Păreri Prisoners

(2013)

Prizonieri

Manchester pe 27 August 2013 01:37
Foarte bun , dupa parerea mea o sa umple salile de cinema , este un film cu mult suspans, mister dar si actori de exceptie , imi place!
Lfc4ever pe 15 Ianuarie 2023 05:06
9/10. filmul a fost de nota 10 pana când a ajuns la finalul de rahat care a stricat tot. Nu putea la final sa-l găsească detectivul și să nu-l mai condamne la puscarie. Păcat de filmul asta cu scenariu nemaipomenit și intriga incredibila.
floring pe 14 Ianuarie 2023 23:55
CRUZIMEA din păcate, Asupra Animalelor, pare sa fie fara perdea, inclusiv aici. Credeam, speram, ca vezi asta doar in filmele romanesti de pana prin anii 90. Pacat ca e insa resimtita si in asta, in 2013, unde vezi asta chiar din capul locului.
user-63b2b36cc78dd pe 14 Ianuarie 2023 22:36
Filmul e super, merita văzut.Nota 9 .Cosmin 74000 în orice poziție a stat mă-ta de ai ieșit asa ...????????????????????
MiereaNeagra pe 05 Martie 2022 17:45
Foarte bun filmul, dar cu final de căcat
Foarte bun filmul, dar finalul de căcat, strică tot de până acolo. Ca atare un 6.5 - maxim.
Vegetarian pe 28 Decembrie 2021 04:31
La 45 ani Hugh Jackman tamplar într-un orășel din SUA
La 33 de ani Jake Gyllenhaal politist

Vegetarian pe 28 decembrie 2021 04:35
Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit undeva . Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Oamenii adevarati fac alegeri bune . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult . Dusmanul iti spune CE TREBUIE sa faci . Prietenul iti spune ce AR TREBUI sa faci .
user-5eda0f529a449 pe 25 Iunie 2020 20:09
Daca vreti un film genial cu mult suspans si mister,acesta e alegerea perfecta,Jackman si Gyllenhaal furati de nominalizari la Oscar.Atentie mare la detalii!
Caktus pe 28 Aprilie 2020 23:41
Un film foarte bun, poate cel mai bun al lui Villeneuve. Scenariu interesant, plin de suspans, imprezibil, cu un final foarte bun.

Scenariu: 8/10
Interpretare: 10/10
Coloana sonora: 8/10
Final: 10/10

8/10

mihaelatb pe 11 Ianuarie 2020 13:49
Daca in Polytechnique "isi facea mana" , filmul de fata duce mai departe calitatea filmului Incendies. Tot despre parinti este vorba, de data asta tatal raportat la copil. Tatal, care dintr-un sentiment de culpabilitate,( sentiment pe care mama, nu inceteaza sa-l mentina prezent) incepe sa se comporte aproape aberant. Isi "cere" voie de la Dumnezeu: Si ne iarta noua greselile noastre, fara insa a mai ierta la randul lui. Considera ca politia este ineficienta si de aici urmeaza avalansa de erori, care se resfrang asupra lui. Mama, mi s-a parut o fiinta slaba, lasa- nu-si asuma vina disparitiei si o arunca asupra sotului, care nici nu-i aduce copilul inapoi. Jocul celor doi :
Hugh Jackman si Jake Gyllenhaal, de exceptie!

user-5c9f8c2e87074 pe 17 Noiembrie 2019 02:44
Mister, suspans puternic ,tensiune toate riguros construite. Film care te tine in priza. Totusi scenariul ușor inconsistent si finalul neinspirat de asemenea ușoară exagerare melodramatică. Jucat corect de protagoniști au dat totul. Charisma lui Gyllenhaal contribuie decisiv la succesul filmului.
MariusCiprian87 pe 28 Aprilie 2019 10:42
Un film bun, de vazut... însă nu si a doua oară... atat Hugh Jackman cat si Jake Gyllenhaal joacă ft ft bine si formează o compatibilitate actoricească de exceptie! Un film mai mult horror decat thriller, insa destul de fractionat cu un final destul de ciudat, ce se vrea a avea un oarecare impact sau o altă continuare... Un family destul de tragic al zilelor noastre !
Horatiucrisan pe 26 Aprilie 2019 14:19
Un thriller cu o atmosferă sumbră, cenușie, întorsături de situație si un final neașteptat. De vizionat pentru fanii filmelor polițiste cu întorsături de situație.
carmen_angelus_romila pe 03 Octombrie 2018 11:18
De mult suspans si scene socante avem parte in aceast film dramatic care denota din dragostea si razbunarea unui parinte pentru copii sai, cu aportul elocvent a doi interpreti remarcabili, actorii Hugh Jackman si Jake Gyllenhaal.
lavvw pe 17 Septembrie 2018 11:20
Jake Gyllenhaal face un rol dementinal de bun, ca de obicei, in rolul detectivului care solutioneaza cu succes un caz. Filmul nu e deloc cliseic sau previzibil, te tine in priza, nu exploateaza insa latura emotionala a celui care vioneaza ci se concetreaza mai mult pe caz. Mi-a placut.
balta67verde pe 03 Mai 2017 14:57
Un film foarte bun, un subiect sensibil care misca ... Drama la maxim.
gbanescu pe 03 Martie 2017 19:41
Lugubru
Regizorul Denis Villeneuve este deja un “nume”, insa desi este interesant scenariul, cu pasaje de suspans extrem, filmul imi pare oarecum “intelenit”.
Hugh Jackman joaca bine, insa Jake Gyllenhaal este cel pe care il remarc: face un rol foarte bun.
Finalul - lugubru.

madalina_iordan pe 21 Noiembrie 2016 05:01
"Roaga-te la ce-i mai bun, asteapta-te la ce-i mai rau!"
"Prisoners" prezinta sacrificiile pe care un parinte este dispus sa le faca atunci cand copilul sau este pus in primejdie. Filmul urmareste evolutia personajului Keller Dover care, pe parcursul peliculei, in incercarea disperata de a-si gasi fata, pierde controlul cu realitatea, ajungand sa se bazeze doar pe instinctele primare.
Cu toate ca este destul de lung, nu are momente "moarte" care sa iti distraga atentia. Filmul prezinta multe intorsaturi de situatii, iar finalul este chiar imprevizibil. Sfarsitul este deschis, lasand loc de interpretare.
In ceea ce priveste caracterul educativ, cred ca filmul vrea sa scoata in evidenta faptul ca, in viata, persoanele pe care le consideram cele mai inofensive si cele carora le acordam credibilitate, sunt cele care ne pot rani cel mai tare.

Alezuza pe 03 Aprilie 2016 19:46
Superb!
Din trailer parea un film banal despre o disparitie! Recunosc ca povestea nu m-a dat peste cap..sincer a fost cam tampita, dar suspansul si cum am stat 2 ore si jumatate lipita de ecran...fabulos!
Claudynho pe 31 Ianuarie 2016 22:48
Un film foarte bun care te tine in permanenta in suspans.
Lucianluci pe 08 Ianuarie 2016 20:00
Pare foarte interesant. In seara asta o sa-l vad si eu.
The_Lawyer pe 05 Ianuarie 2016 20:55
Thriller de calitate
Este un film foarte interesant, chiar unul din cele mai bune thrillere ce le-am văzut pana acum. Suspansul este un element cheie ce nu te părăsește nici pentru o clipă. Trebuie să menționez că rostirea celei mai importante rugăciuni creștine de la începutul filmului este un element ce m-a frapat. A fost ca un semnal pentru mine. Unul care mă anunța că voi avea de a face cu un altfel de film sau cel puțin cu unul mai deosebit.
klute pe 21 Decembrie 2015 01:55
Foarte bun, dar și foarte neliniștitor. Luminozitate sumbră, ritm mediu, personaje memorabile, plus o idee care animă întreg filmul și pe care am resimțit-o tot ca pe un personaj - invizibil, dar omniprezent și amenințător: s-ar părea că epoca noastră suferă de o nevoie exagerată, patologică (și deci criticabilă) de siguranță, ordine, planificare și control. De asemenea, în măsura în care se conduce după deviza protagonistului (roagă-te pentru ce-i mai bun, pregătește-te pentru ce-i mai rău), este o epocă nesinceră din punct de vedere religios, căci, în pofida rugăciunilor pe care le înșiră, nu încearcă decît să uzurpe rolul Providenței, plasîndu-se prin asta la extrema opusă credinței. N-ar fi vorba doar de incapacitatea omului contemporan de a se abandona, de a-și recunoaște precaritatea și a avea încredre în altceva decît în forțele… citeşte
Utube pe 02 August 2015 21:44
Genul filmului: crimă, dramă, acțiune – pe alocuri, aș completa, chiar horror;
Ideea filmului: inspirată din realitate, dar numai atât;
Realism: nota 6 din 10;
Intriga: 6 din 10, pe alocuri scandaloasă prin implicarea neglijentă a factorului religios și a persoanelor cu dizabilități;
Scenariul: 3 din 10, cu foarte multe lacune în desfășurare, scene lăsate fără final, situații despre personaje lăsate neexplicate, acțiuni explicate parțial;
Realizare acțiune: 7 din 10, cu câteva scene extrem de violente, foarte bine realizate;
Interpretarea actorilor ”buni”: 8 din 10;
Interpretarea actorilor ”răi”: 7 din 10;
Coloana sonoră: 6 din 10;
Finalul: Surprinzător dar neglijent realizat.
Film foarte lung ca durată, destul de greu de urmărit datorită scenariului destul de încurcat, a scenelor lăsate… citeşte

doomlol96 pe 23 Iulie 2015 19:33
Un film de actiune foarte bun,se simte tensiunea si filmul nu te plictiseste niciodata.
Nyghty pe 12 Februarie 2015 23:08
Din viaţă scapă cine poate!
"Prisoners" implică în povestea sa impasul unui întreg oraş pus în faţa unui caz ce nu pare a-şi găsi rezolvarea. Pe de o parte, avem cele două familii ale căror fetiţe au dispărut. Singura asemănare dintre ele este nefericita întâmplare. În rest, cele două cupluri sunt într-o antiteză totală. Va fi interesant de urmărit cum va evolua şi se va transforma aceasta pe întreg parcursul filmului, mai ales din punct de vedere al soţilor.

Pe de altă parte, îl avem pe detectivul Loki, detectiv care nu are niciun caz nerezolvat la activ. Va fi acesta, din păcate, primul care îl va "închide" pe Loki? Iar acel tic pe care îl tot are acest detectiv de succes...oare unde îşi are provenienţa?

Filmul este inteligent construit, iar pentru cei ce sunt fani înrăiţi ai genului thriller presărarea indiciilor la fiecare pas va fi un deliciu. Cu… citeşte

XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 12:22
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Un film impresionant cu o poveste dura insa cat se poate de reala ! Actori buni si scenariu foarte bun ! un MUST SEE
ioshatat pe 13 Ianuarie 2015 00:14
senzational
Nu poti sa retezi un asa film !!!!!!!!!!!!!!!!!!! recomand 100%
catalin_ionut_23 pe 21 Decembrie 2014 12:07
foarte bun,recomand!
foarte tare filmul merita vazut mai ales sfarsitul foarte bun il recomand nota ema 10
diana7 pe 07 Noiembrie 2014 18:54
Prisoners
un film foarte bun, merită văzut , dar la final ne lasă puțin în ceață
norww3 pe 28 Septembrie 2014 11:58
De vazut si revazut !!!
Dur cu un subiect actual, din pacate, nu'l pierdeti, actori si emotii si sanzatii de nota 10 plus. Si ultima faza este cu un MARE semn de intrebare..
cattaa pe 27 August 2014 23:06
Captivant si plin de tensiune. Cu siguranta unul dintre filmele mele preferate!
Nerwen pe 23 Iulie 2014 16:57
Un film foarte bun, cu o poveste interesanta si bine legata. Insa pentru ca filmul sa fi fost si mai bun, ar fi trebuit ca momentele "monotone" sa fe scurtate putin si sa se puna mai mult accent pe cele de intensitate maxima.
santoss07 pe 20 Iunie 2014 21:06
Socant scenariu
Emotionant ! Foarte reusit filmul, actori buni, scenariu impecabil! Nota 9.5 !!! -0.5 din nota 10 deoarece nu arata si ultima scena cum il salveaza de sub masina.....Vizionati-l !!!
Alin95a pe 28 Aprilie 2014 23:54
O capodopera!
Dupa parerea mea,printre cel mai bun film vazut de mine si aici se numara cam 150 de filme de genuri diferite.Poate sunt eu un mare fan al acestui gen de filme dar tin sa precizez ca nu am mai fost atat de impresionat de cand am vazut The girl with the dragon tatoo sau Se7en.
Un film absolut genial!!

georgel1976 pe 27 Aprilie 2014 13:51
pana unde mergi pentru familie?
pana unde mergi pentru familie? aceasta este intrebarea. un film cu suspans si schimbari ale actiunii filmului neasteptate care te uluiesc. un fel de "povestiri cu final neaspteptat!" se merita sa stai 2 ore si ceva in fata tv/ cinema pentru acest film.
tony_mondyalu pe 23 Aprilie 2014 04:35
un film care te tine in suspans de la inceput si pana la final; un tata disperat care e dispus sa faca orice pentru asi recupera fiica insa care pana la urma....isi pierde viata(sau cel putin asa se pare) nestiind daca fiica lui traieste sau nu, un film foarte bun care cu siguranta v-a tine spectatorii neclintiti de la inceput si pana la final, recomand
guliver2010 pe 11 Aprilie 2014 21:46
Sunt destule comentarii bune pe aici asa ca am vrut doar sa notez acest film care de altfel este palpitant .
lazar_samuel pe 05 Aprilie 2014 16:22
gooood
un film foarte bun, l-am vazut de 3 ori si inca l-as mai putea viziona fara sa ma plictisesc de el
lizzy4u pe 02 Aprilie 2014 17:27
Nemapomenit de emotionant!
Acum am vazut ca are 153 de minute!mi s-a parut ca se putea si mai mult!:))merita vazut!
FreeCinema.ro pe 25 Martie 2014 09:09
Dover vs Loki
Personajele principale din film, Dover si Loki, personaje tragice, cu evidente traume din copilarie, deci cu un fond interior asemanator, se diferentiaza fundamental prin raportarea si atitudinea adoptata fata de pornirile rele si limitarile severe ce formeaza substratul destinului lor.... [ http://www.freecinema.ro/film/prisoners-prizonieri/#3 ]
Rippa pe 07 Martie 2014 17:56
Sunt oameni care se roagă la El pentru sprijin, recunoscându-şi condiţia de creaturi cu puteri limitate; şi sunt oameni care, firi vindicative fiind, pornesc împotriva Lui războaie absurde, de neînţeles pentru cei care îi urmează Cuvântul. Sunt multe căi prin care cineva se poate răfui cu Divinitatea, dar una cu adevărat diabolică este este cea în care victime cad fiinţele inocente, nealterate încă de păcatele inerente vieţii de adult. Fiinţe care se bucură de dragoste divină specială…
catasmile17 pe 18 Februarie 2014 00:59
Un film extrem de emotionant si captivant. M-a impresionat, de aceea il recomand sa-l vedeti.
Patrick.Iuga pe 16 Februarie 2014 11:01
Nu e prea mult de comentat despre film.. Ceea ce pot sa zic.. e ca mi-a placut foarte tare. Intr-adevar este un film foarte bun.
johnybz pe 12 Februarie 2014 02:24
Se putea mai bine cu finalul !
Tot filmul m-am gandit ca in sfarsit pot si eu sa dau nota 8 unui film in ultima vreme. Si as fi dat , dar finalul parca a lasat de dorit. Ma asteptam la vreun criminal in serie pedofil si psihopat sau gen . Baba aia cu pistol parca a venit fix ca nuca in perete. Ce sa zic , filmul a fost placut , mult suspans , pe tot parcursul apar lucruri care se leaga intre ele dar nu ajung la o concluzie. De-aia am si asteptat finalul atat de mult si am fost dezamagit. Un film de nota 7 asadar.
nicu_balogh pe 01 Februarie 2014 00:18
obligatoriu de vazut
un film foarte captivant.merita din plin vizionarea lui si in plus nu este lipsit de actori buni
Mihai2508 pe 27 Ianuarie 2014 22:51
Un film impresionant
Un film foarte bun, care prezinta dragostea unui tata pentru fiica sa, si tot ce poate sa faca pentru a o recupera, Actorii joaca foarte bine, iar Hugh Jackman intra bine in pielea tatalui protector si iubitor.
Un film care merita vazut !

makomomo pe 25 Ianuarie 2014 21:38
Perfect
Excelent construit, un scenariu impecabil, impresionant si interpretare de actori mari...si acest film merita oscarul...de altfel Gravity si Prisoners sunt cele mai bune filme din ultimii ani...
Tyybi1 pe 19 Ianuarie 2014 21:06
TiBug HD
Un film super ok !
Mi-a placut mult, atat scenariul cat si jocul actorilor. Hugh Jackman a fost intr-o forma de zile mari !

alexandrache pe 18 Ianuarie 2014 22:45
Hugh Jackman o interpretare de exceptie si un scenariu superb....!!!!
emy_sinaia pe 17 Ianuarie 2014 01:10
Dramatic
Un tata disperat caruia i-a fost rapita fiica cea mica se poate transforma intr-un monstru cu chip de om, in interpretarea lui Hugh Jackman, dar tare nu as vrea sa fiu in pielea personajului lui. O drama cu accente foarte dramatice care ia o intorsatura nebanuita si neasteptata in final si care te tine treaz mai bine de 2 ore de suspans.
Go 1 2 3