Păreri Gustul și culoarea fericirii

(1978)

Gustul și culoarea fericirii

lauramb65 pe 28 August 2009 13:40
Lipseste numele scenaristului!
Din succinta prezentare a filmului, am constatat cu amaraciune ca lipseste orice referire la autorul scenariului acestui film. De aceea, nu doar ca fiica a regretatului scenarist al acestei pelicule, ing. GHEORGHE MANOLE, ci si ca spectator si iubitor al cinematografiei romanesti, ma simt obligata sa intervin si sa fac precizarea de fatza.

Toate cele bune!
Laura Manole-Bondrila

dragos_sith_sith pe 12 decembrie 2016 00:39
Respect pentru profesionistii cinematografiei romanesti !
eugenia_covaleov pe 03 Martie 2017 23:47
Nici nu vreau sa imi spun parerea despre film!
Vreau sa vorbesc despre cel care a scris scenariul acestui film: Gheorghe Manole
Inginerul Gheorghe Manole, cu care am fost colega de facultate!
Desi era mult mai mare decat noi, era un personaj cu care oricand iti facea placere sa vorbesti! Am aflat cu nespusa parere de rau ca a murit si chiar as fivrut sa il mai vad!
Mi-am adus aminte de zilele cand intre doua cursuri de la facultatea de pe Plecnei, petrecem clipe minunate impreuna cu multi colegi, dar si cu artisti din toate domeniile, la Localul Familial Tismana, care acum este doar o ruina!
Acolo l-am intalnit pe maestru piliuta, pe maestru Vasile Nitulescu si ascultam povestile lor minunate! Iar Gigi, care ii cunostea foarte bine era cel care facea oficiile de gazda, sau cum se spune acum era MC-ul petrecerii, repet dintre cursuri. Nu erau din acelea cu… citeşte

eugenia_covaleov pe 3 martie 2017 23:53
Imi cer scuze pt ca nu am fost prea atenta la scris si au aparut niste greseli de scriere, dar cel mai important, vreau sa ii cer scuze maestrului Piliutza, ca de acolo de unde este sa ma ierte ca i-am scris in comentariu numele cu "P" mic. pt ca la cat a fost de "MARE", este un sacrilegiul sa folosesti litere mici pt numele dumnealui!
balta67verde pe 10 Februarie 2021 14:15
Un film bun care merita vazut. Mitica Popescu joaca excelent. Sincer, ma asteptam la un film primitiv de propaganda. Am ramas placut surprins.
suporterU pe 09 Ianuarie 2023 20:35
Gustul și culoarea fericirii
Un film remarcabil care va fi înțeles doar de cei ce au trăit acele vremuri. Un scenariu excelent care Ilustrează realist viața pe un șantier. Nu există personaje bune și rele. Nu există doar alb și negru, în schimb, nuanțe diferite de gri. Poate puțin exagerat rolul secretarului de la județeana de partid, dar să nu uităm anul în care a fost realizat filmul. Excepțional jocul actorilor. Draga Olteanu și Ilarion Ciobanu fac roluri episodice de nota 20. Mitică Popescu extarordinar deși are unele momente în care mi s-a părut că exagerează cu zeflemeaua. Regia și scenografia deasemenea de nota 10.