii afli adevarata semnificatie ! filmul este unul dintre cele mai bune ale lui Steven Spielberg ! respect pentru el si pentru Oskar Schindler , care a salvat atatea vieti ! Nota 10+ !
sik54 pe 22 Mai 2010 18:59
Este o capodopera din punct de vedere cinematografic,insa nu sunt de acord cu victimizarea exagerata a evreilor,in rest,foarte frumos si ideologic corect.
vampyritza pe 26 martie 2011 13:46
esti un prost! nu conteaza ca erau evrei,romani,tigani,nemti,rusi etc! Conteaza un singur lucru :erau OAMENI! si nimeni nu are dreptu sa faca atat rau,si sa le ia viata doar pt ca asa voia Hitler ;) Gandeste putin,inainte sa spui ceva,imbecilule
Theodor2011 pe 22 noiembrie 2012 18:40
Si daca e din Bucuresti, care e problema ta after_day?
SaBenna pe 05 August 2009 23:44
M-a impresionat foarte mult...dar stiti cum se zice...toate filmele cu evrei sunt facute de evrei...
ingerashuldemonic pe 19 aprilie 2010 20:06
e ca si cum ai spune ca te deranjeaza pastele doar ptr ca sunt specialitatea Italiei....aiurea........
nicone27 pe 4 ianuarie 2011 02:15
DA si toti oameni rasisti au parinti rude si prieteni rasiti nu,hai sa nu EXAGERAM
Gable pe 13 Ianuarie 2013 11:42
Un foarte bun film,o regie exceptionala,o distributie fabuloasa.Chiar merita vazut.
KarGo pe 07 Iulie 2012 00:54
Crud dar Adevarat
Spielberg este senzational! Acest film este fara doar si poate cea mai mare reusita a sa!E un film crud dar adevarat! Pentru cei care nu l-au vazut inca desi sunt cu siguranta putini trebuie vizionat ca merita din plin. E o adevarata opera de arta. 10+++
someone_who_dares pe 18 Aprilie 2012 02:58
Un film absolut senzational. Te lasa fara cuvinte modul in care Spielberg a redat exact atmosfera din lagar pe care mi-am si imaginat-o de altfel la fata locului (am vizitat Auschwitz). Personajul lui Neeson, Oskar Schindler, este un personaj complex, pe de o parte are o fata a membrului partidului nazist (petrecaret, multe femei, bautura, bani), iar pe de alta este un om caruia ii pasa de soarta acestor oameni care pana la urma nu au nicio vina pentru absolut nimic. Un personaj incredibil din istoria noastra. Filmul este deosebit si prin alegerea realizarii in alb-negru, o alegere foarte inspirata deorece reda exact greutatea faptelor care au avut loc in cel de-al doilea Razboi Mondial. Este un film "greu de digerat", dur, cu actori absolut geniali, un final pe masura si un regizor briliant. A must see!
sin3D pe 01 Martie 2012 11:23
Exceptional
Este unul dintr-e cele mai bune filme nota 10 pt acest film
adymarius pe 26 Februarie 2012 22:27
O capodopera ce merita vizionata.Consider ca nu esti un advevarat cinefil daca nu ai vizionat asemenea filme.Din punctul meu de vedere poporul roman ar trebui sa se inspire din acest film, mai exact sa se ajute reciproc la fel cum personajul Oskar Schindler i-a ajutat pe ce 1100 de evrei din toate puterile lui.In concluzie un film extraordinar ce nu trebuie ratat.Bucurati-va de filme!!!
floryss pe 18 Februarie 2012 23:07
Exceptional
Super filmul, impresionant si unul dintre cele mai bun filme pe care le-am vazut!
africanus pe 09 Februarie 2012 14:16
Capodopera incontestabila.
Un film cum rar am vazut, poate doar "Pianistul" apropiindu-se foarte mult ca idee si subiect, este una din capodoperele genialului Steven Spielberg, nu il voi uita niciodata.
taroel pe 23 Ianuarie 2012 21:40
Exceptional.
Un film extraordinar din toate punctele de vedere.Eu nu prea plang la filme nici cand le vizionez singur acasa iar la acest film nu mai stiam cum sa-mi sterg lacrimile la iesire din cinema.Inca o data EXCEPTIONAL FILM!!!
pharmakon pe 20 Ianuarie 2012 03:01
Trebuie sa recunosc faptul ca a fost primul film la care am inceput efectiv sa plang, si nu puteam sa ma opresc.... Foarte marcant si puternic, cutremurator, exceptional. Liam Neeson a jucat perfect, sa nu mai vorbesc de Ben Kingsley si Ralph Fiennes.
Ady07NAF pe 28 Noiembrie 2011 22:59
Cutremurator
Nu exista cuvinte pentru drama acestor oameni si pentreu cruzimea cu care au fost tratati..filmu arata exprima exact toate torturile,toata durerea si toate batjocora nemtilor pentru evrei o capodopera de film!
madia pe 12 Septembrie 2011 14:22
Un film impresionant pe care il revad de fiecare data cu acceasi placere, emotie si indignare.
mtraianc pe 22 August 2011 21:15
nota 10
comentari ?,, ce sa comentezi ?.............................................................
xerses pe 21 August 2011 22:57
Un film tulburator, emotionant, cutremurator, socant.....
after_day pe 29 Iunie 2011 21:45
* * * * * * *
la mine-n lista,la favorite,sunt cateva filme asta-i unu dintre ele.
maximelialina pe 07 Mai 2011 15:01
interesant
un film frumos, ce prezinta un trecut tragic ,captandu-ti atentia din primul pana la ultimul minut.. P.S. : un film mai bun ca acesta ( dupa parerea mea), care prezinta acelasi trecut tragic este : The pianist. V-il recomand cu drag la fel cum v-il re comand si pe acesta..
danymury pe 07 Aprilie 2011 14:31
un film perfect....Liam Neeson joaca un rol impecabil....o adevarata capodopera
catasmile17 pe 28 Martie 2011 22:43
imi plac mult stilurile acestea de filme :)
o capodopera ....de film

Manusa pe 14 Martie 2011 17:16
Remarcabil
M-a impresionat enorm acest film. Pe langa actiunea data in film care este extraordinara, trebuie remarcata prestatia lui Liam Neeson care si-a jucat rolul foarte bine. Povestea este realitatea a ceea ce s-a intamplat in perioada Celui de-al Doilea Razboi Mondial in care nu toti oamenii erau asemenea nazistilor adica rai ci si buni care vroiau sa se ajute intre ei precum Schindler care a reusit sa salveze mai bine de 1000 de evrei si daca mai putea o mai facea cu siguranta.
SorinC pe 07 Martie 2011 01:14
Isi merita toate stelele si toate premiile, avand in vedere ca in '93 aveam 2 ani, iar pe atunci filmele se faceau din placere si nu pt bani, iar filmele de lung metraj aveau peste 2 ore jumate acuma au maxim 2 ore, acest film s-a impus extraordinar. Deobicei ca sa faci un film despre istorie este foarte greu, dar acest film a reusit cu brio sa expuna momentele de criza din acea perioada ! "Printre 6000 de ciori gasesti un singur porumbel care are suflet si pentru evrei"
simi1989 pe 19 Februarie 2011 14:32
ee
cel putin o capodopera cinematografica...................BEST OF
liferobotdog pe 10 Ianuarie 2011 22:40
Imaginea Holocaust-ului
Principalul scop al filmul nu este acela de a ne arata modul in care au fost salvati 110 de evrei in timpul holocaust-ului, ci prezentarea celui de-al doilea razboi mondial de la inceput pana la sfarsit, de la situatia oarecum stabila, pana la haosul ce a urmat.
Oameni impuscati fara niciun motiv sau supusi sa munceasca pana la epuizare, iar daca faceau orice greseala erau omorati. Cel mai potrvit mod de a descrie nelinistea evreilor este printr-o replica din film: "Nu exista niste reguli pe care daca stii ca le urmezi, vei ramane in viata" (nu-mi amintesc daca era chiar asa, dar era asemanatoare), iar acest lucru este dovedit in mai multe momente, dar probabil cel mai socant dintre toate este acela in care evreii stateau in coloane si unii erau impuscati in cap intamplator, iarasi fara motive.
Desi Liam Neeson face un rol foarte bun, parerea mea este ca in primele 2 ore si… citeşte

Ari_ana pe 05 Ianuarie 2011 22:11
Filmul este o adevarata capodopera, emotionant pana la ultimul minut. Scenariul este foarte bun, te face sa traiesti fiecare moment al filmului la intensitate maxima. Ideea de a face filmul in alb si negru este foarte buna, accentul grav al acelor timpuri fiind astfel si mai bine realizat.Liam Nesson joaca foarte bine in rolul lui Schindler , mi-a placut mult interpretarea. Un film de 10 ce merita vazut !
rodriguez pe 26 Decembrie 2010 23:42
acest film,poate fi considerat cu adevarat o capodopera!
drama evreilor,dar nu numai a lor,este impresionanta,partea buna este ca au existat in istorie oameni deosebiti care au facut ceva luptand cu sistemul nazist pentru a salva cat mai multi oameni,asa cum a facut Schindler!

DjEdoom pe 14 Noiembrie 2010 14:10
Imi pare rau ca cinemagia nu are si nota 10+..In rest cuvintele nu-si au rostul
Vegas2010 pe 03 Iulie 2010 23:50
o adevarata capodopera
foarte real filmul asta din cate am auzit eu
desi e foarte trist e bine ca se mai aduce amite din cand in cand de cruzimile razboiului

Go 1 2 3 4 5