Păreri Red Dragon

(2002)

Dragonul roșu

hushchild pe 08 Mai 2010 22:57
nu m-a impresionat in mod deosebit... daca nu jucau anthony hopkins si edward probabil nici nu as fi fost interesata sa-l vad...
LavyBogdy pe 18 August 2010 22:01
Maestrul și "Ucenicul" = PERFECT! Edward Norton e de milioane iar grația și vocea lui Hopkins nu au cum să nu te cucerească.Un thriller-horror foarte bun.
sabinalin pe 19 August 2010 11:15
Hello Clarice!
Am reusit sa vad,dupa mult timp,al treilea film din trilogia care l-a consacrat pe marele actor Anthony Hopkins la nivel mondial. Fara sa dispuna de forta degajata de "Tacerea mieilor" sau de suspansul prezent in "Hannibal", "Red dragon" face o figura onorabila in primul rand datorita distributiei stralucitoare: Edward Norton e bun in rolul agentului FBI, Harvey Keitel e corect intr-un rol ce nu-l solicita prea mult,Emily Watson e cuceritoare in rolul femeii oarbe care starneste sentimente umane psihopatului criminal, Philip Seymour Hoffman e alunecos ca reporter veros iar Ralph Fiennes incearca si uneori reuseste sa umanizeze monstrul. Figura centrala ramane insa Hopkins, cel care e de neinlocuit in rolul lui Lecter la fel cum e Anthony Quinn ca Zorba,Marlon Brando ca Nas sau Robert de Niro ca Travis Bickle. Finalul anunta "Tacerea", e momentul pentru Clarice...
Ttimeea pe 26 Decembrie 2009 19:09
nu pot sa inteleg cum de un film k asta, are nota 7,5:|
Dana04 pe 16 Iunie 2011 08:20
Fain film numai ca seamana foarte mult cu Tracera mieilor :D
AlexGo0d pe 13 septembrie 2012 16:24
Nu seamana cu Tăcerea mieilor . Tăcerea mieilor este continuarea acestui film. Sau cel putin asta a reiesit din final.
zeki pe 31 decembrie 2012 14:52
Dupa cum sunt facute filmele as intelege ca Red Dragon este prima parte, Tacerea mieilor a 2-a si abia Hannibal a 3-a parte.
Matrix pe 01 Februarie 2005 12:01
Mult mai bun decat Hannibal, aproape la nivelul Tacerii mieilor.
Are ritm, suspans si este bine regizat.
Ralph Fiennes joaca perfect. Si acum ma oftic ca nu a luat Oscarul pentru rolul din Lista lui Schindler.
La capitolul gafe: de ce dracu poarta Reba ceas la mana, ca doar e oarba ?

Tyson_Kyd pe 05 Septembrie 2013 21:28
Trebuie mentionata si ultima parte a trilogiei, ca fiind la fel de buna ca cea de-a 2-a sau prima binenteles . Anthony cu o prestatie la fel de buna, filmul este plasat si cu o distributie geniala, in topul celor mai bune filme thriller, crima sau horror . Sunt de retinut si prestatiile lui Edward Norton si Mary-Louise Parker .
DragonMaster pe 27 Iulie 2011 16:41
Am reusit sa vizionez acest film dupa multe ezitari si pot sa zic doar ca a fost exceptional si le recomand celor care nu l-au vazut si sa nu va luati dupa parerea oricui deoarece nu stiu despre ce vorbesc.Nota mea este 8.
Ancient pe 27 Noiembrie 2009 10:45
Ufff,ce rau imi pare ca dau unui film cu Anthony Hopkins asa o nota mica. De departe cel mai slab film din seria Hannibal.Va recomand sa nu va uitati,poate va stricati parerea si despre celalte filme din serie.
YgReK pe 14 aprilie 2013 00:16
Eu cataloghez acest film ca fiind mai bun decat Hannibal.
Domolul pe 15 octombrie 2015 20:24
si eu
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 17:12
Ultima parte a francizei despre Hannibal Lector si cea mai slaba
Shadow_Master pe 10 iulie 2015 10:15
Ultima parte este Hannibal Rising (2007).
Manusa pe 26 Iunie 2011 22:07
Impresionant filmul, un film superb cu mult suspans, iar finalul a fost surprinzator. Edward Norton de nota 10, la fel si Anthony Hopkins, doi actori care bineinteles sunt extraordinari. Merita vazut acest film, este un triller de exceptie.
deea9595 pe 20 Noiembrie 2010 15:14
chiar nu ma asteptam sa fie un film atat de prost avand in vedere ca The Silence of the Lambs & Hannibal au fost GENIALE:(
filmul ar merita fi vazut doar pt ca Anthony Hopkins face parte din distributie (desi nu prea are cine stie ce rol in film:(

carmen_angelus_romila pe 01 Septembrie 2018 18:59
Foarte bun filmul, aparut la ceva timp, dar cu aceeasi debordanta si halucinanta actiune in care intalnim aceeasi sfasietoare interpretare al actorului Anthony Hopkins.
johnybz pe 05 Aprilie 2014 06:04
Doi actori si atat.
Daca nu erau cei doi probabil ca scria "fail" din prima pe fruntea filmului astuia. Oricum Anthony Hopkins a dus in carca tot renumele intregii serii, asta mi se pare cel mai slab dintre cele 4. Voldemort joaca si el bine dar personajul pe care il interpreteaza e cam tras de par. Chit ca intruchipeaza el psihoza care se vrea a fi copia lui Lecter, dar totusi bla bla. E tras de par rau de tot. Nota 6 pentru actori si atat.
Domolul pe 15 Noiembrie 2015 18:37
Un pic mai bine pentru dvs.
Acest film cu nume de en-gross pare cu mult mai bun decat predecesorul Hanibal. Si asa, am incepe sa credem, prin comparatie, ca si Silence of the lambs ar fi o capodopera. Nici chiar asa. Dară ce i-au mai cautat justificari criminalului (i-au cautat in coarne cum ar fi), de numa numa. Ba ca de mic o matusa batrana care l-a crescut si l-a prins ca se juca cu puta, l-ar fi speriat ca i-o taie, ba ca avea o religie a lui, mai aveau putin si-l scoteau nevinovat. Filmul urmareste mai indeaproape caracterul criminalului decat in partea II, cea care a luat si oscarul, chiar incepem sa-l indragim la un moment dat de la atâtea justificari. In rest ce? Un casting plin de figuri, despre care se spune ca au jucat bine. Ar recunoaste cineva daca ar fi jucat prost?
YgReK pe 31 August 2013 05:20
Da,mai bun decat Hannibal dar mai slab ca Tacerea Mieilor.
In orice caz,un film de vazut.AH reuseste sa ajunga la prestatia din 1991 iar Norton ne surprinde inca o data cu talentul sau actoricesc.
O poveste captivanta plina de suspans..

xaminho pe 03 Aprilie 2013 09:12
bunicel filmul e interesant il recomand la toti ..............................................................
Claus-Claudel pe 10 August 2010 17:08
raspundeti-mi pls
dar la sfarsitul acestui film cand intreaba hannibal cine este fata.....ce fata e?,,,cea din primele 2 filme?
mihai_barbu pe 12 octombrie 2015 15:47
da clarice starling interpretata in silence of the lambs (1991) de jodie foster si in hannibal (2001) de julianne moore
user-609153a30fbe7 pe 09 Octombrie 2021 22:15
Păcat că la un așa film,nu sunt in stare sa dea o subtitrare! In loc sa stai relaxat la tv,tb sa stai cu urechile ciulite sa-ti traduci singur! Păcat de film...abia l-am așteptat că l-am mai văzut și nu o dată,dar e prea mult pt ei ca sa mai dea și subtitrare....păcat ...
GiulianoDirt pe 09 Octombrie 2021 20:46
Mamăăă, câți critici de film și regizori de Facebook prin zonă! Că ce și cum ar face ei, așa și pe dicolo...... Eu zic să rămâneți la PornHub, labă și Tik Tok. Lăsați filmele care necesită folosirea neuronilor pentru alții.
El_KaPpa pe 01 Iunie 2020 18:10
6,7/10
Povestea este destul de interesanta, iar actorii ridica cu mult nivelul prin niste prestatii foarte bune. In schimb, m-a deranjat sentimentul puternic de deja vu pe care l-am avut urmarind desfasurarea evenimentelor cat si faptul ca Brett Ratner nu a reusit sa imprime suspansul necesar in momentele importante. Cu o astfel de premisa, cu aceste personaje si cu acesti actori, exista potential de ceva mult mai captivant si chiar infricosator.
user-5c476e9449a74 pe 11 Aprilie 2019 00:00
Foarte bun film. Apreciez sensibilitatea actorilor cât și producția pusa în valoare de nuanțele create de muzica și perioadele de maxim suspans
lavvw pe 30 Noiembrie 2018 14:02
wow.. super fain. SUspans pana la ultima secunda. Mai bun decat a 2-a parte.
andystarx pe 02 Februarie 2017 19:18
Nu mi s-a parut la fel de bun ca prima si a doua parte ! MUlt mai static,mai multa vorbaraie,si foarte foarte lung, pentru acest scenariu ! Prestatia lui Hopkins insa,este la inaltime inca odata !
turtles pe 03 August 2016 19:15
Distributia m a determinat sa l vad ! Calitativ este mult sub primele doua! Mi a placut mai mult interpretarea lui hugh dancy in serialul hannibal...poate si din cauza faptului ca cele 2 ore te limiteaza sa dezvolti un personaj cum ar trebui.
mihai_barbu pe 12 Octombrie 2015 15:53
Este un thriller foarte bun, pe langa inegalabilul sir. Anthony Hopkins si "invatacelul" Norton l-am remarcat si pe Philip Seymour Hoffman care isi joaca bine rolul.
nick-azh pe 23 Aprilie 2014 16:51
Dragonul Roşu
Interpretarea actorilor e fascinanta, nici nu pot mentiona pe cineva care s-a ridicat mai presus de ceilalti. Desigur, ma refer la primele 5 nume mari care au dat viata personajelor.Dar povestea m-a ingrozit. Atat de dur si nedrept. Mi-e greu sa inteleg ca viata unor familii fericite nu valoreaza nimic pt unii oameni. Sper sa vad asa ceva numai in filme, desi, din pacate, "realitatea bate filmul". NOTA 9/10.
Spikos pe 09 August 2013 07:35
Un film de groaza bine facut , cu actori cunoscuti , peste media categoriei din care face parte ; se poate vedea .
yusaw pe 10 Iunie 2013 23:09
Hannibal. always.
Hopkins e ca de obicei genial. si in filmul asta nu se lasa mai prejos. Norton joaca impecabil si el. Dar trebuie sa mentionez ca m.a impresionat si Fiennes. il prind extrem de bine rolurile negative. Suspansul reda tot deliciul filmului. 8.

Insa am o nelamurire. Hannibal din 2013, ma refer la seria de la tv se pare ca se insipra de aici, nu? Graham, politistul sensibil dotat cu un dar aparte de a se pune in pielea criminalului, ajutat de Hannibal..? exact ca in Hannibal serialul.

pique03 pe 10 Iunie 2013 06:05
Hanibal sii doar atat!!
Hanibal si doar atat...Hpkins si doar atat!!!Cum era de asteptat inca odata Hopkins isi demonstreaza calitatile de care cu siguranta nu se indoia nimeni..insa filmul nu pot spune ca se ridica la asteptarile audientei.Daca primele 2 parti personajul conturat era Hanibal acum creionul este folosit pentru alt desen!I
Iulidesprefilme pe 02 Aprilie 2013 15:04
Pentru pasionaţii de ce a mai făcut canibalul Hannibal e tocmai ce trebuie...
KeyraMystify pe 27 Februarie 2013 04:23
Din pacate ma intristeaza faptul ca ziceti de tacerea mieilor ca este primul din seria Hannibal Lecter.....imi pare rau sa va contrazic , dar acest film este remake dupa Manhunter din 86.....este reusit , actorii sunt alesi cu grija....desi din pacate nu ajunge sa fie la nivelul celui din 86 , desi Edward Norton este unul din actorii mei preferati , din pacate in acest film nu s-a ridicat la nivelul lui William Petersen.....iar Manhunter are si o coloana sonora extraordinara
catasmile17 pe 17 Februarie 2013 20:30
Un film superb. Mi-a lasat o impresie buna. Probabil cel mai bun din serie.
cosmin_kedii pe 30 Ianuarie 2013 17:41
Acest film a fost foarte bun în a spune trei povesti dintr-o data,Ratner a facut o treaba buna în acest sens. Actoria a fost fantastica
Banana02 pe 11 Ianuarie 2013 01:45
EI cum
Ei cum puteti spune ca a fost cel mai slab mie mi sau parut cam toate la acelasi nivel , evident primul The silence of the lambs este capodopera din seria hannibal lecter , dar si ac esta mi sa parut extrem de bun toate miau placut,
anonymous.6229028630c4f pe 09 Ianuarie 2013 20:54
radu3455 pe 25 Noiembrie 2012 09:52
un film bun dar doar atat a avut o distribuite foarte buna insa nu sa ridicat la nivelul celorlalte filme Nota mea e 8
ciobotaru pe 07 Octombrie 2012 20:51
extrem de slab , m-am plictisit foarte tare nici macar nu te poti gandi ca este o continuare a celebrului The Silence of the Lambs
deadlord pe 03 Septembrie 2012 19:32
Un remake mai bun decat cel original. M-a impresionat.
zeno.marin pe 05 Mai 2012 14:08
Beeeee... Beeee....
Eforturile de a recrea atmosfera tenebroasa, terifianta tipica pentru un thriller cu impactul lui "Silence of the Lambs", cel care trebuia sa ramana singurul din serie sunt inutile, cu toata distributia prestigioasa.

Filmul este o clona, o reluare slaba, plin chestii prafuite si uzate, scoase de la naftalina si refolosite, care la un loc desavarsesc senzatia de plictiseala. Zau asa, eu unul m-am plictisit si am cedat undeva la 40% din film (as se citi schimbat postul). Cumva ma duce cu gandul la continuari fortate precum Rambo XXVCIL sau Terminator 3, exemple perfecte de exploatare a fascinatiei publicului pentru o tema sau pentru niste personaje.

Actorii, singurul motiv pentru care se poate viziona acest B-movie sunt un fel de "margaritare insirate in fata porcilor", nereusind sa salveze aceasta tentativa de a stoarce inca vreo cateva picaturi de zeama dintr-o lamaie flescaita.

BiaB pe 28 Aprilie 2012 22:56
Foarte bun ,nu am ce comenta!Imi pare tare rau ca acest film are numai 3 parti.As viziona in continuu filmele in care joaca Anthony Hopkins.Prima parte a fost cea mai buna iar celelalte doua au fost tot niste capodopere dar nu chiar la fel de reusite ca prima .Merita vazut filmul!
africanus pe 15 Februarie 2012 18:18
Filmul este un triller destul de bun, dar sincer sa fiu nu se ridica la rangul primelor 2 din serie, oricum merita vazut de fanii seriei neaparat.
Nikolle007 pe 07 Ianuarie 2012 20:57
superb filmul, bine, poate si din cauza lui Anthony Hopkins, care, fara ocolisuri, ofera tot farmecul filmului. Deci, dupa parerea mea, poate nu o fi capodopera, dar merita sa imi pierd timpul cu filmul asta, decat cu altele, care chiar k lasa de dorit.
ionut77 pe 04 Iunie 2011 16:31
reaper
Un filme foarte buna, merita.......................................
aayana pe 28 Decembrie 2010 13:19
Această a treia parte vine cu o distribuţie impresionantă, cu actori valoroşi. Dr.Lecter apare undeva în fundal, în centrul atenţiei fiind dragonul roşu cu a sa transformare. Finalul salvează filmul. Dacă Zâna Măseluţă s-ar fi sinucis, FBI-ul ar fi alergat degeaba după el.
nexxam pe 11 Martie 2010 22:09
dupa ce am vazut toata seria acesta mi se pare un fel de remake al flmului Manhunt 1984 oricum mi se pare mult mai bun ca acesta dar mai slab ca primele 2 norton joaca excelent
dorianjazz pe 25 septembrie 2010 00:40
vrei sa zici manhunter , manhunt e un joc dement din 2003
nexxam pe 1 octombrie 2010 01:54
bine zici ,imi cer scuze greseala mea
Lyndam pe 06 Septembrie 2007 16:05
Mie personal mi-a placut filmul. Regia, distributia, ecranizarea, scenariul...tot! L-am vazut de 3 ori. Imi pare rau pentru cei care nu stiu sa aprecieze.
Denis pe 10 Martie 2005 23:06
Un film marca Hannibal,dar nu la fel de violent.Edward Norton si Emily Watson joaca destul de bine,dar si Ralph Finnes.Anthony Hopkins a avut cateva debuturi destul de bine iesite.
Mihai Ionescu pe 05 Februarie 2003 00:00
Situat la mijloc din punct de vedere al valorii fata de intreaga trilogie, este un film realizat foarte bine, desi unele clisee isi fac simtita prezenta. Merita remarcata prestatia lui Edward Norton, mai slaba decat in Fight Club insa, precum si Ralph Fiennes, care si-a intrat foarte bine in pielea personajului. Cel mai bun rol il face insa Emily Watson.
Tudor N. pe 24 Ianuarie 2003 00:00
Filmul e mortal, merita 5 stele! Anthony Hopkins a jucat foarte bine dar ma intreb de ce nimeni nu-l lauda pe Norton ? In acest film se completeaza mult mai bine decat duetul Lecter-Starling. Norton a jucat exceptional si ar merita un premiu. Asta e parerea mea.