Păreri Filantropica

(2002)

Filantropica

donedwardo pe 19 Ianuarie 2015 00:57
Genial
Cea mai buna comedie romaneasca din toate timpurile. Mihai viteazul si Filantropica sunt cele mai bune filme romanesti, geniale ambele.
Gestapo pe 20 August 2014 23:22
"Gandesti marunt: nu-i nici o rusine sa ceri, rusine e sa nu primesti." :))
lili22 pe 18 Aprilie 2014 05:23
are un calificativ exagerat
Filmul fara marele actor Dinica nu ar fi cine stie ce, nimeni nu-l va egala pe acest mare actor, cu intrarea lui in film putem spune ca filmul a inceput.Foarte bun si Marius Vizante.
Cit despre Diaconu.... el a profitat cel mai mult de pe urma acestui film.

radu3455 pe 03 Ianuarie 2014 11:46
o capodopera de film nu ma uit la filme romanesti dar acesta e de departe cel mai bun pe care l-am vazut,Gheorghe Dinică joaca fabulos nota 10
iulian94 pe 01 Ianuarie 2014 15:14
Un film romanesc foarte bun care merita vazut pentru a vedea replicile haioase si interpretarea geniala a actorilor. Recomand cu placere.
clau_montana pe 25 Noiembrie 2013 10:37
genial
Eu l-am vazut prima data aseara...Filmul e GENIAL...cine nu l-a vazut sa il ia cu incredere...desi nu cred ca e cineva care nu l-a vazut inca.La faza cu..."Am ajuns sa sponsorizez f****ul " mancam si pur si simplu m-am inecat de nici azi nu imi revin.Genial film geniali actori in special Legenda G.Dinica.
alex_mihai_constantinescu pe 24 Noiembrie 2013 11:23
NOTA 10
Este o adevarata capodopera , un film romanesc care m-a surprins cand l-am vizionat prin 2006 , am ramas masca cand l-am vazut pe DINICA intr-un rol MONUMENTAL.
silviu_ciobanu pe 24 Aprilie 2013 16:11
foarte interesant filmul!mi-a placut!chiar merita vazut!
diciluma pe 13 Aprilie 2013 21:20
daca a-si tine cont la nota de toate filmele vazute, ar merita un 6 . Daca asi tine cont numai de filmele de dupa 90 romanesti ar merita un 11 . Pardon 10 , ca 11 nu exista . Facem o medie si da un onorabil 8. Evident ca Dinica si Diaconu fac totzi banii din film . Nu s-o incadra la categoria obligatoriu de vazut, dar MERITA vazut.....
xzibit pe 01 Ianuarie 2013 12:46
Asta nu e un film FOARTE BUN. Asta e un film de OSCAR care reflecta societatea romaneasca exact asa cum e ea.Un film MONUMENTAL.
kasmyn pe 01 Ianuarie 2013 00:08
un film exceptional
un film despre realitatea romaneasca!!La multi ani tuturor romanilor si un nou an 2013 fara de vicisitudini romanesti!!
FunnyX pe 24 Septembrie 2012 13:26
Unul dintre cele mai bune filme romanesti din toate timpurile. Au trecut 10 ani de atunci si cit de putine s-au schimbat in societatea romaneasca. Ce profesor poate duce azi o existenta decenta doar din salariu? "Nu se poate... Sa iei si ultimul ban al unui sarac...Ba se poate!"
NmpN pe 24 August 2012 13:34
Cel mai bun film romanesc, clar. Cu un Diaconu foarte bun si un Gh.Dinica exceptional , acest film reuseste sa demonstreze ca, chiar putem face si noi filme bune,chiar foarte bune. Totul este perfect:Muzica,scenariu,distributia. Recomand cu caldura acest film.
iulianrosu pe 21 Decembrie 2011 22:19
Un film foarte bun,care merita vazut...Gheorghe Dinica a facut o treaba buna.
Krystyne pe 20 Noiembrie 2011 20:06
realitatea
imi place sa gasesc un cuvant cheie pt fiecare film,iar pt asta e realitatea in care traim o prezinta filmul asta,comedia e bine punctata,merita vazut
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:13
unul dintre cele mai bune filme romanesti pe care le-am vazut.
kta_lin pe 27 Septembrie 2011 00:03
,,Mana intinsa care nu-si spune o poveste nu primeste pomana'' geniala replica a maestrului Gheorghe Dinica..cel mai bun film de dupa revolutie.
thursday pe 06 Septembrie 2011 17:54
Curiozitatea, domnule..
Filmul e bun, dar am o întrebare care mă macină: scenaristul Filantropicii a citit sau ba ”Sufocare” de Chuck Palahniuk? Hmm..
ciobotaru pe 29 Mai 2011 17:51
am vazut filmul cand eram mic si nu mi-a placut de loc , mi s-a parut penibil ,nu imi puteam explica de ce este atat de laudat , azi l-am vazut din nou, azi mi s-a parut o lectie de regie data de Nae Caranfil , mi s-a parut un film incredibil exceptional , capodopera a filmului romanesc, imi pare rau ca l-am criticat la inceput
bizarro pe 18 Aprilie 2011 14:23
merita!
ii dau 10 pentru ca e filmul romanesc care mi-a placut cel mai mult...altfel i-as fi dat 9 :d
WEbster pe 18 Aprilie 2011 00:40
Genial
"...tu iti dai seama, 10 ani? S-au dus de parca ar fi fost cateva zile." (ma rog, cel putin pe aproape)
Un film cu totul special, nu strica putina diversitate printre productiile americane pe care le vedem cam zi de zi; si diversitatea vine si din partea romanilor, cu un film care desi surprinde imaginea degradanta a tarii, te face totusi sa zambesti. Rusine sa le fie celor care nu apreciaza un astfel de film din cauza faptului ca este romanesc - orice argument este irelevant !!!

sweetdya pe 06 Aprilie 2011 18:25
"Nu te-a preocupat niciodata mecanismul mile? Care e motorasul ala secret ce declanseaza compasiunea in oameni.Totdeauna o poveste. Fiecare mana intinsa are o poveste..." Merita vazut!
radu0594 pe 31 Ianuarie 2011 21:55
Dupa parerea mea este cel mai bun film romanesc de dupa mileniul 2 pana in prezent.O poveste de viata fascinanta care pune in evidenta viata dramatica a romanului care face obsolut orice pentru a castiga bani.Cred ca daca analizezi 3 romani ajungi la concluzia ca toti trei sunt infometati dupa bani.Cred ca aici tine si de educatie si de princiipi...care cred ca niciodata nu le vom avea.
alex_neagoe pe 13 Ianuarie 2011 22:53
un film superb, merita vazut de oricine, oricand. ;))) Gheorghe Dinica, Dumnezeu sa il ierte...magistral
gabrieliosa pe 11 Ianuarie 2011 16:42
Perfect!
Un fim excelent! Capodopera a cinematografiei romanesti!
legolas05 pe 29 Decembrie 2010 15:43
este un film bun..........mia placut.................
cocabatog pe 20 Noiembrie 2010 17:49
Un film foarte elocvent pentru situatia tragica din Romania de azi...!
maria76 pe 24 Octombrie 2010 20:48
Un film exceptional, astazi m-am dedicat filmelor romanesti si nu-mi pare rau..

Merita vazut!!!!!
m

cl24 pe 07 Octombrie 2010 15:24
Un film despre drama intelectualului din zilele noastre. Uneori pentru a supravietui intr-o lume a haosului ajungi sa intinzi capcane sau sa faci lucruri care inainte le-ai renegat.
Crocone pe 22 August 2010 20:10
...
Probabil cel mai bun film romanesc. Pur si simplu o capodopera.
elmedico pe 22 August 2010 17:22
Un film romanesc foarte bun, chiar merita vazut!!!!!!!!!!!!
Andrey9211 pe 30 Iunie 2010 04:57
Un film excelent care arată realitatea crudă a României.Trebuie văzut măcar o dată.
uNICK pe 22 Iunie 2010 21:30
cred ca daca acest film era produs de americani lua cel putin un oscar,prea tare dinica dar si diaconu cel mai tare film romanesc
Ymmyll pe 27 Mai 2010 02:26
...mai rar
hai k poate ai treaba si te retinem ....du-te vede filmul si ne spui la urma cum ti s-a parut
robbiex2 pe 08 Mai 2010 13:30
Obligatooriu de vazut filmul pentru toti romanii.Filmul este extraordinar !! Foarte amuzant si foarte unic.
aayana pe 02 Mai 2010 13:13
Unul dintre filmele romanesti bune cu adevarat. Merita vazut. Contine de toate :)
adi_ramses pe 29 Aprilie 2010 00:15
mie mi-a placut
filmul prezinta cum unii oameni castiga bani si se inbogatesc pe spinarea nevoiasilor si amaratilor. in timp ce jmecherii traiesc in lux, saracii se tavalesc in mocirla. dupa parerea mea filmul prezinta perfect imaginea romaniei post decembriste,asa ca filmul merita toata atentia in opinia mea
Radu1711 pe 24 Aprilie 2010 11:51
radu1711
unul dintre cele mai bune filme romanesti, mi-a placut foarte mult
ovidiu20 pe 20 Aprilie 2010 00:29
foarte bun
eu nu urmaresc filme romanesti de obicei insa acesta mi-a fost recomandat de mai multe ori ,asa ca am zis hai sa ma risc.Pot spune ca a meritat filmul,idee super si intr-adevar destept si smecher filmul!
Ammelie pe 14 Aprilie 2010 16:41
Filantropica
Unul din cele mai bune filme romanesti de dupa Revolutie, o comedie amara cum doar in Romania se poate face. Amuzant, profund, ironic si auto-ironic, intr-un cuvant: memorabil! Unul dintre filmele mele preferate: 9/10
kanibalo pe 04 Aprilie 2010 10:38
hai ca e prea tare filmul asta,printre cele mai bune filme romanesti fara discutie,ultimul film romanesc bun din 2002 pana in prezent.
smoace pe 03 Aprilie 2010 17:20
Parca anu trecut a fost filmu asta..si ma uit acuma la actori toti imbatraniti:(
andreutza94 pe 28 Martie 2010 14:50
Mi-e mi-a placut filmu! :) E interesant si l-as revedea cu mare placere.
LostinNeverland pe 14 Martie 2010 15:21
Mana intinsa,care nu spune o poveste,nu primeste pomana.Fii profesionist ce dracu!...absolut genial!!!
andyy pe 04 Decembrie 2009 17:42
Foarte bun film si din pacate foarte real pentru Romania.Te si amuzi dar te lasa si cu un gust amar despre societatea in care traim si care nu da semne ca se va schimba nici pe viitor.
k1dSk pe 21 Noiembrie 2009 20:58
am ramas speechless la vizionarea lui, o poveste uluitoare. Calificativ : 10+ , un film romanesc care te lasa cu gura cascata , ca majoritatea filmelor in care a jucat maestrul Dinica .
Alex pe 25 Decembrie 2002 00:00
Filantropica este genul de film care te impresioneaza si dupa ce iesi din sala de film stare care dureaza destul de mult. Pot sa spun ca este cel mai reusit film romanesc pe care l-am vazut in ultimul timp. Nae Caranfil impreuna cu distributia de exceptie a reusit sa creeze un film original ce dezbate un subiect interesant, controversat, o realitate inconjuratoare tragica, ascunsa bine de retelele de cersetorie din bucuresti. ii felicit pe cei care au conceput acest film si ma bucur ca in romania se mai fac si astfel de filme
Covaciu Dragos pe 26 Iulie 2002 00:00
Din ce am citit aici, nimeni nu pare prea afectat de Filantropica. Este un film atat de real incat pe mine m-a durut. In momentul in care am iesit din sala pur si simplu nu imi venea sa cred ce am vazut. M-am dus si am dat de mancare unor caini vagabonzi pentru ca ei sunt, nu-i asa, singura clasa de mijloc a Romaniei.
De-a lungul timpului, am vazut oameni care ieseau de la film plangand, altii erau atat de descumpaniti incat nu mai vroiau sa se iasa afara, in real.
Bineinteles ca nu am putut sa cred ca lucrurile stau chiar asa, un om cu demnitate nu poate sa fie supus de niste Baroni, el nu va accepta niciodata sa-si bata cineva joc de el.
Solutia emigrarii nici nu mai parea o optiune, devenise ceva obligatoriu pentru a evita situatia in care a ajuns Ovidiu. De asemenea, un prieten de-al meu care a mai ramas un pic mai mult in tara a spus ca ar fi trebuit sa… citeşte

Toma Cristian pe 09 Iulie 2002 00:00
Filmul este EXCELENT. Cel mai bun film romanesc...si pe locul doi vine Asphalt Tango. Ce mai, e bine gandit si bine realizat.
Ratiu Petru pe 09 Iunie 2002 00:00
Filmul este excelent! Mult mai bun decat aproape toate filmele vazute in ultima vreme. Pacat ca prin traducere se pierde o buna parte din "aroma" filmului, altfel ar fi putut lua multe premii internationale, pe care le merita pe deplin!

Sa mai zica cineva ca nu se fac filme bune in Romania!

Go 1 2 3 4