Păreri Léon

(1994)

Leon

pssst pe 14 Octombrie 2003 11:32
un film tulburator...

o drama, da! un film politist, da! un film despre sentimente reprimate si care anima oameni care pot influenta destinele multor altor oameni, da!

pe scurt, un film care imprsioneaza prin multe contraste: intre simplitatea exprimarii sentimentelor si profunzimea lor; intre tineretea si aparenta inocenta a fetitei si virsta si aparenta bonomie a ucigasului; intre simplitatea gindirii lui (lasindu-se manipulat de comanditarul fara scrupule) si puterea lui de distrugere; intre imaginea omului care trebuia sa apere legea si sadismul sau.

desi pare oarecum desuet principiul "fara femei si copii", totusi asta vine oarecum in sprijinul ideii de om care are suficiente principii pentru a se putea erija in mentorul fetitei, pozitie in care un ucigas cu inima de gheata nu ar fi putut sa fie credibil.

fetita avea un… citeşte

_qwart pe 6 noiembrie 2011 23:52
Cum prietene sa scrii "gindirii", "lasindu-se", "jucind", "riurile", "atit", "cit"... Tu esti roman de fel?
contas pe 6 mai 2023 01:32
Cu scuzele de rigoare dar filmul este, dupa parerea mea, foarte bun. Este de vazut, clar. Prestatia lui Jean Reno este excelenta. Unele comentarii pe care le-am vazut aici imi par venite de la niste cretini, scuze!
ira pe 03 Decembrie 2009 00:01
Gary Oldman a jucat minunat in rolul politistului drogat aproape ca-mi venea mie sa -l iau la bataie; Natalie a fost de o inocenta covarsitoare, iar Jean Reno nu a trebuit decat sa fie acolo! Magnific in simplitatea lui. Mi-a placut, l-am revazut de atatea ori cand am avut ocazia si il voi mai reviziona cu siguranta!!!
PungaDePopcorn pe 1 august 2011 17:10
Gary Oldman e Sirius din Harry Potter, nu?
Alex4Fun90 pe 17 noiembrie 2011 11:59
Da
YgReK pe 22 August 2009 20:58
Capodopera
Un film care merita toate cele 10 stele din plin.................dar pacat de final,e cam tragic.
unknown pe 25 Ianuarie 2009 01:00
ii super filmul... pacat de sfarsit,,, CE DOAMNE ? NU PUTEATI SI VOI SCHIMBA FINALU??? prea trist ... iti vine sa plangi... dar oricum nota 100000 daca se poate,,,... era si ceva scene amuzante... el.. un om matur... sa bea numai lapte si sa aiba o planta ca cel mai bun prieten... :)
belutzaa pe 17 ianuarie 2011 18:06
intradevar finalul ne da peste cap:)) sunt atatea filme la care putem prevedea happy end-ul, care nu ne misca deloc. dar la asta chiar am sperat, AM SPERAT, sa fie un happy end, mai bine spus, sa scape Leon cu viata. dar nu a fost asa... si app de momentele amuzante, unul dintre ele a mai fost acela cand mancau ei, intr-un local, sau unde erau, si a inceput Mathilda sa rada incontinuu... 10+
FreakDoll pe 24 Iunie 2009 17:07
Un film superb cu niste actori extrem de talentati.Evident, un happy end ar fi fost mai pe gustul meu >:P
Milla pe 24 mai 2010 18:44
Da poate ar fi fost interesant și un happy end, dar cred că anume faptul că se termină atât de tragic îl face să fie un film excepțional.
FreakDoll pe 21 martie 2011 16:41
Nu, zau?!
Andreea pe 19 Decembrie 2008 00:16
Best movie and soundtrack ever!!!!!!!
BJohnBlazkowicz pe 22 Decembrie 2007 02:54
exceptionala interpretarea lui Gary Oldman
Sergiu.Lobont pe 10 Octombrie 2010 02:50
Imi place datorita finalului, si anume pentru ca iese din tiparul filmelor cu happy-ending. Gary Oldman e magistral. Asa de 8,6 rotunjit la 9.
Florin Petrescu pe 11 Ianuarie 2007 10:59
Acest film are cateva plus-uri:
+relatia dintre Leon si Mathilda
+sexualitatea precoce a Mathildei
+politistul psihopat corupt
+muzica(Sting e bestial)
+scenele de cafteala/pac_pac ce se axeaza mai mult pe calmul "englezesc" al lui Leon
Minus-uri:
-mafiot-ul protector al lui Leon(un rol jucat destul de prost si cam ne-la-locul-lui in acest film)
In orice caz, este un film foarte bun.

Cristi Weed pe 12 Mai 2008 15:42
Un film de 5 stele , fara vreun dubiu ! Jean Reno e magnific , iar Natalie si-a creat o cariera de invidia prin acest rol !
Vegetarian pe 08 Noiembrie 2011 15:06
Atentie barbati de orice varsta ! - fetele cuceresc usor barbatii cumpatati ! Fetele de 11 - 13 ani par lucruri care lipsesc barbatilor , mai ales celor de peste 30 de ani .
. . .
. . . Razboi urban la sfarsitu filmului = trupele de interventie dupa ce au mai multe pierderi ajung sa traga cu rakete incendiare !? intrun ap , prin usa de la intrare , din casa scarilor . Urmaritul riposteaza cu vreo 8 grenade detonate concomitent , spulberand usa de la intrare in bloc , impreuna cu bucati de oameni .

rox pe 07 Mai 2004 12:27
Un film extraodinar. Luc Besson si Jean Reno au facut o echipa foarte buna. Natalie Portman joaca cu o maturitate uimitoare, in ciuda varstei sale fragede.
Ilila pe 03 Martie 2004 11:40
Intradevar impresionant! Actorii, instruiti si condusi de maestru Luc Besson, au realizat un spectacol cinematografic. Rog moderatorii site-ului s-o treaca si pe Natalie Portman in rol principal chiar daca este filmul ei de debut (la 13 ani!)... Fara personajul Mathildei acest film nu ar fi existat.
Stefy Jmecheru Fotbalistu pe 25 Iulie 2008 17:05
Pe langa crime leon are un sfarsit tragic filmul e atat de trist pt. ca e vb si de un copil ramas fara familie. Un film extraordinar eu zic ca e cel mai bun film facut vreodata
GAMBITT pe 10 Iunie 2009 18:13
reno
Acest film a relansat filmul francez care pana atunci mie unul nu imi placea foarte mult dar a demostrat ca industria franceza este puternica si in materie de filme. este un film foarte bun cu jean reno il doresc pe dvd su blu ray.
cezarika21 pe 10 Iunie 2014 08:39
Un film de acţiune clasic
Prin acest film, scenaristul-regizor francez Luc Besson a dorit să întreacă filmele de americane de acţiune chiar pe terenul lor (acţiunea filmului se petrece la New York). "Léon" reia tema ucigaşului plătit prezent în multe filme de acţiune, dar o tratează în stil european, înlocuind pragmatismul tipic american cu un sentimentalism de factură romantică ce umanizează personajele.

Regizat impecabil, "Léon" se remarcă prin crearea unor personaje memorabile, caracterizate cu eleganţă şi interpretate în forţă de actori precum Jean Reno, Natalie Portman (aflată la primul ei rol într-un film!), Gary Oldman sau Danny Aiello. Spre deosebire de majoritatea filmelor de acţiune, personajele create de Besson au viaţă, nu sunt simple apariţii pe ecran despre care nu ştii nici de unde vin şi nici încotro se îndreaptă. Mişcările lor sunt naturale, au… citeşte

adela pe 25 Ianuarie 2009 09:49
Sunt enorm de fericita ca mai exista si astfel de filme:X.
Chiar aseara l-am vazut din nou pentru a 3 oara si l-as urmari si pentru 1000 oara cel mai tare film din lume ar trebui sa intre in cartea recordurilor felicitari persoanei care a avut aceasta idee cum sa faca filmul.
Va iubesc Leon si Mathilda:X

Theodor2011 pe 24 Aprilie 2016 13:57
Unul dintre cele mai bune filme din anii '90 alaturi de alte super productii ca: Goodfellas, Dances With Wolves, Scent of a Woman, Carlito's Way, The Silence of The Lambs, Forrest Gump, The Shawshank Redemption, Heat, The English Patient, Titanic, Saving Private Ryan, La Vita e Bella, The Green Mile si American Beauty.
Jean Reno si Gary Oldman (Gary Oldman, a fost privat de o nominalizare OSCAR) fac tot filmul. Si Natalie Portman a avut o prestatie buna in raport cu varsta ei de atunci (12 ani). Este filmul care a lansat-o
Cantecul original al filmului a fost exceptional. Un film: dur, patrunzator si emotionant (cam asa l-as descrie in 3 cuvinte). Finalul:tulburator, atipic, fara happy-end.
Am pus la titlul review'ului cantecul original al filmului (Sting - Shape Of My Heart) Repet, este superb. Nota filmului in viziunea mea 8.5

mihnea_aspru95 pe 25 aprilie 2016 00:49
Bine punctat !
Theodor2011 pe 25 aprilie 2016 09:03
Thanks buddy!
glody pe 07 Noiembrie 2011 12:23
leon
super tare filmu

nota 10

un pic comedie( faza cu floarea)

drama

si apropo frumoasa mathilda, nu prea ii dadeam eu 18 ani, nu arata,

oricum nota 10 merita vazut

Razvan1555 pe 06 Noiembrie 2011 19:34
Gary Oldman joaca foarte bine rolul acestui personaj.Acest film iti arata cum o fetita inocenta poate devenii o asasina cu un viitor intunecat.Leon omorat tragic dar reusind sa se razbune pe dusmanul sau...
Ari_ana pe 08 Ianuarie 2011 16:30
un super film, emotionant, mai ales finalul. Ideea filmului e ca puritatea ( intruchipata de Mathilda) poate schimba pana si raul , durul -ucigasul platit. Un film bun ce merita vazut.
zeno.marin pe 27 Mai 2011 23:20
Cult movie 100%
La vremea cand am vazut Leon, am ramas impresionat de film. Pe atunci mi se parea a fi genul de film unde tensiunea e atat de mare incat nu prea mai are rost sa respiri. De fapt are rost, dar cam uiti... Apoi mai e si pulsul, pulsul acela care creste si descreste nesanatos de mult, in ritmul dirijat de bagheta maestrului Luc Besson, un fel de Wilhelm Furtwängler al filmului de actiune.
Am vazut de vreo doua ori cel putin Leon si iata ca inca am resurse sa-l revad! Da, incepe sa ma obsedeze asocierea dintre filmele bune si necesitatea organica aproape de a le revedea.
La vreme aceea Natalie Hershlag era inca o adolescenta jucand la limita legalitatii in aceasta productie si sincer, fara intentia de a supara pe nimeni, marturisesc ca deocamdata ramane singurul film in care mi-a placut si a fost naturala. Asa o percep eu ca actrita, deocamdata. Poate ma mai convinge in alte… citeşte

Fumed pe 06 Februarie 2011 19:13
Un super film!
"-Stii, pentru fete prima data este foarte important. Determina toata viata ei sexuala. Prietenele mele mi-au spus ca nu le-a placut deloc prima data. Pentru ca nu-i iubeau pe parteneri. O faceau doar ca sa se dea mari. Dupa aceea, incepea sa le placa, asa, ca si cu tigarile. Eu vreau sa-mi placa de prima data. Vezi, nimic nu poate opri dragostea. Eu vreau iubire...sau moarte. Asta vreau. E un joc maret. Ii face pe oameni mai buni si-i face sa gandeasca. Daca voi castiga, ma tii la tine. Toata viata. Si daca pierd, chiar crezand ca in interiorul meu exista dragoste?
Plec insa de la ideea ca daca in cineva exista macar putina dragoste, va castiga jocul, asa cred...Am sa castig, trebuie!
...Razbunarea nu e buna. Crede-ma, e mai bine sa uiti. Nimic nu mai e la fel dupa ce ucizi pe cineva. Viata ta e schimbata pentru totdeauna. Va trebui sa dormi cu un ochi deschis tot restul vietii. "

1Simplu pe 20 Februarie 2010 11:58
mie imi place sfarsitul, Jean Reno este meseriaș... :)
mu_zz_i pe 13 Aprilie 2006 18:24
Bun filmul. Nu stiu de ce dar francezii fac filme mult mai putine fata de americani insa in jur de 90 % sunt foarte bune, foarte apreciate fata de cinefilii genului. Mie in general imi place cum joaca Jean Reno dar in acest film parca s-a intrecut, practic a putut sa-si arate toate stariile: de bucurie, de tristete, omul lipsit de srupule, omul dintr-o bucata, omul care poate avea o "relatie sentimentala" cu o planta. Iar Mathilda, ei bine face si ea un rol pe masura lui J. Reno; ea cred ca reprezinta fata inocenta.
CristiN pe 01 Februarie 2011 19:49
Este genial filmul , dar iti trebuie ceva timp sa intelegi ideea filmului . Jean Reno joaca foarte bine , dar nu inteleg de ce consuma asa mult lapte .
ren22 pe 11 Noiembrie 2011 18:52
Un film de exceptie.M-a impresionat foarte placut mai ales prin jocul actorilor.Uimitori!Desi Natalie Portman era chiar inca la inceput a jucat cum nu se poate mai bine.Despre Jean Reno si Gary Oldman,nu mai avem ce discuta.Se exclude din discutie sa nu fi facut un film de nota 10.Asa ca il recomand tuturor,acest film nefiind doar unul politist sau de actiune.
sweetangry pe 18 Mai 2011 22:05
un subiect interesant, o prestatie a actorilor extraordinala...nu inteleg ce vreti mai mult...luati-va floricelele de porumb, sucul si vizionati-l ca este foarte bun
poison4you pe 01 Mai 2011 12:13
foarte bun filmul ....Natalie Portman face un rol de exceptie alaturi de Jean Reno
queenofhearts pe 30 Aprilie 2010 12:04
Unul din filmele mele favorite. Pur si simplu genial.
anamaria pe 25 Ianuarie 2009 03:15
cel mai tare film pe care l-am putut vedea ,e jucat de actorul meu preferat un actor adevarat reprezinta un barbat inteligent ,puternic ,dur dar si sensibil,romantic in acelai timp nu ai cum sa nu te indragostesti de asa fel de om nimeni , nu ii va putea lua locul lui jean reno “leon” merita sa fie cel mai bun un mare om un mare caracter
sorinreddog pe 08 Octombrie 2009 21:45
Incredibil,de necrezut...
Deja nu mai am cuvinte ce sa mai spun,nu am mai vazut un asemenea gen de film pana acum,trebuie sa recunosc ca este un film bun,cu actori buni...Mai ales fata care joaca rolul Mathildei,e fantastica,pare atat de matura...Iar finalul este chiar incredibil si de-a dreptul tulburator...
dubthatsheet pe 27 Decembrie 2008 01:26
tot calamburul de muzica,mima si joc incert de emotii face din filmul asta unul din acelea pe care te abtii sa le numesti dupa gen.nu e drama, nu e comedie, nu e comics flamboaiant cu asasini nonsalanti.e pur si simplu acel tip de amestec reusit pentru care se revad si revad filmele.
AdriAdrianna98 pe 20 Iunie 2016 21:47
Emotionant film... Mai ales finalul.. O capodopera ce nu trebuie ratata. Prestatia lui Natalie, impecabila, acum pot sa inteleg de ce atata lume vorbeste despre rolul ei de aici. Talent innascut, isi merita tot renumele de acum. :) Cat despre Jean Reno, de asemenea, ireprosabil. Nu ezitati sa-l vedeti, un film ce mentine interesul de la inceput pana la sfarsit.
Iulidesprefilme pe 30 Iulie 2013 13:15
Film de referinţă pentru Luc Besson; Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman oferă un regal de interpretare, fiecare în stilul său inimitabil...
DAMME pe 16 Iulie 2013 00:56
nimic de reprosat !
nu stiu cum am ratat filmul asta si spre rusinea mea l-am vazut abia acum, eram prea ocupat cu Van Damme cand eram pustan cand ii batea pe toti la final
filmul e perfect cap-coada, Jean Reno, Oldman si Natalie Portman joaca pur si simplu genial, e in top 5 clar la ce vazui, cele mai bune filme sunt cele gen : crima, thriller, drama
Respect !!!

Raddu pe 14 Decembrie 2012 23:08
8/10
Un film care , vazut astazi iti lasa impresia ca are foarte multe scapari , dar gandind ca e un film facut in 1994 il putem cataloga un film "Foarte bun" . Are de toate , actiune , drama , psihologie si mister.
Ovidiu239 pe 12 August 2013 21:10
Neasteptat de bun
Un film extraordinar din toate punctele de vedere, despre care nu prea auzisem mare lucru. Si ma mira lucrul asta, pentru ca e un film de top IMDb, si credeti-ma, nota e pe deplin meritata. Remarcabila distributia pentru acest film tulburator, plin de suspans, imprevizibil, dramatic, emotionant, si excelent regizat. Ma surprinde ca n-are nicio nominalizare la niciun premiu important, cred ca merita cateva, mai ales Gary Oldman care a jucat excelent. Asta e probabil filmul ce a lansat-o pe Natalie Portman, in prezent actrita de Oscar. Reusit si finalul, care... ma rog, nu spun mai multe, uitati-va la film!
Chelbos pe 09 Septembrie 2012 02:11
film bun dar e prea dramatic pentru mine. de asta ii dau doar nota 7.
xerses pe 16 Mai 2012 23:45
Acesta este unul din filmele pe care le-ai revedea:regie inspirata, actori convingatori in interpretari.
isabela_isa pe 31 Decembrie 2011 09:34
nu conteaza
Nu voi spune multe lucruri :
este un film bun,recomandat pasionatilor.

gabristriker pe 13 Decembrie 2011 22:36
numi pasa de celalte filme de acum asta e cel mai mare film al tuturor timpurilor dupa asta o fost inspirat dexter,the methalist si multe altele
healtheworld pe 08 Aprilie 2011 12:22
Frumos
Un film de nota 10, emotionant si cu un scenariu bine realizat, care nu te lasa o clipa sa te plictisesti. Incredibila prestatia lui Natalie Portman! Din pacate, citind pareri aici, inainte de vizionare, am aflat sfarsitul. Fiti si voi mai secretosi! :-)
elmedico pe 17 Ianuarie 2011 14:53
Doar atat pot spune desapre acest film, SUPERB!!............
Anamarria pe 17 Ianuarie 2011 12:25
Un film exceptionl care m-a tinut treaza pana la sfarsit. Eu zic ca trebuie sa il vedeti si nu veti regreta. Eu personal nu ma satur sa il revad. O adevarata capodopera este!
lorenne pe 17 Ianuarie 2011 10:24
Un film sfasietor de trist care te misca pana in strafundurile fiintei oricat de rece ai fi; foarte bine realizat si destul de vechi. Emotionant ! Bravo !Bravo!Bravo!
NmpN pe 17 Ianuarie 2011 07:10
Un film superb.....Natalie Portman a jucat perfect. Povestea este foarte buna , la fel si finalul . Jean Reno a jucat si el foarte bine .
mihaelatb pe 09 Octombrie 2010 13:52
nici o clipa nu am avut senzatia ca ar fi cineva debutant in acest film. Fetita de 11 ani jumatate, Natalie Portman, juca de la egal la egal cu "monstrul sacru " Jean Reno . Rezultatul?! un film de exceptie !
fireskull pe 03 Octombrie 2010 09:26
Mia placut foarte tare filmul..Jean Reno si Natalie Portman aia joaca foarte bine:)Nota 10
iCantFindAlinA pe 16 Septembrie 2010 02:48
unul din cele mai bune filme pe care le.am vazut (intamplarea a facut sa vad Leon dupa 22bullets..Jean Reno e magnific + Natalie no comment )..must see :)