Păreri Les chambres rouges

(2023)

Camera roșie

sabinalin pe 03 Aprilie 2024 08:38
Monstri cu chip de om. Cum e posibil sa existe asa ceva ? S-au cautat, se cauta in continuare cu infrigurare explicatii. Cea mai la indemana e aceea ca omul continua sa fie un animal in ciuda progresului tehnologic accelerat, umanitatea obtinandu-se eventual prin educatie si disciplina. Sunt aduse in discutie traumele profunde pe care omul le poate suferi de-a lungul vietii si in special in copilarie. In ultima vreme a intrat in scena genetica, se vorbeste de mutatii care favorizeaza aparitia criminalilor in serie. Subiectul ramane deschis, ororile continua...

Thriller juridic facut ca la carte, cu aplecare catre detalii, genul de film foarte apreciat in America de Nord si care, daca e bine lucrat, trezeste interes oriunde pe glob. Cateva artificii regizorale interesante care nu sunt totusi suficiente pentru a-l face pe Pascal Plante sa tinda spre a fi un nou Dennis Villeneuve. O revelatie: Juliette Gariepy, o actrita tanara, frumoasa si expresiva.

adiks25 pe 20 Martie 2024 17:55
Slab filmul de tot; amatorism, adesea chiar bolnăvicios. S-a vrut oare să pară un film inspirat din fapte reale?
Pe scurt: pierdere de vreme. Nota mea : 4.

anyone pe 20 Martie 2024 00:11
Tot filmul este despre cat de deșteaptă e protagonista. Nu transmite nimic, nici măcar o idee non-banala.