Păreri Gangs of New York

(2002)

Bandele din New York

ciobotaru pe 25 Octombrie 2009 19:24
my favorite
film perfect , opera de arta , unu din cele mai bune filme vazute de mine ...
Octaz pe 14 Mai 2010 23:48
Trebuie inclus fara doar si poate in galeria celor mai bune filme . Pentru americani este pura istorie si emotie . Isi merita toate cele 10 nominalizari la Oscar .
iondindeal pe 08 Aprilie 2010 22:28
Senzational actor Daniel Day-Lewis, un rol la fel de bun ca si cel din My Left Foot si There Will Be Blood. Filmul ii bun, trebuie sa ai ceva rabdare deoarece ii destul de lung. De vazut
Matrix pe 08 Iulie 2003 07:46
Un film supraevaluat. Nu inteleg cum a strans atatea nominalizari la Oscar. Excesiv de lung si plictisitor. DiCaprio joaca binisor, Day-Lewis nu-l vedem de mustata (daca nu-l vedeam pe generic nici nu stiam ca joaca) iar Diaz nu-si gaseste locul in acest film. Nu merita sa spun mai mult.
Matrix pe 30 mai 2003 06:25
Bill asta are IQ-ul mai mic decat o musca asa ca nu-l bagati in seama. Pentru cei ca el s-a realizat Animatrix, poate inteleg si ei ceva din film. PS: Nu va legati de persoana lui pentru ca va trimite mesaje pe e-mail sa va jigneasca (atat de redus mintal este). Din punctul meu de vedere Daniel Day-Lewis este un actor magnific (vezi ''Piciorul meu stang'') dar nu-l inteleg de ce a acceptat sa joace in aceasta prostie de film. Poate prietenia cu Scorsese dupa Varsta inocentei. Cameron Diaz ar trebui sa-si vada de comediile ei. Leo in schimb cred ca este singurul care se ridica peste media personala. Scorsese nu exista, nu lasa nici o amprenta peste acest film. Ar trebui sa revina la gangsterii din zilele noastre. Am filmul pe dvd si am incercat sa-l mai vad o data crezand ca nu m-am prins de faza. N-am reusit sa vad mai mult de 20 de minute. Este de o plictiseala rar intalnita.
cezarika21 pe 27 Martie 2014 07:57
Epopeea sângeroasă a formării New York-ului modern
Crescut în "Little Italy", cartierul italian al New York-ului, regizorul Martin Scorsese a fost fascinat de istoria metropolei şi de evoluţia rapidă a oraşului în decurs de numai un secol prin contribuţia imigranţilor de diferite etnii şi rase. Oraşul New York este un simbol al Americii, cu un mozaic de populaţii, cu oameni buni şi răi, dar mai presus de toate cu o istorie impresionantă. La mijlocul secolului al XIX-lea situaţia era cu totul alta: oraşul avea case mici, pieţe largi, era murdar, năpădit de epidemii şi de lupte violente între bandele de imigranţi sosite fără niciun ban, dar cu o dorinţă acerbă de a se îmbogăţi cât mai repede. Visele nou-veniţilor se spulberau rapid, iar aceştia, mânaţi de sărăcie, erau racolaţi de conducători de bande care-i foloseau pentru propriile lor scopuri criminale. Manhattan-ul mai cuprinde şi astăzi… citeşte
deea9595 pe 17 Septembrie 2010 19:53
un film istoric excelent care,chiar daca e destul de lung,MERITA VIZIONAT!!!
titihenry pe 16 Iulie 2010 03:01
Incredibil filmu....Martin Scorsese e genial ca de fiecare data iar Daniel Day-Lewis face un rol exceptional!
aad pe 08 August 2010 23:40
Ei civilizeaza lumea!!
Daca nu am sti putina istorie am crede ca este chiar neverosimil sa se fi intamplat asa ceva aproape de sec XX!!
alexandru_d pe 18 Septembrie 2010 21:39
O imagine din viata de alta data, o varianta bruta a vietii de azi in care fiecare clasa se zbate pentru o viata mai buna, unde oamenii politici si cei duri fac legea.
smiley3abe pe 27 Iunie 2010 12:43
Am vazut filmul cu ceva vreme in urma si mi-a placut. Singurul lui defect (cred eu) a fost faptul ca era prea lung si unele faze nu erau atat de necesare. Cu toate astea, merita macar un premiu oscar din cele 10 nominalizari. Si cred ca trebuia sa ii revina lui Daniel Day-Lewis pentru interpretarea sa memorabila.
klaudya_e pe 06 Mai 2010 21:04
desi nu-mi place stilul lui scorsese filmul surprinde f. bine realitatea acelor vremuri
CIPRYX pe 29 Decembrie 2003 12:39
Gangs of New York nu e o porcarie.Asta e sigur.Insa nici nu e un film memorabil.M-am asteptat mai mult din partea lui Martin Scorsese,parca filmul nu e finisat cum trebuie.Jocul actorilor e foarte bun insa firul epic trebuia mult mai bine studiat si dezvoltat.GoNY e un film bun..dar doar atat.
2014 pe 21 Iulie 2003 21:01
Regret sa spoil the party, oameni buni, dar exagerati cu totii. Din partea mea Gangs of NY nu va primi in veci mai mult de 3 stele amarate ("amarate" pentru ca e totusi un film de Scorsese). Cand ma uit la galaxia aia care i-ai dat-o, bill, parca ma cam strange-n spate, dar cand vad dracsolul si electrolitul ala ca se iau in halul asta de tine, ma intreb (a cata oara?) la ce va ajunge lumea sinu pot sa nu pun mainile pe tastatura. Baieti, daca voi numai la Matrix, Mad Max si Terminator va uitati, e clar ca filmu' asta e oleaca cam mult pentru voi. Nu stiu cum sa spun, dar prost nu e. Subevaluat... nu stiu ce sa zic, mie mi s-a parut mai degraba SUPRAevaluat. Pe mine, personal, m-a dezamagit. Da, filmul e muncit si realitatea e ca, dupa cum afirma sus si tare si esteticul poster, America WAS born in the streets, deci cu mult mai bine pe vremea aia oricum nu arata, deci, bila alba. In… citeşte
aayana pe 11 Aprilie 2010 22:45
Bun si atat. In afara de distributie (pe care Martin Scorsese pune de fiecare data accent), filmul e prea sangeros si lung. Numai pentru iubitorii de gen.
Dan Gerose pe 09 Decembrie 2003 18:10
Nu sunt fan Scorsese, dar filmul nu-i rau deloc si are meritul de a fi primul care ne prezinta o imagine ne-romantata a New York-ului din primele zile ale sale. Nu stiu ce se intampla cu Scorsese, pentru ca scenariul filmului mi s-a parut mai bun ca ecranizarea.
into_the_labyrinth pe 18 Aprilie 2017 02:49
Există două moduri de a face film de aventură (şi, de fapt, poate film în general): modul banal şi modul epic, impresionant. Scorsese reuşeşte, cu Gangs of New York, să se încadreze în a doua categorie, fiindcă filmul său nu este doar unul despre violenţă şi aventuri, ci mult mai mult decât atât, incluzând teme ca religia, dragostea, pasiunea, răzbunarea, dorinţa de a stăpâni şi cruzimea, toate tratate într-un mod care impresionează privitorul, îl face să participe la acţiunea filmului, nu doar să asiste la o serie de întâmplări. Filmul are la bază un pretext istoric real, iar desfăşurarea acţiunii îi va fascina cu siguranţă pe cinefili, care vor găsi, pe lângă regia foarte inspirată, un rol mare făcut de Daniel Day-Lewis. Iar părerea mea este că şi Di Caprio, deşi uşor eclipsat de Lewis, dovedeşte că este un foarte bun actor, părere… citeşte
simi1989 pe 29 Iunie 2011 22:47
NO COMMENT UN FILM SUPER BUN...................iar Dicaprio isi interpreteaza rolul foarte bine ,inca un rol care l-a propulsat spre faima
kurt4991 pe 17 Aprilie 2011 03:52
Exceptional
Nu inteleg de ce se spune ca filmul este supraevaluat! In fond, cine a spus ca este o capodopera? Multe persoane si-au exprimat parerea la cald. Unora le-a placut, altora mai putin sau chiar deloc. Multe filme au fost vazute ca mari dezamagiri cand au "iesit", pentru ca mai apoi sa fie privite ca unele dintre cele mai bune filme de gen. Eu cred ca cel putin 50% din persoanele care spuneau in 2003 ca acest film este de "duzina" sau slab, astazi il considera ca fiind unul dintre cele mai bune filme pe care le-au vazut. Lucrul care ma intriga este faptul ca multi spun ca este lung filmul si ca mai trebuiau taiate anumite scene. Am vazut filmul de multe ori si nici macar o data nu mi-a trecut prin minte ca este prea lung sau ca sunt momente "moarte" care ar fi trebuit eliminate la montaj. Filmul este analizat prea mult din punct de vedere istoric si prea putin din punct de vedere artistic.… citeşte
bill_the_butcher pe 10 Iulie 2003 00:13
eu nu cer sfaturi de la oameni inferiori. pastreaza frazele astea pentru cei ca tine.
tot cred ca asta a fost cel mai bun rol. tu vorbesti de ultimul mohican vad. ala nici n-a fost rol, mai mult secundar. absolut fiecare replica a lui bill este magistral interpretata prin limbajul adecvat, intonatia perfecta.
fiecare gest al lui bill, de la injunghierea(daca poate fi vorba de asa ceva) pe la spate a lui monk, pana la obisnuitul scuipat sunt perfect interpretate.
asta a fost rol de premiu oscar, o prestatie extraordinara.

idealuri: cum vrei sa-ti explic idealurile celor 2, daca tu nici macar nu intelegi sensul cuvantului?
in fine, ma simt nevoit sa te-ntreb: tu ai vazut filmul asta? sau ai vazut mad max si-ai incurcat motoreta lui mel gibson cu satarul lui bill?

bill_the_butcher pe 30 mai 2003 06:25
mai prichindei. am inteles ca lui dracsi nu i-a placut filmul, chit ca l-a vazut(cine stie?), dar matrix taticule, ce cauti aici? te-ai saturat de terminator? sau injuriile mele au fost prea dure si te bantuie. puteai sa-ti pastrezi introducerea inteligenta pentru mesajele private. de-aia se si numesc private. acum inteleg: tu ti-ai gasit un aliat si crezi ca unde-s doi puterea creste, nu? goddamn you stupid people.
MNarcis pe 20 Aprilie 2012 13:55
''Istoria are felul ei de as uita eroii''
Un film superb din toate punctele de vedere, Daniel Day-Lewis mi-a provocat fiori pe şira spinării de la prima aparitie in film si mai jos am sa enumar cateva atuuri pt care filmul pur si simplu m-a fascinat:

-Rasismul, dialogurile, conceptiile despre rasism.
-Faptul ca razboiul civil pt abolirea scalviei a fost ''purtat'' mai mult de un ''conglomerat'' de natiuni care migra in America decat de insusi americani propriu-zisi.
-Sistemul de vot haotic si nedemocratic (care app imi aduce aminte de tara asta de rahat in care traiesc/traim, (doar ca la ei se intampla in anii 1800 si la noi in anii 2000).
-Imaginea irlandezilor care trebuia sa ''plateasca'' cu sange dreptul de a fi cetatean american si imaginea literalmente in care irlandezi se imbarcau pe vapor si pe deasupra lor erau aduse la tarm trupurile conationalilor lor morti in razboi (ceea ce urma sa… citeşte

donedwardo pe 02 Februarie 2013 11:08
Capodopera
Filmul este excelent . Merita vazut . Nu luati in seama retardatii care zic ca e prea lung sau ca e plictisitor, ca mananca bullshit. Atunci de Lord Of The Rings ce sa mai zici care tine 3 ore jumate ?
JakeHoyt pe 13 Aprilie 2012 20:30
exceptional
Filmul in care s-a maturizat Di Caprio, iar Daniel Day-lewis face un rol de exceptie asa cum ne-a obisnuit el in ultimii ani...respect
pisicuta1 pe 13 Aprilie 2012 19:21
da
e f bun l am vazut si revazut!....................................
cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 18:16
Scorsese creează un film atât de rezonant că este atât o opera de arta mare şi un document antropologic
cosminlipsa pe 19 Octombrie 2011 00:33
Este un film care nu trebuie ratat pt cei ce nu l-au vazut si de revazut pt cei ce l-au mai vazut.
ady95adryan pe 02 Iulie 2011 17:16
un film sangeros care curge lent.... dar totusi interesant! leonardo dicaprio si scorsese surprind dinou
cristinapascaliu pe 11 Iunie 2011 18:08
bun
xerses pe 24 Mai 2011 09:47
Excelent film.Impresionant si de o acuratete exceptionala.
legolas05 pe 05 Martie 2011 19:54
un film foarte bun...pacat ca nu a castigat nici un premiu oscar la care a fost nominaliza...merita sa castige cateva
Bagio pe 06 Februarie 2011 00:16
interesant
nu e chiar genul meu de film,dar mi-a placut...Leo joaca din nou exceptional,pacat insa de Liam Neeson ca nu apare mai mult pe parcursul filmului....supriza mea a fost Daniel Day-Lewis pentru ca nu-l stiam din alte filme,a jucat incredibil.....nu-l recomand deoarece nu e chiar pentru toate gusturile,dar merita sa-l incercati!
corigeb pe 22 August 2010 13:13
Scorsese reuseste sa creeze atmosfera acelor vremuri ceea ce constituie unul dintre avantajele filmului(alaturi de interpretarea lui Day-Lewis).Cameron Diaz nu mi se pare ca avea ce sa caute in film..DiCaprio reuseste sa fie destul de convingator.Filmul mi s-a parut bun insa incomparabil cu altele ale lui Scorsese..
naty`sweet pe 01 Octombrie 2006 23:33
lol...cearta cearta da sincer eu cred ca filmul e exceptional...si excuse` moi...lool tu ala care voiai sa vezi godfather in "gangs of new york"...cred ca traileru` era evident sa te faca sa vezi depre ce e vorba..:)) Si despre Diaz...mie mi se pare k joak destul de bine pt faptu` ca ei nu i se potrivesc astfel de filme..:)
naty`sweet pe 23 Septembrie 2006 11:37
Ooopss...my mistake..hihi..je uite` sa pun comment aici si e un film de nota 20! Foarte foarte bine realizat eu zik ca e mai bun ca aviatorul...mai interesant...daniel day lewis joaca excelent si nici Leo nu e mai prejos..super film fratilor..si coloana sonora excelenta(pt cei interesati- U2-"The hands that built America":D).5 stele pt ca MERITA!
bill_the_butcher pe 09 Iulie 2003 15:05
mesajele lui matrix si dracsi sunt hilare.
cum poti sa spui ca daniel day-lewis nu se vede de mustata? el face tot filmul. a fost cel mai bun rol din cariera lui. recunosc, cameron diaz n-avea ce cauta.

in schimb, primele 20 de minute din film sunt cele mai bune momente ale filmului, laolalta cu aparitiile lui bill. comparatia cu mad max nu cred ca se merita. scorsese a reprezentat foarte realist vremurile respective.

imaginea sangelui varsat pe zapada este extraordinara. e-adevarat, nimeni nu se moara dupa violenta, care nu este gratuita. bill si priest su luptat pentru niste idealuri, idealuri pentru care au si murit pana la urma.

Dracsi pe 30 Mai 2003 06:25
Ii dau o stea, deoarece nu exista optiunea o stele. nu poti numi asa ceva film. dupa cum a inceput, credeam ca am incurcat CD-urile si am pus mad max. exact ce-i place americanului fara nimic in cap: violenta excesiva si care nu isi avea rostul, o poveste simpla pe intelesul tuturor cu intrigi telenovelistice (seful i-a omorat tatal, el vrea sa se razbune si se indragoseste de amanta criminalului - ceva de genul filmelor de mana a doua de pe antena 1).
rusine pt scorsese si pentru filmul american, care oricum nu mai are nici o valoare

Dracsi pe 30 mai 2003 06:25
bill the butcher vai vai, pentru ce idealuri inalte lupta tizul tau? am auzit multe comentarii deplasate despre acest monument al cinematografiei dar al tau intrece pe oricare. idealuri inalte? vai vai. sa aiba cat mai multe femei, sa omoare cat mai multi oameni sau sa fie seful orasului? cel mai bun rol al lui daniel day-lewis? singura conclizie si cea mai favorabila pentru tine este ca tu nu ai vazut Piciorul meu stang, In numele tatalui, ultimul mohican. the unbeareble lightness of being iti spune ceva? cauta si tu pe net, vezi ca e o ecranizare dupa un scriitor pe care te las sa-l descoperi de unul singur. PS Cand mai ai nevoie de sfaturi nu te jena sa-mi dai un mesaj
Dracsi pe 30 mai 2003 06:25
bill tata ma apuca durerea de cap cand iti citesc mesajele. vad ca tu o tii tot pe a ta, asa ca te las in plata Domnului. doar daca ai sti cat esti de departe de adevar. mai sunt pe lume si alte lucruri, in cazul asta filme, de care tu nu ai nici cea mai mica idee si ce e cel mai rau este ca nici nu realizezi lucrul asta. oricum eu am terminat discutia pe tema asta si voi mai raspunde doar daca ai niste lucruri interesante si in primul rand impersonale de spus, chiar si despre mine. ciau ciao
bogdan voica pe 29 Decembrie 2003 11:58
filmul nu reprenta nicidecum realitatea perioadei, nici nu prezinta vreo intentie de film de fictiune, este un amalgalm de violenta, mizerie si..nu e un film care sa-si merite banii.
cu toate astea, are o distrubitue bunicica

MariusCiprian87 pe 03 Decembrie 2022 17:36
Ce triunghi actoricesc de excepție, Daniel Day-Lewis, Leonardo Di Caprio și Cameron Diaz, o Cameron în poate unul dintre cele mai bune roluri ale careriei sale...sau cel puțin un rol care în sfârșit a fost pe gustul meu, care o prinde atât de bine, cel de fată "rea", independentă, rebelă...într-un film ce n-e arată inceputurile, răsăritul, unui oraș ce a devenit pentru intreaga lume de azi, un punct 0 al planetei, printr-o ecranizare de excepție, începând de la costume, decoruri, nota 10, până la recitalul actoricesc a aproape intregii distribuții, cu toate că narațiunea filmului nu va fii niciodată pe gustul tuturor celor care îl vor vedea, din mai multe motive, poate prea multă violență, exagerarii, sau lungimea lui...însă una peste alta, cam astea erau vremurile acelui New York si acelui renumit cartier, Five Points...în care iubirea, răzbunarea,… citeşte
jokeru28 pe 14 Februarie 2021 14:55
Un film foarte bun, care nu ne arata doar o parte a istoriei Americii, dar și cum continua sa gândească și azi unii politicieni (" Mai mulți oameni morți înseamnă voturi mai puține" sau ca primarul Tweed e un fel de UDMR-ist care se aliază cu cel care oferă mai mult), de asemenea și ce însemnau timpurile fără tehnogie ( după cum ii relata personajul lui Cameron Diaz lui Amsterdam Vallon "cel mai scurt drum de la New York la San Francisco e sa străbați cu vaporul toată partea vestica a Oceanului Atlantic, sa treci la sud pe sub America de Sud și sa urci străbătând toată partea vestica a oceanului Pacific"!
Ghemot pe 03 Ianuarie 2019 23:52
Un film bun. Nu pot să-l apreciez mai mult datorită subiectului. Dacă ar fi avut un subiect puțin mai... „nobil”, felul cum a fost realizat l-ar fi făcut un film mult mai valoros. Apropo, filmele cu DiCaprio narator de obicei primesc cel puțin nominalizări la Oscar!
Robert.Chetan pe 01 Decembrie 2017 02:21
Daniel Day-Lewis este chintesenta acestui film,interpretarea lui ridica filmul ba chiar il eclipseaza pe Leo DiCaprio pe alocuri.Bun film dar nu extraordinar
Mitza_MvP pe 15 Decembrie 2016 18:57
Intr-adevar un film foarte bun...dar excesiv de lung....
cris_cristian pe 10 Ianuarie 2016 16:37
nu cred
Deci sa inteleg ca un irlandez joaca rolul unui bastinas american devotat tari lui in asa fel ca nu accepta nici o alta rasa de oamenii decat americani.
am inteles bine?

andystarx pe 11 Decembrie 2015 22:33
Nota dupa imdb este absolut corecta !Chiar ma miram cum un film cu 10 nominalizari la oscar,sa nu fie in top 250 ,dar acum m-am convins! NU este un film impresionant ,sa il vezi a doua a oara,dar cred ca DiCaprio si Daniel,fac tot filmul !
mirco2000 pe 04 Iunie 2014 15:25
Un film "brutal și dur' ,cu personaje pe măsură.Daniel Day-Lewis face un rol remarcabil.Personajul Bill The Butcher l-a afectat apoi pe actor într-o oarecare măsură și în viața de zi cu zi(conform propriilor mărturisiri), o bună perioadă de timp Lewis avînd accese de furie nejustificată,stăpânite cu greu.Un film ok,în care Di Caprio face și el ce poate,dar e eclipsat de Lewis.,o istorie a New York-ului hiperviolentă pe care o înfățișează filmul și pe care nu o cunoșteam.
iulian94 pe 27 Martie 2014 15:37
Acest film ne arata cum erau vremurile in America in anii 1800.
Prestatii foarte bune ale actoriilor si regia deosebita fac din Gangs of New York un film foarte bun care trebuie urmarit.

Vegetarian pe 27 Martie 2014 03:50
Acest film a fost difuzat online la National tv in 26 martie 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..
DiCaprio21 pe 26 Iulie 2012 02:46
foarte bun filmul , mie unul mi-a placut mult desi e putin cam lung , insa timpul petrecut pentru al urmarii clar nu e o pierdere de timp , iar rolul interpretat de leonardo DiCaprio este unul absolut excelent . merita vazut
unleasheD pe 03 Octombrie 2011 14:29
masterpiece
faptul ca e "pictat cu sange" sau ca te-a facut sa te transformi intr-un vegetarian e unul din motivele pentru care acest film este unul inteligent si nu unul de duzina. Aceea era realitatea din NY la vremea respectiva iar pentru a detalia viata bandelor din oras fara a transforma filmul intr-unul horror la cat sange si arme letale+brutalitate sunt in film ... e o munca deosebita din partea regizorului. Aceasta este parerea mea perosnala si trebuie tratata ca atare. Filmul merita vazut in ciuda a spuselor ce se cred critici fara a avea o baza de cunostinte in spate.
FuckOffn1 pe 12 Februarie 2011 01:52
Martin S. reuseste sa surprinda acele vremuri tulburi si sangeroase perfect, este adevarat ca isi pune amprenta si schimba cursul actiunilor intr-o maniera, deja consacrata.

Printre putinele filme in care Leonardo mi-a placut, dar ' the real man' in film este Daniel Day-L.

primeste doar 7 din cauza prestatiei proaste a lui Diaz... ( o actrita pe care o agreez si care are un farmec aparte in filme - aici NOT! ) si melodiei de la sfarsitul filmului care este total inadecvata.

recomand, doar celor care au putin habar de istoria mijlocului anilor 800.

Apocalypto pe 11 Februarie 2011 18:59
America was born in the streets !
America was born in the streets ! asta spune tot. Bun film.