Păreri Melancholia

(2011)

Melancholia

ginulet pe 26 Februarie 2012 10:20
mi-a placut mult
mi-a placut mult, insa trebuie sa ai rabdare sa poti sa il vezi. cineva il compara cu another earth lansat tot anul trecut, insa nu cred ca exista termen de comparatie, melancholia te face sa te gandesti la lucrurile care sunt cu adevarat importante in viata si la faptul ca le poti pierde pe toate atunci cand te astepti mai putin.
MERITA VAZUT!

alex_il_fenomeno pe 20 Ianuarie 2012 14:57
nu doar un film , o productie unica , asa cum doar Lars von Trier putea sa faca , o explozie de imagini , toate puse intr-o naratiune simpla . daca iei filmul la propriu , o sa ti se para doar o drama accentuata , dar ca sa il intelegi e necesar sa treci peste rational si sa ii urmaresti momentele si semnificatiile acestora , pentru ca doar asa poti intelege cat de amplu a putut patrunde Lars von Trier in psihicul uman pentru realizarea acestui film . la baza acestora stau si multe momente total anoste , care trebuiesc savurate si interpretate , nu urmarite in scopul de a continua situl aventurii . cred ca oricine trebuie sa il urmareasca cel putin o data in viata .
VladPrisecaru pe 22 Decembrie 2011 15:34
Un film extraordinar
Un film extraordinar despre viata , despre curaj , durere , putere ,sex – spune totul despre asta, sensibilitate si despre om in toata fiinta lui . Unii spun despre el ca e o nebunie , ca e un film despre un om cu probleme. Nu! E doar limita dintre suferinta , durere si normalitate.Cine ajunge acolo poate fi ori fericit , ori nebun . In film nu e nimic politicos , nu e nimic legat de forma , aparente si resemnare . Nu e nimic bun si nimic rau , nu e nici adevar si nici minciuna .E doar dorinta unei femei care vrea sa traiasca si sa fie libera. Iti spune despre drama umana , care uneori nu are nicio cauza , vine de nicaieri ,si te duce incet pana la disolutie, alimentata de propria minte.In a doua parte e caderea –frica care se instaleaza pas cu pas . Sufletul anuleaza orice forma a senzatiei si incepe sa dizolve corpul . Sfarsitul nu e moartea fizica , ci moartea sufleteasca, capcana… citeşte
iglazar pe 12 Noiembrie 2011 23:36
clasica tema iar realizarea intr-un fel originala
Un film foarte iritant, eu inteleg ca este plin de trairi si se refera la teama dinaintea sfarsitului lumii dar mai bine regizorul alegea alte personaje decat 2 aiurite care li se urase cu viata. Se putea mai bine, nu sa te faca sa iti fortezi rabdarea creanduti un sictir de pe urma astora. E un film bine realizat dar iti afecteaza cumva starea de bine pe tot parcursul zilei dupa vizionare.
unkn0wn pe 21 noiembrie 2011 01:00
Primele 30 de minute m-au iritat incat restul filmului l-am vazut pe sarite. Mireasa mi s-a parut cea mai enervanta persoana de acolo, era ceva de genul "dezbraca-te ca te fwt, imbraca-te ca nu te mai fwt".
iglazar pe 24 noiembrie 2011 16:18
Da! Intr-adevar...pare un film creat pentru snobii culturali ce cred ca nu mai exista si alte clase sociale...Personal am inteles filmul dar nu pot spune ca mi-a placut. Mi se pare doar un gen cu un exclusivism prostesc creat pentru cei care se plictisesc groaznic de viata...Si daca as da-o pe filozofic/dramatic as prefera "S.t.a.l.k.e.r." al lui Tarkovsky care ii da fum "Melancoliei".
GeorgeGeo2011 pe 21 Iunie 2012 21:15
Mie mi-a placut filmul pentru unii poate a fost prea complicat
tsar pe 01 Decembrie 2011 19:45
este un film obositor, incepand de la tehnica filmarii care-ti provoaca migrene si sfarsind prin scenele mult prea lungi care incerca sa evidentieze tragismul situatiei.
un subiect mult tratat si de alti regizori, incontestabil cu mai mult succes.
nu recomand vizionarea !

robbiex2 pe 11 Noiembrie 2011 16:55
Melancholia care lipseste !
Nu vreau sa fiu rautacios si sa spun ca filmul a fost dezamagitor sau de neinteles insa cu siguranta acest film nu a fost pe gustul meu.Prea exagerat acest film iar uneori cu secvente prea inutile !Filmul ruleaza in extreme asa cum si rolul actritei Kirsten Dunst este jucat in extreme si prea fortat!
Filmul incepe in bine, avand grija sa-ti scoata un zambet insa pe parcurs incepe sa fie prea sec incat pierzi sirul sentimentelor pe care vrea sa le transmita.Nu am inteles acea nunta eseica, cum nu am inteles nici extrema miresei Justine!Nu m-a facut decat sa inteleg ca este o nebuna alintata, care nu stie ce vrea de la viata si isi plange singura de mila desi, nu are nici un motiv!
Cu siguranta nu asa vad eu un sfarsit al lumii, stand intr-un palat si mancand linistit la masa, friptura in sange, cu valetul in spate care are grija sa fie totul aranjat.
Prea exagerat acest… citeşte

strumfi_girl pe 20 Octombrie 2011 00:24
cel mai prost film eveeeeer!!!!!!!!!!!!!!!! o ora pierduta din viata total aiurea , asta pentru ca am iesit din sala la jumatatea filmului
mtraianc pe 04 Octombrie 2011 23:48
interesant
o catastrofo globala , interpretare de exceptie , si panica rezumata la 4- 5 persoane , in concluzie un film bun
vaduva129 pe 30 Septembrie 2011 08:54
Tare
Abia astept sa -l urmaresc...frumos film. Actori buni
lavara_laiarna pe 08 Ianuarie 2024 20:21
Te c-am ia melancolia de la așa apocalipsă . .de film.
user-61fb80a6f0cd9 pe 17 Martie 2023 20:34
Al 574839532938493-elea film ocult despre sfarsitul lumii, sfrsit cu care suntem tinuti in teroare de mai bine de 100 de ani.
De 100 de ani asteptam "sfarsitul lumi", murim de baranete si tot degeaba!

Terra nu e o bila cu ape curbate ce se invarte ca un vibrator de-an pulea cu viteza sunetului!

Ai fost mintit!

mihaelatb pe 28 Iulie 2019 22:48
Nu neg ca este un film bun, plin de intelesuri absconse, descoperite de snobii cinefili, dar este infiorator de pesimist. Iti induce sentimentul de singuratate. Daca in filmele americane apocaliptice, lumea vocifereaza, plange, intra in criza, se produce isteria, aici aceste lucruri nu le vedem, aici este vorba doar de niste oameni singuri, intr-o casa ce aduce cu cea din Anul trecut la Marienbad. Cumpararea medicamentelor, mi se pare inspirata din sectele apocaliptice in care toti se sinucideau pentru a nu asista la Sfarsitul lumii. Pestera magica sau podul peste care calul nu a vrut sa treaca, sunt simboluri pe care "adevaratii" cinefili au timp sa le disece.
Kuhaylan pe 08 Noiembrie 2016 13:53
.......................................................
sandu49 pe 09 Februarie 2016 11:06
SUPER
Foarte interesant acest film ma cam pus pe ganduri... ASA VA FI OARE SFARSITUL?mi-a placut mult coloana sonora
AlexandruDragosStegaru pe 09 Februarie 2016 10:50
Melancholia
R_Afc pe 13 Iulie 2023 13:40
Un film de un romantism grandios
Avem un film unde Lars von Trier se joacă cu așteptările noastre față de cele două actrițe: Justine, interpretată de o vedetă sclipicioasă de la Hollywood, o blondină superbă, care se căsătorește cu un tînăr frumos, deși nu foarte inteligent, un tînăr care, mergînd mai departe cu speculația, s-ar mulțumi cu un loc de muncă bine plătit și cu vacanțe anuale la mare, un om superficial.

În loc să fie bine adaptată în cloaca lumii din care facem cu toții parte, Justine se luptă cu o melancolie paralizantă și tot încearcă să scape de întreaga nuntă și de personajul lui Skarsgard, care este total depășit de situație și nu își cunoaște deloc soția. El îi arată o fotografie a livezii de meri pe care a cumpărat-o pentru ea și speră că o va face fericită. Prostănacul are cele mai bune intenții posibile, dar poți simți cum ea… citeşte

andystarx pe 04 Mai 2015 02:04
4/10
Daca si asta poate fi numit film ,atunci este grav de tot,unde a ajuns Hoolyoodul ! UN film fara noima,plictisitor,fara nici un fel noima,doar pentru marii specialisti ! NU il recomand nimanui,pierdere mare de timp,poate unii o sa zica ca asta e stilul regizorului Trier,dar filmul repet si iar repet ,este praf ! II dau 4 ,doar pentru SUtherland !
Nyghty pe 24 Mai 2014 12:25
Prima parte a filmului m-a trimis direct cu gândul la "Festen", cel mai reprezentativ film al curentului numit "Dogma 95", curent al căror reprezentanţi sunt Lars Von Trier şi Thomas Vinterberg.

Păcat că Lars a ales să nu exploateze pe cât ar fi putut conflictele din interiorul familiei, lăsându-le undeva în aer...sau măcar de ar fi exploatat mai mult starea de "melancolie" a Justinei.

Nu sunt un fan al SF-urilor, noroc că aici filmul nu s-a bazat mult pe această latură. Per total, mi-a plăcut, dar mi-a lăsat senzaţia că-n cele două ore s-ar fi putut face ceva mai mult...7/10.

emy_sinaia pe 29 Martie 2013 19:46
Melancolia sfarsitului lumii !
Un film trist si melancolic cu care trebuie sa ai rabdare daca vrei sa vezi sfarsitul apocaliptic al filmului.
pisicuta1 pe 23 Martie 2013 19:46
un film foarte bun ,Lars Von Trier,face filme foarte bun ,dar nu pe intelesul tuturor!
Ghemot pe 16 August 2012 14:31
Mie nu mi-a placut. Cel mai plictisitor film ce care l-am vazut. Cel putin nu sunt un fan al acestui tip de filme. Probabil, daca ar exista o categorie ~cel mai plictisitor film~, ar lua multe, multe premii.
interconect_30 pe 20 Mai 2012 18:41
Filmul e atat de monoton incat ma framant mai mult eu in fata ecranului la iminentul sfarsit al omenirii asta doar ma duce cu gandul la letargia care i-a cuprins pe romani in fata iminentului dezastru economic al Romaniei incat ma gandesc ca ar fi putut ca filmul sa fie romanesc finca asa s-ar fi comportat si romanii in fata dezastrului !Mai bine nu il vedeti sa nu va molipsiti de nepasare .
edy_nicolaie2011 pe 26 Februarie 2012 05:38
Incepe promitator apoi devine monoton si lugubru pentru o omenire care isi asteapta scaparea de la un miracol iar apoi sfarsitul foarte linistita fara sa faca nimic .
ciobotaru pe 31 Decembrie 2011 00:27
Filmul incepe cu o nunta oribila , cu doi tineri total straini unu fata de celalalt, cu mirele care de fiecare data cand se adreseaza miresei e emotionat ca la un interviu, cu mireasa care si-o trage cu unu pe terenul de golf (mai mult sau mai putin inteles gestul ei) in trei timpi si trei miscari de parca omu ala mergea cu mandravela tapana apoi actrita mimeaza sexu cu miscari ciudate si exagerate ce seamana mai mult cu bunicu care taia lemne la ferastrau, salvarea filmului vine din partea a doua
StanPapouash pe 25 Noiembrie 2011 16:17
din "Les films de Cannes à Bucarest", oct. 2011
Faptul de a putea să vezi în aceeaşi zi Antichrist şi Melancholia de Lars von Trier prezintă cel puţin un avantaj important: te ajută să pricepi că, după atrocităţile primului, marele – şi aparent, sonatul – regizor nu putea să facă decât un film despre sfârşitul lumii. Respectiv, Melancholia.
Faptul că, pentru rolul ei din Antichrist, cu orori sadice şi cu scene de sex performate absolut “pe bune”, Charlotte Gainsbourg (femeie, altminteri, cu trei copii acasă), a luat premiul de interpretare feminină la Cannes, în 2009, l-a condus, probabil, pe von Trier la concluzia că, după asta, nu poate urma decât sfârşitul lumii. Apocalipsa, maică! vorba ţaţei Miţa din Belciugatele, care nici nu bănuieşte cât e de vecină cu perspectiva ontologică a unuia dintre cei mai mari artişti contemporani.
Şi chiar despre Apocalips e vorba în foarte… citeşte

klaudya_e pe 25 noiembrie 2011 16:48
scenele de sex nu au fost facute de actori, ci de catre profesionisti http://www.youtube.com/watch?v=TQu8s1Uoz2k
klaudya_e pe 26 noiembrie 2011 00:10
nici eu nu am observat la generic daca scrie priveste filmuletul pe care l-am postat mai sus si-o sa vezi ca Willem Dafoe spune ca s-au folosit actori care fac filme porno si explica si de ce a vrut Lars von Trier ca totul sa fie real
Marginal pe 19 Noiembrie 2011 22:02
Un film trist, menit sa ne ofere un sfarsit al lumii trait in sanul familiei. Desi apreciez ideea filmului nu sunt de acord cu o parte din comentariile personajelor principale, mai ales cele care pun eticheta raului intrinsec asupra Pamantului si locuitorilor lui. Grotescul si inutilitatea existentei pe care depresia le face reale nu sunt decat o parte din ceea ce inseamna la nivel global viata pe aceasta planeta. Dar daca totusi am merita un astfel de final mi-as dori sa fiu pe o pajiste, nu intr-un adapost de beton (oricum inutil) ...
marc_mihai pe 22 Octombrie 2011 08:33
Interesant
Nu am mai urmarit o astfel de productie pana acum.Dintre toate filmele care au ca tema apocalipsa asta este cel mai ineresant ca viziune.Merita urmarit!
Thoughts about nothing… pe 09 Octombrie 2011 14:56
Melancholia, un altfel de sfarsit
Ma uit la trailer pentru a nu stiu cata oara si nu inteleg cum a reusit sa ma determine sa vad filmul. Melancholia este un film ciudat. Se combina elemente pe care nu le pot vedea impreuna. Ma depaseste cu totul mesajul pe care vrea sa-l transmita. Faptul ca la inceput ni se deseneaza o [...] citeşte
cosmin742000 pe 03 Iunie 2014 21:21
Un film lung si plictisitor pe care sunt convins ca nici Lars von Trier nu l-a inteles.
cosmin_kedii pe 26 Februarie 2012 10:10
Acest film are doua parti principale. Partea a 2 este mai bună decât partea 1, dar ambele sunt prea lente şi plictisitoare
Apache95 pe 15 Ianuarie 2012 17:32
Pentru cei care spun ca e un film plictisitor ....
Un film nu trebuie sa aiba 1000 de explozii ,clisee ,si buget de n milioane de dolari ca sa fie unul bun !
Mai e o chestie mica numita scenariu !
Si sincer ...asta e de apreciat la filmul asta !
Un film sf cu accente dramatice..nu vezi prea des asa ceva in ziua de azi ,si sincer e de apreciat intentia * mai ales ca le-a si iesit un film bun
8/10

Crynick pe 05 Noiembrie 2011 13:00
PACAT!
Este pacat ca o astfel de capodopera este prezentata doar in Bucuresti si Cluj-Napoca.Sunt sigur ca in restul oraselor va veni Twilight....
bityeugen pe 12 Noiembrie 2011 18:21
cred ca se putea si mai bine decat ata! Slabut filmul
Go 1 2