Păreri X-Men: Days of Future Past

(2014)

X-Men: Viitorul este trecut

wildinthecountry pe 24 Mai 2014 07:39
x
Un film epic de la un capat la altul
Sunt blown away
Regizorul a reusit imposibilul si anume un film blockbuster care sa aiba actiune , suspans , efecte bune , umor , replici bune si care sa iti transmita emotie.Un film care te face sa iti pese de personajele sale.
Parti bune: actiunea, suspansul, jocul actoricesc al lui fassbender si mcavoy in special.
Parti mai slabe: nu exista
Nu uitati de secventa dupa genericul de final. Este o secventa cheie ce face legatura cu urmatorul film in care ne este prezentat.... O sa ghiciti voi ce mutant.
Stiu ca o sa fiu aspru criticat insa nota mea finala este 10/10.
Just..enjoy the ride
PS:quicksilver are o aparitie f comica in film.Mi-as fi dorit sa apara totusi mai mult...

bitter_moon pe 24 mai 2014 09:40
Nu stiu cine te-ar critica. Filmul se adreseaza oamenilor cu imaginatie, capabili sa se bucure si de fanteziile altora, transpuse formidabil intr-un asemenea film. Este astfel realizat incat ajunge foarte usor la copilul din noi si daca nu ne jenam de existenta lui, ne vom bucura de doua ore de magie pura. Personal, abia astept sa il vad. :)
mihnea_aspru95 pe 5 mai 2017 02:29
Corect! Băi, deci este un film MUST-SEE, MUST-HAVE for Blu-ray/DVD (pentru mine, rămâne cel mai bun film din cele 10 filme "X-Men" de până acu'). Iar, Quicksilver-ul a fost mai tare aici decât în "Apocalypse".
ventril pe 12 Mai 2009 15:45
as vrea sa apara si X-Men Origins:Xavier deorece el sa luptat cu multi mutanti foarte puternici si are un trecut foarte captivant in opinia mea, cel putin asa stiu din desene
wild04 pe 25 aprilie 2012 15:22
In X-Men First Class este despre Xavier
VIBERS pe 29 mai 2014 20:32
Daca atat de duce capsorul tau asta este, la urma urmei fiecare cu gusturile sale numai ca tre sa mai ai si gusturi ceea ce tu nu ai.
Bogdan17 pe 08 Mai 2009 11:04
Sa Vedem
X-Men Origins : Wolverine e un film foarte reusit si foarte bun.
Daca In X-Men Origins : Magneto se foloseste ca subiect povestea lui Magneto de cand era mic si pana la formarea echipei X-Men atunci acest film va fi la fel de bun ca filmul Wolverine.
Si sa speram ca se va face si un film numit X-Men Origins : Cyclops

dorianjazz pe 2 iunie 2009 20:26
destul de probabil.......Cyclops a aparut in Wolverine ca adolescent iar viata lui
ElluEu00 pe 8 august 2009 23:46
eu as fi de acord sa faca filme despre viatza lor asa:)...sa faca despre mai multzi:X....pt ca eu nu ma satur de x-men:D:X..imi plac filmele lor de pana acum:x..sunt grozave:):X
SEARCHER. pe 05 Iulie 2012 11:03
?????
Ce mama naibi , aici se da note la film inainte sa apara ... terminati ! :(
bitter_moon pe 26 Mai 2014 22:42
New Fan In Town
Dacă până acum trei zile aș fi spus despre vizionarea unui film din seria „X-Men” că este o chestiune frivolă, „tema” dată de prietenul meu wildinthecountry mi-a schimbat total percepţia. Mi-a recomandat să văd „X-Men” și „X-Men: First Class” pentru a-l putea aprecia la justa valoare pe ultimul apărut, care se anunţa a fi cel mai bun de până acum, spunea el.
Şi a avut dreptate… Am trăit două ore de emoţie pură, două ore ȋn care povestea mutanţilor m-a absorbit total, uitând cine sunt, unde mă aflu și că ceea ce văd acolo este o lume imaginară, nicidecum cea ȋn care trăiesc. Am uitat că sunt om și că la fel de prost aș privi apariţia unor “nefericiţi” ȋn ai căror cromozomi se află ȋnscrisă gena X, am refuzat să accept că la fel de mult m-aș teme și poate la fel de dur aș riposta, pentru a-mi apăra specia din care… citeşte

wildinthecountry pe 27 mai 2014 06:34
Yes Asa da Ti- ai facut f bine lectiile Esti o eleva de nota 10 si totodata eleva mea preferata:))
VIBERS pe 29 mai 2014 01:04
De fapt erau doar niste chestii puerile.Cateodata imi place sa apar in decor.O seara senzationala.
MikkaelWolfganger pe 02 Ianuarie 2013 12:05
Ciudat....cum reuseste Lawrence sa ma irite de fiecare data cand apare in peisaj.
Plus:

-epic de la un cap la altul.
-ofera o poveste surprinzator de solida la nivel de logica,desi nu m-as fi asteptat
-Picard, Gandalf si schimbul de generatii
-nu cade in groapa bascaliei fara noima
-Sentinelele sau cand X-Men are un menage-a-trois cu T2 si Matrix.Some scary badass stuff right here.
-dat fucking stadium lift O_O.

Minus:

-JLow...e agasanta si tot filmul se invarte in jurul ei.Mystique e cool cand nu e jucata precum Katniss.Unde esti tu RR?
-Quicksilver..simpatic tipul,cred ca e singurul care parca ar fi cerut mai mult spatiu pe sticla
-Finalul...hai sa le rezolvam pe toate fericit si intr-o maniera cat mai logica.Boring.
-scena de final/Apocalypse(banuiesc ca el era).Patimile lui Christos varianta egipteana,a parut o scena facuta doar de dragul post-genericului,nelucrata, nu reuseste… citeşte

Iulian_Paul pe 29 octombrie 2013 19:57
ce note visezi acolo?!?!!?
Beastmaster pe 24 mai 2014 14:18
mergea odata...acum nu mai merge sa dai note inainte de lansarea filmului.
Woofy91 pe 07 Iulie 2009 19:58
abia astept sa apara asta..chiar cred ca o sa fie bun..filmele de la marvel sunt foarte tari..iar seria x-men a fost printre cele mai bune..
Andrei843 pe 25 Mai 2014 10:17
Unul din cele mai bune filme cu supereroi pe care le-am vazut. Pentru mine, trilogia Batman este singura care intrece acest film. In rest, nimic. Nu ezitati sa il urmariti.
denis pe 04 Aprilie 2008 21:46
abia astept
razsax pe 04 Iunie 2014 20:46
Printre cele mai reusite din serie. Pasionatii genului vor fi cu siguranta foarte multumiti!
manole.cosmin pe 11 Septembrie 2009 10:00
toate filmele X-men sunt geniale! mai ales ultimul cu Wolverine :)

si da, chiar ar fi super sa se faca cate un film cu viata fiecaruia :X

dorianjazz pe 02 Iunie 2009 20:35
Filmul sper sa fie bun........sa nu cumva sa-mi schimbe parerea desppre X-men
dorianjazz pe 2 iunie 2009 20:52
si nu vad cum ar putea sa nu va placa dupa ce ati vazut wolverine
raulk pe 03 Iunie 2014 17:31
Un film ce are de toate.De la actiune pana la emotie si interpretari geniale ale actoriilor.E un adevarat film si cel mai bun din serie.Merita vazut.
NmpN pe 31 Mai 2014 02:46
Capodopera! Cel mai bun film din serie dupa pararea mea . Ma bucur ca a revenit Bryan Singer la carma filmelor din seria X-men, s-a vazut implicarea lui . Distributia de exceptie , replici foarte bune si amuzante , efecte de inalta calitate si coloana sonora superba . Actiunea a curs perfect , fara sa plictiseasca nici macar un pic , iar finalul este extraordinar reusind sa imi creeze interes si pentru urmatoarea parte , care se anunta a fi superba. Recomand !
Octaz pe 27 Mai 2014 02:26
Fenomenal! Cel mai frumos lucru a fost revederea vechilor actori din primele 3 filme: Pattrick Stewart, Halle Berry etc si bineinteles cel mai important dintre toti Hugh Juckman aka Wolverine ( la fel de original si intrat in personaj) Marturisesc ca mi-am dorit de foarte multi ani o continuare a ceea ce a insemnat trilogia X-Men, si sincer nu am crezut ca vreodata se va mai realiza acea continuare mai ales ca multi oameni X murisera! Iata ca ii revedem infruntand dupa cum spunea Xavier: cei mai mari inamici ai X-Men: santinelele! Mi-a placut enorm ideea de intoarcere in timp mai ales ca filmul a respectat episoadele din desenele animate din copilarie... Foarte frumos! Mi-a placut filmul la toate capitolele! P.S.: Abia astept sa vad infruntarea cu Apocalyps :x
MissBlossom01 pe 23 Aprilie 2010 14:17
Se anunta a fi o poveste foarte interesanta, cu actorii din toate generatiile.
Simy08 pe 10 iulie 2011 00:10
chiar acum am vazut First Class si vroiam sa zic,ce rost are sa mai faca origins Magneto cand jumatete din film il poti vedea in First Class.
MissBlossom01 pe 10 iulie 2011 13:43
Exact :)
veryo pe 02 Iulie 2010 11:34
veryo
abia satept sa apara sal vad :):):):).................
FreakDoll pe 17 Ianuarie 2010 01:25
Nu este chiar o capodopera cum afirma unii, dar cu siguranta face toti banii.
cosmotel pe 10 noiembrie 2011 17:51
da e super filmu,aseara l-am vazut.
teodorn pe 23 mai 2014 13:40
@cosmotel filmul a aparut azi, la 3 ani de cand zici tu ca l-ai vazut
daniel_timariu pe 30 Iunie 2014 12:46
Noul X-Men: Days of Future Past introduce un mai vechi membru X: Quicksilver (sper sa-l mai vedem). Un super personaj din universul Marvel neglijat pana acum. Filmarile in slow motion sunt superbe si ne face sa redescoperim copilul din nou incantat de aceste gadgeturi tehnice. Extraordinar de fain. Am auzit in sala rasete sincere atat de copii cat si de adulti, ceea ce arata ca o secventa poate fi placut-umoristica indiferent de varsta privitorului.

Dincolo de aceste mici secvente ce ne reamitesc faptul ca urmarim un fim inspirat din benzi desenate, Days of Future Past ne provoaca si la o analiza a societatii noastre tot mai intoleranta cu altii, tot mai conservatoare si mai tehnicista. O combinatie nefericita. Filmul il introduce in scena si pe Maiorul Stryker, un tanar ofiter dornic de a se face remarcat si deja plin de ura fata de mutanti. Bietul Wolverine este scuturat… citeşte

Infinity pe 09 Iunie 2014 15:54
X-Men - Days of Future Past (2014)
Se pare ca Bryan Singer a reusit sa faca ceea ce Joss Whedon a facut cu supereroii lui din The Avengers. Si anume, sa-i puna pe toti laolalta si sa se bucure de spectacol. Filmul e reusit din toate punctele de vedere si cu usurinta pot spune ca este unul dintre cele mai bune din universul MARVEL. Poate chiar cel mai bun. De la scenariu, poveste, actori si pana la actiune, efecte si umor, filmul nu dezamageste. Pentru fanii genului, e o capodopera. Fara niciun dubiu, il recomand, dar mai intai va trebui sa vedeti celelalte filme din serie. Altfel, va va fi greu sa-l intelegeti. Are legatura ca toate celelalte parti. 10.
cristi23 pe 27 Mai 2014 19:02
e foarte bun filmul..ieri l-am vazut.....parca se putea un pic mai mult dar e suficient de bine.....dintre personajele noi pietro mi se pare super-tare, comic.....personajele joaca bine mai ales wolverine, tanarul magneto tanarul profesor x,......de laudat sunt toti in general.......si santinelele mi-au placut mai ales modelele din viitor...........cam singurul lucru ce m-a enervat e muzica de inceput.........aceasi muzica x-men ca la seria veche........ma asteptam sa o schimbe sa incerce ceva mai dramatic.........in rest totul e ok.......
ioanaionik pe 04 Aprilie 2014 10:21
eu nu inteleg ceva.....cum de este in viata Charles Xavier?
VIBERS pe 23 mai 2014 23:56
Asteapta sa vezi filmul.
sirmaximus26 pe 24 august 2014 17:52
uita-te la final la the wolverine 2013
emy_sinaia pe 19 Septembrie 2014 00:13
Merge...
Nu m-a entuziasmat foarte tare, o invalmaseala de timpuri prezente si trecute .
crinageo pe 26 Mai 2014 03:31
un singur cuvant de la un nonfan SF: awesome!!!!
un film reusit cap coada: poveste, interpretari, coloana sonora, efecte speciale.
nu mi se pare insa foarte reusit in 3D!

MaDyTzZa pe 25 Mai 2014 09:46
Genial
Aseara am fost sa vad filmul!!
Foarte frumos, efectele specale geniale.. povestea ca intotdeauna captivanta,actiunea tinandu-te in suspans pana in ultima secunda :D

Merita vazut!!!

LuC1aNu pe 23 Mai 2014 14:08
GENIAL
Aseara am vazut noua capodopera XMEN. E pur si simplu captivant si impresionant :)
alexandru_burlacu pe 26 Mai 2014 11:48
X-Men: Days of Future Past
Am vazut filmul , e foarte reusit , chiar impresionant , recomand vizionarea lui !!!
VIBERS pe 25 Mai 2014 00:21
Cel mai bun din toata franciza
Un blockbuster foarte reusit si nu doar datorita efectelor care au fost pe masura filmului.Un film cu actiune din plin in care batalia se desfasoara in 2 locuri,faze comice si cu dramatism cu un joc actoricesc foarte bun al lui Michael Fassbender si al lui James McAvoy (si sa nu il uitam sigur pe cel mai indragit personaj si anume Wolverine) ceea ce rar se intampla intr-un film de acest gen.Un scenariu ok cu ceva semne de intrebare in ceea ce il priveste pe Xavier, dar felul cum se desfasoara actiunea este foarte interesant.Foarte placut este ca apar toate personajele importante din toate filmele x-men chiar si din Wolverine.Din punctul meu de vedere filmul este mai bun chiar si decat The Avengers.
ovi_jzs pe 28 Mai 2014 01:01
Acum am venit de la cinema....wordless...totul are sens, regizorul a facut din toate partile una si i-a reusit de minune!!!
xerses pe 04 Iunie 2014 21:44
Nu am avut nici o indoiala ca va fi reusit din toate punctele de vedere.Am "gustat" fiecare minut din acest film.
marius93 pe 08 Ianuarie 2010 22:15
Interesant
Un personaj foarte interesant Magneto...chiar vreau sa vad filmul asta cand va aparea. Catre admini: filmul apare in 2013 si nu in 2011.
Matol pe 11 ianuarie 2010 14:38
poti sa modifici si tu la WIKI , oricum s-a modificat
Dana04 pe 11 August 2014 19:20
Toate filmele din seria X-Men sunt extraordinare iar acesta nu ne dazamageste.
zelisca pe 09 Iunie 2014 13:08
superb film dupa un film praf(x-men 3) acestui regizor ,brian ...... i se potriveste acest gen de filme . sper ca tot el va lucra si la alte proiecte de acest gen .
kakapiciu pe 01 Iunie 2014 00:33
Partea buna la film este ca aduce informatii noi despre trecut.
zehra_is pe 02 Aprilie 2014 20:04
Suuuuper , abea astept
Toate filmele X-Men au fost geniale. Asta cred ca va fi si mai.

cris_strike pe 24 Iunie 2013 02:35
marfa hugh jackman I LIKE you"
abea astept sa apara" nu stiu ce sa zic dar hugh jackman este facut creat de dumnezeu nu stiu cum sa o spun mai bine sa ca inteleaga toti dar tare bine ii mai sta in wolverine " arata super super beton"! si este un om minunat :):*:*:*::X:X:X:X
SAndrei2000 pe 26 Mai 2014 19:35
Nu degeaba!
Nu degeaba filmul este numit "Cel mai bun film al lui 2014"!
In multitudinea de filme cu supereroi care s-au lansat si se vor lansa anul acesta,X-MEN:Days of Future Past(dupa cum ii spune si titlul),imbina trecutul de viitor si ne face sa credem ca viitorul nu este niciodata stabilit.
Universul X-MEN creat de Marvel mizeaza acum pe mutantii in varianta lor tanara si este si bine deoarece despre varianta lor batrana s-au spus destule,facand loc altor povesti...
Imi pare rau ca in film nu sunt activi toti supereroi ca in celelalte filme(decat cei din trailer+altii);Jennifer Lawrence si super vedeta care este mereu cautata in astfel de productii pt. a creste incasarile,Hugh Jackman,au misiune bine stabilita si joaca foarte bine,avand experienta in spate!
Per total nu "m-am pregatit asa mult" pentru acest film,doar vruiam sa il vad neaparat...am fost azi din… citeşte

Pakoste pe 27 Noiembrie 2010 21:33
Interesant faptul ca Magneto si`a pierdut puterile ultima oara...dar nu complet...daca va uitati atent la piesa de sah a miscat`o putin....dar acest film nu are legatura nu lupta aceea dintre oameni si mutanti.....deabia il astept :X
ralumerry pe 23 Mai 2014 11:33
Excelent filmul!!!! Cu siguranta merita vazut....Nota 10
body3DevinA pe 19 August 2013 12:26
X-Men: First Class a fost cel mai bun film cu X-Men pe care l-am vazut. Sper ca Days of Future Past sa fie mai bun si sa impresioneze mai mult!
iri_gh86 pe 07 Iulie 2012 14:48
Nu cred ca o sa-l mai faca. Povestea lui Magneto a fost spusa in X-men first class. Cred ca o sa se concentreze pe inca un film despre Wolverine care ar urma sa apara in 2013
MissLady pe 04 Iunie 2012 12:32
Din câte știu, nu se mai face. -.-
Totuși, mă bucur că celor de la Marvel în sfârșit le-a venit mintea la cap. Filmele acestea le aduc bani, mulți bani, iar pe noi - pe majoritatea - ne încântă. Totuși, până acum erau foarte timizi la capitolul filme, abia îndrăznind să lanseze câte un film pe an. -.-

coius pe 10 Iulie 2010 15:52
pana la acest film mai dureaza dar eu astept acum X-Men Origins:Wolverine 2:X...orikum si la acesta va fi o poveste interesanta poate chiar mai interesanta dekat cea a lui Wolverine,si Origins:Xavier ar fi frumos sa apara sa arate cum a fondat acea scoala de mutanti
mysthyc pe 01 Iulie 2010 14:14
Păcat că apare de abia în 2013...dar fiind toate filmele din seria X-Men extraordinare înseamnă că merită aşteptat:D
cosmin742000 pe 23 Noiembrie 2015 22:58
Pana si cei de la Traznitii au ajuns sa faca misto de filmele cu super-eroi
CMC90 pe 23 Mai 2014 15:45
Simply the best
Cel mai bun film din toata seria...M'a impresionat atat de tare incat am ramas sa'l mai vad o data...Povestea, personajele, interpretarea 10 + ....Bryan Singer este genial ...totul este perfect legat de acest film...
VIBERS pe 23 mai 2014 16:15
Chiar ca este cel mai bun din toata seria.
GAMBITT pe 24 Mai 2014 00:10
bryan singer
Omul X xa sa ii zic asa a revenit si a inceput sa se vada ciziunea celui care a pornit primele filme,urmatorul film X-MEN:APOCALYPSE va super,cu muntantul care nu poate fi omorat .
Hollow pe 24 mai 2014 04:54
scriem si noi in limba romana ?
brutalistic pe 24 mai 2014 05:30
a revenit Omul X si a vazut ciziunea cu muntantul care nu poate fi omorat fiind super
user-5a5c137c27a00 pe 07 Iunie 2020 22:37
Filmul este genial din orice punct de vedere!
ProTV nu stie sa le dea în toată valoarea lor din 3 puncte importante:
1.Plaseaza reclamele după 15 min de film și țin 10-15 min ????????
2.NU rulează tot filmul de 2 ore și 15 min
3.Cand iti asumi o responsabilitatea de a da un film atât de așteptat/vizionat/important pentru FANI, ASUMATI-O PÂNĂ LA CAPĂT!
Dezamăgitor! ???? + Frustrant!

forever_young_ pe 28 Mai 2020 15:46
FOARTE BUN !
Unul dintre filmele favorite din seria X-MEN ...un film pe care-l revezi cu placere de fiecare data ! Distributie de 10 !
andrei_oarga pe 15 Martie 2020 13:09
Printre cele mai bune filme X-Men(poate cel mai bun),cu efecte fabuloase,poveste interesantă,suspans si interpretări de la convingătoare la foarte bune din partea tuturor actorilor!