Păreri Unforgiven

(1992)

Necruțătorul

cetateanu pe 14 August 2010 13:38
Cu acest film Clint a readus in actualitate genu western , este genial mai ales pentru iubtorii acestui gen de film.În oraşul Big Whisky toţi locuitorii încearcă să ducă o viaţa liniştită. Cowboy-ii încearcă să-şi câştige existenţa, şeriful „Little Bill” îşi construieşte o casă, ţinând o ordine exemplară dar extrem de personala, nerefuzand sa se impuna prin cruzime si violenta iar prostituatele trăiesc de pe o zi pe alta. Dar când doi cowboy o desfigureaza pe una dintre acestea folosindu-se de un cutit, nemulţumite de dreptatea şerifului Bill, ele pun o recompensă pe capul celor doi.

William "Bill" Munny este un fost asasin, acum retras, care trăieşte alături de soţia sa cultivând pământul şi crescându-şi cei doi copii în linişte. Dar dupa moartea soţiei lui viaţa la fermă devine tot mai grea. Astfel, auzind de recompensă,… citeşte

Dragosh02 pe 06 August 2009 00:42
O Capodopera !
Cum de l-am ratat pana acum ? singura explicatie care imi vine in minte e : nu imi plac Western-urile . Dar filmul asta....e o adevarata Capodopera ! Povestea este una care creste si se dezvolta treptat,actorii joaca perfect ( Clint Eastwood este tatal lor ) , iar coloana sonora imbinata cu acel decor magnific creeaza "perfectul absolut" ! Rar mi-se intampla sa fiu atat de impresionat de un film...
Un film care trebuie vazut,si pus la colectie,in raftul cu "best movies ever " !

Aluna pe 27 Februarie 2012 20:35
Clint Eastwood - regizor – a creat perfect atmosfera western (plin de peisaje superbe).
Clint Eastwood - actor – il joaca extraordinar pe William Munny. De ce? Pai pe langa faptu’ ca e un actor foarte bun... se joaca pe el, niciodata prea batran pentru a face o capodopera, niciodata prea batran pentru a ucide.
Hackman, Freeman, Harris fac niste roluri de exceptie.
Un western complex cu o poveste palpitanta, uneori chiar emotionanta( in momentul in care Munny vorbeste despre sotia lui, ne deschide sufletele !! )
Confruntarea, inevitabila si de toata frumusetea, dezvaluie cine este adevaratul Necrutator.

Sa nu te miri daca acest film, aceasta capodopera te va lasa fara cuvinte !!

CinemaMan pe 29 Martie 2010 06:48
Nota 10 pentru Clint Eastwood
Capodopera. Nu cred ca am, mai vazut un western atat de bun, am ramas placut surprins.
cosmin_kedii pe 03 Ianuarie 2013 16:26
Unforgiven este în mod clar printre primele westernuri facute vreodata. Acest film este simplu, întunecat și totuși extrem de complex în script-ul său superb și performanțele remarcabile de către toate părțile implicate in film
Theodor2011 pe 06 Decembrie 2013 02:03
Un western bunicel, insa nu stiu cum a luat OSCAR'ul in acel an pt filmul anului 1992. E cu mult sub ambele remake'uri de exceptie: 3:10 To Yuma si True Grit. Si Morgan Freeman (poate cel mai bun actor al lumii) a fost de nerecunoscut ca prestatie actoriceasca, cu mult sub prestatiile din: Driving Miss Daisy, Se7en, Shawshank Redemption sau Million Dollar Baby. O fi fost bun filmul (la vremea lui) in urma cu peste 20 ani cand a aparut, dar vazut in 2013 nu mai pare asa de bun. Repet un western bunicel dar MULT UMFLAT, si cel putin (parerea mea) nu merita premiul OSCAR la sectiunea suprema (Cel mai bun film al anului) Laudat, de mine NU. Cel mai bun film western din toate timpurile ramane in continuare The Good, the bad and the ugly (1966) urmat de Once Upon a Time in The West si podium'ul incheiat cu legendarul western Rio Bravo din 1959 cu prestatiile de exceptie ale unor actori ca:… citeşte
Theodor2011 pe 1 iulie 2015 18:05
Vreti sa vizionati filme western anii (1950-1985) de exceptie din epoca lor de aur? Va recomand pt cine inca n-a urmarit: The Good, the bad and the ugly (1966) Pentru un pumn de dolari, Pt. cativa dolari in plus (toate 3 cu Clint Eastwood), Django (1966), Rio Bravo, Rio Grande, Rio Lobo, True Grit (1969) The Sons of Katie Elder, El Dorado (Toate 6 cu John Wayne) Silverado, Gunfight at the O.K. Corral, High Noon, Dances With Wolves, Once Time Upon in the West, Man of the West, Man Without a Star. (si pun punct ca continui pana maine). Toate filmele western recomandate de mine sunt mai bune calitativ ca Unforgiven (cel putin parerea mea)
Theodor2011 pe 4 iunie 2016 08:12
Sigur ca sunt de acord cu tine. Scent of a Woman merita premiul OSCAR fara niciun dubiu. Al Pacino, a avut in acel film cea mai buna prestatie din cariera lui si in acelas timp una dintre cele mai bune prestatii actoricesti din toate timpurile.
pssst pe 03 Septembrie 2003 16:45
iar mi-ati luat-o inainte... bravo!

e un film bun, dar nu de cinci, ci de patru stele: de ce? pai pentru ca desi e realist, perfect jucat, perfect distribuit, cu decoruri si muzica de cinci stele, eposul e prea lent si desi nu imi plac westernurile de superactiune, parca aici e prea lenta actiunea.

per ansamblu, insa merita vazut!

TudorBucur pe 8 martie 2024 08:01
Da, cam lenta actiunea, dar compenseaza prin explozia macelului din final.
radu3455 pe 17 Martie 2012 09:57
un film foarte frumos foarte bine regizat,Clint Eastwood a jucat foarte bine
keepAway pe 05 Ianuarie 2011 02:33
Clint Eastwood
Actor si regizor genial ... :) nu ai cum sa te plictisesti la filmele regizate de el :D
titihenry pe 18 Mai 2010 19:03
nu prea ma uit la western-uri pentru ca nu sunt chiar genul meu, dar filmu asta e Incredibil.
Matrix pe 03 Septembrie 2003 13:40
Ai foarte mare dreptate cinefilo.
Cu siguranta este cel mai bun western realizat vreodata.

cinefila pe 03 Septembrie 2003 13:13
Un mare film, poate cel mai bun western realizat vreodata.
ciobotaru pe 26 Octombrie 2009 23:09
+10
un western in adevaratul sens al cuvantului , extraordinar , unu din cele mai bune filme regizate de Clint Eastwood
ciprian34 pe 24 Octombrie 2011 23:24
vad ca pe multi au impresionat acest film,.poate nu e genul meu
Theodor2011 pe 22 august 2015 16:42
Unforgiven a impresionat pe multi ca a luat OSCARUL pt cel mai bun film in anul respectiv. Si gata e cel mai bun hai sa sarim toti cu note de 10:))) Sa fim in rand cu Academia Americana de Film. Eu cred ca Scent of a Woman cu prestatia magnifica a lui Al Pacino trebuia sa se impuna in acel an in dauna modestului Unforgiven.
Alin pe 17 Noiembrie 2004 18:20
nu mi s-ar parut atat de bun.High Noon a lui Zinneman e de 10 ori mai interesant decat asta, ce sa mai zic de once upon a time in the west sau restul filmelor lui leone.in fine.nu ma astept sa-i schimb parerea lui psst :)

ah.era sa uit.pt astia de la cinemagia : unforgiven are 4 oscare din 9.

iulian94 pe 21 Februarie 2014 19:48
Un western foarte foarte bun , printre cele mai bune. foarte bine regizat de Eastwood, cu decoruri frumoase. Filmul merita vazut daca vreti sa vedeti un western ca la carte.
petancapompilia pe 11 August 2013 21:36
Filmul pare sa evite cliseele specifice genului: omul legii se dovedeste , de fapt, adevaratul bandit, premiul ce atrage cowboy-ii este mai degraba o recompensa umanitara pt ca plateste pedepsirea mutilarii nedrepte a unei prostituate a carei conditie sociala si morala e discutata in subsidiar. Iar salvatorul nu straluceste decat abia in final cand intr-o scena neverosimil de scurta face dreptate si pleaca nestingherit dintr-un orasel lasat prada ploii si derutei. Pacat de Freeman care era simpatic in rol de batran mercenar! Si Daniel Day- Lewis tinerel ii da o replica rebela lui Clint!
gbanescu pe 21 Iunie 2013 15:07
Patru Oscaruri ? Greu de inteles !
Trei actori mari (G.Hackman, M.Freeman, C.Eastwood) care joaca bine. Nu e o surpriza. Sunt legende vii. Dar ce are spectaculos filmul ?
Scenariul nu mi se pare deosebit. Un tip expirat care revine la vechile si proastele obiceiuri (baut fiind, impusca orice, inclusiv femei si copii), care se asociaza cu un vechi camarad (acesta renunta pana la urma la actiunea de pedepsire a doi cowboy datorita mustrarilor de constiinta) si cu un pusti arogant, mitoman si miop, omoara in final o groaza de oameni pentru o recompensa. Si totul pleaca de la o intamplare nefericita, dar "inflorita" de zvoneri : desi prostituata a fost taiata cu cutitul si desfigurata de unul din cei doi cowboy, povestea a fost "umflata" din gura-n-gura, pana s-a ajuns la "prostituata cu ochi scosi, urechi taiate, sani taiati", etc.
Cei trei joaca bine, decorurile si imaginea sunt frumoase, insa, pentru mine, cam… citeşte

Theodor2011 pe 6 decembrie 2013 02:23
Bine punctat, BRAVO. Clar nu merita OSCAR'ul. Scent of a Woman, care a fost facut in acelas an mi s-a parut mult mai bun, cu o prestatie a lui Al Pacino DUMNEZEIASCA in rolul capitanului orb si in rezerva Frank Slade (caristmatic dar si un foarte inteligent peronaj, cu unele simturi (orb fiind) iesite din comun
Theodor2011 pe 6 decembrie 2013 02:24
Personaj (M-am corectat)
cosmin742000 pe 07 Ianuarie 2013 00:02
Cu siguranta acesta este ultimul western clasic bun ......De aici inainte nimic
Theodor2011 pe 21 octombrie 2013 08:21
Vezi ca m-ai sunt doua: 3:10 To Yuma (remake 2007) si True Grit (remake 2010)
Theodor2011 pe 30 martie 2016 15:45
3:10 To Yuma, gluma buna? Habar n-ai ce este un film western bun kindere de 15 ani.
claudiu-daniel-lugoj pe 13 Martie 2010 13:38
Este un film foarte bun,un lilm westrn cum de mult nu sa mai facut,merita vazut acest film.
C_999 pe 15 Iulie 2009 20:36
plictiseala si actiune parca in reluare , de fapt e regia lu Istud care trebuie sa aiba saracul vreo 250 de ani , e explicabil.
Mi-a placut totusi de R.Harris si cum a fost el izgonit din sat cu pistolul indoit spre stanga :)

sandumihai pe 5 ianuarie 2014 22:39
Il cheama Eastwood Este om in varsta si pe altii la aceeasi varsta cu a lui se ramolesc sau ii culegi de prin baruri, asta in cazul in care nu-l duc acasa "prieteni" de pahar. El face filme.
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:16
Da, un Western bun regizat si jucat de Clint Eastwood.
XShadowX pe 22 Ianuarie 2015 14:02
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
PUR SI SIMPLU GENIAL ! un western in adevaratul sens al cuvantului
Ovidiu239 pe 15 Iulie 2013 23:11
Toata stima mea pentru Clint Eastwood, care demonstreaza inca o data ca e un regizor de exceptie. "Unforgiven" este creatia sa, si merita felicitat pentru ce a reusit, pentru actorii pe care i-a adunat si pentru premiile castigate. S-a descurcat de minune si in postura de actor.
Per total, un wrestern foarte bun.

Andrei.Ciprian pe 07 Februarie 2013 16:31
Unforgiven are o distributie de gala,Gene Hackman joaca excelent(merita premiul Oscar),iar regia lui Clint Eastwood este foarte buna,dar eu consider ca Unforgiven nu a meritat premiul Oscar pentru cel mai bun film.Mi s-a parut mult mai bun Scent of Women!
cosminlipsa pe 21 Octombrie 2011 00:03
Daca vreti sa vedeti un western adevarat va recomand acest film.
manu212 pe 18 August 2010 16:25
Excelent!
Film sumbru, cu o oarecare nota de film psihologic. O drama redata extraordinar de Clint Eastwood atat ca actor cat si ca regizor. Filmul este unul excelent din toate punctele de vedere. Morgan Freeman este foarte bun ca de obicei, ca toti ceilalti actori de altfel. Un clasic al genului western! Merita vazut fara discutii! Nota 10 din partea mea.
manu212 pe 28 noiembrie 2010 17:41
In primul rand, este o parere personala. Pur si simplu asa am simtit eu: o oarecare nota de psihologic. In al doilea rand, cred ca tu ar trebui sa te intorci la scoala, sa mai inveti sa scrii. In al treilea rand, spune-mi, te rog, ce e e gresit in mesajul meu di punct de vedere gramatical. ''sper ca ai inteles mesajul''.
manu212 pe 1 februarie 2011 18:36
"A magnificent movie that transcends its familiar tale of a reformed gunman forced by circumstance to resume his violent ways... While Eastwood's muscular direction shows he's fully aware of genre traditions, he and writer David Webb Peoples have created something fresh, profound, complex... Refuting conventional cowboy heroics, Eastwood presents an alternative myth whereby a man, goaded by Furies to yield to a past that still haunts him, dispatches himself to a living Hell. In this dark, timeless terrain, the film achieves a magnificent intensity." - Geoff Andrew, Time Out Sper că ştii engleză...
daron75soad pe 10 Ianuarie 2012 15:28
M-a cam dezamagit, aveam alte asteptari de la acest film.
mihaelatb pe 01 Iulie 2012 18:00
Da, distributia a fost de Oscar, filmul insa... concurand cu Scent of a Woman ...Nu cred ca a fost drept sa castige Oscar-ul in detrimentul filmului lui Martin Brest.Oare daca premiile Academiei erau date de francezi sau japonezi, ar mai fi avut asa impact un film cu cowboys? Gene Hackman a fost extraordinar, oare cand a trecut de cealalta parte a baricadei? de la The French Connection, chiar The Domino Principle la The Quick and the Dead si Unforgiven.ce mare actor este Gene. Cat despre Richard Harris, il iubesc pentru This Sporting Life, Cromwell sau Juggernaut, iar aici chiar daca rolul a fost episodic, si-a demonstrat talentul si a laudat-o pe regina. Morgan Freeman, corect, fara insa sa exceleze. 8
zeno.marin pe 26 Iunie 2011 00:22
Western tarziu
"Pour la bonne bouche"...
Iata cum arata un western complet, ale carui forta si maturitate contureaza poate apogeul unui gen mult mai popular cu 20 de ani mai devreme. Pentru mine acesta reprezinta ultimul mare western, chiar daca se vor mai turna multe pelicule avand aceasta platforma. Ce pot sa adaug scurt? Decoruri si costume exceptionale intr-o atmosfera foarte realista. Gene Hackman - o nominalizare bine meritata. Intr-un cuvant un film bun care isi merita toate elogiile.

alex_il_fenomeno pe 02 August 2011 16:55
Clint Eastwood si-a demonstrat din nou calitatile actoricesti si regizorale , cu acest western excelent , "Unforgiven" , care respecta stilul western clasic in mare masura ! debuteaza sfios , prezentand viata de zi cu zi a unor oameni , care nu sunt deloc in siguranta ! dupa o crima odioasa , acestia apeleaza la un expert , in persoana lui Eastwood , care trebuie sa le faca dreptate ! dar pana la acest lucru just este mult de lucru , si multe batalii de purtat ! nu asteptam multe de la el , insa filmul s-a dovedit mai mult decat poti spera ! il recomand cu placere !
Crepsley pe 28 August 2010 15:24
destul de interesant...insa nu ce ma asteptam eu sa fie....
MiereaNeagra pe 31 Octombrie 2020 22:22
Un film bunicel
Un film bunicel. Cam cu întorsături idioate, cam fără logica, dar acceptabil. Il salvează actorii.
Salbaticul pe 29 August 2020 23:00
50 caractere,mie îmi place acest gen de filme,dar în mare parte sunt cam copiate la indigo=7. Ups!!! Lui Blackmore îi place un film. Incredibil!
user-5e7b2f4dad84f pe 27 Martie 2020 22:08
Un film.foarte bun, western adevărat..................
blackmore pe 14 Iulie 2019 18:33
Ultimul western bun din istoria cinematografiei............
Horatiucrisan pe 20 Mai 2019 01:09
Un western bun pentru perioada sa, mai precis, anii 90 când epocă westernurilor de calitate palise demult. Desi filmul abundă în clișee tipice filmelor western, gen eroul bun il învinge pe cel rau, distribuția de excepție cat si interpretarea actorilor care se potrivesc mănușa genului western fac acest film remarcabil, unul din putinele filme bune western de dupa anii 90, desi multe scene lasa de dorit în privința realismului, dar sa dam Cezarului, ce e a Cezarului, un western e de fapt o poveste frumoasa, o înfruntare intre bine si rau in care intotdeauna învinge binele. De vizionat si revizionat nu numai pentru pasionații genului.
MariusCiprian87 pe 12 Februarie 2019 01:04
Clint Eastwood de 5 stele !
Cu siguranță Clint Eastwood s-a născut pentru a juca în filmele western, e un geniu al acestui gen, fără el cu siguranță filmul nu ar mai fi avut același farmec...în rest regia și scenariul filmului putin cam lent și mult prea previzibil, poate că nu este chiar un film de Oscar si cu siguranță nu este un film de nota 8 și ceva pe IMDB , dar pentru iubitorii de gen este un film de văzut în viața asta !
carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 12:54
Un western foarte bun, un film multi premiat si apreciat de public, o realizare impecabila a regizorului si actorului Clint Eastwood.
andystarx pe 31 Decembrie 2017 00:26
Bunicel dar nu impresionant,cel putin nu pentru mine,probabil si ca nu sunt fan western,dar fata de altele de genul,a fost acceptabil! CLint fiind tata western urilor,filmul este o capodopera pentru fanii inraiti ai genului !
Dragos.87 pe 26 Iulie 2017 23:53
Un film care mi-a placut mult datorita felului in care a fost regizat de marele Clint Eastwood.Filmul este foarte reusit cu o atmosfera western destul de buna si cu un scenariu interesant care iti mentine curiozitatea pe tot parcursul lui.Un mare plus il constituie prezenta lui Morgan Freeman care de asemenea are o interpretare de exceptie si ofera filmului un farmec aparte.Nu pot decat sa-l recomand cu incredere!
kakapo pe 28 Decembrie 2016 14:10
...eu nu am fost chiar asa de incantat de "filmul de Oscar" regizat de Clint Eastwood; mi-a placut mai mult, spre exemplu, The Hateful Eight (2015)...
Mr.Halloween pe 03 Iulie 2015 14:08
Un film Western bun, cu actori de calitate. Este de apreciat munca lui Clint Eastwood(actor in rolul principal si in acelasi timp regizor).
mari56x pe 24 Februarie 2015 16:21
Asta da western... De vazut si revazut oricand, actori mari aflati in plina glorie in el.
Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 16:18
Cu această peliculă, regizorul ei intră şi rămâne în istoria westernului..., iar Gene Hackman mai ia un Oscar, de această dată la categoria Cel mai bun actor în rol secundar...
SarpeleCocosat pe 05 Ianuarie 2013 20:16
Regie si acting de exceptie dar nu mi-a prea placut finalul, prea dintr-o bucata. Si desfasurarea actiunii, cam lenta pentru gustul meu. Oricum, un must see pentru fanii western si nu numai.
GiulianoDirt pe 24 Noiembrie 2021 20:26
Un film bun, dar chiar de Oscar???? Mai taie, dă-le dracu'!
Ghemot pe 31 Decembrie 2014 00:08
Este un film foarte bun și cam atât. Spun asta pentru că am rămas ușor dezamăgit (față de așteptări), deoarece nu prea are acel farmec autentic de western.
În rest, actori și interpretare foarte bune.

Razvan600 pe 06 Mai 2013 13:16
capodopera
Cel mai bun film al lui Eastwood si cel mai bun western din ultimii 20 de ani.
africanus pe 08 Februarie 2013 15:20
Genial!
Cred ca este filmul lui Eastwood de retragere din acest gen (Western), daca nu ma insel, filmul acesta este de vazut si revazut, pentru ca sunt foarte multe lucruri de apreciat la el, nu are rost sa le enumar cred ca marea majoritate le stiu, eu am urmarit filmul acesta de 4 ori si de fiecare data am descoperit cate ceva interesant la el, psihologia filmului este cu adevarat foarte bine pusa la punct. Prin urmare are 10 din partea mea.