Păreri Est - Dittatura Last Minute

(2020)

Aventurile unor italieni în Est

cristianboia pe 12 Mai 2021 03:11
Film de nota 10,care povestește aventura unor tineri italieni (cam inconștienți, după părerea mea) în România anului 1989 , 2 luni înainte de Revoluție.
Arată în mod real viața și umilință la care a fost supus poporul român, cu cozile pentru mâncare, Securitatea și frica oamenilor...
Este de văzut, mai ales pentru cei care nu au trăit pe propria piele acei ani, în care lumea se bucura pentru o bucata de ciocolata sau o cafea. Ma impresionat foarte mult, nu am trăit personal acele vremuri.
Protagoniști au rămas foarte impresionați de dura realitate care au găsit-o, ei fiind obișnuiți cu altă viață.
Acești tineri, au scris după 30 de ani o carte, "Addio Ceausescu", după care a fost realizat filmul.
Ar trebui promovat ca să înțeleagă și noile generații cum se trăia în România sub regimul comunist.

badila6 pe 26 Septembrie 2022 15:54
Daca se adunau 50 de regizori romani in frunte cu raposatul Sergiu,tot nu reuseau sa transmita emotia pe care o emana acest film cu o muzica si o distributie de nota 10.
Eu am prins acele vremuri si filmul reda foarte fidel acele clipe de teroare.

lili22 pe 27 Decembrie 2021 22:59
Cred ca e un film facut de un amator, altfel nu imi explic greselile elementare comise de realizatori.In octombrie oamenii erau imbracati ca in decembrie.Congresul al XIV al PCR a inceput pe 20 noiembrie, apar in film imagini difuzate la tv in luna octombrie.Chiar cred ca oamenii stateau cu televizorul deschis sa il vada pe Ceausescu?
As mai putea insira greseli dar am pierdut timp destul cu vizionarea acestui rebut.

Film - Est - Dittatura Last Minute

Est - Dittatura Last Minute