Păreri Alexander

(2004)

Alexandru

adriana_zaza pe 15 Ianuarie 2010 16:45
mi se pare o idiotenie sa acorzi unui film o nota doar pentru ca un actor ex jared leto sau etc e foarte sweeet. notele ar trebui date pentru scenariu, efecte, prestatia actorilor etc. filmul e bun, respecta detaliile istorice, actori sunt buni, scenariul e bun. mie una mi-a placut.
damianefros2000 pe 3 februarie 2012 22:08
Cum sa privesc filmul?
Banana02 pe 29 aprilie 2015 01:38
Dunhill ne-ai oferit cel mai bun exemplu de "incuiat la bibilica". Felicitari!
andreiclawhammer pe 29 Iulie 2006 15:29
LOL...Brei tata,cati prosti pe site-ul asta...nimeni nu poate stii adevarat orientare sexuala a lui Alexandr, dar un lucru este clar,puneti mana pe carti si mai invatati fratilor ca pute "dupe voi"...in perioada aceea s-a descoperit ca se obisnuia ca invatatii perioadei sa tina anumite lectii de filozofie,matematica,geografie asa cum apare si in film,anumitor persoane care aveau un anumit statut in societatea respectiva,iar de obicei la terminarea cursurilor,ca un fel de obicei,traditie nici eu nu stiu cum sa zic,probabil cel mai bine ar fi spus ca o initiere,dascalul intretinea raporturi sexuale cu elevii...sau ma rog in general se obisnuia ca persoanele mai intelepte,cu o experienta mai bogata in viata dar care aveau un statut influent sa intretina raporturi sexuale cu cele mai tinere acest lucru fiind privit ca o initiere.Iar probabil pe baza aceasta,precum si din cauza altor motive… citeşte
bizonul pe 18 aprilie 2020 06:14
Corect, un cuceritor nu avea cum sa fie ca acest Alexandru din acest film. In cel mai rau caz ar fi fost cu un chip tot atat de darz ca al lui Amza Pelea in Decebal sau Mihai , nu mai zic ca putea fi ceva si mai dur si mai aprig, ca un Attila de ex. Filmul duce in derizoriu niste fapte marete ale acelor timpuri, parca dorindu-se murdarirea numelui si darzeniei marelui cuceritor.
iondindeal pe 23 Aprilie 2010 12:36
nea`
Nu m`a dezamagit deloc Colin Farrell, el joaca prost mereu .Cat despre film slab spre foarte slab, mie cel putin nu mi`a placut . Il recomand pentru cei cu probleme cu somnu`, filmu` asta face minuni
Dieter pe 31 iulie 2010 11:36
fartele meu ai o bere....m-ai bine nici ca puteai sa spui.
Theodor2011 pe 11 decembrie 2015 11:41
iondindeal, te citez: ''Nu m`a dezamagit deloc Colin Farrell, el joaca prost mereu'' Vreau sa te felicit pentru aceasta afirmatie. BRAVO! Ai +1. Cat de scurt si bine ai punctat.
alex pe 10 Iunie 2005 22:19
Alexander mi se pare un film foarte bun, ce strange sub coperta sa nume mari. Il consider un film mai mult educativ decat spectaculos, ce ilustreaza cu succes ca sub orice figura marcanta a istoriei se ascunde UN OM, cu slabiciunile si, mai ales, cu ambitiile sale. M-a deranjat insa, insinuarea identitatii sexuale a lui Alexandru, considerand un afront si o ponegrire a acestei mari personalitati. Daca insa asa a fost, aceasta confirma cele de mai sus. Astept si alte pareri!!!
Vladut1994 pe 13 August 2010 16:34
Nu inteleg
Este revoltator cum un film ca ,,Alexandru" poate avea o nota atat de mica...Doar pt Angelina Jolie si Colin Farrell trebuia sa primeasca 8 ....Actiunea este superba...Nu mai comentez pt ca nu are rost....Urmariti filmul si nu va luati dupa nota asta nesimtita...
mosu332 pe 23 februarie 2013 20:12
corect
Caius13 pe 01 Februarie 2011 23:19
Ciudat !!!
Sunt surprins de opiniile celor care considera Alexander un film slab, atat din punct de vedere regizoral, cat si dpdv al prestatiei actorilor. Ceea ce face din acest lung metraj o capodopera este comprimarea in doar 173 de minute a celor mai importante momente ale istoriei antice de la nasterea lui Alexandru si pana la moartea sa. Faptul ca Farrell nu s-a ridicat la nivelul asteptat e discutabil. In aceasta situatie se accepta subiectivitatea, cat despre senzatia de gay pe care o emana marele conducator nu e nicio problema. Homosexualitatea era ceva normal inca din vremurile biblice, cand D-zeu a ras de pe suprafata pamantului Sodoma si Gomora.... Va recomand Ben Hur, Vikingii, Spartacus - filme din anii 60 care au fost recompensate cu premii valoroase. Faceti abia apoi comparatie cu Alexander.
Casandra pe 27 Noiembrie 2005 16:20
Misto film!Avand in vedere faptul ca ma impresioneaza e COOL!Mi-a placut mult si rolul Angelinei Jolie chiar daca nu a fost intocmai unul pozitiv.Mi-a mai placut mult si modul in care a fost facut filmul, astfel incat din viziunea celor cel vizioneaza {filmul}sa para totul absolut adevarat si nu o simpla fictiune!In rest totul a fost misto!
marlena alecsa pe 19 August 2003 22:05
De 5 stele nu e, dar 4 le marita cu desavarsire :)... Oricum merita vazut si e mai bun decat Troy :)). Asta ca sa se oftice admiratoarele lui Brad Pitt. :))
xerses pe 09 Iulie 2011 17:08
Mi-a placut povestea, mi-a placut cum au interpretat actorii, mi-au placut scenele de lupta, de pasiune...E interesant de urmarit.
MissBlossom01 pe 18 iulie 2011 01:02
Da,desi la un moment dat a devenit cam plictisitor.Pentru mine cel putin.A fost ok :)
mosu332 pe 23 Februarie 2013 20:10
Nebunie ... maretie....
Un film uimitor, aproape 3 ore de teatru adevarat ( in sensul cel mai bun ), in acest film chiar s-a jucat si interpretat rolurile.... nu au fost doar citite niste scenarii..... nu inteleg de ce are o nota asa mica, da in acele vremuri oamenii erau diferiti fata de noi .. contemporanii... erau alte mentalitati, dracepana ce si oameni de acum 50 de ani erau diferiti fata de noi . O poveste bine spusa care urmareste ascensiunea si sfarsitul unui om ( a fost el mare ??? cine stie ... poate.... istoria mereu e scrisa de cuceritorii ).

Pacat ca incultura din zilele noastre urmareste doar faptul ca personajul lui Colin Farrell era gay ( sau nu ), ca Angelina apare prea imbracata si nu se bate ea insasi ( in lenjerie intima daca se paote ) cu triburile barbare.

Andra Seserman pe 26 Decembrie 2008 16:28
Buna!Mie mi s-a parut un film OK...putin cam siropos...Colin Farrel joaca dezastruos...i-am dat 5 stelute pentru ca Hephaistion a fost interpretat de Jared Leto...fooooarte sweeeeeeeeet!!!Love him!..l-am vizionat de 4 ori filmul doar pentru cel mai tare actor!...nu a observat nimeni ca e foarte dragutz?
OanaERO pe 8 septembrie 2010 17:15
fangirl..
oana pe 05 Februarie 2007 14:09
hello
dupa parerea mea alexandru e super tare,totul se imbina f bine,pov de dragoste dintre el si hefestion pare perfecta se iubesc si stiu asta si toti din jurul lor o stiu dar nu este exagerata,este un film f bun

jackpot pe 02 Octombrie 2004 14:50
Sper sa fie un film bun, desi unele reviste, nu l-au pus printre actorii principali pe A. Hopkins care cat e de batran pa atata de bine joaca
legolas05 pe 05 Iunie 2010 00:14
este bun filmul.........si este foarte interesant....imi plac filmele de genul asta
un privitor la ceas de no pe 15 Februarie 2005 18:17
E aproape incalificabil. Nu mi s-a mai intamplat niciodata sa imi vina sa plec din fata ecranului pe care ruleaza un film cu nume mari si, culmea, si cu un regizor celebru.
Farell joaca dezastruos si tare m-as mira sa nu ia in acest an Zmeura de Aur. Daca ar fi stiut in ce dezastru va juca, cred ca Hopkins nu ar fi acceptat rolul iar Jolie e Jolie. Face ce stie de la ultimele 15 filme incoace. Oricum nu cred ca va ramane Alexander unul dintre filmele ei de referinta.
Pacat de banii aruncati pe fereastra. Nici un debutant nu ar fi reusit sa regizeze mai prost un astfel de film, cu un asemenea buget. Statuia lui Oliver Stone a ramas cam fara picioare.

Birdac Denisa pe 06 Mai 2007 15:17
Oliver Stone isi face meseria asa cum stie el cel mai bine, iar filmul Alexander spune totul. Eu nu pot sa zic k este mai bun sau nu k Troy pentru k exista si The Gladiator unde Ridley Scott lucreaza aproape impecabil, dar merita cu siguranta cel putin patru stele.
Nu inteleg insa de ce a fost atat de mediatizat...din cauza scenariului? pai credeti k dak scenariul nu este perfect abordand tema homosexualitatii(care intr-adevar exista si era un lucru normal pt Alexander si nu numai) nu mai exista sonoritate, imagini sau decoruri de nota zece?
Nu inteleg nici ce aveti cu distributia...de ce credeti k Angelina Jolie nu este potrivita pentru rolul Olimpiei?!?!Actrita ii da viata personajului asa cum istoria l-a lasat scris in pagini sau in legende , si, sincer...ma indoiesc ca Nicole Kidman sau oricare alta actrita de mare valoare putea sa joace mai bine.

nick-azh pe 08 Februarie 2014 16:50
Alexander
Un film regizat impecabil de Oliver Stone , accentueaza fiecare detaliu. Acest film strange sub coperta sa nume mari ca Colin Farrell , Angelina Jolie si Anthony Hopkins sunt doar cativa din mai mari cinematografiei ce sunt adunati in acest film pentru a crea adevarata poveste a lui Alexandru Cel Mare. Scenariul este foarte complex nota 10.
Theodoric pe 18 Ianuarie 2014 12:54
Punand un istoric pe subiect,si aratand ce s-a petrecut in trecut,a devenit genul meu de film.In plus a venit cu o distributie chiar excelenta.Este un film foarte bun,mie mi-a placut :)
IrmaGrese pe 25 Iulie 2010 17:36
Sincer? O porcarie.
Nu mi-au placut actorii si nici personajul istoric Alexander in sine :|

raressh pe 24 Iulie 2011 11:27
Capodopera
Deci sunt de acord cu cateva persoane de aici care au dreptate,e imposibil ca un film ca alexandru are o nota asa mica,e prea bun filmu,actorii,povestea istorica tot ce vrei...
FoxHound pe 09 Decembrie 2010 21:19
Nu stiu de ce are nota asa mica pe IMDB pentru ca este un film istoric foarte bun dupa parerea mea,mie in general mia placut foarte mult.
user-5a6df7d63383e pe 14 Mai 2020 14:40
Nu e un film strălucit ! Tine mai mult de legenda romanțată decat de istorie.Actorii salvează filmul de la a fi total plictisitor. Ca de obicei, in ultimul timp, partea gay scoasă în evidență.Cred că în curând voi vedea o ecranizare cu Othello asiatic și gayuț.....Pwp si6 mwie !????
user-5ca1308e8310e pe 29 Noiembrie 2019 18:48
Un film care nu s-a ridicat deloc,la nivelul așteptărilor. Merită văzut,dar nu-ți va rămâne în memorie,prea mult timp...
alex_93 pe 21 Martie 2012 22:18
Momente bune,dar atat
Nota filmului:3.9

Poate ca avut cea mai scumpa distributie din anul 2004,dar are o gramada de minusuri pentru care isi merita pe deplin Zmeurica de aur din 2005:

-Collin nu avea ce sa caute sa joace rolul lui Alexandru,nu-mi da senzatia de razboinic,ci mai degraba de un american mancator de hamburgeri care joaca o sceneta de teatru,macar de-ar stii sa planga calumea.S-a descurcat bine doar in scenele alea mai siropoase,ca in rest,pana si Brad Pitt in rolul lui Ahile mi s-a parut mai dur

-lacune istorice,scene foarte pompoase,prea egocentriste,fundal sonor nepotrivit pentru un film,a carui actiune are loc in antichitate

- efecte si scene inspirate din LOTR (deja ma enerveaza)

-persii sunt prezentati intr-o ipostaza mai barbara,nu la fel ca mutantii din 300,dar cat de cat "barbara",pentru ca erau dezorganizati in batalii,cand… citeşte

Andrei.Ciprian pe 27 Ianuarie 2012 08:43
Un film slab? Categoric da!
Ma asteptam la mult mai mult de la acest film,la cu totul si cu totul altceva.In momentu cand am vazut Oliver Stone(care are un film istoric de nota 10 Jfk) si distributia aceasta de gala cu A.Jolie,A.Hopkins,C.FarrelL speram sa vad un film excelent....insa nu e asa.Filmul este foarte slab si nu are nici o logica!
gamblerrambler pe 02 Iulie 2016 17:47
Alexandru cel ....Mic
Filmul ar fi avut potential daca :
1. nu ar fi fost atat de plictisitor si lung, atata vorbaraie lipsita de sens, daca succesiunea de scene din diferite momente ale personajului ar fi avut mai multa logica. Degeaba e lung daca lipsesc o gramada de momente-cheie.
2. atatia actori lipisiti de profesionalism care sa se exprime doar cu tonalitate ridicata sau prin tipete...si serios, ce sens avea sa ne enumere numele tuturor generalilor la inceput, i-a tinut minte cineva?
3. scenariul ar fi fost mai bine scris
4. daca in rolul lui Alexandru cel Mare ar fi jucat alt actor si in nici un caz acel actoras cu frizura americana oxigenata si blonda si cu moaca de copil. Doar cand il vedeam calare in lupte ma pufnea rasul, pe langa faptul ca nu juca prost, ci oribil. La un moment dat si-a lasat par lung de ziceai ca-i o blonda stricata. Nu e acel Alexandru care a creat… citeşte

cosmin_kedii pe 24 Februarie 2013 17:02
Pentru mine, acest film va fi întotdeauna o capodopera a genului. o interpretare uimitoare a lui Colin Farrell, putem spune chiar că este rolul vieţii sale, la fel ca Angelina Jolie, dincolo de critica, dovedește că ea poate oferi un joc foarte captivant .
Negru pe 08 Iunie 2005 18:20
Bai nu mai suferitii aiurea !! Pentru t0ty terminatii car0ra nu le-a placut Tr0y pt ca juca Braz :) Pitt suntety incuiatii .
RiZY pe 30 August 2006 18:45
Bestial A. Hopkins , in toate filmele mi-a placut. Hai sa fim seriosi , daca asta e film de 5 stele atunci "The Shawshank Redeption" de cate stele mai este ? Nota 5 mi se pare mare.
claudiu18 pe 06 Octombrie 2005 01:45
Un gunoi cinematografic de multa vreme nemaiintalnit. Stone probabil ca era stoned cand a facut filmul asta, iar Farrell, ca de obicei, interpreteaza catastrofal.
user-614f76fe971a1 pe 13 Ianuarie 2024 14:07
Era absolut necesar să îl transforme după moda vremii? Neapărat trebuia să fie homosexual? Din această cauză nota mea este 1(unu) – un monument de prostie. Din cauza celor care au înclinații împotriva naturii lor, ați făcut dintr-un erou al antichității, un gunoi. Să-i fie rușine regizorului și scenaristului și tuturor celor care conștient au murdărit imaginea celui mai mare erou al Lumii.
user-63b02ad8a0ee8 pe 13 Ianuarie 2024 13:03
Forme fără fond,.... forme fără fond.... .50 de caractere......de forme fără fond!
user-606ef974ed744 pe 07 Ianuarie 2024 13:18
MUIE, MUIE SI MUIE COSMIN 742000!!!!
SA O SUGI PE VECIE JEGULE!!
Filmul e bunicel, in afara lui Val Kilmer și Anthony Hopkins actorii cam se joaca pe ei.... și nu au nuci scutece.
Lung și destul de precis din punct de vedere istoric, dar desigur nici 20%din memoriile și realizările lui Alexandru cel Mare nu sunt relatate, decât cele mai mari, cunoscute....
Vizionare plăcută!... si desigur MUIE COSMIN 742000!!!!!

annanicolae pe 03 Ianuarie 2021 21:08
i am dat 7
nu inteleg dc atata ura pe filmul asta, mie mi a placut, nu este cel dintre cele mai bune filme pe care le am vazut vreodata, dar oricum, nu e atat de rau, e un film din copilaria mea, probabil ca din acest motiv, sunt mai indulgenta, iar Angelia Jolie in acest film e superba )
H4cK3RuL pe 30 Decembrie 2015 14:24
Superb acest film, imi place povestea, si dorinta arzatoare a lui Alexandru, facand totul pentru glorie, pentru a ramane un nume mare in istorie. Un film care merita vazut cel putin o data in viata.
Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 16:44
Acesta este Alexandru în viziunea regizorală a lui Oliver Stone...
KarGo pe 05 Iulie 2012 22:14
Un film BUN dupa gustul si parerea mea! nu se ridica la nivelul altor filme de gen (Troy, King Arthur) dar este bun! Colin Farrel face un rol bun si povestea lui Alexandru este superb adaptata dar cu vorbarie cam multa! in fine il recomand tuturor sa il vizioneze si sa nu se ia dupa criticile aduse de restul! fiecare cu gusturile sale asa ca nu va lasa-ti convinsi de altii!
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 21:42
Se putea mult mai bine dar oricum mi-a placut povestea, putin dezamagit dar tot merita vazut macar o data!
alex_il_fenomeno pe 02 Noiembrie 2011 18:09
un film istoric foarte bun , asa cum se si astepta , avand in vedere legenda portretizata , precum si distributia prezenta ( Colin Farrell, Anthony Hopkins si chiar si Angelina Jolie ) . decorurile reprezinta un alt plus al filmului , care ne aduc mai usor in lumea care ne este prezentata in aceasta poveste . eu am vazut atat acest film , cat si originalul , din 1956 , si as putea inclina spre acela , desi nici acesta nu lasa deloc de dorit . merita vazut cel putin o data de catre fiecare dintre noi .
Crist11 pe 26 Iunie 2011 17:26
Interesant si captivant, foarte un film destul de reusit.
6rimReaper pe 10 Aprilie 2011 18:22
Nu stiu sigur de inclinatia sa sexuala,de exemplu in cartea lui Maurice Druon acesta spune ca era in obiceiul macedonenilor sa aibe gesturi din astea barbatii intre ei.Este adevarat ca el nu se simtea prea atras de femei,crezandu-se divin.
Dar oricum,importante sunt cuceririle sale,acesta cucerind jumatate din lumea cunoscuta in acel timp.Oricum pentru a afla mai bine despre viata sa va uitati la un documentar,iar apoi la acest film care,dupa parerea mea este destul de bine realizat.

martinez pe 13 Martie 2011 19:41
un film foarte bun din punctul meu de vedere mai ales ca imi plac foarte mult filmele istorice.
marc_mihai pe 25 Ianuarie 2011 14:34
Un film bun per ansamblu
Poate ca daca vedeam acest film in momentul lansarii ii acordam o nota mai mare.Filmul este bun dar nu chiar la nivelul asteptarilor mele.Poate ca nu e frumos ce fac dar comparandu-l cu Troia este mult sub...
veveak pe 24 Septembrie 2010 21:01
asa si asa :D
cu o seara inainte sa vad Alexander am vazut Troy si cred ca din cauza asta nu prea mi-a placut filmul acesta...
bumblebee pe 12 Septembrie 2010 17:48
Alexander este un film foarte bun.
Jared Leto este cel mai bun artist ever!
Actor impecabil si un cantaret de exceptie!Ador 30 Seconds to Mars.
De asemenea Collin farell este un actor foarte bun ,la fel si Angelina si ii admir pe amandoi.
La mai multe filme cu Jared.
P.S:Nota nu e numai pentru actorul meu preferat ci pentru ,intreaga distributie,intreaga actiune,intregul film...

ice_eyes pe 24 August 2010 22:32
superba angelina jolie in aceste film si cam atat.
Iamsaved pe 20 August 2010 21:27
Deci tot filmul asteptam frate,poate o sa bage si ei o scena mai "interesanta" cu Alexander si Hephaestion dar in schimb,regizorul(sau cine o fi ales,ca am citit la un moment dat ca regizorul era "cam rusinat" de scenele gay)a decis sa bage o scena cu Alexander si Bagoas in film(asa am inteles ca-l chema pe tipu ala pe care l-a sarutat) si una la deleted scenes...asta a fost foarte aiurea,deci filmul in general a fost bun,din cate am citit eu si partea istorica e documentata cat trebuie..Ma rog in general mi-a placut...Am mai citit undeva ca Jared si Colin chiar isi dadeau saruturi de la revedere si bun venit in fata regizorului doar ca sa bage ceva in film,adica ei erau ready:D Acum eu nu am de unde sa stiu ce orientari a avut Alexander si nici nu prea cred ca ar schimba istoria prea tare daca ar sti cineva sigur
adi_ramses pe 18 Iunie 2010 17:57
Filmul e foarte bun,si dupa parerea mea Colin Farrell e un actor total.avem ce invata de la astfel de filme.ar trebui sa apara mai multe filme istorice
rrs85 pe 10 Mai 2010 11:57
Fiecare vede filmul prin optica sa, si traieste emotiile dezvoltate de actori prin felul sau de intelegere... reminiscenta ce ramane rezonand, mai mult sau mai putin, obiectiv sau subiectiv, printr-o notare, notare ce poate fi justificata ori ba. Chiar si asa gusturile nu se discuta, fiecare are liberatatea de a expune intru tocmai gandurile ce il bantuie... Cate perechi de ochi atatea gusturi!!! ;)
P.S. mie mi-a placut aceasta pelicula...

Baltoiu Emilia pe 27 Septembrie 2005 20:24
Film extrem de interesant atat in plan istoric cat si al realizarii,o distributie de exceptie,efecte speciale de inalt nivel tehnic.O lectie de istorie pe care cu siguranta nu o voi uita.Muzica fascinanta si perfect inclusa in film.