Păreri Inception

Începutul

Ioana-Andreea18 pe 27 Iunie 2011 23:33
Foarte fain filmul :X Dar ai nevoie de mare atenţie pentru a înţelege totul!
Xodo pe 10 Aprilie 2011 22:35
Cam slabut pentru ce valva s-a facut pentru el, sunt alte filme care iti invart mintea mult mai mult. Filmul este de vazut dar nu este o capodopera
DragonMaster pe 25 Martie 2011 23:30
Am revazut filmul din nou si pot spune atat (Capodopera)
Prima oara cand am vazut filmul l-am vazut la o calitate foarte proasta plus ca eram si obosit si nu am reusit sa fiu atent cum trebuie iar acum l-am revazut cu atentie si l-am subapreciat pe Nolan.Pot spune un singur cuvant despre film -Capodopera.Nota 10 pt regie si prestatia actorilor si pt efectele speciale.
liviu.stefanescu pe 20 Martie 2011 23:09
Singurul sentiment avut la iesirea din sala de proiectie a fost ca mi-am pierdut in mod inutil doua ore si jumatate din viata! Imi propun sa fiu mai selectiv cand merg la movie, dar intotdeuna reclama nu iti spune decat minciuni! Sincer, am mers pentru Di Caprio, care este genial si pentru niste promise efecte.
Sync pe 08 Ianuarie 2011 13:48
fara cuvinte
un film exceptional,cu un regizor exceptional,cu o distribtie exceptional merita vazut si revazut
paul2000 pe 07 Ianuarie 2011 20:56
Inception
Un film foarte foarte bun, cu o poveste extrem de interesanta, care te pune pe ganduri! Asemanator in unele momente cu Matrix, insa original in altele! Filmul reuseste sa te tina in suspans de la inceput pana la sfarsit, efectele foarte realiste fiind o placere vizuala! Finalul este foarte potrivit si el! Cu o distributie de exceptie si un scenariu bine scris, filmul merita vazut de toata lumea! Un Must Seen! Recomand!
Ostro pe 06 Ianuarie 2011 20:22
Din câte citesc de la voi, se anunţă a fi un film interesant. Mă uit şi revin cu un comentariu`.
florinever pe 06 Ianuarie 2011 19:37
greu!
Ideea e buna , dar e greoi toate cunostintele au zis despre el ca a trebuit sa ...il vada de mai multe ori pentru a intelege filmul...Captivant ,Interesant,Fascinant! dar eu personal cred ca 9.1 nota este prea mare pt Inception! Christopher Nolan ....nu exceleaza cu niciun film foarte tare poate seria "Batman" dar prea putin mai ales ca are distributie buna!
xlalecslx pe 06 Ianuarie 2011 18:35
Leonarda asta ii nebun :)),dupa Shutter Island si Incetion daca te uiti la ambele numai intelegi nimic :)),foarte bun filmul
DjTom pe 03 Ianuarie 2011 21:31
Avatarul INCEPTION...pentru oameni inteligenti !
Daca anul trecut toata atentia era indreptata spre AVATAR, iata ca acum este in primplan INCEPTION, un film mult mai inteligent, destul de complicat si greu de inteles pentru fanii obisnuiti ai filmelor gen Avatar...
Nu voi comenta acum despre film, fiindca mai trebuie sa-l vizionez cel putin inca o data...mi-au scapat atentiei cateva amanunte semnificative, fiind prins de inevitabilele analogii si comparatii cu alte filme si carti...ce trateaza subiecte cat de cat asemanatoare.
Nu pot sa spun decat ca filmul este coplesitor, chiar daca abuzeaza si el de recuzita de efecte hollywoodiene !

the_best_guy pe 19 Decembrie 2010 16:23
Oauu. Prea interesant filmul. Am ramas uimit de imaginatia complexa a regizorului si a celor care au contribuit la acest film. Se aseamana cu romanele psihologice...
cr.summer pe 18 Decembrie 2010 21:21
Un film destept.Cred ca m-as mai putea de 100 de ori la el si tot nu m-as plictisi :)
spikepl pe 14 Decembrie 2010 23:16
poate cel mai bun film al anului merita vazut fara nici o discutie. Ideea este noua si deosebita iar jocul actorilor este unul de prima mana
RoxyD pe 12 Decembrie 2010 10:53
Un film interesant... .
edy21 pe 07 Decembrie 2010 12:45
L-am asteptat mult sa-l vad si acum cateva zile l-am vazut si nu prea va pot spune dc. am ramas dezamagit sau nu, adica nu am ramas dezamagit pt. ca asa un film nu am mai vazut niciodata in viata mea, si mai ales cu un subiect asa extrem de greu si extrem,extrem de interesant din care sincer eu nu am intles multe deloc.
Mai trebuie sa-l revad minimun de 3 ori ca sa-l inteleg totusi mai bine.
Leonardo DiCaprio in anul acesta a avut filme extrem de bune...la Shutter Island toata lumea a zis ca Martin Scorsese s-a jucat cu mintea noasta cea ce este si foarte adevarat dar totusi cand l-am revazut a 2-ua oara l-am inteles si am prins ideea pe care a avut-o directorul. Insa cea fost in capul lui Christopher Nolan cand a facut filmul acesta nu stiu :) si nu zic de rau. A fost ca si Memento numai ca asta ii si mai !!!
In fine nu prea stiu ce nota sa-i dau ii dau 9 pt. ca… citeşte

joker17 pe 03 Decembrie 2010 19:27
Cel mai tare film!!!
Inception este de departe cel mai tare film din istorie!!Un film de nota 10,DiCaprio a fost senzational si Chris Nolan mai da o lovitura dupa The Dark Knight...n'am cuvinte,Capodopera pur si simplu!!!!
Chelbos pe 02 Decembrie 2010 01:04
film foarte bun pacat de finalul incurcat. nota 9/10
Filme, cărţi, optimism. pe 29 Noiembrie 2010 16:37
Inception (2010)
Paranteză: de azi începe era diacriticelor şi ce era mai potrivit pentru un asemenea început decât Inception? Ei bine, din cauza faptului că netul îmi descarcă de pe filelist cu MAXIM 600 kb/sec, nu am mai downloadat un film de mai mult de o lună şi chiar nu sunt mândru de asta. Şi pentru că [...] citeşte
katakta pe 16 August 2010 15:50
Foarte bun film. Un lucru nu am inteles......la sfarsitul filmului chestia aceea de se invarte cade sau nu ? Varianta pe care am vazut-o eu se termina exact in momentul in care se apropia de masa pe care se invartea lucrul ala .... :(
dumi777 pe 16 august 2010 16:57
nu, titirezul nu cade ci continua sa se invarta
alinablue pe 29 Iulie 2010 16:07
TOP 10 MOTIVE PENTRU CARE TREBUIE SA VEZI "INCEPTION"
Ieri am vazut un film din genul celora care te fac sa-ti adresezi intrebari existentiale si sa vrei sa te documentezi mai mult despre subiectul pe care-l abordeaza.
Numele filmului este "Inception" (''Inceputul") avandu-i pe Leonardo di Caprio, Marion Cotillard si Ellen Page in rolurile principale, in regia magistrala a lui Christopher Nolan.
Nu este genul de film pe care sa-l vezi la prima intalnire, pentru ca nu este unul romantic si nici nu contine scene de dragoste. Nu este un film la care te vei putea relaxa dupa o zi obositoare la serviciu, dar iata de ce trebuie sa-l vezi:

TOP 10 MOTIVE PENTRU CARE TREBUIE SA VEZI "INCEPTION"

1) dezvolta o teorie foarte actuala a fizicii quantice in care visul se confunda cu realitatea, iar realitatea poate deveni doar o proiectie a subconstientului (aceasta teorie apare si in filmul Matrix, dar sub… citeşte

septick pe 2 octombrie 2010 14:07
quantice? - pardon! - cuantice.
Matza pe 22 Iulie 2010 11:39
Excelent!!!
Nota data de cei de la IMDB spune totul... cred ca va fi un film excelent...abia astept sa-l vad
yonazoitei pe 19 Iulie 2010 00:24
probabil filmul anului 2010!! Nolan reuseste sa ma surprinda mereu!! cel mai tare regizor ...
gdanielu pe 12 Iulie 2010 15:34
nota 10 chiar daca Cinemagia imi spune" Acest film va putea fi votat după lansare"
pregatiti-va de spectacol
o sa trebuiasca sa-l vedeti de doua ori
daca nu ai cu cine sa-ti schimbi parerile, ia-ti doua bilete, sa nu stai de doua ori la rand la bilete

TheSupervisor pe 14 iulie 2010 19:55
dmn scz nu vazusem comentariu tau...am zis cam acelasi lucru ca lumea comenteaza dk dam 10 deja.scz nu vazusem.
Caktus pe 30 aprilie 2020 23:51
Filmul merita 10 dar nu mai votati daca nu s-a lansat.
eden.exe pe 11 Iulie 2010 22:53
De abia il astept , simt ca n-o sa ma dezamageasca ca majoritatea filmelor din 2010.
Kytta pe 11 Iunie 2010 19:53
Pune mana pe un oscar????
Cred ca Leonardo DiCaprio va pune mana pe un oscar dupa shutter island si inception(sper sa fie bun)!!! Cel putin in shutter island a jucat super bine, pana la urma era nebun sau nu? Vrau si parerea voastra!!! :))
cataradu pe 12 Mai 2010 10:23
puterea mintii ...
interesant cum Inception si The dark knigh au aceeasi aura misterioasa, sunet misterios si nu in ultimul rand cred ca inception a evoluat in sensul ''puterii mintii'', dar si asupra efectului asupra telespectatorilor !!!
liviu1990 pe 29 Decembrie 2010 18:14
genial
un film de exceptie kre merita vazut!dar trebuie sa fi 100% cu mintea la el pentru a il intzelege
legolas05 pe 24 Noiembrie 2010 20:13
este un film bun si cred ca merita vazzut.......7 stele
marasescumarc pe 25 Octombrie 2010 16:15
In comparatie cu Shutter Island...
Se poate argumenta ca Inception este mai reusit decat Shutter Island prin faptul ca are o actiune mai bine conturata, are un sfarsit care iti da satisfactia k ai vazut un film de la cap la coada. In schimb Shutter Island nu iti ofera aceasta impresie, pe masura ce te apropi de sfarsit, tot mai complicata devine actiunea si se termina de parca nu s-a terminat.
bornfree pe 2 aprilie 2011 13:38
incomparabil , shutter island e mult peste, scorsese e genial
mircea_pop pe 27 Septembrie 2010 21:34
Lucrul interesant la filmul asta este ca-ti pune mintea la treaba, daca-ti iei ochii de la el 1 minut ai pierdut firul povestii. E atat de complex ca la un moment dat nu mai stii in care vis mai esti . Actorii sunt ok in nota cu stilul filmului. Profesorul arhitectei vad ca este abonat la filmele regizorului Nolan , Michael Caine, vezi "the black night". Parerea mea este ca o sa ramana in top20 IMDB..Toate laudele regizorului pt ca se vede ca a lucrat la el.
Shadow_Master pe 22 iunie 2015 23:12
Cred ca vroiai sa spui The Dark Knight.
GBooya pe 09 Septembrie 2010 23:18
Se putea alege o varianta mai buna pentru rolul principal.Interpretarea lui DiCaprio nu m-a impresionat cu nimic.
La Cinemacity filmul s-a vazut destul de rau,cautati variante mai bune pentru ca filmul merita vazut la o calitate maxima.Sunetul in schimb a fost la un nivel foarte bun si asta conteaza pt ca ascultam muzica lui Hans Zimmer.

leo26 pe 28 Decembrie 2010 16:21
are un sambure de adevar
Arhitectul il putem numi si Noua Ordine Mondiala, unde ei pot intra in subconstientul nostru, sa ne controleze, unde iti poate creea propia lor realitate, si sa te poate din vis in vis pana te innebunesc detot, devenind un om manipulat din toate punctele de vedere, devenind un sclav asa cum vor astea sa ne faca, implantand un cip pe mana dreapta sau pe frunte.Frumos film cu multe substraturi.
leo26 pe 28 decembrie 2010 16:31
Unde nu vei fi conectat la un aparat si direct la satelit si control total asupra mintii, ei vor fi arhitectii tai, vei trebuie sa invarti un titirez sa iti dai seama unde esti tu in realitatea lor sau a ta.Vei vrea sa-ti creezi o lume a ta sa evadezi dar va fi prea tarziu ca mintea ta este moarta asa cum si sufletul.Oricum cred ca ma considerati nebun, dar eu va spun un adevar.Nu stiu exact ce a vrut sa spuna regizorul doar ca fac o aseamnare si cam coincid.Numai bine.
lamationairetia pe 12 februarie 2011 18:09
Frumos film cu multe substraturi. asa este
misu590 pe 08 August 2010 17:41
..titirez..
Da ..un film bun.. un film greu.. un film cu titirez. Oare ce comentariu ar face Freud la acest film?!!
Anailulaby pe 07 August 2010 15:01
Un film de excepție
Ieri am văzut filmul la cinema....chiar merită ! Este o poveste foarte interesantă, acum nu știu cât de posibilă în zilele noastre. Dar am doar cuvinte de laudă despre actori, au făcut o treabă extraordinară, o distribuție de excepție. Superb !
Krizalid pe 23 Iulie 2010 19:50
wow
filmul e prea tare , merita nota 9.5 fara indoiala ! pacat ca nu am asteptat o varianta mai buna si l-am vazut TS ! Un film de colectie !
rifa pe 24 iulie 2010 15:44
din pacate ce ai vazut tu nu e tot filmul... lipsesc primele 15 minute si inca cateva faze de prin mijlocul filmului.... recomand sa mergi la cinema daca-ti place asa mult... nu mai sunt decat 4-5 zile...
nick0396 pe 20 Iulie 2010 17:17
!!!
Filmul e capodopera..........m-am dus sa-l vad la cinema imediat dupa ce am vazut nota de pe IMDB...9.1 la data acea...adica dupa 2 zile de la lansare cu 19.155 de voturi...
Blondie pe 12 Iulie 2010 12:59
Sa vedem
Mi i se pare cam aiurea sa fie deja numa note de 10 la un film pe care nimeni nu la vazut inca. Acuma vad ca si pe imdb are nota 9,6 si deja e votat de aproximativ 1600 de persoane. Probabil filmul a fost aratat anumitor persoane inainte de premiera , etc....
Nu contest calitatea filmul dar ma astept la o nota oarecum exagerata avand in vedere ca fanii lui Nolan nu o sa fie tocmai impartial in cea ce priveste parerile si notele legate de film.

D.Corneliu pe 14 iulie 2010 18:00
tu de ce dai nota atunci?
Blondie pe 15 iulie 2010 13:02
Pentru ca avea nota prea mare data de o gramada de oameni care inca nu au vazut filmul. Am zis sa echilibrez putin situatia. Si cittisem mai sus ca nu poti posta comentariu fara sa dai nota...nu am verificat pentru ca nu am prea comentat pana acuma aceasta rubrica despre filme/treilere.
otonis pe 16 Aprilie 2010 15:25
Daca nu juca DiCaprio in filmul asta, poate-l asteptam cu nerabdare, asa... mi-e indiferent.

Later edit on 06.11.2010: A fost un film interesant, pe care-l poti viziona cu usurinta de 2-3 ori ca sa prinzi toate detaliile povestii. Mi-a placut !

heathaddict79 pe 23 aprilie 2010 10:45
Pacat. N-ai idee ce pierzi. Nici eu nu-l suportam inainte pe DiCaprio si tot ma uitam la filme cu el, accidental, iar filmele respective se dovedeau a fi f interesante. Da-i o sansa, poate te va surprinde. Daca nu, macar pentru ca e regizat de Nolan (Memento, The Prestige, The Dark Knight), de obicei filmele sale sunt spectaculoase si originale. Pana acum n-a dezamagit si nu cred ca o va face prea curand.
izzie pe 22 Octombrie 2009 09:27
prea smecher!
e mult prea smecher teaser-ul;chiar te face curios!nu mai e mult pana-n 2010 :D
talexi pe 15 Octombrie 2010 14:56
Film bun, final slab
Mi-a placut filmul, numai ca finalul este ANOST, PREVIZIBIL, PLICTICOS,.....
Si nu inteleg de ce spune toata lumea ca este pentru oameni inteligenti.Este un mare fas...

nicolascage pe 17 August 2010 15:03
complicat film
citeva efecte vizuale dragute, poate singurul aspect bun in filmul asta, poveste filmului e prea rastalmacita....greoi de urmarit
cristian19oct pe 19 Noiembrie 2009 15:24
30.07.2010
Care ar fi sansele sa vina in romania mai devreme? Pare genia!
margott pe 06 Septembrie 2010 18:35
Un film cu o idee indrazneata, originala. Efecte speciale deosebite, distributie impecabila, un film reusit din toate punctele de vedere.
keira pe 05 Septembrie 2010 02:36
Se iau cateva idei din psihologie si se transforma intr-un ghiveci (cam mare). Se adauga efecte speciale (muncite, ce-i drept), actiune intensa si multa ambitie - a producatorilor si actorilor deopotriva - pentru incasari mari si chiar niste premii. Filmul de succes tipic secolului 21. Simplitatea e pe cale de disparitie.
florin36ani pe 29 Iulie 2010 19:46
matrix
ideea filmului Matrix pusa in scenarii diferite, precum Cop Out sau Avatar, ideea ar trebui sa se numeasca Matrix !
rifa pe 29 iulie 2010 19:58
e clar ..... cum adica ideea filmului Matrix? ce legatura are ideea filmului Matrix cu Inception? .... e plin de destepti cinemagia.ro :))
White1 pe 19 noiembrie 2010 15:05
Nici una,cu exceptia faptului ca Nolan s-a inspirat(usor cuvant) masiv din Matrix.Da,e plin de destepti,recunoaste ca tu esti unul din ei:)
bill pe 02 August 2010 00:57
tu bi or nat tu bi plm ce-o fi o fi
vad ca acest nolan e foarte la moda !!! personal mi se pare foarte comercial. facea un film ramanea mare !!! o sa ne sufoce cu multe filme si astfel o sa cada-n derizoriu. oricum mi se pare ca face cele mai ''uitabile'' si mai ''nepovestibile'' filme!! iesi din sala uiti totul!!! il asemui putin cu scriitorul coelho. asta daca ramanea cu un roman-doua era nemuritor!! dar nu !! a mai scris o suta si a devenit ...sandra brown(shit).n am vazut inception si nici n o sa l vad . oricum o sa l uit imediat !!!! absolut forme fara fond!! bye-bye fkrs !!!
rifa pe 2 august 2010 13:58
cum iti dai tu cu parerea despre un film pe care nu l-ai vazut nu prea inteleg eu... maestre.
Caktus pe 30 aprilie 2020 23:51
Christopher Nolan e cel mai original regizor de la Hollywood.
Salbaticul pe 22 Octombrie 2023 22:00
Un review, 50 caractere, un review, 50 caractere și încă un review=2. Pierdere de timp. Slăbuț, Leu de Capră,m-ai dezamăgit.
user-61fb80a6f0cd9 pe 15 Aprilie 2023 13:42
Sper ca l-ati vazut pe Leonardo DiCaprio, acest satanist la Davos alaturi de Klaus Schwab si asa-zisa elita globista cum sustine noua religie numita "criza climatica" (evident, totul e o minciuna) prin care vor sa instaureze interfata digitala totalitarista prin care sa ne traim vietile de noi sclavi.

Spuneti nu, rulati bani cash, cumparati din piete si magazine romanesti.

Daca nimic nu schimbi, nimic nu se schimba!

Sper ca acum realizati legatura directa intre industria "filmelir" si globalisti, filme cu care spala si indoctrineaza mintea omenirii, 99% din filme fiind pura propaganda, denaturare a realitatii, modificare a perceptiei asupra evenimentelor, fictiune, pereti verzi si CGI.

Lfc4ever pe 06 Ianuarie 2023 18:37
6/10, merge vazut, dar mai bun e intersellar, sau Total Recall 2012
mihai_croitoru pe 29 Decembrie 2019 21:40
Adica daca asta imi place tare si interstellar nu ,cum m as putea defini?in nici un caz din comentariile ambelor filme.probabil ca Di Caprio a reusit sa ma convinga si sa inteleg filmul si sa imi placa tare mult,in schimb interstellar m a plictisit de moarte
Go 1 2 3 4 5 6 ... 9 10 11