Păreri Monkey Man

(2024)

Omul-maimuță

user-6365794c9807f pe 21 Aprilie 2024 20:02
Oare toti analfabetii ar scrie recenzii fara ChatGPT ce ar rezulta ?
Mishu25 pe 10 Aprilie 2024 18:42
Un film de acțiune făcut cu multă pasiune și inventivitate de Dev Patel, o versiune mai puțin exagerată de John Wick. Un erou cu slăbiciuni, frustrări, furie, dorință de razbunare, mai uman decât versiunea mecanică și indestructibilă jucată de Keanu Reeves. Montajul e ultra-rapid pe alocuri, dar mi s-a părut realizat cu cap, în mare parte a ajutat la sporirea nivelului de adrenalină. Un plus de interes aduce folosirea mitologiei indiene și sublinierea unor inegalități sociale universal valabile.
user-5c8bfba2e40a4 pe 09 Aprilie 2024 21:33
Un film ce ar fi putut avea o istorie mai bună. Dev Patel s-a străduit, dar ce sa faci cu un scenariu atât de plat?
Regia are momente bune și unele mai puțin reușite. Pe mine m-au obosit scenele parca date pe repede înainte, cu defocalizări repetate, menite probabil sa sporească dinamica.
In ceea ce privește scenele de acțiune, mi s-a părut ca s-a mizat prea mult pe ele, un exces de pumni, injunghieri, tăvi in cap și vopsea rosie.
Flash back-urile nu m-au deranjat, mi s-au părut introduse cu moderație, atât cât era necesar pentru a da o justificare personajului principal.
Dar, repet, scenariul este atât de slab!
Lucru ce nu pot să-l spun despre coloana sonora, care mi s-a părut excelenta. Cu o nota în plus pentru mini scena în care asistam la povestea conjugala spusa la tobițe.
În concluzie, un film despre care la început am… citeşte

dany6960 pe 06 Aprilie 2024 07:27
La modul cum a filmat domnu' regizor Dev Patel filmu' de fata te ia cu ameteli la cabeza si iti vine sa versi. Greu de urmarit. Pacat.
R_Afc pe 05 Aprilie 2024 01:10
The Flashback Man
Spre deosebire de Keanu Reeves, The Rock, Vin Diesel sau Jason Statham, Dev Patel chiar este actor, nu doar un corp umflat cu steroizi care citește replici de pe prompter. Asta face din „Monkey Man” un film de acțiune prizabil și confirmă din nou că producțiile de acțiune indiene sînt cel puțin la fel de spectaculoase și bombastice precum cele americane, ceea ce nu vreo revelație. Despre vasta istorie a cinematografiei indiene voi scrie cu altă ocazie.

Se poate observa cum filmul suferă din cauza ritmului neregulat, cu pauze în acțiune care durează prea mult. Mi-a creat senzația că Patel a vrut să se debaraseze cît mai repede de scenele de lupte, astfel creînd un haos fără o minimă consistență. Avem nelipsita filmare împleticită cu montaj rapid, o tehnică prin care se ascund o multitudine de erori care fac acțiunea dificil de urmărit pe alocuri. Cadrele sînt prea apropiate și utilizarea flashback-urilor între secvențele cu bătăi și împușcături este enervantă, ele fiind folosite ca balast emoțional în momentele cînd publicul ar putea fugi cu ochii-n telefon. Dev Patel regizorul nu are încredere în Dev Patel actorul.

Amintirile din copilărie ale protagonistului ne prezintă un tablou religios mai larg, cu un alter ego influențat de poveștile despre semizeul Hanuman, o figură importantă în epopeea hindusă Ramayana, de care Omul-maimuță se agață în a-l ghida atît în bunătate, cît și în răzbunarea justițiară, iar dacă încă nu ați citit „Ramayana și Mahabharata” îmi pare rău, asta înseamnă că nu știti cum să vă umpleți cele 24 de ore ale unei zile.

Comparațiile cu John Wick sînt facile și eronate, pentru că aici nu avem acțiune la foc automat, ci o lungă punere în scenă, urmată de o lungă secvență de acțiune care apoi se repetă.

Un debut regizoral decent pentru Dev Patel, în pumnii căruia se adună tot răul pe care îl vede în lume, de la extremismul religios, inegalitatea socială, pînă la violența împotriva comunităților musulmane și transsexuale. Este copleșitor, și-a asumat mai mult decît ar putea duce, motiv pentru care scenariul îi scapă inevitabil printre degete. Toate sînt țesute în această poveste într-un mod care poate părea greoi chiar și pentru cei care nu cunosc detaliile, iar omul nostru se întoarce mult prea des la flashback-uri pentru a-și justifica misiunea, la fel cum mă întorc și eu să le menționez din nou în această recenzie.

princeofpersia79 pe 5 aprilie 2024 23:07
Sunt multe lucruri mai importante de facut in cele 24 de ore mult mai importante decat „Ramayana și Mahabharata”.
mitza2003ro pe 30 aprilie 2024 22:11
Keanu Reeves este și un actor remarcabil și un om deosebit. Te vezi în vreo vimana din Ramayana deasupra tuturor și când te trezești ești la tara îți cântă cocoșu-n geam de foame și tu îți mai dai cu părerea de vedete.