Păreri Léon

(1994)

kanibalo pe 13 Iunie 2010 20:19
Un film extraordinar,un scenariu si o desfasurare interesanta,emotionant,un film de nota 10
me_only_me pe 27 Mai 2010 22:09
pentru mine e filmul nr 1 . l-am vazut mai mult d 5 ori si linistita as mai vrea sa-l mai vad din nou . personajele sunt construite exceptional , plin de suspans , totul se impleteste ingenios.
Milla pe 24 Mai 2010 18:51
Leon
E cu adevărat o capodoperă și cu toate că de obicei nu îmi plac filmele cu final trist, nu aș schimba nimic la acesta. Pentru mine este un film despre iubire, dar înțeleasă altfel. Cu toate că personajul principal Leon este un killer, cu toate că este analfabet nu ai cum să nu-l îndrăgești...
Distribuția este excepțional Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman... și este unul dintre cele mai reușite filme a lui Luc Besson.

Krakatau pe 08 Mai 2010 21:35
Foarte foarte bun filmul. L-am vazut (nu integral) acum cativa ani si habar n-avea cum se numeste. Nu stiu cum am dat de el, dar mi-am adus aminte brusc de el.
Natalie Portman anunta inca de pe atunci ca va deveni o actrita mare.

ren22 pe 11 noiembrie 2011 18:47
Iti dau perfecta dreptate!
anghel.alex pe 03 Septembrie 2011 15:07
Un film foarte bun mi-a placut foarte mult cum a jucat Jean Reno.
myaDEVILgirl pe 28 Iunie 2011 18:41
Leon
Filmul este foarte interesant si frumos.Nu am crezut niciodata ca o sa imi placa acest gen.Fara doar si poate,este filmul meu preferat.:X
Crist11 pe 22 Iunie 2011 17:04
Un film exceptional, Leon a fost filmul meu favorit, iar felul in care Natalie Portman s-a lansat in industria filmului, a fost de nota 20.
Ammelie pe 07 Februarie 2011 12:19
Léon (The Professional) (1994)
Fain filmul. Am impresia ca mi-ar fi placut si mai mult daca l-as fi vazut mai demult. Filmul livreaza tot ce e nevoie pt a fi incadrat la categoria 'actiune-drama'. Mi-a placut Jean Reno si Natalie, personajele jucate de ei si relatia dintre ei. Mi-a placut finalul si mi-a facut placere sa vad filmul. 7/10
White.Lily pe 10 Noiembrie 2010 10:50
Capodopera
Categoric, unul dintre cele mai bune filme ale lui Jean Reno si ale lui Natalie Portman. Amandoi au fost pur si simplu stralucitori. Personajul lui N.Portman este de-a dreptul fascinant, transformarea ei intr-o tanara femeie a fost foarte inteligent realizata iar relatia ce se naste intre ei este de o profunzime fascinanta.
Iar de poveste ce sa mai zic...cutremuratoare.

Leon/The Professional – droguri, crime, dragoste si sacrificii
CoolRank: 9.5/10
- atmosfera & entertainment: 10/10
- regie: 9.5/10
- actori: 9.5/10
- scenariu: 9.5/10
- montaj: 10/10
Nota IMDb: 8.6/10 (#34/top 250 IMDb)
Nu cred ca cineva ar putea reusi vreodata sa alerge de-a lungul acestei povesti dramatice fara sa-si brazdeze suprafata uscata a obrazului cu cateva lacrimi. Da, un film de moda veche, o pelicula de nota 10 in regia lui Luc Besson (La Femme Nikita, Taxi, Revolver, The Fifth Element si ceva mai recentul Transporter 3). Talentatul francez atinge prin Léon culmile carierei sale. Cu o poveste romantica, aproape shakesperiana, pe un fundal ... citeşte

b3lla pe 27 Iunie 2010 20:40
foarte bun filmul.extraordinara interpretarea lui Gary Oldman, Natalie la fel f talentata, ce sa mai spun de Jean Reno..nu am cuvinte. super film..a pacat de final :(
georgeftw___ pe 25 Aprilie 2010 03:59
Filmu e super,actori sunt super
totul e ok ,doar finalul cam ....... !
NOTA 10 :)

mircea_pop pe 06 Aprilie 2010 15:10
danygeneralu pe 07 Ianuarie 2010 22:25
foarte bun
nu stiu ce ar mai fi de spus, daca nu lati vazut luatil cat mai repede pentru ca este un film super care nu o sa va dezamageasca!!
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 03:14
Unul din primele filme comerciale ale lui Luc Besson , de aici a inceput sa se imputa treaba cu el , cu duhoare de Hollywood
radu0594 pe 02 Ianuarie 2011 19:48
Absolut superb filmul initial am vrut sa ma uit doar la o parte din el deoarece aveam eva treaba dar fost atat de captivant incat nu m-am putut desprinde de el.Un regizor de mare valoare care a conceput o poveste foarte dura reprezentata de actori de mare clasa.
robbiex2 pe 09 Mai 2010 10:23
Un dilm grozav !!! Unul din preferatele mele ! Jean Reno si Natalie Portman joaca demential !!
lacrima oana pe 10 Ianuarie 2007 17:54
as dori sa cumpar filmul leon dar nu l-am gasit nicaieri daca stie cineva as fi bucuroasa sa-l cumpar
darius15 pe 19 Martie 2011 16:31
salllllllllllllllllllllll
tare filmul
este destul debun ce vorbesc eu este senzational...:)))) merita vazut ceaooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

zeno.marin pe 28 mai 2011 01:40
Ok Darius15, filmul e tare. Dar nu... tipa asa de taaaaaaare cand ne saluti. :))) Optimist cum sunt, cred ca odata si odata vei reusi sa comentezi ceva mai detaliat sau nu o sa mai scapi surubelnita intre tastele O si P (daca asta s-a intamplat)...
user-63b02ad8a0ee8 pe 09 Ianuarie 2024 01:38
De pe vremea când se făceau filme bune, nu pulemături ca astăzi ☝️. Pe lângă succesul comercial, e și un film de autor ... respectiv... sesizezi stilul regizorul francez L.B.
user-63b2b36cc78dd pe 26 Februarie 2023 12:54
Un film fabulos ,Jean Reno este demențial...micuta Natalie excelenta .NOTA 10 de la mine
Horatiucrisan pe 22 Mai 2020 22:06
Revazut dupa mai bine de 20 de ani, Leon, desi e un film al cărui fir narativ e pur si simplu o ficțiune neavand nimic de a face cu realitatea ce se ascunde în spatele ucigasilor platiti care chiar există si care nu sunt nici pe departe ca cei din filme (citez un renumit ofiter superior american cu sute de cazuri rezolvate la activ,), filmul reușește sa provoace interes chiar si acum. E un film de acțiune fara pretentii de veridicitate, cu usoare accente pedofile si care pe de alta parte face "apologia" ucigasului plătit, un tip "sensibil" cu florile si copiii. Un fel de desen animat al anilor 90 pentru telespectatorii fara pretentii, un film "usor". Nota 6.
Caktus pe 26 Aprilie 2020 14:54
Un film foarte bun, dar povestea e foarte subtire. Totusi obligatoriu de vazut.

Scenariu: 8/10
Interpretare: 9/10
Coloana sonora: 9/10
Final: 8/10

MariusCiprian87 pe 10 Noiembrie 2019 14:26
NATALIE PORTMAN RULZZ
MAGISTRAL rolul jucat de micuta Natalie Portman , poate unul dintre cele mai perfecte roluri jucate de un copil , cu un Gary Oldman in zile mari , asa cum ne-a obisnuit , ce mimica si ce vibratie negativa a unui personaj negativ ve-ti avea ocazie sa vedeti in acest super film unde inca o data scoala franceza de film ne ofera pe langa un Belmondo,Vincent Cassel,Alain Delon,Depardieu sau M. Cotillard , un JEAN RENO, in poate rolul vietii lui ! Un film obligatoriu de vazut !!!!
cezarika57 pe 01 Iulie 2018 23:44
Daca nu socotim panarama de Best Buds, putem considera Leon drept filmul de debut pentru Natalie Portman. Killerul analfabet Leon este sedus de Mathilde pustoaica de 13 ani careia i-au fost ucisi parintii de politistul Stansfield. Leon invata sa joace "mima" pe filme si sa se bucure de viata. Vanat de politistul corupt si drogat, Leon se hotaraste sa il omoare ca sa o salveze pe Matilda si ise sacrifica
Robert.Chetan pe 17 Ianuarie 2018 23:34
Exceptional Gary Oldman,face un rol de Oscar dupa parerea mea,Oscar cu care se pare se va intalni abia anul acesta pentru rolul din Darkest Hour fiind mare favorit la castigarea prestigiosului trofeu.Natalie Portman a avut si ea o reprezentatie de vis,extrem de naturala in exprimare,se anunta de pe atunci ca o mare actrita in devenire iar Jean Reno face un rol simplu care il prinde de minune.Un film alert,cu scene de actiune bine realizate si momente intense de suspans.Daca te-a captivat filmul evident finalul o sa ti se para unul "amar" insa dupa parerea mea nu putea fi un final mai bun.Un film pe care il recomand.
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 12:10
Foarte bun acest film de actiune cu putina drama si un gram de thriller.Un film pe care l-am savurat cu placere si pe care as vcrea sa-l revad de cate ori am ocazia.Jean Reno face un rol bun cat si micuta Natalie Portman.Il recomand cu drag!
mihai_barbu pe 11 Aprilie 2016 20:44
Fantastic filmul, multi au comentat despre sfarsit cum ca ar fi tragic dar parerea mea este ca este un sfarsit ok
claudiu-daniel-lugoj pe 12 Februarie 2016 01:33
Un film excelent in care tanara Natali Portman face un rol mare pentru varsta ei.Un film de actiune foarte reusit.
andystarx pe 27 Ianuarie 2016 15:50
Intr-adevar un film bun,cu o interpretare de exceptie a lui Reno si Oldman,si a micutei din acea vreme ,Natalie Portman !UN altfel de film cu criminali,pe care il recomand tuturor !
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:47
Léon
XShadowX pe 04 Februarie 2015 12:09
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Poate cel mai bun film a lui Besson , actorii magnifici in frunte cu Jean Reno si terminand cu Natalie Portman ! un MUST SEE !
emy_sinaia pe 03 Octombrie 2014 23:56
Da, merita !
Cu asa o distributie de zile mari nu se puteasa iasa decat un film pe masura, Leon un criminal platit se trezeste pe cap cu Matilda o pustoaica de 12 ani pe care o invata sa devina criminala ca el.
sandralex pe 01 Octombrie 2014 22:56
un film aberant care parca ar promova pedofilia.am pierdut 110 minute degeaba..
luiza_styles pe 24 Iulie 2014 12:06
Filmul copilariei mele
Cand eram mica, asta e singurul film de care am stiut, urmand sa stau cu ochii lipiti de televizor de fiecare data cand acesta rula. Nu stiu de ce, pana si cum a raspuns la telefon si s-a dat moarta, sau cum fuma tigarea, cum a batut la usa lui, toate astea mi s-au parut fascinate si mi se par si acum.
Probabil il adoram pentru ca era acel ''prea mult'' pentru varsta mea frageda, dar cu siguranta nu doar pentru asta, pentru ca inca il ador. Natalie e actrita mea preferata si modelul meu, iar Jean un actor care le-ar da clasa multora de acum doar prin putina experienta din inceputurile lui.

Caly1 pe 31 Mai 2014 11:59
Demential filmu!
doua personaje total opuse din orce punct de vedere, care aparent nu le leaga nimic fac din filmu asta ceva rar intalnit , Natalie Portman la 12 ani ,ii exeptionala ,atat de carismatica, rebela , curajoasa , si sincera in tot ce spune incat te va face si pe tine so adorii , despre Jean Reno nu mai vorbim , el ii face rolul impecabil . UN FILM DE URMARIT.
Mariannaa pe 13 Mai 2014 19:04
O capodopera cinematografica la care nu gasesti prea multe cuvinte care sa o descrie. Ceea ce regret cel mai mult este faptul ca acest film este din 1994 si eu il vad abia acum; putine filme reusesc sa imi atraga atat de mult atentia.
Razvan600 pe 10 Februarie 2014 18:57
Un film de nota 10, foarte impresionant, jocul actoricesc foarte bine interpretat. Merita vazut
Infinity pe 22 August 2013 21:33
Leon (1994)
Superb filmul! Dramatic, emotionant, sangeros... Jocul actoricesc oferit de actori este unul "by the book". De scenariu' si poveste nu mai zic. Un film demn de multe premii Oscar. Vizionati-l cu placere!
Buum pe 16 August 2013 15:46
Un film extraordinar, cred ca unul din cele mai bune aparute vreodata. Acest fim a facut-o celebra pe Natalie Portman, iar Jean Reno arata pentru inca o data ca este un actor de urmarit.
DeadSea07 pe 04 Iulie 2013 14:20
un film ce impresioneaza, un film despre destine, un film super, un film extraordinar, Luc Besson si Jean Reno au facut o echipa foarte buna, Natalie Portman joaca cu o maturitate uimitoare, in ciuda varstei sale fragede, iar Jean Reno e magnific, a aratat cu acest rol toate stariile posibile; de bucurie, de tristete, omul lipsit de srupule, omul dintr-o bucata, omul care poate avea o "relatie sentimentala" cu o planta. Un film excelent ce merita vazut si revazut, un film pe care il recomand.
mihaifn pe 02 Iulie 2013 23:42
Cel mai bun film
Un film complet , un film care nu are rival , o capodopera.
xmen155 pe 02 Iunie 2013 22:10
Gary Oldman: un villain infricosator
Unde este Oscarul lui Gary Oldamn pentru rolul asta??? A jucat superb. Ma intreb ce era in pastilele alea pe care le lua :-/
silviu_ciobanu pe 29 Ianuarie 2013 03:25
un film foarte foarte bun!daca nu il vedeti pierdeti mult!
Sebastian96 pe 02 Decembrie 2012 10:53
Consider acest film o capodopera...deoarece actorii sunt foarte buni,actiunea la fel si filmul este bine regizat!
SarpeleCocosat pe 08 Noiembrie 2012 17:18
Totul la superlativ in acest film. Unul dintre cele mai bune thrillere ever. Obligatoriu de vazut!
CazaGio pe 11 Octombrie 2012 18:54
Am tot amanat sa vizionez acest film si am procedat gresit, fiindca este un film ce nu trebuie ratat intr-o viata de om. Coloana sonora a fost de-a dreptul splendida, la fel ca interpretarile celor 3 mari actori care au reprezentat sarea si piperul productiei: Jean Reno, Natalie Portman si Gary Oldman
ralukalarysa19 pe 26 Septembrie 2012 13:29
!!!!!
un film absolut superb. de abia acum cateva zile l-am vazut si imi pare rau k nu am facut-o mai dev. Jean Reno joaca impecabil in acest film!!!!
deadlord pe 26 August 2012 21:50
Filmul care a lansat-o pe Natalie Portman.Un film incredibil.
robert879 pe 12 August 2012 04:28
Exceptional
Clar, e cu mult peste nota pe care o are in prezent, merita o nota apropriata de nota filmelor Sawshank redemption si Godfather... 10/10 din partea mea. cred ca o sa-l mai revad cat de curand, te lasa fara cuvinte :)
Go 1 2 3