Păreri Avatar

superdepeche pe 28 Aprilie 2010 04:53
SA TRAIASCA PC-UL!!!
UNUL DINTRE CELE MAI SLABE CALITATIV FILME PE CARE L-AM VAZUT IN ULTIMII...20 DE ANI.PAI CAND AFIRMI FRATE CA ESTE UN FILM BETON,ATUNCI VINO CU O IDEE NOUA ,VINO CU PROPIA TA CONTRIBUTIE NU FURA SAU MA ROG.. ''NU TE INSPIRA IN TOTALITATE'' DIN ALTE FILME.
ACEST FILM ESTE PUR SI SIMPLU O COPIE A CELEBRULUI P O C A H O N T A S SI NIMIC ALTCEVA.SLAB SLAB SLAB
DOAR PENTRU CEI CARORA LE PLAC SIMULATOARELE DE ZBOR

aurora_princess pe 23 Aprilie 2010 15:51
avtar e o prostie
avatar am vazut si e o prostie nu in place deloc!!!!! zici ca era desene animate si zici ca nu e deloc aventura .!! nam inteles nimic da asa e o prostie
Casy200 pe 22 Aprilie 2010 22:10
Nu trebuie sa vedeti filmu da sa cititi..
Nu va recomand sa vedeti filmul...Ii foarte ,foarte, foarte naspa.:-?:D:P
adelina1988 pe 16 Aprilie 2010 18:41
In afara de efectele speciale care intr-adevar sunt super( jos palaria), povestea filmului ni mi se pare iesita din comun...oricum se merita vazut macar pentru partea cu 3D-ul :)
adry.ro pe 15 Aprilie 2010 14:31
Mediocru. Tinand cont ca tine peste 2 ore se poate socoti ca o pierdere de timp.
Trebuia trecut si genul Fantastic fiindca in mare parte asta e.

rrs85 pe 05 Aprilie 2010 03:28
Randurile ce urmeaza a le afisa sunt din perspectiva unui iubitor/pasionat de filme, deci prin simpla deductie a unui amator. Nu am niciun fel de "stiinta" in a evalua filmele, nu posed niciun fel de diploma obtinuta pe bancile la-mai-stiu-ce-facultate... Consider ca atunci cand cataloghezi un film, cand il notezi, cand expui o parere trebuie sa te ghidezi dupa propriile-ti criterii. Exista o vorba "cate filme, atatea gusturi", posibil ca filmul sau filmele care mie imi plac multora sa le displaca si viceversa!
In fine, la cat de mediatizat si la cat de impartite au fost opiniile vizavi de "Avatar", ca un bleg nu m-am dus sa-l vad la cinema, ci am preferat sa o faca acasa, intr-un tarziu... Si tare imi pare rau ca nu am fost, sunt sigur ca trairile erau mai alarmante! ;)
Pentru un ingurgitor de feerie aceasta pelicula a fost o frenezie totala, un deliciu... Efecete speciale… citeşte

hunt3r1989 pe 03 Aprilie 2010 19:05
Este o capodopera de film
Lam vazut la cinema si vreau sa zic ca filmul este cu adevarat o capodopera,este genul de film la care ai putea sa te uiti in fiecare zi la el si niciodata nu te-ai plictisi,il recomand cu cea mai mare placere. chiar nu stiu cum de hurt locker a batut AVATAR :|
Bya102 pe 29 Martie 2010 18:31
Cel mai thare film.IL ADOR!!Este un film care zice ceea ce este adevarat...trebuie sa fim cu totii uniti sh sa-i ajutam pe cei pe care ii vrem ca prieteni...nu trebuie sa-i tradam ,trebuie sa luptam mereu pentru ceea ce vrem sa obtinem!!!BELEAAAA!!!NOTA 100000000.........IL ADORR!!!
CoCo_XPS pe 19 Martie 2010 23:51
Avatar
Acest film mi-a placut enorm. Nu credeam ca va fi chiar asa pentru ca multa lume a zis ca e o prostie dar nu te poti lua dupa ce zic ei. Cred ca merita sa il vezi 3D...
diana7 pe 17 Martie 2010 14:14
avatar
sincer timp de o ora si jumatate m-am plictisit dar finalul mi-a placut cel mai mult l-am vazut doar o data , dar poate m-as mai uita o data la el k sa inteleg si inceputu'
sergiu.muresan pe 14 Martie 2010 16:42
E bestial filmul, imi plac efectele speciale, sunetul, calitatea imaginii si tot ceea ce tine de tehnic. De povestea de basm a locuilorilor si a tot ce tine de acea planeta nu sunt prea multe de zis, pentru ca este de ajuns sa te uiti la film ca sa fii cuprins de magia peliculei. Ar trebui sa luam exemplul bastinasilor Na'vi si sa ne iubim mai mult semenii si in special natura. Merita sa vizionati aceasta capodopera de nota 10.
ILIOTY pe 14 Martie 2010 15:34
Super efecte !
Un film scump ( la bani ), dar totuşi a meritat, vă recomand vizionarea lui, pentru cine nu a reuşit să-l vadă, însă adevărul este că nu merita premiul cel mare. ( după părerea mea )
djbitza7 pe 07 Martie 2010 17:19
bestial
nu am experienta profesionala
dar pot sa spun ca e ce-l mai frumos film facut vreodata :)

IONMILION pe 05 Martie 2010 23:34
bravo Cameroane
film super , captivant prin efecte , poveste simpla ,ce ne place aia vedem ,revolutionar , va deveni clasic al genului 3D
ifem92 pe 05 Martie 2010 22:49
Merita...
Imagini incredibile, regie foarte buna, dar o poveste banala. Nu depaseste nici LOTR nici Titanic, reclama este cea care l-a adus atat de sus si bineinteles prestigiul regizorului : James Cameron. In orice caz, merita vazut. 9/10
Medicate pe 26 Februarie 2010 17:41
....
As dori sa adaug urmatoarul lucru : Cei care nu agreaza Avatar sunt la fel de agresivi precum au fost crestinii inainte de marea schisma si probabil asta este principalul fapt din cauza caruia apar tot felul de commenturi stupide si care nu au o treaba cu tematica ceruta ! Injuriile nu isi au locul aici , doar opiniile ce tin despre valoarea sau neputinta aratata de filmul respectiv !

....Just Medicate !

bovoro pe 26 februarie 2010 18:41
Ia zi-ne, Medicate, cum erau crestinii inainte de Marea Schisma? Tine-ne, talica, o prelegere docta despre crestinismul timpuriu! Sunt chiar curios sa stiu ce-ai putea debita despre subiectul asta.
alyn_muscel pe 13 aprilie 2010 21:10
Opinie tipica de comunist : CINE NU E CU NOI, E IMPOTRIVA NOASTRA !!! Inainte de a afirma asemenea ineptii cu pretentii filosofice ti-ai luat medicamentele ?!? Avatar este un film bunicel, interesant (nu l-am vazut inca la Cinema, doar pe internet, de 2 ori),asa ca deocamdata nu pot sa ma pronunt daca este vreo capodopera sau doar un film SF de razboi combinat cu desene animate...Dincolo de mesajul profund ecologic si pacifist, filmul mi se pare usor naiv si copilaros, un basm modern cu personaje imprumutate (copiate) din alte filme si din mitologia popoarelor orientale ! Observ ca marea majoritate a opiniilor despre film sunt radicale: ori pro ori contra...eu aleg obiectiv calea de mijloc .
Emy13 pe 23 Februarie 2010 22:10
un film exceptional
a fost extra-minunat filmul acesta,chiar merita toale laudele,mi-a placut la nebunie si sincera l-as vedea de foarte multe ori pt ca merita vazut.este nemaipomenit,o adevarat capodopera!!!!!!!!!!!
s.carollina pe 20 Februarie 2010 23:58
saracii plasatori, care trebuie sa stea o zi intreaga in sala cu proiectia Avatar :P dureros
In alta ordine de idei, merita vazut in cinema, desi not my kind of movie

Stiri de bine pe 17 Februarie 2010 12:40
James Cameron va scrie cartea "Avatar"
[...] la data 17/02/2010 de Andreea Mihaescu in Cultura Vesti bune pentru fanii „Avatar”! Jon Landau, unul dintre producatorii peliculei nominalizate la premiile Oscar din acest an, a [...] citeşte
kenya pe 11 Februarie 2010 19:56
i-am dat zece pt.ca atat merita,pentru ca mi-a facut o impresie de zece puncte(poate si datorita tehnologiei 3D).Am zburat,m-am luptat,am alergat,am fost trista si vesela odata cu personajele.Este un film de desne animate in cea mai mare parte,nu are nimic comun cu realitatea pe care o cunoastem nu se merge si nu se respira in acelasi fel in care suntem obisnuiti sa o facem,nu avem trupuri la fel.Dar ne aflam totusi pe Pandora,o planeta care nu are nimic cu Pamantul decat o mana de fiinta insetate de distrugere in ciuda fragilitatii lor trupesti.Din cauza asta unii blameaza si minimalizeaza valoarea filmului.Oameni buni,este un FILM,o creatie,o fantezie.De aceea mergem la film ca sa evadam din realitate,daca nu sunteti capabili sa intrati in acea stare de gratie,de uitare de sine,de comunicare absoluta cu pelicula din fata ochilor,atunci va sfatuiesc sa stati acasa si sa va uitati la… citeşte
bovoro pe 11 februarie 2010 20:44
Ce intelectuala rasata esti tu pentru ca ti-a placut Avatar si ce grobieni suntem noi, astia, carora nu ne-a placut Avatar, dar, dupa mintea ta, ne plac stirile de la ora 5. Logica de doi lei jumate si de restul seminte. Probabil ca ai o scuza pentru ineptiile pe care le debitezi fara nicio gratie: inca iti mai zboara mintea prin "magnificele peisaje" pandoriene. Mare grija sa nu-ti ramana pe-acolo si sa ne privezi de cugetarile tale din putul gandirii.
bovoro pe 6 martie 2010 00:55
Surioaro, nu te supara, n-am putut sa ma abtin sa nu fac o mica discutie pe marginea compunerii tale. Iti exersezi talentele pentru examenul de admitere la liceu? Super! Iti tin pumnii, bafta la examen! Pana atunci, te invit sa vizionam impreuna un calup mediu spre mare de stiri de la ora 5, cu multi morti si raniti, iar in loc de popcorn si cola o sa te servesc cu bere Noroc si cu niste seminte de floare. E-n regula, nu-mi multumi, azi ma simt generos.
J. Mihai pe 07 Februarie 2010 00:14
Avatar ( in 3D )
Pentru ca s-a vorbit mult despre Avatar in ultima vreme, am zis ca trebuie sa il vad si eu. La cinema, logic. Si pentru ca a fost posibil si in 3D ( cu rezervare, nene, nu asa la plesneala ), am ales Cinema City, ultima ora de intrare, impreuna cu trei prieteni. Inainte de film au rulat, ca de obicei, trailerele pentru filmele care urmeaza sa apara. Cele mai interesante mi s-au parut animatiile, dar despre asta o sa scriu cu alta ocazie.

Nu cred ca Avatar e un [...] citeşte

septy pe 04 Februarie 2010 12:50
intr-adevar o capodopera cinematografica daca e vazuta intr-un IMAX cinema .....e destul de frumos vazut si pe calculator ....
cristixxxlog pe 28 Ianuarie 2010 00:36
foarte bun
cu siguranta este un film foarte bun, ceva colosal, de mult timp n-am mai vazut un SF excelent din punctul de vedere al efectelor si foarte bun ca si poveste in spatele actiunii. totusi nu este o capodopera, sunt destule lucruri care nu mi-au placut...ma asteptam sa fiu mult mai socat. totusi, un film de tinut bine minte, de revazut (cu toate ca este 3d si e mai greu sa-l vezi din nou acasa). totusi departe de Titanic ca si impresie generala si impact emotional. Dar, din nou, un film foarte bun
Quick0Silver pe 21 Ianuarie 2010 23:30
Capodopera!
Prea putine filme m'au marcat precum acesta...Avatar daca nu iti lasa un gust dulceag atunci cand vezi natura creata,civilizatia erectata pe o luna a unei planete,sau civilizatia Na'vi care(pana si pe site scrie lucru ce mi se pare adevarat)desi humanoizi sunt de o frumusete rara sufleteasca si o minune fizica,daca nu te lasa fara rasuflare la imaginile dinamice,povestea dramatica a planetei cotropite de lacomie atunci sigur te va marca poate o poveste de dragoste tip Cameron James imposibila aparent ce trece de toate obstacolele oferind chiar si lacrimi unora.
Avatar este o capodopera...drept scenariu si lumea creata de James si asistentii lui...drept acting si tehnic(grafica) dar si a coloanei sonore care trebuie sa recunosc ca mi se face pielea de gaina de fiecare data cand o ascult(ar fi trebuit sa castige globul de aur si la original soundtrack);si cu tot respectul dar nu o… citeşte

bovoro pe 1 februarie 2010 23:30
Ba, esti hazliu rau cu "pielea care ti se face gaina cand asculti coloana sonora". Ce sa mai zic de "respiratia taiata", de "personaje care-ti fura inima", bla, bla, bla. Scuze, dar doar un idiot plangacios ar fi impresionat de prostiile astea. Mesaj de pace, ai? Esti foarte tare, prietene! Dar cea mai profunda chestie pe care a varsat-o aci e aia cu "cultura unica". Care cultura unica, Gogule? Aia care i-a iesit din pix lui J.C.? Rahaturile alea plagiate din filmele cu cowboy si indieni si de pe unde a apucat acest mare bussinesman, dar penibil regizor care e J.C. ? Mai rar atata iubire neconditonata pentru un film atat de rudimentar in absolut toate privintele, cu exceptia, fireste, a graficii de desen animat pentru care s-au depus mari eforturi si mult cash. Asta e singurul lucru care mai sta in picioare la o analiza lucida a filmului, dar nu ma astept de la tine la asa ceva, daca e sa ma iau dupa tampeniile pe care le-ai debitat.
robertsandu pe 1 august 2012 13:45
BRAVO @Quick0Silver. Ești tipul persoanei care nu merge la cinema pentru artă, ci ca să se distreze. Avatar se adresează exact acestui tip de oameni, ceea ce colericul bovoro se pare că n-a reușit să priceapă nici astăzi.
adoria pe 20 Ianuarie 2010 17:48
l-am vazut in noaptea de craciun. cinematograful din liberty city era deschis si dupa 12 minute de 6D ne-am decis sa vedem si Avata 3D care mi-a placut foarte mult. abia astept sa apara dvd-ul. aveam ochii rosii de la ochelarii speciali dar as mai fi stat inca pe atat daca ar fi durat mai mult timp.
Dollie.G pe 15 Ianuarie 2010 23:30
the best
azi am fost la el...si e bestial.
il ador.
:X
supeeeeer

flori0304 pe 14 Ianuarie 2010 20:00
superb
a fost mai bun decat ma asteptam. intr-adevar de nota 10
Rombolus1986 pe 14 Ianuarie 2010 19:30
Idea in sine nu este originala!
Nu sunt critic, dar as dori sa aduc aici observatia mea de moment!
Filmul lui James Cameron, mult indragitul "Avatar" nu are un fir al ideilor original ci ideea in sine e oarecum preluata si prelucrata de la "Battle for Terra 3D"(Batalie pentru Terra 3D) al lui Aristomenis Tsirbas care e un film 3D (animat) ce a aparut in anul 2007..mai bine v-ati uita daca nu l-ati vazut pe asta si va ve-ti convinge singuri!

alyn_muscel pe 13 aprilie 2010 22:34
Desigur, asa este !... Cinefilii avizati au observat acest fapt, inclusiv asemanarea cu personajele din animatia "Aida degli alberi ", cele din WOW si din basmele romanesti si orientale... Filosofia naturist-ecologista de comuniune cu mama natura este asemanatoare cu cea a american natives-indienii pieile rosii si cu cea a calugarilor tibetani budisti !
Vladut1994 pe 13 Ianuarie 2010 19:22
Superb
Un film de geniu .Uluitoare imaginatia lui Cameron cel mai bun regizor all time .Daca ne uitam in boxoffice pe primele 2 locuri e Cameron cu Titanic si Avatar .Mi-ar placea foarte tare sa faca filmul cu povestea aia de la Hiroshima
www. pe 12 Ianuarie 2010 16:08
avatari infectati de cocalari
cum se poate asa ceva sa mergi la film pt. ca toti ceilalti merg? sa mergi la film chira daca tie iti plac comediile alea sinucigase, sau filmele de protv cu batai si cu Sven segal, asa ceva numai la noi se poate, o tanti de vreo 50 de ani a mers la film cu nepotul ei cocalar de vreo 20 de ani si cu nepotzica de 15 anishori pt ca nepotzeii au vrut sa vada filmul pt ca la turda nu au multiplex, asa ca au venit la Cluj sa vada filmul dar fatuca sa speriat de animalele din film iar tanti de 50 de ani nu sa putut uita la tot filmul fiinca i-a fost greatza, singurul castigator a fost nepotul ei cocalar. important e ca au dat 20 de lei fiecare ca sa vada filmul.
bovoro pe 15 ianuarie 2010 23:53
Asta a fost o marturisire? Tu erai nepotu', sau n-am inteles io bine?
bovoro pe 8 august 2010 00:27
Dalai Lama!???
marius_alex8 pe 12 Ianuarie 2010 15:48
Este un film pe care nu trebuie sa-l ratezi iar daca este cu putinta sa-l vizionezi la cinema in format 3D cu atat mai bine
Salieris pe 12 Ianuarie 2010 11:44
Excelent film , nu degeaba se bate cu Titanic ptr titlul " Ce`l mai profitabil film din toate timpurile "
semere pe 11 Ianuarie 2010 19:20
Avatar 3d doua ori!
Am fost la cinema pentru a vedea acest film de doua ori (o data la avanpremiera si a doua oara pe 8.ianuarie) si consider ca a meritat! O capodopera in adevaratul sens al cuvantului din toate punctele de vedere.

Conceptul este original, chiar daca script-ul a fost scris acum 10-11 ani.

As dori sa vad o continuare...

Ferdil pe 11 Ianuarie 2010 10:20
prea tare
Lam vazut cinema. Un film de nota 25+ prin tot ceea ce ofera..
lucicris pe 05 Ianuarie 2010 23:13
Avatar
Este un film pe care nimeni nu ar trebui sa il rateze...eu l-am vazut de 2 ori si tot m-as mai uita la el...v-as recomanda sa-l vedeti in format 3D
mika123 pe 05 Ianuarie 2010 14:26
stiti cumva daca filmul mai ruleaza si weekend-ul asta? (9-10 ian 2010)??
Multzam anticipat!

Wonka pe 5 ianuarie 2010 14:45
Normal ca ruleaza.
marylin01 pe 18 ianuarie 2010 01:08
Am inteles ca va rula si in luna februarie
laurax pe 04 Ianuarie 2010 17:51
Deosebit
Am vazut filmul si credeam ca nu poate fi mai deosebit ca si Titanicul insa l-a depasit cu mult,impresionant cum o minte umana poate sa isi imagineze o alta lume iar felul in care o face este magnific.
klax170 pe 04 Ianuarie 2010 11:43
Capodopera sau doar bine realizat!
Din momentul in care a aparut a facut multa valva. Multi spun ca este o Capodopera, alti spun ca este doar bine facut si unele guri rele spun ca este jalnic si nu merita vazut. Am stat in cumpana cateva zile bune si m-am gandit daca merita sa-l vad, Si chiar a meritat. Acum dupa ce l-am vizionat le dau dreptate tuturor. Este un film realizat exceptional de bine ( daca ne gandim si la fondurile folosite ar fi fost imposibil sa nu iasa bine), este unul dintre cele mai bune filme realizate vreodata. In schimb povestea in sine este foarte modesta si simpla (aici ma refer la scheletul principal): un tip are nevoie de bani, vine pe o planeta si se indragosteste... de aici stie toata lumea ce o sa se intample... Deci este foarte previzibil. In schimb povestea in sine mi sa parut interesanta: Cultura si credinta Na`vi, a fost OK... Si toata povestea din spatele actiunii din ultima parte a… citeşte
bovoro pe 16 ianuarie 2010 00:27
Din dilema asta nu putem iesi. Cred ca e mai degraba bine realizat decat cabodobera. Sau?
smoace pe 04 Ianuarie 2010 06:17
Genial fara cuvinte
Avatar este bazat mai mult pe grafica si vizual,oricum filmu este lipsit de cuvinte si frumos regizat dupa spusele lu J.Cameron o sa avem o trilogie dar na specificat cand incepe filmarile la al2lea film
C_999 pe 03 Ianuarie 2010 23:47
delectare vizuala pe 3d insa si povestea merita nota 10 +
Iulian_Paul pe 02 Ianuarie 2010 17:04
avatar IMAX Cotroceni
Filmul a fost peste asteptari, bun de tot... proiectarea pe IMAX foarte proasta, ecranul aiurea rau chiar daca e cel mai mare, subtitrarea sa-ti bagi p*** in ea, nu puteai sa te uiti la film cat trebuia sa te chiorăşti la subtitrare (foarte prost aranjata) daca nu stii engleaza nu te duce la IMAX. Ochelarii varza mai mult distorsioau absolut totul. Slab rau IMAXUL asta. Duceti-va in afara sa vedeti cum se misca toata sala stanga, dreapata, fata, spate in acelasi timp, zici ca fac coregrafie. La noi slab de tot. Nu se diferentiaza mult de 3D si mai bine il vedem 3D la Plaza cum a fost My Bloody Valentine, eram mult mai multumit...
veralovici pe 02 Ianuarie 2010 00:47
contact
cum pot face si eu rezervare? la ce numar de telefon? nu gasesc
bloodhound pe 30 Decembrie 2009 21:45
Parerea mea e doar a mea.mai pun aceste ultime cuvinte ca sa-mi fie acceptat mesajul
sorinp pe 30 Decembrie 2009 18:47
am vazut filmul si e tare mishto dar sigur e mai bun in 3d
valentina-leo pe 30 Decembrie 2009 17:32
Ce film.... Cred ca nici un altul nu se va ridica la inaltimea acestuia!!!!! CEL MAI BUN FILM pe care l-am vazut!!!!!!
roxana_mihaela2001 pe 23 Decembrie 2009 10:40
Am fost aseara la IMAX si l-am vazut. Este un film care trebuie neaparat vazut. Efectele sunt foarte bune si, in plus, mie mi-a placut si povestea. Experienta IMAX este foarte interesanta, insa sa nu stai in primele randuri, deoarece te ia ameteala. Si trebuie sa stii engleza, deoarece este imposibil sa vezi si filmul si sa si citesti subtitrarea. Subtitrarea nu este 3D, ci este 2D. Practic filmul ruleaza in plan apropiat si subtitrarea e in plan departat jos de tot pe ecran... E imposibil sa focalizezi pe aceste doua planuri in acelasi timp...
Piratu pe 19 Decembrie 2009 19:16
O sa ajung si eu pe saptamana viitoare sa-l vad la cinema 3d,sper sa intreaca asteptarile pe care il am de la acest film.
lyghts pe 18 februarie 2010 20:47
pe cine-l intereseaza asta pulo?
ts_ionut pe 04 Decembrie 2009 20:33
pot sa spun ca astept mult mai nerabdator Avatar decat am asteptat 2012....trailerul spune deja multe lucruri despre modul in care a fost regizat filmul...cred ca va fi un film mult mai apreciat decat abordarea sf lumii din 2012....
gaby1 pe 18 Noiembrie 2009 18:27
film
bai silviu1985 ia veziti ma de treaba ta ce cauti tu pe cinemagia nush dak nu te pricepi la filme lasa-ne ba baiatule in pace.
Cambyses pe 25 decembrie 2009 02:26
da ochelarii jos si coboara aroganta din copac ca noi oamenii am cobarat ca si specie de mult de acolo
kisrokker pe 02 Noiembrie 2009 23:19
filmul anului
Va fi cu siguranta filmul anului iar cine are posibilitatea sa-l vada la cinema imax 3d experience sa nu rateze cu siguranta acest film va fi unul din locomotivele unei noi revoltii in cinematograf, abia astept sa-l vad.
Go 1 2 3 ... 9 10 11 ... 14 15 16