Păreri All Night Long

(1981)

Deschis toata noaptea

zeno.marin pe 20 Aprilie 2012 00:44
Pe ritmuri de romanta romaneasca
As spune ca "All Night Long" nu e chiar un film nemaipomenit, dar nici rau nu este. E chiar amuzant, cu un Hackman inconfundabil si stralucitor ca in toate filmele sale. Pe de alta parte, Barbra Streisand - am citit ulterior - a fost "rasplatita" cu o nominalizare deloc magulitoare la Zmeura (de Aur sau nu, egal). Un pic nedrept, pentru ca fara sa fiu subiectiv - in fond e una din actritele pe care le stimez din plin - chiar nu a jucat atat de rau incat sa merite o zmeurica. Poate un pic fortat, dar asta era personajul pana la urma.

De remarcat aparitia total meteorica, in mare viteza a lui Annie Girardot si coloana sonora. Mai precis melodia - zice-se din Citty Ligts - dar in realitate cunoscuta romanta romaneasca "Domnisori si domnisoare, cumparati-mi cate-o floare". Si venind vorba de melodii, scena pe fond de Wagner, cea care trebuia sa ne aduca aminte de Apocalypse Now,… citeşte

lili22 pe 05 Iunie 2021 12:56
O comedie foarte plictisitoare, cu replici stupide.Nu conteaza ca joaca Gene Hackman.