Păreri Harry Potter and the Sorcerer's Stone

(2001)

Harry Potter și Piatra Filozofală

Davy.Jones pe 02 Iulie 2009 14:20
frumos
alt film care ne-a marcat copilaria, film de familie, care spulbara orice concurenta cand apare o noua parte. cred ca un om care nu a vazut seria harry potter macar o data nu stie ce inseamna filmul bun si a trait cam degeaba. frumos
AeroX pe 20 iulie 2009 22:23
ce-mi plac comentariile tale;)......chiar zici ce trebuie......nu neaparat seria.....si asa pt unii si un film pare prea mult....am unii ....hmm colegi.....anti-HP......mereu zic......vai altu???? inca unu.......ale *racu nu se mai termina......ce fac astia la bani sa va tampeasca pe voi astia care va uitati.
AeroX pe 31 mai 2015 22:49
Trooool! In the dungeons...troll in the dungeons!!!
ciobotaru pe 04 Ianuarie 2010 21:15
IN FILM ESTE LA UN MOMENT DAT SI IARNA , O SUPERBA IARNA , IUBESC IERNILE DIN HARRY POTTER
am ramas placut surprins cand am vazut filmu , chiar mi-a placut , este cel mai bun film in care rolurile principale sunt jucate de copii
alexcretu75 pe 15 iulie 2010 22:27
aici ai mare dreptate
AeroX pe 24 august 2011 19:38
crezi tu, HarryCineastul4? Eu ma gandeam ca e inghetat locul ala asa din cauza Dementorilor...dar...nu prea are sens..
legolas05 pe 06 Ianuarie 2011 23:08
fara dar si poate cel mai bun film al seriei Harry Potter...mi'a placut enorm de mult....nota 10
monica.padure pe 5 iunie 2011 15:23
Sunt in total deacord cu tine
pintilei ilinca pe 20 Ianuarie 2008 18:55
este cea mai frumoasa si palpitanta carte pe care am cito vreodata.imi place foarte mult de emma cum interpreteaza rolul ei si cum filmele de obicei au o influenta foarte mare asupra mea mama gandit sa fiu ca hermione dra imi place foarte mult si de emma de ceilalti ce sa mai zic.SUNTETI SUPER.
serghei96 pe 26 decembrie 2009 14:20
fimul e foarte super am cazut de la o serie pina la 5
dannnnn pe 14 decembrie 2017 11:18
Cred ca degeaba ai citit cartile alea, mai pune mana pe niste carti.
Radu1711 pe 03 August 2009 15:24
Radu1711
Misto filmul, imi place.merita vazut precum si continuarile
diana pe 28 Decembrie 2007 20:50
Sunat o mega fana Harry Potter imi place la nebunie am toate filmele inafara de primul Harry Potter si Piatra Filozofala!Cu toate ca nu il am abia astept sa fac rost de el! Harry Potter este un personaj care in film merita tot respectusi nu numai in Piatra Filozofala ci in toate filmele eu le am pana la Harry Potter 5 toate sunt niste filme minunate si daca ar exista cu adevarat lumea lui Harry Potter sigur mi-as dori sa traiesc in ea e o lume absolut minunata imi place foarte multe Harry Potter despre filmesti primul si este senzational nu am cartile dar nu cred ca voi putea sa mai astept pana la Harry Potter 7 pana la film si imi voi cumpara filmul!Felcitari scriitoarei care a avut o imaginatie pe care nu o gasesti des. Felicitari si producatorului!Harry Potter este un film de milioane care este dupa mine un film ptr toate vrstele!Succes in continuare!
harrycineastul pe 21 iulie 2010 10:13
si eu sunt mega fan harry potter si mi-ar placea si mie sa existe lumea lui
FreakDoll pe 14 Iunie 2009 22:00
M`am uitat la el cu placere . Ce`mi plac ochelarii lui Harry , vreau si eu unii la fel :))
viktor27oct pe 15 decembrie 2010 21:36
exact motivul pentru care nu m-am uitat la el pentru mult timp.. acum dupa ce am vazut filmul nu-mi mai displace fata lui Harry Potter...
bizonul pe 2 iunie 2020 07:31
De fapt , singurul lucru placut la acest film este "fata" lui Harry Potter. In rest, tote seriile, cu "Stapanul inelelor" la un loc, acest gen de filme sunt niste aberatii, tampite. Ca si Van Helsing, Hellboy, Beowulf, etc. Ca multa minte va trebuie , fiind voi copii, adolescenti , sau varsnici .
crushed.misty pe 10 Septembrie 2010 18:37
hagrid: who told you about fluffy? Ron: fluffy? hermione: that thing has a name/?
eu sunt un mare fan hp si am vazut toate filmele de multe ori, iar de cititul cartilor nici nu mai spun...
in opinia mea, primele doua filme au fost cele mai bune (pana acum). mi-a parut foarte rau cand s-a schimbat regizorul, si chiar mai rau atunci cand am auzit ca a murit actorul care juca rolul lui dumbledore...

Berce Mihaela pe 30 Septembrie 2008 11:06
HARRY POTTER este o capodopera a cinematografieii, este un personas iubit atat de copiii cat si de adulti.
dyenootza17 pe 24 Aprilie 2010 21:29
Cel mai tare shi mai magic film
Deci filmele cu Harry Potter pur shi simplu le ador fff mooolt...de cand eram mik le adoram...recomand tuturor care ink n-au auzit de el(chiar dak ar fi imposibil) sa se uite la toate partile pt k merita vazute:X:X:Xx
Mihaela26 pe 02 Februarie 2010 20:22
Intreaga serie "Harry Potter" merita cu adevarat vazuta.Filmele sunt la fel de fascinante precum cartile.Cu siguranta aceste filme v-or ramane in "istorie",dar mai ales in mintea noastra pentru mult timp de acum incolo.
edy21 pe 23 Septembrie 2010 15:43
Un film magic,deci filmul acesta imi este favorit de la varsta de 5-6 ani am crescut cu el ! Il iubesc foarte tare este un film foarte foarte,frumos chiar extraordinar de frumos ...full cu aventura si mister...
Pur si simplu n-am cuvinte ca sa-l descriu ! dar sa ramanem la concluzia ca imi este extrem de drag si pt. mine valoreaza 10++++++++++++ !

deea9595 pe 10 August 2009 10:29
un film care chiar mi-a placut,iar unele parti mi s-au parut amuzante:))
Rotaru Catalin pe 22 Decembrie 2006 20:39
Sunt un mare fan al cartilor,filmelor dar si a jocurilor HARRY POTTER.Este cel mai bun lucru care s-a putut intampla in lume.Am citit toate cartile si defiecare data cand citesc o carte scrisa de J.K.Rowling de atate ori ma impresioneaza si ma face fericit ca cineva s-a gandit sa ne faca viata mai frumoasa.Ar trebuii sa-i multumim lui J.K.Rowlin fiindca ne-a facut sa credem in lumea ireala,cea a viselor.Pana acum am vazut cele patru filme aparute,si mi-au placut foarte mult.Filmul Harry Potter and the goblet of fire l-am vazut de 13 ori pana acum.Deabea astept sa apara si Harry Potter si ordinul Phoenix.Cat despre carti sunt super tari.Mi-as fi dorit ca filmele sa tina mai mult deoarece cartile au pagini multe.Sper ca in ultimul volum(7)Harry sa nu moara.Ar fi poate un final bun dar dezamagitor pentru multi dintre noi.Ar fi trist.Destul ca Harry Potter si printul semipur Dumbledore moare… citeşte
harrycineastul pe 21 iulie 2010 10:15
chiar ca este cel mai bun lucru care s-a intamplat pana acum
roxanamarya pe 04 Septembrie 2010 21:57
mijto tare
mereu mia plkt harry potter si ink imi place, chiar dak twilight face ravagii:)) ma rog, de abea astept sa para deathly hallows!:D:)
HappyKid pe 25 Ianuarie 2010 23:26
mi'e asa rusine .. nu l'am vazut :((((((:((((( le'am vazut pe restul .. si primul cel mai important l'am ratat! :D((:((
marian_007bond pe 18 februarie 2010 09:55
il am eu
HappyKid pe 16 decembrie 2010 15:19
>:P :)))
zuza_nebuna pe 20 Decembrie 2009 18:26
absolut super!
este o carte superba...iar despre film..no comm....keep up the good work!
robertsandu pe 14 Iunie 2012 17:23
Exact cum trebuie să arate un film de familie
Franciza Harry Potter a lăsat în urmă două filme memorabile pentru genul pe care îl reprezintă: Piatra Filosofală și Camera Secretelor. Când actorii s-au mai mărit și pelicula a început să se depărteze pas cu pas de genul family/ fantasty, orientându-se mai mult spre mister/ acțiune/ crimă, parcă a suferit un ușor regres.

Harry Potter și Piatra Filozofală egalează cartea ca valoare. Practic, e un film căruia nu ai ce reproș să-i faci. Stai, copil fiind, cu familia ta alături pe canapea, cu suc și fursecuri pe masa din sufragerie și te bucuri de cele 153 de minute de magie à la
Harry Potter, oferite de pelicula lui Chris Columbus.

Universul este special în acest prim film Harry Potter, căci plaiurile Hogwarts-ului, camerele sale sau scările care se mișcă mereu, tablourile vii, vrăjile, personajele magice (vezi trolul din… citeşte

razvan9604 pe 22 Noiembrie 2009 13:37
hp-the best
tare filmul..am toate cartile si toate filmele pe dvd si aventurile bardului beedle cu insemnari de la dumbledore..;)..si desteptul sa stii k in a 7a carte harry intradevar se sinucide k sal omoare pe cap de mort..dar dak ai citi cu mai multa atentie tiai da seama k a revenit la moarte si a fakut abracadabra lui cap de mort la sfarsit..;)..cel mai trae bestseller si saga din lume!
pui pe 03 August 2007 22:45
cel mai reusit deintre toate care respecta intradevar cartea in limita posibilului
Harry Potter pe 19 Februarie 2007 13:04
e foarte tare filmu de fapt le-am vazut pe toate si sunt bestiale .toate filmele sunt realiste pacat ca in HP and the Deattly Hallows in aL 7lea an la Hogwarts va muri ca se va sinucide doar pentru al omora pe Lord Voldemort.am toate cartile HP si toate jocurile chiar si figurinele hp din Grecia.Sunt fanul nr 1 Harry Potter.am toate chestiile cu el absolut toate .acum in timp ce scriu mesajul ma uit si la filmul HP si Camera Secretelor.filmele le am pe calculator.
thequeenm pe 26 iulie 2010 20:33
mai Harry Potter, in caz ca ai uitat, in primul rand Harry nu este in al saptelea an la Hogwarts ci ajunge acolo in urma cautarii Horcruxurilor si in al doilea rand nu se sinucide 8-|. Da, il va lasa pe Voldemort sa il ucida dar, deoarece este intr-o "mastered death", nu moare ci ajunge sa se dueleze din nou cu Voldemort care moare in urma blestemului Abracadbra aruncat de el insusi.:)
HoratiuS pe 25 Iulie 2011 16:06
ca orice prim film dintr-o lunga serie de filme aduce un sentiment de nou si fresh in mintile telespectatorilor(aviz pe atunci de abia auzisem de filme vazute pe calculator,deci termenul e gandit).O idee excelenta ,care pentru noi, copii de atunci ne lasa sa visam in ziua ce am vazut filmul la multe lucruri magice. Sunt mandru ca am crescut cu filmele dar mai ales cu cartile acestea si ma simt mandru sa fac parte din generatia Harry Potter
liferobotdog pe 28 Noiembrie 2010 22:00
Uimitorul Hogwarts
***ATENTIE!!! Contine spoilere***

Primul film dintr-o lunga serie, Harry Potter şi Piatra Filozofală este un adevarat specatacol de magie ce incepe in marea lume a Incuiatilor si se continua in si mai marea lume a vrajitorilor, o lume plina de vraji si obiecte magice, dar necunoscuta de oamenii de rand.
Harry e un baietel de 11 ani ce traieste o viata nefericita alaturi de unchiul, matusa si varul sau dupa ce parintii lui au murit cand acesta avea cateva luni. El primeste o invitatie la Hogwarts, scoala de magie, farmece si vrajitorii, pe care o accepta bucuros. Desi privit de oameni fara puteri magice (Incuiati), Harry este on copil obisnuit, privit de vrajitori el este celebru pentru supravietuirea atacului mortal al Lordului Voldemort.
Atmosfera de magia apare inca din primele minute si continua pana la sfarsitul filmului, timp in care vom descoperi cateva… citeşte

aticia pe 24 Octombrie 2010 18:26
o ecranizare superba a unei carti inovatoare, i love it
bogdan0125 pe 07 Aprilie 2010 22:04
Un film foarte bun, plin de magie si evenimente neprevazute, in care cei Harry, Ron si Hermion (si multi altii) te surpind mereu si uneori te fac chiar sa razi.
Povestea filmului este foarte asemanatoare cu cea din carte, iar personajele, scenografia, obiectele din film sunt aproape la fel ca in carte. Actorii principali, chiar daca erau tineri, au reusit sa joace cat de cat bine.
Este un film care nu trebuie ratat, mai ales daca esti fan al cartilor.

MissBlossom01 pe 06 Aprilie 2010 16:57
Il respect foarte mult pe regizorul Chris Columbus pentru ca el a inceput sa ne aduca minunatele carti pe ecrane. Totul a inceput de la o premisa.
De exemplu: castelul Hogwarts, Quidditch, atmosfera, actorii si mai ales muzica specifica, magica din Harry Potter. Cred ca a facut niste alegeri foarte bune.
Cat despre serie in general, nu am cuvinte pentru a-mi exprima obsesia fata de aceasta minunata serie. Nu cred ca o voi uita vreodata.

cercetas pe 13 octombrie 2011 20:31
Bine punctata ideea cu Chris Columbus. Si eu sunt de aceeasi parere. El a fost omul care a pus temelia acestor filme. Respect!
marian_007bond pe 18 Februarie 2010 09:52
REGELE FILMELOR DIN ROMANIA SI DIN STRAINATATE
Este cea mai tare serie de carti si filme din istorie , nu se compara cu nimic ,va continua sa fie lider mult timp de acum incolo
roxanamarya pe 4 septembrie 2010 21:59
de fapt twilight e liderul, si harry potter epe al doilea loc:d scz k te dezamagesc....:D:)eu asa zic....imi plac amandoua, deci...numi pasa care e prima:)
marian_007bond pe 23 aprilie 2012 15:04
Nu o sa aiba nici LOTR si nici Twiliight atatia fani ca Harry Potter vreodata oricat si-ar dori ei, deci Harry Potter numarul 1
danutza012694 pe 01 Septembrie 2010 15:50
un film remarcabil ..magie ..multa magie un film agreabil..dragutz...."Harry Potter si piatra filozofala" mi a placut cel mai mult dintre toate partiile.. Cei mici au jucat fabulos de asemenea ;;)
wird_ana1995 pe 26 Aprilie 2010 18:54
un film foarte bun cu multa actiune, suspans si mister. mi-a placut foarte mult . actorii isi joaca foarte bine rolurile .. filmul e foarte bine regizat . am citit si cartea . e superb
SPINCKY pe 30 Iunie 2009 20:09
-Narnia Printul Caspian
-Decembers Boys

claudelina pe 14 Iulie 2011 16:18
revazut
astazi l-am revazut dupa mult timp.Mi-am dat seama ca face parte din filmele pe care sa tot le vezi.
Ramane nemuritor.

MissBlossom01 pe 1 august 2011 21:08
Frumos spus.Si foarte adevarat.
natty96 pe 4 august 2011 10:04
:D:D:D:D mda
chiba_florin pe 07 Ianuarie 2011 15:15
SUPER SUPER SUPER
Primul film Harry Potter din serie deschide drumul magicului, facandu-ne cunostintza cu Scoala de Magie din Hogwarts. De-a dreptul fascinant, incredibil, entuziasmant, de vazut iar shi iar, shi iar...
UN SPECTACOL GRANDIOS

andiebel pe 28 Noiembrie 2010 16:44
*********************************************************************************************
figobv pe 03 Septembrie 2010 00:14
harry potter este cartea cu care am crescut filmul este bun dar se putea umpic mai bn
bogdan92 pe 22 August 2010 20:51
Super
Harry Potter a fost eroul copilariei mele! Datorita cartilor si filmelor harry potter am inceput sa citesc carti... Harry Potter ar trebui sa reprezinte un model pentru copii din ziua de azi...
Iamsaved pe 17 August 2010 20:35
Harry Potter
Am fost fana hp de cand aveam 7 ani,am citit cartile si filmele sunt grozave,parca te introduc in lumea aia si nu te mai lasa sa iesi pana la final...voi fi mereu un fan harry potter este ca si o parte din mine
alex_il_fenomeno pe 19 Iulie 2010 16:21
a fost primul film care mi-a placut cu adevarat! genial de-a dreptul!!!
MirceaCeaTanara pe 11 Iulie 2010 14:01
Un film foarte bun, daca nu-mi placea nu mai uitam si la celelalte, nu?!Aici au avut castig de cauza, cartea fiind mai scurta, filmul o respecta mai indeaproape, apreciez asta!
Mihai2508 pe 05 Iulie 2010 18:33
un film foarte frumos, plin de magie, iar castelul este fantastic
radu11 pe 01 Iulie 2010 00:30
Primul film din seria Harry Potter a fost cel mai bun din punct de vedere al continutului.Mi-a placut foarte mult si l-as mai revedea odata.nota 10
mariospider pe 23 Iunie 2010 12:00
Harry Potter nr 1 fan
imi place filmul de abea astept partea a doua din Harry Potter si talismanele morti
rebeca_toy pe 09 Iunie 2010 14:28
harry potter
un film foare bun merita vazut magia din acest film fiind foarte interesanta
costy10 pe 01 Iunie 2010 20:53
este un film plin de imaginatie si aventura....minunat filmul..
iv.livia pe 22 Aprilie 2010 20:25
un film care chiar mi-a placut,iar unele parti mi s-au parut amuzante:))
r3stike pe 19 Ianuarie 2010 22:04
fabulos ;)
un film care uimeste prin creativitatea sa si farmecele sale :)
imi plac toate seriile de pana acum :D

Albus Dumbledore pe 21 Decembrie 2006 18:01
As putea spune ca filmul nu este la fel de detaliat precum cartea dar este frumos. Nici un film nu se compara cu cartea si nici nu se va putea compara. Cartea este de sute de ori mai frumoasa. As fi dorit sa fie mai multe detali in cartile despre Harry Potter si sa nu fie numai sapte. Dar nu poti sa faci intotdeauna ce vrei. Asta am spus eu,Albus Dumbledor, director al scolii de Magie,Farmece si Vrajitori Hogwarts.
mu_zz_i pe 14 Martie 2006 09:15
Superb! Acesta este cuvantul care caracterizeaza aceasta prima parte. Este inceputul unei intregi aventuri, unei intregi povesti. Desi cartea nu este expusa in totalitate filmul este cel mai bun de acest gen pt cei intre 6 si 16 ani si de ce nu si mai sus pt ca este adevarat ca si cei mari sunt incantati.Prima data cand am auzit de film si am facut rost de el am evitat sa-l vad pana mai ieri in vacanta de sarbatori cand m-a incantat. A doua zi m-am uitat si la al doilea care este pe locul 2 in preferintele mele din aceasta serie. Primul film ne face cunostinta cu majoritatea personajelor si cu principalul conflict dintre HP si Cap-de-mort. Intregul film este plin de magie si de unele efecte pe care nu le mai vazusem in nici un alt film.La film ma atrage foarte mult faptele,vrajitoriile,animalele care sunt descrise in carte dar se vad pe ecran prin ochii regizorului si initial prin cei ai… citeşte
rizea.alex70 pe 09 Decembrie 2009 19:11
Harry Potter 1
Acest prim film din seria Hp mi-a placut farte mult....chiar daca Harry este foarte mic,iar actiunea din film nu este atat de dezvoltata ca in celelante filme...dar ii dau nota 10+!!!
selar ana pe 08 Iulie 2006 18:39
Prima parte a fost destul de faina dar celalalte volume sunt mai ineresante mai ales Harry Potter si pocalul de foc
Balan Marius pe 13 Septembrie 2005 20:18
Atat cartea cat si filmul au fascinat o lume intreaga dar mai ales copiii.