Păreri Red Dragon

(2002)

Dragonul roșu

Ionita George pe 12 Decembrie 2002 00:00
Pentru sectiunea gafe:
Cand agentul Jack Crawford (Harvey Keitel) il viziteaza pentru prima data pe Will Graham (Edward Norton) ii aduce niste fotografii pe spatele carora se poate citi "FujiColor CrystalArchivePaper" hartie fotografica care nu exista in anii 80.

Radanta Gh. pe 07 Decembrie 2002 00:00
Un film exceptional !!!
Necsulescu Andrei pe 17 Noiembrie 2002 00:00
Desi Hannibal a cam dezamagit pe toata lumea, nefiind o continuare demna de "Tacerea Mieilor", Red Dragon este unul din cele mai bune thriller-e ale anului. Ca de obicei, Anthony Hopkins isi face treaba perfect, iar in film nu mai sunt puse atatea de multe efecte speciale doar de dragul de a fi acolo...(isi mai aduce aminte cineva scena de la sfarsitul "Hannibal", cu tipul acela scalpat ?)
Nu am pututu totusi sa ii acord 5 stele, ar fi fost prea mult. Desi actiunea te tine in tensiune, este parca prea lunga si dezvolta cam incet. In orice caz, faceti-va o favoare si mergeti sa-l vedeti la Mall, nu cred ca o sa va para rau.

Ciprian pe 13 Noiembrie 2002 00:00
Respecta cartea in totalitate,un joc bun al actorilor
dar parca este un remix al primelor parti , este un film comercial
pe care il scoate din umbra maiestria actorilor
Profunzimea se pierde odata cu ecranizarea.Raman lcu
nostalgia primei parti \"Tacerea Mieilor\".

corneanu diana pe 12 Noiembrie 2002 00:00
Cred ca acest film o sa fie la fel de super ca si celelalte doua dar cred ca aceste filme nu ar avea atata succes fara ANTHONY HOPKINS.
Mihaelutza pe 11 Noiembrie 2002 00:00
ESTE UN FILM SUPER !!!!!

Anthony Hopkins a dat un regal actoricesc !

mERITA din nou OSCAR-ul !!!

Cipiamon pe 10 Noiembrie 2002 00:00
Este un fel de re-make, semana cu celelate in care a jucat mr. Anthony, Dragonul Rosu este jucat de un tip care intra foarte bine in rol, dar per total este un film foarte american, adica searbad si ironic pana la coada, mi-a lasta un gust amar dupa ce l-am vazut,

nu-l recomand nimanui

Petrescu Diana pe 21 Septembrie 2002 00:00
Mai lasati-l mai in pace pe Hannibal Lecter... ce-i asta? Saracul Anthony Hopkins, care e un actor excelent, trebuie sa se intoarca mereu la acelasu personaj.
Gigi Iordache pe 14 Septembrie 2002 00:00
Sper ca o sa fie mishto
Adrian Vulpe pe 06 Septembrie 2002 00:00
Eu cred ca o sa fie nashpa ......
O sa fie multe efecte speciale de kkt

margott pe 12 Iunie 2011 13:28
Am avut un deja vu cu filmul asta, seamana izbitor cu Tacerea Mieilor, doar au inlocuit-o pe Jodie Foster cu Edward Norton. Interpretarea lui Ralph Fiennes a fost la inaltime, restul actorilor au fost undeva in umbra lui. Trebuia umblat serios la scenariu, pentru ca succesul pe care l-au avut cu Tacerea Mieilor eclipseaza toate filmele ulterioare cu Hannibal Lecter. Apropo, cata lipsa de imaginatie sa dai unui criminal care mananca parti din victimele lui numele de Hannibal.
laurachiriac pe 9 septembrie 2011 23:27
Ralph Fiennes e genial, da. Filmul nu e slab, pentru ca actorii mari care joaca in el nu-l lasa sa fie slab, dar e mereu loc de mai bine. Sir Anthony Hopkins oricum nu joaca in orice film.
Go 1 2