Păreri Filantropica

(2002)

Filantropica

Emanuel Lazarescu pe 27 Februarie 2002 00:00
Un film care sper sa atraga atentia spectatorilor prin umorul de calitate de care beneficiaza. Mie mi-a placut enorm si abia astept sa-l revad. Cred ca acesta este filmul care ii va face pe spectatorii romani sa vina din nou la cinema pentru un film romanesc. Va asigur va fi o distractie pe cinste!
ricciotto pe 27 Februarie 2002 00:00
Continui sa cred ca motivatiile lui Ovidiu nu sunt de natura sa il indrageasca unei anumite parti a publicului, dar ele functioneaza pe deplin in mediul romanesc. Si il reflecta. Din pacate.

In rest, umorul, finetea, emotia... La inaltimi neatinse de atunci in vreun film romanesc stiut de mine. L-as revedea oricand.

cony_kostas pe 10 ianuarie 2010 14:12
discursul tau imi aduce aminte de teoria rosleriana. in aparenta adevar, in esenta minciuna. din ce ai scris cu atata zel si rabdare pe site, reiese ca ai vazut un trailer, nicidecum tot filmul...
Grigore Beatrice pe 21 Martie 2002 00:00
Nu credeam ca Romanii pot sa faca filme asa de bune. FILANTROPICA m-a facut sa ma razgindesc; a fost un film pe care l-am vazut cu sala plina pina la refuz, dupa aproape 20 de minute de stat la coada la bilete, un film de 5 stele. Vi-l recomand
Razvan si-atat pe 26 Martie 2002 00:00
Poate ca asteptarile mele au fost prea mari ... n-am putut sa-i acord mai mult de 4 stele, pe care insa le merita pe deplin. M-au dezamagit anumite stangacii pe care le-as atribui scenariului, de exemplu scena cu "sunteti deci sora lui Robert" mi s-a parut mult sub nivelul lui Caranfil, mult sub nivelul lui Diaconu ... mi s-a parut oarecum trasa de par. Cred ca oameni de valoarea lor ar putea si-ar trebui sa faca trecerea de la tiparul postrevolutionar al filmului romanesc (ce cuprinde doar etalarea mizeriei in care ne zbatem din cauza noastra si nu numai) la filme pe teme mai profunde, universale. Sa exemplific ?! Mi-ar place sa apuc ziua in care Caranfil o sa creeze ceva in genul "Dead Man" sau "Pianul". Oricat de cruda ar fi realitatea imediata, existenta noastra nu se rezuma la ea.
mongolarix pe 6 februarie 2010 21:19
esti atat de pe langa de nici nu ti-ai dat seama de ce a spus asa..."sunteti deci sora lui Robert" In primul rand i-a spus 'sunteti' deoarece a vazut ca arata bine si a vrut sa se 'dea la ea' maguli , ii putea spune ''esti sora lui robert' , In al doi-lea rand, s0a mirat ca Robert (un badaran si un vagabont ) are asa sora frumoasa ...ce oameni mai , de aia nu ti-a placut tie filmul :)):)):))
Adrian pe 27 Martie 2002 00:00
O comedie adevarata. Ideea este chiar interesanta. S-ar putea sa aiba destul de mult de suferit din cauza filmului o gramada de cersetori de pe la noi.
Sunt o gramada de scene comice in film.
Merita vazut.

Florin pe 31 Martie 2002 00:00
Film ce TREBUIE vazut. Un film de nota 10.
Sorin pe 02 Aprilie 2002 00:00
Un film ce merita vazut.De la Asfalt tango nu am mai vazut nici un film romanesc care sa-mi placa atat de mult.Filmul acesta reprezinta diferenta dintre verosimil si veridic.Un film care arata realitatea pusa intr-o aura comica.
Mihai Suciu pe 08 Aprilie 2002 00:00
Sunt student in anul III la Facultatea de Regie Film-TV la Universitatea Hyperion din Bucuresti si am 21 de ani. Sunt indrumat de "dascalii" mei sa vad o gramada de filme romanesti, spun eu, de epoca, cu mari actori, desigur. Da. Am vazut multe filme romanesti si in general multe filme atat amricane cat si alte productii dar "Filantropica" este dupa parerea mea cel mai bun film pe care EU l-am vazut vreodata. De ce? Se poate discuta mult despre asta. A, inca ceva - este primul film la care am vazut o sala intreaga de spectatori aplaudand la.... cinematograf.Am vazut filmul la Hollywood MultiPlex (!). Extraordinar!
mongolarix pe 6 februarie 2010 21:11
M a bucur ca sunt oameni care apreciaza originalitatea filmului si multe aspecte din film...sunt o gramada de oameni care comenteaza aiurea!!
Motea Ioana pe 12 Aprilie 2002 00:00
Dupa atat timp in care productiile romanesti s-au "bucurat" de circumstante nefericite, Filantropica ridica moralul si, mai mult, aduce speranta in sufletele noastre. Am tinut foarte mult sa vad un film romanesc si consider ca alegerea mea a fost inspirata. Am fost si eu ca multi romani care au ales "Filantropica" in locul unui film (si el foarte apreciat)cu Tom Cruise.
horatiu pe 12 Aprilie 2002 00:00
Un opt cu plus, pentru ca e de-ai nostri, din popor.
cojoc ionut pe 01 Mai 2002 00:00
Un film f. interesant cu multe efecte speciale. Acest lucru nu ma deranjeaza dar as avea o preferinta:mai multe scene erotice.Va multumesc prt. ca am avut ocazia de a-mi spune parerea. pa
Cristi Tane pe 07 Mai 2002 00:00
Cronicile foarte bune, premiile primite, laudele tuturor m-au facut sa am asteptari foarte mari de la acest film. Din fericire, nu am fost deloc dezamagit.
Filantropica este unul dintre cele mai bune filme romanesti facute vreodata. O adevarata lectie, de la inceput pina la sfirsit, pentru toti cei care doresc sa se implice in lumea filmului. O dovada a faptului ca si in Romania se poate.
Scenariul este splendid, toate evenimentele se succed cu repeziciune iar replicile, multe dintre ele, sint de-a dreptul sclipitoare. Filmul este bine scris, bine jucat, dar mai presus de toate, extraordinar de bine filmat. Nae Caranfil - dupa parerea mea cel mai bun regizor al Romaniei in acest moment - uimeste pe tot parcursul filmului. De multe ori ai senzatia ca te uiti la un film cu un buget respectabil, facut peste Ocean. Filmarile sint absolut deosebite, multi cameramani au ce… citeşte

Nona pe 08 Mai 2002 00:00
"Orice mana intinsa trebuie sa spuna o poveste"...Orice film trebuie sa exprime o realitate ...pe acest principiu Filantropica este una din realizarile ecranului romanesc....mergeti sa vedeti acest film, va arata subtilitatea romanului, va arata ca si aici se poate si , poate, nu va veti mai dori atat de mult sa vedeti America...
Florian pe 11 Mai 2002 00:00
SUPER!!! Are de toate : masini tari, femei frumoase, bataie dar cel mai important, are o POVESTE care pur si simplu te uimeste. Dupa ce iesi de la film vezi lumea cu alti ochii. Un film romanesc care depaseste multe din productiile de la Holywood. Bravo pt Nae Caranfil.Mare actor,mare regizor!!! De 3 ori bravo. Merita vazut!
Cosmin Andrei pe 12 Mai 2002 00:00
Filmul e foarte bun. Un singur lucru m-a deranjat la culme: faptul ca microfonul este vizibil in aproape fiecare scena. Pai se poate asa ceva?
Daniel pe 22 Mai 2002 00:00
Domnilor FILANTROPICA ... DA!
Cristina pe 23 Mai 2002 00:00
Domnul Nae Caramfil este un regizor pe care-l admir.
Am avut plãcerea sã asist la cele douã premiere din Bucureºti ºi doresc sã revãd filmul.

seba pe 24 Mai 2002 00:00
Extraordinar.
Ma bucur ca exista asemenea filme.
M-am saturat de pac-pac-uri, telenovele ieftine si alte filme comerciale.
Astept multe alte asemenea .
Felicitari !

Buta Cristian pe 30 Mai 2002 00:00
FILMUL a fost de nota 10.Nu ai ce sa comentezi.Poveste super,actori misto.Cu filmul asta se poate zice ca le-am dat tzeapa atat la americani cat si la restul lumii.Si noi putem face filme K-lumea.TOT respectul echipei care a realizat filmul,numai felicitari.Cred ca ii primul film din ultimii doi ani la care am stat gura-casca.TINETI-O TOT ASA.!!!
Roxana pe 06 Iunie 2002 00:00
Cel mai bun film romanesc. Cel putin de la mine are un Oscar. Prindeti curaj si mergeti cu el la concursurile internationale ca sa luati unul real.
E un film care confirma cu uimire si fara urma de indoiala deductiile, impresiile si intuitiile noastre cu privire la lumea din jurul nostru. Un film care nu iti lasa posibilitatea sa ghicesti amploarea si stadiile pe care le va lua povestea, dar care cu se deruleaza mai mult pe neasteptate cu atat devine mai credibil. Succes in continuare regizorului si intregii echipe!

Ratiu Petru pe 09 Iunie 2002 00:00
Filmul este excelent! Mult mai bun decat aproape toate filmele vazute in ultima vreme. Pacat ca prin traducere se pierde o buna parte din "aroma" filmului, altfel ar fi putut lua multe premii internationale, pe care le merita pe deplin!

Sa mai zica cineva ca nu se fac filme bune in Romania!

gabriel pe 28 Iunie 2002 00:00
e loc de mai bine.multzam dom NAE!
Vlad Georgescu pe 01 Iulie 2002 00:00
Nimic nou. Acelasi stil, aceleasi bancuri ca si in filmele anterioare semnate de Nae Caranfil. O pelicula cu un stil "batranesc". Insa, fiecare film isi are propria audienta.
Toma Cristian pe 09 Iulie 2002 00:00
Filmul este EXCELENT. Cel mai bun film romanesc...si pe locul doi vine Asphalt Tango. Ce mai, e bine gandit si bine realizat.
emanuel ivan pe 19 Iulie 2002 00:00
Filmul a beneficiat de o buna promovare si atunci cand am ajuns sa il vad, trebuie ca aveam asteptari prea mari. Este un film specific romanesc, de critica sociala (subiectul nostru preferat) care, din pacate, nu aduce multe lucruri noi. E dezvaluita una din fetele societatii in care traim, in prezent. Asa, si...?
Covaciu Dragos pe 26 Iulie 2002 00:00
Din ce am citit aici, nimeni nu pare prea afectat de Filantropica. Este un film atat de real incat pe mine m-a durut. In momentul in care am iesit din sala pur si simplu nu imi venea sa cred ce am vazut. M-am dus si am dat de mancare unor caini vagabonzi pentru ca ei sunt, nu-i asa, singura clasa de mijloc a Romaniei.
De-a lungul timpului, am vazut oameni care ieseau de la film plangand, altii erau atat de descumpaniti incat nu mai vroiau sa se iasa afara, in real.
Bineinteles ca nu am putut sa cred ca lucrurile stau chiar asa, un om cu demnitate nu poate sa fie supus de niste Baroni, el nu va accepta niciodata sa-si bata cineva joc de el.
Solutia emigrarii nici nu mai parea o optiune, devenise ceva obligatoriu pentru a evita situatia in care a ajuns Ovidiu. De asemenea, un prieten de-al meu care a mai ramas un pic mai mult in tara a spus ca ar fi trebuit sa… citeşte

Ioana pe 08 August 2002 00:00
Nu pot spune decat ca m-a lasat fara cuvinte. Imi plac filmele lui Caranfil si mai astept si altele asemenea.
In privinta subiectului pot marturisi faptul ca nu mai am incredere in oamenii sarmani, de fapt in nenorocirea lor.
TI-E MILA, TI-AM LUAT BANII!
Excelenta idea!
Bravo Caranfil!!!

George Dumitrescu pe 19 August 2002 00:00
EX-cep-ti-o-nal. Ma duc sa-l vad a ttreia oara!
Bogdan Honciuc pe 05 Septembrie 2002 00:00
Am vazut filmul asta tirziu de tot, dupa ca am auzit/citit (aproape) numai pareri extraordinare, inclusiv pe site-ul CineMagia. Parerea mea? O mare timpenie. In primul rind, foarte prost jucat (exceptie Dinica, of course, dar rolul sau e ca de obicei: smekeru'). Scenariul foarte fals. Foarte... romanesc. As fi vrut sa pot spune ceva frumos despre filmul lui Caranfil (mi-au placut 'celelalte doua') dar, din pacate, de data asta a dat cu bita-n balta... Ceea ce nu inteleg e cum de le-a placut ceilalti spectatori. Atita amatorism intr-un singur film, si cu pretentii, e revoltator.
PS: Nu am vazut oameni plingind la iesire, dupa cum povestea un alt spectator tot pe CineMagia, pentru simplul motiv ca am iesit inainte de sfirsit.

cojy pe 8 mai 2010 20:33
Mergeam pe ideea ca asta este,fiecare cu parerea lui pana la "Ceea ce nu inteleg e cum de le-a placut ceilalti spectatori."...si abia acum imi pun cateva intrebari...pret de cateva secunde,ca viata e scurta...
Robert pe 15 Septembrie 2002 00:00
Nu stiu daca e neaparat un film de amator, mai degraba pare un film scapat din mana. Scenariul (ideea, ma rog nucleul povestirii) nu e neaparat rau dar cand te incapatanezi sa uzezi de trucuri cu priza, nu poti decat sa-l devalorizezi. Bun, ai facut un film de public. Dar care public? Cel care e multumit sa-i prezinti cat de cat altceva sau un public matur etc? Raspunsul mi se pare evident iar sub acest aspect Filantropica e un film nociv. Intr-o tara in care cinemaul nu ne prea iubeste ar fi cazul sa aflam si de ce. A?
Nae Caramfil <i>(oare ?! pe 10 Octombrie 2002 00:00
Recunosc filmul nu m-a impresionat la modul cel mai placut cu putinta, mai ales ca eu l-am facut (asta pe bune). Ma deranjeaza critica acerba care se face mai ales in ultima vreme la adresa filmelor romanesti, ba ca n-au scene erotice, ba ac au efecte speciale, ba ca nu pot fi traduse, ba ca dinica e jmeker, ba ca scena cu ovidiu si cu sora lui robert e mult sub nivelul meu si-al lui Nicolaescu.
La premiera pe tara am avut deosebita placere sa ii intamplin pe spectatori la iesire cu un taraf de lautari luat de pe strada. Evident, nu au primit bani, semn ca ADEVARATUL MESAJ al filmului meu a fost clar perceput de audienta (premiera a fost la Hollywood Multiplex).
Jalnic.

valentino pe 14 Octombrie 2002 00:00
Cred ca se putea putin si mai bine... oricum, a iesit mult mai bine decat m-as fi steptat ! S-a trezit oare cinematografia romaneasca din somnul cel de moarte ?!?!
Gabriela Radulescu pe 15 Octombrie 2002 00:00
Am vazut Filantropica aseara la Festivalul International al Filmului in Chicago si am fost extrem de impresionata de calitatea regiei, inteligenta script-ului si talentul actorilor. E de departe unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimii doi ani. Regizorul a facut o mica introducere inainte de rulare --inteligenta si plina de acelasi umor sardonic care patrunde filmul (si intr-o Engleza excelenta). Evident am votat pentru film cu calificativul maxim--sper sa obtina recunoasterea meritata la Festival.
Din pacate a fost in Chicago numai trei zile (in cadrul festivalului). As dori mult sa-l obtin pe caseta ca sa-l poata vedea si familia mea care n-a putut merge la festival. Exista vreo posibilitate?

bogd@n pe 18 Octombrie 2002 00:00
Am mers la film dupa ce multi prieteni mi-au zis ca merita. Sincer, cred ca e cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata. Este un film care rascoleste sufletul, in special al romanului. Insa nu cred ca prinde in alte tari mai ales occidentale pentru ca la ei totul trebuie sa se termine bine, altfel se supara cetateanu'. Oricum NOTA 10 pentru film.
Mihaela pe 22 Octombrie 2002 00:00
L-am vazut si m-am imbolnavit de el. Il vreaaaaaaau :) Vreau sa il am acasa, sa ma pot uita la el de cate ori ma doare si imi amintesc de el. Asta nu e film, e referinta ! Pune degetul pe rana si il tine acolo, cu acel rasu-plansu specific romanilor... Pune lupa exact acolo unde trebuie, trateaza conditia intelectualului (si nu numai) intr-o societate cu valori rasturnate, arata compromisurile pe care trebuie sa le faci ca sa supravietuiesti si sa ai bani... Nu stiu cine citeste ce scriu eu aici, dar astept cu nerabdare sa apara filmul pe caseta sau cd si sa il pot avea acasa... felicitari, dle Nae Caranfil...
Laurentiu pe 18 Noiembrie 2002 00:00
Un film original care te surprinde si te binedispune la fiecare cadru, desi firul actiunii este oarecum previzibil si ideea este oarecum exagerata.
Tonifiant si amuzant, tragic si comic in acelasi timp, il consider cel mai bun film al anului.

Alex pe 25 Decembrie 2002 00:00
Filantropica este genul de film care te impresioneaza si dupa ce iesi din sala de film stare care dureaza destul de mult. Pot sa spun ca este cel mai reusit film romanesc pe care l-am vazut in ultimul timp. Nae Caranfil impreuna cu distributia de exceptie a reusit sa creeze un film original ce dezbate un subiect interesant, controversat, o realitate inconjuratoare tragica, ascunsa bine de retelele de cersetorie din bucuresti. ii felicit pe cei care au conceput acest film si ma bucur ca in romania se mai fac si astfel de filme
MONICA pe 13 Ianuarie 2003 00:00
UN FILM BUN.DUPA CE IL VEZI DESCHIZI OCHII SI INCERCI SA VEZI CE ESTE ILUZIE.
Mihai Ionescu pe 05 Februarie 2003 00:00
Filmul ilustreaza destul de bine realitatea romaneasca, fiind unul foarte reusit. Mircea Diaconu face un rol bun, iar Gheorghe Dinica isi mentine aceeasi atitudine de remarcat care a mai fost intalnita in cateva filme romanesti. Regizorul Nae Caranfil isi arata inca o data priceperea, mai ales dupa Asfalt Tango.
cpopescu pe 22 Iunie 2003 14:56
Am apucat in sfirsit sa vad acest film.. Un film decent, dar departe de extraordinar. Sa incep in primul rind cu jocul actoricesc: M. Diaconu a fost bun in rolul sau atata timp cit a trebuit sa faca fata sa de mirare continua; partile sale cea mai slaba a fost monoloagele care sunt mai peste tot in film si pentru care nu are absolut nici un talent. De cealalta parte, Dinica a fost pur si simplu excelent..
Discutind despre scenariu, este pacat ca desi filmul este plin de personaje pur si simplu senzationale: Pepe (Dinica), recitatorul de la gara de nord, scriitorul consacrat, parintii lui ovidiu, in special tatal sau, mai toti 'baieti' care apar: ospatarul din primul restaurant, recuperatorii sau colectorul, pina chiar si 'sotia', jucata decent de M. Niculescu, cel mai plat personaj este chiar Ovidiu: absolut toate reactiile sale sunt previzibile si nu straluceste in nici un… citeşte

Mirela pe 06 Octombrie 2003 16:49
Un film extraordinar. E genul de film pe care-l poti vedea de zeci de ori fara sa te plictisesti. Nu inteleg de ce e numai in varianta video nu si DVD. Revenim la perioada de glorie a cinematografiei romanesti?
luiza2705 pe 20 noiembrie 2022 11:23
ieri seara, 19.11.2022, l-am revazut pe Prima TVA. mi-a facut mare placere revizionarea lui. Multumesc Prima TV.
Popescu pe 19 Octombrie 2003 22:25
Filmul e bun numai ca apare o problema.Este difuzat si in alte tari si s-ar putea sa creada Europa ca situatia in Romania este total deteriorata.Secventa in care pe usa clasei apare scrisa o expresie pe care toata lumea o cunoaste, mi se pare ca nu face cinste imaginii noastre.
Suspect de bizar pe 29 aprilie 2009 17:59
Hai să băgăm undeva imaginea.Ce crezi?Dacă avem imagine mai bună o să ne meargă mai bine?Filmul este excepţional,asta ontează.
ChristianCage00 pe 6 august 2011 22:33
Imaginea noastra a fost distrusa de ceva vreme. Filantropica este cel mai bun film romanesc all-time. Nu cred ca a fost apreciat destul, "4 months, 3 weeks, 2 days" a fost mai apreciat afara, desi americanii au facut tot posibilul sa nu intre in drumul spre Oscar, excluzandu-l pentru simplul fapt ca tema filmului este avortul, insa filmele cu gay sunt cele mai apreciate la oscare.
Florin pe 27 Martie 2006 14:41
turcul si pistolul... adica filmul si publicul.
Filmul reflecta o "realitate" perceptibila numai de oamenii situati la un anume pol al culturii si elevarii. Daca acest film credeti ca prezinta realitatea romaneasca, aceasta este un mare neadevar. Daca vom prezenta mizeria, incultura, tot ceea ce ne coboara ca fiinte umane si apoi pretindem ca asta este realitatea, ei bine, nu aveti decit sa credeti asta! Este realitatea voastra!
De ce credeti ca filmele americane (marea majoritate) sunt dea dreptul puerile, pentru handicapati spirituali? Sau, daca sunt prezentate injuraturi, violenta, sex, droguri si alte mizerii atit de placute voua, considerati ca asta este realitatea? Voi rezonati cu aceasta realitate! Va atrag numai filme de acest tip?

jiji pe 06 Aprilie 2006 00:22
Ce naiba cauta filmul asta pe primul loc in top????? Oricum topul asta e cam de r***t(spiderman 3 si pirates of the caribean 3, care apar abia la anu' sunt in top?!), dar nici chiar asa!
moisesun pe 14 septembrie 2012 22:51
e un film foarte bun. merita vazut. se adreseaza tuturor persoanelor. e viata reala
Ungureanu Vlad pe 18 Aprilie 2006 12:38
Jalnic! Am crezut ca este un film bun,dar m-am inselat.Parerea mea este ca trei stele ii ajunge.Nota mea pt. "Filantropica" este 5 cu indulgenta!
alexail88 pe 20 august 2009 21:59
pai..probabil Nae Caranfil saracu` stie mai multe ca tine, dar cu siguranta ti`ar acorda aceiasi nota..5 pentru gramatica. Hai noroc !
absint pe 3 iulie 2010 15:23
"trei stele ii ajunge" iti suna corect,ozeki?Te bagi si tu in seama ca musca in diaree
Ciprian B pe 29 Decembrie 2006 11:18
Distributia nu e completa.L-ati omis pe Cristian Gheorghe, nu mai stiu cum il chema in film, cel care era cautat pt datorii.E din Galati.
cristi_sb pe 23 Noiembrie 2007 19:38
Un film extraordinar. cel mai bun film romanesc de dupa revolutie!
mongolarix pe 23 Martie 2009 23:40
Filmul Filantropica este unul dintre putinele filme romanesti despre care pot vorbi la superlativ, filmul are o structura non-liniara extraordinar de buna si plina de esenta, filmul satirizeaza impecabil viata romaneasca privita prin ochi profesorului Ovidiu Gorea care intampina viata cotidiana romaneasca cu toate defectele ei, conditia omului intellectual care este nevoit..... pentru a duce un trai decent sa faca copromisuri enorme alaturi de niste oameni care inseala sistemul corupt , hoti, smecherasi si persoane cu mai putin simt moral sa 'produca' bani. Filmul dincolo de povestea originala si foarte buna cu care se prezinta are si un plan tehnic foarte bun, incepand de la cadre, soundtrack si timeing. Nota 10.
decathlon pe 17 Mai 2009 21:02
cam da
cam asta e romania noastra:)) e un film care trebuie vazut
LostInside31 pe 31 Mai 2009 12:45
Unul din filmele care trebuie vazute macar o data in viata!
Go1 2 3 4