Păreri Iron Man

(2008)

Iron Man - Omul de oțel

Lil Wayne pe 08 Septembrie 2008 22:28
Nu m-am asteptat sa fie asa bun filmulu dar se pare ca m-am inselat. Iron Man este un film super, cu multa actiune, efecte speciale si un umor extraordinar. Este sigur unul dintre cele mai bune filme de pana acum (anul curent).
OwYBeS pe 03 Aprilie 2010 22:09
"Is it better to be feared or respected? I say, is it too much to ask for both?!"
Un film de calitate, cu efecte speciale foarte bune, replici haioase, cu o coloana sonora remarcabila si acting perfect. Iron Man iti da 126 de minute de spectacol si explozii de bun gust. Robert Downey Jr. face un rol reusit, e haios si ingenios, lui Jeff Bridges i se potriveste rolul de bad-guy iar Gwyneth Paltrow e simpatica in rolul lui Pepper Potts. Plictiseala dispare cand te uiti la Iron Man. E un film excellent, plin de umor, actiune si originalitate. Astept Iron Man 2.
charity pe 27 Iunie 2009 18:39
E super filmul mi-a placut...super abia astept iron man 2 abia astept
cezarika21 pe 13 Septembrie 2015 08:13
Un nou supererou adus pe ecran
„Se spune că cea mai bună armă este cea cu care nu este nevoie să tragi niciodată. Vă contrazic respectuos. Prefer arma cu care trebuie să tragi... o dată!” aceasta este filozofia lui Tony Stark, unul dintre cei mai mari creatori de arme din universul „pulp” american. Capturat de teroriști și pus să le creeze o armă puternică, Stark se transformă el însuși într-o armă letală, care trebuie să salveze lumea și nu să o distrugă.

Există filme bune și filme proaste realizate după benzi desenate. Deși personal îmi place mai mult Iron Man din benzile desenate, nu pot să nu remarc calitatea filmului lui Jon Favreau, ridicat de efectele vizuale impresionante, de regia profesionistă și mai ales de interpretările valoroase și credibile ale lui Robert Downey Jr. și Jeff Bridges.

Chiar dacă nu evită prezența clișeelor… citeşte

AeroX pe 07 Iulie 2009 11:59
hmm.....n-am cuvinte.......genial..........il astept pe al 2-lea......
decathlon pe 12 Mai 2009 23:03
bun
la fel ca si batman a fost un film foarte bun.actorul principal e bestial.luka daca nu esti genu atunci nu te uita....stiai de la inceput ca va fi cu un "om de fier" la ce dumnezeu teai uitat daca iti parea de 14 ani..
mu_zz_i pe 05 Ianuarie 2009 12:03
Alaturi de Hancock si Hellboy 2 mi se par cele mai bune filme ale anului 2008. Iron Man a avut un succes imens dovada ca va fi si un Iron Man 2 in 2010. Cred ca nu e cineva sa nu fi vazut filmul, dc da, desi mi-e freu sa cred uitati-va pt. ca nu ve-ti regreta.
YgReK pe 8 iulie 2014 19:09
Dark Knight
Luka pe 24 Ianuarie 2009 01:16
O Doamne!!!Am ramas fara cuvinte...Imi e greu sa ma abtin in a desfinta penibilitatea asta de film.E un film pentru copii pana-n 14 ani desi sunt cam indulgent ca si aia gandesc...O sfidare la adresa logicii si bunului simt,plin pana la saturatie de stereotipuri,propaganda pe fata si fara rusine,indoctrinare si separare a baietilor de buni de cei rai ca in filmele americane de mana a saptea.Aici totul e alb sau negru,americanul bun si arabul terorist rau,americanul rau si corupt sau saracii refugiati din epoca de piatra ce il privesc cu admirati pe iron man-ul din malibu cum vine el sa-i salveze....Scenariu zero,poveste zero,actori zero(probabil idiotenia scenariului i-a tras in mocirla pe downey si paltrow),in concluzie,mult mai castigati sunteti daca in astea 2 ore cat are filmul trageti un warcraft sau un heroes...
adrian_beldean pe 4 aprilie 2010 23:32
nimeni nu te-a pus sa te uiti la film.si actorii sunt chiar buni,mai ales robert downey.si nu inteleg de ce e o sfidare la adresa logicii?
bkz0r pe 12 mai 2019 00:12
Sunt curios ce ai de spus acum, dupa 10 ani. Banuiesc ca esti mare fan marvel. Iata ce a facut Robert Downey incepand cu acest film, a dat nastere unui lant extraordinar.
Radu1711 pe 04 August 2009 11:58
Radu1711
Super tare filmul si povestea, as vrea sa apara mai repede continuarea...2010 cam departe
Acer pe 11 August 2009 02:30
Pizdos filmu :D
Filmu` este exceptional , sa speram ca a doua parte va fi la fel de buna :D nota 10 10 10
Saitul_meu pe 5 aprilie 2010 22:24
in romana rusofonule
Bagio pe 19 februarie 2011 23:39
prea tare titlul comentariului tau,am ras cu lacrimi ce sa mai....esti "pizdos"!
fanty pe 06 Aprilie 2010 01:39
Un film la care nu ma asteptam sincer, sa fie atat de bun, in primul rand mi-a placut ff mult atitudinea lui Robert Downey Jr.! un film de nota 9-10,asteptam cu nerabdare partea a 2-a!!
marius93 pe 09 Aprilie 2010 13:12
Printre cele mai bune filme ale anului 2008 si o adaptare fidela dupa celebrele benzi desenate Marvel. Robert Downey Jr. are o prestatie excelenta si adauga o nota de originalitate personajului sau.
andreea_andreea pe 18 Mai 2010 08:52
un film extrem de bun, nu incep sa mi scriu acum fazele care mi au placut, dar ideea in sine este foarte tare, incepand de la actori pana la ultimul minut din film .... Nota 10!
Mihai2508 pe 07 Iulie 2010 20:06
Un film facut sa incaseze bani, si ce de bani, mai ales ca merita, este plin de actiune, cu cateva faze amuzante si cu efecte speciale foarte bune, mie mi-a placut foarte mult.
alex_il_fenomeno pe 24 Decembrie 2011 22:55
un proiect foarte ambitios , ce cred ca s-a bucurat de un succes meritat . nici nu vedeam alt Iron Man decat Robert Downey Jr. , care s-a descurcat fabulos in acest film , si ar fi meritat Oscarul pentru interpretare . in afara de el , Gwyneth Paltrow si Samuel L. Jackson si-au respectat blazonul si au avut si ei interpretari geniale ! efectele speciale , precum si desfasurarea povestii au facut totul , fiind printre cele mai bune . consider acest film cel mai bun al anului 2008 , desi productia a fost subapreciata , pe nedrept , avand in vedere la cat de reusit a fost ! il recomand spre nenumarate vizionari !
Vegas2010 pe 04 Iulie 2010 00:06
bun film
chiar foarte bine facut

deea9595 pe 06 Aprilie 2010 12:02
filmul a fost o adevarata capodopera dupa parerea mea:)
de abia astept continuarea

torent pe 18 Aprilie 2010 10:21
parerea mea este ca aces film este foarte reusit deaorece il avem pe "Robert John Downey Jr."in rol principal;) Este un actor foarte bun si cred eu ca cel mai potrivit pentru rolul de "Iron Man".Abia astept partea a doua
theodor09 pe 18 Aprilie 2010 09:03
EFECTE SPECIALE, NENE
Mi se pare un film destul de bun in efecte speciale, si scenariu este exceptie...Asa ca, e perfect!!! :D
claudiu-daniel pe 24 Iunie 2008 23:29
destul de bunicel filmul se putea cu mai multa actiune dar in fine poate in partea a doua.eu unul lam vazut e bunicel se vrea un fel de spider man e ok filmul
robye13 pe 04 Mai 2008 02:46
SLABUT
alex pe 20 Martie 2008 10:57
am dat calificativ 1 la trailar ca filmul nu l-am vazut inca si nici nu cred ca o sa il vad. ideea mi se pare chiar absurda.

Iron Man chiar se traduce Omul de Otel. Iron se traduce fier, dar inseamna minereu de fier. in contextul filmului este vorba de un metal de tip fier forjat - otel.

MikkaelWolfganger pe 29 Ianuarie 2013 14:38
Are o distributie buna, efecte speciale cat cuprinde, muzica de vis...dar nu-mi place ceva la el si nu stiu ce.... Sa fie Downey Jr. care reuseste sa na irite cam in fiecare rol pe care il joaca, sa fie scenariul destul de pueril sau lipsa de substanta....nu stiu...6..pana ma elucidez...
Infinity pe 05 Septembrie 2012 19:34
Iron Man (2008)
Cred ca este cel mai iubit personaj din universul Marvel. Filmul are tot ce-i trebuie pentru a fi un entertainment pur. Coloana sonora se potriveste de minune cu caracterul lui Robert, efectele sunt foarte bune si foarte bine realizate, doza de umor este bine distribuita, iar povestea ofera exact ce trebuie oferit. Unul dintre cele mai bune filme inspirate din seria Marvel. Nota 10.
florentindeac pe 20 Februarie 2011 00:24
robocop de tip nou
Clisee peste clisee, ciorba cu aroma de banda desenata. Downey e dragut ca bascalios si nesimtit si cu asta s-a terminat partea interesanta a filmului. Incredibil ce nota are fata de filme cu mesaj, cap, actori!
Pitbull pe 13 Decembrie 2010 18:41
Cinemadgetărie
Cinemadgetărie - Iron Man

Aţi observat boala tot mai răspândită a mulgătorilor de francize de a le "actualiza" fără nici o noimă? Cam ca elevul ăla citat de Saftu, care scrisese-n teză: "Mam mare şi tanti Miţa ia promis lui Goe că dacă mai rămîne repetent şi anul acesta, îl duce la Bucureşti de 23 August." De Laurentiis şi Guillermin, când au dat de-a dura duduind duda King Kong (1976) au crezut c-o să stea mâţa-n coadă dacă-l aduc în contemporaneitate şi cocoaţă nu pe E.P.B., pe nou-născuţii gemeni W.T.C. (adică două simboluri falice în loc de unul!); noroc că Peter Jackson, cu propria-i dudă din 2005, a avut măcar bunul simţ de a reveni în anii '30. Spielberg, care nu mai aminteşte decât cu numele de autorul antologicelor Duel şi Jaws, a comis aceeaşi tâmpenie în War of the Worlds (gafă pe care am analizat-o pe larg în… citeşte

Alexx pe 30 iulie 2011 23:31
lung comentariu da bun
kakamo pe 08 Martie 2011 13:40
slab
Poveste - 0 .... efecte OK.... prestatia actorilor ...asa-si-asa, chiar daca R Downey ala si-a mai revenit din trasu' pe nas... tot ramane actor slab
Dar_kvampire pe 20 Februarie 2011 12:16
Tare filmu imi place iar Robert Downey Jr. joaca foarte bine merita vazut si abia astept sa vad si partea a doua
bugs pe 23 Octombrie 2010 12:29
Robert Downey Jr. chiar stie cum sa faca dintr-un film de actiune si o comedie in acelasi timp.La fel si cu Iron Man,Sherlock Holmes s.a.In concluzie merita vazut.
danyx493 pe 07 Septembrie 2010 18:39
Un film foarte bun, plin de suspans si andrenalina, cu actiune din plin, o coloana sonora deosebita si cu efecte speciale remarcabile...Robert Downey Jr. face un rol reusit, iar lui Jeff Bridges i se potriveste fara indoiala rolul de bad-guy...un film excelent, il recomand tuturor!
Bug94 pe 01 Septembrie 2010 16:37
E super filmul. Mi-a placut foarte mult. Asteptarea a meritat zic eu
bocadaniel91 pe 12 Iulie 2010 22:24
Foarte tare filmul. Nu ma asteptam sa fie asa surprinzator!
Octaz pe 05 Aprilie 2010 23:22
Film BETON Actiune din plin . Iron Man o veche cunostinta de'a mea din desenele animate din copilarie primeste un gimmick si o infatisare de nota 10 . Este filmul nr 2 al anului 2008 . Asteptam cu nerabdare Iron Man 2 cu atat mai mult cu cat se pare k vor fi prezenti in film si Nick Fury (personaj) si Mickey Rourke (actor)
gdf83ro pe 13 Mai 2010 02:29
propaganda evreiasca
un film in care se distorsioneaza adevarul, cum ar fi americanii sunt cei buni iar talibanii sunt cei rai, adevarul e tocmai invers, americanii sunt invadatorii tarilor arabe si doresc sa le fure bogatiile, la noi evreii-americani au intrat si neau luat tot fara a trage un foc de arma :) sa revenim la film, e ceva gen robocop nu are filmul nici o originalitate , doar o ora a supravietuit in calculatorul meu, pe dc+ gasesc doar porcarii de filme si seriale americane, nu gasesti italiene sau seriale de actiune din america de sud, telenovele de actiune.......... pacat , au italienii niste seriale super chiar si filme horror mai bune decat cele americane
Ross pe 21 Mai 2008 06:53
Doc Holiday are dreptate se traduce Omul De FIERR...incultilor...."Omul De Otel" auzi :))))
Raj_Kapur pe 07 Mai 2010 08:13
O pierdere de timp..
Am avut asteptari mai mari insa din pacate m`a dezamagit. Acesta`i nu`i SF de anul 2008 ci de 1998.
olteanu alexadnru pe 23 Mai 2008 17:42
Merita vazut.. nu am ce zice .. da mam uit ca prostu la 2 ore de film .. pentru doar 2 faze de actuine care in total au 10 minute .. die hard 4 a avut mai multa actiune.. n fine sper ca ca Iron man 2 sa aiba mai multa lupta .. 4/5 merita vz
tziggy pe 25 Mai 2010 09:37
film de copii mici
Pierdere de vreme acest film. fazele din Hercule sau Xena au mai multa logica decat cele din acest film.
Singurul motiv pentru care i-am dat totusi 5/10 stele e ca a avut si cateva faze amuzante.
Oricum am fost dezamagit, clar.

boyzone pe 30 Iunie 2008 21:25
o stea doar pt ca joaca downey jr, dar in rest zero barat.Pacat, ma asteptam la ceva mai mult.Sper sa nu mai fie o continuare, desi cu siguranta va fi, dar va fi un film ce ii va aduce pe aceeasi pelicula si pe HULK si pe Iron Man.O confruntare intre cei doi?
elcid pe 15 Iunie 2008 00:13
Nu credeam ca poate sa existe un film atat de prost... Stiam ca 95% din filmele americane sunt "garbage", dar asta e mizarabil: e varianta americana a filmelor chinezesti cu zburatori, transpusa in era tehnologiei...
Filmul are doua ore... de nimic!!!
Sa mai dai si bani!!!??? No way!

Nutzila pe 09 Septembrie 2008 14:56
Asteptam mai mult de la acest film
user-64f498133bae0 pe 03 Septembrie 2023 17:39
Intr-o perioada in 2018 difuzau Iron Man,Hulk,Captain America,Thor si primul avengers pe AXN acolo le-am vazut prima oara.
Cosmine nu te-ai saturat sa tot iei ma muie?

user-64d92a5f707d1 pe 13 August 2023 22:10
Un film cu un scenariu bun si cu o distributie buna asa ca o sa îi dau 8.1
user-64d90759138d4 pe 13 August 2023 19:51
Un film cu o poveste excelent executata si cu un cast bun mai ales Robert Downey Jr. Merita neaparat vazut fiind fundatia MCU. un filme de 9 as spune eu personal.
Dar tutosi exista doua persoane care comenteaza de fiecare data desi recent nu i-am mai vazut si anume: cosmin742000 si backmoore chiar daca aici nu a comentat. Oricum nu inteleg ce va place sa dati hate la orice film si da chiar daca e bun. Adica la acest film cosmin742000 a spus ,, O mizerie de film pentru trepanati.....................'' exact asta a spus si sa stiti asta nu este o parare ci hate la orice.
MUIE COSMIN742000 SI BACKMOORE!!!

user-64d8c17d47788 pe 13 August 2023 14:45
Un film foarte bun nota 10/10
Acest film este recomandat doar persoanelor culte

user-64d8aee06b743 pe 13 August 2023 14:33
Acest film este direct destinat exclusiv oamenilor culti.
anonimflamingogreen pe 16 Ianuarie 2021 14:14
O CAPODOPERĂ. Robert Downey Jr e cel mai potrivit pentru acest rol. O interpretare excepțională cu efecte speciale pe măsură. Nota 10 din partea mea.
forever_young_ pe 13 Ianuarie 2021 17:01
FOARTE BUN !
un film neasteptat de bun , chiar foarte bun fapt care m-a facut sa-l si revad ... Robert Downey Jr. foarte potrivit pentru rol !
andrei_oarga pe 23 Iulie 2019 19:55
Primul film de la care a pornit seria Marvel si printre cele chiar bine realizate,ulterior multe altele ce au urmat devenind extrem de banale,aici s-a vazut ce-i drept contribuția unor actori excelenți ca Robert Downey Jr.,Jeff Bridges sau Gwyneth Paltrow,plus povestea a fost interesantă si efectele bine realizate(mai bune ca la multe filme din serie lansate recent),merita vazut cu siguranță!
user-5c7fd2eb27848 pe 06 Mai 2019 16:11
Acest film este cel care a dat naștere MCU este amuzat, inteligent ,efectele speciale sunt grozave si R.D. Jr. îi stă bine în pielea lui Iron Man notă 1000+

Film - Iron Man

Iron Man