Păreri Alexander

(2004)

Alexandru

Baltoiu Emilia pe 27 Septembrie 2005 20:24
Film extrem de interesant atat in plan istoric cat si al realizarii,o distributie de exceptie,efecte speciale de inalt nivel tehnic.O lectie de istorie pe care cu siguranta nu o voi uita.Muzica fascinanta si perfect inclusa in film.
Vaduva Andreea pe 18 Mai 2005 17:24
Este super filmul!!!!!!!Mai ales k urmareste viata lui Alexandru Macedon pas cu pas. Iar distributia este foarte buna.
Denis_stelistu pe 08 Aprilie 2005 19:10
Cred ca nu eram intreg la minte cand miam scris parerea.Cred ca mam gandit la Troia.Filmul este cea mai mare parodie vazuta.Filmele de razboi nu se fac asa.Bisexualitate.Angelina Jolie a jucat un rol ce se plimba cu serpii si pune pe cineva sa-i omoare sotul in fata a catorva zeci de oameni numai ca sa-i predea tronul lui Alexandru.
Van Kilmer a pus ceva pe el ca sa joace rolul tatalui.Colin Farell a facut dragoste si cu barbatii si cu femeile in film.Se mai face un film nou,tot cu alexadru ,dar in rolul lui vva juca Leonardo Di caprio si in rolul Olympiei Nicole Kidman
P.S. Filmul a avut o mare batjocura primita de la ziarele americane.

tanasa c. pe 21 Martie 2005 20:22
filmul este acceptabil,dar nu am inteles fazele cand se sarutau pe buze barbatii intre ei sau intre Alexander si mama sa.HOMOSEXUALI?
Gulea Sever pe 30 Ianuarie 2005 02:50
Inca o controversa a reputatului regizor american ce s-a avantat si pe taramul filmelor istorice. Filmul se concentreaza asupra unei figuri deosebite, vrand sa para extrem de veridic din punct de vedere istoric. Regizorul si-a permis, in stilul propriu extravagante, incepand cu distributia: e clar ca Stone ne-a obisnuit sa-si urateasca personajele – in toate filmele ce-i poarta amprenta intalnim figuri mai mult sau mai putin monstruoase, construite insa sublim. In Alexander, particularitatea aceasta a lui Stone se grefeaza in mod ciudat mai degraba asupra actorilor decat nu asupra caracterelor: Val Kilmer, ca regele Filip este de-a dreptul hidos, respingator, un aspect necioplit si badaran justificat doar in contextul unei vagi constructii antitetice cu Alexandru. Anthony Hopkins, ca Ptolemeu pare de cateva ori mai batran decat in realitate, oferind mai degraba o coloratura groteasca… citeşte
ultras_sportul pe 27 Ianuarie 2005 22:37
Filmul trebuie simtit cu sufletul in primul rand! Si astfel te simti patruns de spiritul lui si pe nesimtite esti teleportat in epoca respectiva! Daca nu simti asta, dupa parerea mea, inseamna cu filmul are probleme mari.
Alexandru te invaluie din primul minut intr-o atmosfera incredibila din care nu iesi pana cand lumina nu se aprinde in sala de cinema!
Peste Troia si King Arthur din cel putin 3-4 motive foarte serioase.

cristi pe 24 Ianuarie 2005 14:44
Domnilor , "Alexandru" este un film care trebuie vazut si revazut pentru a-i intelege toate mesajele, dar majoritatea il privesc doar cu ochii, nu si cu sufletul si cu inima.E razboi, e durere, e iubire...e pur si simplu viata.De ce nu recunoastem ca noi nu vom putea fi niciodata un "Alexandru".Ridicati-va si aplaudati!Daca nu , inseamna ca treceti degeaba prin viata.
Cinemania pe 24 Ianuarie 2005 13:09
@Kriszte Gabriel

Troy, King Arthur si Alexander sunt singurele filme istorice pe care le-ai vazut? daca da, atunci mai vezi vreo cateva, poate iti schimbi parerea

Lexy pe 20 Ianuarie 2005 12:31
Cred ca filmul trebuie privit din 2 pct d evedere: istoric/ si ca film in sine.Istoric ne prezinta viata cu plusurile si cu minusurile ei dpv al unui om puternic,un cuceritore.Dpv al realizarii e ok, nu extraordinar...prestatia lui Farell chiar mi s-a parut super ok, si unele faze au fost foarte reusite.E un film bunicel...nu prost nu excelent.Poate un pic tras de par la sfarsit (ca lungime ma refer) iar faza cu vederea in rosu-parca era sangele tuturor omoratzi in "pelerinajul sau" geniala..inclusiv faza cu calul care a fost chiar induiosatoare.Scene de lupta ok facute si trucaje realiste (batalia cu persii).
Denis pe 20 Ianuarie 2005 08:57
Iata ca revin dupa o perioada fara net.
Ce pot sa spun despre un film abia iesit cu incasarile de 38 de milioane de $ si cu o distributie de mare clasa..Toti actori au fost injurati de cate presa americana,dar in Romania strange peste 2 miliarde de lei.
N0am vazut filmul asta,poate o sa merg sambata ca in Constanta n-a avut premiera.
O sa vad cat de misto este,mai misto decat Troy nu cred.Unii zic ca da altii nu,altii o porcarie de film.

Popescu Daniela pe 16 Ianuarie 2005 19:06
Sa va spun, acuma am iesit din cinema victoria din Cluj si primul lucru care mi-o trecut prin cap a fost sa caut mai mult pe internet despre film si desigur despre Colin Farell deoarece mi-a placut foarte mult cum a jucat. Acum vreau sa-mi dau cu parerea in legatura cu acest film> Mie mi se pare un film realizat cu o mare reusita din partea lui Oliver Stone.Omul asta chiar stie sa puna in valoare foarte bine personajele din trecut.... mie mi-a placut ca a pus mai mult accent pe biografia lui decat de politica si razboaie...am citit cate ceva despre Alexandru cel Mare si filmul se identifica perfect... sa stiti...eu insa nu am vazut Troia ca sa-mi dau cu parerea daca Alexandru a fost mai tare decat Troia...dar mi-aplacut mult...si Anjelina Jolie a jucat exceptional, foarte mult mi-a placut mai ales la inceput cand a strigat jos la Filip ca din pantecele ei curge razbunarea sau cam asa… citeşte
Gigle pe 09 Ianuarie 2005 14:24
Ok deci ieri am vazut Alexander (la Multiplex).
A rulat in 5 sali concomitent (peste 1000 persoane) si pot sa spun ca filmul este superb.Eu ii dau 9/10.
E peste Troy cu mult, din punctul meu de vedere.Te prinde in vraja lui chiar de la inceput, te baga in poveste.Nu exista momente cand te plictisesti.Merita vazut si sigur o sa ia 1 oscat

Gigle pe 07 Ianuarie 2005 09:53
Ce tot aveti ma cu Troy asta?Toata lumea ca Troy e bun etc.Mi s-a parut un film mediocru.Defapt un film tipic america, reclama la Brad Pitt, nimic interesant.As putea spun chiar ca Troy a fost un jeg.
Alexander merg sambata sa il vad si imi dau dupa aia cu parerea.

Bradley pe 04 Ianuarie 2005 23:59
Nu cred ca va fi mai bun ca Troy, din punctul meu de vedere , cel putin, chiar Alexander vorbeste cu camaradul sau la un moment dat de Ahile si Patrocle ceea ce este o reclama interesanta la adresa Troy.
Colin Farrell mi se pare un tip interesant doar pt ca seamana cu Brad Pitt, insa este doar o copie a acestuia.A.H. si A.J. doi actori care pot salva filmul asta.Nu cred ca va impresiona prin scenele de razboi mai mult ca Troy, lucru care se bate cap in cap cu eroul Alexander care practic a relizat foarte multe...ceva de genul asta.
Astept sa-l vad...

Mihai pe 04 Ianuarie 2005 01:44
Viziunea lui Oliver Stone despre Alexandru se rezuma la 3 ore, in cursul carora ne este prezentata practic biografia lui Alexandru. Este mai mult un film biografic (se prezinta relatiile lui Alexandru cu celelalte personaje, identitatea sa), decat unul de razboi. Elementele de razboi sunt destul de putine insa complexe si bine realizate. Colin Farrell are o interpretare foarte buna, este exact acea interpretare pe care o vrea Oliver Stone pentru a-l reprezenta pe Alexandru. Din film nu prea se poate spune ca Alexandru este un erou. Nu sunt multe fapte directe care sa ne arate aceste lucruri, sunt multe indirecte. Daca ne-am luat numai din faptele directe ar rezulta imediat ca Alexandru este un anti-erou ( o fire hazardata a lui Alexandru, un om ca oricare altul). In film, Olympias (Angelina Jolie) este mama lui Alexandru. Sincer ma asteptam la mai mult din partea Angelinei. Rolul sau… citeşte
Giovani pe 24 Decembrie 2004 16:22
filmul va fi mai bun k troy oricum actori in troy au o prestatie f proasta iar in alexander collin farel poate fi nominalizat la cel mai bun rol pricipal,imi pare rau k nu a avut chair asa de multe incasari pe cum se asteptau producatorii :( asta e viata trebe sa mergi inainte
andreiu pe 23 Decembrie 2004 15:37
tare filmul. foarte realistic realizat. multi oameni il cunosc pe alexandru ca pe un mare cuceritor, mai putin ca pe un civilizator. am citit cate ceva despre el si mi se pare ca filmul urmareste aproape perfect viata lui. multi oameni nu o sa-l inteleaga, asa cum s-a intamplat in state, o sa puna prea mult accent pe "excesele" lui alexandru si nu o sa vada esenta : ca era erou,legenda chiar inainte sa moara si ca a realizat in 30 de ani mai mult decat multi nu o sa reuseasca intr-o viata intreaga.
X5 pe 09 Decembrie 2004 18:07
Super filmul...mai bun ca Troy
Alin pe 09 Decembrie 2004 16:01
de ce?troy a fost prost.
Bradley pe 27 Noiembrie 2004 21:05
Important este sa nu fie mai bun ca Troy! :)
Adams pe 27 Noiembrie 2004 14:10
buna..
mai ales la cei cine sint interesatzi de ALEXANDER al lui Oliver Stone. L-am vazut azi. Am ramas placut surprins, pt ca prea mult se vorbea si mai ales de cei cine nu au vazut filmul. Well eu il admir pe Oliver STone, pt. arta lui fantastica si chiar unica. Este un film complex si foarte bine facut. te tzine interesat tot mai mult si mai mult, este istoric este un Epic de mare proportii. Iar controversul cu sexualitatea lui ALEXANDER este scrisa si jucata cu mult gust si nici prea mult nici prea putzin. Curios ca eu am vazut 2 scene dece nu sa vorbit: Fiul saruta mama cu pasiune si au o relatzie foarte strinsa (de loc nu ma deranjat) dar erau si 2 scene de viol, ea nu vrea sex el da. cred ca aceste 2 scene sint mai mult controversiale decit ca ALEXANDER isi declara dragostea unui barbat. Dar toate aste sint pe gustul fiecaruia, si daca la multz nu le place, nui nici o… citeşte

Alin pe 24 Noiembrie 2004 16:21
da, am auzit si eu.dar aparent multi americani au fost stresatzi de ambiguitatea sexuala a lui alexandru cat si de aparenta asemanare (in viziunea lui stone) cu george w(in ce masura, numai ei stiu).asha ca, pana la urma, o sa-l astept aici in ianuarie ca sa-mi fac o parere.
oricum in general, europenii si americanii sunt ca gusturi, diametral opusi.

Matrix pe 24 Noiembrie 2004 14:37
Se pare ca au dat-o rau de tot in bara, critica l-a demolat in state.
Matrix pe 19 august 2003 22:05
Dupa U Turn cred ca este cel mai slab film al lui Oliver Stone. Lipsit de ritm, multa vorbarie, nimic spectaculos. Dupa ce ca sunt doar doua confruntari nu prea te bucuri nici de ele pentru ca sunt filmate total aiurea. Iar despre scenariu ce sa zic, nu este deloc echilibrat, prezinta prea putin cuceritorul Alexander. Colin Farrel isi vede bine de rol, cel putin atat cat ii permite scenariul. Interesant e Val Kilmer, pe care sincer recunosc ca nu l-am descoperit decat pe genericul de final. Angelina in afara de faptul ca se joaca cu serpii e cam in plus prin film, putea sa fie si o oarecare. Iar despre botoasa nevasta a lui Alexander nu mai zic nimic, total lipsiti de inspiratie producatorii. Cu mult sub Troy si King Arthur, ultimele filme istorice pe care le-am vazut. Ma tem ca o sa candideze la zmeurica.
3i0 pe 18 Iulie 2022 13:04
Filmul este bunicel, trebuiau introduse și bătăliile de la Granicos și Issus. Nota : 7.
user-62d41c45e456b pe 17 Iulie 2022 17:28
Foarte bun filmul. Serios frate ce căcat e ăsta?
user-61cdcddc01a3f pe 02 Ianuarie 2022 12:17
Filmul nu prea respectă viața macedoneanului ! Alexandru prea gay , direct de la cearta cu Philip la Gaugamela , unde sunt bătăliile de la Chaeroneea , Granicos , Issos !????? Nota : 6
vege pe 27 August 2020 17:55
Cine a gresit mai mult, regizorul sau scenaristul?
O adevarata porcarie! Berbecul ala de Oliver Stone ne prezinta un Alexandru timid, bleg, fricos si innebunit dupa fundul pretenarului...
Figura mareata a lui Alexandru a fost dusa in derizoriu de un regizor imbecil si un scenarist idiot.
Isi inchipuie cineva ca generalii lui Alexadru aveau nesimtirea si tupeul sa racneasca la marele rege? Daca ar fi facut asa ceva ar fi fost executati pe loc.

silviu_ciobanu pe 28 Ianuarie 2013 22:28
mi-a placut filmul...este foarte bun merita vazut!
adryaniceman pe 15 Decembrie 2012 18:56
Alexander
Tendinta asta gay e din cauza ca in antichitate grecii nu aveau voie sa o faca cu o femeie pana la varsta de 30 ani. Femeile isi luau barbati ca protectori, iar la 30 ani o faceau. De aceea in grecia antica multi barbati erau gay.
yellowwolf pe 15 Decembrie 2012 15:35
nu am vazut filmul,dar ce pot sa spun este ca actorul collin farrell nu-mi place de asta nici nu am fost atras sa vad filmul,dak juca brad pitt atunci da el impreuna k maestrul hopkins fac cele mai tari filme de vazut meet joe black sau legend of the fall
Srdjan pe 16 Septembrie 2012 19:48
Nu respecta cartea prea mult, cea mai interesanta parte a vietii lui este povestita in 10 secunde si de la cearta lui cu Filip se ajunge direct la Gaugamala
Unde sunt bataliile cu grecii (distrugerea Tebei), prima victorie din Asia, asediul Halicarnas-ului, al Tirului si al Gazei, incursiunea in Egipt, oracolul lui Zeus-Amon de la Siwa, batalia de la Portile... (und l-a infruntat prima oara pe Darius).... etc. etc.
Mult prea multa vorbarie care nu-si avea locul si mult prea putine batalii importante (totusi viata lui Alexandru a fost un sir de lupte pana la moarte)

Pacat, cartea dupa care a fost facut filmul e superba si se putea face ceva mult mai bun.
Troia a fost mai bun.

joana_18 pe 05 Iulie 2011 12:26
merge
a fost ok filmul nu pot zice ca m-a dat pe spate, se putea si mai bine avand in vedere distributia filmului
sarrpe pe 11 Februarie 2011 17:37
Filmul nu exceleaza deloc... chiar daca actorii au un renume imens
clau_ditza091 pe 06 Noiembrie 2010 00:25
Slab
Un film dezamagitor, care lasa mult de dorit. Din punct de vedere istoric povestea lui Alexandru cel Mare este interesanta si putea sa iasa un film cat de cat bun, dar scenariul e prost si nici la regie nu sta mult mai bine. Durata filmului reprezinta o alta problema, e prea lung si inevitabil devine plictisitor. Joaca multi actori cunoscuti, dar asta nu inseamna ca sunt si potriviti pentru rolurile in care au fost distribuiti. Si scenele de la sfarsit dintre Alexander (Colin Farell) si Hephaistion (Jared Leto) m-au dus cu gandul la o melodrama mult prea siropoasa.
just a girl pe 22 Februarie 2005 04:40
actori buni,efecte superrrr........numai ca poveztea in sine lasa de dosrit
mai ales daca ai idee de adevarul istoric al lui alexandru
sau daca ai citit despre el ...atunci vezi diferenta
dar e de apreciat cum e realizat din punct de vedere al imaginilor,al filmarii

dexazon pe 24 Ianuarie 2005 16:51
varza alexander
Marian pe 18 Ianuarie 2005 09:22
alexander sucks...oliver stone si-a batut joc de un film cu potential enorm (dialoguri ca-n tragedia greceasca batanad saua pe relatia lui alexandru cu mama, tata si hefastion, dar din are nu reiese nici o pasiune, poate putin de la Alexandru ca ceilalti pareau varza, lupte slabute cu primplanuri de te dezorientau, scene importante uitate gen nodul gordian, incoronarea din egipt, alte lupte importante, sacrificate pt niste dialoguri fara substanta)
cassandra pe 17 Ianuarie 2005 23:34
In afara lui Hopkins, -personajul-metafora reprezentand Istoria, doar prestatia lui Jolie mai scoate filmul, pe alocuri,din kitsch. Prea putine scene se remarca, intre ele batalia cu persii, lupta pierduta in India -viziunea in rosu,secventa desenelor din pestera. in rest, un alt film de bani gata.
PRINCESS1 pe 05 Noiembrie 2010 15:34
Mi-a placut tare mult filmul, o distributie de exceptie, scenariu extraordinar, efecte speciale, momente istorice, tot ce vrei in acest film.
Sikandar pe 05 August 2010 10:44
Inutil să afirmaţi că acest film este slab dacă nu spuneţi şi de ce este aşa. Cu mici excepţii, Alexander (2004) respectă scrierile istoricilor antici.
Dieter pe 31 Iulie 2010 11:34
O mare.mare porcarie.........daca ....................................si asta e film.ne-am dus naibii ..........
alexcretu75 pe 06 Iulie 2010 18:54
Alexandru
un film foarte bun de razboi...........Il recomand....merita vazut
Lady_Vampire pe 06 Iulie 2010 01:34
Alexandru Macedon a fost cel mai bun strateg si cel mai mare conducator militar. Ma asteptam ca filmul sa fie altfel si sa redea aceste calitati, nu sa ne spuna ca era gay...Daca era sau nu, putin conteaza, nu pt asta a devenit o legenda (si nu numai)...
Sikandar pe 21 iulie 2010 19:35
Pentru numele lui Dumnezeu, Alexandru nu era gay! Este chiar atât de dificil să realizezi că era bisexual?
Mihai2508 pe 30 Iunie 2010 16:42
este un film bun si interesant si respecta cat decat si istoria .E un film de actiune bun
alexaa pe 28 Mai 2010 21:07
nu mi s-a parut chiar atat de rau e acceptabil poate daca se documentau mai bine iesea ceva mai bun stiu si eu......
Ynspy pe 18 Aprilie 2010 22:55
Dezamagitor...
In afara de scena de final cu lupta din padure filmul este slabut...o prestatie dezamagitoare pt Colin Farell...
sweetmaria pe 21 Decembrie 2009 12:24
e cam varza filmul si prea lung, Alexander jucat foarte prost, mi-au placut: Olympias (Angelina Jolie), Filip (Val Kilmer), Hephaestion (Jared Leto) si Roxanne (Rosario Dawson)
raul rancioaga pe 11 Noiembrie 2008 19:52
nu a fost prea tare
cristian cealera pe 01 Iulie 2007 14:28
bun filmul, nu extra dar e bine facut. cu jolie nu au nimerit-o dar in rest distributia e ok ca si povestea. cel care povestea mai devreme de obieciul grecilor are dreptate, asa era, asa ca nu are rost sa fim la fel de timpiti ca americanii, aspectul e corect prezentat. oricum, nici unul dintre filmele istorice facute in ultimii 10 ani nu merita cred cinci stele. troia e la fel, tot de 4, ca si imparatia cerului. Totusi, as infiinta un 4 si juma doar pentru a le pune aici pe gladiatorul si pe braveheart (aici poate sunt putin subiectiv dar sunt fan scottish history) pentru cinci stele inca astept
anna pe 08 Iunie 2005 15:49
Nu mi-a placut, pt. ca Farrell e DEZASTRUOS!!! Era mai bun Gladiatorul, sau recentul Kingdom of Heaven (R Scott rullz). A vazut cineva k Jared Leto e dragutz...????? love him!!!!!!!!!!!
Go 1 2 3