Păreri Robin Hood

Robin Hood

foggg pe 16 Aprilie 2010 18:53
Gladiator
-se pare ca mister Russell Crowe revine la regizorul care la facut o stea Ridley Scott in Robin Hood un film extrem de aratos asa pare din trailer sa sper sa nu fie o dezamagire
ionychy pe 17 Februarie 2010 19:28
sa'l vad intai.....
de obicei filmele prea asteptate......hm.....se asteapta prea mult de la ele,iar pe urma cand apar se dezumfla toata lumea.....ba ca putea fi mai bun,ba ca actoru' n'a dat tot.....(la talent ma refer)...si uite asa ne transformam toti in cei mai mari critici.....hai sa va spun ceva...eu despre filme nu stiu decat atat:daca i'mi place sau nu....si asta se poate spune in general cam dupa ce se vizioneaza....
ionychy pe 17 februarie 2010 19:34
si de obicei e bine sa'ti spui parerea ta fara sa vorbesti urat despre ceilalti...chiar daca nu esti de acord cu ei...
G3orge_BN pe 1 martie 2010 01:24
filmul o sa fie bun cu siguranta...
zatyy pe 09 Aprilie 2010 21:24
Distributia este foarte buna , Russell Crowe joaca deobicei in filme bune ca de exemplu Gladiatorul dar ma abtin sa comentez inainte sa vad , multe filme ce pareau buna inainte de lansare ( idila cu dadaca mea ,...)m-au dezamagit profund.Sa vedem ce o sa fie :)
bossy pe 15 Decembrie 2009 20:17
@mosorvlad

Iti impartasesc parerea.

@Radu47hitman

Raducule tata,spunei lui mamicuta sa nu te mai lase asa mult la computer ca o iei razna,esti penibil.

bossy pe 25 decembrie 2009 20:00
Mi-e mila de tine,nu mai ai cuvinte si acuma ai inceput sa te iei de familia mea,tipic "putoilor"de cartier,iar daca nu esti un putoi si esti adult atunci e grav,iti recomand din tot sufletul un psihiatru. Iti spun sincer ca e spre binele tau,si iti mai dau un sfat,maturizeazate,ca in ritmul asta nu vei ajunge nicaieri. Craciun fericit tie si familiei tale!
aliku23 pe 10 mai 2010 10:16
hai ma =)))) in halu` asta ? :))))))) ?? ciobani ??? =))))
user-63b02ad8a0ee8 pe 31 Decembrie 2022 21:38
Sunt de acord cu comentatorii de pe YouTube care spun in limba engleză că :" O fi Oscar Isac un mare actor...dar rolul Regelui Ioan nu i se potrivește deloc ! " Că nu se încadrează deloc în peisaj e și părerea mea !
Apoi, cunoscători ai istoriei Angliei spuneau că nobilimea normandă care stăpânea Anglia ,cei veniți odată cu William Cuceritorul, vorbeau între ei franceza=dialect normand până pe la inceputul anilor 1400....și nu doar cu cate o prințesă franțuzoaică...cum apare în film .
Bărci care se deschid că la debarcarea din Normandia în ww2 nu deranjează atât de mult... In schimb satul Nosttingam seamănă cu un sat vietnamez situat in mijlocul unei orezării !
DACĂ E UN FILM DESPRE EVUL MEDIU, EU VREU SĂ VAD EV MEDIU, NU SCAMATORII !!!!
Nici Richard the Lionheart nu e grozav portretizat ! O fi fost el în viața de zi cu zi un… citeşte

nemotoujours pe 17 Aprilie 2022 00:10
Original la maxim!
Excelent.A iesit din tiparul obisnuit si plictisitor deja.
Alta poveste, un "What if"de exceptie!

GiulianoDirt pe 04 Decembrie 2021 20:59
Un alt fel de Robin Hood în viziunea lui R. Scott. Merge de o vizionare dacă nu ești un fan corectitudine referitor la legende.Nota mea e un 5-6.
Blackmore Cosmin 742000, băi, pulă cu urechi dacă filmele lui Ridley Scott sunt mizerii, cred că e timpul să îți scoți vibratorul din cur că ți-a ajuns rahatul în locul unde alții au creier. Imbecil retardat și frustrat care faci labă la telenovele
Si pentru userul pulii5c3bc058f3f8f, infantil și pueril e același lucru. Esti mai prost ca un transexual de la țară.

user-5c3bc058f3f8f pe 17 August 2021 23:10
Neașteptat de infantil și pueril! Scenariul scârție rău! Nota 6.
blackmore pe 09 Februarie 2020 22:05
O mizerie ca o orice film regizat de Ridley Scott sau in care joaca forma de viata Russel Crowe
superdepeche pe 06 Ianuarie 2019 19:41
mai prost de atat nu se poate
din aceiasi mare ''familie'' a filmelor extrem de proaste,acest film nu este cu nimic mai prejos. ce daca este cu russell crowe? e la fel de prost.
bizonul pe 02 Iunie 2018 14:36
Este cred al 3-lea film ce il vad cu numele de Robin Hood. Este singurul care se apropie de adevar. In celelalte, prea multe "glume", prea multe "gogosi". Aici in ast film totul este mult mai real. Filmul n-o fi vreo capodopera dar sigur este un film f. bun . Crowe cred ca la "batut " aici pe Kevin Costner, care binenteles este si el un actor desavarsit.
danut_iulian pe 07 Noiembrie 2017 18:19
Un film foarte bun mia palcut mult cu o poveste frumoasa si actractiva.
mosu332 pe 01 Noiembrie 2011 23:04
Cred ca este cea mai realista punere in scena a legendei "haiducului" Robin, din punctul asta de vedere are un 10; compararea cu Gladiatoru .... hmm poate datorita lui Russell care are cam acelas mod de interpretare. Oricum este un film bun care merita vazut, il recomand.
bluebird72 pe 08 August 2011 20:42
Nota 7
Subiectul nou a pastrat atentia, dar multe secvente puerile si putin realiste... nu era cunoscut de nimeni si totusi avea un statut de lider si un cuvant de spus in fata nobililor, era un calauzitor al celor multi...
Batalia finala a fost o mare dezamagire. Scene destul de prost realizate. Mi-a parut o copiere a debarcarii din Normandia din "Saving Private Ryan", aici fiind o debarcare in Anglia, tot pe o coasta greu accesibila, cu transportoare cu prova dreapta si mobila, doar ca vasele erau din lemn si aveau vasle, sagetile omorau sub apa precum gloantele din MG-urile germane, s.a.
Iar numele de Robin Hood se rosteste de 3 ori la sfarsitul filmului...

alex_il_fenomeno pe 01 August 2011 11:47
desi s-a vorbit intens despre acest film , eu nu asteptam foarte multe de la el , deoarece filmele noi ce inclinau spre remake-uri nu erau reusite mai niciodata ! dar acest film a fost unic ! ii prezinta viata lui Robin Hood inca de la inceput , cand inca nu era un nelegiuit , dar avea sa ajunga fortat de imprejurari si de tirania regelui ! filmul de fata este unul istoric de exceptie (nici nu ma mira deloc , avand in vedere ca Ridley Scott l-a regizat) , si cu un Robin Hood extraordinar in persoana lui Russel Crowe ! Cate Blanchett este o prezenta mai mult decat inspirata , jucand-o magistral pe Marion ! este un film ce se merita vazut oricand !
D.Ionut pe 07 Iulie 2011 23:00
To be or not to be the best?
Acord...si nu 10 pentru ca se putea si mai bine de atat...las la latitudinea voastra daca nota data e justificata sau nu:D.
Crist11 pe 05 Iulie 2011 23:46
Atat de multe filme despre Robin Hood...
Insa acesta este unul bun.

margott pe 24 Mai 2011 01:07
Scena cand apare si Marion in lupta mi-a cam stricat impresia generala despre film, scena respectiva chiar n-a avut niciun pic de credibilitate. Si poate si Russel Crowe ar fi trebuit sa mai renunte uneori la figura aia posomorata. In rest, nimic n-am ce sa-i reprosez, si nici nu vad ce ar putea sa nu placa la filmul asta. Scenele de inceput dintre Marion si Robin Hood au fost delicioase.
bornStubborn pe 09 Mai 2011 19:19
Nu inteleg de ce la genul filmului este trecut si "istoric" ? Robin Hood este o legenda si atat. Sau am ramas eu in urma si i-au gasit arheologii vre-o pijama ceva?
yasmine_kiss pe 04 Mai 2011 09:18
da, un film foarte bun!!!am ramas impresionata! prestatia actorilor fara repros..actiune din plin...si o poveste extraordinara,bine realizata care face si pe cel mai tanar spectator sa inteleaga cum a devenit ROBIN un "proscris"...superb...il recomand tuturor!
danymury pe 14 Aprilie 2011 14:12
este foarte bun filmu, joaca foarte bine Russell Crowe, este o buna realizare pentru Robin Hood..
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:56
mie mi-a placut filmul ....
o actiune buna !!!!!!!!!!!!!!
va recomand!!!!!!!!!!!!!

claudiu-daniel-lugoj pe 01 Aprilie 2011 18:36
Filmul este bun,doar ca difera mult fata de ce stiam eu despre Robin Hood.In acest film se incearca sa se arate de unde a inceput toata legenda cu Robin Hood,iar spre sfirsitul filmului incepe adevarata legenda.Filmul este bun si parerea mea ca merita vazut.
luciivan pe 27 Februarie 2011 21:45
mie unu mi s-a parut destul de un bun....un film in care puterea cuvantului si a exemplului sunt cele mai importante....n acest caz vedem o abordare din perspectiva intorcerii lui in Anglia si nu cum ne-am asteptat multi dintre noi sa vedem acel '*'*haiduc'*'* care fura de la bogati si dadea la saraci..
Este un film foarte bun, dar parca toti ne asteptam sa il vedem cum le aplica lectii bogatilor...

savvy pe 14 Februarie 2011 23:16
...
nui rau filmul, dar ma aseptam la altceva...regizor bun, da....actori buni, da...povestea cu mari sanse de reusita...punerea in scena a lasat de dorit...sa vrut un film cu aceeasi forta de exprimare ca in Gladiatorul....dar nici pe departe...e Russell Crowe un actor de exceptie....dar a lasat de dorit nu in punerea in scena a personajului Robin Hood ci in exprimarea intregului film....astept urmatorul film al lui....pt a spala putin nereusita acestuia...
SoKaT pe 05 Februarie 2011 15:01
Russell Crowe joaca genial ! Destul de bun filmul , tine cam mult dar e ok :) ! Nota 8 !!!
bernadett pe 04 Februarie 2011 18:51
A fost bun da nici nu ii pot da 10.Nu a fost foarte realist
beautiful_veronica pe 24 Ianuarie 2011 12:47
filmul m-a captivat de la inceput.nu-mi pare rau ca am stat 2 ore si jumatate fara pauza in fata tel
Vorador pe 17 Ianuarie 2011 20:51
Mie mi-a placut , poate multi va asteptati la altceva , dar filmul este povestea lui Robin pana sa intre in " padure " ca sa zic asa , Russell Crowe ca de obicei joaca excelent , iar rolurile pe care le interpreteaza el sunt foarte naturale.
userbusy pe 15 Ianuarie 2011 01:22
subtirel
Dezamagitor-primul cuvant care imi vine in minte, dupa ce am vazut filmul. Actorii isi fac treaba destul de bine, insa scenariul e destul de slab. Nu e un film prost, insa de la Scott parca te astepti sa scoata mai mult.
AnnaMaria19 pe 09 Ianuarie 2011 10:03
Am fost curioasa sa vad cum este si cum alte filme mai interesante nu erau la cinema am zis sa ma uit la asa,mie mi-a placut actiunea si toate alea,ma asteptam la ceva mai exploziv..
agentuoo7 pe 18 Decembrie 2010 12:26
ptr cei care fac comparatii intre acest film si altele ( Robin Hood: Prince of Thieves, etc ).
1. scenariul acestuia prezinta firul povestii de dinainte de a fii el adevaratul Robin Hood...cel care lua de la bogati si dadea la saraci.
2. cei care au vazut filmul si fac comentarii ca filmul este prost sa se lase de vizionat filme sau cel putin de facut comentarii in legatura cu filmele.
3. pe intelesul la tuturora acesta ar fi trebuit sa se numesca "Robin Hood : Inceputuri" poate asa a-ti fii inteles si voi ideea filmului

clauditz pe 09 Decembrie 2010 21:46
Mi-a placut! De fapt, este o varianta despre cum a ajuns Robin Hood legenda. Este despre viata unui om care incearca sa-si faca propriul destin si propria fericire, dar soarta ... sau rautatea altor oameni ii schimba traiectoria. Este un film bun si merita vazut!
Marie_Antoinette pe 03 Decembrie 2010 12:00
superficial
un film despre Robin Hood mai slab, nici ca am vazut.
tibijuve pe 21 Noiembrie 2010 21:20
Filmul prezinta o poveste destul de verosimila despre cine a fost Robin Hood inainte de a deveni omul-legenda.Scenariul este destul de bun, in schimb cred ca filmul ar fi avut alt succes daca actorii principali ar fi intrat cu adevarat in rol si aici ma refer la R.Crowe si C. Blanchett. Doi actori care au castigat Oscar-ul puteau sa dea mai multa consistenta si mai multa personalitate personajelor care le-au interpretat. Scenele de lupta foarte bine filmate si detaliate, de asemenea modul in de filmare al anumitor cadre este exceptional.
cetateanu pe 03 Noiembrie 2010 18:04
Mitul celui care fură de la bogaţi şi dă la săraci a fost de data aceasta adaptat un pic diferit. Povestea prezentată de Ridley Scott nu se mai încadrează în limitele unei simple legende ci trece de aceste bariere şi face conexiuni puternice cu evenimente şi personalităţi istorice reale, lucru ce transformă filmul într-o poveste mult mai credibilă şi poate mult mai apreciată decât toate celelalte de până acum.

Filmul lui Ridley Scott nu reface şi nici nu continuă povestea cunoscutului erou care trăişte ascuns prin păduri, ci pur şi simplu ne prezintă cum s-a născut legenda. Acţiunea ni-l prezintă pe Robert Longstride (Russel Crowe) soldat în armata regelui Inimă de Leu care ia parte la un asediu asupra unui castel francez. Scena bătăliei este extrem de reuşită pentru că regizorul a reuşit să redea cu o fidelitate extrem de mare… citeşte

mihu88 pe 29 Octombrie 2010 00:31
va aparea oare si partea a 2-a ? dupa cum s-a terminat sper sa mai apara
rizea.alex70 pe 19 Octombrie 2010 10:58
Robin Hood 2010
Este un film foarte bun,mie unul mi-a placut.Dupa vizionarea acestui film pot spune ca este prima parte cu Robin Hood,adica filmul asta este inainte de carte...deci sper sa apara si o continuare...nota 9!
cartita1977 pe 15 Octombrie 2010 18:14
"robin hood - începutul", cam acesta era titlul corect...
Rel.Eror pe 13 Octombrie 2010 19:04
hmm..
Daca vrei sa vezi filmu si crezi ca va ca Gladiator mai bine nu o face.. cand am fost prima data la mall sa vad acest film mi sa parut o prostie parca vazand Gladiator si acest film. e un film bun doar atat
alexdan87 pe 11 Octombrie 2010 06:54
Foarte bun, trebuie vazut
Este un film bun. Cine a vazut 'Gladiatorul', trebuie sa vada neaparat si Robin Hood. Sunt foarte bune filmele care se bazeaza pe istorie. Prima oara l-am vazut in cinema, dar l-am mai revazut acasa, este un film bun pentru toate varstele.
BladeBt pe 09 Octombrie 2010 19:56
Robin Hood
Un film interesant, care deranjeaza doar prin faptul ca nu prea respecta firul istoriei, in rest este destul de atragator, merita incercat, dupa gust, s-ar putea sa va placa, sau, sa va displaca :)
Thoughts about nothing… pe 04 Octombrie 2010 20:32
Inceput de legenda…
Rise and rise again
Until de lambs become lions
Imi plac legendele, am mai spus-o. De la Robin Hood ma asteptam la altceva, insa nu a fost mai prejos de asteptari, dimpotriva. M-a impresionat placut. Nasterea unei legende… Ca sa nu zic de prestatia lui Russell Crowe… E de vazut!

Robin Hood (2010) citeşte

BaetuAndrei pe 04 Octombrie 2010 17:38
mi-a plăcut discursul lui Robin in fata regelui, ”Casa fiecarui englez este castelul lui”
sik54 pe 30 Septembrie 2010 11:01
imaginea si distributia sunt foarte bune,scenele de lupta realizate bine si atmosfera filmului foarte frumoasa,insa nu e mai mult decat o bucurie pentru ochi,in sensul ca e un subiect prea uzat si chiar daca au incercat sa schimbe ceva fata de celelalte filme cu Robin hood,nu au reusit sa-l faca interesant.In afara de asta a fost si revoltator de lung.
cinemagiade10stele pe 29 Septembrie 2010 21:00
bai Raps09
si dak e plin de cocalari ce nu iti comvine tia dat vreun tigan la (((>MUIE
septick pe 28 Septembrie 2010 21:08
Ma asteptam la mai mult din partea ecranizarii povestii. Nu se compara deloc cu cartea la actiune. Dar daca este sa-l luam ca si un film inovator, nu ca o ecranizare, este chiar foarte bun!
Ammelie pe 27 Septembrie 2010 12:47
Robin Hood (2010)
Mda, n-a fost rau filmul. Putin mai dark decat Robin Hood - Prince of Thieves, dar parca si mai puin spectaculos. Russel Crowe e la fel de dark si 'aspru' ca intotdeauna, dar se potriveste si in acest rol. Totusi, nimic nou adus personajului, si nici macar legendei - desi asta a fost premisa de la care s-a pornit. Un film decent de actiune cu doar un strop de aventura epica. 6/10
veveak pe 27 Septembrie 2010 00:34
exceptional
exceptional film, il recomand oricui, actori de senzatie care-si joaca rolurile excelent, si dupa final sa inteleg ca va fi si un robin hood 2?
dorina_sara pe 26 Septembrie 2010 22:12
LASA DE DORIT...
Sincer nu prea mi-a placut filmul...de fapt nici nu am rezistat sa-l vad tot ci doar putin mai mult de jumate. Un film bun e acela care ma face sa uit de tot si sa traiesc din plin actiunea...dar acesta nu a reusit. Pacat pentru ca multe lucruri sunt reusite dar totusi e un film cam plictisitor...
Go 1 2 3 4 5